IO Deerlijk /Tl MAX HAVELAAR aru6hocK rm 7WL TUUR WELZIJN! Remco Campert en Jan Mulder: literaire Chippendales in 'Nieuwe herinneringen' Krekel en Mier' voor kleuters 'De tweeling' boek van het jaar ZD Prettig tegendraadse muziek door het Frans Vermeerssen Quartet ÜT Nieuws van de bibliotheek Westeneng ^2ï~NS[MG 16 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT Woensdag 23 november, C-drie Kinderboerderij de Vrije Teugel 25juur PAGINA 26 WOENSDAG 16 NOVEMBI Docentenconcert van RMA-muziekschool Zaterdag 19 november in C-drie Tessa de Loo wint Publieksprijs 1994 Mayindra Bloesem-remedies van Edward Bach in Centrum Mayindra Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures Lezing Huisvrouwen over Sint en Kerst in de Sahara Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Lezing over kanker Volksuniversiteit Soest/Soesterberg GRÖES&BLOEii Lezing over het weer W ervingscampagne voor pleegouders Kinderboerderij De Vrije Teugel \Nereld1/I/inkel Max Havelaar-week KOFFIE EN NU ÓÓK CHOCOLA! Zondagconcert in kasteel Groeneveld Informatie-avond over Reiki stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen Rondje Soest 'Die Tödliche Maria' HIJ IS ER WEER... Automobilist ziet bromfietser niet Horloge en ketting uit woning gestolen S*1- ^ier'is een thealcrpro- ratiehp °°j 'ult'rs' met als inspi- krekel a ber°emde fabel De c" de mier' van La Fontai- geschreven door Patricia Kui- D^iladruk in de voorstelling ligt niet Zpncfru°P de a.nekdote alswel op de te- Lpbi vrijheid/geborgenheid die KreKel en Mier vertolken. De jonge ac- k ^Jlb Amhali en Jeffrey Spalburg verbeelden door middel van spel, be weging en muziek hoe Krekel en Mier door de vierjaargetijden heen op eigen wijze hun plek in de wereld veroveren. Ue voorstelling wordt uitgevoerd door theaterwerkplaats De Paardenkathe draal uit Utrecht. De regie is in handen van Els van der Jagt. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 6,- kinderen) en f 8,50 (volwassenen). Leeftijd vanaf 4 jaar. Reserveren bij: C-drie, Willaertstraai 49, tel. 22188, ma. t/m vr. 9.00-17.0C uur en zat. 9.00-12.00 uur. i Scène uit 'Krekel en Mier'. Vorige maand hielden wij een huis-aan-huis-collecte. Deze collecte heeft f 15.137,65 opgebracht. Een prachtige resultaat! Wij danken alle gevers van harte. Mocht u de bus aan de deur gemist hebben: uw gift blijft welkom op giro 4496858 t.n.v. Kinderboerderij 'De Vrije Teugel', postbus 3139 te Soest. Hartelijk bedankt namens alle dieren, kinderen en mensen van de leiding. Op zondag 20 november vindt in zaal Concordia in Hoogland weer het jaar lijkse docentenconcert van de RMA muziek- en dansschool plaats. Ver schillende instrumenten worden gepre senteerd, o.a. de accordeon, de blok fluit, de saxofoon, de fagot, de hoorn en de viool. De presentatie, die één uur zal duren, is geschikt voor ouders en ande re belangstellenden en kinderen vanaf 5 jaar. Het concert wordt gepresenteerd door Anneke Langeraar. Aanvang: 12.00 uur. Toegang: gratis. Literair roddelen, literair strijken, literair zingen, literair pindakaas maken, literair bezig zijn. Ziedaar enige van de smakelijke ingrediën ten van de nieuwe literaire thea tershow 'Nieuwe Herinneringen' van Remco Campert en Jan Mul der. Het duo dat vorig jaar met 'De Teen' voor volle zalen en een daverend succes zorgde bij de zowel professionele als liefhebbende bezoeker. De aankleding zal deze keer nog verzorgder zijn, met lastig naar, bijvoorbeeld, Soest te ver voeren gevaartes (pindakaasmachine, strijkplank en het grote, wereldverover- ende horloge' met maar één wijzer). In 'Nieuwe Herinneringen' - de titel geeft het al een beetje aan - zal de blues niet ontbreken. Bij Campert en Mul der: de gniffelblues. Verhalen over nieuwe, aantrekkelijke amoreuze con structies zullen 'Nieuwe Herinnerin gen' tevens een educatief karakter ge ven, zodat het deze keer ook voor lite raire stumperds onder de twintig de moeite waard is om naar het theater te gaan. Literaire knobbels, literaire cross-talks, literaire Chippendales! Zaterdag 19 november in de theater zaal van C-drie. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 17,50 (Pas 65/CJP f 15,-). Jan Mulder (l.) en Remco Campert. Het boek 'De tweeling' van Tessa de Loo (1945) is door het Neder landse Boek publiek verkozen tot het Boek van het jaar 1994. De au teur heeft hiermee de achtste Pu blieksprijs voor het nederlantjse gewonnen. De bekendmaking vond plaats op 8 november in het Betty Asfaltcomplex te Amster dam. Tessa de Loo nam de prijs persoonlijk in ontvangst. De Publieksprijs voor het Nederlandse boek is de enige prijs die wordt toege kend door de gewone lezer: bezoekers van bibliotheek en boekwinkel werden uitgenodigd tussen 6 september en 27 oktober een stem uit te brengen op het in hun ogen mooiste boek dat versche nen is tussen 1 januari 1993 en 1 juli 1994. "De tweeling" kreeg 9,5% van de in totaal 16.635 uitgebrachte stemmen. Vergeleken met 1993 deden dit jaar ruim 25% meer lezers mee aan de ver kiezing. "De tvveëling" is de geschiedenis van de in 1916 in Duitsland geboren tweeling Lotte en Anna, die in hun kindertijd van elkaar gescheiden worden. Anna groeit op in Duitsland, Lotte in Neder land. Als zij bejaard zijn, ontmoeten zij elkaar bij toeval in het kuuroord Spa. De volstrekt verhollandste Lotte, die tijdens de oorlog Joodse onderduikers heeft beschermd, staat aanvankelijk ui terst wantrouwig tegenover haar her vonden tweelingzuster, maar wordt door de aangrijpende verhalen van An na geconfronteerd met de keerzijde van haar eigen werkelijkheid: het lijden van gewone Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Van "De tweeling" zijn de Duitse, Franse, Spaanse, Italiaanse, Portugese, Engelse, Amerikaanse, Deense, Zweedse en Noorse vertaalrechten in middels verkocht. Voor het boek ont ving Tessa de Loo op maandag 7 no vember de Otto von der Gablentz-prijs, die wordt toegekend aan personen die zich verdienstelijk maken op het gebied van objectieve informatievoorziening over de Bondsrepubliek Duitsland. Aan de Publieksprijs voor het Neder landse Boek is een geldbedrag van f 15.000,- verbonden en een sculptuur van Jeroen Henneman. In 1993.ontving Hella S; Haasse de prijs voor haar boek 'Heren van de thee". Kerkstraat 3-5 Soest - Tel. 25599 In biologisch gezondheidscentrum Mayindra aan de Kerkstraat wordt bin nenkort een cursus van zeven lesdagen gegeven over de 38 bloesemremedies van Edward Bach. Van de deelnemers wordt een goede motivatie, nieuwsgierigheid en open heid verwacht. Naast het bespreken van de remedies wordt aandacht besteed aan intuïtieve training, kennis over cha- kra's en het op verschillende manieren stellen van een diagnose. De volgende cursus begint op zaterdag 26 november. Informatie is verkrijg baar bij Mayindra aan de Kerkstraat 3-5, tel. 25599. Smitsweg 311, tel. 12630 2-101: Speel-o-theek Baarn zoekt vrijwilligers voor kleine reparaties en licht-administratief werk. 3-112: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt iemand die op vrijwillige basis één avond in de week piano wil spelen. 7-106: Kinderboerderij vraagt vrij willigsters voor kinderactiviteiten (in samenwerking met anderen); 1 tot 5 middagen per week. 7-125: Jongerenwerk Soesterberg vraagt vrijwilligers voor diverse activi teiten. 10-104: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt vrijwillig(st)er bij fiets- en verkeerslessen. 2-111: Bejaardencentrum Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het winkel tje, o.a. inkoop, prijzen en verkoop, (eenvoudige) financiële administratie. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag van 9.00-12.00 uur, tel. 12630. Op woensdag 23 november houdt de afdeling Baarn/Soest van de Neerland- se Vereniging van Huisvrouwen een. bijeenkomst in De Prom in Baarn. Bij die gelegenheid zal Simone Thomas een lezing houden met als thema 'Sint en Kerst in de Sahara'. In de voordracht vertelt ze op humoristische wijze de be levenissen van een Nederlands echt paar dat in het Egyptische deel van de Sahara in contact komt met een totaal andere cultuur. De spreekster treedt op in Egyptisch gewaad. De aanvang van de lezing is 14.00 uur. Aan introducees wordt een kleine bijdrage gevraagd. Agenda C-drie Expositie Vrouw en Kunst; werk van vrouwelijke kunstenaars uit de collectie Kunstuitleen Soest; t/m 28 november; toegang vrij. Zaterdag 26 november, 20.15 uur: Cabaretavond R.K. Jongeren Soest; toegang f 7,50. Zondag 27 november, 14.00 uur; Kinderbios: 'De Reddertjes'; f 4,- (kin deren), f 6,- (volwassenen). Vanavond vindt in restaurant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122, de 9e lezing plaats in de cyclus, georganiseerd door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. Psycholoog-therapeut drs. Eva Spanhoff-Suerink zal spreken over de omgang tussen mensen met kanker en de mensen om hen heen. Voor fami lie, vrienden en kennissen is het vaak moeilijk ermee om te gaan en goed be doelde hulp blijkt vaak anders over te komen. Mensen met kanker komen hieïdoor soms alleen te staan en de om geving weet niet hoe het wel zou kun nen. Eva Spanhoff is o.a. docent-supervisor aan een opleiding voor verpleegkundi gen en maatschappelijk werkenden. Ze is zelf met kanker geconfronteerd en begeleidt sinds 1984 kankerpatiënten, zowel in groepsverband als individueel. De lezing begint om 20.00 uur. Toe gang: f 15,-. Vriendschap en liefde De tiende en laatste lezing in de serie wordt gehouden op woensdag 23 no vember, eveneens om 20.00 uur in rest. Van den Brink. De psycholoog Roger Rundqvist, auteur van zeven boeken over psychologie en filosofie, zal dan spreken over vriendschap en liefde. Ze zijn niet vanzelfsprekend, maar vragen om een bepaalde levenshouding: de be reidheid om jezelf te laten zien en te ge ven, de openheid om echt te communi ceren. Als er onvoldoende tijd en aan dacht is, is er geen ruimte voor vriend schappen, slechts voor oppervlakkige kontakten, en tenzij we van onszelf kunnen houden zullen we niet echt van iemand anders kunnen houden. Roger Rundqvist was ook de eerste spreker in de lezingencyclus en sprak op 21 sep tember over omgaan met verlies. Informatie en reserveringen: Anita An singer, tel. 20335. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Huidverzorging, make-up, kleuren- en figuuranalyse Een beknopte maar zeer doelmatige cursus om aankopen op het gebied van cosmetica, kleding en accessoires beter te doen slagen. De volgende onderwer pen komen aan de orde: huidverzor ging, persoonlijke kleurenanalyse, ma ke-up (toepassing juiste kleuren), fi guuranalyse (welke modelj welke kleur en kleding hoort bij uw type?) shawl- knopen en advies over accessoires. Aanvang cursus: dinsdag 24 januari 1995, 14.00-16.00 uur. Docente: mevr. G. Broerze. Cursusadres: Koper wiek 14. Aantal lessen: 4. Cursusprijs: f 105,- (materiaalkosten f 8,-). Pech onderweg De cursus "Pech onderweg" staat we gens succes opnieuw op het voorjaars programma van de Volksuniversiteit. Verschillende technische onderwerpen van uw auto en auto's in het algemeen worden in deze cursus behandeld: ban den/wielen en het wisselen hiervan, verlichting, startproblemen, veiligheid, kleine reparaties en onderhoud, APK. U kunt ook eigen onderwerpen inbren gen. Aanvang cursus: woensdag 1 februari 1995, 19.30-21.30 uur. Docent: dhr. W.M. Wassink. Cursusadres: Garage Sméeing, Koningsweg 14. Aantal les sen: Cursusprijs: f 50,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. TUINBOUW EN PLANTKUNDE soest! De lezing 'het weer, de verwachting en de gebruiker' op donderdag 17 novem ber bestaat uit twee diaseries. De eerste serie is getiteld 'Van waarneming tot verwachting'. De heer Henri