VIOLEN 5.75 ONDER DAK VOOR UW OUDE DAG. MM trfi Soester tuincentrum PvdA Soest grote, sterke ivARlAi erkoop vanaf perceel aan •ïrkstraat wordt stopgezet Soesters mogen geen zwembad bouwen, maar de buurman wel NAJAARSAANBIEDIMfi: Project Opvang Nieuwkomers in Soest van start Ontwikkelingen Marokkaanse gemeenschap geven reden tot bezorgdheid Nieuws van de gemeente Bouwperikelen in Soest-zuid onderwerp van nieuwe Soestand College wil hard illegaal bouwen/ heeft een leuki van een dou ^NSDAG 2 IMOVEMRFR 1994 SOESTER COURANT Herenkapsalon JVIülitce# 02155-16450 Beetzlaan 89 0* Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant College: voorziening is te groot SOESTER TUINCENTRUM WIEKSLOTERWEG SOESTER TUINCENTRUM PER DOOS Niet voor handelaren Ruime parkeergelegenheid. Wieksloterweg 37 (W.Z.) - Soest Telefoon 02155-1 67 76 iAinaiN33Nini uaisaos D3/v\yaiois>i3iM irtinuiNaoNini uaisaos PAGINA 4 NVM HYPOTHtëKKSHÓl» MENSEN DIE AAN klankbord voor LATEk DENKEN. NVM Hypotheekshop Schoeman NVM Hypotheekshop Deelen DE NVM HYPOTHEEKSHOP. Amar El Hamdioui 25 jaar Soester Oplossing voor ritueel slachten dringend nodig Printscene Studios Soest Vrijdagmiddag live vanuit C-drie WOENSDAG 2 NOVEMB Fractie wil kwaliteit t VLAAI VLAAI VLAAI VL Eigenaar laat niets van zi Bosman Loodgieters l Ie heer Sibelo van de Birkstraat l'Jgt dne maanden de tijd om zijn ptadhandelactiviteiten stop te J!i u"*.het komen(|e kwartaal ial hij tevens in overleg met de be- orijtseontactfunctionaris van de gemeente moeten uitzien naar een andere locatie. Dat is door het college schriftelijk mee gedeeld aan de inwoner van Soest. Ge bleken is dat hij tuinmeubelen verkoopt .vanuit een opslagloods die op zijn per- Jee! aan de Birkstraat staat. Dat is in strijd met het bestemmingsplan. Bo vendien mag Sibelo geen reclamebor- Openingstijden: di. t/mvr. 8.30-17.30 za 8.00 -15.30 den in zijn tuin hebben staan, hetgeen nu wel het geval is. Dat laatste is door gegeven aan de provincie. Omdat het perceel buiten de bebouwde kom ligt, is de provincie de overheid die hiertegen kan optreden. Sibelo heeft inmiddels een brief ontvangen, waarin de provin cie hem sommeert de borden te verwij deren. De gemeente wil ervoor zorgdragen dat Sibelo de verkoop van goederen stop zet. Gebeurt dat niet binnen drie maan den, dan zal de gemeente per overtre ding een dwangsom van vijfhonderd gulden opleggen met een maximum van drieduizend gulden. Mocht dat geen ef fect sorteren, sluit de gemeente zwaar dere maatregelen niet uit. De opslagloods mag Sibelo wel als zo danig blijven gebruiken. De container werd al.door de vorige eigenaar (een te- gelzetbedrijf) gebruikt voor de opslag van spullen. De bewoners van het perceel Park Vredehof 4a krijgen geen toestem ming om een gedeeltelijk overdekt zwembad te bouwen. Het schets- plan dat was ingediend, is door burgemeester en wethouders afge wezen. Vier weken eerder was aan de buren, van perceel 4, wél principe-medewer king verleend voor de aanleg van een zwembad. Dat de bewoners van perceel 4a geen vergunning krijgen voor het huidige plan, heeft te maken met de omvang er van. In het schetsplan wordt uitgegaan van een zwembad met een overkapping van 46 vierkante meter. Omdat het per ceel 4a groter is dan 1.000 vierkante meter, mag er naast de woning 64 vier kante meter aan bijgebouwen en over kapte bouwwerken worden gereali seerd. Op zich zou het zwembad om die reden geen probleem opleveren, ware het niet dat er al een garage van 45 vier kante meter op het perceel staat. Deze garage en het zwembad zouden gezamenlijk 91 vierkante meter beslaan en