T a SCHOEMAKER Werkgroep zoekt foto's en verhalen van Soest in de jaren 1940-1945 'Uitbreiden voorzieningen aan de kant van de polder volstrekt onverantwoord' IVTO/1 3 jaar garantie I OPINIE r Voor f 18.000,- mag je best wat terugzien WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 Oproep aan alle in woners (2 Gemeentebelangen antwoordt op kritiek Schade bij aanrijding Inbraak in flat Soesterbergsestraat Aangereden ree naar de poelier Wieldoppen weg Zware shag wordt duur betaald Geen paaltje op paadje Hazepad Kerkpad-bewoners verzoeken extra politietoezicht Lezing in Soest: 'overgangstijd' 495,- perfecte service en toch... Ml li Sony Dolby Pro Logic Systeem type DPL 1 Kop-staart-botsing op de Birkstraat Soest betaalt niet aan Simavi-project cm ZfjincCRajcstcit jVn mmelumZWnVu. f U WtUon/ÖT o t'/.«.(«•kcit. ctccuicu <mjc bauM'tuu-fmiï m ongeilTnntgcrguooi» ÜJW ciiiuldylu'n btistamS (Vy mkici ui iüftt Tpfivlbbraiib 71 «in i\ röcrlnui* mi iiuUc liant» T n mOcioK öïclitbii ^ctPrm«tiiiK^f. Ooy&tXtodunie'R ïhyI Ivf i !ti frantuYt tnjj Cl m 11 ix» bolk {jlyI onobart! DtLjjj Sc Mh CÜ at anö ook toarhlY in tWrwch'ict \j> /^OnsMWiiWtIK xiit luVt I Als dankbetoon boden de Soester bakkers in 1945 een oor konde aan de koning van Z weden aan. De tekst is van een on bekende dichter. Wie weet er iets meer van? Tijdens de bezetting moesten op last van de Duitsers de na men van alle naar nog levende leden van het vorstenhuis ge noemde straten worden veranderd. Kort na zijn terugkeer werd deze maatregel weer door burgemeester Des Tombe on gedaan gemaakt. De eerste oproep van de vorige maand heeft veel reacties opgele verd van burgers die zich nog ver halen kunnen herinneren over de Tweede Wereldoorlog in Soest. Verhalen van en over transporten, onderduikers, de bevrijding, poli tierapporten, gijzelaars, honger tochten, het distributiekantoor, brandweerrapporten, bewaking etc. Hen en ander kan leiden tot een aardig boekje, dat volgend jaar op 1 april in de boekhandel moet liggen. Het project, dat inmiddels is aangemeld bij het "Co mité 50 jaar bevrijding" in Soest, is een initiatief van boekhandel Van de Ven en drukkerij "Practicum", in samen werking met de Historische Vereniging en de Soester Courant. Foto's Waar nog wel behoefte aan is, zijn foto's uit de jaren 1940-1945 in Soest. Kijkt U nog eens in oude familiealbums of schoenendozen waarin misschien nog interessant materiaal zit, dat de moeite waard is om het boekje mee te illustre ren. U kunt reageren bij één van de redactie leden, die gaarne bereid zijn langs te ko men om de foto's te bekijken en te le nen: Jan van Steendelaar (tel. 13766), Jan Visser (tel. 14283) of Aad Post (tel. 14152). De hierbij afgedrukte foto's zijn afkomstig uit het gemeentelijk ar chief. dames- en herensalon De open brief van meneer Van Velzen die verleden week in uw krant stond afgedrukt vraagt om een reactie mijnerzijds. De heer Van Velzen is blijkens zijn bijdra ge slecht geïnformeerd omtrent de rol die voor Soest nog is weggelegd op het gebied van de woningbouw. Het lijkt er op dat hij een pleidooi houdt om elke gemeente in Neder land zoveel woninguitbreiding toe te staan als voor de eigen woning behoefte noodzakelijk is. Gelukkig denken de Tweede Kamer en de rijksoverheid daar al tientallen jaren anders over, en wordt middels regelma tig bijgestelde Nota's over de Ruimtelij ke Ordening beleid gemaakt om te voorkomen dat Nederland op onge breidelde wijze dichtslibt. Zou de rijks overheid zich daar niet mee bemoeien dan waren gebieden als het Groene Hart, de Veluwe, Zuid-Limburg en de Utrechtse Heuvelrug