V p Enorme belangstelling voor woningen in project Groen van Prinstererstraat IACTUEEL I Poolse interesse voor Soester historie ©Wildschut Optiek scliociimkcr Drukte bij 'uitverkoop' van de bieb - - mi su jjr* In Memoriam Sebo Detmers Griftland verbiedt Baks alle commerciële nevenactiviteiten WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT WS: 'Doorstroming goed geslaagd' PAGINA 3 Inbraak in woning aan Eigendomweg Soest boert goed door overschot op WVG-budget Automobilist rijdt door na botsing Yrouw beroofd van tas in supermarkt Delegatie uit Kozle tot woensdag op bezoek J SCHOEMAKER technische dienst Verdwaalde schapen op de spoorbaan Woning s toffer in g kan niet zonder... 7X, Leraar mag weer aan het werk W- ;,.-V Vanmiddag om 15.30 uur heeft de die gerealiseerd worden onder officiële eerste steenlegging verantwoordelijkheid van Wo- plaatsgevonden van het bouwpro- ningstichting Soest. De officiële Foto: Goos van der Wilt. ject Groen van Prinstererstraat, een project van 27 koopwoningen handeling werd verricht door wet houder R.A. van Logtenstein. Gispa en La Femme een sportief samenspel. natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Hotel Heidepark in Bilthoven verjaardagsdiner- mënu's van f 45,- totf 100,- p.p. Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. TlT) vriéndelijke ambiance rnij JUj budgettair verantwoord tiU Bij een inbraak in een huis aan de Ei gendomweg heeft de dader in het afge lopen weekeinde een onbekend aantal cd's en sieraden en een videorecorder buitgemaakt. Hij moet de woning zijn binnengekomen door een zijraam te forceren. Volgens de politie werd het huis flink overhoop gehaald. Namens de 43-jarige bewoonster werd bij de po litie aangifte gedaan. Bij het ontwikkelen van het plan heeft Woningstichting Soest van meet af aan voor ogen gehad een koopwoningen project te realiseren, waarbij huurders uit de wijk 't Hart een mogelijkheid kan worden geboden in de eigen wijk door te stromen naar een betaalbare koop woning. Daarmee werden drie doelen beoogd: Het realiseren van koopwoningen in een prijsklasse waar veel vraag naar en weinig aanbod in is; Het vrijmaken van betaalbare huur woningen als gevolg van de doorstro ming naar de te bouwen koopwonin gen; Het instandhouden van de sociale contacten en netwerken doordat men in de wijk kan doorstromen. Woning stichting Soest bezit veel huurwoningen in de wijk 't Hart. Het project is alleszins geslaagd. De helft van de kopers van de 24 sociale en premiekoopwoningen laat een goedko pe huurwoning achter, die opnieuw verhuurd kunnen worden aan de pri maire doelgroepen van een woningcor poratie. De andere helft van de kopers bestaat uit ingeschreven nog niet zelf standig gehuisveste woningzoekenden uit de wijk 't Hart. Ook de drie kopers van de vrij^sector-woningen komen uit deze wijk. De gemeente Soest heeft het idee van het begin af aan ondersteund. In nauwe samenwerking met het College en de betrokken ambtenaren is het plan uit gewerkt door architect William Stijger van Op ten Noort-Blijdenstein uit Utrecht. Enorme belangstelling Het plan bestaat uit 11 sociale Koopwo ningen, 13 premiekoopwoningen en 3 vrije sectorwoningen. De belangstelling voor de woningen was enorm. Voor de 11 sociale koopwoningen meldden zich 113 kandidaten; voor de 13 premie koopwoningen 191 en voor de 3 vrije sectorwoningen hadden zich 41 belang stellenden opgegeven. De woningen worden gerealiseerd door Bouwbedrijf Hoffmann uit Amers foort. Hotel Heidepark in Bilthoven etentje met twee menu's vanaf f45,00 Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. TjTj vriendelijke ambiance (Tüi IU budgettair verantwoord