dat is dus 27 meter meer dan de toe gestane 64 meter. Om die reden heeft het college van b en w zijn medewerking aan de realisering van het schetsplan geweigerd. Als de buren zich aan de wettelijke voorschriften houden voor onder ande re de oppervlakte van het zwembad, krijgen zij normaal gesproken wel toe stemming. LU O Uw huis is meer waard dan een aantal jaren geleden. Een plezierig gevoel. Maar wat doet u met die over waarde? Gewoon laten zitten? Dat kan, maar er zijn betere manieren om die overwaarde te beleggen. Bijvoorbeeld in de verbetering van uw huis of in een pensioen. Nieuwe hypotheekvarianten geven u er meer mogelijkheden voor. Loop eens vrijblijvend bin nen bij de NVM Hypotheekshop. Men praat u hele maal bij over de nieuwe mogelijkheden. Daar heeft men bovendien ook verstand van de huizenmarkt. Dat geeft u de zekerheid dat men uw mogelijkheden naar waarde weet te schatten. NVM V I HYPOTHEEK SHOP M Middel wijkstraat 54, 3764 CH Soest Tel. 13539 Gallenkamp Pelsweg 11, 3768 HT Soest Tel. 15360 OOK VERSTAND VAN HET PAND. Soest heefl net als de rest van Ne derland een instroom van immi granten die hier naar toe komen om zich te voegen bij familie of een partner die hier ai langer is. Veel van deze nieuwe immigranten blij ken in Nederland een grote kans te lopen in een achterstandspositie terecht te komen. Eerder dit jaar kondigde de gemeente Soest al aan dat zij in samenwerking met Baarn deze immigranten, met een gel dige verblijfsvergunning (die niet ouder is dan een jaar), beter wil gaan opvan gen. Deze plannen hebben geresulteerd in het Project Opvang Nieuwkomers dat met de komst van een trajectbege leidster, Titia van de Ven, van start is gegaan. Het project valt onder verant woordelijkheid van de Stichting Vluch telingenwerk Soest en ïs gevestigd aan de Smitsweg 311. Het project wil bewerkstelligen dat nieuwe immigranten (nieuwkomers) na afronding van een persoonlijk traject, zelfstandig kunnen functioneren in on ze samenleving. Hierdoor krijgt de nieuwkomer een betere uitgangspositie binnen de Nederlandse samenleving en op de arbeidsmarkt. Deelname aan het project is waardevol voor het welzijn van de nieuwkomer, maar ook voor de samenleving als geheel. Uiteindelijk kan het kostenbesparend werken bij voorbeeld doordat er minder uitkerin gen nodig zijn en door het beter benut ten van de kennis en vaardigheden van immigranten. Taal-onderwijs-werk Het project gaat uit van een persoonlijk trajectplan dat de trajectbegeleidster samen met de nieuwkomer bepaalt. Dit trajectplan gaat uit van individuele wensen en mogelijkheden. Het traject van taal-onderwijs-werk zal voor een analfabete nieuwkomer langer zijn dan voor een hoog opgeleide. De trajectbe geleider begeleidt de nieuwkomer tij dens het project en zorgt dat het traject gevolgd wordt. Een van de eerste stappen die nieuwko mers moeten zetten is het leren van de Nederlandse taal en het volgen van een cursus maatschappij-oriëntatie, zodat zij weten hoe Nederland in elkaar steekt. De verschillende activiteiten die hiervoor nodig zijn worden uitgevoerd door en in samenwerking met plaatse lijke instanties, zoals Trema '87, hét In ternationaal Vrouwen Centrum en de Stichting Welzijnswerk Soest. Soortge lijke projecten elders in Nederland heb ben de ervaring dat nieuwkomers zeer gemotiveerd zijn voor het leren van de Nederlandse taal en het leren kennen van de Nederlandse samenleving. Informatie: Project Opvang Nieuwko mers, Smitsweg 311, tel. 29680, (Titia van de Ven). Amar El Hamdioui maakt zich, net als de rest van de islamitische ge meenschap in Soest, grote