allang verstede lijkt en zouden we evenals onze zuider buren geen onderscheid meer kunnen waarnemen tussen stedelijk en landelijk gebied, met alle gevolgen voor natuur en landschap. Ook de provinciale staten van Utrecht zijn van mening dat de ruimtelijke gren zen aan de mogelijkheden voor uitbrei ding van Soest in zicht zijn en hebben daarom niet alle claims voor uitbreiding van Soest in het recent vastgestelde streekplan gehonoreerd. Voor deze streekplanperiode (10 jaar) zal een groot deel van de eigen woningbehoefte moeten worden gelenigd in de uitbrei dingsplannen van Amersfoort, en vin den gesprekken plaats tussen de pro vincies Utrecht en Flevoland over aan het Utrechtse toe te delen woning- bouwcontingenten. Uiteraard heeft het vanwege de sociale samenhang de voorkeur als een ge meente in de eigen woningbehoefte zou kunnen bouwen, maar Soest heeft in het verleden gebouwd voor de overloop uit de Randstad en het Gooi en is zoda nig gegroeid dat voldoen aan de eigen woningbehoefte niet meer mogelijk is. Dat is trouwens een notie die raadbreed in Soest wordt onderschreven. Dat komt omdat Soest vrijwel volledig in de ecologische hoofdstructuur van Nederland ligt en grenst aan verbin dingszones tussen Eemland en de Utrechtse Heuvelrug en het Gooi. Het is daarom naïef en onjuist te denken dat Soest kan voldoen aan de plicht van verdere woningbouwplannen. Wat betreft de bouwplannen van de laatste jaren is het trouwens duidelijk dat deze slechts ten dele ten goede zijn gekomen aan de Soester woningbe hoefte. Dat kan ook worden opgemaakt uit het feit dat ondanks de nog voort schrijdende verdunning van de gemid delde woningbezetting het aantal inwo ners van Soest per saldo met ^nkele honderden is toegenomen. Wie zich zorgen maakt over passende en betaalbare woningen, en dat doen wij zeker, zou daarom juist terughou dend moeten zijn in het toegeven aan de huidige plannen om verder te gaan dan zowel de structuurvisie Soest als het streekplan Utrecht aangeven. Op dit ogenblik betreffen bouwplannen in Soest voornamelijk de vrije sector. Temporiseren en faseren en een helder volkshuisvestingsbeleid zijn noodzake lijke voorwaarden om het hoogste volkshuisvestelijke rendement te halen uit de nog beperkte mogelijkheden. V erkeersstromen De opmerkingen van de heer Van Vel zen dat de verkeersstromen vanwege de leefbaarheid in bepaalde wijken zouden moeten worden verlegd en de tijd van de kleine ingrepen voorbij is, ontgaat ons volledig. In de eerste plaats kunnen wij niet inzien welke wijken gebaat zijn bij een rondweg. Het is algemeen be kend dat zeker op de as Amersfoort- Baarn het aandeel van het doorgaand verkeer bij een vlotte afwikkeling in Soest aanzienlijk groter wordt. Het ge volg zal dan ook zijn dat mensen langs deze route, behalve het deel tussen de Dalweg en Anna Paulownalaan, te ma ken krijgen met nog meer drukte. Wat betreft het autoverkeer in de wijk Soestdijk, kunnen we met zekerheid stellen dat als de Verlengde Talmalaan, Waldeck Pyrmontlaan en Korte Berg straat weer opengesteld worden voor auto's, de verkeershinder en onveilig heid in die wijk ten opzichte van dit mo ment enorm zullen toenemen, zeker als de Van Weedestraat het hoofdwinkel centrum van Soest wordt. Stedebouwkundig zijn de plannen voor een doorbraak richting polder in sa menhang met verdere uitbreiding van het winkelgebied Van Weedestraat ui termate kortzichtig. Bij de vaststelling van de structuurvisie in 1992 is uitdruk kelijk verwoord dat de structuurvisie een afrondingsscenario is voor de be bouwing van Soest. Als we dan consta teren dat 70% van de inwoners