liï1 cr Nieuws van de bibliotheek arttóKocK 7 COL TÜÜR& Vernieuwde theaterzaal van C-drie is voor Soesters een complete openbaring 'In beeld': van steen naar kunstwerk Dierendiner op 2 oktober Ballade Soest J\Aakcd GROENEVELD WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 20 WOENSDAG 28 Genieten van taal met Ivo de Wijs Educatieve tentoonstelling in C-drie Losse kaartverkoop De Flint start op zaterdag 1/10 Herenkapsalon 02155-16450 Beetzlaan 89 gffj. Vanaf 11.00 uur op kinderboerderij 'Farewell to my concubine' Expositie:, 'De Liefdesbrief van Vermeer' T engenenge-expo verlengd tot 23 sept. Kinderboerderij De Vrije Teugel Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Meer inzicht in de homeopathie NNereldH/Inkel Produktenfolder van de Wereldwinkel CDA-ers voor herstel 'christelijke koers' Pakketten voor Polen Vrijwilligers Vakature Bank Rondje Soe Vrijwilligerswerk: leeftijdloos stichting openbare bibliotheek Kinderboeken week Nieuwe aanwinsten jeugd NIET INSLIKKEN effnemv Cirkelmaaier van begraafplaats wej Auto opengebrok Portemonnee doe insluiper geleegd Het ging natuurlijk om Ivo de Wijs, vorige week donderdag avond in C-drie. De ca. 100 bezoe kers spitsten echter niet alleen gretig hun oren voor de taalvir tuoos, maar keken ook hun ogen uit vanwege de entourage: de nieu we theaterzaal van het cultureel centrum van Soest. Voor wie nog nooit in C-drie was ge weest, maar ook voor wie de oude zaal van voorheen nog kende, moet het nieuwe interieur - met in de eerste plaats de fraaie tribune - niet minder dan een complete openbaring zijn ge weest. Vanaf nu is al het Soester gemek ker over gebrek aan een fatsoenlijk theater volstrekt misplaatst, want de stoelen zitten prima, het uitzicht op de vlakke podiumvloer is perfect, de akoestiek is volmaakt en het gebodene is - ook gelet op wat er nog komt - van de hoogste kwaliteit., Dichter Ivo de Wijs - vooral bekend als presentator van het radioprogramma Vroege Vogels - was zeer vereerd dat hij de eerste was die in het nieuwe thea ter mocht optreden. Hij was er te gast op uitnodiging van de SLAS (Samen werking Literaire Activiteiten Soest). De SLAS beschikt over profetische ga ven, want ze vroeg De Wijs al voor een avondje over het thema "Dichter en Landschap" vóórdat er landelijk beslo ten was tot het instellen van een "Land- schapsweek" (wat het vorige week toe vallig óók was). Geen slechte keus dus, Ivo de Wijs, en dat vond het publiek ook. Voor de pau ze las hij voor uit eigen werk, al dan niet recent, en hij won alle harten met zijn light verses, waarin natuur en milieu een centrale rol spelen. Het eerste applaus yvas voor zijn "Ballade Soest", die hij speciaal voor deze gelegenheid had ge schreven (zie het kader) en het zou in de loop van de avond nog vele malen op klinken. Late roeping De Wijs doorspekte zijn optreden met allerlei anekdotes, wat de voorstelling het karakter van een one man-confe rence gaf. Hij vertelde o.a. over zijn "la te roeping" wat de natuur betreft, maar stak ook de draak met al te fanatieke natuurliefhebbers. Aanstekelijk waren zijn duet met SLAS-voorzitter Nelleke Streefkerk en het vers over de Spring- balsemien, waarin het publiek een be scheiden maar essentieel aandeel had. Dat de natuur in de dichtkunst zo'n voorname rol speelt was volgens hem niet vreemd: "Poëzie wordt geboren uit knoppen en zonlicht..." Volgens De Wijs zelf beweegt hij zich met zijn verzen in een uithoek van de dichtkunst. Het "lichte vers" wint ech ter aan populariteit, zoals hij met voor beelden van zichzelf en "oude mees ters" als o.a. Kees Stip, Drs. P. Annie M.G. Schmidt en Willem Wilmink dui delijk maakte. Taalgrappen Na de pauze, waarin De Wijs zijn bun dels signeerde in de drukbezochte stand van boekhandel Van de Ven, ging hij dieper in op allerlei taalgrappen. Met behulp van de flip-over flitste hij langs bekkenbrekers ("Kees en Flip eten vlees en kip; Flip en Kees eten kip