Seniorenwoningen met keurmerk Naar de pen gegrepen De politie is uw goede vriend met... IWELZIJNÏ JplM FLOR Reacties van Lezers Algemene informatie over de Klusjesdienst voor Ouderen Winkels langer en op zondag open! Postagentschap 'Honsbergen' per 1 januari a.s. dicht 'Drie ouderenbonden moeten meer samenwerken' Ouderenbonden houden subsidie 't is niet niki BAKKERIJ ^2!^DAG16 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT ZeJAARGANG Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke De winkel en klant vi telefoonnummers riAI.0 o|701 Activiteiten KBO-Soest Activiteiten PCOB-Soest 60+ pak uw bus OUDERENBUS TROSRO Ons Kent Ons Activiteiten ANBO-Soest 'Dicht bij Later' Het kan verkeren... -^^^WOENSDAG 16 NOVEIl verf ,m°renpagina valt onder ^«woordelijkheid yan d£ Soest""8 Welzijn Ouderen Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met 0f schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, P-a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 14 december 1994. Kopij graag vóór maandag 28 november inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. NR. 9 SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus iQion -T lOlTt IÜI Maaltijdvoorziening Ouderenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging 06-8344* Senïorenvoorliehting 27997 Er zijn nog al wat mensen die over wegen zich te laten inschrijven voor een zgn. seniorenwoning. In verschillende bouwplannen van de gemeente Soest is te lezen dat ook aan de bouw van seniorenwonin gen wordt gedacht en dat daarvoor plaats wordt ingeruimd. Het is wellicht goed om dan even stil te staan bij de vraag wat dat eigen lijk zijn, die seniorenwoningen. En ook of je een aantal voorwaarden aan dat soort huizen kunt stellen. Immers, als u overweegt in te schrij ven voor zo'n woning ga je ook den ken: waar moet ik dan vooral op let ten? Aan welke dingen moetje den ken? Als je dat alleen op je eigen houtje moet doen, zijn er heel vaak dingen waarvan je achteraf zegt: dat en dat ben ik vergeten. Het is daarom goed te weten dat ook door de ouderenbonden hier over veel is nagedacht. Het resultaat daarvan is neergelegd in een rap port dat door de gezamenlijke ou derenbonden in samenwerking met de SEV (de Stuurgroep Experi mentele Volkshuisvesting) is opge steld en dat in 1993 is uitgegeven. De titel van dat rapport is: "Senio- renlabel, Consumentenkeurmerk voor ouderenhuisvesting." In dat rapport wordt een aantal voorwaarden genoemd waaraan se niorenwoningen moeten voldoen om in aanmerking te komen voor dat label. Dat is eigenlijk net zo'n beetje bedoeld als Kema-keur voor allerlei huishoudelijke apparaten. Als je dat keurmerk ziet, geeft dat een soort garantie, een soort veilig gevoel. Zo is dat ook de bedoeling met dit seniorenlabel. Als een wo ning dat label heeft gekregen mag je er op vertrouwen dat die woning dan ook "goed" zal zijn. Criteria Wat zijn nu die voorwaarden, die criteria waaraan zo'n woning moet De Klusjesdienst is ontstaan na uitgebreid overleg tussen de drie Ouderenbonden in Soest, de AN- BO, PCOB en KBO. Er ligt een, door de gemeente Soest goedge keurd, reglement aan ten grond slag. De Klusjesdienst staat onder verantwoording van de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest), heeft een eigen bestuur en beschikt over een aantal goedwillende, vak bekwame vrijwilligers. Aan doelstelling, activiteiten en vormgeving is uitgebreid aandacht besteed. Doel: het verrichten van kleine huishoudelijke klusjes t.b.v. oude ren in Soest