Wij zijn open! 129.00 Ach, bezuinigen heeft ook z'n leuke kanten. Politie-surveillanten moeten Soest weer 'leefbare samenleving' maken Politie met mes bedreigd bij derde zwemmarathon Wasknijper symboliseert vriendschap tussen Soest en K§dzierzyn/Kozle Stretch Corduroy Pantalons In Memoriam E.G.A. Smit WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 73e JAARGANG NO. 10 l' fff 13,- ■f 26,- ■75 cf. Overeenkomst tussen politie en gemeentebestuur Oproerkraaiers bezoeken Nacht van Soest AFSLANKEN 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 21 Sport' Auto en bromfiets botsen tegen elkaar Polonaise sluit bezoek-met-inhoud af Wie was toch die voetganger die ineens overstak? TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START G1REKT HET VLEESCENTRUM ^iCMO&S HERFST-AANBIEDING HERENMODE Aanvraag vóór oversteekplaats bij school afgewezen ADMINISTRATIES/BELASTINGEN 27 0 I Autobedrijf Bosboom Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 QURftlT Abonnement» Soest/Soestefl per halfje Buiten Soest Losse nummea Gecontr. opl.B *50 versch! IEDERE WOEfc ■DAG "Het vergroten van het politietoe zicht op straat en in de wijken, ten einde een daadwerkelijk meetbare bijdrage te leveren aan een meer leefbare samenleving, waarin de burger zich veilig voelt." Zo luidt de enigszins bevlogen doelstelling van het werkplan voor de nieuwe politiesurveillanten, die op kosten van de gemeente de politie vanaf volgend jaar moeten gaan helpen aan "meer blauw op straat". De surveillanten zijn een soort hulp agenten met een beperkte taak, die vol gens sommigen enigszins overeen komst vertoont met die van de vroegere "veldwachter" of "koddebeier". Ze dragen geen wapens, maar kunnen wel bekeuringen uitdelen. Wat misschien nog belangrijker is: ze doen hun dienst uitsluitend te voet of op de fiets. Signa leren, toezicht houden, de burgers aan spreken op hun gedrag en zonodig ver baliseren, dat zijn de bestanddelen van de surveillantentaak. Die is vastgelegd in een officiële overeenkomst (conve nant) tussen burgemeester De Widt en de districtschef van Eemland-Noord, commissaris Schutzmann. Soest krijgt volgend jaar vier politiesur veillanten (ze zijn al bezig met hun op leiding), waaraan ook de gemeentelijke controleur woonomgeving wordt toe gevoegd. De surveillanten gaan zich be zighouden met vijf taakvelden: de Al gemene Verordening Soest (AVS, het gemeentelijke "wetboek" met voor schriften en verordeningen over van al les en nog wat), het Verkeer, het Milieu, het Toezicht en dan nog wat admini stratie en training. 'Normstellend gedrag' Wat de AVS betreft zullen ze zich rich ten op de bestrijding van hondenover- last (aanlijngebod, hondepoep); de controle op standplaatsen, uitstallingen en terrassen, vooral in de winkelcentra Van Weedestraat en de Zuidpromena de en op de markt; het toezicht op de fietsenstalling bij station Soest-Zuid; het toezicht en de controle op de stal ling van caravans op de openbare weg; en controle en "normstellend gedrag" tegen overhangend groen bij fiets- en voetpaden en kruisingen. Op het gebied van het verkeer zullen ze toezicht houden op de parkeervoor- schriften in de Van Weedestraat, de Zuidpromenade, de Smitshof en de Buys Ballotlaan in Soesterberg, met speciale aandacht voor de invaliden- parkerplaatsen en de blauwe zone en het gevaarlijk parkeren op kruisingen etc. Vervolgens met normstellend ge drag ten aanzien van (brom)fietsers (niet op trottoirs, aan de goede kant van de weg, fietsverlichting); toezicht op oversteekplaatsen met verkeersbriga- diers en op het verkeersgedrag van de schoolgaande jeugd, met name op de route Burg. Grothestraat, de Noorder- weg en de Stadhouderslaan. Sportvissers Op milieugebied wordt als taakom schrijving genoemd het toezicht in bos sen en natuurgebieden, het gebruik van de ruiterpaden en het tegengaan van crossers,de controle op sportvissers bij de vijvers in Overhees (die kennelijk nogal eens vuil achterlaten, de be schoeiing vernielen en hun auto op de groenstroken parkeren); voorts het toezicht op het op