STOP JE HUUR IN EEN EIGEN HUIS. 1 opinie r Rondweg biedt niet de oplossing 15 - 50% kortingen I' IVARIAÏ Derde Wereldgroep Soest houdt jaarlijkse informatiedag 10PINIE r Actie voor behoud mooie dorpsranden is eenzijdig, suggestief en egoïstisch Luchtruim Soest doorkruist door historische vliegtuigen Wim van lloorn Nieuws van de gemeente Kerstaktie voor Velika komt op gang SOEST 'Autovrij WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG Cabaret van 'de Gemeentereiniging' Open brief van IVN-Eemland die ze ook repareren wil en kan. Laat uw zonwering tijdig onderhouden, bel ons voor een servicebeurt. VERBOUWINGSOPRUIMING NVM HYPOTHEHKSHOI» TOEKOMSTIGE EIGEN REKENCENTRUM VOOR WONINGBEZITTERS. NVM Hypotheekshop NVM Hypotheekshop Schoeman Deelen DE NVM HYPOTHEEKSHOP. Open brief aan de gemeenteraad Van Soest Op zaterdag 6 mei in bevrijdingsweek Bouwzaken Kapverguiwingen Informatie Vrijwilligers gevraagd voor kaartverkoop i Kaartverkoop en superaktie bij AH Televisie van Schoemaker voor Lejla! De LAA.C UITGEBR Bijvoorbeeli Opstalverzel Opstalverzei Inboedelvers Inboedelvers natuurlijk VOOR AL UV Soesterbergs Scepsis over vo Afgeschoten Gemeentebei kan wel toe 2/3 vergoet Op vrijdag 11 november wordt om 20.00 uur de jaarlijkse openbare informatieavond gehóuden in het Griftland College aan de Noorder- weg. Naast informatie over de pro- jekten en aanwezige produkten (o.m. van de Wereldwinkel) uit de Derde Wereld, zal er voor en na de pauze een optreden zijn van een cabaretgroep uit Nijmegen. Deze groep brengt, naast het gewone repertoire ook enkele op de Derde We reld en ontwikkelingswerk geënte num mers. Gezien de gehouden gesprekken mag 'gevreesd' worden dat hierbij ook ons straatje grondig geveegd zal worden. Iets wat deze groep, de wat vreemd aandoende naam 'De Gemeen tereiniging' in aanmerking nemend, wel is toevertrouwd. Het belooft dan ook een uitstekende avond te worden. De informatie zal met name ook gericht zijn op het projekt in Bangladesh t.b.v. de 'Garo Tribals' op de grens met India (Assam). Rond Thanarbaid leeft dit volk dat door illegale houtkap hun leef milieu en bestaansmiddelen zijn kwijt geraakt. Dr. Edric, een Nieuwzeelandse arts, heeft zijn handen vol aan de bestrijding van onder meer tuberculose, rachitis, malaria en kinderziekten. De mensen zeif pogen door herbebossing een deel van het milieu te herstellen, nieuwe vor men van landbouw te bedrijven en door Moeder en kind in het DWG-project in Bangladesh. onderwijs de situatie voor de kinderen te verbeteren. Voor dit en andere projekten vraagt de DWG ieders financiële steun. Men kan zich op de informatieavond aanmelden als donateur voor ten minste f 25,- per jaar. Dit kan ook schriftelijk of telefo nisch bij de penningmeester van de DWG, mevr. E. Hoksbergen, Hart manlaan 20, 3768 XH Soest, tel. 18069. De toegang voor de avond is gratis: Zaal open vanaf 19.30 uur. Geacht College, Het IVN-Eemland heeft het vol gende standpunt ten aanzien van de gepresenteerde plannen m.b.t. de Noordelijke Hoofdwegenstruc tuur in Soest: Het IVN-Eemland hecht, net als vele andere organi saties, grote waarde aan het terug dringen van de automobiliteit. Het bevorderen van de doorstroom van het verkeer door de aanleg van een nieuwe weg of de aanpassing van reeds bestaande verkeersaders zal daar in ieder geval geen positie ve bijdrage aan leveren. Onderzoek naar de herkomst en be stemming van