van Zoe- len vertelt hierbij over het proces dat zich afspeelt tussen 'de blik naar buiten' en het eindprodukt, de weersverwach ting. Aan de orde komen o.a. de ge bruikte instrumenten, de wereldomvat tende organisatie, enkele werkmetho den op een weerkamer, het ontstaan van wolken, fronten en andere aspecten van het weer. De tweede serie heet 'KNMI, hoe en voor wie?' en gaat over de verschillende doelgroepen, de klan tenkring van het KNMI. Hierbij laat dhr. Van Zoelen zien dat het KNMI veel meer doet dan alleen het weer- praatje op radio en televisie. Plaats: EHBO-gebouw, Parallelweg. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: leden gratis, niet-leden f3,-. 'Geef geen geld, geef een thuis'. Dat is het motto van de landelijke wervings campagne die de Federatie Pleegzorg start in november. De campagne moet het grote tekort aan pleegouders terug dringen. Met televisiespots, affiches, advertenties en persberichten. Iedereen die meer wil weten over pleegzorg kan het gratis informatienummer 06-0223432 bellen. De Pleegzorg Centrale Utrecht krijgt elk jaar zo'n achthonderd aanvragen voor kinderen en jongeren die pleegou ders zoeken. Voor meer dan de helft van hen is geen plaatsje bij pleegouders beschikbaar. Dat is schrijnend. Zeker gezien het feit dat veel mensen ten on rechte denken dat ze geen pleeouder kunnen worden en zich daarom niet aanmelden. De campagne heeft dan ook als doel om een breed publiek dui delijk te maken dat in principe iedereen van 21 jaar en ouder in aanmerking komt voor het pleegouderschap. Stabiliteit, warmte, vertrouwen en re gelmaat zijn van belang. Niet het inko men, de samenlevingsvorm, de oplei ding of ervaring bepalen of iemand ge schikt is als pleegouder. Ook is vaak on bekend dat er verschillende vormen van pleegzorg zijn, over periodes van een paar weken tot meerdere jaren. Pleeg ouders kiezen zelf de pleegzorgvorm die het best bij hen past. Met de kreet 'Geef geen geld, geef een thuis' wordt ingespeeld op de grote be reidheid die Nederlanders tonen om anderen te helpen, gezien de vele goede doelen waaraan geld geschonken wordt. Ook de Pleegzorg Centrale vraagt om hulp. Alleen niet in de vorm van het geven van geld. De Pleegzorg Centrale vraagt mensen om kinderen die (tijdelijk) niet meer bij hun ouders kunnen wonen een thuis te geven. Zo dat ze in een voor hen moeilijke periode vaste grond onder de voeten krijgen. Wie meer wil weten over pleegzorg kan zoals vermeld gratis bellen met de Pleegzorg Centrale in de provincie Utrecht, 06-0223432. Bellers krijgen een brochure toegestuurd en een, vrij blijvende uitnodiging voor één van de voorlichtingsbijeenkomsten. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 17 november Van 9.30-11.30 uur: activiteiten voor volwassenen. Om 9.30 uur komt groep 6/7 van de Carolusschool voor het na tuurproject over de verzorging van die ren. Om 13.15 uur is groep 8' van de Ludgerusschool aan de beurt. Deze kinderen hebben het met Titia over die ren en hun gedrag. Om 15.45 uur staan de kinderwerkers paraat om Laurens, Stijn en Yasin te ontvangen. Deze drie kinderen zijn jarig en nemen veel vriendjes mee om dit te vieren. Vrijdag 18 november: Van 15.45-17.45 uur: Maud, Diederik en Jasmijn die samen met hun vriendjes de boel op stelten komen zetten. Om 19.00 uur is het weer kinderdisco. Alle kinderen van 7 tot en met 12 jaar wor den uitgenodigd voor dit gebeuren met als thema: Italië. Kinderen worden ver zocht in te verschijnen. Er worden di verse activiteiten gedaan die met Italië te maken hebben. De entree is twee gul den per persoon. Zaterdag 19 november Om 13.30 uur zijn Maureen, Barbara en Florentin onze gasten. Ook zij ko men hun verjaardagsfeest bij ons vie ren. Maandag 21 november Om 19.00 uur is groep 4 van De Weg wijzer paraat om alles te leren over wat dieren eten. Om 13.15 uur komt groep 5 van de Van der Huchtschool voor het