zorgen over de toekomstige mogelijkheden voor het ritueel slachten. In de Islam is het Offerfeest (drie dagen in mei) een van de belangrijkste godsdien stige perioden. Inmiddels is bekend geworden dat het Soester slachthuis aan de Lange Brinkweg volgend jaar nog minder dan de helft van de scha pen (in die periode nog 160 per dag) mag slachten: 71. El Hamdioui: "Als het even kan wil len de meesten hun schaap - naar goed islamitisch gebruik - op de eer ste dag al geslacht hebben. Op zater dag en zondag is het heel duur, want dan kost het dubbel, en dat wil dus eigenlijk ook niemand." Een oplossing ziet hij nog niet. "Als we bijvoorbeeld in Nijkerk moeten laten slachten kost dat een hele dag, als we er al terecht kunnen, want in Nijkerk helpen ze ook eerst hun ei gen mensen en dan pas de rest." Hij vreest dan ook dat het illegaal slachten weer zal toenemen als er niet snel een oplossing wordt gevon den. Ook in dit geval doet hij een klemmend beroep op de gemeente om faciliteiten - een lokaliteit en een vergunning - voor de rituele slacht beschikbaar te stellen. Een opmerkelijk jubileum, dat mag het 25-jarig verblijf van Amar El Hamdioui in Soest wel genoemd worden. De sympathieke voorzit ter van het Marokkaans Comité, en dus een van de vooraanstaande Marokkaanse Soesters, vierde in oktober zijn zilveren jubileum bij Dupont Howson (vroeger Howson Algraphy) en is nauw betrokken bij de ontwikkelingen binnen de Marokkaanse gemeenschap van Soest. Aanleiding voor een vraag gesprek, waarin niet alleen maar plezierige dingen aan de orde ko men. In het algemeen is Amar EI Hamdioui (de naam heeft geen specifieke beteke nis) goed te spreken over zijn leven in Soest. Hij heeft het hier prima naar zijn zin, benadrukt hij. De omgeving is mooi, van discriminatie heeft hij nooit veel gemerkt en hij kan het met de meeste mensen uitstekend vinden. "Ik heb hier veel vrienden gemaakt." El Hamdioui spreekt zo goed als vloeiend Nederlands - uiteraard met een Marokkaanse tongval - maar weet nog goed hoe moeilijk het in het begin was. "De taal, dat was een groot pro bleem. Als je niet of maar weinig kunt communiceren voel je je erg eenzaam. Dan denk je wel eens datje gediscrimi neerd wordt, maar dat valt dan achteraf nogal mee." De beheersing van de Nederlandse taal is van ongelooflijk groot belang, vindt hij. "Wie de taal spreekt is sterk, die komt wel uit zijn hoekje, maar zonder de taal ben je altijd alleen..." Van discriminatie heeft hij, zoals ge zegd, nooit veel last gehad. "Zeker de eerste tien jaar niet, later wel een beetje. Maar dat heeft ook te maken met de cultuurverschillen. In Marokko hangen de mensen meer aan elkaar, ze zijn gast vrij en vriendelijk. Hier is het systeem nu eenmaal anders: het draait allemaal om je eigen huis en je eigen gezin, en dat houdt zo'n beetje op bij de voordeur. Met anderen hebben we niks te maken, denken de meeste Nederlanders. Daar lijkt het tenminste wel eens op." Over zijn werk is hij best te spreken. De sfeer is goed, de verstandhouding met de collega's en de bazen is prima. "Het bevalt me." Bij Howson klom hij al gauw op tot verantwoordelijke func ties: eerste voorman bij de nabewer king, tegenwoordig als operator iri de produktie. Binnenkort gaat hij - op kos ten van de zaak - met zijn ploeg (16 man) gezellig uit eten. "Nee, in het be drijf hebben we nooit problemen ge had. De leiding staat altijd voor je klaar, we hebben een hele goeie directeur." En als er 's wat was, dan kon Amar El Hamdioui optreden als tolk, om onbe grip en misverstanden uit de wereld te helpen. De verstandhouding met