met de nadruk op kleine klusjes in en om het huis, zoals: schilderijen ophangen, meubels verplaatsen, gordijnen afnemen en weer ophangen, lekkende kranen repareren, CV-ketel vullen, TL- buizen en lampen vervangen, snoe ren, stekkers en stopkontakten her stellen, rolgordijnen gangbaar ma ken, Luxaflex ophangen of verwis selen, sloten gangbaar maken e.d. Andere hulp: Verwijzen naar de Se niorenvoorlichting voor een ge sprek of bezoek, over algemene in formatie, over vervoer (Ouderen- bus), over warme maaltijden, over personen-alarmering en verwijzing naar de Ouderenbonden. Het centrale meldpunt voor een klusje is de SWOS, tel. 23681. Via de coördinator neemt de uit voerende vrijwilliger met u kontakt op en maakt een afspraak. Voor een klusje wordt f 2,50 berekend, voor meer klusjes dus ook meer rijks daalders, plus bijkomende kosten als materiaal. Deze kosten dienen kontant met de vrijwilliger te wor den afgerekend, waarvoor u een bon ontvangt. Indien de klus te omvangrijk of te specialistisch is wordt advies gege ven of een voorstel tot uitvoering gedaan. Deze laatste oplossing valt echter niet onder verantwoordelijk heid van de Klusjesdienst. Nadere informatie kunt u inwinnen bij de SWOS, of bij de heren: R. Vredeveld, voorzitter van de werk groep, tel. 15528; B. Blom, tech nisch adviseur, tel. 19519; H.J. Bunnik, secretaris en coördinator, tel. 19606. Wat bezielt de heer Weijers, mi nister van Economische Zaken, om een soepeler winkelsluitings wet te bepleiten en de mogelijk heid te scheppen om de winkels el ke zondag geopend te houden? Het argument dat er dan meer zal worden omgezet, kan ik niet vol gen. Het geld dat ik voor huishou delijke bestedingen heb, kan ik toch maar éénmaal gebruiken. Misschien dat in de eerste tijd de omzet zal toenemen, maar daarna is dat beslist over. Ook het verhaal van meer arbeids plaatsen is arbitrair. De kleine mid denstander kan niet meer personeel in dienst nemen en legt vermoede lijk dan nog eerder het lootje in zijn strijd tegen de grootwinkelbedrij ven. Voor laatstgenoemde lijkt de personeelsbezetting een minder groot probleem. Een en ander zal dan wel worden opgelost met een aantal deeltijdbaantjes extra. De Zeister Ondernemers Federa tie, waarin alle detaillisten verte genwoordigd zijn, is ontstemd over deze plannen en heeft daarvan dui delijk blijk gegeven in een brief aan de Tweede Kamer. In deze brief wordt verwezen naar de gang van zaken in de proefgemeenten waar de ruimere opening van winkels is beproefd. Er werd nauwelijks extra omzet behaald en alle ondernemers waren dan ook zeer ontevreden. In vrijwel al die gemeenten is de klok weer teruggedraaid naar de voor heen bestaande situatie. Waarom dan toch doordrammen, zou men denken. Het persbericht dat genoemde or ganisatie heeft laten uitgaan had de volgende kop: Het kabinet gaat op zondag vergaderen. "De ondernemers in de detailhandel in Nederland hebben unaniem be sloten dat het kabinet op zondag gaat vergaderen. Dit onder voorzit terschap van minister Weijers van Economische Zaken, met als vice- voorzitter mevrouw Groenman van D66. Bovengenoemd besluit is genomen naar aanleiding van de suggestie van de heer Weijers dat de consu ment de mogelijkheid moet hebben om elke zondag te funshoppen. Ondanks de negatieve uitslag van het experiment met de proefge meenten meent de minister toch de mogelijkheid te moeten scheppen voor verdere verruiming van de winkel- open in gs tij den De ondernemers hebben besloten, dat, na de detaillisten, ook