het verkeer dat de conge stie op de Van Weedestraat veroor zaakt, heeft blijkens uw eigen rapport aangetoond dat het met name lokaal verkeer betreft. Voor de te overbrug gen afstanden is vervoer op (brom)fiets of met de busplus een goed alternatief. Het beleid zou dus gericht moeten zijn op het beïnvloeden van de keuze van het vervoermiddel voor de korte af stand. Het gemotoriseerde verkeer op de korte afstand mag in elk geval niet aantrekkelijker worden gemaakt. Een ander belangrijk punt is waar de congestie nu eigenlijk door wordt ver oorzaakt. Het is niet waarschijnlijk dat dit de absolute hoeveelheid verkeer is. Het gaat hier naar onze mening vooral om congestie als gevolg van wegblok- kering door laad- en losverkeer, inpar kerend** auto's en gesloten spoorweg bomen. De oplossing voor de congestie moet dan ook in de eerste plaats wor den gezocht in het afschaffen van de parkeergelegenheid langs de Van Wee destraat zelf en door de voormalige par- keerzones in gebruik te stellen als laad- en loszone. Een deel van de voormalige parkeerzones zou overigens ook tot voetgangersgebied kunnen worden omgevormd. Het probleem van de ge sloten spoorwegbomen kan alleen wor den opgelost dooor een ongelijkvloerse kruising, iets wat op dit moment geen reële optie is. Het wegnemen van de problematiek met betrekking tot het laad- en losverkeer en de inparkerende auto's zou naar onze inschatting al tot een structurele verbetering kunnen lei den. Dan blijft nog de vraag wat te doen met alternatieve parkeerruimte. Hierop zijn twee antwoorden mogelijk: geen alternatieve parkeergelegenheid of alternatieve parkeergelegenheid in zijstraten of parallelwegen van de Van Weedestraat. Voor de eventuele reali sering van dit laatste zijn uiteraard aan passingen nodig, met name ruimtecrea tie door bijvoorbeeld de aankoop van gronden en woningen. Gezien de uit gangspunten van het IVN-Eemland hebben wij een voorkeur voor het ach terwege blijven van alternatieve par- keergelegenheden. Op deze wijze wordt het immers waarschijnlijker dat de bezoekers van het winkelcentrum om zien naar milieuvriendelijker ver voermiddelen als (brom)fiets of bus. In dien toch wordt besloten tot het bieden van alternatieve parkeergelegenheid lijkt ons een hoog tarief voor de hand te liggen. In verband met de beperkte be schikbaarheid van ruimte zou overigens ook aan een parkeergarage gedacht kunnen worden. Helaas zijn de door ons geschetste op lossingsrichtingen niet opgenomen in de plannen. Uiteraard zouden wij dit graag anders zien. Toch lijkt het ons zinnig om nog enkele opmerkingen te plaatsen over de wel voorgelegde alter natieven: De steeds verdergaande aantasting en versnippering van het landelijk gebied wordt door ons als één van de grootste bedreigingen gezien voor het voortbe staan en ontwikkeling van de natuur- en landschapswaarden in Nederland. Een nieuw aan te leggen weg zal volgens de geschetste alternatieven weliswaar op relatief korte afstand en parallel lopen aan reeds bestaande verkeersaders of bebouwingspatronen, maar het gevaar van dergelijke 'beperkte' uitbreidingen van het stedelijk gebied is groot. De nieuwe weg zal worden gezien als nieu we grens van het stedelijk gebied en het landelijk karakter van het tussenliggen de gebied zal, zeker op termijn," geheel verdwijnen. Daarnaast bestaat er reëel gevaar voor de vestiging en uitbreiding van stadsrandactiviteiten aan de 