Politie opent jacht op boeven Danscentrum Gerla t IACTUEEL! soest Gemeentebelangen klaagt bij provincie over Soester protest tegen Streekplan scliociimkcr Inbraak-preventie Overhees trekt circa 200 deelnemers Ereprijsstraat wil pad naar Smitsweg Vcvtv CjiU WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gezonde Boeren Verstand maakt plaats voor project aanpak INSCHRIJVEN?! LAATSTE WEEK! NIET LANGER TWIJFELEN: GEWOON DOEN! Bezwaar-tegen-bezwaar van gemeenteraad SCHOEAAAKER technische dienst Woning stoffering kan niet zonder... y\ iet zonder mime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder de ambachtelijke kwaliteit vah de echte vakman stoffeerder. Woningstoffering kan dus niet zonder Middelman. - .k." Slachtoffer moet gezicht van dader kennen Vanaf 1995 meer surveillanten op straat Sportschoenen vallen op onder jas HERENMODE De reorganisatie van de politiekorpsen is afgerond. De administratieve en organisatorische rompslomp is afgewikkeld. De politie gaat weer boe ven vangen. Bestrijding van de (kleine) criminaliteit blijft één van de be langrijkste beleidsspeerpunten van het district Eemland-Noord, waartoe ook Soest valt. Districtschef E.W. Schutzmann windt er geen doekjes om: "Wij zullen er hard aan blijven trekken, zowel preventief als repressief. Ik ben er heilig van overtuigd dat dat tot succes zal leiden." De politie zal veel aandacht en tijd be- Schutzmann: "Dat valt niet te ontken steden aan (voorkoming van) wonin ginbraken. De praktijk leert dat inbre kers ook andere strafbare feiten, zoals diefstal uit auto's, bedrijven en andere panden, op hun kerfstok hebben. Dat het hoofdstuk woninginbraken inten sief zal worden bestreden, heeft ook te maken met de gevoelens onder burgers. Schutzmann: "De impact van een wo ninginbraak is vele malen groter dan bij een auto-inbraak. De mensen ervaren een inbraak in huis als een grotere in breuk op hun privacy." Bij de bestrijding van de criminaliteit heeft het zogenoemde GBV (Gezonde Boeren Verstand) plaatsgemaakt voor een projectmatige aanpak. Daarbij maakt het districtskorps zoveel moge lijk gebruik van statistieken, feiten, ge gevens en ander cijfermateriaal. Per centages, grafieken, overzichten en on derzoeksresultaten, alle uit de koker van de informatie-analist C.D. Zeeman ("Een nieuw fenomeen binnen het korps"), zijn mede bepalend voor het beleid van het politiekorps geworden. In de afgelopen jaren is veel gesproken over de reorganisatie die onder de be volking veel klachten op riep. De politie zou meer op straat te zien zijn, maar in de praktijk bleek daar weinig van. nen als je de reorganisatie zelf moet uit voeren." Maar volgens de districtschef is aan die fase een einde aan gekomen. Schutzmann spreekt van een positieve ontwikkeling die heeft geleid tot een professionele aanpak. "Met de*bunde- iing vah krachten van de plaatselijke korpsen kun je de problemen beter aan pakken. Dat leidt langzaam, maar zeker tot succes en ik ben ervan overtuigd dat dat alleen maar beter wordt met een projectmatige aanpak." Een actueel bewijs van succes vormt de oplossing van tweehonderd diefstallen en inbraken in de eerste helft van 1994 en waarbij 33 verdachten, onder wie een aantal helers, zijn aangehouden. Ook in preventieve zin slaat de politie spijkers met koppen. Meest recente voorbeeld daarvan is het project dat on langs in de wijk O verhees werd gehou den. Meer informatie over deze twee projecten in de verhalen die ook op de ze pagina staan,afgedrukt. Analyse Het heeft geen uitleg nodig dat de poli tie geen mededelingen doet over de operationele analyse. Tijdens een vori ge week gehouden persconferentie gaf informatie-analist Zeeman wel inzicht EEN COMPLETE CURSUS VAN 25 LESSEN VOOR SLECHTS 225,- PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE Dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel op woensdag 28 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198 b te Soest. in de brei van cijfers. De Soester Cou rant haalde er een aantal getallen en percentages uit. In het district Eemland-Noord werd vorig jaar 776 keer aangifte gedaan van woninginbraak. In vier op de tien geval len bleef het bij een poging en werd er niets ontvreemd. In Soest werd 222 maal met succes ingebroken en slaag den 139 pogingen niet. De districtspoli tie noteerde in de eerste helft van dit jaar reeds 310 woninginbraken, waar onder 195 pogingen. Dat duidt op een toename van de criminaliteit. Volgens