de politici geen sociaal leven meer hoeven te hebben; zij hoeven geen tijd over te hebben voor hun partner en voor hun gezin, want zij wensen niet te begrijpen dat ook ondernemers een gezin hebben en behoefte hebben aan een sociaal leven na een vaak 70-80 urige werkweek. Dit in schril contrast tot de gemiddelde werk week van 38 uur van de meeste Ne derlanders. De minister wil graag terug naar het slaventijdperk voor ondernemers in de detailhandel en daar passen de ondernemers voor. Tijdens de verkiezingen was de be kende slogan dat de politiek weer te rug moest naar de burger, maar na de verkiezingen zijn alle mooie be loftes weer vergeten en pioniert de Haagse politiek weer verder zonder te denken aan de burgers. Tot zover het persbericht dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat en niet alleen voor Zeist van toepassing schijnt. H.J. Koster voldoen? Dat zijn er heel wat, teveel om ze allemaal op te noemen: 84 in totaal en uiteraard is het ene oojf heel wat belangrijker dan het ande re. Zo worden in drie categorieën onderscheiden: A. De woonomgeving moet aan be paalde eisen voldoen. (Te noemen valt: dicht bij winkels, dicht bij openbaar vervoer). Vervolgens: de veiligheid, zowel ten aanzien van het verkeer (bijv. oversteekplaat sen), maar ook: sociale veiligheid (straatverlichting) zou te noemen zijn. B. Het woongebouw. Dit deel slaat meer op grotere wooncomplexen. Ook daaraan zijn meerdere eisen te stellen, zoals t.a.v. recreatieruimtes, toegankelijkheid, locatie, etc. C. Eisen te stellen aan de woning zelf. Ook dat kun je weer in meerde re stukjes bezien, zoals: algemene eisen (aantal kamers, veilige trap; is de woning aanpasbaar voor mensen met een handicap, zoals traplift, voor rolstoelgebruikers e.d.). Je kunt eisen stellen t.a.v. de entree (geen hoge drempels), van de woonkamer (eetgedeelte en woon gedeelte), van de slaapkamer (bijv. gelijkvloers). Ook voor keuken en badkamer en voor installaties als CV, telefoonaansluiting(en), vol doende stopcontacten zijn allerlei wensen mogelijk. Puntejn Al met al worden er dus zo'n 84 ge noemd waaraan een woning zou moeten voldoen om het seniorenla bel te kunnen krijgen. En dan is het natuurlijk niet zo dat alle criteria even belangrijk zijn, zoals boven al werd opgemerkt. Ze worden dan ook onderscheiden in: 10 punten- eisen, 5 punten-eisen en 3 pun- ten-eisen. Op die manier kan voor elke senioren woning een score wor den opgemaakt over het behaalde aantal punten. Nogmaals, als u overweegt in te schrijven voor een seniorenwoning is het wellicht goed u eerst te laten informeren door dit rapport. Daar voor kunt u o.a. terecht bij een on langs door het COSBO Soest inge stelde commissie "Wonen", die u desgewenst daarover verdere uitleg kan geven. En u kunt natuurlijk ook zelf het rapport aanvragen. Dat kan bij het algemeen secretariaat van een van de ouderenbonden of bij de reeds genoemde SEV, tel. 010-4130935. WJ. Moggré, Soest. Het hing al een tijdlang in de lucht. De PTT had al tevoren aangekon digd dat ook het postagentschap in de supermarkt "Honsbergen" t.z.t. gesloten zou worden. Al eer der verdwenen de agentschappen Nieuwstraat en Smitshof. Onmiddellijk is toen reeds bezwaar aangetekend, maar de PTT deed dit af met de mededeling dat er te wei nig lokethandelingen plaatsvinden, m.a.w. er komen te weinig klanten, het agentschap kost geld. Op het voorstel het loket alleen 's morgens open te stellen werd niet ingegaan. De laatste twee jaren is echter een