en vlees") en taaikunstigheden van ro2r (rotweer), Ri44 (rivieren), -imu-ko- men (minimuminkomen), xinx (ik zie niks) tot -i* (minister) en 11 lkk (tenen kaas), "Tom Swifties" ("wat 'n rotfo- to's, riep hij negatief', "alle kernwa pens de wereld uit, zei hij stralend"), zelfomschrijvende zinnen, o.a. met ver wijzingen naar Rudy Kousbroeks "lo gologische ruimte", en verhaaltjes die uitsluitend uit één, twee of drie letter grepen bestonden. Verder onthaalde hij het gretig luiste rende publiek op merkwaardige woordbeelden, spelletjes met rijm en bijzondere alfabet-gedichtjes. Nieuwe ogen De Wijs besloot met een lofzang op de natuur - "zelfs een verstokte atheïst als ik moet erkennen dat ze iets wonder lijks bevat" - en wekte zijn gehoor op de natuur in te gaan: "Leg al die ballast af en kijk eens met nieuwe ogen hoe een omgevallen lieveheersbeestje zich om draait... En als je niet van buiten houdt, neem dan een dichtbundel ter hand," liet hij daarop volgen. "Want de taal verdient het om méér te zijn dan pas munt in de dagelijkse communicatie, die vaak niet verder komt dan hoi, dag of doei..." Ivo soest - dat is een tekst die ik heel vaag Bij tijd en wijle opvang met mijn oren Mijn vrouw meent dat ik geen geluid verdraag Omdat ik op de bank lig, plompverloren De lieve kinderen mogen pa niet storen Er wordt gepraat, gezongen noch gehoest Totdat Klaas Vaak met kracht wordt afgezworen En Ivo soest niet meer, hij gaat naar Soest Ivo soest - of snurkt met akelig gezaag Hij heeft het nodig, zeggen zijn doktoren 't Is beter voor zijn hart, zijn milt, zijn maag Een dutje is goed voor senioren Het zal wel: soms verrijs ik als herboren Een stalen phoenix uit een berg oud roest En feestelijk geef ik mijn Ford de sporen En Ivo soest niet meer, hij gaat naar Soest Ivo soest - ja het is waar, ik word wat traag Al eet ik vitaminen en volkoren Vandaar dat ik u wat compassie vraag Ik kan niet meer zo vlammen als tevpren Een mens zit aan zijn leeftijd vastgevroren Ik word een oude knar, een grijze knoest Maar trouw pak ik mijn trucs en metaforen En Ivo soest niet meer, hij gaat naar Soest Prinsheerlijk mag u roepen: we want more Hier ben ik fris geschoren en gedoest En volop klaar om cultureel te scoren Ja, Ivo soest niet meer, hij is,in Soest (Idw) In samenwerking met de Hazelaar Art Supplies Soest organiseert C-drie in de maand oktober een educatieve tentoonstelling over de beeldhouwkunst. Er wordt onder meer een beeld geschetst van hoe de bewerking van steen leidt tot een driedimensionaal kunstwerk. Deze tentoonstelling bestaat uit een 'overzicht van diverse steensoorten b.v. zwart marmer uit België, wit marmer uit Carrara, diabas uit Zweden, Frans kalksteen, speksteen uit India en albast uit verschillende streken. In vitrines ligt gereedschap dat gebruikt wordt voor de bewerking van steensoorten en cursis ten beeldhouwen afkomstig uit Amers foort, tonen hun eigen werkstukken (klein en groot). Tevens is er continu een videovertoning waarbij cursisten hun ervaringen vertellen over het wer ken met steen en kunt u ze aan het werk zien. Speciaal voor deze tentoonstelling heeft de docent/fotograaf Nol Visser een fotoreportage gemaakt van beelden in Soest en omgeving, waarbij diversi teit in materiaal, uitvoering en onder werp centraal staan. Het is een veelzij dige tentoonstelling die zowel voor jong als oud een bezoekje waard is. De expo- De speciale 'losse kaartjesdag' in De Flint was vorig jaar een dusdanig groot succes, dat deze dag op zaterdag 1 okto ber voor de derde maal wordt georgani seerd. Alle kaarten, die nog niet in abonnement zijn uitverkocht, gaan dan in de losse verkoop. De "kaartjesmarkt' vindt plaats tussen 12.00 en 16.00 uur aan de kassa van De Flint, ingang Coninckstraat. Naast het aankopen van kaartjes kan men tijdens deze dag een kijkje nemen in de nieuwe Flint en de foto-expositie van het bouw proces bekijken. Na de start van de losse