'lan delijke' zijde van een nieuw aan te leg gen weg. De natuur- èn landschaps waarden in Eemland staan reeds onder druk: de ruilverkaveling, de plannen met betrekking tot uitbreiding van woonwijken (Amersfoort, Baarn), in dustrieterreinen (Bunschoten) en uit breiding van recreatiemogelijkheden (Amersfoort, ten westen van Hoog land) (Streekplan Provincie Utrecht, 1 juli 1994). Gezien het voorgaande staan wij op het standpunt dat de aanleg van een nieuwe weg buiten de bestaan de bebouwingsgrenzen in elk geval niet aanvaardbaar is. Aanpassing van be staande verkeersaders (bv. éénrich tingsverkeer) stuit bij ons op minder be zwaren. Helaas is geen van de alterna tieven voor 100% gebaseerd op aan passing van reeds bestaande verkeersa ders. Samenvattend komt het standpunt van het IVN-Eemland op het volgende neer: De oplossing van de verkeerscon- gestie moet niet worden gezocht in de aanleg van een nieuwe, ruimteconsu- merende, dure en natuur- en milieube lastende rondweg. Relatief kleine, goedkope, en natuur en milieu niet-di- rect-belastende ingrepen in de bestaan de verkeersaders en bebouwing, liggen veel meer voor de hand. Wij dringen er dan ook op aan om af te zien van de drie voorgelegde alternatieven en alterna tieven binnen de bebouwde kom, inclu sief de 'nulvariant', aan een diepgaan dere analyse te onderwerpen. Uiter aard zijn wij graag bereid om deel te ne men aan een eventueel overleg. Hoogachtend, M.P. Huijser/RJ.M. Maas IVN-Eemland, werkgroep Natuur- en Milieubeleid, Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie. Beetzlaan 24a, Soesl Tel. 02155-19706/19507 Fax 02155-12727 Openingstijden: maandag gesloten di. t/mvr 10 00-12 00 uur 13.30-17 30 uur zaterdag 10.00-16.00 uur Ook een briefje gehad van uw huisbaas? Is de huur weer omhoog? Denk dan eens aan een eigen huis. Dat is sparen voor later. Wilt u weten wat de moge lijkheden zijn? Loop dan eens vrijblijvend binnen bij de NVM Hypotheekshop. Daar rekent men u alles precies voor. Hoeveel u kunt lenen en wat u dat per maand gaat kosten. Bovendien heeft men bij de NVM Hypotheekshop ook verstand van de huizenmarkt. Doe er uw voordeel mee. BON voor mensen met een huurwoning. Ik wil graag eerst vrijblijvend informatie ontvangen over hypotheken en de NVM Hypotheekshop. Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon invullen en opsturen aan: Middelwijkstraat 54, 3764 CH Soest Gallenkamp Pelsweg 11, 3768 HT Soest Tel. 13539 Tel. 15360 OOK VERSTAND VAN HET PAND, Democratie is een groot goed. Het is geen garantie voor verstandige beslissingen maar leidt, mits velen eraan bijdragen, tot gedachtenwis- seling. weging van argumenten en tenslotte tot de op dat moment best haalbare keuzes. Belangrijk daarbij is dat alle noodzake lijke informatie beschikbaar is en dat al le zaken en kwesties die een rol spelen aan de orde komen. Een eenzijdige voorstelling van zaken of het al dan niet bewust voorbijgaan aan aspecten die ook van belang zijn, zal niet leiden tot een beslissing 'die iedereen zoveel mo gelijk recht doet. Ik schrijf u dit - als inwoner van Soest - omdat de 'actie voor behoud van de mooie dorpsranden van Soest' mijns in ziens eenzijdig is, de feiten suggestief kleurt en inspeelt op ongezonde gevoe lens van eigenbelang. Ook ik ben van mening dat met de groe ne omgeving van Soest uitermate ver standig moet worden omgegaan. Zeker is het ook zo dat een beter beheer van de