10 NOVEMBER OP HARTJE ZUID k SVEDEX i 1750.- iWlUuf Zin in zon? Succes van Spullenhulp leidt al tot verstopte Schans en opslagproblemen PvdA staat alleen met goed voorbeeld SKK stuurt 'halve school' naar Kozle m&Mm rm SOESTER ONDERLINGE 'Autovrije Boerenstreek irreëel' >Van Breukelen Vast-goed WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 De LAAGSTE PREMIE en UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: Gemeentebelangen kan wel toe met 2/3 vergoeding College gaat mogelijkheden bekijken 33 ■ip'ifaj Raad betaalt uitstapje niet uit eigen zak Hondenmotie BAM blijkt kansloos Complete inrichting op transport p I 'i0 SPULLENHULP WÈE eraktie :ft het fi- oegezegt pen. Wij gen om en in Ve- vond a.s. maf 9.00 n wij nog Dent vrij- lpen met hoop ik ning om ovember 1. Bij de- nnenko- t daarop met het e kopen erbij zit- tulp. Al- maker ïaker in sie voor 'ehandi- od, een lika. Dit ling. Af- liedefa- oorhan- :fde niet na ons men po- risie, die Iers van ehelpen voor de >ns nu al ïn als we ovenge- werk,in en voor stublieft bijdrage k, om er n te ma- k, Turf- 14963 ïummer ?oor uw Velika- Bijvoorbeeld: Opstalverzekering steen/hard Opstalverzekering steen/riet Inboedelverzekering steen/hard Inboedelverzekering steen/riet VOOR AL UW VERZEKERINGEN. Soesterbergsestraat 26 - Soest - tel. 02155 - 2 90 60 f 0,80 per o/oo f 2,00 per o/oo f 1,40 per o/oo f 2,00 per o/oo Scepsis over voorstel Gemeentebelangen De gemeenteraad staat niet per definitie afwijzend tegenover een onderzoek naar de mogelijkheden om de nieuwe woonwijk Boeren streek "autovrij" te houden, maar aan de realiteitswaarde van het idee wordt algemeen getwijfeld. Dat bleek vorige week uit de reac ties op een motie van Gemeente belangen Groen Soest. Fractievoorzitter Harry Witte diende mede namens zijn geestverwanten - de afwezige Diny Hartering en de aanwe zige Hans van Wuijckhuijse - een voor stel voor zo'n onderzoek in. "Autovrij" hield volgens hem in dat alleen politie-, brandweer- en ziekenauto's nog de wijk in mogen, en dat alle andere auto's er gens aan de rand geparkeerd moeten worden. Voor dat laatste leek 0,3 par keerplaats per gezin hem voldoende. De Boerenstreek staat op de nominatie om "ecologisch" te worden ingericht, met name voor wat betreft de toepas sing van bouwmaterialen. Volgens Ge meentebelangen zou het autovrij ma ken van de wijk ook een belangrijke bij drage kunnen leveren aan de beperking van de groei van het autoverkeer. Afgeschoten In de discussie zag Witte zijn voorstel achtereenvolgens zonder, veel omhaal afgeschoten worden door Günther Plomp (WD), Bart Krol (CDA) en Wil Stekelenburg (PvdA), met als voornaamste argument dat ze de motie "nietveTstandig" vonden. Alleen Johan Baks (BAM) leek het de moeite van een onderzoek wel waard. Witte zelf deed daarom een klemmend beroep op de raadsleden om het voor stel nu eens serieus te bekijken en het niet te laten ondergaan in het rituele steekspel tussen "coalitie" en "opposi- Volgens mensen die er verstand van hebben is de onkostenvergoeding die de gemeenteraadsleden opstrij ken (per persoon zo'n 18.000 gul den 's jaars) min of meer gebaseerd op een gemiddelde "werkweek" van twintig uur. De meesten klagen trou wens dat ze er nauwelijks een cent aan over houden, omdat de salarië ring in geen verhouding staat tot de noeste arbeid die ze verrichten. Het raadswerk is allang geen leuke hob by meer (hoor je ze zeggen) waar voor je ook nog een aardig zakcentje meepikt. Ach, wat hebben ze het toch zwaar. Wat dat betreft zit de fractie van Ge meentebelangen Groen Soest echter op rozen. Officieel hebben de GGS-kiezers drie mensen op de raadszetels neergezet: Harry Witte, Hans van Wuijckhuijse en Diny Har tering. De laatste heeft echter sinds haar aantreden in mei nooit meer dan één woord uit haar mond laten optekenen; ze doet ook niet mee aan hettijdrovende commissiewerk en liet het vorige week bij de begro tingsbehandeling - hét hoofdnum mer van het circus-Raadhuisplein ("komt