En dit zijn de knallers van deze week: 269 199 C1000 Bevolking zegt nee tegen rondweg Inbrekers zijn bekend bij politie Wedden dat die files een stuk korter kunnen... U» GGS mobiliseert Soesters die tegen omleiding zijn In Memoriam mevrouw Kuipers-Nijdam Gehakt h.o.h. Gebraden rosbief Elstar appels Vier locaties in beeld voor verbetering van veiligheid WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994) 73e JAARGANG NO. 5 "Elk alternatief leidt tot onaanvaardbare situatie" Alternatieven voor rondweg 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 7 Actueel Soesterberg 15 Sport Kantoor Soester Courant op 7 oktober gesloten Koe te water Bloempotten weg Handtekeningenactie op gang gebracht AFSLANKEN Vier van de 33 verdachten nog in voorarrest &M 'Mysterieus' vlak op maïsveld Soest HOLLANDSE GARNALEN RUUD SMIT visspecialiteiterï C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT HET VLEESCENTRUM I Autobedrijf Bosboom Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Een fietsvriendelijke luchtbrug, een autoveer over de Eem of een ver- keersremmende tunnel, oké. Maar een rondweg in de polder zal er nooit komen om de problemen op de Van Weedestraat op te lossen. Dat laatste vinden en hopen de bewoners van de Lange Brinkweg en directe omge ving. Een groot aantal van hen gaf woensdagavond tijdens eeft inspraak avond nadrukkelijk tegengas tegen de plannen voor een omleidingsrou te. Het college heeft drie alternatieven voor de rondweg ontwikkeld, in kosten variërend van veertien tot 24 miljoen gulden. De buurtbewoners willen een vierde alternatief: geen rondweg. Dit deel van de Lange Brinkweg wordt mogelijk opgeofferd 'voor een rondweg die de verkeersproblemen op de Van Weedestraat moet oplossen. Foto: Goos van der Wilt. "Elk alternatief leidt tot een volstrekt onaanvaardbare situatie voor de direct omwonenden en de agrariërs," zei een woordvoerster van De Groene Drie hoek. Het was de juiste samenvatting van alle betogen die werden gehouden. In de raadszaal klonk geen enkel posi tief geluid over de noordelijke hoofd wegenstructuur van de gemeente. Behalve dat het landschappelijke ge bied wordt aangetast, zal de verkeers- hinder volgens de betrokkenen alleen maar toenemen. Bovendien, zo is de veronderstelling van velen, zal een deel van de polder worden volgebouwd met huizen, zodra de rondweg is aangelegd. Knelpunten "De Lange Brinkweg is nu al sluiproute nummer één," verklaarde een bewoner. "De alternatieven lossen het probleem niet op, maar leveren meer knelpunten op andere plaatsen op," reageerde een andere inspreker. Een vrouw: "We hebben nu al lawaaioverlast op de Lan ge Brinkweg. Dat wordt met de rond weg alleen maar erger. Weer een ander kwam op het idee om, net als in de ber gen van Oostenrijk, een tunnel aan te Alternatief 1: Tracé: Vanaf de kruising Dalweg/ Steenhoffstraat via de Korte Kerk straat over het terrein van de brand weerkazerne, door de polder in de richting van de Stadhouderslaan. Vervolgens langs Braamhage naar de Burgemeester Grothestraat ter hoogte van de Anna Paulownalaan. De Van Weedestraat wordt afgeslo ten voor verkeer met uitzondering van het openbaar vervoer. Alternatief 2: Vanaf de Van Weedestraat via de Korte Melmweg naar de bebouwing achter de Korte Brinkweg. Vervol gens in de richting van de Stadhou derslaan en langs Braamhage naar de Burgemeester Grothestraat ter hoogte van de Anna Paulownalaan. De weg wordt éénrichtingsverkeer. De Van Weedestraat eveneens (in andere richting). Alternatief 3: Vanaf de kruising Dalweg/Steen- hoffstraat en via de Korte Kerkstraat naar de Lange