f Tentoonstelling afvalpreventie 'Afval, duur betaald!' Vrijstelling belasting voor 'Soho-hond' Aanmoedigingspremie voor Sietske Lievaart-Wagenaar Rondje Raadhuis Ideeënbus voor de inwoners Aanpassing kruispunt Kampweg en Banningstraat 5de jaargang Geen papiercontainer bij Gouden Ploeg Uitnodigender verwelkoming bij entree gemeentehuis Spreekuren Telefoonnummers Agenda Mijn vraag... Maatregelen ter voorkoming water overlast bij drempels Onderzoek naar men- of huifkarroute Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 Telefoon 02155 - 93 459 93 460 Niet alleen het milieu betaalt een hoge prijs voor afval. Dat doen we zelf ook: afval verwerken kost veel geld en zal in de toekomst steeds duurder worden. Het is hoog tijd voor actie. Ia het milieu-educatief centrum van de gemeente Soest, De Kweke rij aan de Molenstraat 157, is met ingang van 1 december aanstaande de tentoonstelling 'Afval, duur be taald!' ingericht. De gemeentè wil de komende tijd meer aandacht aan afvalpreventie besteden. De ten toonstelling is de eerste in een serie van activiteiten rond afvalpreven tie. Waarom afvalpreventie? We doen toch al zoveel? Afval scheiden, we weten er alles van. Glas gaat keurig in de glasbak, oud papier geven we aan de sportvereniging of depone ren we in de papiercontainer, en het groente-, fruit- en tuinafval gaat in de daarvoor bestemde container. Toch is afval scheiden niet de oplos sing van het afvalprobleem. Eigen lijk is er maar één antwoord: voor komen dat er afval ontstaat. De ten toonstelling 'Afval, duur betaald!' laat zien hoe je als individuele con sument een steentje kunt bijdragen. Maar ook een gemeente kan maat regelen treffen die effect hebben op het afvalaanbod van burgers. Som mige gemeenten experimenteren met het principe 'de vervuiler be taalt'. In zo'n gemeente zit bijvoor beeld belasting op de huisvuilzak. Er zijn gemeenten waar één huis vuilzak wel f 2,10 kost. Veel afval betekent veel 'dure' vuilniszakken. Maar je kunt ook denken aan het wegen van containers. Wie meer af val aanbiedt, moet meer betalen. Ook deze onderwerpen komen in de tentoonstelling aan bod. Voor mensen dje willen weten hoe zij een steentje kunnen bijdragen aan het voorkomen van afval is een bezoek aan de tentoonstelling zeker de moeite waard. In 'Afval, duur betaald!' wisselen foto's, teksten, electronische spelletjes en bewe gende elementen elkaar af. Ook kinderen zullen zich er uitstekend vermaken. Een aantal scholen zul len dan ook de tentoonstelling be zoeken. Ook voor andere groepen kan er een speciaal programma rond de tentoonstelling worden verzorgd. 'Afval, duur betaald!' is van 2 tot en met 21 december elke woens dag- en vrijdagmiddag te bezichti gen in het milieu-educatief centrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157. Openingstijden van 13.00 tot 17.00 uur. Buiten deze tijden om is het mogelijk een groepsprogramma aan te vragen. Meer informatie is verkrijgbaar bij de heer D. Neuteboom van de afde ling milieubeheer, telefoon 02155-93454. Het is naar de mening van burge meester en wethouders niet nodig om ook bij De Gouden Ploeg een container voor oud papier te plaat sen. Zij zeggen dit in antwoord op een vraag van een bewoner van De Gouden Ploeg. Deze schreef het college dat er ook kranten worden gedeponeerd in de container die hiervoor niet is bedoeld. Daarom verzocht hij om plaatsing van een speciale papiercontainer. Burgemeester en wethouders ver wijzen hem naar andere plaatsen. Speciale papiercontainers in de om geving van De Gouden Ploeg staan bij de Gemar aan de Parallelweg en in het winkelcentrum Soest-Zuid. Het is niet rendabel om er ook één bij De Gouden Ploeg neer te zetten, aldus b. en w. Zij verzoeken/adviseren de inwo ners dan ook om bij het boodschap pen doen oud papier en kranten mee te nemen naar de dichtstbijzijn de container. 