de gemeente is een ander onderwerp. De voorzitter van het Marokkaanse Comité heeft daar wel eens wat moeite mee, om het zomaar eens uit te drukken. Als lid van de commissie Minderheden kent hij in tussen het klappen van de gemeentelij ke zweep wel, maar de verhouding is wel eens wat stroef. Het belangrijkste punt is voor de Marokkaanse gemeen schap immers het vurige verlangen naar een eigen moskee en gebedsruimte, waar de mannen, de vrouwen en de kin deren godsdienstlessen kunnen krijgen, en die is er nog steeds niet. De gemeenschap - «ca. 350 mannen, vrouwen en kinderen - is te klein om zélf een gebouw te kunnen bekostigen. Vroeger had ze een lokaal ter beschik king naast de Turkse moskee aan de Pa rallelweg, maar in 1987 kwam de imam bij een auto-ongeluk in Frankrijk om het leven en dat betekende ook zo'n beetje de genadeslag voor de Marok kaanse gebedsdiensten. "We kunnen natuurlijk wel terecht in de Turkse mos kee, maar daar verstaan we geen woord van, dus dat heeft niet zoveel zin." De Marokkanen wijken de laatste jaren dan ook meestal uit naar Amersfoort en andere plaatsen om naar de moskee te kunnen gaan en de godsdienstlessen te volgen. Met de gemeente samen wordt al jaren gezocht naar een lokaal dat als moskee gebruikt zou kunnen worden, maar dat schijnt maar niet te vinden te zijn. Uiteraard zijn de Marokkanen wel heel erg blij met het feit dat ze vorig jaar, na jarenlange vertraging, eindelijk een ei gen ontmoetingsruimte kregen aan de Albert Cuyplaan. Daar vinden echter geen gebedsdiensten plaats (dat mag ook niet), maar allerlei activiteiten die in goed Nederlands jargon worden om schreven als van "sociaal-culturele aard". De moskee-kwestie blijkt een gevoelig punt, dat de Marokkaanse gemeen schap niet onberoerd laat. El Hamdioui wil liever niet ingaan op de details, maar vertelt met enige terughoudendheid dan toch maar wat de Soester Marokka nen overkomen is: de onverkwikkelijke geschiedenis, van de Houten Schuur, het noodgebouwtje aan de Weegbree straat, waarvoor de gemeenschap met grote spaarzaamheid (1300 gulden per gezin) geld op tafel legde. Door moed wil of misverstand - of allebei - werden ze echter dc dupe van een ietwat duiste re affaire over de aankoop van het ge bouwtje. Het contract is volgens. El Hamdioui getekend door een Marokkaan die niet namens de gemeenschap of het comité optrad en die, met een beperkt aantal medestanders (waarvan de meesten zelfs van buiten Soest), zo stelt El Ham dioui, de "moskee" een fundamentalis tisch karakter wenst te geven - zeer te gen de zin van de overgrote meerder heid van de Marokkanen, zoals El Hamdioui benadrukt. Hij moet zich intussen verweren tegen aanvallen op zijn voorzitterschap, dat van fundamentalistische zijde wordt ge kenschetst als "dictatoriaal" of in nog minder vleiende termen. El Hamdioui is daar niet van onder de indruk, maar hij constateert wel dat de eenheid bin nen de Marokkaanse gemeenschap op die manier onder druk wordt gezet "Ons comité telt intussen veertien le den, want ook het moskeebestuur is er bij gekomen. En volgend jaar mei wor den er nieuwe verkiezingen gehouden. De fundamentalisten willen terug naar 14 eeuwen geleden, maar dat kan niet in deze moderne tijd; Ze zaaien haat, maar de Islam zoekt juist naar een goe de verstandhouding met joden en chris tenen. Wie niet gelooft moet zich tegen over God verantwoorden, niet tegen over mij of een ander..." Hij ziet ook een verband met de recente problemen in het Marokkaanse buurt huis op de Eng, dat onlangs enkele we ken gesloten werd. De beheerder werd de laan uit gestuurd nadat