kaartverkoop is het vanaf 3 oktober ook mogelijk om te lefonisch kaarten te reserveren voor het hele seizoen, ook van maandag t/m za terdag, 12.00-16.00 uur, via tel. 033-726094. In abonnement zijn reeds uitverkocht de voorstellingen van Hans Liberg, Ka rin Bloemen, My Fair Lady, Pluk van de Petteflet, Het Zwanenmeer, Little Voi- ce en diverse brunchvoorstellingen. Kassa-tijden Vanaf 1 oktober heeft De Flint andere kassa-tijden. Vanaf die datum is het ook mogelijk op zaterdag kaarten te ko pen. De kassa is voortaan open van maandag t/m zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Telefonisch reserveren kan op deze tijden via tel. 033-726094. Het is mogelijk telefonisch gereserveerde kaarten thuisgestuurd te krijgen. De kassa van De Flint en de St. Aegtenka- pel is tevens één uur voor aanvang van de voorstelling geopend. sitieruimte is geopend van maandag t/m vrijdag, 9.00 - 23.00 uur, zaterdag, 15.00 - 23.00 uur. Workshop in beeld Kenmerkend voor het beeldhouwen is dat door middel van weghalen vormge ving ontstaat. Binnen het spannings veld van wat gebeurd is en wat nog kan, ontstaat een beeld dat aan verandering onderhevig is. Openingstijden: di. t/m vr. 8.30 -17.30 za8.00-15.30 Van donderdag 20 t/m zaterdag 22 ok tober wordt er in C-drie een workshop speksteen aangeboden. Speksteen is vrij zacht, waardoor het bewerken van de steen technisch weinig problemen oplevert. Natuurlijk mogen ook andere steensoorten bewerkt worden. Centraal staat met name het vormgeven aan een stuk steen. De oorspronkelijke vorm van de steen kan richtinggevend zijn voor het beeldend proces. De work shop wordt begeleid door de docent Kees Verweij. Hij zal tevens een stukje kunstbeschouwing aari bod laten ko men. Wie belangstelling heeft voor deze workshop, kan zich schriftelijk inschrij ven bij de administratie van C-drie. De kosten zijn f 120,- (inclusief basismate rialen) en de cursustijden zijn op don derdag 20 t/m zaterdag 22 oktober, 10.00 - 16.00 uur. Cultureel Centrum C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 22188. Op kinderboerderij De Vrije Teu gel aan het Vedelaarpad wordt zondag stil gestaan bij Dierendag (4 oktober). Op initiatief van de Hondenwandelclub Soest worden verschillende activiteiten gehou den. Het programma begint om 11.00 uur. Iedereen kan zijn kleine huisdier mee nemen en het laten keuren door een dierenarts. De keuringen worden ver richt tussen 11.00 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 15.00 uur. Er wordt een vergoeding van 1,50 gulden gevraagd. Honden en poezen worden niet toege laten in verband met het risico dat ze op de dieren van de kinderboerderij gaan jagen. Leden van de Amersfoortse Honden club mogen hun hond wel meenemen, want zij geven tussen 12.00 en 14.00 uur een demonstratie. Tussen 11.00 en 15.00 uur kunnen de kinderen deelnemen aan een puzzel- tocht. Die leidt hen langs de dieren van De Vrije Teugel. Uiteraard kunnen de kinderen een prijs winnen. Bij voldoen de belangstelling bestaat verder de mo gelijkheid om een ritje op de pony te maken. Wellicht het spektakelstuk van het die rendag-programma vormt het grote di ner voor alle meegebrachte huisdieren. Dat duurt tot ongeveer 16.00 uur, waarna het programma wordt afgeslo ten. Op het terrein zal een ideeënbus staan, waarin bezoekers hun mening over het programma en suggesties voor een herhaling kunnen deponeren. De Hondenwandelclub Soest wil het Die rendag-festijn namelijk uitbreiden, het liefst in samenwerking met andere die- renvcrenigingen. Op zondag 2 oktober zijn giften wel kom. Van dat geld wordt een konijne nonderkomen voor De Vrije Teugel aangeschaft. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 29 september: Gouden Palm voor Beste Film, Festi val Cannes 1993; Oscar-nominatie Beste Buitenlandse film, 1994 Tien jaar geleden liet filmmaker Chen Kaige met 'Yellow Earth' de Chinese film een heel nieuwe richting inslaan. Even leek het erop dat hij in de schaduw terecht was gekomen van zijn vroegere cameraman, Zhang Yimou (Ju Dou, Raise the red Lantern). Maar met zijn in Cannes bekroonde 'Farewell to my Concubine' bewijst hij opnieuw zijn meesterschap. China, jaren '20: een prostituée biedt haar 9-jarige zoontje Douzi aan als leer ling van de opera(kost)school in Pe king. Het zwak ogende jongetje zou daar geen leven hebben gehad, als de sterke Shitou hem niet tegen medeleer lingen in bescherming had genomen. De twee worden onafscheidelijk en de len lief en leed tijdens de keiharde trai ningen. Ze blijven bij elkaar als ze mogen optre den. Hun grote succes is de opera 'Vaarwel, mijn concubine', waarin Shi tou een koning speelt en Douzi de rol van zijn geliefde concubine (bijvrouw) die hem wil volgen in de dood. Aan het geluk van Douzi komt een eind als Shi tou, die niet ziet dat Douzi de liefde die zij op het toneel spelen ook in werke lijkheid voelt, zich laat inpalmen door de prostituée Juxian (gespeeld door Gong Li, bekend uit alle films van Zhang Yimou, zoals bijv. The Story of Qiu-Ju). Ook de tijden worden er niet gemakke lijker op. De Japanners bezetten China. Na de oorlog krijgt Douzi problemen met het feit dat hij ook voor de bezetters is opgetreden. De communisten nemen de macht over en weten, vooral ten tijde van de Culturele Revolutie, een sfeer te creëren van angst en verraad. Vijftig jaar In prachtige prachtige beelden beschrijft de film ons vijftig jaar Chinese geschiedenis. Die beelden zijn vaak keihard: de jon gens op de operaschool kregen een on gelooflijk strenge opleiding, om over de gruwelen van de oorlog en de Culturele Revolutie nog maar te zwijgen. Een belangrijk element in het verhaal was voor regisseur Chen Kaige het the ma verraad. Op een persconferentie in Cannes vertelde hij vorig jaar dat hij tij dens de Culturele Revolutie (hij was toen in zijn tienerjaren) zozeer opge zweept was door de propaganda van de regering, dat hij zijn eigen vader wegens contra-revolutionaire activiteiten aan- In de film vinden we ook zo'n over ijverige adolescent die als het ware bijt in de hand die hem gevoed heeft. Boven alles is de film een gevoelig por tret van een man (gespeeld door de in Hong Kong populaire popartiest (Les- lie Cheung) die slechts via zijn kunst ui ting kan geven aan de liefde die hij voelt voor een andere man. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. Zaterdag 1 oktober: Het kleine schilderij (44 x 38,5cm) van Vermeer uit het Rijksmuseum was on derwerp van de opdracht die de leden van de tekenclub van Artishock zichzelf gesteld hebben: (Maak een werkstuk naar aanleiding van De Liefdesbrief van Vermeer). Het was hierbij niet de bedoeling dit na te schilderen, maar wel om één of meerdere van de vele aspec ten van dit schilderij te gebruiken als aanleiding voor een eigen kunstwerk. De overeenkomst kan gelegen zijn in de lichtval, de kleuren, de vlakverdeling, de thematiek of waar de deelnemers verder maar door getroffen zijn. De vrijheid voor de deelnemers is groot, ook wat betreft materiaalgebruik. Slechts wat betreft formaat (90 x 70 cm) en de ondergrond (doek) zijn regels ge steld. De relatie met het uitgangspunt zal dus mogelijk niet direkt herkenbaar zijn, maar wel als een groot aantal van deze werken naast elkaar te zien is. De deelnemers bewaren vooralsnog een volledig stilzwijgen over hun opvat tingen! Pas bij het inrichten zal blijken wat individueel en collectief tot stand is gebracht. De verwachtingen zijn echter hooggespannen. Iedereen is van harte welkom bij de opening op zaterdag 1 oktober om 20.30 uur, in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46a. De tentoonstelling is open tot 21 oktober gedurende ver enigingsactiviteiten. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 02154-20446 BAARN De tentoonstelling "Tengenenge oud - Tengenenge nieuw, vijftig beeldhou wers uit Zimbabwe" wordt verlengd tot en met 23 oktober. De in mei door Prins Bernhard geopende beeldententoon stelling heeft in de afgelopen maanden tienduizenden bezoekers getrokken. De niet aflatende belangstelling heeft ertoe geleid dat, in overleg met het mu seum in Harare, de beelden in de tuin van Kasteel Groeneveld nog een maand langer te zien zijn. "Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 29 september Van 9.30-11.30 uur: volwassenactivi teit. Kom eens aanschuiven om iets moois te maken. Om 9.00 uur ontvangt Titia groep 7 en 8 van de derde Van der Huchtschool voor het thema 'dieren en gedrag'. Om 13.15 uur komt groep 5 van de basisschool Overhees voor het project over dierenverzorging. Van 16.00-17.30 uur: De nieuwe knutsel club start. Deze is bestemd voor kinde ren van 7 tot en met 10 jaar en begint met het thema: 'Indianen'. Om 15.45 uur komen Mike, Annemieke en Ro- bien hun verjaardagsfeest vieren. Om 19.30 uur begint de bestuursvergade ring. Vrijdag 30 september Om 9.30 uur komt een aantal kleuters uit Austerlitz voor een schoolreisje. Wij maken een heel dierenprogramma met circus erbij. Om 15.45 uur start de ver- jaardagsfeesterij weer met Emma, Rut- ger en René. Zaterdag 1 oktober Van 13.30-16.00 uur: Bastiaan, Mi- chelle en Rosalie zijn de jarige kinderen die met zo'n 30 kinderen fantastische feestjes komen vieren. Maandag 3 oktober Om 9.30, uur ontvangt Titia groep 6 van de tweede Van der Huchtschool voor het project 'Mammoeten'. Om 13.15 uur groep 5 van de Professor Waterink- school voor het project over dierenver zorging. En dan van 16.00-17.30 uur: de knutselclub voor kinderen van 5 en 6 jaar. Samen mooie dingen maken. Of: van,)16.00-17.30 uur de toneelgroep. Leren toneelspelen en samen naar een voorstelling toewerken. Dinsdag 4 oktober Op dierendag komen kinderen van De Bron uit Baarn en van de Zeister schoolvereniging langs voor een schoolreisje. Alles draait natuurlijk om de dieren. Van 16.00-17.30 uur: de kookgroep barst weer los in de keuken. Ook de boerderijgroep is actief van 16.00-17.30 uur. Woensdag 5 oktober Van 9.30-11.30 uur: Peuter/ouderac tiviteit. Om 14.00 uur is er een leuke voorstelling voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Na de voórstelling zijn er nog veel activiteiten te doen. Het kost twee gulden per kind. Tijdig aanwezig zijn alstublieft! Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 In deze oriëntatiecursus voor beginners wordt een beeld geschetst van het ont staan van de klassieke homeopathie en wordt ingegaan op de achterliggende theorie daarvan. In iedere les wordt de theorie afgewisseld met een stukje zelf medicatie. In het theoretische gedeelte wordt antwoord gegeven op de volgen de vragen: Hoe werkt homeopathie? Door wie is het uitgedacht en verder ontwikkeld? Hoe gebruikt men de na slagwerken in de homeopathie, zoals een Repertorium en een Materia Medi- ca? Verder'komen de homeopatische geneesmiddelen aan bod en wordt yer- teld aan welke criteria een geneesmid del moet voldoen wil het de kwalificatie 'homeopatisch' mogen dragen. Wat is het verschil tussen homeopathie en fy- totherapie? Waar worden homeopati sche geneesmiddelen van gemaakt? Hoe worden ze vervaardigd en wat is nu eigenlijk het 'potentiëren' van een ho meopatisch middel? Al deze achtergrondinformatie is on ontbeerlijk om tot een verantwoorde keuze te komen bij het kiezen van een homeopatisch geneesmiddel bij zelf medicatie voor alledaagse onschuldige klachten, zoals griep, koorts, verkoud heid, oorpijn en lichte verwondingen. Op de laatste cursusavond zal ook een homeopatisch arts aanwezig zijn die de specifiek medische vragen beant woordt. Aanvang cursus: maandag 24 oktober, 19.45-21.45 uur. Docente: mevr. M. de Vringer-Schotman. Cursusadres: Ma vo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 4. Cursusprijs: f 70,- (syllabus f5,- via docente). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195, maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 V^^Stjchtinff Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9v, tel. 28132 Onlangs is er weer een nieuwe folder uitgekomen met een greep uit het assor timent van de Wereldwinkel Soest. In de folder staat een keur aan bijzondere produkten uit de Derde Wereld. Siera den, cadeau-artikelen, speelgoed, maar ook dagelijkse produkten en zuivere koffie en eerlijke chocolade (met Max Havelaar-keurmerk), wijn, thee, ho ning en huishoudtextiel zijn verkrijg baar in de Wereldwinkel. Alle produkten in de folder zijn Fair Trade artikelen. FairTrade is het huis merk van de Derde Wereld. De boeren, zilversmeden, wevers en houtbewer kers in de Derde Wereld krijgen een fai re prijs voor hun produkten. Bovendien ontvangen ze kredieten en hulp bij het verbeteren van hun produktiemetho- den. Daardoor ontstaan bedrijfjes die in hun regio steeds meer bestaanszeker heid bieden. Zoals de zeefdrukkerij Design Inc. in Zimbabwe. Daar worden onder andere T-shirts met Afrikaanse prints bedrukt. Design Inc. is een mens- en milieuvrien delijk bedrijf. Zo betaalt het zijn werk nemers anderhalf keer het minimum loon en bedrukt het de t-shirts met inkt op waterbasis. Ook steunt het. twee mi lieubewegingen in Zimbabwe. De importeur van de produkten in de folder is de Fair Trade Organisatie in Culemborg. Deze organisatie voor ont wikkelingssamenwerking heeft direct contact met de producenten in de Der de Wereld en heeft al ruim 25 jaar erva ring met het importeren van eerlijke produkten. Door ruimtegebrek is kleding in de Soester Wereldwinkel helaas niet voor radig. Baarn en Hilversum hebben een uitgebreide collectie. De Beweging Christelijke Koers CDA, een organisatie van CDA-leden die streeft naar herstel van het christelijk karakter van het CDA, houdt op woensdag 5 oktober een openbare ver gadering in de Bijnkershoek, Grebbe- berglaan 60, Utrecht (Kanaleneiland), aanvang 20.00 uur. Spreker is mr. G.L.O. baron van Boetzelaer, dit voor jaar kandidaat voor het Europese Par lement, voor wie de beweging een voor keursactie voerde. Belangstellenden zijn welkom. Informatie: J.C. Spruyt, tel. 033-808770. Op vrijdag 7 oktober, 17.00-22.00 uur, is er weer gelegenheid om pakketten in te leveren voor familie en vrienden in Polen, bij de fam. De Groot, Di Lasso straat 40. Informatie: tei. 24377. Smifsweg 311, Iel. 12630 door Arie W Wanneer ben je te oud om vrijwilligers werk te doen? Veel ouderen hebben er moeite mee als ze alleen op basis van hun leeftijd gedwongen worden te stop pen met het werk dat hun dagn vulde en hun leven juist zin gaf. Bijvoorbeeld: een vrijwilligster bezoekt al jaren een licht verstandelijk gehandi capte. Beide vrouwen zijn sterk aan el kaar gehecht geraakt, maar op een dag meldt de groepsleider aan de coördina tor voor het vrijwilligerswerk 'dat die mevrouw nu maar moet stopppen. Ze wordt echt een beetje te oud om met de bewoonster uit te gaan. En af en toe zou ze zelfs een afspraak vergeten. Uit een - nog niet afgerond - UW-on- derzoek blijkt dat één op de twintig ou dere vrijwilligers zich direct gediscrimi neerd voelt en één op de vijf meent dat er sprake is van vooroordelen over ou deren; veertig procent meldt dat er 'soms' sprake is van vooroordelen. Klachten over discriminatie op basis van leeftijd komen onder andere bin nen bij de ANBO. Leeftijdsgrenzen mogen niet dienen om te voorkomen dat er moeilijke of pijnlij ke gesprekken gevoerd moeten worden over iemands functioneren, maar voor iedereen van 65 of 70 jaar en ouder uit te sluiten wordt het voor ouderen die nog best aan de slag kunnen en willen onmogelijk. Er is veel voor te zeggen dat in het vrij willigerswerk duidelijke* taakomschrij vingen worden gehanteerd, zoals dat in het bedrijfsleven gebeurt. Dan is duide lijk welke eisen er gesteld kunnen wor den aan de vrijwilliger. En dat geldt dan ook voor ouderen. Vakatures: 2-113: Verpleeg- en reactiverings centrum voor psychogeriatische pa tiënten Soet vraagt vrij willig(st)ers voor begeleiding zangmiddag bij demente rende ouderen op keyboard of pia no/orgel. 