dat zien!") - helemaal afwe ten door niet eens te komen opda gen, zelfs niet als de "zwijgende bij zit" van Harry Witte, zoals de raad haar inmiddels heeft leren kennen. Witte heeft wel eens laten doorsche meren dat zijn politieke tafeldame speciaal is vrijgesteld voor de op bouw van het partij-apparaat en het actiewerk, maar ook daarvan is bit ter weinig te bespeuren. In de wandelgangen vraagt men zich langzamerhand openlijk af of het onbekende derde raadslid van Ge meentebelangen soms letterlijk óp haar mondje gevallen is, maar ook intern schijnt de onvrede te groeien. Fractie-assistent (oud-raadslid) Ge- rard v.d. Deijssel schijnt om die re denen inmiddels afgehaakt te heb ben; hij zou zich in die positie wel la ten horen, en er zijn ook in andere partijen massa's goeie aspiran t-raadsleden die zich zo'n beetje lo pen op te vreten van nijd, ómdat zij niet eens de kans krijgen om bij te schuiven en zich tegenover de kie zers waar te maken. Het PvdA-voorstel voor een 10 -korting op de raadsvergoeding (dat overigens toch al werd geken merkt door een hoog zeepbel-gehal te) leverde voor Gemeentebelangen in elk geval geen enkel risico op. De fractie stemde dus vóór. Geen kunst - werd er in de coulissen gemopperd - met 18.000 piek per jaar, zonder tegenprestatie, kun je best een veer laten, maar het zou overtuigender zijn geweest als de GGS-fractie had gezegd dat ze voortaan wel met 2/3 van de vergoeding toekan. tie". Volgens hem was het zeer zinvol om de animo voor het wonen in zo'n au tovrije wijk op z'n minst eens te peilen. In Amsterdam was bijvoorbeeld onver wacht enthousiast gereageerd op de plannen voor een autovrij stadsdeel Westerpark. Witte kreeg bijval van Mieke Swinkels (D66), die het voorstel een belangrijke aanvulling op het ecologische plan vond. Ook Jan Visser (Groen- Links-PS) vond het een goed idee en verweet de grote partijen dat ze botweg nee zeiden. Dat viel weer Verkeerd bij Witte, die zijn motie juist buiten het po litieke spel wilde houden: "Ik was er al bang voor; nu wordt iedereen weer vastgeprikt op een standpunt..." Hij hoopte dat de nee-zeggers zich in de tweede ronde nog even achter de oren wilden krabben. Milieuwinst? Wiebe Meilof (GPV) liet zich daardoor niet van de wijs brengen. Volgens hem zou de "milieuwinst" van een autovrije woonwijk maar beperkt zijn en hij zag het dan ook meer als een prestige-pro- ject zonder veel inhoud. "Een goeie nieuwbouwwijk krijgt tegenwoordig heus geen razend verkeer. Wat schieten we ermee op, behalve dat 't zo leuk en bijzonder is...?" Kees Boerkoel (PvdA) nam Wittes uitdaging wel aan. Hij wilde óp z'n minst aanvullende informatie en opperde het idee om het plan nog eens in commissieverband te bespreken. Maar wethouder Ries van Logtenstein vond het voorstel op een aantal punten duidelijk "irreëel", zoals de 0,3 par keerplaats per huishouden buiten de wijk. Bovendien was het bestemmings plan al zo'n beetje rond, aldus de wet houder. "Sommige aspecten zijn mis schien wel de moeite waard, maar als je de wijk autovrij inricht kun je 'm later niet meer 'gewoon' maken. Ik zie geen reden tot positief advies." Om te voorkomen dat het hele idee al bij voorbaat werd getorpedeerd trok Witte zijn motie in arren moede maar weer in. Hij drong er wel op aan er in de commissie R.O. nog een keer over te praten. Dat vonden de andere fracties allang best. Het nieuwe Spullenhulp, pas ver huisd van de Parallelweg naar de Schans, dreigt een beetje het slachtoffer te worden van z'n eigen succes. Het is er zó druk dat er op de Schans soms geen doorkomen aan is - auto's worden vaak nogal lukraak neergezet - en bovendien kampt het kringloopcentrum nu al met een nijpend gebrek aan op slagruimte. Er zijn wel mogelijkheden voor een op lossing, Er ligt immers nog een stuk grond tussen het afvalstoffenpark en Spullenhulp (het "keienterrein"), dat de gemeente momenteel nog gebruikt als opslag voor stenen, tegels en ander bestratingsmateriaal. Op dat stukje