gebouwde omgeving soms tot een an derconclusie kan leiden dan het aanleg gen van nog meer wegen of het entame ren van nieuwe uitbreidingsplannen. De voorstelling vari zaken echter die Gemeentebelangen Groen Soest in de oproep van 3 oktober 1994 geeft, moet kritisch tegen het licht worden gehou den. Op enkele zaken wil ik in dit verband wijzen: 1. Het woningtekort. In ons land, en ze ker ook in deze regio, is er een oplopend tekort aan passende, betaalbare wonin gen. Soest heeft in het belang van dege nen die nu en straks moeten worden ge huisvest de plicht woningbouw te reali seren. Het is onjuist en naïef te denken dat dit probleem op andere gemeenten kan worden afgeschoven. 2. Voor wat betreft de verkeersstromen in Soest moet in het belang van de leef baarheid van een aantal wijken de vraag worden gesteld of alternatieven gevon den kunnen worden. De tijd van kleine ingrepen lijkt voorbij. 3. Het gaat niet aan de ontwikkeling op langere termijn afhankelijk te maken van een deelaspect, te weten de mooie dorpsranden. (Hoeveel huishoudens wonen daar eigenlijk? En wie zijn dat precies?) 4. Stedebouwkundig zal de gemeente Soest beter moeten presteren dan in de afgelopen decennia het geval is ge weest. Als plannen weer gebrekkig en met onvoldoende kwaliteit worden ont wikkeld, is de vraag gerechtvaardigd of daaraan een polder moet worden op geofferd. In de stedebouwkundige kwaliteit wordt de kwaliteit van het be stuur gespiegeld. Als Gemeentebelan gen Groen Soest daarop had gewezen had ze tenminste enig recht van spreken gehad. De brief van Gemeentebelangen Groen Soest, en met name de keurig voorge drukte tekst van de aan de raad te ver zenden brief, zal naar ik van harte hoop, door iedere inwoner van Soest kritisch worden gelezen voordat ondertekening ervan wordt overwogen. Ik vraag daarbij aandacht voor de vol gende kanttekeningen: Welke waarde heeft.een dorpsrand ten opzichte van zaken als dringend nood zakelijke woningbouw en een afwikke ling van het verkeer op een manier die andere wijken leefbaar houdt?Waarop is de stelling gebaseerd dat het winkelen in de Van Weedestraat andere centra wegdrukt? Dit lijkt veel .op een gelegen heidsargument of op een niet onder bouwde zorg voor de commerciële re sultaten van bedrijven die misschien niet op kunnen tegen de wensen van be wuste consumenten. Zónder meer kwalijk en verdacht is de voorstelling van zaken voor wat betreft de financiën. Hier wreekt zich het ono prechte karakter van de actie. Je bent om kwaliteitsredenen tegen of niet. De financiën komen daarna. De actiegroep streeft ernaar de mening van Soesters doorslaggevend te laten zijn in de politiek (zie tekst oproep). Als de groep daarmee bedoelt dat het niet de gekozen raadsleden zijn die beslissen ben ik wel benieuwd welke opvatting over democratie de groep Gemeente belangen erop na houdt. Is dat een ba sisdemocratie die erop neerkomt dat actiegroepen het beleid bepalen of dat door middel van referenda wordt vast gesteld wat de meerderheid wil met als gevolg dat argumenten niet tellen, ei genbelang overheerst en xenofibisch gedrag wordt beloond. Gemeentebelangen Groen Soest is ui termate slim. Want door de brief te te kenen wordt niet alleen het knotwilgen- gebied (mogelijkerwijs) gered maar wordt eveneens aangegeven dat ook el ders niet door projectontwikkelaars mag worden gebouwd tenzij dat in het belang ^an de Soester is. Een fraai staal