18-125: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt, m.i.v. 1 januari 1995, voor het bestuur een secretaresse voorverslagen, brieven, bestuursverga deringen, agenda en uitnodigingen. 5-123: Hetzelfde centrum zoekt twee vrijwillig(st)ers voor huiswerkbe geleiding meisjes 12-18 jaar, en een vrijwillig(st)er voor volleybalcoaching van vrouwen en meisjes. 15-112: Welzijnsinstelling voorou deren Soest en Baarn zoekt vrijwillig(- st)ers voor het rondbrengen van maal tijden. Werktijden: ca. 11.30-13.00 uur, eenmaal per week en eventueel een weekend. Rijbewijs vereist. 16-113: Speeltuinvereniging Baarn zoekt 1 a 2 vrijwillig(st)ers voor het be- j heer van de speeltuin. 17-111: Verzorgingshuis Baarn 1 zoekt vrijwillig(st)ers voor het bezoe ken van bewoners die geen eigen be zoek krijgen (kopje koffie of wandelin getje). Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/ra donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630, ee Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Van 5 tot 15 oktober 1994 is het weer Kinderboekenweek! 't Wordt griezelen met het thema: In het holst van de nacht. Er ligt een folder - waarin alle activi teiten staan - klaar in de bibliotheek. Prentenboeken Zeeroversschool, Colin Mac- Naughton. Als Saartje Sproet naar school moet, staat haar het één en ander te wach ten. Haar vader vindt dat Saartje maar eens wat stoerder moet wor den: ze moet naar de zeerovers- school... Prentenboek met grote hu moristische tekeningen in kleur voor kinderen vanaf ca. 7 jaar. Hendriks, van John Burningham. De kinderen willen dolgraag een hond, maar de ouders niet. "Nou, goed dan, maar wel met een stam boom," zeggen ze tenslotte. Maar een stamboom heeft Hendriks nou net niet. A -boeken (6-8 jaar) Mijn kop vol muziek, van Jos Lam- mers. Als Otto op tv Raymond van het Groenewoud heeft gezien wil hij graag het cassettebandje hebben. Maar hij heeft geen geld. Hij doet van alles om aan geld te komen: maakt een poster van Raymond eri probeert deze te ruilen voor het bandje, schrijft een verhaal en ver koopt dat op straat en hij liegt zelfs tegen zijn ouders... Bloemen voor de boze heks, van Hanna Kraan. .Veertien nieuwe avonturen van de boze heks, de haas, de egel, de uil en alle andere dieren uit het bos. Al heeft de heks haar kuren en gaat ze met haar toverkunsten soms te ver: zo tovert ze alle dieren het bos uit! Toch kunnen de dieren haar niet missen en de lekkere appeltaart of erwtensoep die ze soms tovert laten ze zich goed smaken. B-boeken 8-12 jaar) Kofferkind, van Jacqueline Wilson. Andy wil niet kiezen tussen haar bei de ouders na hun scheiding. Daarom gaat ze, met haar koffer, de ene week naar haar moeder en de andere week naar haar vader. Ondanks het thema toch een grappig boek over twee ver schillende gezinnen. De ondergang van de Zanzibar, van Michael Morpugo. Het leven op de Scilly eilanden is zwaar. De bevolking is afhankelijk van schepen die schipbreuk lijden. Zo wordt een gezonken schip een haast feestelijke gebeurtenis... C-boeken (12 jaar e.o.) De soldatenmaker, van Paul Biegel. Twee broers gieten loden soldaatjes en stellen die op onder hun bed. Op een ochtend ziet de jongste dat de opstelling is veranderd. Verbeel ding? Of woedt er een verschrikke lijke oorlog? Informatieve boeken Een vijf met negen nullen, van Ma- nta DeSterck. Mensen bekijken is reuze spannend. Er zijn ontelbaar veel mensen (5 mil jard) en geen twee dezelfde. Waarin verschillen ze dan wel? Waar komen die verschillen vandaan? Zijn er ook gelijkenissen? Dit boek vertelt over de verschillen en gelijkenissen tus sen mensen, en als je het uit hebt, wordt mensen bekijken nog stukken spannender. Openingstijden ?nnt^J:4?ib,iotheek Albert Cuyplaan W Soest'tel- 02155-15210. i°n