project over verzorging. En dan om 16.00 uur de laatste knutselles voor de kinderen van 4 en 5 jaar. Ook om 16.00 uur de toneelgroep die verder oefent. Dinsdag 22 november Om 16.00 uur begint de kookgroep met het maken van een lekkere hap. Ook om 16.00 uur de boerderijgroep: de kinderen leren vandaag weer iets nieuws. Kom meedoen! Woensdag 23 november Om 9.30 uur start de peuter/ouderacti viteit. Gezelligheid troef op deze och tend. Ook vandaag: toneel met leuke activiteiten daarna. Dit start om 14.00 uur en is geschikt voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. N^^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Wereldwinkel Soest haakt in op de Landelijke Aktie voor produkten met het Max Havelaar-keurmerk. Chocola de en koffie van Max Havelaar mogen alleen het Max Havelaar-keurmerk voeren als aan de volgende voorwaar den is voldaan: - Alle cacao- en koffiebonen zijn recht streeks ingekocht bij organisaties van kleine boeren en boerinnen; - Max Havelaar geeft altijd een toeslag op de wereldmarktprijs, zij hebben im mers een achterstand in te lopen; - Max Havelaar garandeert een vaste minimumprijs, van minder valt niet menswaardig te leven; - Boerenorganisaties kunnen 60% van de inkoopprijs al ontvangen voordat de oogst begint, zodat de boeren geen schulden hoeven te maken bij woeke raars. - De samenwerking met Max Havelaar is van lange duur. Dat geeft de boeren zekerheid over de afname van hun oogst. Max Havelaar koffie en chocolade is te koop in nagenoeg iedere supermarkt in Nederland. Kunt u ze niet vinden, vraag er dan de winkel-chef naar. Dat is be langrijk voor de kleine koffie- en cacao- boer. Uitgebreider sortering In de Wereldwinkel kunt u keus maken uit vele soorten Max Havelaar-koffie, zoals: - Indio (ook bonen), een pittige goud- merkkoffie uit Latijns Amerika; - Campesino, een roodmerk-koffieme- lange uit Afrika en Latijns Amerika; - Residentie (ook caffeïnevrij), een zil vermerk-melange; - Café Organico, een biologisch geteel de koffie uit Mexico; - Café Forëstal, een milde koffie in pondsverpakking. Dat gaat ook op voor de chocolade van Max Havelaar. Er zijn plakken choco lade in vier smaken, pakjes bloemen, kleurige kerstballetjes in zakjes, choco ladeletters, kleine reepjes chocolade (los en in pakjes). Vanwege de aktie- week is er voor elke klant een folder met daarin een 'proef chocolaatje ter ken nismaking. INFO: STICHTING MAX HAVet-AAR. 0ia-JJ<«02, Het repertoire van het Frans Ver meerssen Quartet is, blijkens hun optreden in Artishock van zater dag j.1., nogal merkwaardig opge bouwd. Naast de vele eigen com posities werd er een aantal stukken gespeeld van de in 1977 overleden saxofonist Rahsaan Roland Kirk. Bij nader inzien is die combinatie helemaal niet zo vreemd. Er zijn inderdaad een paar overeen komsten te bespeuren: evenals destijds bij Kirk wordt ook binnen de groep van saxofonist Frans Vermeerssen op ei genzinnige en avontuurlijke wijze om gesprongen met de jazztraditie (met kennis van en respect vóór diezelfde traditie). Een ander punt van overeen komst is de prettige tegendraadsheid waarvan in beide gevallen de muziek doordrenkt is; de luisteraar wordt meer dan eens op het verkeerde been gezet middels stijlcitaten, bijna-citaten en schijnbaar abrupte overgangen. Vooral bij onverwachte tempowisselingen en dergelijke, bleek hoe goed dit viertal muzikanten op elkaar is ingespeeld en hoe intensief er naar elkaar geluisterd wordt. Bijzonder fraai waren een aantal collectieve en tamelijk vrije improvisa ties, vaak zonder vast metrum en niet zelden met enig onconventioneel in- De Baarnse Muziekkring organiseert op zondag 20 november weer een zon dagmiddagconcert in de Hasselaerzaal van kasteel Groeneveld. Soliste is de 25-jarige Tamara Rumiantsev (piano); zij speelt werken van Medtner, Schu- mann, Chopin, Debussy en Liszt. Aan vang: 16.00 uur. Toegang: f 11,-. Op