l Hockeydames innen eindelijk punt De tijd vliegt voorbij Ervaren OTTC te sterk voor Shot Hees zit al op torentje Bertus (Ben) Roest al decennia met bacil besmet iSPORT! woensdag"9"nqvèmbëWTqqJ" SOESTER COURANT Heren MHC Soest veroorzaken doelpuntenregen PAGINA 23 HOCKEY Van werkplaats tot clubgebouw en/o» en/of Huizo" verkopon Kopoo ^enStrater' enof! WATERPOLO Eerste punten voor damesploeg van De Duinkikkers DAMMEN DVSB blijft winnen in landelijke klasse SCHAKEN SSC met invallers onderuit tegen BSG Koers gelopen voor tafeltennissers TAFELTENNIS Monsterzege op mede-koploper: 15-2 VISSEN Marinus Brons vist 'goud' uit De Vecht Sanitair Postduivenmelkers vieren komende weken 75-jarig bestaan van De Zwaluw De dames van Soest lijken met het vertoonde spel van vorige week te gen Qui Vive de gewenste weg te hebben ingeslagen. Tegen Huizen werd zondag het sterke spel voort gezet. Het leverde ondanks een veldoverwicht van Soest een punt op. Het eerste herenelftal deed goede zaken door bij Strawberries uit IJmuiden vernietigend uit te halen (3-6). Bij damestrainer Frank de Laat kon eindelijk een lichte glundering op z'n gezicht worden waargenomen'. "Tegen Huizen zat er meer in dan een punt. Maar we zijn eindelijk de juiste weg in geslagen," aldus de trainer in de spe lershome van Soest na afloop van de wedstrijd tegen Huizen. Soest speelde zondag inderdaad een sterke wedstrijd. Met name in de eerste helft creëerden de Soester dames ge noeg kansen om de wedstrijd naar zich toe te trekken. Na de pauze kwam Hui zen enigszins opzetten, maar doordat Het gebeurt in de werkplaats van schoenmaker H. van Sitter aan de Van Weedestraat. Enkele postduivenhouders steken de koppen bij elkaar en even later is De Zwaluw opgericht. Voorzitter J.C. de Bree wordt bijgestaan door secretaris H. Borgts en penningmeester F. Heeremans. We schrijven 1919 als de eerste postduivenvereni ging van Soest een vermelding in de boeken krijgt. Voor de eerste vluchten, waarin de duiven van De Bree, A. Dorrestein en G. Rademaker het meest succes vol zijn, wordt er ingekorfd bij café Heeremans (tegenwoordig 't Luyk- je). Kort na de Eerste Wereldoorlog bedragen de vrachtprijzen zes cent per duif. Als de vereniging er goed tien jaar heeft opzitten, ontstaat er onenigheid over het veranderen van het inkorflokaal. Een aantal leden verlaat De Zwaluw, al wordt dat geen succes. Wel besluit De Zwaluw de duiven voortaan in de garage van café De Gouden Ploeg aan de Kerk straat in te korfen en in 1932 opent wethouder Peter van den Breemer het eerste clubgebouw dat door de leden achter het café is gebouwd. Ondanks die vooruitgang wordt De Zwaluw eind '37 opgeschrikt door een scheuring en in 1938 richt oud- voorzitter G. Teeken met de heren Pot en Nieuwenhuis De Vriend schap op. De Zwaluw verliest daar door vijftien leden. In de Tweede Wereldoorlog moeten alle postduivenverenigingen zich aansluiten bij het Nationaal Ver bond. Velen willen daar niets van weten en worden 'slapend lid'. Ge- rarcjus Visser houdt 'op de achter grond' De Zwaluw in stand. Hoewel de Duitse bezetters het verbod af vaardigen om duiven te houden, bouwen H. Gorissen, C. van Soest en de gebroeders Rijksen een onder gronds duivenhok in het Bos van Beckeringh. De 'ondergedoken' duiven overleven de oorlog. Na de bevrijding vult De Zwaluw het klei ne aantal overgebleven duiven aan met Engelse vogels die onder de le den worden verdeeld. Er kan weer worden gekweekt en gevlogen. Het ledenaantal van De Zwaluw groeit naar de honderd en het aantal mutaties in het bestuur is groot. Tot dat Joop van den Brakel in 1952 de voorzittershamer in handen krijgt. Hij hanteert dat stuk gereedschap nog steeds. Tijdens de viering van het veertig-ja rig bestaan laat de eigenaar van De Gouden Ploeg weten, dat hij andere plannen heeft met zijn perceel. Hij verzoekt De Zwaluw uit te zien naar een andere locatie. Na overleg met de gemeente krijgt de postduiven