de juiste wijze of dag aanbieden van huisvuil en het signale ren van ernstige vervuilingen of het ille gaal storten van afval. Onder het kopje Toezicht vallen het on derzoeken/oplossen van lichte vormen van sociale problemen (bijvoorbeeld burenruzies), het versterkte toezicht en normstelling in de wijken Smitsveen, Overhees en de Engh en in de omgeving van de Tamboerijn en Honsbergen; het toezicht op niet nader omschreven jeugdgroepen en bij "risicoloze" 'evene menten als de intocht van Sinterklaas, buurtfeestjes en koopavonden. Een groep van ongeveer vijftien jongeren heeft zaterdagnacht de politie geruime tijd bezig gehouden tijdens De Nacht van Soest, de zwemmara thon voor een goed doel in Aqua Indoor. Een negentien-jarige Soester werd aangehouden, nadat hij de politie met een mes had bedreigd. Vreemd genoeg behoorde de man, die zondag weer op vrije voeten werd gesteld, niet tot de groep die de onrust had aangesticht. De politie kreeg assistentie van colle ga's uit district Eemland-Zuid. Ook werd een politiehond ingezet. Die beet één raddraaier in zijn been en greep even later de man die de politie had be dreigd. De zwemmarathon, die dit jaar voor de derde keer werd gehouden, speelde zich af tussen zaterdagavond negen uur en de volgende morgen negen uur. De deuren van Aqua Indoor zouden tussen één en vijf uur 's nachts gesloten blijven, om eventuele lastposten buiten te hou den. "Kennelijk zijn ze dat te weten ge komen, want die jongens kwamen voor één uur binnen. Ik heb toen tegen ze ge zegd dat ik niet dezelfde narigheid als vorig jaar wilde hebben. Ze beloofden zich te gedragen." Niet veel later was het kwaad geschied. De groep zocht ruzie met bezoekers en deelnemers, waarna ze werden ver zocht het complex te verlaten. Daar werd niet massaal gehoor aan gegeven, zodat Schoormans de politie inschakel de. Die kwam rond twee uur en zorgde ervoor dat de jongelui naar buiten gin gen. De politie, inmiddels een man of acht en een hond sterk (later zou ook een hond van district Eemland-Zuid FIGUURCORRECTIE Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 arriveren), slaagde er aanvankelijk niet in de onruststokers te laten vertrekken. Ze schopten en sloegen op de glazen voorpui van Aqua Indoor. Scherpe tanden Toen de politiehond werd ingezet en één van de baldadige bezoekers in zijn been beet, vertrok de groep schoorvoe tend. Op één Soester na. Hij trok zijn mes, waarna ook hij tot de ontdekking kwam dat de politiehond scherpe tan den heeft. De hond liet niet los, voordat zijn 'baasje' tussenbeide was gekomen. De man had het mes inmiddels wegge gooid en werd meegenomen nair het bureau. John Schoormans van Aqua Indoor, dat met De Duinkikkers de zwemmara thon had georganiseerd, was bijzonder te spreken over het optreden van de or debewaarders. "Ik heb de jongelui een paar keer verzocht het gebouw te verla ten. Een aantal jongens was voor rede vatbaar, maar helaas niet allemaal. Als de politie niet was gekomen, was het evenement in duigen gevallen," aldus de manager van het sport- en recreatie complex. Volgens Schoormans had de situatie kunnen escaleren als de politie niet was ingeseind. "Het publiek wilde het pro bleem zelf al oplossen. Dat was geluk kig niet nodig." Als blijk van dank lieten Aqua Indoor en De Duinkikkers na mens iedereen die betrokken was bij De Nacht van Soest zondag twee taarten en een worst (voor de hond) op het politie bureau bezorgen. Voor de organisatoren staat het vast dat De Nacht van Soest volgend jaar weet wordt gehouden. Dan zal alles worden gedaan om dit soort situaties te voorko men. Schoormans denkt in dat verband al aan portiers. Voor een verslag van De Nacht van Soest, zie de sportpagina. Politiek legt accent op veiligheid en verkeer. College vraagt PTT om agentschap open te houden. Soest heeft absoluut geen trek in regio Vallei-Eem. Soester het medium voor gemeenteberichten. Verkoop vanaf perceel Birkstraat wordt stopgezet. Soesters mogen geen zwembad bouwen, maar buurman wel. Project Opvang Nieuw komers in Soest van start. Almar