tje van het manipuleren van meningen ligt hierin verborgen. Dan heb ik nog een advies aan mijn me- de-Soesters: machtig nooit iemand of een groep u te vertegenwoordigen als niet kristalhelder vaststaat wanneer, waar, waarvoor en tot in welke mate dat het geval is. Hoe kunt u zoals door on dertekening gebeurt Gemeentebelan gen Groen Soest machtigen dat er meer geld wordt besteed aan de tweederde van de Soesters die aan de andere kant van de Eng wonen. Dat zullen ze in Soest-Zuid wel plezierig vinden. Tenslotte wens ik alle betrokkenen toe dat de besluitvorming over toekomstige ontwikkelingèn in Soest wordt geken merkt door veel aandacht voor kwali teit en leefbaarheid, door zorg om de genen die nog geen goed en plezierig woonmilieu hebben en geen woning en door 'bevlogen' zakelijkheid in plaats van populisme. Met vriendelijke groet. N. van Velzen Op zaterdag 6 mei 1995 zullen his torische vliegtuigen het luchtruim van de gemeente Soest doorkrui sen. Het gaat om circa vijftig toe stellen die tijdens de Tweede We reldoorlog hebben gevlogen. Zo zijn volgend jaar mei onder meer de DC-3 Dakota, de Spitfire en de B-25 Mitchell in de lucht te zien. De vlucht van de vijftig vliegtuigen past uitste kend in het kader van de Luchtvaart dag, één van de activiteiten van de ma nifestatie '50 jaar Bevrijding'. De organisatoren van het plaatselijke comité '50 jaar Bevrijding' hadden het college gevraagd of de vijftig historische vliegtuigen ook over de gemeente Soest mogen vliegen. B en w hebben toestem ming verleend. Dat had het gemeente bestuur van onder meer Zeist al eerder gedaan. De krijgsmachtmusea in Nederland, waaronder het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg, willen in de week van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei het Nederlandse volk la ten zien welke rol de strijdkrachten hebben gespeeld in de periode 1940-'45. Daartoe worden op vliegba sis Soesterberg verschillende activitei-- ten gehouden. In een aantal hangars worden tentoon stellingen ingericht en elke dag staat in het teken van een thema, zoals de Indië- dag, de filmdag en de herdenkingsdag voor veteranen. Ook is er een verzame- laarsbeurs en een filmdag. I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE f NVOB EN \V-JJ ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15C73 - FAX 02155 - 17496 (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Courant) B. en W. willen vergunning verlenen voor: o het bouwen van een garage en het plaatsen van een dakkapel, Braamweg 37 art. 19 WRO en art. 50.5 Woning wet); o het uitbreiden van een woonhuis op de le verdieping, Eigendomweg 19 (art. 24 voorschriften bestemmingsplan Klein Engendaal); het bouwen van een woonhuis met garage/berging, Koperwiek 1 (art. 24 voorschriften bestemmingsplan Klein Engendaal); het veranderen en vergroten van een garage/berging tot kantoor/berging. Van Mecklenburglaan 27 (art. 19 WRO en art. 50.5 Woningwet). Schriftelijke bezwaren binnen twee we ken bij B. en W. Stukken liggen ter inza ge in het gemeentehuis, afdeling ROB. Bouwvergunningen Gevraagd: Aagje Dekenlaan 11: plaatsen van een dakkapel; Apollo 105: plaatsen blokhut; Apollo 139: plaatsen blokhut; Bakkeneslaan 15: plaatsen carport; Beetzlaan 60: uitbreiden woonhuis; Biltseweg 39: bouwen jongveestal en mestplaat; Clemensstraat 66: aanbouwen en tree; Hermes 14: plaatsen tuinberging; Parallelweg 9-11: maken verdie