1\Wwp: Directie NJHC heeft geen plannen °m Soester vestiging te verlaten 'Op weg naar integraal middenbestuur' f.3,95 per 3,95 per pot-Roo ƒ.2,95 Uitzonderlijke expositie in Artishock LEDUB8 Nieuws van de gemeente Gemeenteraad vergadert Try thee Prinsenbal in De mei 'n moo ^«552 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG 9 NOVEMBE Directeur Karina Schilte: "Wij zitten hier goed" Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant 42 werken van 24 beeldende kunstenaars Meningen van lezers Bromfietstip voor 15/16-jarigen... Geen genade voor SOHO-hulphond Natuur Nabij IVN-wandeling in 't Hooge Erf Filosofie in Zeist LEVI'S 501 De Narre Knollen o/ Champagne-roz jias-Chrysant Bloeiende directie van de Nederlandse Herberg Centrale (NJHC) jjeeft geen plannen om de jeugd herberg aan de Bosstraat in Soest Je verlaten ot' op te heffen. Dat heeft directeur Karina Schilte van- JJ't het hoofdkantoor in Amster dam meegedeeld. Ze is evenmin ooit benaderd door het gemeentebestuur van Soest over moge lijke nieuwbouwwpningen op het ter rein van de jeugdherberg, dat eigendom 's van de NJHC. Jn een structuurvoorstel voor het ge bied Bosstraat-Noord had het college de mogelijkheid open gehouden om tien woningen op het betreffende ter rein te bouwen. Het betrof één van de vier deelplannen voor woningbouw in het gebied. Nu op last van de provincie het struc tuurvoorstel in de eerste herziening be stemmingsplan Klein Engendaal is op genomen, heeft de gemeente afgezien van een woningbestemming voor het terrein van de jeugdherberg. Wel wil het college een wijzigingsbevoegdheid op het terrein leggen. Dat betekent dat er eventueel in de toekomst op zou kun nen worden gebouwd, zij het na het vol gen van de wettelijk voorgeschreven procedure. Het college heeft nu al de voorwaarde vastgelegd, dat er maxi maal acht huizen zouden kunnen wor den gebouwd. Dat kan dan alleen als de gemeente, dan wel de eventuele projectontwikkelaar overeenstemming zou bereiken met de NJHC over de aankoop van het terrein. En dat is, aldus NJHC-directeur Schil te, vooralsnog niet de bedoeling. "We zitten hier prima. Wij hebben geen plannen. Ik heb puur uit het geruchten circuit wel eens opgevangen dat er plannen voor het totale gebied in ont wikkeling zijn, maar ons is op directie niveau nooit een verzoek bereikt." De NJHC bekijkt van tijd tot tijd of de vestigingen in den lande functioneren. Op basis van de ervaringen wordt het vestigingsbeleid eventueel aangepast, maar voor de jeugdherberg in Soest is daar geen sprake van. De bezettings graad is met 25.000 overnachtingen per jaar goed te noemen. "Op termijn moet je niets uitsluiten, maar wij hebben Soest niet op ons lijstje staan om weg te stemmen." Volgens een ambtenaar van de ge meente Soest zou sluiting of verkoop van de jeugdherberg niet direct inhou den, dat op het terrein woningen wor den gebouwd. Hij merkte dat woensdag op tijdens de inspraakavond voor bur gers. Op de vraag van Soester Dik Stro band wat het voordeel is van een wijzi-, gingsbevoegdheid ten opzichte van een artikel 19-procedure voor het terrein van de jeugdherberg, antwoordde de ambtenaar: "Met een artikel 19-proce dure zou het later veel moeilijker wor den om daar woningen te kunnen bou wen." Kennelijk is de gemeente er dus toch veel aan gelegen om de mogelijk heid tot woningbouw op het terrein van de jeugdherberg op te houden. Bestemmingsplan Als het aan het college ligt, worden drie andere bouwplannen concreet in het bestemmingsplan Klein Engendaal op genomen. Op de hoek van de Eigendomweg/Den Blieklaan is plaats voor 24 (half-)vrij- staande woningen, maar met de drie grondeigenaren zou nog geen overeen stemming zijn bereikt. Waartegen eerder dit jaar