IÖJ De financiële positie van Soest is plotseling aanmerkelijk verbeterd, zo blijkt uit een adviesnota van de gemeentelijke afdeling Financiën. In het nog niet zo lang geleden versche nen eerste Tussentijds Bericht 1994 - waarin actuele ontwikkelingen voor de gemeentebegroting worden gesignaleerd en verwerkt - was nog sprake van een nadelig saldo van 515.000 gulden. Dat was na de her ziening van de nota Financieel Be leid inmiddels (getuige het tweede tussentijds bericht) al omgebogen naar een voordelig saldo van 1000 gulden, maar volgens het tweede Tussentijds Bericht kan Soest nu zelfs rekenen op een positief saldo over 1994 van maar liefst 635.000 gulden. De omslag van negatief naar positief wordt voornamelijk veroorzaakt door een overschot van 1,3 miljoen op het jaarbudget voor de uitvoering van de WVG (Wet Voorziening Ge handicapten), en ook de Rijksuitke ring blijkt een voordeel van 235.000 gulden op te leveren, inclusief de re servering voor salarismaatregelen. Naast deze meevallers waren er ove rigens ook tegenvallers te noteren. De rente op geldleningen levert een nadeel van 400.000 gulden op, de afvalstoffeninzameling kost 335.000 gulden meer, de bijzondere bijstand valt 120.000 gulden duurder uit en de kapitaallasten nemen toe met 125.000 gulden. De politie is op zoek naar een onbekend gebleven automobilist, die in de nacht van zaterdag op zondag ,aan de Wiardi Beckmanstraat een geparkeerde auto heeft aangereden. Omwonenden heb ben omstreeks 01.15 uur wel een klap gehoord, maar niemand heeft de auto gezien. De eigenares van de aangereden auto, een 25-jarige Soesterse, consta teerde dat haar auto links achter forse schade had opgelopen aan het plaat werk, de bumper, het achterljcht en een van de wielen. De politie houdt zich aanbevolen voor informatie van men sen die het ongeluk misschien gezien hebben. Een 28-jarige Soesterse is zaterdagmid dag in een supermarkt aan de Smitsweg beroofd van haar tas. Daarin zaten twee portemonnees met in totaal ca. 600 gul den, cheques, bankpasjes, rijbewijs en andere paperassen. Ze had de tas neer gelegd in het winkelwagentje waarmee ze haar boodschappen verzamelde. Sinds afgelopen zaterdag verblijft een delegatie van ca. 50 inwoners van Kedzierzyn-Kozle, de Poolse zustergemeente, in Soest. Ze blij ven tot vandaag (woensdag) loge ren en nemen in de tussentijd de gelegenheid te baat om zich te oriënteren op allerlei aspecten van Soest. Ze waren zaterdag, na een vermoeien de busreis, aangekomen bij het ge meentehuis, waar ze met koffie en koek werden ontvangen. De zondag werd doorgebracht bij de gastgezinnen; an deren maakten een uitstapje naar het Openluchtmuseum bij Arnhem. Een aantal Polen is ondergebracht in Kon- takt der Kontinenten in Soesterberg. Het gezelschap werd maandagmorgen officieel verwelkomd in de raadzaal van het gemeentehuis, waar ze van dr. Boomsma - directeur van de GGD-Eemland- een uiteenzetting kre gen over de gezondheidszorg in Neder land en Soest. Maandagmiddag werd er na de lunch ten stadhuize een kijkje genomen in het museum Oud-Soest, waar de conserva tors Peter van den Breemer en Henk Gerth de Poolse gasten tekst en uitleg gaven over alles wat daar uit de roemrij ke Soester historie aan de vergetelheid wordt ontrukt. De Polen gaven bij di verse ouderwetse gebruiksvoorwerpen tekenen van herkenning. Verder werd een kijkje genomen bij (en óp) de toren van de Oude Kerk, waarna een deel van het gezelschap zich naar Amsterdam liet vervoeren omdat de hoofdstad ken nelijk toch nog wat meer te bieden had dan de zusterstad aan de Eem. Bouwlokaties Dinsdagmorgen stond er een bezoek aan de Woningstichting Soest