Zeeman kan het stijgènde aantal ook te maken hebben met de grotere bereid heid van de burgers om aangifte te doen. De politie stimuleert dat onder meer door de aangiftes, als het even kan nog op dezelfde dag, thuis bij de men sen te komen opnemen. Nog meer cijfers: De kans dat in een woning in Soest wordt ingebroken is ge middeld 2,2 procent (In Soesterberg 1,5 procent). Het risico ligt cijfermatig het hoogst in Soestduinen. Vorig jaar werd in drie van de 47 woningen inge broken. De wijken Soestdijk en het noordoostelijke deel van Soest (2,7 procent) zijn ook inbraakgevoeliger dan de overige wijken, waarvan 't Hart het laagst scoort met 1,6 procent. Deze cijfers bepalen voor een deel de routes van de surveillancedienst. Met 2,2 procent inbraakrisico zit Soest ruim onder het regionale gemiddelde (3,5 procent). Geen reden volgens Schutzmann om 'het rustig aan te doen'. "Ook al is het risicopercentage klein, elke procent vinden wij er één te veel." De politie kijkt ook naar het soort wo ning, waarin wordt ingebroken. In Soest zijn vrijstaande en hoekwoningen gemiddeld het meest bezocht door het inbrekersgilde. Daarentegen is de kans dat inbrekers een twee-onder-één kap- woning binnendringen nog niet eens één-op-tien. Uit de gegevens van de politie blijkt verder onder meer dat de meeste inbre kers het slot van een achterdeur force ren om binnen te komen. Eenmaal bin nen laten ze hun oog voornamelijk val len op luxe goederen. Beeld- en ge luidsapparatuur is het meest geliefd, daarna volgen betaalmiddelen, siera den en kunst. Hotel Heidepark in Bilthoven verjaardagsdiner menu's van f 45,- totf 100,- p.p. Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bei 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. ju vriendelijke ambiance friry l"! budgettair verantwoordt"-!! De fractie van Gemeentebelangen Groen Soest lijkt nogal wat moeite te hebben met het democratisch besluitvormingsproces in de ge meenteraad. Dat valt tenminste op te maken uit het feit dat GGS zich op eigen houtje tot het provincie bestuur heeft gewend om duidelijk te maken dat zij het niet eens is met het bezwaar tegen het Streekplan, waartoe de gemeenteraad onlangs bij meerderheid besloot. GGS-fractievoorzitter Harry Witte is er kennelijk eens voor gaan zitten om Pro vinciale Staten uitgebreid op de hoogte te stellen van zijn zienswijze over o.a. de nieuwe lokaties voor woningbouw en industrie, over de golfbaan en over de wijze waarop Soest omspringt met z'n eigen beleidsuitgangspunten voor de volkshuisvesting. In tegenstelling tot de meerderheid van de raad, zo laat Witte de Staten weten, vindt Gemeentebelangen dat de pro vincie een zware wisel trekt op de groe ne uitgangspunten van het Streekplan door in te stemmen met de uitbreiding van Soest (Boerenstreek en Jachthuis laan). Ook het bedrijfsterrein Nieuweg- racht III is te beschouwen als een onge wenste uitbreiding van de laatste res- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* tanten "wetlands" in het Soesterveen. Dat betekent volgens Witte blijvende verkeershinder op de route Soester- berg-Soest (Ossendamweg) en op de Dolderse- en Biltseweg. Golfbaan Wat de omstreden golfbaan betreft wijst hij op het bestemmingsplan Lan delijk Gebied, waarin daarmee geen re kening is gehouden. Hij wijst verder op het feit dat B. en W. van Soest de M.E.R. (Milieu Effect Rapportage) voor de golfbaan willen uitstrekken van de grens met Amersfoort tot aan de Soesterbergsestraat, terwijl in de dis cussie in de gemeenteraad destijds una niem werd gekozen voor een lokatie óp de grens, waarbij de M.E.R. uitsluitsel zou moeten geven over de mogelijkhe den. "Opties op andere lokaties in de Soester bossen zijn daarmee uitgeslo ten," aldus Witte. Dat Soest nu sugge reert dat de golf-accommodatie er so wieso moet komen strookt niet met de discussie in de raad, aldus Witte, en ook niet met de bescherming die de provin cie voorstaat van het bos- en duinge bied van Soest. In z'n algemeenheid houdt Soest zich toch al niet aan z'n eigen beleidsuit gangspunten, klaagt Witte. Ondanks de groeiende weerstand is bijvoorbeeld het nieuwbouwprogramma 90-94 (600 woningen) met de helft overschreden en bovendien is 60 gerealiseerd in de duurdere sector. Soest verwaarloost daarmee z'n volkshuisvestelijke taak en de huivesting van de "primaire doel groep" wordt steeds problematischer. Krenten uit de pap "De terugtredende overheid en de sim plistische visie dat de weking