nogal wat verzet kwam van omwonenden, is het bouwplan voor twaalf vrijstaande wo ningen tussen het Egeltjespad en de Bosstraat. Om het plan te realiseren, zal de gemeente overigens een artikel 19-procedure moeten starten. Tegen die procedure en tegen het bestem mingsplan kan te zijner tijd bezwaar worden gemaakt. De verwachting is dat het plan niet eerder dan in maart vol gend jaar in de commissie ruimtelijke ordening wordt besproken. Iedereen kan overigens tot 21 november schrifte lijk reageren op de geplande invulling van de Bosstraat-Noord. Daaronder valt ook het plannetje voor twee vrij staande woningen aan de Pimpelmees. Het is trouwens niet uitgesloten dat om wonenden bezwaar indienen tegen de plannen. Zij vinden onder meer dat het gebied wordt aangetast als de plannen worden uitgevoerd. Eén van hen stelde dat er volgens berekeningen van een aantal omwonenden dan drie- tot vier honderd bomen moeten worden ge kapt. Zaterdagavond opende Jan Visser in Artishock een groepstentoon stelling van 24 beeldende kunste naars uit binnen- en buitenland, die tot stand is gekomen in samen werking met Triple X Art Agency in Amsterdam. De tentoonstelling telt een totaal van 42 werken, zeer uiteenlopend van stijl, waaronder schilderijen, aquarellen, sculptu ren, objecten en assemblages, en duurt tot en met 24 november. Visser, tegenwoordig verbonden aan de Mondriaanstichting, haalde in zijn voorwoord enige herinneringen op uit de beginjaren van de kunstenaarsver eniging Artishock, die hij samen met beeldend kunstenaar Otto Prinsen in de jaren zestig heeft opgericht. In die tijd vestigde Artishock naam als ontmoe tingsplaats voor avant-gardistische kunstenaars en musici. Hij benadrukte het belang van culturele activiteiten in Artishock, de historiciteit van het ge bouw waarin de vereniging sinds de op richting gevestigd is en uiteraard was hij over de inhoud van de tentoonstelling zelf ook zeer te spreken. De 24 exposanten zijn afkomstig uit verschillende landen, variërend van Nederland, Brazilië, de VS tot Zuid- Afrika, en bijna allen hebben hun kunststrepen met solo-exposities reeds verdiend. De samengebrachte werken van Lillian v/d Berg, Nico v/d Bergh, Mieke Blits, Cisca Bogman, Simone Bosch, Mori Bund, Barbel Diekstra, Marijke Doornberg, Anton Eille- brecht, Randa Fawzi, Hans Hakker, Eric Hirdes, Luutske Jorritsma, Jac- queline Lamme, Gerald Lewis, Gerrit v. Lieshout, Robert Pennekamp, Judith Polak, Dhyan Tura, Moniek Voulon, Guus v/d Werf, Herman Wigbold, Graeme Park en Domingos Martins vormen zo'n bonte verzameling, dat de bezoeker van de expositie nauwelijks de gelegenheid krijgt om de elkaar snel afwisselende, zeer uiteenlopende, vaak contrasterende indrukken te verwer ken. Kabouter Grootste blikvanger is wel de reusachti ge kabouter, geschilderd door Jaqueli- ne Lamme, die ondanks zijn afmeting (1.40 bij 1.65) niets van die typische tuinkabouter-mystiek verloren heeft. Daarnaast springt het foto-realistische werk van Cisca Bogman in het oog. Haar sublieme schildertechniek domi neert wellicht de eerste indruk, maar bij nader inzien laat zich een integer idioom van tijd, geboorte en schoon heidsideaal ontdekken. Ijzingwekken de Hollywood-dames, met gekweekte vrouwelijkheid en gecultiveerde verlei ding, wedijveren met ongekunstelde, spontane en 'lelijke' kindergrimassen. Het gezicht van een peinzende vrouw en een oude wijzerplaat, samen geka derd en afgezet tegen een achtergrond van voortziedende zaadcellen. Het werk van Mori Bund, dat op de toe schouwer mee op reis lijkt te willen voe ren, is op zeer toepasselijke wijze geval in vitrines voorzien van een handvat, waardoor het vertoonde zich lijkt op te houden in een koffer. 