duidelijke toename van lokethan delingen te constateren. Dagelijks Woensdag 16 november, Soos in De Vijverhof, 14.00 uur, toegang vrij. Vrijdag 18 november, Dagtocht Hoge Hoedenmakerij. Woensdag 23 november: Soos en klaveijaswedstrijd in De Vijverhof, 14.00 uur. Woensdag 30 november: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Woensdag 7 december: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Woensdag 14 december: Soos in De Vijverhof, 14.00 uur. Info Soos: Mevr. R. Groen, tel. 17580. Info reizen: Mevr. R. Korte-Tie- land, tel. 13960. Info evenementen: Mevr. A. Ja cobs, tel. 15350. Dinsdag 22 november: 10.00- 12.00 uur, bowlen in C-drie, Wil- laertstraat 49. Dinsdag 6 december: 10.00- 12.00 uur, bowlen in C-drie. Dinsdag 13 december: 14.30 uur, Adventbijeenkomst in "Groot En- gendaal", Boekweitland 103. Dinsdag 20 december: 10.00- 12.00 uur, bowlen in C-drie. Dinsdag 3 januari: 14.30 uur, Nieuwjaarsbijeenkomst in "Groot Engendaal". Voor info: bijeenkomsten, mevr. A. v.d. Wal-Verwey, tel. 15846; bow len, dhr. J. Schippers, tel. 13683. De sociale en culturele deelname van ouderen neemt de laatste jaren toe. Ouderen hebben zich géorga- niseerd in afdelingen van de drie grootste ouderenbonden: de alge mene ANBO, de katholieke Unie KBO en de christelijke PCOB. Deze traditionele zuilen moeten echter losgelaten worden, zodat de bonden meer met één gezicht naar buiten kunnen treden. Dat vindt socioloog R.A.L. Ri- chardson, die in september afstu deerde aan de Katholieke Universi teit Nijmegen. In zijn proefschrift 'Plaatselijke afdelingen van oude renbonden in beweging' doet hij verslag van zijn onderzoek naar het functioneren van de ouderenbon den. Ouderenbonden moeten meer met één gezicht naar buiten komen, vindt Richardson. Ze moeten hun krachten bundelen en zo hun des kundigheid vergroten. Daarvoor moet men afstappen van de socialis tische en confessionele zuilen in de traditionele wijze van organisatie. Mevrouw E. Barnard, bondsse- cretaris van de ANBO: 'Voor de ANBO ben ik het hiermee eens. Maar ik vind ook dat je de eigen kleur van de andere twee bonden moet respecteren. Ouderen voelen zich prettig in het gezelschap waarin zij zijn opgegroeid. Zij hebben be hoefte aan duidelijkheid, zoals in de kerk. Ik maak daarom een onder scheid tussen twee niveaus van be langenbehartiging moeten we ech ter zoveel mogelijk samenwerken.' Richardson wijst op de voortgaande ontwikkeling van decentralisatie in de politiek. Hierbij worden steeds meer bevoegdheden afgestoten naar lagere overheden en instanties. Ouderenbonden moeten hierdoor het plaatselijk ouderenbeleid gaan volgen en beïnvloeden. De afdelin gen verschillen echter van mening. zo constateert Richardson. Sommi ge afdelingen willen de decentrali satie terugdraaien. Volgens hen is decentralisatie bedoeld als een be zuiniging. Anderen willen wel kri tisch en constructief deelnemen aan de lokatie besluitvorming. Richardson concludeerde dat afde lingen van ouderenbonden zich ontwikkelen van traditionele orga nisaties naar meer flexibele, eigen tijdse organisaties. Voorlopig zijn ze nog lang niet zover. Ze zijn nog te weinig bezig met educatie, bewust wording én visie-ontwikkeling. Af delingen hebben vaak te weinig des kundigheid, en te weinig mensen moeten te veel werk verzetten. Bron: ANBO- Vizier SOEST/SOESTERBERG Ten behoeve van bezoek aan o.a.: dokter, familie, winkelcentra, vrienden, kennissen, zieken huis. De prijs per rit bedraagt f 1,50 per persoon. Ook mogelijk zijn