op het programma, met een uitstapje naar diverse woningbouwlokaties, en 's avonds zou het bezoek worden afge sloten met een gezellige avond in het Gildehuis. Tijdens het bezoek werd ook op hoog niveau overlegd tussen de gemeentebe sturen en de wederzijdse jumelage-or- ganisaties, die ditmaal weer eendrach tig samenwerkten. De Polen bleken zeer geïnteresseerd Oud-Soest. Conservator Peter van den in het historisch materiaal van museum Breemer (r.) geeft uitleg f Zuidpromenade 14, 3768 EM SOEST Tel. 02155-222 12 De kunstschilder Sebo Detmers is zondag gestorven. Hij werd 84 jaar. In 1940 kwam hij in Soest wonen, waar hij in 1951 zijn eerste expositie hield, die geopend werd door burge meester Baron Bentinck. In die tijd woonden veel schilders in Soest, met wie hij samen de kunstvereniging De Eemstreek oprichtte. De kleurrijke landschappen en bloe- mencomposities van Sebo zijn ge kenmerkt door vaak vrolijke tinten en dikke kantlijnen. Bijna 50 jaar heeft hij aan de Klein Engendaalweg zijn vak uitgeoefend, waar zijn ate lier-woning met de bekende kerst- bómentuin moest wijken voor nieuw bouw. Vijf jaar geleden betrok Sebo Det mers met zijn vrouw Annie en zijn zoon Sebo jr. een oude, verwaar loosde boerderij in Emmen. Daar richtte hij in 1992 een laatste over zichtstentoonstelling in van 50 schil derijen en tekeningen, waaronder 16 nieuwe boomgezichten in de beken de Detmersstijl. Vele oud-Soesters zullen deze mar kante kunstschilder niet snel verge ten en door zijn werk blijvend aan hem herinnerd worden. Hij ruste in vrede. J.V. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De politie is donderdagmiddag hande lend opgetreden bij de spoorbaan Amersfoort-Baarn, waar ter hoogte van de overweg Grote Melm enkele schapen op de rails dwaalden. De die ren werden in een weiland gedreven tot de eigenaar, een bewoner van het Kerk- pad, ze weer onder zijn hoede kon ne men. De NS werd op de hoogte gesteld en de treinen reden in de tussentijd "met lastgeving", wat wil zeggen: min of meer stapvoets. Volgens de eigenaar waren de schapen losgebroken omdat de batterij uit de schrikdraad-installatie gestolen was. Hotel Heidepark in Bilthoven vraag naar onze Diner-Dansant Agenda. Iedere maand een swingend feest! Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook mei NS. rnri vriéndelijke ambiance m IHD budgettair verantwoord HU iet zonder ruime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder de ambachtelijke kwaliteit van de echte vak ma n s t o/feerder. II 'on i ngs t offering kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, gordijnen, vitrages en zonwering. Middelman ligt öirekt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004 z Honderden Soesters waren zaterdagmorgen al bijtijds on derweg naar de bibliotheek aan de A Ibert Cuyplaan, waar de jaarlijkse "uitverkoop" van boeken, platen, tijdschriften en videofilms plaatsvond. Despullen moesten weg om ruimte te maken voor de nieuwe aanwinsten in de collectie. Als van ouds - de boeken verkoop is al een ca. twintig jaar oude traditie - was het een gezellige drukte op het plein voor de centrale bi bliotheek. Zo'n beetje half Soest zat kennelijk te wachten op deze welkome aanvulling van de boekenkast. Op een paar gulden na leverde de opruiming de bieb een be drag van 5000gulden op. Die worden overigens niet gebruikt voor extra leuke dingen, maar gaan gewoon mee "in de begro ting Koopjesjagers droegen het uitgestalde leesgenot soms met handen vol tegelijk naar huis. Wat resteerde was een paar dozen vol winkeldochters: boeken die echt niemand meer wilde hebben. Die gaan t.z.t. met het oud papier mee, aldus Juul v.d. Poll