van Soest en een nog groter deel van de ar beidsplaatsen zich aan de kant van het Soesterveen bevinden is het binnen een afrondingsscenario volstrekt onverant woord om de voorzieningen aan de kant van de polder uit te breiden. Supermarkten Wat betreft de vragen van de heer Van Velzen over de concurrentiepositie van de verspreid liggende supermarkten is het antwoord te vinden in het distribu tie-planologisch rapport van 1990. Daaruit blijkt dat in de vraag naar arti kelen in de food-sector vrijwel volledig wordt voorzien door de verspreide su permarkten in Soest. Juist de recente investeringen in Soest-zuid, C-1000, de Gemar, de Albert Heijn op de Smitshof en A&P in Overhees zijn mogelijk op basis van die gegevens. Het risico is niet denkbeeldig dat een nieuwe vestiging van een super-supermarkt met 140 par keerplaatsen bij de Van Weedestraat veel publiek zal wegtrekken bij voor noemde winkels plus natuurlijk Super van Doorn bij Honsbergen, en daar problemen gaan ontstaan. In het recen te verleden is dat ook gebeurd bij de su permarkt hoek Dalweg/Van Goyen- laan, toen de Gemar zich op de Parallel weg vestigde. Het belang van een goede spreiding van supermarkten is geen ge legenheidsargument, maar noodzaak om in ieder geval zoveel mogelijk men sen in staat te stellen de dagelijkse boodschappen op de fiets te halen. Wat betreft de kritiek op de financiële gevolgen van de plannen voor de rond weg, kan ik de heer Van Velzen abso luut niet volgen. "Je bent om kwaliteits redenen tegen of niet. De financiën ko men daarna"? Het zou er niet best uit zien voor de gemeentelijke financiën als mensen als meneer Van Velzen het daar voor het zeggen zouden hebben. Voor mij geldt in ieder geval dat ik om kwaliteitsredenen en financiële rede nen tegen ben. Ik kan me in het alge meen heel goed voorstellen dat iemand om kwaliteitsreden ergens voor is, maar vanwege financiële redenen er maar van afzièt. Volgens mij is dat de norma le gang van zaken en niet andersom. Beneden niveau Dat wij vinden dat bij dit soort ver strekkende plannen de mening van de Soesters de doorslag zou moeten geven, lijkt ons niet meer dan normaal. Dat de heer Van Velzen daarna een samen hangend verband legt tussen referenda en het ontbreken van argumenten, en zelfs met vreemdelingenhaat, is bene den niveau. Ik heb persoonlijk geen en kele last van vreemdelingenhaat, ik vind het verschrikkelijk dat mensen in grote delen van de wereld door geweld of economische malaise worden opge jaagd, maar dat heeft absoluut niets te maken met de wens om door een goed doordacht ruimtelijke-ordeningsbeleid de resterende natuur-en landschaps waarden in Soest en overig Nederland te beschermen. Het is daarom een goe de zaak als zoveel mogelijk Soesters die het met de actie voor behoud van de mooie dorpsrand bij de Stadhouders laan en de Korte en Lange Brinkweg eens zijn een bezwaarschrift tekenen. Met vriendelijke groet, Harry Witte Bij een aanrijding die zich vorige week donderdag voordeed op het kruispunt Veenbesstraat-Varenstraat werden twee auto's beschadigd. De bestuur sters, twee Soester dames van resp. 38 en 48 jaar, kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk ontstond doordat de jong ste geen voorang gaf aan de oudste, overigens niet vanwege hun leeftijd maar vanwege de voorrangsregeling ter plaatse. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners is vorige week ingebroken in een parterreflat van een complex aan de Soestbergsestraat. Er bleek een raam te zijn geforceerd en de woning werd overhoop gehaald. De politie kon niet direct vaststellen wat er eventueel ver mist werd. De politie werd vorige week donderdag gewaarschuwd dat er op de Biltsweg een dode ree was aangetroffen. Het dier was kennelijk aangereden door een au to. Volgens de politie werd het stoffelijk overschot "ter afhandeling"-doorgege ven aan de poelier. Onbekenden hebben in het weekeinde de vier wieldoppen ontvreemd van een Ford Escort aan Colenso. De eigenares, een 34-jarige Soesterse, deed aangifte bij de politie. De politie heeft vrijdagmiddag een 54-jarige Soester aangehouden, die bij een supermarkt aan de Parallelweg was betrapt op winkeldiefstal. De man bleek twee pakjes zware shag te hebben meegenomen zonder af te rekenen. Hij ging op het bureau akkoord met een transactie, wat hem 200 gulden kostte. Het College van B. en W. heeft het ver zoek van een aantal bewoners van het Hazepad afgewezen, waarbij werd ge vraagd om een paaltje. Dat zou ge plaatst moeten worden op het paadje tussen de woningen Hazepad 119 en 121, om te voorkomen dat kinderen 'blindelings" de weg op rennen. Volgens het advies van de afdeling We gen/Verkeer van de gemeente is het paaltje echter geen oplossing voor dat probleem. Het paaltje houdt de kinde ren niet op de stoep en heeft ook voor de automobilisten geen snelheidsrem- mend of waarschuwend effect. B. en W. hebben dat advies opgevolgd. kringloopcentrum SPÜLLENHULP De Schans 20, 3764 AX Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-17.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-18.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak (niet op maandag). De politie kreeg onlangs een verzoek om extra toezicht op de verkeerssituatie aan het Kerkpad Zuidzijde. Volgens bewoners hebben zich in de afgelopen periode al diverse bij na-ongelukken voorgedaan, voornamelijk door men sen die "daar niks te zoeken hebben", aldus de bewoners. Het aantal slachtof fers bleef overigens beperkt tot één kat. De politie heeft geantwoord dat er we gens gebrek aan menskracht voorals nog geen mogelijkheden zijn voor de gewenste extra controle. Op woensdag 2 november vindt de ze vende lezing plaats in de nieuwe serie van tien, georganiseerd door Anita An- singer en Sylvia van Welzenis. Opnieuw is psychologe/astrologe Bettina Reijn te gast, die zal spreken over "De over gangstijd waarin wij nu leven". Dat tijd perk strekt zich uit van ca. 1945 tot 2035 en vormt de overgang van het Vis sen- naar het Waterman-tijdperk. Er komen vragen aan de orde als: wat is het oude godsbeeld, mensbeeld en wereld beeld en wat kan men vanuit de astrolo gie daarover vermoeden, en de jaren zestig als bron van de zoektocht naar nieuwe (cultuur)waarden. De lezing wordt gehouden in restaurant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Aanvang 20.00 uur. Entree f 15,-. Informatie en aanmelding: tel. 20335. OPICAL Zonnestudio VERKOOP VAN ALLE SOORTEN ZONNEHEMELS EN ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS vanaf Voor partikulier en professioneel gebruik. Scherpste prijzen van Nederland. Grote showroom aanwezig. Ook 's avonds geopend. Brinkstraat 34, Baarn 02154-22392 Complete audio basisset voor een perfecte Dolby Surround opstelling in uw huiskamer. Maakt gebruik van uw huidige luidsprekers. Nieuwe Receiver, Center Speaker en twee Surround luidsprekers. Informeer bij uw Euronics vakspecialist. Aristona Kleurentelevisie type 52 TA 5211 Prachtig model uit de Philips fabrieken, 55 cm Hibri beeldbuis, gebruiksvriendelijke menubesturing, breedbeeldschakeling en dubbele Scartaansluiting. On Screen Display en een hoofdtelefoonaan sluiting aan de voorzijde. Inclusief afstandsbediening. ss^ I teletekstI Stereo! \zS& Pioneer