collectieve ritten t.b.v. een bezoek aan theater, concert, tuincentrum, enz. Hiervoor geldt een minimum aantal personen van 5 en een maximum van 7 personen. Te vens is een aangepast tarief van toepassing. Voor afspraken of meer informatie kunt u bellen naar 19190. Iedere werkdag tussen 9.30-13.00 uur. zijn er meerdere wachtenden voor het loket. Het voorziet duidelijk in een behoefte, vooral voor de oude ren in "Honsbergen", maar ook voor de bewoners in de wijk. Door de sluiting per 1 januari a.s. is men dus aangewezen op het hoofdpost kantoor aan de Steenhoffstraat of het agentschap in Overhees. Maar dat is ondoenlijk voor vele ou deren. Jaren geleden zijn de postagent schappen geïntroduceerd als servi ce aan de klanten. Nu, na de privati sering, gaat men bij de PTT kenne lijk uit van de gedachte: "Ze komen vanzelf naar ons toe, want ze kun nen niet om ons heen." Hier spreekt de macht van het monopolie. Direkt na de aankondiging van de definitieve sluitingsdatum zijn weer protestbrieven verzonden, o.a. door de gezamenlijke ouderenbonden en supermarkt van Doorn; ook door het College van B. W. is bezwaar aangetekend. Of het helpen zal? Het klantvriendelijke gezicht van "Tante Pos" is verdwenen en is overgegaan in een masker van ar rogantie. Maar de ouderen zitten ermee. Men zal straks met de Oude renbus voor een paar postzegels of wat contant geld naar de Steenhoff straat moeten. En met z'n allen sta je machteloos. De afgelopen maanden hebben de gezamenlijke ouderenbonden in Soest en Soesterberg, samenwer kend in het COSBO, zich sterk ge maakt naar de gemeente en naar de politieke partijen om de subsi die voor de komende vier jaar vei lig te stellen. Vanaf het begin stond de ouderenbonden een duidelijk doel voor ogen: Handhaving van de bestaande subsidie, dat wil zeg gen f 12.500,- per jaar, te verdelen naar verhouding van het aantal le den. Een duidelijk verhaal derhalve dat in een hoorzitting, tijdens contacten met de fracties van de politieke par tijen, tegenover de verantwoorde lijke wethouder en tijdens gemeen telijke commissievergaderingen tel kenmale werd herhaald; zo zeer zelfs dat de gemeente begon te spre ken van "herhaling van zetten". Maar uiteindelijk met succes, want op 12 oktober werd door de ge meenteraad een motie aanvaard die de subsidie voor de komende vier jaar op een niveau van f 12.500,- per jaar veilig stelde. De motie, opgesteld door het CDA en mede ondersteund door de an dere collegepartijen (PvdA) en WD) alsmede door de D66 en BAM, werd aldus met een grote meerderheid aangenomen. Met als motief jlat de ouderenbonden - mell hun vele vrijwilligers - belangrijk' werk doen om de vereenzamingvaj1 ouderen tegen te gaan. Een opvallend succes van de oude-j renbonden derhalve temidden de kortingen op subsidie die overall om ons heen plaatsvinden, Hoe kon dit gerealiseerdworden!; ArnrjM Blom m ?ijn medewerkers In de eerste plaats natuurlijk omdai. de ouderen in Soest en Soesterberg jr|ora Fauna Blom. Van al een belangrijke bevolkingsgroep winkels aan de Buys Ballotlaan vormen. Verder door een een- enige die nog steeds vanaf c drachtige samenwerking tussen de bouw in 1963 in handen van d< drie ouderenbonden (de ANBO, de- KBO en de PCOB) in Soest er Soesterberg. Ook de argumentatie, die consequent naar voren werd ge bracht, heeft ongetwijfeld zijn uit werking gehad. En tenslotte is de in schakeling van de grote politieke partijen ook hier effectief gebleken Met meer kans op succes dan bij een inschakeling van een