van de bibliotheek. Johan Baks, de onttroonde aan voerder van de politieke partij BAM, heeft zijn dagelijks werk als docent aan het Griftland College weer hervat. Het schoolbestuur beperkt zich tot een ernstige berisping, maar jieeft hem alle nevenwerkzaam heden "van commerciële of be drijfsmatige aard" verboden. In een brief aan alle medewerkers van de school, ondertekend door voorzitter A. Bredius en secretaris W.A. Huisman-Sijtsema, geeft het bestuur aan dat de schorsing van Baks, die na het bekend worden van zijn veroordeling door de politie rechter op non-actief werd gezet, in middels is opgeheven. Baks heeft zijn lessen afgelopen maandag her vat. Baks en het bestuur hebben op 10 oktober een stevig gesprek met el kaar gevoerd, zo valt uit de brief op te maken. De gevallen policitus heeft daarbij nog eens flink de wind van voren gekregen, waarbij het bestuur kennelijk ook andere ergernissen uit het verleden heeft meegewogen: "Als bestuursopvatting is de heer Baks kenbaar gemaakt dat het bij herhaling getoonde maatschappelij ke gedragspatroon niet past bij aan vaardbaar pedagogisch/didaktisch functioneren aan het Griftland Col lege. De onmiskenbaar aan de school toegebrachte schade nood zaakt het bestuur tot een sanctie- maatregel.* De "douw" van Baks blijkt niet te bestaan uit een ontslagprocedure - waarvan in een eerder stadium wel sprake is geweest - maar uit een "ernstige schriftelijke berisping", die hem op 10 oktober is opgelegd. Die maatregel gaat overigens vergezeld van een verbod op "commerciële of bedrijfsmatige" nevenwerkzaamhe den waarmee Baks in Soest een ze kere faam verwierf. Hij was in de loop der jaren 'o.a. actief als markt koopman, cafébaas en ijscoventer. Volgens het Griftland-bestuur heeft hij juist met dat soort activiteiten "de grenzen van het betamelijke" bij her haling overschreden en hij mag zich er voortaan noch mee inlaten, noch er anderszins bij betrokken zijn. Genoeg gestraft Het bestuur is niet over één nacht ijs gegaan, zo blijkt verder uit de brief, en de sanctie opgelegd na zorgvuldig beraad en na weging van extern ad vies, waarvoor het te rade is gegaan bij juristen met een specialistische onderwijskennis. Met de berisping en het verbod is Baks overigens we! genoeg gestraft, zo valt uit de brief op te maken. "Het bestuur acht de zware disciplinaire maatregelen adequaat binnen de grenzen van de rechtspositionele ruimte en recht doend aan de humane en ethische aspecten, waarvoor dit bestuur zich eveneens verantwoordelijk voelt. "Ontslag zal dus niet plaatsvinden, maar het bestuur maakt wel onom wonden duidelijk dat Baks geen cen timeter ruimte krijgt om ook maar de geringste uitglijer te maken en dat hij anders alsnog de laan uit zal vliegen. Hij heeft zich daar kennelijk bij neer gelegd, want het bestuur tekent erbij aan dat Baks geen gebruik heeft ge maakt van het recht tot verweer. "Hij is zich ervan bewust dat enig (onver hoopt) verzaken van de in de beris ping vervatte verplichtingen radicale gevolgen zal hebben voor de voort zetting van ons samenwerkingsver band." Sporen wissen Hoe hoog het bestuur de affaire heeft opgenomen en hoe snel het de ze zwarte bladzijde uit de schoolge schiedenis wil omslaan blijkt tenslot te uit de opwekkende woorden aan het adres van de collega-docenten, die het slot van de brief vormen: "Wij hopen dat u erin slaagt om de sporen die het 'incident-Baks' uiter aard ook in de collegiale Griftland- groep heeft getrokken te wissen en een positieve uitstraling weet te be werkstelligen - intern en extern - over de wijze waarop het Griftland in deze zaak gehandeld heeft."

Soester Courant | 1994 | | pagina 3