dinsdag 22 november, 19.30 uur, wordt er aan Di Lassostraat 66 (Over hees), een open huis gehouden vooralle mensen die Reiki kennen of erin geïnte resseerd zijn. Het wordt een avond van onderling uitwisselen van Reiki-infor- matie, -ervaringen en -behandelingen. De toegang is vrij. Reiki is een eenvoudige manier om zichzelf en anderen te helpen door ge nezende energie via de handen door te geven. Van nature kan iedereen deze energie toepassen, maar onze 'ener gie-kanalen' zijn als het ware dichtge slibd, geblokkeerd door onverwerkte levenservaringen. Aan de mensen die Reiki nog niet kennen wordt uitgelegd hoe deze kanalen weer te openen zijn via het volgen van een cursus. Voor beelden en ervaringen laten zien hoe ef fectief Reiki kan werken. Reiki is door zijn eenvoud door iedereen te leren en op alles toe te passen: mensen, dieren, zelfs planten. Rond 1900 is deze gene zingsmethode herontdekt in Japan en tegenwoordig zijn er Reiki-beoefenaars over de hele wereld. Informatie/opga ve: Gitti Görög, Reiki Meester, tel. 27972. strumentgebruik. Het eigenaardige is dan weer dat ook binnen dergelijke, aan de free-jazz herinnerende gedeelten het thema op de een of andere manier toch herkenbaar bleef. Mede hierdoor ont stond een prachtig evenwicht tussen compositie en improvisatie. Er werd met volledige inzet en met veel plezier gemusiceerd - Roland Kirk zou het ze ker gewaardeerd hebben. ea A/bert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Crichton, Michael: Onthulling. Een overname complot en de be schuldiging van ongewenste intimi teiten dreigen de carrière van een be kwaam computerman te breken. Fascinerend beschreven verhaal met hedendaagse thema's. Fielding, Joy: Kijk niet om. Een openbare aanklaagster wordt bedreigd nadat ze een cliënte heeft overreed aangifte te doen van een gewelddadige verkrachting en deze vermoord is. Spannende psycholo gische thriller met een onverwachte ontknoping. Folsom, Allan: De dag na morgen. Een Amerikaanse arts ontdekt in een Parijse bistro de man die jaren geleden zijn vader heeft vermoord en gaat op jacht naar déze man. Daarmee begint een verbijsterende geschiedenis die voert naar een in ternationale moordzaak. Hiaasen, Carl: Striptease. Een lid van het Amerikaanse Con gres komt in moeilijkheden wanneer hij in verkiezingstijd betrokken raakt bij een omkoopschandaal en bij een vechtpartij in een striptease-bar. Verhaal vol actie en spanning. Michael, Judith: Verborgen verlan gens. Een seksueel misbruikte jurist neemt 25 jaar later revanche. Romantisch verhaal waarin spanning en avon tuur niet ontbreken. Min, Anchee: Rode Azalea. Autobiografisch relaas van een jon ge vrouw die opgroeit in communis tisch China tijdens de Culturele Re volutie. Sherwood, Frances: Voorspraak. Na een jeugd vol gewelddadigheden en onderdrukking probeert een 18e-eeuvvse Engelse vrouw een on afhankelijk bestaan als schrijfster op te bouwen. Een realistisch en leven dig beeld van het dagelijks leven in de 18e eeuw. Simpson, Pamela: De verloren dochter. Een doodgewaande erfgename eist nadat ze vele jaren spoorloos was haar rechten op in een groot scheep vaartconcern, tot grote consternatie onder haar familie. Boeiende fami lieroman. Wood, Bari: Kus van de dood. Een helderziende vrouw is getuige van een moord. Haar beschrijving van de moordenaar brengt de politie dichter bij de dader. Als de dader dit toevallig hoort gaat hij op zoek naar haar. Bijzonder spannende thriller. Engelse romans Deaver, Jeffery, Praying for sleep. Wanneer een vrouw hoort dat een schizofrene misdadiger., die door haar toedoen is veroordeeld, uit een psychiatrische inrichting is ontsnapt, vreest zij voor haar leven. Een knap gecomponeerde, psychologische thriller. Ellis, Julie: Lasting treasures. Een Russisch-joods meisje ont vlucht in 1917 de revolutie en ont moet in Parijs een Amerikaanse mi litair met wie ze naar