'Kamikaze' is een schertsende voorstelling over de Ame rikaanse maatschappij, waarin helden als Dagobert Duck en Superman, com pleet met Stars en Stripes, het onderspit dreigen te delven. 'Vrijmarkt' is een door koninginnedag geïnspireerde kof fer, waarin een oranjeboom is opge tuigd met oranje prullaria, zoals scheer mesjes, rietjes, kralen, slingers, veertjes en beertjes, dat alles overigens voorzien van miniscule prijskaartjes. Met vier werken heeft de portable art van Bund het grootste aandeel in de tentoonstel ling. Objecten Wat betreft objecten is de expositie eveneens goed uitgerust. Intrigerend en een aanzet tot denken zijn vooral de ke ramische sculpturen van Gerrit van Lieshout, een goochelaar met dubbele bodems. De interpretatie van 'het zwa re hoofd op een bagagedrager' veran derd bijvoorbeelt na de ontdekking van een eenvoudig kurkje in de torso. De bijdrage van Herman Wigbold be staat uit een smaakvolle verwerking van antieke stofzuigeronderdelen tot twee staande lampen en een bijbehorend klokje. Dat Wigbols creaties tijdens de opening onvoldoende 'tot hun recht kwamen lag niet zozeer aan de vormge ving, in tegenstelling tot de rest sober en strak, alswel aan de drukte in de zaal en de gebrekkige interactie tussen object en ruimte. Een probleem dat echter op gelost kan worden door de tentoonstel ling nog eens in alle rust te bezoeken. Bovenstaande is slechts een groep uit het grote aanbod tentoongestelde wer ken in Artishock. Inleidend sprak Jan Visser de hoop uit dat Artishock snel weer aan het beeldende kunstfront zou verschijnen. Afgaande op de huidige tentoonstelling is die hoop geenszins ongegrond. Bezichtiging is mogelijk tot 24 noven- ber, doordeweeks op telefonisch ver zoek (02155-16751), in het weekeinde tijdens openingsuren van Museum Oud Soest 13.30-17.00 uur. J. Verhulst Jazz Zoals gebruikelijk werd de expositie opgeluisterd met live - jazz, ditmaal verzorgd door tenorsaxofonist Dimitri Shapko en zijn broer Sergey op bas. Zij werden in een aantal stukken bijgestaan door Semmy Prinsen en pianist Cesar Een deel van de gezamenlijke expo santen in de tentoonstellingszaal van Artishock. Foto: Goos van der Wilt Stormvogel. Het repertoire bestond grotendeels uit wat oudere standards, maar deze stuk ken (die toch al ongelooflijk vaak zijn gespeeld) bleken nog altijd te kunnen dienen als basis voor frisse en gedreven improvisaties. Het fraaie contrast tus sen de beide tenorsaxofonisten, Dimitri Shapko en Semmy Prinsen, gaf het ge heel nog eens extra kleur. Voor de muzikanten zal het optreden niet gemakkelijk zijn geweest, er werd gespeeld in een tamelijk rumoerige sfeer, in de soosruimte van het Artis- hockgebouw. En dat allemaal onver- sterkt en zonder drummer! Geen gerin ge opgave, desalniettemin werd er ge durende een drietal sets met volle over; gave gespeeld en verloor de muziek niets van haar overtuigingskracht. Jelis Stam ..weten wat je wilt. Een bewuste keuze voor je stijl van leven, voor je 'kleding, je Ledüb shirt past daarbij. Want Ledub is net zo veelzijdig als je zelf bent. Kwaliteit en een ruime keuze (ook in mouwlèngte-7). Passend bij je eigen stijl en gevoel. Iedere ochtend weerl SHIRTS hIL-TOn HERENMODE Van Weedestraat 8b - 3761 CE Soest Telefoon 02155 - 23324 Graag wil ik jonge mensen van 15 en 16 jaar waarschuwen. Onlangs maakte ik het volgende mee: Mijn zoon van 15 V'2 jaar heeft van een bekende een brommer gekregen om wat aan te sleutelen. De brommer doet het voor geen meter. Het is de vraag of hij er een brommer van kan maken die echt kan brommen. Zijn vriendje heeft een Solex, nog van zijn opa! Ook dit vervoermiddel func tioneert niet meer, de bougies waren er ook uit. Het is herfstvakantie en samen zitten zij op hun brommers (die het dus niet doen). Het is alvast een heerlijk gevoel op zo'n brommer te zitten. Maar let op! In hun enthousiasme blij ven ze niet bij de garage, maar begeven ze zich een stukje de straat op. Boven dien is het al 20.00 uur, dus donker. Maar het is vakantie, nietwaar. Opeens staat het tweetal oog in oog met de politie en krijgen ze twee processen- verbaal aangereikt. Als boeven moeten ze plaatsnemen in de auto. Het ene pro cesverbaal is voor het berijden van een brommer door een jonger iemand dan 16 jaar! Het andere omdat de brommer niet verzekerd is! Nu kan ik mij voorstellen dat de politie schrikt van twee van die donkere figu ren op brommers op de straat. Het was donker, geen verlichting en ze zouden erop gereden kunnen hebben. Helemaal waar. Maar zijn deze bekeu ringen nu echt terecht? Had dit niet met een waarschuwing afgekund? Toen ik met deze vragen naar het poli tiebureau ging werd mij gezegd: "Een brommer is een brommer, of hij het nu doet of niet. Bovendien reden ze erop." Ik vraag me af hoe bekend dit is bij de doorsnee-burger. Wist u dit? Mijn zoon was door mij gewaarschuwd voor het rijden op een brommer: "Dat is verbo den zolang jij nog geen 16 jaar bent." Mij was niet bekend dat, wanneer hij het helemaal niet doet, de brommer toch gezien wordt als een gemotori seerd voertuig. De politie reageerde bovendien: "U mag wel blij zijn, want voor hetzelfde geld hadden wij 5 bekeuringen kunnen geven. Het licht en de remmen werkten immers niet. Bovendien hadden geen helm op." Nou, toch aardig van ze dat het er maar twéé waren dan. Hartelijk bedankt! Dit moest ik even kwijt, in de hoop dat andere jongelui dit ook lezen en zich ge waarschuwd voelen. Een moeder van een (bijna) zestienjari ge. Cocky ter Hart Met verbijstering las ik in uw blad het bericht over de SOHO-hulphond die verstoken blijft van vrijstelling van hon denbelasting. Ons gemeentebestuur heeft wel een danig ongelukkig besluit genomen. Het moest kennelijk maar eens uit zijn met die 'kunstjes makende' honden. Hoe B. W. zich een dergelijk advies laten aanpraten door een volstrekt ge voelloze ambtelijk adviseur is een vol strekt raadsel. Intussen is Esther van Oest door deze ondoordachte afwijzing behoorlijk benadeeld. Zo er Soesters zijn die de hondenbelas ting voor Esther van Oest mede voor hun rekening willen nemen, graag even bellen met nr. 17001 van ondergete kende. A. Elderenbosch (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Courant) Bouwzaken B. en W. willen vergunning verlenen voor: 1het verbouwen van winkels met bo venwoningen, Van Weedestraat 78 (art. 50.5 Woningwet); 2: het plaatsen van een blokhut, Apollo 81 (art. 18A WRO).*) Schriftelijke bezwaren binnen twee weken bij B. en W. Stukken liggen ter inzage in het gemeentehuis, afdeling ROB; ook in de dependance Soesterberg. Wet Geluidhinder Voor bouwplan nr. 1, Van Weedestraat 78, ligt ook ter inzage het ontwerp-ver- zoek (art. 76A Wet Geluidhinder) aan Gedeputeerde Staten, om vaststelling van hogere grenswaarden voor de hoogst toelaatbare geluidbelasting van de gevels van de bovenwoningen. Evt. bedenkingen schriftelijk binnen twee weken bij B. en W., of mondeling op een openbare zitting (afspraak maken vóór 21 november ipet mevr. J.v.d. Berg, afd. ROB, tel. 93467). Bouwvergunningen Gevraagd: Anna Paulownalaan (ong.): bouwen 6 woningen met garages; Apollo 1-1A: uitbreiden twee wo ningen met entree; Birkstraat 92: verbouw/uitbreiden woonhuis; Burg. Grothestraat 51: bouwen ber ging met carport; Goudvink 4: plaatsen dakkapel; Johannes Poststraat 67: plaatsen carport en berging; Klaarwaterweg 34: uitbreiden woonhuis; Larixlaan 1: plaatsen dakkapel; Turfstreek 61: plaatsen carport; Van Beuningenlaan 13: uitbreiden woonhuis met serre; Zuidpromenade 7A: wijzigen gevel puien en indelen interieur. Verleend: Beckeringhstraat 56: uitbreiden woonhuis en garage; Beukenlaan 23: plaatsen twee dak kapellen; De Binnentuin: bouwen 10 senio renwoningen; Duinweg 21: bouwen kinderdagver blijf; Eigendomweg 62: bouwen serre op eerste verdieping; Heuvelweg 37: uitbreiden woon huis; Kerkpad ZZ 10: uitbreiden woon huis met entree. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 weken bij B. en W. Stukken liggen ter inzage in het ge meentehuis, afdeling ROB. Kapvergunningen Gevraagd: Ereprijsstraat 223: 2 dennen, 1 beuk; Insingerstraat 44: 1 boom; Noorderweg 8: 1 boom; Minstreelpad 15: 4 loofbomen; Pelikaanweg 24: 1 blauwspar; Middelwijkstraat 53: 1 berk. Bezwaren binnen 4 weken bij afdeling Groen, Natuur en Landschap, tel. 93709. Verleend: Middelwijkstraat 20:1 ceder, 1 berk; Julianalaan 5: 1 notenboom; Apollo 15: 4 grove dennen; Vermeerlaan 16: 2 coniferen, 1 hulst, 1 berk; Oranjelaan 47: 2 coniferen; Heideweg 8:1 blauwspar, 1 conifeer, 1 fijnspar; - Van Beuningenlaan 15: 1 prunus, 1 eik, 1 grove den; Sparrenlaan 9: 2 berken, 1 den, 1 fijnspar; Heuvelweg 44: 1 berk; Vosseveldlaan 6A: rij coniferen; Ereprijsstraat 223: 1 acer. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Wet Gemeentelijke Basisadministratie Op 1 oktober 1994 is de Wet GBA (Gemeentelijke Basisadministratie van persoongegevens) in werking getreden. Als gevolg daarvan hebben B. en W. op 18 oktober een GBA-privacyregle- ment en een GBA-beheersreglement vastgesteld. In het GBA-privacyregle- ment staat o.m. welke gegevens de ge meente aan derden verstrekt en welke gegevens niet. Het GBA-privacyreglement en het open baar register ingevolge WPR en Verorde ning Persoonsregistraties liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum en de dependance Publifekszaken Soesterberg. Informatie Voor alle nadere informatie: Gemeen tehuis, Raadhuisplein 1, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. (02155) 93411fax (02155) 93689, of bij de betreffende af deling. De gemeenteraad vergadert op donderdag 17 november om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt. 1. Beëdiging lid van de raad. 2. Spreekrecht. 3Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 15 septem ber 1994. 4. Ingekomen stukken en mededelingen van de voorzitter. 5. Vragenhalfuurtje. 6. Voorstel 94-140: tot het vaststellen van het Tussentijds-bericht 1994-11. 7. Voorstel 94-143: tot het niet nemen van een voorbereidingsbesluit voor een perceel aan de Dorresteinweg sectie G. nr. 2877. 8Voorstel 94-141: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor di verse gebieden. 9. Voorstel 94-139: tot vaststelling van de Verordening winkelsluiting Soest. 10. Voorstel 94-142: tot wijziging van de Verordening Voorzieningen Ge handicapten. 11. Voorstel 94-137: tot verkoop van een bedrijfsterrein gelegen in het plan Soesterberg-Noord aan de heer M.A. van Ee. 12. Voorstel 94-138: tot verkoop van grond gelegen bij Zuidpromenade 6 aan Macéka Vastgoed Baarn B.V, te Baarn. Agenda en stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk Informatiecentrum. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het inspreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agenda punt plaats en bedraagt maximaal drie minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststel ling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstel tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads commissie^) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar ge bruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij het college een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzon den op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen be trekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. Een alerte en open houding, initië rend en activerend, gericht op goe de samenwerking naar één inte graal middenbestuur. Verder voor al dubbel werk voorkomen en in nauwe samenwerking tot goede af spraken komen. Dat is de lijn die Provinciale Staten eensgezind heb ben gekozen in het proces van de ontwikkeling van het Bestuur Re gio Utrecht. Met algemene stemmen werd een motie van deze strekking aanvaard tijdens de behandeling van de begroting 1995 van de provincie. Verantwoordelijk gede puteerde mr, D.H. Kok zag de motie als een steun in de rug van het College-be- leid. Hij legde daarnaast het accent op de meerwaarde die de bestuurlijke re organisatie voor de burger moet heb ben. "We moeten toe naar een herken bare overheid die beter aansluit op de behoefte, die makkélijk te benaderen is, die effectiever en goedkoper werkt. We moeten vooral voorkomen dat we een overheid zijn die elkaar bezighoudt. Het gaat om het oplossen van maat schappelijke problemen en het grijpen van kansen in de samenleving." Eensgezind waren Provinciale Staten ook over het voortzetten van de trend matige verhoging van de motorrijtui genbelasting ook na 1995, over de noodzaak een inventarisatie te maken van provinciale wegen waaraan vrij lig gende fietspaden ontbreken, over het nadrukkelijker rekening houden met monumenten en beeldbepalende ele menten in de ruimtelijke ordening, over een onderzoek naar het niveau van de noodzakelijke voorzieningen voor het bewaren van de collectie van het Cen traal Museum te Utrecht en over een onderzoek naar de mogelijkheden om de vier slecht door het openbaar ver voer ontsloten landelijke gebieden in de provincie te ontsluiten. Al deze zaken werden via moties door de politieke partijen naar voren ge bracht als aanwijzing voor nieuw beleid. Daarnaast Qnderschreven de Staten de beleidslijnen zoals die door het College van Gedeputeerde Staten waren gefor muleerd in het beleidsplan. Van milieu tot economie, van natuur en landschap tot gezondheidszorg, van verkeer en vervoer tot monumentenbeleid, van cultuur tot ruimtelijke ordening, van communicatie tot nutsvoorzieningen, van welzijn tot waterbeheer, alle be leidsterreinen zijn in de twee dagen du rende begrotingsbehandeling aan de prde geweest. De provincie heeft op al deze terreinen taken en activiteiten en daarin is tijdens de begrotingsbehande ling nog wel wat aan accenten verlegd. Minder bezuinigingen Provinciale Staten bleken het niet eens te zijn met bezuinigingen op de post SI- MA (Samenwerkende Instellingen voor Maatschappelijk Activerings- werk), op de stads- en dorpsvernieu wing, op wegeninvesteringen en we- genonderhoud, en met kortingen op de natuur- en milieueducatie, minderhe- denwerk, consumenten/patiëntenplat form en op het WAO-platform. De Staten vonden het ook nuttig om meer geld te reserveren voor de uitwer king van het cultuurbeleid en voor het fonds Sociaal-Economische structuur Versterking. Ook aan de meer prakti sche zaken als de aanschaf van meer abri's, het toekennen van een budget voor het project dak- en thuislozen en het realiseien van projecten gericht op allochtone ouderen en op psychoso ciaal zwakkeren is via amendementen ruimte gemaakt. De Staten waren en zijn ook tegen een nieuwe verdeelsleutel voor het Provin ciefonds. De voorstellen zoals die ont wikkeld zijn, leiden volgens Provinciale Staten van Utrecht niet tot een rechtvaardiger verdeling. Provinciaal referendum Om de Utrechtse burger een grotere in vloed te kunnen geven bij belangrijke kwesties, zou een provinciaal referen dum misschien van belang kunnen zijn. De D66-motie naar een verkenning Van de