pingsvloer; Valeriaanstraat 7: uitbreiden woon huis; Van Weedestraat 7-9: splitsen/ver bouwen winkelpand; Van Weedestraat 78: verbouwen winkels met bovenwoningen; Versteeghlaan 40: veranderen ach tergevel; Wostok 28: plaatsen dakkapel; Zuidpromenade 6: wijzigen winkel pand; Zuidpromenade (ong.): wijzigen winkel in aanbouw (nr. 94481); Zuidpromenade (ong.): wijzigen winkel in aanbouw (nr. 94484). Verleend: Breemeentje (ong.): wijzigen gevel materialen te bouwen woning met be- drijfsbebouwing; Burg. Grothestraat 12A: plaatsen buitentrap; Dorresteinweg 82: uitbreiden schuur/vergroten woonhuis; Irenelaan 5: vergroten dakkapel; Koninginnelaan 157: bouwen gara ge; Lange Brinkweg 8: bouwen garage/ berging; Molenstraat 37: uitbreiden woon huis; Nachtegaalweg 9: plaatsen dakka pel; Schoutenkampweg 42: veranderen woonhuis; Sparrenlaan 20: uitbreiden woon huis; Waldeck Pyrmontlaan 26: bouwen schuur. Bezwaarschriften A WB: binnen 6 we ken bij B. en W. Stukken liggen ter inzage in het gemeen tehuis, afdeling ROB. Gevraagd: Korte Bergstraat 7: 4 bomen; Willem de Zwijgerlaan 12: 1 zilver- spar; Willem de Zwijgerlaan 14: 1 zilver- spar; Lange Brinkweg 88: 10 dennen; Betje Wolfflaan 51: 1 denneboom; Vermeerlaan 6: 2 coniferen, 1 hulst, 1 berk. Bezwaren binnen 4 weken bij afdeling Groen, Natuur en Landschap, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. 93709. Verleend: Obrechtstraat 35: 1 berk Korte Bergstraat 2: 1 berk; Beatrixlaan 33: 1 esdoorn, 2 popu lieren; Gallenkamp Pelsweg 37: 1 grove den; Nieuweweg 3: 1 larix; Sparrenlaan 4: 2 berken. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Winkels mogen open op 18 december B. en W. hebben besloten de zondag 18 december 1994 aan te wijzen als dag waarop in Soest en Soesterberg alle winkels en bedrijven waar goederen aan het publiek te koop worden aange boden geopend mogen zijn. Ook is straathandel (mits met vergunning van B. en W.) toegestaan. Voor alle nadere informatie: Gemeen tehuis, Raadhuisplein 1, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. (02155) 93411, fax (02155) 93689, of bij de betreffende af deling. Opnieuw wil Stichting Velika een bezoek brengen aan de ongeveer 500 Bosnische vluchtelingen in het Kroatisch dorpje Velika, die daar opnieuw in zeer slechte omstan digheden de winter in zullen gaan. Dit keer niet met busjes, maar niel een grote vrachtwagen die zo'n 80 kubieke meter lading kan vervoe ren. Er is, evenals de afgelopen winter, be hoefte aan van alles. Eén van de be stuursleden van Velika, Ivonne Wie rink, legt graag uit wat er zoal op hel verlanglijstje staat van de vluchtelingen in Velika, die nog steeds hopen op hel bericht dat zij zeer binnenkort terug kunnen gaan naar hun Bosnië. Ivonne Wierink: "Er is veel contact mei de vluchtelingen in Velika. Zo schrijven wij met enige regelmaat met een aantal van de talrijke vluchtelingen daar. Op deze manier is het ook goed mogelijk om een exact beeld te krijgen van de be hoefte die daar onder de mensen leeft. Het is duidelijk dat de mensen moede loos worden. De media heeft zich van hen afgekeerd. Er is ander nieuws op de wereld. Ook voor ons is Joegoslavië geen wereldnieuws meer, denk maar aan de ellende in Ruanda. Ook daar zouden we graag willen helpen, méér helpen dan dat ene bedrag dat je over maakt, alleen, dat is nu eenmaal veel lastiger. Wat we wél kunnen doen, is opnieuw een bezoek brengen aan de slachtoffers van