vereniging naast de hockeyvelden aan de Schrikslaan grond in erf pacht. Geld voor een clubgebouw is er niet, maar toch besluit de vereni ging een onderkomen te realiseren. O.L. Zimmerman schiet het geld voor het materiaal voor en omdat de club veel vakmensen herbergt kan de bouw met eigen handen worden uitgevoerd. Dat resulteert in januari 1966 in de opening van het clubge bouw dat in Soest wereldberoemd wordt onder de naam Duivezaaltje. Jubilarissen passeren vervolgens de revue. Een mijlpaal in dat verband is het vijftig-jarig lidmaatschap van G. Visser. Hij ondergaat een huldiging in 1978. Negen jaar later ontvangt Joop van den Brakel de gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bij die gelegen heid kondigt burgemeester Paul Scholten aan, dat De Zwaluw de Schrikslaan zal moeten verlaten van wege bouwplannen. De Zwaluw heeft nog twee jaar recht op erf pacht, maar treedt in contact met bouwbedrijf G.W. van de Grift. Dat blijkt een goede zet, want in juni 1989 slaat De Zwaluw haar vleugels uit in een nieuw clubgebouw aan de Koningsweg. Dat heuglijke feit is de reden dat het zeventig-jarig bestaan niet uitbundig wordt gevierd. Eerst bouwen en sparen, dan feestvieren, luidt het motto van De Zwaluw die op zaterdag 12 november van 15.30 tot 17.30 uur een receptie houdt in haar gebouw. De festiviteiten krij gen op 19 november een vervolg in de vorm van een feestavond. Ook dan zal de tijd voorbij vliegen. Bijna synchroon bewegen deze speel sters zich over het veld. De stand bleef wel exact gelijk: 0-0. Soest over een goed georganiseerd middenveld beschikte, werden de Hui- zer aanvallen nog voor de 23-meterlijn in de kiem gesmoord. Ondanks verwoede pogingen van Soest om de volle winst naar zich toe te trek ken, waren de dames na zeventig minu ten zichtbaar tevreden over het bereikte 'Van Turenhoutje' op het scorebord. Toch zal trainer De Laat de komende weken zijn speelsters laten oefenen om de strafcorners wat doeltreffender te la ten worden. Tegen Huizen werden die scoringskansen volledig onbenut gela ten. Heren In IJmuiden kreeg het eerste herenelftal van Soest 'aardbeien met slagroom' op gediend. Met een ongekende gretigheid werden de Strawberries verorberd. Ste ven Blommers opende via een strafcor- ner de score. De IJmuidense ploeg maakte gelijk toen de achterhoede van Soest niet oplette. Daarna was het Soest dat de wedstrijd naar zijn hand zette. Voor de theepauze werd Strawberries op een 1-4-achterstand gezet. Na de hervatting maakte onverschilligheid zich meester van de Soester achterhoe de, hetgeen leidde tot nog twee tegen treffers van Strawberries. Het wasnan de aanval van Soest te dan ken dat in de tweede helft nog twee maal fortuinlijk uitgehaald kon wor den. Door dit resultaat heeft de ploeg van Henk Hugen definitief afscheid ge nomen van de onderste regionen van een sterk bezette eerste klasse. Makelaardi o.g Soesterbergsestraat 79, Soest. 02155-16151. De dames van de Duinkikkers hebben zondag de eerste twee punten van het seizoen gehaald. In een zeer goede wedstrijd werd oud-badgenoot de Vuursche met 7-5 opzij gezet. In de eerste periode waren de in een hoog tempo spelende Soesters duidelijk sterker wat slechts resulteerde in een 1-0-voorsprong via Petra Buist. In het begin van de tweede periode was er even sprake van verslapping wat direkt twee tegendoelpunten opleverde. Maar het was tweemaal P. Roetman en één maal W. van Ruitenbeek die zorgden dat de Duinkikkers toch met voor sprong uit de tweede periode kwam: 4-3. In de derde periode was het weder om Van Ruitenbeek die scoorde, waar door de Soesters eindelijk afstand na men: 5-3. In de laatste periode schroefde het team uit Soest nog even het tempo op en be sliste via doelpunten van E. van Velzen en weer P. Roetman de wedstrijd: 7-3. De Vuursche kwam nog wel terug tot 7-5 maar de eerste overwinning van de Duinkikkers kwam niet meer in gevaar. Revin iaren dertig: Leden van De