miniset type N 25 Topper van Pioneer, nieuwe miniset met een 3 CD wisselaar, dubbel cassettedeck en uiteraard van afstand te bedienen. Bijpassende luidsprekers 50,- meerprijs per stuk. Adviesprijs 1445,- scliocmaker VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL 17253 - TECHNISCHE DIENST TEL. 10344* Wat doen de gemeenteraadsleden voor de 18.000 gulden die zij ont vangen? Dat vroeg ik me af naar aanleiding van de vorige Soester Courant. Daarin werd ingegaan op> het feit dat Gemeentebelangen vindt dat de raadsleden best min der betaald kunnen worden. Dat kan GGS makkelijk zeggen was de teneur van het artikel, omdat niet alle raadsleden van GGS het zo nauw ne men met het raadswerk zoals blijken zou uit het feit dat niet de hele fractie aanwezig was bij de bespreking van de begroting van volgend jaar. Daarnaast was er kritiek dat het commissiewerk onevenwichtig over de verschillende raadsleden van Gemeentebelangen verdeeld is. Ik zou het willen omdraaien: Wat de den al die andere raadsleden bij de be grotingsbehandeling? In de Tweede Kamer is het heel gebruikelijk dat als de fraktiespecialisten in de Kamer debat teren de rest van de fraktie elders aan het werk is. Waartoe dienen al de leden van de ge meenteraad dan wel aanwezig te zijn? Of moeten zij het gebrek aan publieke belangstelling compenseren? Dat is dan duurbetaald publiek en zonde van mijn geld. Zo interessant zijn die begrotings debatten trouwens niet, als er zeggen en schrijve maar één burger naar komt kij ken. In plaats dat de politiek zich af vraagt waar ze mee bezig is, wordt dan Gemeentebelangen dat kiest voor veel Op de Birkstraat deed zich zaterdag middag een kop-staart-botsing voor, waarbij een 26-jarige automobilist uit Amersfoort van achter tegen de auto van een 70-jarige Soester botste. De Soester had plotseling moeten afrem men. Zijn naast hem zittende echtgeno te klaagde achteraf over pijn in de nek, maar verder bleef de schade beperkt tot de beide auto's. Het College van B. en W. heeft ondanks sympathie voor de zaak een verzoek van Simavi afgewezen, waarin werd verzocht om een bijdrage aan projecten van deze organisatie in de Derde We reld. B. en W. blijven daarmee in de lijn van het afgesproken beleid, waarbij de gemeente zich beperkt tot een jaarlijkse bijdrage aan de Derde Wereldgroep Soest. contact met de burger tot zondebok ge maakt. Kennelijk zit de Soester Cou rant zo verweven in dit benauwend klei ne cirkeltje dat zij hier kritiekloos haar steentje aan bijdraagt. Wat beloofden ze voor de verkiezingen? Wat mij betreft is de maatstaf voor het beoordelen van een politicus/ca, of zij of hij doet wat er voor de verkiezingen beloofd is. Het gaat er niet om wat an dere partijen of Qen krant vinden wat 'hoort', maar om wat er beloofd is. Dit geldt ook voor Gemeentebelangen. Ik sla daarom de verkiezingsbeloften die hierop betrekking hebben na: Voorop stond dat Gemeentebelan gen zich zou inzetten voor het behoud van Soest. De raadsleden van Gemeen tebelangen Groen Soest zouden zich er in en buiten de raad voor inzetten. Is dit gebeurd? Het lijkt me dat de akties te gen de plannen om de polderrand van Soest aan te tasten laten zien dat Ge meentebelangen zich wat dit betreft aan haar beloften houdt. Zo trof ik op een zaterdag twee raadsleden van GGS achter een standje aan bij de Gemeen tekwekerij aan de Molenstraat tijdens de plantenruildag, bezig mensen duide lijk te maken welke plannen' in de pol der dreigden. Als Soester die mijn woonplaats graag nog iets van haar dorpskarakter zie behouden, juich ik dit bijzonder toe. Voor zover ik kan