van de 'markt' de problemen zal oplossen maakt het mogelijk dat projectontwik kelaars van het duurdere marktsegment snel de laatste krenten uit de pap pik ken," aldus Witte. "Daardoor dreigt een tekort aan bouwlokaties voor de minder draagkrachtigen." Witte vindt het ook onzin dat Soest zogenaamd bouwt voor de "eigen behoefte": "De groei van de afgelopen vier jaar bewijst dat Soest bouwt voor de duurdere markt van de Randstad." Dat heeft weer nadelen voor Amersfoort, dat vol gens Witte zo'n financiële impuls best zou kunnen gebruiken. Witte voorspelt dat de huisvestingspro blemen in het gewest steeds groter zul len worden en pleit daarom voor een strikte fasering en temporisering van de bouwprogramma's. Hij vindt daarom dat de provincie er wijs aan zou doen om de lokatie Jachthuislaan (175 wo ningen) voorlopig maar helemaal te schrappen. Bovendien breidt Soest vol gens hem al veel meer "in" dan de 75 woningen die in het Streekplan worden genoemd. Hij wijst erop dat er al 250 woningen in die sfeer gepland worden, buiten de Soester "restcapaciteit" om. De 350 Amerikaanse woningen in Soesterberg rekent Witte "uiteraard" als een toename van de gemeentelijke woningvoorraad. 'Ruimtelijke omissies' Volgens Witte kan de provincie de aan tallen dus makkelijk naar beneden bij stellen zónder de gemeente Soest te bruskeren. Het eerste positieve effect zou kunnen zijn dat Soest wat kritischer omgaat met z'n plannen en dat "ruimte lijke omissies" als de plannen voor een weg door de Eempolder ("met bijbeho rende bouwplannen") minder snel aan bod zouden komen... Witte besluit zijn brief met de hoop dat de provincie de restricties ten opzichte van de Soester claims in de dorpsrand zal aanscherpen. Inbrekers komen het liefst via de achterdeur naar binnen. Ze forceren in de meeste gevallen het slot, zo blijkt uit cijfers van de informatie-analist van het district Eem land-Noord. Foto: Goos van der Wilt Op 430 van de 1.370 aangeschre ven adressen in Overhees heeft de politie in mei adviezen over in braak-preventie verstrekt. Dat is een respons van dertig procent, twaalf procent onder het gemid delde van alle proefgebieden. Tot dusver hebben 51 huishoudens het volledige pakket tegen woninginbraken aangeschaft De sloten en andere bevei ligingsmaterialen zijn ook in die wonin gen aangebracht. Het pakket, dat de deelnemers tegen een gereduceerd ta rief konden verkrijgen, kost ongeveer vijfhonderd gulden. Een groep van 41 huurders van de Wo ningstichting Soest (WS) doet ook mee aan het project. Hen wordt daarvoor door WS een huurverhoging van onge veer zes gulden in rekening gebracht. WS zal eind dit jaar ook in een renova tieproject vijftig woningen aan de nor men aanpassen. Daarnaast hebben nog circa 150 particulieren de maatregelen gedeeltelijk uitgevoerd. De inwoners van Overhees die het vol ledige pakket hebben gebruikt, zijn in middels in het bezit van een certificaat. Daarmee krijgen ze korting op hun ver zekeringspremie. Die afspraak had de politie met de verzekeringsmaatschap pijen gemaakt. Volgens coördinator H. Roelofs zijn de effecten van het preventie-pakket gun stig voor bewoners (minder kans op in braak), politie (minder werk), gemeen te (minder overlast), verzekeraars (minder schadeclaims) en de vakhandel (meer omzet), waar de spullen verkrijg baar zijn. Het is dan ook zeker dat het preventie-project wordt voortgezet. De volgende stap wordt gemaakt in Eem- nes. Die gemeente geeft, in tegenstel ling tot de gemeente Soest, subsidie bij aanschaf van het volledige pakket. Voor dat de politie het preventie-pro ject in Overhees startte, werd veronder steld dat twintig öp de honderd bezoch te woningen reeds doelmatig zouden zijn beveiligd. Dat bleek een schrome lijke overschatting: slechts één woning voldeed vooraf aan de norm. Van de start van het project in mei tot begin september, werden in het bewus te deel van Overhees vijf inbraken ge pleegd. Geen daarvan vond plaats in één van de woningen waar de politie ad viezen had verstrekt. Roelofs vindt het nog te prematuur om daar conclusies aan te verbinden. Volgens Roelofs hebben de inwoners van Overhees, die deelnamen, positief gereageerd op het project. "Op basis van indrukken kan worden geconclu deerd dat het project een olievlekwer king heeft gehad en heeft bijgedragen tot een groter gevoel van veiligheid." Voor tapijt, vinyl, gordijnen, vitrages en zonwering. Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel 02155-11004. 