Zwaluw poseren trots voor hun nieuwe clubfZuw achter café De Gouden Ploeg aan de Kerkstraat. Ook in de vierde wedstrijd heeft DVSB de koppositie kunnen behou den. In Deventer werd van de gelijk namige ploeg met 8-12 gewonnen. Drie andere ploegen zijn eveneens on geslagen. Leo van der Laan haalde op bord twee al snel de eerste punten binnen dank zij een fout van zijn tegenstander. Invaller Cees van Oosterom trok zich niets van de reputatie van Deventer aan en scoor de 0-4. Van Wijk blunderde daarna, maar G. de Bruyn herstelde de marge van vier punten. Die bleef intakt na twee opeenvolgende remises, waarna Tom van der Ploeg garant stond voor de vierde partijzege. Het werd nog even spannend toen Tjon A Ong in een gewonnen stand onnodig verloor door tijdnood. Maar Berend Weistra en Jerry Nuyten hielden hun hoofd koel en sleepten remise uit hun partij. Met twee invallers is de Soester Schaakclub (SSC) er niet in geslaagd te winnen van BSG 3. De wedstrijd in de promotieklasse eindigde in een 5-3-zege voor de Bussummers. Het werd een spannende wedstrijd, waarin invaller Ben van Vlierden (voor Marcel Nijman) na 25 zetten verloor. Het duurde daarna nog lang, voordat Koen Vegter remise overeen kwam. De knappe winst van Erik Swinkels bracht SSC langszij, maar in tijdnood werd Re- né Molenaar mat gezet. Jan de Gier, die aan bord 1 van de zieke kopman Gerrit Muis had aangeschoven, won fraai. De partijen van Hugo van Hengel, Bram Otto en Van Aurich werden afge broken. Het werd snel duidelijk dat al leen Rob van Aurich uitzicht had op een half punt. De overige twee moesten zich gewonnen geven: 5-3. Geen derde game kwam er aan te pas in de tafeltenniswedstrijd tus sen Shot en OTTC. De ervaren gasten uit Oss maakten zeven par tijen in twee games af. Shot volgde dat voorbeeld in de drie overige games. H. Nelissen en W. Cuypers van OTTC speelden nog niet zo lang geleden in de eredivisie. De bagage die ze bij zich hadden, was veel te zwaar voor Aksel van Elteren, Berend Jonker en Martin Fransen. Dus zou de ploeg uit Oss de meeste aanspraak moeten kunnen ma ken op de titel in de derde divisie. Nee dus, de derde heer (R. Mooyman) kan het niveau van zijn ploeggenoten niet bijbenen en moest ook tegen Shot zijn drie enkelspelen inleveren. Jonker won met 21-10 en 21-17 van Mooy man, Fransen met 21-15 en 21-17 en Martin Fransen scoorde, evenals zijn ploeggenoten, één keer punt. Foto: Goos van der Wilt Van Elteren met 21-6 en 21-17. Daarmee was de koek op voor de Soes ter ploeg. Spannend was het alleen in de confrontatie tussen Fransen en Cuypers (18-21,19-21) en in de eerste game die Van Elteren tegen dezelfde Cuypers af werkte (23-25). In de andere games won OTTC met overwegend ruim ver schil de games: 3-7. De kriebels in de buikstreek van Reijer Looijsen beginnen al te ko men. Eigenlijk verwacht de coach van Hees niets anders meer dan dat zijn ploeg dit seizoen kam pioen wordt in de tweede klasse. De 15-2-zege op mede-koploper RKZ heeft daar alles mee te ma ken. Hees werd aan de vooravond van het derde seizoen in de zaalvoetbalcompe titie in de breedte versterkt met Joop Karssen en Stefan van Amerongen. Jan Frommink die vorig seizoen al een aan winst bleek, was er vorige week ook weer bij. "Het was een verademing om naar te kijken. Alles lukte. Peter de Jong heeft nog nooit zo goed gevoetbald," genoot Looijsen hardop na. De Jong maakte zes van de vijftien doelpunten voor Hees dat in vijf .wedstrijden al 46 keer raak schoot. RKZ kwam met enkele invallers naar Soest, want Looijsen miste Van Ame rongen en doelman Pascal Kamerbeek, maar de positie tussen de palen werd moeiteloos ingenomen door Peter Ha- ringsma. Binnen vier minuten was het al 2-0 en in de rust was er geen vuiltje meer aan de lucht (7-2). Looijsen: "We kunnen nu op een toren tje gaan zitten, maar we blijven aanval lend voetbal prefereren. Wij hebben toch de ploeg niet om verdedigend te gaan spelen." De overige