Brinkweg. Het tracé volgt de Lange Brinkweg naar het spoorwegviaduct. Vervolgens via de Korte Brinkweg langs Braamhage naar de Burgemeester Grotehstraat ter hoogte van de Anna Paulowna laan. De Van Weedestraat wordt af gesloten voor verkeer met uitzonde ring van het openbaar vervoer. Alternatief 4: Geen rondweg. Een vijfde: "Toen ik hier kwam wonen, had iemand het plan gevat om een snel weg over mijn huis aan te leggen. Dat werd door de gemeente afgedaan met de opmerking dat ze tussen de afwas en de koffie ook wel een plannetje kan ma ken. Jammer dat u de suggestie van de tunnel niet serieus neemt. Ik denk dat er langer over is nagedacht dan over alter natief 1, 2 en 3." Bewoner De Vries van Lange Brinkweg ("Dit is de tiende keer dat ik mag in spreken") stelde dat de drie alternatie ven in strijd zijn met de Structuurvisie. "Het uitgangspunt van de Structuurvi sie is dat het verkeer uit woonwijken wordt geweerd. In deze plannen wordt het het juist naar die wijken geleid." Braamhage Namens een bewoonster van Braamha ge werd gezegd dat in alle alternatieven de hoofdroute vlak langs 'de zieken boeg' van het bejaardencentrum aan de Inspecteur Schreuderlaan komt te lig gen. Volgens de inspreker mag het niet zo zijn dat een gemeente het woongenot van ouderen gaat aantasten. Wethou der Pieter ten Hove (PvdA) reageerde met de opmerking dat de gemeente overleg pleegt met Braamhage dat nieuwbouwplannen op dezelfde locatie heeft. Het nieuwe complex zou iets an ders kunnen komen te liggen dan het huidige, waardoor het verder van de rondweg is verwijderd. Maar volgens de inspreker is die extra 'afstand' te ver waarlozen en zullen de ouderen ook in een nieuwe situatie hinder ondervinden van de verkeersslagader. Van Weedestraat Tot dusver hebben alleen de onderne mers van de Winkelkring Van Weede straat zich (schriftelijk) positief uitgela ten over een rondweg. In de gemeente lijke plannen wordt de Van Weede straat afgesloten, dan \vel éénrichtings verkeer. De ondernemers willen echter dat de Van Weedestraat toegankelijk blijft voor auto's, zodat de consumen ten hun wagen voor koTte tijd voor de winkels kunnen parkeren. Aan de 'kop pen' van de Van Weedestraat moeten voorzieningen voor lang parkeren wor den aangelegd, aldus de middenstan ders. De Groene Driehoek stelt ook parkeerplaatsen aan de 'koppen' voor en meent dat een vlotte doorstroming mogelijk is als het parkeren in de Van Weedestraat wordt verboden. "Wij ver trouwen erop dat de provincie zorgvul diger omspringt met hetgeen zij in het Streekplan heeft vastgelegd, dan de ge meente Soest doet met de door haar vastgestelde, maar door de bevolking betaalde dure Structuurvisie." De fracties van VVD, CDA en PvdA, alle vertegenwoordigd in het college, zijn voorstander van een rondweg. Zij vormen een meerderheid in de raad (17-10), maar de onderlinge gedachten liggen enigszins uiteen. Wethouder Ten Hove zegde woens dagavond een inspreker toe dat hij het vierde alternatief (geen rondweg) zal betrekken bij de besluitvorming. Een vrouw stelde daarop voor alvast over te gaan tot stemmen, maar Ten Hove laat dat liever aan de gemeenteraad over. De burgers van Soest kunnen tot 11 ok tober schriftelijk hun zegje doen over de noordelijke hoofdwegenstructuur. Na de ambtelijke verwerking van de reac ties zal het college begin november een voorlopig standpunt innemen. Op 29 november komen de alternatieven aari de orde in de commissie ruimtelijke or dening en verkeer en op 15 december maakt de gemeenteraad een keuze. Daarna is het nog maar de vraag of de gemeente de miljoenen guldens kan vinden