El Hamdioui 25 jaar Soester. PvdA Soest breekt lans voor één openbare school. College wil harde aanpak illegaal bouwen Parklaan. Gehandicapte krijgt geen ontheffing hondenbelasting. Strumpel mag niet naar pand Dorresteinweg verhuizen. Hees en SEC krijSn loon naar werken. Op de kruising van de Molenstraat en de Rubenslaan zijn zaterdagmorgen om elf uur een auto en een bromfiets tegen elkaar gebotst. Het ongeval werd ver oorzaakt door de automobilist, een 28-jarige Soester. Hij reed de Molen straat op, zonder Voorrang te verlenen aan de negentien-jarige Eemnesser die op de bromfiets zat. De betrokkenen raakten niet gewond, maar hun voertui gen werden beschadigd. Afgelopen vrijdagmiddag bereikte ons het droeve bericht dat de heer E.G.A. (Everard) Smit, een van de oud-directeuren va^n Drukkerij/ Uitgeverij Smit, op 70-jarige leeftijd was overleden. De mededeling ver oorzaakte een schok onder de mede werkers van de Soester Courant, die hem goed kenden en hem jarenlang hebben meegemaakt als een van de broers van de tweede generatie- Smit. Ofschoon zijn dagelijkse be moeienis meer georiënteerd was op de drukkerij volgde hij de gang van zaken bij de krant met grote belang stelling. Hij verbleef sinds enkele maanden in het Academisch Ziekenhuis Utrecht, waar hij de laatste dagen juist langzaam maar zeker leek te herstellen van een aantal zeer zware operaties. Voor het eerst in lange tijd leken er gunstiger perspectieven te zijn voor de terugkeer naar huis, maar zijn plotselinge heengaan heeft een streep door die voorzichtige ver wachtingen gehaald. Everard Smit werd door veel Soes ters gekend en gewaardeerd. Hij was het prototype van de harde werker, een man die goed wist wat hij wilde en veel van zichzelf eiste. Qok een man die, zonder omhaal van woor den, niet aarzelde om zijn mouwen op te stropen als het werk om grote inspanningen vroeg, daarbij recht op zijn doel afging en de verantwoorde lijkheden van het ondernemerschap zeker niet schuwde. Naast zijn dagelijks werk bij de druk kerij, waarin hij na een loopbaan van nagenoeg een halve eeuw zijn sporen ruimschoots verdiende, was Everard Smit intens betrokken bij verschei dene Soester activiteiten op uiteen lopend gebied. Zingen was zijn harts tocht. Muzikaal en ondernemend als hij was stond hij o.a. aan de wieg van Semper Ava'nti, nu het Motet en Ma drigaalkoor. Ook was hij als be stuurslid intensief betrokken bij de Maria-parochie in Soestdijk, waar hij in het kerkkoor meer dan veertig jaar zijn geloof zingend kon beleven, en bij de vriendenkring van ORVES, de bijna legendarische Oude Raad van Elf Soest, waaraan de Soester carnavalsvereniging haar bestaan te danken heeft. Everard Smit hield van het leven en kon dan ook intens genieten van de plezierige aspecten van het aardse bestaan, al bleef de ernst van het le ven hem en zijn gezin beslist niet be spaard. Bijzonder jammer is dat hij door zijn ziekte en het verblijf in het ziekenhuis onlangs al verstek moest laten gaan bij de jubileum-activitei ten van het 75-jarige familiebedrijf, dat in 1919 door zijn vader G.J. Smit werd opgericht en waaraan hij jaren lang zijn beste krachten heeft gege ven. In 1988 nam hij afscheid uit de actieve dienst om het roer definitief over te dragen aan de derde genera tie-Smit; een jaar later ontving hij - samen met zijn broer H.E.J. Smit - uit handen van de toenmalige burge meester van Soest een koninklijke onderscheiding voor zijn waardevol le bijdragen aan de Soester gemeen schap. Het overlijden van Everard Smit be tekent voor Drukkerij Smit, nadat in de afgelopen jaren ook zijn broers H.E.J. en G.A.M. Smit al waren weggevallen, het einde van een tijd perk. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw, zijn familie, zijn vrienden en allen die zich met hem verbonden voelden. Het vierdaagse bezoek aan Soest van de ca. 50 man en vrouw sterke delegatie uit Kedzierzyn/Kozle is vorige week afgesloten met een vrolijke feestavond in het Gilde- huis. Daar gingen - na de gebrui kelijke toespraakjes - de beentjes van de vloer. De avond vormde de afsluiting van een kort maar vruchtbaar bezoek, dat dit maal nog minder dan bij vorige gele genheden een "toeristisch" en plicht matig karakter had. De groep bezoe kers uit Kozle telde een fors aantal "be leidsmakers", zoals gemeenteraadsle den, artsen, ambtenaren en andere des kundigen, aangevuld met enkele jour nalisten. Ze kwam zich in Soest oriënte ren over serieuze zaken als de structuur van de gezondheidszorg en de aanpak van de volkshuisvesting, terreinen waarop Soest de nodige ervaring heeft Polonaise in het Gildehuis. Voorop Leni v. Logtestijn (SKK), met burge meester De Widt in de vierde positie. schenkje: een wasknijper-met-op- schrift, die volgens De Widt uitstekend symboliseerde hoe de vriendschap tus sen Soest en Kozle gezien moet worden". De politie zou graag willen weten wie de voetganger is, die donderdagmiddag betrokken was bij een aanrijding met een bromfiets. De man was 's middags om kwart over drie het fietspad over ge stoken. Op dat moment naderde juist een bromfiets met een zeventien-jarige bestuurder uit Baarn en achterop een zestien-jarig meisje uit Soest. Dit twee tal kwam ten val, liep schaafwonden op en van beiden werd de broek bescha digd. De voetganger klaagde nog over een pijnlijk been, hielp vervolgens de jongen en het meisje overeind en ver zijn weg. ENGELS-FRANS-DUITS-SPAANS PORTUGEES-ITALIAANS-ZWEEDS- NEDERLANDS Telefoon 033 - 729097 Voor de Sfeer is gezorgd. Ons Oudhollandse boerderij restaurant is een unieke gelegenheid voor feesten, bruiloften, recepties en personeelsfeesten. IN DEN GLOEIENDEN GERRIT Party-Reslaurant Oud Hulzerweg 2a, 1411 GZ Naarden (Valkeveen) 02159-40131. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES unzn per kiloI y ?u SUKADELAPJES cn per kilo11?° VERSE WORST per kiloO. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. r enthousiaste pianopedagoog voor leerlingen vanaf 7 jaar, dus alle leeftijden. Snelle resultaten, moderne methode en ook aandacht voor muziektheorie indien gewehst. Vraag vrijblijvend informatie bij Frans J. Wertwijn, Irenelaan 26, 3761 BM Soest Tel.'. 02155-215 98 van katoen/polyester in de kleuren camel, groen en marine Normale prijs 1 69.00 nu Maten 46-58, 49-59 - 24-29 SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 02155 - 12400 Kozle staat ook voor ingrijpende beslis singen over de structuur van de gezond heidszorg en over de aanpak van het woningbezit. Vandaar dat de bezoekers met grote belangstelling kennis namen van de ontwikkelingen in Soest en zich ö.a. lieten informeren door dr. Booms- ma, directeur van de GGD, en zich ook uitgebreid op de hoogte stelden bij de Woningstichting Soest. Bezoek met 'inhoud' Een bezoek met "inhoud" dus, al bete kende dat niet dat er alleen maar tijd was voor ernstige gesprekken op hoog niveau. In elk geval werd de slotbijeen komst - dinsdagavond in het Gildehuis - een bijzonder feestelijke gebeurtenis, compleet met een buffet, muziek van La Chapelle én (Poolser kan het niet) de polonaise. Daarvoor hadden burgemeester De Widt en zijn vrouw alle aanwezigen, zo wel de bezoejkers als de gasten, bedacht met het nieuwste Soester relatiege- Een voetgangersoversteekplaats (vop) ziet het college niet zitten. Maar burge^ meester en wethouders zijn wel bereiJ om verkeersbrigadiers te laten oplei den, die ervoor kunnen zorgen dat kin] deren van de Prins Willem AlexanderI school veilig de straat kunnen overste^ ken. De medezeggenschapsraad van de ba-l sisschool aan de Beetzlaan had ge-1 vraagd om een vop aan de Nieuweweg.1 Dit vanwege het feit dat 53 leerlingen] de straat vier keer per schooldag moe-1 ten oversteken. Volgens het college, dat overleg heeft gepleegd met de politie, biedt een vop over het algemeen slechts 'schijnveilig heid'. Beter is het, aldus het college, om verkeersbrigadiers aan te stellen en die te laten opleiden. De gemeente is bereid om de Prins Willem Alexanderschool daarin tegemoet te komen. zie pagina FEEL FREE, FEEL SUZUKI JL Birkstraat 105, Soest. Telefoon 02155-13256. '1

Soester Courant | 1994 | | pagina 1