Amerika ver trekt. Vlotgeschreven roman, waar in veel gebeurt in de hogere kringen. Grisham, John: The chamber. Enkele weken voordat een man ter dood zal worden gebracht, probeert zijn kleinzoon, een advocaat, de exe cutie te voorkomen. Nieuwe, sterke roman van de schrijver van o.a. The Firm. O'Connor, Joseph: Desperadoes. Wanneer een gescheiden Iers echt paar naar Nicaragua reist om het li chaam van hun overleden zoon op te halen, blijkt hij nog in leven te zijn. Het boek is een mengeling van span ning, ontroering, humor en psycho logisch inzicht. Updike, John: Brazil. Roman over de liefde tussen twee ui tersten in Brazilië: de rijke blanke Isabel en de arme, zwarte Tristao. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuvplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. i«a™d?n\n °n vrijdagavond van io.ju-zu.3U uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. door Arie Wandelaar Steenhoffstraat 46,_tel-_H>577_ Donderdag 17 november: Maria heeft geen contact met de buiten- wereld. Ze woont op een benauwde bo- venetage met uitzicht op een kale bin nenplaats. Haar dagen zijn gevuld met de zorg voor haar dominante echtge noot Heinz en haar ondankbare, hu meurige, zieke vader. Tussendoor doodt ze (met haar blik) vliegen, die ze vervolgens, gerangschikt naar grootte, bewaart in een kist. Maria leeft als een gevangene. Haar manier om te ontsnappen is de verbeel ding; ze schrijft brieven aan zichzelf en 'post' deze in een dubbelwandig dres soir. In twintig jaar lijkt haar leven on veranderd. De enige lichtpuntjes in haar dagelijks bestaan vormen een beeldje, waarin ze wat van het huis houdgeld spaart dat ze elke dag van Heinz krijgt, en de overbuurman, die steeds vaker in haar brieven voorkomt. Als Heinz op een dag haar spaargeld ontdekt en vergokt is Maria's enige hoop op ontsnapping vervlogen. Ze opent het dressoir en honderden brie ven komen tevoorschijn. Door het le zen van deze brieven komt haar leven in beeld. Maria's moeder stierf op het kraambed. Als haar vader getuige is bij de eerste kus die Maria als schuchtere tiener krijgt, heeft dit een beroerte tot gevolg. Vader is vanaf dat moment ver lamd en Maria gedoemd hem te verzor gen. Uit schuldgevoel trouwt ze met een jonge kaartvriend van haar vader. Ver volgens staat haar leven één en al in dienst van de beide mannen. Nu heeft ze alleen nog die overbuurman. Maria grijpt haar kans, maakt contact en waagt de stap naar buiten! Haar belang stelling voor de buurman gaat echter veel verder dan haar benauwde omge ving toelaat en een dramatische wen ding wordt onvermijdelijk... 'Die Tödliche Maria' is de debuutfilm van Tom Tykwer (29). Tykwer is film huisexploitant en maakte televisiepor tretten van regisseurs. Voor zijn film schreef hij zelf het scenario, deed de produktie en componeerde de muziek. 'Die Tödliche Maria' is een overtuigend debuut; een hyperrealistisch portret van een geïsoleerde vrouw, gekruid met zwarte humor. De film werd geselec teerd voor het Festival Rotterdam en het Hofer Filmfestival en bekroond met de Eastman-Preis. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/5-F f 5,-. Wat 5 december en Sint Nicolaas be treft is Arie altijd een modelgelovige geweest. De wortels van dil geloof la gen in zijn kinderjaren, ruim zestig jaar geleden. Ze werden op een be waarschool, ouderwetse benaming voor stalling van kleuters, gevoed door klassieke nonnen. Religieuze kinderverzorgsters, die eens per jaar van vreugde rood aanliepen omdat ze in staat waren het bewijs te leveren dat heiligen wel degelijk bestonden. Wat er nou precies heilig aan die pre laat was is Arie in die bewaarschool periode nooit helemaal duidelijk ge worden, of het zou moeten zijn dat hij nimmer kwaad met kwaad wenste te vergelden en na gezang en het beluis teren van goede voornemens voor goedzak speelde. Pieterman was in de belevenis van kleine Arie in die