om de dure plannen te verwe zenlijken. Politie opent jacht op boeven St. Joseph laat ons in de kou staan. Platform voor hele Turkse gemeenschap moeizaam van de grond. Politiek lovend over klach tenregeling. Nog dit jaar wandelroute op de Engh. Grote schade door brand in gebouw Concordia. Campagne N-237 veilig van start. VVZ'49 kan draai nog steeds niet vinden. Soest moet nu op zijn tel len passen. Nog geen trainer voor Smeeing/BDC. Leusden maatje te groot voor Soest. Het kantoor van de Soester Courant is op vrijdag 7 oktober de gehele dag gesloten. De redactie en de adver tentie-afdeling zijn van 7 tot en met 9 oktober niet bereikbaar. Dit in ver band met de viering voor het perso neel van het 75-jarig bestaan van Drukkerij Smit bv. De drukkerij in Amersfoort, waar ook de zetterij en de opmaak-afdeling van de krant zijn ondergebracht, is op 7 oktober eveneens gesloten. Mensen die kopij willen inleveren voor de editie van woensdag 12 ok tober worden verzocht de kopij, in dien mogelijk, zo vroeg mogelijk aan te leveren. De voorkeur daarbij gaat uit naar woensdag 5 en donderdag 6 oktober. Hetzelfde geldt uiteraard voor de advertenties. De kans is aanwezig dat niet-spoe- deisende redactionele kopij door tijdgebrek niet wordt opgenomen in de Soester Courant van 12 oktober. Passanten waarschuwden vorige week de politie toen ze in een sloot langs de Peter van den Breemerweg een koe hadden aangetroffen, waarmee het slecht gesteld was. Volgens hen was het beest meer dood dan levend. De eige naar werd aangesproken, die te kennen gaf dat de koe tijdens het "warmlopen" geheel spontaan in de sloot was ge sprongen, kennelijk uit behoefte om af te koelen. Zowel de brandweer als de dierenbescherming werden ingescha keld. De levensgeesten bleken daar door terug te keren in de koe, die ver volgens op eigen kracht naar haar stal aan de Olijkeweg liep. Een dierenarts constateerde dat het beestje geen letsel had overgehouden aan het bad. Een 33-jarige bewoonster van de Ko- ninginnelaan ontdekte vorige week dat uit haar tuin drie bloempotten waren weggehaald. De waarde bedraagt ca. 125 gulden. Buiten de deuren van het gemeen tehuis stonden Harrie Witte en en kele sympathisanten met een in el kaar geflanst tafeltje. Alsof ze te laat waren voor de Seizoenmarkt van enkele weken geleden, maar toch nog even hun gezicht wilden laten zien. De fractievoorzitter van Gemeentebe langen Groen Soest (GGS) verzamelde' woensdag, na de inspraakavond, hand tekeningen van tegenstanders van de rondweg. Hij kreeg geen toestemming om dat binnen de muren van het raad huis te doen en stond daarom, een uur na zonsondergang, in de open lucht. De actie tegen de rondweg leverde onge veer zestig handtekeningen op. GGS zal proberen nog meer Soesters te mo biliseren, die tegen de weg zijn. GGS vindt dat de weg er niet mag ko men. Volgens de raadsfractie wil de ge meente de weg alleen maar aanleggen voor de ontsluiting van de geprojec teerde, grotere Albert Heijn in Soest- dijk. Die vestiging van AH hoeft er, al dus GGS, helemaal niet te komen. "Het is hoog tijd voor winkels, een bioscoop, een sportschool en uitgaansgelegenhe den in het Veen," meent GGS. Als de gemeenteraad toch voor een rondWeg of iets van dien aard kiest, voorziet GGS dat het knotwilgenge- bied wordt aangetast en dat er binnen de kortste tijd nieuwbouwplannen langs de Stadhouderslaan en de Eem- polder worden gerealiseerd. Het is in de ogen van de GGS-politici absurd dat veel geld wordt uitgetrokken voor een rondweg. De partij gaat uit van 20 mil joen gulden. Omgerekend is dat onge veer 450 gulden per