doelpunten van Hees kwamen op naam van Eric Looijsen, Danny Brandenburg (beiden drie), Frommink (twee) en Karssen. SEC Met SEC gaat het vooralsnog minder goed. Zonder Hans Peter van Zoelen en Richard de Bruin werd met 2-5 ver loren van Laren, vorig seizoen nog hal ve finalist in het bekertoernooi. Remi van der Pol opende de score, daarna had SEC weinig in te brengen. Veel bal verlies was de oorzaak van het feit dat de Seccers te dicht op of juist te ver van elkaar stonden. De snelheid ontbrak en dat brak de Soesters op tegen Laren dat ervoor koos om na balverlies meteen te storen. In de rust was het al 1-3 voor La ren dat niet meer in de problemen kwam. Goud voor Brons. Dat gold zaterdag aan De Vecht waar de tweede wed strijd van de wintercompetitie werd gevist. Marinus Brons won. De 72 vissen die hij uit het water haalde, hadden een totale lengte van 12.41 me ter. Co Wijnans ving twee visjes minder en bleef op 12.17 meter steken, goed voor de tweede plaats. Derde werd John Kasius die alles op de titel heeft gezet. Ditmaal scoorde hij 11:53 meter. Titelverdediger Jan Livestro eindigde in de tweede wedstrijd als nègende. Met een lengte van 49 centimeter haalde hij wel de langste vis boven water, maar zijn totaal stokte op 9.47 meter. Overi gens ving ook Theo Bosman een vis van 49 centimeter. Mede daardoor werd hij zesde met 10.14 meter. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Zijn broer zag er niet zo veel aardigheid in, maar Bertus Roest wel en nam de postduiven over. "Vanaf dat moment ben ik met het bacil besmet gebleven," zegt Bertus die in postduivenkringen beter bekend is als Ben, omdat iemand hem ruim veertig jaar geleden nu eenmaal zo noemde. "De één vindt dit mooi, ik vind de duiven mooi," verklaart Roest, die twee jaar geleden een koninklijke onderscheiding kreeg, het feit dat hij al 42 jaar lid en 38 jaar penningmeester van De Zwaluw is. Bij zijn woning aan de Nieuweweg houdt hij ongeveer zestig duiven, praat tegen ze en weet dat ze hem herkennen. Om een uur of half vijf wachten ze hem al op. Ze herkennen zijn stem en zijn al lemaal binnen vijf minuten in het hok om zich te laten voeren. Zo kan Roest ook nagenoeg al zijn duiven van elkaar onderscheiden, al ging hem dat vroeger beter af dan tegenwoordig. Namen geeft hij ze niet, dat heeft hij nooit ge daan. "Maar als ik het over mijn 'tien' heb, dan weten anderen welke duif ik bedoel." De hobby van de postduivenmelker is tijdrovend. Buiten het vliegseizoen is Roest tweemaal drie kwartier per dag kwijt om de duiven te voeren en het hok schoon te maken. Tijdens het vliegsei zoen, van april tot oktober, steekt hij twee keer zoveel tijd in de dagelijkse verzorging. "Er zijn ook mensen met de zogenaamde droge mest methode. Die gebruiken stro of beukenschors, waar de uitwerpselen in vallen. Maar ik hou van een schoon hok." Inkorfen Dan moet hij bovendien elke vrijdag avond aanwezig zijn bij het inkorfen in het clubgebouw aan de Koningsweg. Als penningmeester draagt hij de ver antwoording dat elk lid voor elke deel nemende duif de vrachtprijs afdraagt. "Voor een vlucht vanuit België betaal je vijftig, zestig cent per duif, voor Frank rijk een gulden en voor de langste vlucht, vanuit Bergerac, is de vracht prijs 2,25 gulden per duif." Zoals elke liefhebberij kost ook het houden van postduiven geld, al hoeft voor het lidmaatschap van De Zwaluw (24 gulden per jaar) niemand het te la ten. Roest is aan de verzorging onge veer twintig gulden per week kwijt. Het prijskaartje voor de vluchten wordt ui teraard bepaald door het aantal duiven dat een 'melker' inkorft. Geld verdienen aan de duivensport is er, in elk geval in Soest, niet bij. "Voor jaren terug werd er nog wel eens ge poold, maar tegenwoordig is dat niet meer zo," verduidelijkt Roest. Hetgeen niet wegneemt dat er nog wel eens prij zen te verdienen zijn. Daarbij moet worden gedacht aan taarten, bloempot ten en andere artikelen. Het betreft