'In het belang van het milieu"! Burgemeester en wethouders heb ben alsnog besloten de eigenaresse van een hulphond voor onafhan kelijkheid (de zogenoemde Soho- hond, naar de landelijke stichting Soho die deze dieren opleidt) ont heffing te verlenen van de honden belasting. Wethouder mevrouw N. Blomniers (financiën) zegt dat het college het ontheffingsverzoek van de stichting Soho toch heeft inge willigd, omdat het college het dier beschouwt als een hulpmiddel, zo als een blindegeleidehond voor een blinde. Een Soho-hond is er voor opgeleid om specifiek gehandicapten te hel pen, waardoor het dier een bijdrage levert aan een minder afhankelijk bestaan van de gehandicapte. De hond kan deurep openen en sluiten, spullen oppakken en aangeven, en licht- en alarmknopjes bedienen. Bovendien reageert het dier op ge luiden. Burgemeester De Widt overhandigt de plantenbon aan mevrouw Sietske Lievaart. Het koord dat "haast vanzelf" de goede weg wijst. Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno en R. van Logtenstein kan men maken via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon 93511. Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 7 77 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te- recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 8.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven, donderdag 17 november, raads vergadering. donderdag 24 november, com missie financiën, maandag 28 november, commis sie algemene bestuurszaken, dinsdag 29 november, commis sie ruimtelijke ordening, woensdag 30 november, com missie welzijn. donderdag 1 december, commis sie milieu en openbare werken, donderdag 15 december, ge meenteraadsvergadering. Hoe maak je de bezoeker duide lijk welke ingang de hoofdentree van het gemeentehuis is. Nogal wat bezoekers zien daarvoor de in gang aan, die ligt in het verlengde van de oprit. Die speciale ingang is echter alleen in gebruik bij avond vergaderingen, huwelijksvoltrek kingen en bijzondere ontvangsten. Een pijlvormig bord met de tekst 'ingang" wees de argeloze bezoe ker tot voor kort de goede weg. Mevrouw Sietske Lievaart-Wage naar uit de Hartmanlaan had een idee om dat vriendelijker en uitno digender te doen en stopte dat in de Ideeënbus voor de inwoners op de infobalie van het gemeentehuis. Haar suggestie was om de toegang naar de hoofdingang te accentueren met plantenbakken of ander uitno digend materiaal. Plantenbakken vonden burgemeester en wethou ders in de praktijk te bewerkelijk en onderhoudsgevoelig, maar dë es sentie van haar idee is door het col lege overgenomen. De pijl achter het glas van de avond-entree is ver dwenen. Buiten is daarvoor in de plaats gekomen een dik zwart koord met witte steunpalen, dat de bezoe ker haast vanzelf richting hoofdin gang leidt, 's Avonds en bij trouwe rijen, e.d. wordt het koord tijdelijk weggehaald. Al is het idee van Mevrouw Lie vaart niet voor 100 procent overge nomen, toch vonden b. en w., dat zij voor een aanmoedigingspremie in aanmerking kwam. Heel toepasse lijk is dat een plantenbon van 50 gulden geworden. Op 7 november ontving zij deze uit handen van burgemeester J. de Widt, die daarbij de hoop uitsprak dat meer inwoners de weg naar de Ideeënbus voor de burgers zullen vinden. "Wij vinden hier op het Raadhuisplein echt niet dat wij de wijsheid in pacht hebben", aldus.de burgemeester, die o.a. de public re lations van de gemeente in zijn por tefeuille heeft. Mevrouw Sietske Lievaart bij die gelegenheid: "Het koord is niet he lemaal wat ik in gedachten had, maar in vergelijking met daarvóór is het een hele verbetering. Voor het argument dat het weghalen en te rugzetten van plantenbakken te be werkelijk wordt, heb ik begrip. Wel blijf ik pleiten voor een paar mooie plantenbakken aan weerszijden van de echte hoofdentree. Daar komen de meeste bezoekers en die kun je op die manier extra welkom heten". Op de balie in de hal van het ge meentehuis en bij de Depen dance Burgerzaken in Soester berg is een Ideeënbus voor de inwoners aanwezig. Het gemeentebestuur wil door het instellen van de Ideeënbus het meedenken van de inwoners over gemeentelijke aangelegen heden stimuleren. Het gaat hier om suggesties die daadwerke lijk bij uitvoering leiden tot een verbetering van het woon- en leefklimaat binnen de gemeen te. De ideeën moeten betrek king hebben op taken die tot de gemeentelijke huishouding be horen. De beoordeling van het idee door de Ideeënbuscommis sie onder leiding van de burge meester. Op de inleveradressen zijn spe ciale formulieren te verkrijgen. Wanneer een idee een doelma tigheidsbesparing oplevert, kun nen b. en w. - al naar gelang van die besparing - een