de zinloze oorlog in Joegoslavië, opnieuw zorgen dat Kerstmis een hoog tepunt voor deze mensen wordt. Om dat zij dan iets gevarieerder te eten heb ben, en, misschien lakens op hun bed den, een warme deken, of warme laar zen voor de sneeuw. Maar vooral om dat er mensen op de wereld zijn die aan ze denken. Het is tijdens onze vorige bezoeken ge bleken, dat dót eigenlijk het belangrijk ste was: gewoon er zijn. Een Neder lands krantenberichtje lezen, waaruit duidelijk wordt dat we voor hén hebben ingezameld. Iets voor de kinderen bij ons hebben. En dat we dan óók-nog een vracht aan goederen bij ons hebben, die ze zo hard nodig hebben. Hartverscheurende taferelen hebben we er meegemaakt. Als ik er nu aan te rugdenk, dan staat nóg het kippevel op mijn rug. De oude vrouw die ons aan klampte, met haar twee kleinkinderen. Haar enige twee zoons waren in de oor log omgekomen en zij had nu haar twee kleinkinderen bij zich. En Sóest hielp haar bij de verzorging hiervan... Dan sta je met je mond vol tanden, want wat dóen we nu eigenlijk bij zoveel leed? Goed, we zorgen er met z'n allen voor dat er een aantal'vrijdagen voedsel valt te verdelen, we hebben gezorgd voor kleding, de kinderen konden voor een tijdje hun tanden poetsen, hun haar wassen. Maar wat is het helemaal? Toch maar dóen, want het is alles wat we kunnen doen; de oorlog laten op houden kunnen we helaas niet. Uit de brieven van de mensen in Velika blijkt de volgende behoefte: Dekens, lakens, slopen en kussens, pannen, serviesgoed en bestek, schoenen, vooral laarzen voor dames maar ook kinderschoenen, kousen, sokken en ondergoed, dikke jassen en jacks. Dan, uiteraard veel voedsel en toiletartikelen. Er komen opnieuw inzameldagen, deze zullen we volgende week bekend maken. Maar, als u iets van bovenstaande hebt te mis sen, legt u het alstublieft vast apart. Tot onze grote blijdschap heeft het fi liaal van AH aan de Smitsweg toegezegt Stichting Velika te zullen helpen. Wij hebben toestemming gekregen om kaarten, getekend door kinderen in Ve lika, te verkopen op vrijdagavond a.s. vanaf 18.00 uur en zaterdag vanaf 9.00 uur. Voor deze verkoop zoeken wij nog hulp. Als u in de gelegenheid bent vrij dagavond en/of zaterdag te helpen met het verkopen van kaarten dan hoop ik dat u zo snel mogelijk belt! Voorts hebben we toestemming om vrijdagavond 4 en zaterdag 5 november een supermarktaktie te houden. Bij de ze gelegenheid geven we de binnenko mende klanten een briefje met daarop hetgeen in Velika hard nodig is met het verzoek hier een artikel van te kopen voor de vluchtelingen. Ook hierbij zit ten we dringend verlegen om hulp. Al stublieft! We hebben de firma Schoemaker in Soest gevraagd om een televisie voor een lichamelijk en geestelijk gehandi capt meisje in Slavonski Brod, een plaats in de omgeving van Velika. Dit meisje heeft bëhoefte aan afleiding. Af leiding die er in de ene kamer die de fa milie heeft, niet of nauwelijks voorhan den is. De fa. Schoemaker hoefde niet lang na te denken, al daags na ons schriftelijk verzoek reageerde men po sitief. Zoals men zei: "Die televisie, die verzorgen wij!" Alle lof voor de middenstanders van Soest die op deze manier meehelpen aan een zo goed mogelijke hulp voor de vluchtelingen. We verheugen ons nu al op de gezichten die we zullen zien als we aankomen daar!" Wilt helpen op één van bovenge noemde data, of wilt u op uw werk, in uw familie etc. proberen