8? ,fv KV,' V* 7.'af*. w it/ "Ach, 't is geen halszaak," zegt Ereprijsstraat-bewoner Paul Schneider. "Een paadje meer of minder, daar ligt niemand wakker van. Maar als de gemeente tóch bezig is kan ze dit misschien gelijk even meenemen..." Al enige jaren vraagt Schneider - mede namens een aantal andere bewoners van de Ereprijsstraat - de gemeente om een verhard pad over het veldje op de kop van de Smitsweg, tussen de Ere prijsstraat en de Veenbesstraat. Vroe ger stond daar een schooltje, dat 16 jaar geleden is afgebrand. Sindsdien ligt het terrein min of meer braak. Heel wat bewoners van de Ereprijs- straat maken echter gebruik van het veldje om op de Smitsweg te komen. Daardoor is in de loop der jaren een soort zandpaadje ontstaan, dat bij nat weer algauw wordt getransformeerd tot modderpad. Daarom vroeg Schneider een paar jaar geleden om verharding van het pad, met tegels of desnoods schelpen. Wat de gemeente betreft bleef het bij een vriendelijke brief en een paar tele foontjes. Maar nu Soest tóch bezig is met enorme bestratingswerkzaamhe den in het Smitsveen kan zo'n proviso risch paadje van nog geen 50 meter er misschien ook wel af, hoopt Schneider. En als het éven kan, dan graag vóór de winter... Het kan volgens politiechef E.W. Schutzmann niet voldoende worden gestimuleerd om slachtoffers van klei ne criminaliteit te confronteren met de verdachte of dader. Hij heeft dat vori ge week gezegd tijdens een persconfe rentie. Schutzmann vindt dat het geen kwaad kan als het gezicht van de verdachte be kend is bij de slachtoffers. Die laatste groep zou dan voortaan op haar hoede kunnen zijn als ze de verdachte, c.q da der in hun woonomgeving ziet lopen. Schutzmann wijst het van de hand dat de burgers het recht in eigen hand ne men. De politie mag geen mededelingen doen over de identiteit van de verdach te^). Eenvoudigweg omdat de ver dachte niet schuldig is, zolang hij nog niet is veroordeeld door de rechtbank. Wanneer een verdachte voor de recht bank moet verschijnen, worden zijn slachtoffers wel door justitie op de hoogte gesteld van de datum en het tijd stip van de betreffende zitting. Op die manier kunnen de slachtoffers zelf uit maken of ze een confrontatie met de verdachte(n) willen aangaan. Schutz mann juicht dat laatste van harte toe. Overigens wordt steeds vaker gebruik gemaakt van de dienstverlening van de Stichting Slachtofferhulp. De politie vestigt de aandacht van gedupeerden op Slachtofferhulp door onder meer brochures uit te delen. In 1993 deden 34 van de 776 slachtoffers in het district Eemland-Noord een beroep op Slacht offerhulp. Dat komt neer op 4,4 pro cent. Hotel Heidepark in Bilthoven etentje met twee menu's vanaf f45,00 Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. ju vriendelijke ambiance ji. 9 budgettair verantwoord!"! De bevolking van Soest, Baarn en Bunschoten kan vanaf volgend jaar meer surveillanten van de politie op straat tegenkomen. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wens van de burgers die 'meer blauw' willen zien. Politie op straat geeft veel bur gers een veiliger gevoel, zo is regel matig gebleken en meegedeeld door diezelfde burgers. Het district Eemland-Noord krijgt er negen surveillanten bij, onder meer dank zij een financiële bijdrage van de gemeente Soest. Zes aspi rant-surveillanten beginnen in ja nuari volgend jaar aan een cursus. Ongeveer zes maanden later moeten ze de opleiding hebben afgerond, waarna ze de straat op kunnen. Daarnaast beschikt het district over een aantal vrijwillige politie-surveil- lanten. Ook zij zullen vaker overdag worden ingezet, nadat is gebleken dat ze niet alleen voor de onregelma tige uren beschikbaar zijn. Nachtkleding als levensstijl natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 In een winkel aan de Soesterbergse straat is zaterdagmiddag een vrouw aangehouden door medewerkers van de zaak. Ze had een paar sportschoe nen onder haar jas verstopt en wandel de langs de kassa naar buiten. Een me dewerker had echter gezien dat zij van plan was de schoenen te stelen. Van de politie kreeg de 31-jarige vrouw een proces-verbaal. Hotel Heidepark in Bilthoven vraag naar onze Diner-Dansant Agenda. Iedere maand een swingend feest! Jan Sleenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. rnri yllndelijkllmbiance m n i budgettair verantwoord'!!! SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 02155 - 12400

Soester Courant | 1994 | | pagina 3