Overhees krijgt natuurlijke oevers 1 NATUURLIJKE OEVERS Karakteristieke plantesoorten per begroeiingszone Verhoging waterpeil in de wijk Overhees I WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Volgende stap 'natuurlijk groenbeheer' Vlindervriendelijk groenbeheer iuisirïnv -4eÜ^1 V S L^/JZ77V\ ■- j OVERHEES ZZ-Z rVzVI ,'£&||pTZ2ZZ2azz natuurlijk V/A groen gord el vijvers Jfr natuurlijke oever De vijvers langs de Koningsweg en in Overhees zijn in de jaren zeventig primair aangelegd voor de opvang van het overtollige regenwater en het van hoger gelegen gebieden afkomstige kwelwater. Tegelijk kon met de ze waterpartijen de kwaliteit van de woonomgeving in de nieuwe wijken worden verhoogd. Welke Nederlander wil niet aan het water wonen? Denk eens aan het hengelen en het "eendjes voeren" door jong en oud! Geheel naar de normen van die tijd werden ook in Soest de randen van de vijvers keurig "omgezoomd" met hardhouten beschoeiingen. Of het risico op afkalven van de oevers overal even reëel was, kunnen we achter af gemakkelijk betwisten. Beschoeien van vijvers omgeving was nu een maal gebruikelijk. En het gaf ontegenzeggelijk een net gezicht. Even netjes als het gladgeschoren gazon in het aangrenzende plantsoen! om te controleren of we op de goede weg zijn. Vanuit een toegenomen milieube wustzijn leggen we nu -in de negen tiger jaren- andere accenten. We maaien diezelfde gazons maar één of twee keer per jaar om allerlei wil de planten een kans te geven. En niet alleen met planten en kruiden, maar ook met insekten, vogels en andere dieren houden we rekening bij het beheer van het openbaar groen. In Soest hebben we om die reden ook de gifspuit taboe ver klaard. Dat nieuwe, meer op de spontane natuurlijke ontwikkeling afgestemde beheer, noemen we in Soest "vlindervriendelijk" groenbe heer. Omdat de terugkeer van aller lei vlinders een goede graadmeter is Vervanging De aanwezige harde beschoeiingen van de vijvers in het Soesterveen vormen een abrupte, verticale over gang tussen het land en het water. Na ongeveer 20 jaar verkeren ze over het algemeen in slechte staat. Vervanging is momenteel aan de orde. Op plaatsen waar de oever erg steil afloopt is soms een steviger cortstructie nodig wegens de druk van de grondmassa. Vanuit mi lieu-oogpunt kunnen nogal wat vraagtekens worden gezet bij voort gaand gebruik van harde beschoei ingen. Eén ding staat als een paal boven water. Gebruik van tropisch hardhout voor dit doel is voortaan Natuurvriendelijke oevers Langzaam aflopende .oever Moirii «n waterplanten Trapsgewijs oevertalud-piasdras berm 1 Moeras en waterplanten Plasdras-berm met vooroever-verdediging Vooroeververdedlging van onbehandeld grenen of vurenhout Moeras en waterplanten Plasdras-berm met vooroever-verdediging van wilgentenen Moeras en waterplanten T errasoever Moeras en vochtig grasland Een punt dat meespeelt bij de aanleg van natuurlijke oevers in Over hees is het tegengaan van de verdroging van het Soesterveen. Om hier iets tegen te ondernemen heeft de gemeenteraad besloten het water peil van de vijvers in Overhees m.i.v. maart/april 1995 met ongeveer 20 cm te laten stijgen. Met het waterpeil wordt hier bedoeld de maxi male waterstand. Wordt dit maximum overschreden, dan vindt af voer via bemaling naar de Eem plaats. De feitelijke waterstand wisselt met de mate van regenval, kwel en verdamping. De verhoging van het peil wordt gerealiseerd door aanleg van in hoogte regelbare stuwen bij de Dorpsstreek en de Turfstreek. Het verhogen van het waterpeil in Overhees past in het provinciale be leid om de verdroging van het Soesterveen en omliggend gebied tegen te gaan. Gevolgen van deze peilverhoging zijn, o.a.: - het tegengaan van verdroging van enkele waardevolle natuurgebied jes; - vermindering van afvoer van hemel- en kwelwater naar de Eem via Oude Grachtje en Praamgracht; Bij de bepaling van de mate van de peilverhoging is er rekening mee gehouden dat de bewoners van Overhees geen overlast zullen onder vinden. taboe voor Soest als ondertekenaar van het Klimaatverbond. Verder gaat echter de vraag of ver vanging van de bestaande harde be schoeiingen door natuurlijke oevers een goed alternatief zou kunnen zijn. Proef bij de Kinderboerderij Om een antwoord op die vraag te krijgen heeft de afdeling Groen een proef met natuurlijke oevers uitge voerd bij de Kinderboerderij aan het Vedelaarpad. Daarbij is een ge leidelijke overgang tussen de oever en het water gemaakt door middel van een natte moeras-strook, ook wel plasstrook genoemd. Om weg spoelen te voorkomen is de oever verstevigd door een afzetting onder water. Deze afzetting bestaat uit on behandelde palen, waartussen wil getenen zijn gevlochten. Op den duur rotten deze palen weg, maar dat is ook de opzet. Ze worden na melijk overbodig wanneer de oe verplanten de oeverbescherming hebben overgenomen. Oeverbe scherming komt bij de vijvers in het Soesterveen vooral neer op het ge