kaarten voor Velika te verkopen, neemt u alstublieft contact op. Ook uw financiële bijdrage aan dit transport is onontbeerlijk, om er opnieuw een geslaagde aktie van te ma ken. Martin en Ivonne Wierink, Turf- streek 249, 3766 HW Soest, tel. 14963 (na 18.00 uur). Het rekeningnummer van Stichting Velika te Soest voor uw bijdrage is postgiro 2339176. p.s. U stuurt dit jaar toch óók Velika- kaarten met de kerst? De gemeenteraad s definitie afwijzend t< onderzoek naar de m om de nieuwe woon streek "autovrij" te h aan de realiteitswaa idee wordt algemeei Dat bleek vorige weel ties op een motie var belangen Groen Soes Fractievoorzitter Harry mede namens zijn geest\ afwezige Diny Hartering zige Hans van Wuijckhui stel voor zo'n onderzoek hield volgens hem in dat brandweer- en ziekenaut* in mogen, en dat alle anc gens aan de rand geparl worden. Voor dat laatste keerplaats per gezin hem De Boerenstreek staat op om "ecologisch" te wor< met name voor wat betri sing van bouwmaterialen, meentebelangen zou het ken van de wijk ook een bi drage kunnen leveren aan van de groei van het autc In de discussie zag Witte achtereenvolgens zonder afgeschoten worden dc Plomp (WD), Bart Kr* Wil Stekelenburg (Pvd, voornaamste argument dc "niet verstandig" vonden. Baks (BAM) leek het de m onderzoek wel waard. Witte zelf deed daarom ee beroep op de raadsleden stel nu eens serieus te bel niet te laten ondergaan i: steekspel tussen "coalitie" Volgens mensen die er ve hebben is de onk'ostem die de gemeenteraadsled ken (per persoon zo'n li den 's jaars) min of meer op een gemiddelde "werk twintig uur. De meesten kl wens dat ze er nauwelijk; aan over houden, omdat i ring in geen verhouding s noeste arbeid die ze verri* raadswerk is allang geen l by meer (hoor je ze zegg voor je ook nog een aardig meepikt. Ach, wat hebbi toch zwaar. Wat dat betreft zit de fracti meentebelangen Groen So op rozen. Officieel he GGS-kiezers drie mense raadszetels neergezet: Hat Hans van Wuijckhuijse en I tering. De laatste heeft ecl haar aantreden in mei nc dan één woord uit haar mi optekenen; ze doet ook nie hettijdrovende commissit liet het vorige week bij d tingsbehandeling - hét ho mer van het circus-Raad, ("komt dat zien!") - helem; ten door niet eens te komt gen, zelfs niet als de "zwijgi zit" van Harry Witte, zoals haar inmiddels heeft leren Witte heeft wel eens laten di meren dat zijn politieke ta speciaal is vrijgesteld vooi bouw van het partij-appara; actiewerk, maar ook daara ter weinig te bespeuren. In de wandelgangen vraagt r langzamerhand openlijk al onbekende derde raadslid meentebelangen soms lette haar mondje gevallen is, m intern schijnt de onvrede te j Fractie-assistent (oud-raads rard v.d. Deijssel schijnt om denen inmiddels afgehaakt ben; hij zou zich in die positi* ten horen, en er zijn ook in partijen massa's goeie t-raadsleden die zich zo'n be pen op te vreten van nijd. ór niet eens de kans krijgen or schuiven en zich tegenover zers waar te maken. Het PvdA-voorstel voor %-korting op de raadsverg (dat overigens toch al werd merkt door een hoog zeepbel te) leverde voor Gemeentebe in elk geval geen enkel risico fractie stemde dus vóór. Geet werd er in de coulissen gem* - met 18.000 piek per jaar, tegenprestatie, kun je best ee laten, maar het zou overtui zijn geweest als de GGS-frac gezegd dat ze voortaan wel m van de vergoeding toekan.

Soester Courant | 1994 | | pagina 4