beloning van 250, 500 of 1000 gulden of nog hoger toekennen. Echter nooit meer dan 5000 gulden. Naam: nian/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Door middel van een Soho-hond kunnen mensen zelfstandig blijven wonen, terwijl ze dat anders 'niet kunnen. Omdat toch een onder scheid te maken tussen een particu liere buitengewoon behendige hond en een Soho-hond, geven we alleen maar vrijstelling voor honden die officieel via deze stichting wor den aangemeld". Het verlenen van vrijstelling is dus echt beperkt. Mevrouw Blommers: "Het is dus absoluut niet nodig dat mensen brieven gaan schrijven van: mijn hond kan dat ook. Vrijstelling wordt alleen verleend op indicatie. We verwachten trouwens dat het hoogstens om een paar honden gaat". Vrijstelling is nu voor het eerst ver leend, vooruitlopend op de eerstko mende aanpassing van de verorde ning. Bij de aanpassing in 1995 van het kruispunt Banningstraat-Kamp- weg in Soesterberg wordt speciaal aandacht besteed aan de snelheid van de bromfiets. Door vlak voor het kruispunt een sterke bocht in het fietspad te leggen, wordt de bromfietser gedwongen langzamer te rijden. Burgemeester en wethouders zeg gen dit in antwoord op de vraag van een bewoner van de Moerbessen- berg in Soesterberg. Volgens hem rijden op het kruispunt de bromfiet sers 'klakkeloos' door, waardoor de automobilisten de schrik om het hart slaat. 'Het mag een wonder he ten dat er niét méér ongelukken ge beuren', aldus de briefschrijver. Burgemeester en wethouders zeg gen dat het roekeloze gedrag van fietsers en bromfietsers al bestaat zolang er fietsen en bromfietsen zijn. Alleen is het probleem tegen woordig groter omdat er veel meer auto's zijn waarmee zij in conflict kunnen raken. Behalve toezicht door de politie op handhaving van de regels en eventueel corrigerend/ verbaliserend optreden is hier bijna niets aan te doen. 'Zeer belangrijk is eigenlijk het corrigeren van eikaars Door het vaak helemaal ontbreken van goede afwateringsmogelijkhe den, ontstaat bij verkeersdrempels soms wateroverlast. Een bewoner van de Schaepmanstraat heeft bur gemeester en wethouders gevraagd of het mogelijk is maatregelen te ne men waardoor bij hevige regenval bij de drempels geen 'vijvers' ont staan. Burgemeester en wethouders laten weten dat ter plaatse van de trot toirbanden op termijn het plateau van de drempels verlaagd zal wor den tot gootniveau. Hierdoor kan het regenwater voortaan op norma le wijze via de trottoirkolken wor den afgevoerd. Er zal onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheid om in Soest men- of huifkarroutes uit te zetten. Burgemeester en wethouders heb ben dit besloten naar aanleiding van een verzoek hiertoe van een bewo ner van de Birkstraat. Hij had gevraagd waarom in Soest, in tegenstelling tot andere gemeen ten, geen men- of huifkarroute be staat. Hij stelde dat de mogelijkhe den voor zo'n route in de gemeente aanwezig zijn. "U zou een groep burgers met koetsiersbewijs en de paarden, die een meer beweeglijke manier van lopen krijgen, ermee van dienst zijn", aldus de brief schrijver. Op 't Hoogt: een kerntaak. Sluiting boekhandel aan de Van Weedestraat: Inimersale. Open dag bij De Paardenkamp: niet de Citroënen naar de oude 1 knollen. Soest Nu: Soester koeien in Fries museum. Zal wel een lekker zootje worden daar. Flatbewoners Sint Joseph: we hebben het nu wel geHAD. Avondwinkels in Soest: voor in brekers waren die er al. Verkopen ze 's avonds ook dag verse produkten? 't Zal voor het personeel wel nachtwerk worden. Hopelijk draaien die avondwin kels beter dan de avondbus. Bij zo'n vernieuwd postkantoor past een moderne naam: - geldshop, wellicht, of - zegelboetiek - lik-in, misschien? Kop in de Soester Courant: Nog geen zebra op de Nieuweweg. Nee, meer kans op de Den Bliek laan. Super Van Doorn: the last post. Groot Engenschot. Reeuwert Tromp: "De gemeente kan wat mij betreft de boom in". Asielherberg. N1145 (bekeuringen). WVG Wet Voordeel Gehandi capten. Raadsfracties: Groen Slinks. Op zo'n rondweg ga je voorbij de brandweerkazerne alleen nog maar linksaf. Wat heeft Groen Links daar ineens op tegen? Bejaarde man aan deur opgelicht: zeker aan de kruk blijven hangen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 33