inwoner die dan volgens GGS ongetwijfeld te maken zal krijgen met belastingverhogingen van minimaal honderd gulden per jaar. Een rondweg is niet nodig, stelt GGS. "Verbetering van de Van Weedestraat kan eenvoudiger en goedkoper door een herinrichting van de straat en het handhaven van een laad- en losver- bod." FIGUURCORRECTIE Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 De 33 Soesters die in de afgelopen maanden zijn aangehouden op verdenking van ruim tweehonderd inbraken en diefstallen en het he len van gestolen goederen, zijn over het algemeen goede beken den van de politie. Dat heeft A. Boon van het district Eemland- Noord bevestigd. "Het betreft de kern van de criminelen die bij de politie bekend zijn," aldus Boon, chef van de executieve onder steuning van het politiekorps. Negen verdachten zijn voorgeleid aan de Offi cier van justitie. Zeven van hen zijn in bewaring gesteld, van wie er vorige week nog vier in voorarrest zaten. Twee daders zijn inmiddels voor de rechtbank verschenen. Het betreft een 24-jarige Soester en een 21-jarige Amersfoorter die onlangs nog in Soest woonde. Tegen hen is drie, respectieve lijk twee jaar celstraf geëist. Het tweetal werd in juni aangehouden. De Soester had in maart al veertien weken cel erop zitten. De Amersfoorter heeft nog een straf staan van negen maanden voor eerder gepleegde misdrijven. Acht politiemensen hebben al negen weken arbeid in het project gestoken. De bijna drieduizend manuren hebben hun uitwerking niet gemist. Het onder zoek loopt nog steeds en zal worden voortgezet. De eerste aanhoudingen werden ver richt in april, nadat de politie informatie had verkregen over woninginbraken. Dat leidde al snel tot een sneeuwbalef fect. Van de 33 aangehouden personen, allen tussen de 15 en 25 jaar, wordt de helft verdacht van heling. De overigen zijn voornamelijk drugs- en gokver slaafden die 207 inbraken en diefstallen hebben bekend. Van twintig gevallen is nog steeds geen aangifte gedaan bij de politie. 300.000 gulden Het gaat onder meer om 24 woningin braken, 115 inbraken in auto's, 23 in braken in kelderboxen en twintig inbra ken in clubgebouwen. De totale waarde van de buit bedraagt ruim 300.000 gul den. De spullen die uit de 115 auto's werden gestolen, hadden al een geza menlijke waarde van 149.000 gulden. Het geld dat de inbrekers 'verdienden' werd in de meeste gevallen vergokt of omgezet in drugs. De inbraken werden voornamelijk ge pleegd in de wijken Smitsveen, Klaar- water en Overhees. Sinds de aanhou dingen zijn verricht, is het aantal mis drijven in Soest aanzienlijk afgenomen. Dat heeft uiteraard te maken met het feit dat de vastgehouden verdachten niet meer op pad konden. De politie houdt er ook rekening mee, dat andere inbrekers zich in verband met de 'raz zia' gedeisd hebben gehouden, in elk geval in hun woonplaats. Niet uitgeslo ten wordt dat het aantal inbraken toe- neemt, zodra alle verdachten weer op vrije voeten zijn gesteld. Op date laatste aspect heeft de politie geen invloed. Justitie bepaalt wanneer en hoe lang een verdachte 'op water en brood' wordt gezet. De politie heeft vorige week alle slacht offers van de diefstallen en inbraken schriftelijk op de hoogte gesteld. De ge stolen goederen die zijn teruggevonden en in beslaggenomen, zijn aan de eige-, naren teruggegeven. Lees verder op pagina 3. Zaterdagmorgen ontvingen we het droeve bericht dat mevrouw Kuiper s-Nijdam was overleden. Dat bericht kwam niet onverwacht. Reeds een jaar geleden deden zich verschijnse len voor die op een ongeneeslijke ziekte wezen. Zelf arts, heeft ze dat van het