dan meer een veredelde loterij. Van te vo ren wordt een aantal plaatsen op de rangschikking aangewezen. Wiens duif als dat nummer binnenkomt, krijgt een prijs. Mits de betreffende eigenaar heeft ingelegd natuurlijk. Uitslagen Op de vluchtdagen is Roest nog eens vijf uur kwijt aan onder meer het ver werken van de uitslagen, het vermenig vuldigen en het verspreiden daarvan. "We hebben nu 92 leden. Het zijn niet allemaal vliegende leden, maar ze wil len toch elke zaterdag de uitslagen heb ben. Vroeger rekende je op elk briefje de gemiddelde snelheid uit van een duif. Vervolgens ging je de briefjes sor teren en tikte je er de uitslagen één voor één op. Met de computer gaat dat na tuurlijk veel sneller." Om bovenin het klassement te eindi gen, moet een postduivenmelker niet alleen heel veel kennis in huis hebben. Hij moet er ook veel voor over hebben. Roest: "Neem Stam (de keizer generaal van De Zwaluw 1994-red.). Hij rijdt soms vijf keer per week naar Brabant en laat dan zijn duiven één voor één los. Dat kost dus wel tijd en geld. Het is net als met iedere andere sport. Zij die er meer voor over (kunnen) hebben, boe ken meer succes. Ik behoor zelf tot de makkelijke categorie en heb het er niet voor over om elke week een tank benzi ne leeg te rijden. Het is pure liefhebbe rij, maar voor wat betreft de verzorging komen mijn duiven niets te kort." Kennis van zaken is een andere vereiste voor de postduivenmelker. Tijdens het vliegseizoen worden jonge duiven van het begin van de avond tot 's morgens vroeg 'verduisterd'. Op die manier kan de rui, waarin de duiven hun slagpen nen om de beurt wisselen, worden ge stuurd. Om oude duiven goed te kun nen laten vliegen, moet worden voor komen dat er te veel wordt gekweekt. Spannend Al met al beleeft de postduivenhouder de meest spannende momenten als de duiven binnenkomen van een vlucht. Zodra ze binnen zijn, wordt het gummi ringetje (met het nummer dat op de in- korflijst is ingevuld) van het pootje ge haald. Dat ringetje wordt dan in de tijdklok gestopt en gedraaid, waarna op de klokkeband (een soort van telrol) de tijd van binnenkomst wordt vermeld. Met die briefjes gaan de leden later naar het clubgebouw en kan het klassement van die dag worden opgemaakt. Bij De Zwaluw wordt er niet gefrau deerd, meent Roest. "En bij De Vriend schap ook niet. Het zou kunnen dat ie mand na het inkorfen stiekem zijn duif uit het hok haalt en mee naar huis neemt. Maar dat gebeurt niet. Je moet ze ook niet de gelegenheid geven. Want de gelegenheid maakt de dief. Soms wordt er wel gecontroleerd. Je hebt na tuurlijk wel eens een slechte binnenko mer. Als het baasje hem de eerste keer verkeerd beetpakt en hem pijn doet, onthoudt een duif dat. Dan blijft 'ie de volgende keer wat langer op het dak zit ten. Maar meestal lopen ze zo binnen hoor." In de paardensport kunnen veulens van winnaars veel geld opleveren, al moet dan nog worden afgewacht of het veu len hetzelfde talent als zijn vader en of moeder heeft. In de duivensport is dat niet het geval. Roest: "Je kunt geluk hebben met kopen, maar je hebt eerder geluk als je zelf een goede duif krijgt door te kweken. We weten gelukkig nog niet waar de goede duiven uitko men. Anders zou een kleine groep alles bepalen in het vliegseizoen." Mede daarom blijft het leuk, meent Roest. "Er zijn nog wel eens mensen die stoppen, maar na een tijdje kunnen ze toch niet zonder. Sommigen doen een paar wedstrijden niet mee als ze een aantal keren niet op de uitslagenlijst zijn voorgekomen. Maar de meesten lopen al te lang mee. Als ze er van jongs af aan inzitten, blijven ze er altijd in." Bertus aliasBen Roest temidden van zijn postduiven. "Het is als met iedere sport. Zij die er meer voor óver (kunnen) hebben, boeken meer succes. Ikhoortotde makkelijke categorie, maar voor wat betreft de verzorging komen mijn duiven niets te kort. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1994 | | pagina 23