specifieke be langenpartij, zoals bijvoorbeeld eer, ouderenpartij, met toch te weinig stemmen om een vuist te maken, Om nog maar te zwijgen van het ge nante en weinig overtuigende op treden van de ouderenpartijen in de landspolitiek. C. Groen, voorzitter KBO Soest/Soesterberg, Appeltaartje Buys Ballotlaan 13 Soesterberg 1 bos van 6.75 voor Buys Ballotlaan ..rÜA.MEVROUW..../RZ/EHEUa WEL UW PROBLEEM ^.MAA E ZOALS N ZIET,NEë/P0PHEl'06EA/BL/k' ÓÉEAJMAN€>OEARPEW VOORU 1ER 8E3CH/KK/M& /.PROBEER HE/EEWB BE COUE&A VAA/ A//EUW APPELAARBPER. 3LECPT6 EO R/LOMEZeR K N//ER VANDAAN,.. tEPEKE ovekeemkomstmet bes-taaupe erfoAf/ee /e ^p/ver-Toeval Ouderen zoals u en ik begrijpen niets meer van de "lol" die men schijnt te beleven aan het kapot maken en vernielen van ander mans goederen. Het overigens vriendelijke vliegdorp Soesterberg ontkomt ook niet aan het vandalis me, tot ergernis van velen. Het begin van de Prof. Lorentzlaan bijvoorbeeld wordt door de ge meentelijke plantsoendienst - of heet dat tegenwoordig "groenbe- heer" - immer uitstekend verzorgd. De middenberm van de onlangs vernieuwde straat kreeg een aantal jonge boompjes. Wat is er nu leuker dan dergelijke boompjes te breken of finaal uit de grond te rukken? Deze bezigheid schijnt heel aantrekkelijk te zijn. Immers de aanplant verdween de eerste keer in het eerstvolgende weekend nadat een en ander was aangebracht. En ook toen het door de groenbeheerders opnieuw werd geprobeerd, werden de boompjes vernield. Het is bekend, dat in het weekend na sluitingstijd van een bepaalde kroeg deze dingen gebeuren, maar de politie heeft blijkbaar tijd noch mankracht om er iets aan te doen. Behalve toen het uitlekte dat buurt bewoners de knapen zouden op wachten en een lesje zouden leren, toen kwamen de dienders en wer den de vernielers ingerekend... Meer recent was er een mevrouw, die meende dat reclameborden van een bedrijf aan de Rademakerstraat haar zicht belemmerden. Zij vroeg de borden anders te plaatsen, maar aan dit verzoek werd geen ge- Donderdag 15 december: Kerst- soos in Honsbergen (spelmiddag) voor alle 55+-ers uit Soest, 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Voor con sumpties wordt gezorgd. Zondag 18 december: praatmid dag in Honsbergen, 14.30 uur; zaal open 14.00 uur. Toegang gratis; ie dere bezoeker ontvangt 2 consump tiebonnen. Zondag 8 januari: Nieuwjaarsre ceptie in De Vijverhof; Eerste akti- viteit in ons jubileumjaar 1995; 14.30 uur; zaal open 14.00 uur. Wekelijks: Soos in Honsbergen; iedere donderdag om 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Kosten f 1,- p.p. ontvangt hiervoor 2 con sumptiebonnen. (Donderdag 29 december is er geen soos!) volg gegeven. Daarop waarschuw de zij de politie, die tussen de mid- dag een uurtje in de politiepost aan wezig is. Maar van deze dienaren van de wet kreeg zij nul op het rekest. "Daar hebben wij niets mee te maken; 0 moet Baarn bellen...", zo luidde het advies. De dame werd boos en begreep niet dat een van de aanwezige agenten niet de moeite kon nemen om op nog geen vijftig meter afstand even te kijken of haar klacht gegrond was. Er was geen praten aan. Er ge beurde niets... Nu gaat het er niet om of de klaag ster al dan niet gelijk had. Het feit blijft, dat de slogan: De politie is uw vriend, nergens op gestoeld blijkt... Hanny van den Horst, voormalig hoofdredactrice van het weekblad Margriet, is de auteur van dit boek, waarin ook persoonlijk getinte bij dragen van: Tineke Beishuizen, Ruud Bom, Heieen Crul, Jos