begin af aan onderkend en met een bewon derenswaardige moed onder ogen gezien. Een voorname houding van rust, die in haar onmiddellijke omge ving respect en eerbied hebben afge dwongen. Behalve medewerkster van de ver eniging voor E.H.B.O., bestuurslid van het Oranje-Groene Kruis, do cente verpleegkundige opleiding Zonnegloren, was jarenlang haar voornaamste taak misschien wel de zogeheten achterwacht van de prak tijk van haar echtgenoot. Ik denk, dat dokter Kuipers een van de laatsten is geweest die een huis- arts en praktijk 'oude stijl' heeft ge voerd. Op de achtergrond was me vrouw Kuipers altijd aanwezig, is zij een enorme steun geweest voor haar man, en als vraagbaak een ongeëve naarde hulp voor tientallen patiën ten. Trouwens, bij het zilveren feest van de familie Kuipers is dat ondub- belzinnig naar voren gekomen. In onze huisartsenkring was Gepke Kuipers heel erg gezien en bij haar meer intieme vrienden erg geliefd. Als wij haar al missen, hoe zal dat dan zijn met haar man, haar kinde ren en hoog-bejaarde vader. We willen proberen ons medeleven met de familie waar te maken. J.C.'Rip Soest kan inmiddels in het rijtje worden geschaard van een aantal Engelse, Fle volandse en Zeeuwse gemeenten. Op een maïsveld aan het Rinke Tolmanpad werd namelijk een 'mysterieus' vlak van twaalf vierkante meter ontdekt. De man die er als eerste bij was, betrapte drie jongens van veertien jaar die de maïs hadden platgetrapt. Hij pakte de daders en leverde ze even later over aan de politie. de snoepjes uit de zee 100 gram van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 100 gram tas 17, kilo Vier locaties in het Soester wegen net staan op de lijst om te worden verbeterd. Dat moet worden be taald uit de verkeersveiligheids- gelden. Daar is 136.000 gulden voor beschikbaar. Het college stelt de gemeenteraad voor om de kruispunten Steenhoffstraat/ Molenstraat, Kampweg/Banningstraat (Soesterberg) en twee wegvakken op de Birkstraat (tussen de Hofslottersteeg en de Maarschalkersteeg) aan te pakken. Dat zou bij elkaar 124.200 gulden kos ten. Deze locaties krijgen de prioriteit bo ven zes andere, waaronder de Soester- bergsestraat (tussen de Van Beunin- genlaan en deHeideweg), het kruispunt Beukenlaan/Beetzlaan en het iets ver- Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Voor 10 gulden een volle pan met vlees, alléén bij het Vleescentrum, zie pagina 13 Altijd kwaliteit en betaalbaar. derop liggende kruispunt Laanstraat/ Vrijheidsweg. De gemeente komt geld tekort om alle locaties aan te pakken. Om dat te realiseren, is 539.000 gulden nodig. Dat de gemeente Soest voor dit jaar niet meer dan 136.000 gulden te besteden heeft aan verkeersveiligheid heeft on der meer te maken met de aanleg van de fietspaden langs de Bosstraat. De ge meenteraad besliste vorig jaar dat die moesten worden aangelegd. Daarvoor kwam de gemeente 80.000 gulden te kort, waarop werd besloten het ontbre kende bedrag te dekken uit de reserve ringen voor 1994. Daardoor bleef 94.250 gulden over. De gemeente ont ving daar bovenop 41.785 gulden van het rijk. Het betreft een premie die ge meenten krijgen als het aantal ongeval len in een kalenderjaar met minimaal 25 procent afneemt ten opzichte van het jaar daarvoor. De premie werd 'ver diénd' in 1993. Het voorstel over de verkeersveilig- heidsgelden werd gisteravond behan deld in de commissie verkeer. De uit komst daarvan kon niet meer in deze editie van de Soester Courant worden meegenomen. FEEL FREE, FEEL SUZUKI 1 Birkstraat 105, Soest. Telefoon 02155-13256.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1