lot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Sdiaf.30 uur.1™ Vri'da8midda8 va" Sn30-2S;.00^rVrriida8aVond Openbare bibliotheek Overhees Wil- ó~4689' 3766 CP SOeS'' 'd °0n00-ai82.30,uu?Onderda8mOr8en Van IwSih8'' woe"sdaê- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur 1830-20.30 uur. Vri'da8avond van Openbare Bibliotheek Soesterberg MT-520b173769 DASOeStote8' Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. vaana!toin7o uau8; ™ida8raidda8 Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Het gebeurde afgelopen In het winkelcentrum Soc overigens steeds mooier d den, deed Arie in opdracl een bescheiden hoeveelht se boodschappen. Zijn penlijstje raadplegend, klein knulletje, sprintend bal, tegen hem aan, raakl en ging languit. Als zoiets volwassenen o> willen ze nog wel eens sp O.L. Heer in gesprek rake daarentegen hebben een laatklep; huilen. Arie's vormde op deze regel gee ring. Alle registers waarov ne lichaam beschikte werd trokken, teneinde de pijn t aan het gehele winkelcc kendheid te geven. Op een twee keer vallen twee kc stond zijn moeder met eei de dingen van de dag te Het incident zorgde ervoor loog abrupt werd beëindig spoedde zich naar de plek c inventariseerde de lichai geestelijke schade en wee? vonnis. Ze trok het kleine mannel en siste: "Slik in en stel je Tranen werden gedroog( geïnspecteerd, een geschat gedept. Licht nasnikkend het kleine baasje aan de hai moeder het boodschappen| Het gebeurde maakte bij Ai Waarom liet die moeder da niet eens lekker huilen? In kikkerland waar wij verblijv er op dat schaamte voor het emoties tot de samenste borstvoeding behoort. Wai derland Europees voetbal wordt, of een wereldkampu ijs heeft staan, willen we or eens laten gaan, maar als i zijn wij een volk van in- ei kers. "Stel je niet aan - doe gewoc een kijkt naar je", we werd opgevoed en we voeden er mee op. Er zit iets onredelijks in. hoeft niet al zijn emoties in t moet zich af en toe mogen en mag zich een heleboel ve Voor je het weet ben je kin Volgens de overlevering scl als kind met het tonen van zij regelmatig voor overlast te h< zorgd. Zo constateerde hij bij tal v gekke hoeden, kwam het gl van zijn oom hem onbekenc vroeg hij zich in gezelschap al haar van zijn grootvader w; ven. Over dit gedrag en ande ■naaktheden werd hij, na he van de familie, door zijn oude sproken. Nimmer heeft hij dt wijzigingen begrepen. Zijn o waren immers glashelder en oordeel daarover betrof best« verschil met de mening van ders. Alleen zij concludeerdei deelden nadat de familie ve was. De trend van vandaag is dat leerde heren ons dringend a dat we vooral moeten leren or ties te tonen. Wonderlijk zit het leven in ell moeten op dit punt weer terug We mogen in voorkomende weer "gek doen - ons aanstel! uitsloven". Zo weinig mogeli niets inslikken als het emoties Het zal even wennen zijn, wan weet krijg je het etiket "enfa ble" (persoon die door zijn 01 woordelijke, indiscrete vrijt uitspraken anderen uit zijn verlegenheid brengt of bepa: -langen van hen in gevaar brei geplakt. Als het niet anders 1 moet het maar. Het leven is te te mooi om het uitsluitend vis •paste en gebaande wegen te b( Jen.Af en toe dus maar eens slikken. Heus, het lucht op. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren ,Uit een opslag op de begraafpla de Veldweg is in het weekeinde i keimaaier gestolen. Daarvan isa 'gedaan door een 34-jarige Soes inbreker forceerde een deur om te komen. Op de Rubenslaan is in de nac zondag op maandag een auto o ,broken. De dader nam de rad speler en een aantal cd's mee, die dom zijn van een 49-jarige inwoi Soest. In een woning aan de Regentesse zaterdagavond een insluiper op 1 geweest. Hij nam een tas en een monnee mee. De tas werd de vo morgen in de tuin gevonden, de monnee lag in de tuin van de bure bankpasje en de tachtig gulden di beurs zaten en eigendom zijn v< 48-jarige vrouw, waren meegen<

Soester Courant | 1994 | | pagina 20