mogelijkheden kreeg de steun van de Staten, De gezamenlijke provincies buigen zich momenteel al over de mo gelijkheden en randvoorwaarden. Mocht blijken dat de veronderstelde haken en ogen in voldoende mate wor den opgelost, dan zou de provincie Utrecht heel wel als proeftuin voor zo'n eerste provinciaal referendum willen optreden, aldus de Utrechtse Commis saris van de Koningin, drs. P. A.C. Bee- laerts van Blokland. Zondagmiddag 13 november houdt IVN-Eemland in Baarn een natuur wandeling in het bosgebied 't Hooge Erf aan de Hilversumsestraatweg. Om 14.00 uur staan natuurgidsen klaar bij restaurant "Groot Kievitsdal", vlak bij de gemeentegrens Baarn-Hilversum, bereikbaar met Midnet: (voorheen CNVlijnen 70 en 59. (Komt u tussen 14.00 en 14.30 uur aan, meldt dit dan aan onderstaand telnr., dan wordt er een gids achter de hand gehouden), 't Hooge Erf (de spelling is van de topo grafische dienst) is een bosgebiedje te gen de westflank vaneen 20 meter hoge heuvel in het noordelijke gedeelte van de Utrechtse Heuvelrug. Aangezien we starten op 5 meter hoogte hoeft u nau welijks te klimmen. Het gebied behoort tot het landgoed Pijnenburg en valt on der Boswachterij de Vuursche, hier be grensd door twee vrij drukke verkeers wegen. De jaarlijkse getijdenwisseling van de zomer naar de herfst manifesteert zich o.a. door het wonderlijk proces van bladverkleuring aan meerdere struik en boomsoorten, zoals de krent, de vo gelkers en de Amerikaanse eik. Dit pro ces vindt vóór de bladval plaats. Het verkleuren is een gevolg van het aan de bladeren onttrekken van waardevolle voedingsstoffen, zoals het bladgroen dat chorofyl A en B bevat en dat als re- servevoedsel in de stammen en takken wordt opgeslagen om nu het komende nieuwe voorjaar als eerste voedings- bron te worden benut. In het bosgebied bevinden zich ver scheidene grafheuvels (monumenten uit het verleden). Volgens archeolo gisch onderzoek dateren ze vermoede lijk uit het bronzen tijdperk (2100-700 jaar voor Chr.). Veel grafheuvels zijn door niet-wetenschappelijke schatgra- verijnen of andere activiteiten helaas verstoord en geplunderd. Als zichtbare erfenissen uit de op één na laatste grote ijstijdperiode (genoemd naar een Noordduitse rivier), bevinden er zich restanten stuwwallen ontstaan door bo dem opstuwende landijsmassa's. Informatie tel. 02155-17789 (18.00-20.00 uur). Over enkele weken begint drs. Marinus de Baar weer met een inleidende cursus filosofie in Zeist. Deze keer wordt inge gaan op de kennis- en godsdienstfiloso fie van Immanuel Kant (hoe werkt het verstand? waar komen onze ideeën vandaan? wat kunnen wij over God we ten? waar ligt de scheiding tussen weten en geloven?). Voorts komt geschiede nisfilosofie aan bod, het denken over een betekenis van leven en dood, en nieuwe denkbeelden over de waarde van de natuur rond 1800. Al met al een boeiende cursus, waarvoor geen voor kennis vereist is. De cursus wordt in Zeist gegeven, zowel overdag als 's avonds. Meer info bij de docent, drs. Marinus de Baar (02945-3264). DEALING: LEVI'S, GAP£ Van Weedestraat 8a - 3761 CE In Bos en Duin openen De Nar re Knollen vrijdag (de elfde van de elfde) het nieuwe seizoen, waar alle liefhebbers van carna val reikhalzend naar hebben uitgekeken. Tijdens het Prin senbal zal de nieuwe Prins Car naval worden bekend gemaakt. Dat gebeurt om elf minuten over elf. Een vertegenwoordiger zal de Prins installeren. Hij is het immers die tij dens het carnavalsweekeinde in fe bruari een aantal dagen de regent van Knollendam zal zijn. 9 en 10 noveml ■rkrijbaar b" in Hartje- diverse kleuren oók verktvgbaar^____ Geldig op U en 12 nover Op-°P ie- h Oók in Hartje- 'De Smitshof Soest. Tel.021

Soester Courant | 1994 | | pagina 4