tijd een ettertje. Zo genaamd komisch, maar voor kinde ren in het geheel niet leuk. Als je met hem te maken had moest je het goed op een janken zetten om aan een enke le reis Spanje te ontkomen. Bij Arie thuis schoof op de avond van 5 december weliswaar ook een mijter plus baard naar binnen, maar het was toch een heilige van ander gehalte. Meer het type van ouwe jongens kren- tebrood, die bovendien reeds bij bin nenkomst de geruststellende medede ling verstrekte dat zijn knecht helaas niet aanwezig kon zijn aangezien het ettertje tijdens het vullen van schoor stenen van het dak was gevallen. 5 december, het was dankzij de regie van Arie's ouders een avond die, wat het geloof in tenminste één heilige be trof, lang heeft stand gehouden. Toen Arie 7 jaar oud was viel voor de goedheiligman definitief het doek. Onze buurman die jarenlang met ver ve de reis vanuit Spanje met de stoom boot had gemaakt, liet op 5 december 1935 weten dat een vrouw op het punt stond te bevallen, hetgeen, opmerke lijk overigens, reeds in die tijd andere bisschoppelijke verplichtingen met zich meebracht. De hem vervangende prelaat liet al spoedig blijken niet voor de cursus 'De Goede Sint Nicolaas' te zijn geslaagd. In plaats van te schrijden tijdens zijn entree vloog hij de gang in en infor meerde naar het toilet. De eerste twij fel sloeg bij Arie toe. Sint Nicolaas in vol ornaat naar de W.C. Hoe logisch op zichzelf ook, van een heilige ver wacht een kind toch iets anders dan doortrekken. Ware het daarbij geble ven, Arie's vindingrijke ouders had den het incident kunnen rechttrekken, kunnen wegspoelen. Wat het laatste betreft werd daartoe, na terugkeer van Sint Nicolaas in de huiskamer, een po ging ondernomen. "Wat lawaaiwater gaat er altijd in," liet de heilige van de jaargang 1935 weten. Of de inhoud viel verkeerd, of de vervanger van de buurman had er al meer achter zijn kiezen, de voorstelling kende, voor al le harten die vol verwachting hadden j geklopt, een even droef als rampzalig einde. Niet alleen beschikte deze ver vanger over een zeer slechte tekstken nis, het repertoire dat hij daarvoor in het grote boek raadpleegde bleek be trekking te hebben op kinderen die op een andere hoek van de straat woon den. Arie en zijn broers kwamen in hei hele stuk niet voor. Was het daarbi gebleven, de schade zou te overzier zijn geweest. De ongelukkige had to overmaat van ramp ook nog een zal met cadeautjes achtergelaten die el 1 ders diende te worden uitgereikt, li plaats van een opwindbare trein werc Arie op een poppenwagen getracteen en werden de overige geschenkei door de andere aanwezigen met groo afgrijzen in ontvangst genomen. Tij dens de pauze, waarin moeders zelfge maakte kroketten het volume van d opgewonden conversatie tot redelijk proporties terugbracht, begaf Arie' vader zich naar de overbuurman ten einde van zak te w isselen. Ook daa alarmfase één. Laat, heel laat, had Arie die avond d rails van zijn speelgoedtrein aan el kaar gekoppeld en kon er gerede worden. Een schitterend cadeau rii ker, een illusie, een heilige arme Sinds 12 november 1994 is hij er w ee Laat dit u en de kinderen straks ni< overkomen. ARIE WAN DEL AA UURWERKMAKERIJ voor reparaties met v ambachtelijke precisie. 11 Den Blieklaan 48 - Soest -11766 Niet meer dan een pijnlijke pink hie een bromfietser over aan een botsi met een auto, waarbij overigens bei voertuigen behoorlijk werden besch digd. Het ongeluk ontstond toen e 57-jarige vrouw uit Soest met haar ai een inrit aan de Nieuweweg wilde ini den. Ze had de naderende bromfiets een twintig-jarige Soester. over 1 hoofd gezien. Toen een zestig-jarige vrouw woei dagmorgen thuiskwam, werd ze ona< genaam verrast. De achterdeur van woning bleek te zijn opengebroken, persoon die daarvoor verantwoordel kan worden gesteld, ging er met een 1 renhorloge en een damesketting vi door.

Soester Courant | 1994 | | pagina 26