H. Dijkhuis, Henk J. Meier, Gemma Naninck, Jeanne Roos en Gerda Zwartjes. Jaap Vegter tekende voor de illustraties. Het Utrechts Nieuwsblad kondigde het boek aan als een 'lavende infor matiebron voor senioren'. Het boek belicht zowel de emotionele als ma teriële veranderingen die met het ouder worden gepaard gaan, op een nuchtere en realistische manier. De volgende onderwerpen komen aan de orde; financiële regelingen voor later, de gevaren en de vreugden van de zorg voor de nog levende ou ders (die pas écht oud zijn) en de (klein)kinderen, scheiding en nieu we relaties, studeren en cursussen gezondheid, vrijwilligerswerk, eu thanasie, ontslag en VUT. Een han dige adressenlijst vormt het sluit stuk. De auteur citeert in het boek, met instemming, Erica Terpstra, waar meezij blijk geeft van het inzicht dat vijftigers en ouderen geen afge schreven generatie vormen: "Het zijn de kinderen van de inspraak democratie, de mensen die in de ja ren zestig op de barricaden stonden en het Maagdenhuis bezetten, de Dolle Mina's en de kampioenen van de anti-autoriteitsgolf. Zij introdu ceerden begrippen als 'Baas in ei gen buik' en 'Alles moet kunnen'. Die generatie is zo gewend mee te beslissen dat het beleid ten aanzien van senioren een andere inhoud en prioriteit zal krijgen. Zij laten zich niet als een Jan Doedel-generatie de sociale geschiedenis inschrijven.' "Dicht bij Later", Hanny van der Horst. Uitgeverij J.H. Gottmer, Haarlem. Prijs f 39,50. Bron A NB O - Informatie! Een wekelijkse column van of over ei min of meer bekende Soesterbergt Deze week: D. van Niekerk, Dorpspie 96. Handig draait de 83-jarige Van Ni kerk zijn zoveelste sigaret in een bekei de sigarettendoos van vroeger. Vro ger, dat was in 1935, toen hij en zijn dr jaar jongere echtgenote trouwden t samen in hun geboortestad Gouda at hun toekomst begonnen. Wie toen g> zegd had dat zij hun verdere leven Soesterberg zouden gaan wonen, zc voor gek worden verklaard. Hij had een goede baan in de Goud kaashandel en dat zou misschien zo zi gebleven als er geen Duitse overhee sing in 1940 was geweest. 'Kase ai Holland' moest ook in Berlijn wordt gemaakt en hij kon hoog en laag sprii gen. Van Niekerk werd in 1941 na Berlijn getransporteerd. Om de dr maanden een paar dagen naar huis t dat hield hij negen maanden vol. Zi moeder woonde in Zeist en wist dat Soesterberg woningen te huur waren Soesterberg? In het hart van de Duit bezetting? Juist daar zou hij mogeli niet opvallen en zo verhuisde hij 1941 onopvallend met vrouw en tvvi kinderen naar het vliegdorp. Bij h spoor in Soestduinen kon hij aan de sk en zo kon hij in het openbaar ondcrdu ken en was af van de Berlijnse kaas. H was in een tijd dat alles gebruikt wei om kleding te maken en zo kon Vt Niekerk beslag leggen op een parachu die hij met een maat ergens bij Soes duinen in de grond stopte. Uiteraai werd dit gezien en aan de Duitsers ve raden. Arrestatie volgde, met drie d gen gevangenschap op het Paardeve in Utrecht. Dank zij een slimme verd diger en een Duitser die een goede g tuigenis van hem gaf werd hij op vri voeten gesteld. Om minder op te vallen veranderde 1 van beroep en werd kok in de Wille Arntzhoeve. Elke dag op de fiets na zijn werk, totdat ook dit vervoermidd door de Duitsers werd afgenomen en 1 elke dag lopend naar en van zijn we kwam. Zo kon hij doorgaan tot janut 1945. Razzia's van Duitsers moesten die tijd mankracht voor Duitsland opl veren en zo werd ook Van Niekerk o

Soester Courant | 1994 | | pagina 16