zou eventueel extra parkeer- en opslag ruimte gecreëerd kunnen worden en dat was ook de strekking van een motie die de WD-fractie in de gemeenteraad vorige week tijdens de begrotingsbe handeling indiende bij monde van het raadslid Ellen Huberts. Huberts had ook een potje gevonden waaruit de nieuwe voorziening eventu eel gefinancierd zou kunnen worden. In de begroting is 200.000 gulden uitge trokken voor het milieu-educatief cen trum de Kwekerij (Molenstraat), waar ruimtegebrek tot nu toe de inrichting van een "milieuwinkel" (als voorlich tingsproject) heeft verhinderd. Nu het schoolbezoek afneemt zou dat oude plan er gerealiseerd kunnen worden, maar volgens het WD-raadslid was het wellicht verstandiger om drie vliegen in één klap te slaan door op het terrein naast Spullenhulp niet alleen parkeer en opslagruimte te realiseren, maar ook een "afval-informatiecentrum". Of dat dan ten koste zou moeten gaan van de plannen met de Kwekerij bleef ietwat onduidelijk, maar Huberts wilde de 140.000 gulden voor de Kwekerij wel "op een creatieve manier" aan bei de doelen besteden, De verbouwing aan de Molenstraat zou wat haar betreft niet door hoeven gaan. De overige 60.000 gulden is al bestemd voor de uit gifte van een zgn. "milieukaart". 'Licht' onderzoek Het College had er wel oren naar, zij het dat het zich vooralsnog alleen bereid verklaarde een "licht" onderzoek naar de mogelijkheden te laten verrichten. Ook de PvdA-fractie reageerde met de nodige sympathie, omdat ook in die kring de noodsituatie bij Spullenhulp onder ogen wordt gezien. Alleen leek het Wil Stekelenburg een beetje on waarschijnlijk dat met 140.000 gulden én een informatiecentrum, én een par keerterrein, én een opslagruimte be kostigd zouden kunnen worden. Vol gens Huberts zou dat wel lukken, om dat Spullenhulp zo goed boert dat het best zelf een deel van de kosten op zich kan nemen. Arie van den Breemer (CDA) wilde nog geen toezeggingen doen, maar ver klaarde zich niet tegen een onderzoek. Ook Harry Witte (Gemeentebelangen) en Mieke Swinkels (D66) zaten op dat spoor. Swinkels vond de Spullenhulp- optie "iets te snel gaan", ook al omdat pp die manier milieugeld aan "parke ren" zou worden besteed, en Witte vond dat het geld in elk geval alvast vei lig gesteld moest worden, zodat het niet tijdens de kerntakendiscussie sneuvelt. Leidje Tomassen (GroenLinks-PS) vond dat een uitstekend idee en zag wel wat in drie verschillende milieu-voor lichtingscentra: over de dieren bij de Kinderboerderij, over de planten bij de Kwekerij, over het afval bij Spullen hulp. Teeke Glastra steunde de WD-motie ook. Sinds de ingebruikneming van het nieuwe Spullenhulp is de Schans nu en dan verstopt, ondanks waarschuwingen dat er niet op de weg geparkeerd mag worden. Overheidsinstelling? Alleen Wiebe Meilof (GPV) toonde zich fervent tegenstander van het plan. Hij vond het nog veel te vroeg om Spul lenhulp nu al extra terwille te zijn - "eerst maar eens afwachten hoe het draait" - en meende dat het kringloop centrum veel te veel op een overheids instelling begon te lijken. "En wij zor gen wel dat het goed komt..." Wethouder Ries van Logtenstein wilde met "open mind" gaan bekijken welke oplossing het 'meeste milieu-rendement oplevert. Wat hem betreft zullen de eventuele kosten zeker ook voor een deel aan Spullenhulp zelf worden toe gerekend, zoals hij liet weten. In de tweede ronde maakten de ver schillende fracties nog wel duidelijk dat het belang van de Kwekerij niet zonder meer weggestreept kon worden tegen dat van Spullenhulp. De raad nam de motie van Huberts met overgrote meer derheid aan (23-1), met alleen de stem van Meilof tegen. plaats adres indeling MODERNE HOEKWONING MET TUIN ENC.V. Soest HARTWEG moderne hoekwoning met tuin en c.v. hal, toilet, woonkamer met schouw, uitgebouwde eetkeuken met inbouwapparotuur verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, vaste trap naar zolder met kleine zolderslaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderhoud Gevraagde koopsom woning Soest BIRKSTRAAT helft van een dwarshuis boerderij 1907) met garage, bijgebouw, weiland met aantrekkelijke ligging en fraai uitzicht op de Birkstraat zij-ingang, opkamer, zitkamer, 2 slaapkamers met vaste kasten, kelder onder opkamer, keuken met schoorsteen, douche en gang met toilet verdieping gang, voorslaapkamer, achterzijde met open zolder met rookkast, schoorsteen en geheel beschoten kap met kilgoten. algemeen garage en schuur (ca. 17 x 28), fraaie voortuin. Perceel-oppervlakte ca. 5.000 m2. indeling HELFT VAN DWARSHUIS BOERDERIJ MET GARAGE EN BIJGEBOUW Gevraagde koopsom plaats adres Soest IR. MENKOLAAN 47 woning uitgebouwde midc^ SAS met tuin en berging, bevraagde koopsom plaats adres Soest ALBERT CUYPLAAN 21_ woning 3-kamerhoekappa, ■(fae 3e etage Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j'Qnroerenthgóetf dames- en herensalon Het leek allemaal zo mooi: als alle raadsleden, vooruitlopend op de bezuinigingen en/of belastingver hogingen die de burgers binnen kort te wachten staan, alvast 10 procent van hun eigen vergoeding zouden inleveren, dan gaven ze daarmee het goede voorbeeld. Daardoor zou een gunstiger kli maat worden geschapen om de burgers hun bijdrage aan het te rugdringen van het enorme begro tingstekort - dat eraan zit te komen - te laten betalen. Nee dus. De overgrote meerderheid van de gemeenteraad zag vorige week geen heil in het "goede voorbeeld" van de PvdA, althans niet in de begrotings vergadering waarin het voorstel per motie van de raadsleden Kees Boerkoel en Wil Stekelenburg werd aangekaart. De argumenten van de tegenstanders liepen uiteen, maar de meesten vonden dat de kwestie hooguit nog eens ter sprake zou kunnen komen in de kernta kendiscussie. Bert Krijger (WD) vond het voor beeld prachtig, maar meende dat de motie nogal onverwacht kwam (hoewel Boerkoel hem vorige maand al min of meer had aangekondigd). Bart Krol (CDA) merkte op dat er ook raadsle den zijn die (een deel van) hun werk - en dus hun inkomen - voor het raadslid maatschap hebben opgegeven. En Wie be Meilof (GPV) vond het allemaal on zin, omdat de gemeenteraad ook de sa larissen van de ambtenaren niet zal ver- De anti-hondenbelasting-motie die de BAM-fractie vorige week tijdens de be grotingsbehandeling indiende kreeg in de gemeenteraad geen enkele steun. Op de keper beschouwd was de motie intussen ook niet meer bedoeld om de volgens BAM onrechtvaardige belas ting af te schaffen, maar om haar tijdens de kerntakendiscussie aan de orde te stellen. Dat kan natuurlijk altijd. De kerntaken discussie is nadrukkelijk aangekondigd als een aantal "roept-u-maar"-bijeen- komsten (daérom vindt ze ook achter gesloten deuren plaats), en dus was de motie nauwelijks meer dan een slag in de lucht. Ze werd verworpen met 23 te gen 3 stemmen. lagen en de raadsleden als burgers toch zelf ook geconfronteerd zullen worden met hogere lasten. "Het zou betekenen dat we allemaal moeten inleveren, en dat is gewoon flauwekul." Rob Joustra (BAM) was het helemaal eens met Meilof: "Waarom trouwens geen 8 of 11 procent?" Leidje Tomas sen (GroenLinks-PS) en Mieke Swin kels (D66) vonden dat er in een ander gezelschap - resp. bij de kerntakendis cussie of in het seniorenconvent - nog maar 's over gepraat moest worden. Dat verbaasde Hans van Wuijckhuijse (Ge meentebelangen), die vond dat de Taadsvergoeding zo snel mogelijk op minimaal niveau gebracht moest wor den en daarom voor de motie stemde. Boerkoel legde uit dat hij aan de tien procent was gekomen doordat Soest de komende jaren op een begroting van in totaal 110 miljoen zo'n 10 miljoen moet gaan inleveren. Hij betreurde het dat hij van de anderen geen volmondig ja te horen kreeg en sloot zich daarom aan bij de fracties die er tijdens de kernta kendiscussie nog eens op terug wilden komen, reden waarom hij de motie al vast maar weer introk. Boerkoel kreeg-het nog even aan de stok met Meilof, die hem verweet dat hij het voorstel "veilig" kon inbrengen in de kerntakendiscussie, omdat het daar inmiddels al afgehandeld was. Boer koel reageerde hevig verongelijkt en liet weten dat hij zo'n minne opmerking juist van Meilof niet had verwacht. "Nou, we hébben het er gewoon over gehad," repliceerde Meilof, die Boer- koels houding "flauw" noemde. Leerzaam uitje Dat de politici helemaal niet van inleve ren houden werd ook nog eens duide lijk bij de discussie over de motie van de BAM-fractie, die ook al met een verwij zing naar het "goede voqrbeeld" voor stelde om de raadsleden de kosten van het jaarlijkse uitstapje zelf te laten beta len. "Binnenkort gaan de politici - met hun partners - een dagje naar het Spoorwegmuseum en de Rijksmunt, een leerzaam uitje dat ongetwijfeld ver gezeld gaat van een hapje en waarvan ze hopelijk weer een heleboel opsteken dat ten nutte van Soest kan worden aan gewend. Krijger vond het uitstapje een goed middel voor de "homogeniteit" van de raad en meende dat het nauwelijks wat kostte. Krol meende dat met die paar duizend gulden de begroting niet gered zou worden en ook de andere fracties vonden het sop de kool niet waard. Van Wuijckhuijse sprak in dat verband zelfs van een flut-motie. Indiener Rob Jou stra kreeg alleen bijval van Tomassen, die vaststelde dat het bedrag voor het uitstapje ongeveer net zo hoog zou zijn als de tien procent die de raad niet wilde inleveren. De motie werd met 18 tegen 5 stemmen verworpen. Joustra liet we ten dat zijn fractie sowieso niet me zou gaan en grapte in dat verband over "Burgers met een Ander Menu". S» p p p ■ip 1 p Soluiion, de uitgekiende oplossing voor veel ruimte in een mooi en modern slaapkamermeubel. Nu voor een bijzondere Middelman aktieprijs. Normaal 2392,- Svedex Solutton AKTIEPRIJS 2 x 2-deurs hang-/leg-kast met middenconsole 220 br. x 224 h. NU Wooncentrum Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort, Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 02155-11004. Vrijdag koopavond. De Vereniging SKK (Soest-Ked- zierzyn/KozIe) heeft afgelopen za terdag zo'n beetje een halve school naar de Soester zusterstad in Polen gestuurd. De lading bestond uit in totaal zo'n 80 kuub, voornamelijk tafels en stoelen. Voor de trans portkosten zoekt SKK nog drin gend sponsors. Een halve school is misschien wat over dreven, maar het enige wat SKK school nummer 10 in Kozle niet stuurde waren het schoolgebouw en de leerkrachten. Die hebben ze daar gelukkig zelf. Voor de rest kunnen ze voorlopig aardig vooruit met het schoolmeubilair, inclu sief schoolborden, een stencilapparaat en een fotokopieermachine. De spullen waren hoofdzakelijk afkomstig van de Prof. Waterinkschool en de Mavo Soest. Het mooie was er intussen wel een beetje vanaf, maar alles was nog zeer bruikbaar. In twee uur tijd laadde een ploegje ge spierde vrijwilligers van SKK het trans port, waarvoor de firma Besseling uit Hem-Venhuizen een grote truck met oplegger beschikbaar stelde. Het bak beest stond opgesteld bij de familie Toonejj aan de Zandlaan, die de op slagruimte om niet ter beschikking had gesteld. Dringend beroep Het transport werd mede mogelijk ge maakt door giften van de firma's Wasiel Steitner en Yves Rocher. Ook veel SKK-leden maakten een speciale gift van f 25,- of meer over. Desondanks is de vereniging nog niet uit de kosten; er is nog een tekort van twee- a driedui zend gulden dat moet worden wegge werkt. SKK doet dan ook een dringend beroep op andere bedrijven en particu lieren om alsnog een bedrag over te ma ken op SNS-bank 90.73.29.144 of postgiro 23.66,214. kringloopcentrum De Schans 20, 3764 AX Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-17.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-18.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak (niet op maandag). Fuerteventura vanaf 668,- pp. Cuba vanaf 999.-pp. Gambiavanaf 1012,- p.p. CfJir8 SoesterberBsestraat 22 - 3768 EJ Soest Telefoon: 02155-22803 AJdrHyjiiJijroa

Soester Courant | 1994 | | pagina 5