ven van stevigheid aan de walkant en het voorkomen dat deze vertrapt wordt. Oeverplanten zoals riet, bie zen, enz. kunnen hier met hun ster ke verworteling prima in voorzien. Beheerders van grote wateren, zo als rivieren, kanalen en meren heb ben daar al uitstekende ervaringen mee op gedaan. En daar speelt de veel grotere dreiging van oeveraf slag door hoge golven, veroorzaakt door de wind en/of de scheep vaart Kort samengevat heeft de proef bij de Kinderboerderij de conclusie opgeleverd, dat vervanging van harde beschoeiingen door natuur lijke oevers in Overhees een reële mogelijkheid is bij taluds die licht glooiend zijn of met relatief weinig moeite zo gemaakt kunnen worden. Op plaatsen waar de oever sterk helt jieeft vervanging door een har de beschoeiing van Europees hard hout de voorkeur. Hiermee is in september j.1. al een begin gemaakt. Uitvoering van de werkzaamheden De aanleg van de natuurlijke oevers in Overhees is voorzien in de perio de november 1994 tot en met ja nuari 19951 Gekozen zijn geschikte plaatsen nabij: - Gemshoorn, Draailier en Spinet - Kornet - Pijperpad en Fazantpad - Bazuin en Cimbaal - De Vijverhof. De afdeling Groen stemt de aanleg van de natuurlijke oevers af met het groenonderhoud in de directe om geving. In verband met de verho ging van het waterpeil moeten ook een aantal bomen en heesters wor den verplant. Op dit moment zijn de vijvers op veel plaatsen dicht geplant met sier heesters, die een natuurlijke ont wikkeling belemmeren. Voor de omwonenden betekent het verplan ten dat ze weer een fraai uitzicht op het water krijgen. Het terug bren gen van de heesters langs de voetpa den bij de vijvers heeft een zelfde ef fect en is ook gunstig voor het ge voel van sociale veiligheid. Voorlichting en inspraak Voorafgaand aan de uitvoering van de werkzaamheden zal de afdeling Groen de direct omwonenden schriftelijk (zonodig met foto's en tekeningen) over de plannen infor meren. Er wordt voldoende gele genheid voor schriftelijke en mon delinge inspraak gegeven. Zonodig wordt een informatiebijeenkomst belegd. A* 1SII1 3 H .1 V 91 a 1 1 l S r f a i 3 i i i J J i M §lwe\: SS3 e* i 1 VI 3 sa Schaal 1 5000 Door de geleidelijke overgang van diep naar ondiep water en van natte bodem via vochtig land naar droogland vormen 'natuurlijke oevers' het leefgebied van veel planten en diersoorten. Volgens het biologieboekje ontwikkelen zich in een natuurlijk milieu op zo'n overgang van "nat" naar "droog" een vijftal begroeiingszones. zie fig. 1). Binnen de beperkte ruimte van de stad of het dorp lopen de ze zones sterk in elkaar over. Dat neemt niet weg dat ze ook daar door middel van uitgekiend beheer van openbaar groen en water weer kunnen worden teruggebracht. Ook in Overhees en langs de Koningsweg. Waarom natuurlijke oevers Natuurlijke oevers hebben veel voordelen voor fauna en flora. In de eerste plaats voor de dieren die in en om de vijvers leven. Kikkers en padden leggen bijvoorbeeld eieren in ondiep water en zoeken hun voedsel op het land. Wie bij de vijvers woont weet hoe moeilijk jon ge eenden en ander kleine dieren in en uit het water kunnen komen. Natuurlijke oevers trekken -ook in de stad- meer broedvogels, wa tervogels en trekvogels aan. Riet en andere oeverbegroeiing biedt een goede schuilplaats aan jonge vogels en vogels die in de rui zijn. Naast de vertrouwde eenden, kunnen ook fuut, waterhoen en meer koet zich laten zien. En laten we de zilverreiger niet vergeten. Oeverplanten zoals riet en biezen reinigen het water. Ze houden slib vast, waardoor het water minder troebel wordt. Daarnaast bevin den zich tussen de wortels en wortelstokken micro-organismen, die niet alleen nitraten en fosfaten maar ook metalen zoals koper en nikkel en organische stoffen als eiwitten en zetmeel opnemen. Dit proces is actiever naarmate droge en natte omstandigheden elkaar sneller afwisselen. Het spreekt vanzelf dat al deze winstpunten voor de natuur het meest tot hun recht komen op plaatsen waar 'natuur lijke oevers' en 'natuurlijk groen' samenkomen. Op die manier wor den steeds meer natuurlijke gebiedjes door heel Soest heen met el kaar worden verbonden. Want dieren en (zaden van) planten zitten nu eenmaal niet stil Nog vragen? Hebt u nog vragen over "natuurlij ke oevers"? Dan kunt u zich tijdens kantooruren wenden tot de afdeling Groen, Na tuur en Landschap van het gemeen tehuis. Telefoon 02155 - 93 647 /mm 4, Zij kunnen zich hier goed bewegen. Waarom zouden we dan opnieuw be schoeien Hardhoutzone fluitekruid margriet knoopkruid es vlier meidoorn esdoorn Zachthoutzone moerasspirea dotterbloem kattestaart smeerwortel wilgeroosje zwarte els diverse wilgen Inspoelzone bitterzoet brandnetel perzikkruid waterpeper kleefkruid Rietzone mattenbies kleine lisdodde riet liesgras kalmoes gele lis grote egelskop grote lisdodde Drijfbladzone gele plomp waterlelie watergentiaan veenwortel kranswier (l

Soester Courant | 1994 | | pagina 32