beoordelen waren de fraktieleden van Gemeentebelangen ook altijd present in de raad als hun stem doorslaggevend zou kunnen zijn voor zaken rond het behoud van mooi Soest. Dus ook daarin houden zij woord. Hiermee komen we op het volgende punt uit het verkiezingsprogramma: Gemeentebelangen heeft beloofd zich in te zetten voor een veel direkter kon- takt met de burgers. "U zegt het en wij verwoorden het in de raad," was zo'n beetje de leus. Als centraal middel hier toe werd aangekondigd dat met grote regelmaat Soesters gebeld zouden wor den, zodat ze hun mening kunnen ge ven. Vele Soester kiezers kunnen met mij bevestigen dat zij inderdaad gebeld zijn om hun mening te geven. Ook hier houdt. Gemeentebelangen zich aan haar in de verkiezingen gedane belofte. Een belofte die de kiezers kennelijk een nuttige tijdsbesteding vinden. Als er van te voren klip en klaar wordt aangekondigd dat GGS er geen behoef te aan heeft in de raad vliegen af te van gen, maar alleen punten in zal brengen als men werkelijk iets bij te dragen heeft, zou ik het juist kwalijk vinden als GGS-raadsleden onnodig veel woor den gebruiken in de raad. Het mag niet zo zijn dat raadsleden van Gemeente belangen het spel om het spel gaan spe len. Daarin past dat niet steeds iedereen overal over meepraat. Dat in die situatie een buitengewoon deskundig en zich goed voorbereidend raadslid als Harry Witte degene is die de standpunten ver woordt, lijkt me verstandig. Zolang ook hij maar kiest voor een open debat, waarin uitgegaan wordt van de mening van de geïnterviewde Soesters. Per soonlijk heb ik geen moeite als de raadsleden daarbij onderling taken ver delen, waarbij de een wat meer nadruk legt op het raadswerk en de ander op de kontakten met de Soesters. Overigens is heel goed merkbaar hoe de kwaliteit van het raadswerk hierdoor verbetert. In het begin van de akties voor'het behoud van de polderrand pleitte GGS voor het behoud van de polderrand en gaf daarbij als alternatief dat het zwaartepunt van de voorzienin gen meer naar het Veen toe moest wor den verplaatst. Nadat bij de kontakten met Soesters bleek dat veel mensen vonden dat het parkeerprobleem aan de Van Weedestraat ook meer aan dacht moest hebben, benadrukte GGS, samen met partijen als Progressief Groen Soest, BAM en D'66 de moge lijkheid van de oplossing die daarvoor is. Een oplossing die als bekend werd verondersteld, omdat die al meer dan een jaar geleden door verkeersspecia- listen van de gemeente uitgewerkt was. Sayant detail is dat die maar een twin tigste kost van de rondweg door het knotwilgengebied. Wat ik buitengewoon verheugend vind is dat Gemeentebelangen zoekt en ex perimenteert met een aanpak die de de- mokratie in Soest zou kunnen verster ken. Wat mij betreft zou dit een uitnodi ging mogen zijn aan grote partijen als VVD en CDA om ook eens iets van de vele malen 18.000 gulden die zij ont vangen daarvoor in te zetten. Wees ook niet bang daarbij een aanpak te kiezen waarvan je niet weet hoe die uitpakt, want met angst kom je nooit tot enige verbetering. Ik heb wel enige hoop dat deze open houding aanwezig is. Het is immers een heel hoopvol teken dat een derde speerpunt van het verkiezingsprogram ma van GGS, het subsidie-waardebon nen systeem, door B. W. inmiddels serieus onderzocht gaat worden. Dat zou kunnen betekenen dat in de toe komst de Soester burgers veel meer zeggenschap krijgen over de verdeling van het gemeentelijke budget dan nu. De begrotingsbehandeling wordt dan niet alleen veel korter, maar de bevol king wordt er ook direkter bij betrok ken. H. van Arkel

Soester Courant | 1994 | | pagina 7