er aanwijzin gen werden gevonden voor de verkoop van drugs, waarbij ook de gemeente werd ingeschakeld. Intussen lijkt de zaak weer in het goede spoor te zijn ge bracht, maar zulke kwesties werpen volgens El Hamdioui wel een donkere schaduw over de ontwikkelingen bin nen de Marokkaanse gemeenschap. Over de problemen met Marokkaanse jongeren, waarover een tijd lang allerlei wilde verhalen in Soest de ronde deden, is hij hoopvol gestemd. Hij ziet sinds vo rig jaar een ontwikkeling in positieve richting. "De bezorgdheid daarover was voor een deel wel terecht, maar de jongeren worden intussen ook wat ou der. "Ze zijn door de puberteit heen. La ten we eerlijk zijn: als je 12, 13 of 14 bent zitje in een moeilijke leeftijd." Het eindelijk beschikbaar komen van het Marokkaanse buurthuis op de Eng is in dat opzicht al een zegen geweest, vindt hij. "Vroeger hoorde je veel klachten over jongeren die zich onder de balkons ophielden, maar dat is nagenoeg voor bij." Het belangrijkste probleem voor de jongeren blijft overigens het geringe perspectief op een baan. "Het zijn jon geren zonder werk of geld, wat moeten ze dan? We blijven streven naar een be tere positie, om ze op den duur toch aan een goeie baan te helpen. Maar zelfs de gemeente neemt nog steeds veel te wei nig buitenlanders in diénst. Als de poli tiek wil meehelpen om de problemen op te lossen, moet ze daar echt wat aan doen." "U (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Courant) Bouwzaken B. en W. willen vergunning verlenen voor: het bouwen van een garage met kel der, Bosstraat 135 (art. 19 WRO en art. 50.5 Woningwet). Schriftelijke bezwaren binnen twee we ken bij B. en W. Stukken liggen ter inza ge in het gemeentehuis, afdeling ROB. Bouwvergunningen Gevraagd: Beatrixlaan 8: plaatsen dakkapel; Bosstraat (kavel 5): bouwen woon huis; Chr. Huygenslaan 78: plaatsen dak kapel; Klarinet 371: uitbreiden schuur; Mevr. Kuipers-Rietberghof 13: plaatsen dakkapel; Nieuweweg 101: bouwen garage/ berging; Rademakerstraat 10; verbouwen/ uitbreiden woonhuis. Verleend: Beatrixlaan 8: plaatsen dakkapel; Ferdinand Huycklaan 20A: bouwen carport, fietsenberging en portaal; Goudwesp 12: uitbreiden woonhuis; Jac. van Looylaan 4: uitbreiden woonhuis; Kerkpad NZ 41: veranderen woon huis/boerderij; Korte Brinkweg 22B: verbouwen carport. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 we ken bijB. en W. Stukken liggen ter inza ge in het gemeentehuis, afdeling ROB. Wel Milieubeheer Aanvragen/ontwerp-beschikkingen: B. en W. willen vergunning verlenen voor een kwekerij en zwellerij in/op het perceel Molenstraat 157. Eventuele bedenkingen schriftelijk tot 30 novem ber indienen bij het gemeentebestuur, of mondeling tijdens een zitting (afspraak maken vóór 23 november). Stukken liggen ter inzage tot 30 november in het gemeentehuis en de bibliotheek Albert Cuyplaan. Inlichtingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. Beschikkingen: B. en W. hebben vergunning verleend aan- voor de 14 december ter inzage in het gemeente huis, de bibliotheek Alb. Cuyplaan en ook in de dependance Soesterberg. Inlichtingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. Incidentele festiviteiten: B. en W. hebben vrijstelling verleend van de geluid- en trillingsvoorschriften in het Besluit Horecabedrijven Milieu beheer voor: café 't Hartje, Koninginnelaan 70, op zaterdag 12 november 1994 van 20.00 tot 01.00 uur. Inlichtingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. Kapvergunningcn Gevraagd: Tennispark Schrikslaan: 2 acacia's, 1 eik, 1 esdoorn; Prof. Lorentzlaan 89: 1 lijsterbes; Amersfoortsestraat 21: 1 berk; Hildebrandlaan 26: 2 dennen; Wiardi Beckmanstraat 386: 1 cy- pres; Dr. s'Jacobstraat 32: 1 conifeer; Verlengde Talmalaan 7: 3 sparren; Julianalaan 54: 1 boom; Amersfoortsestraat 109: bos-ge- deelte. Bezwaren binnen 4 weken bij afdeling Groen, Natuur en Landschap, tel. 93709. Verleend: Apollo 110: 2 dennen; Apollo 138: 4 dennen, 1 eik, 1 berk; Apollo 156: 3 prunussen, 1 eik; Smitsweg 46: 1 es; Heideweg 46: 4 grove dennen; Peter v.d. Breemerweg 23: 2 leilin den; Schoutenkampweg 103: 1 esdoorn. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. i: B.V. v/h fa. H. van Asch, voor de opslag van zand, grind etc. Nieuweweg 2: mevr. B. Kousemaker, voor een openluchttheater, Soesterbergsestraat t/o 125;3: N.L.R.G.C., voor een in richting voor keuring en onderzoek, Kampweg 3.* Beroepschriften en verzoeken om voor lopige voorzieningen tot 14 december richten aan de Raad van State, afd. be stuursrechtspraak, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Stukken liggen tot Ontwerp en Produktie Brochure materiaal Bedrukking van balpennen Relatie geschenken 'Folie-visitekaartjes -Stickers Voor al uw kerstkaatfen en kerstrelatiegeschenken. Bel nu de Printscene Studio's. Spinet 112, Soest. Tel/fax 02155-16735 Tot 1 december ligt het ontwerp-be- stemmingsplan Noordelijke Eng ter in zage bij de afd. ROB en het INFOcen- trum in het gemeentehuis, de bibliothe ken en de hulpsecretarie Soesterberg. Iedereen kan binnen die termijn schrif telijk bederikingen indienen. De ge meenteraad geeft de indieners t.z.t. de gelegenheid voor een mondelinge toe lichting. Bepalingen Wegverkeer Invalidenparkeerplaats B. en W. hebben besloten nabij de Ba tenburg, Prins Bernhardlaan, een al gemene invalidenparkeerplaats aan te wijzen (bord E6); Tijdelijke afsluiting: B. en W. hebben besloten op vrijdag 6 januari 14.00-16.00 uur), zaterdag 7 ja nuari en zondag 8 januari (10.00-17.00 uur) i.v.m. de Nederlandse Kampioen schappen Veldrijden de De Beaufort- laan, van de Middenlaan tot de Paltzer- weg, gesloten te verklaren voor alle be stuurders. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Verzoeken om voorlopige voorzienin gen bij de president van de rechtbank Utrecht, postbus 16005, 3500 DA Utrecht. Informatie Voor alle nadere informatie: Gemeen tehuis, Raadhuisplein 1, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. (02155) 93411, fax (02155) 93689, of bij de betreffende af deling- Aanstaande vrijdagmiddag - 4 november - start in C-drie om 17.00 uur een nieuwe serie afle veringen van het maandelijkse praatprogramma Soestand, die rechtstreeks worden uitgezon den via Radio Soest. Een be langrijk deel van de discussie zal gewijd zijn aan de perikelen met de bouwplannen in Soest-zuid. Als speciale gasten verwelkomt de redactie van Soestand o.a. de nieuwe PvdA-wethouder van Ruimtelijke Ordening, Pieter ten Hove, en zijn voorganger Jan Visser (Groen- Links-Progressief Soest), onder wiens aansturing de gemeente nog geen jaar geleden een "herenak koord" sloot met de Soester bouw ondernemer Uyland. Verder is ook het bewonerscomité Buntweg e.o. uitgenodigd, dat zich vanaf het begin sterk heeft gekant tegen de "hoog bouw" in Soest-zuid, en architect Henk van Zeeland, die mede aan de wieg van het omstreden project heeft gestaan. Andere gasten in Soestand zijn An- dré en Ingrid Oudheusden, de nieu we bewoners van het Anna Paulow- nahuis aan de burgemeester Grothe- straat, die binnenkort in het monu mentale pand - dat in Soest met eni ge regelmaat de tongen heeft losge maakt - een nieuwe galerie openen. Matja Kuipers (Kunstuitleen) zal voor Soestand aandacht schenken aan een actuele expositie in Soest en Aad Post leest een nieuwe aflevering van de column "The Talk of the Town". Het programma wordt omlijst met muziek van Semmy Prinsen (saxo foon) en Remco Bakker (piano), die o.a. ook de begeleiding verzorgen voor Soestand-zangeres Rosaminth Faas, die op tekst van haar vader Ab Faas de actualiteit van Soest satirisch onder de loep zal nemen. Soestand wordt opgenomen in het witte café van C-drie en gepresen teerd door Leen Cramer, Frank Ver- hoeven en Pim Jonker, onder de re gie van Peter Ensdorff. De uitzen ding begint direct na het nieuws van 17.00 uur en duurt tot ca. 18.15 k 18.30 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom, de toegang is gra tis. De Partij van de Arbeid in Soest heeft een voorzet gegeven voor één openbare school. Dat zal de kwaliteit van het onderwijs alleen maar te goede komen, meent de fractie. Het is de bedoeling dat een open discussie op gang wordt ge bracht met de schoolteams, ouders en bevoegde instanties. Het is niet de bedoeling van de PvdA om een en ander op korte termijn te reali seren. Voordat Soest zo ver is voor één grote openbare basisschool kan het best al het jaar 2000 zijn. Het idee van de PvdA is ingegeven door de ontwikkelingen in het openbaar on derwijs. Van de zes Soester openbare basisscholen moeten er twee fuseren (De Regentuuter en De Schakel). Twee andere basisscholen (Desmond Tutu- school en Wethouder de Haanschool in Soesterberg) balanceren op het randje van de opheffingsnorm die het rijk han teert en worden derhalve bedreigd met sluiting, dan wel een fusie. De twee ove rige basisscholen (Prins Willem Ale- xanderschool en de OBS Overhees) zit ten aan de veilige kant. De toekomst van het openbaar onderwijs komt in het nauw, aldus de PvdA die tijdens de al gemene beschouwingen het plan lan ceerde. Op verzoek van het college is de voorzet onderbouwd. Aandacht Eén sterke basisschool biedt volgens^de PvdA de oplossing. De kwaliteit komt dan maximaal tot uiting en de school kan zich profileren. Het is niet onge bruikelijk dat op kleinere scholen groe pen worden samengevoegd. Dit heeft het negatieve effect dat zowel de leer ling als de leerkracht minder aandacht krijgt. Op een grote school kunnen de groepen afzonderlijk les krijgen. Het tweede voordeel is dat op een grote school meer jongere leerkrachten zul len werken, omdat alle teams worden samengevoegd. In de huidige situatie maakt meestal maar één jonge onder wijzeres) deel uit van het kleine VLAAI VLAAI VLAAI VL z v e/Ycr/isi Spaanse S Zo noemen wij de door de H Spaanse vlaai. Samen met e u gewerkt met schuimpjes en tot en met aanstaande dinsc 3 geen f 16,95 maar M Vriendelijke groetei Van Weedestraat 46 II, Soest. Telef Het College is van plan hard op te treden tegen de bouw van een ille gale loods en de illegale bewoning van een garage aan de Parklaan. De bewoners hebben inmiddels een aanschrijving gehad. De kwestie kwam aan het rollen toen de bewoners een bouwvergunning aan vroegen voor een serre aan het huis. Bij het onderzoek stuitte de gemeente op een illegaal gebouwde loods van 6x3 meter en bovendien ontdekte ze dat er in een garage werd gewoond, wat even eens tegen de voorschriften is. De bouwvergunning voor de serre werd ge weigerd en de eigenaar van het perceel kreeg weliswaar de gelegenheid om zijn visie op de kwestie te geven, maar de L00DGIET-ERSM Produktomschrijvinq: Novellini hoekinstap type Bij andere modellen (tege Aluminiumrkleurige profie Diverse types zijn te zien

Soester Courant | 1994 | | pagina 4