Preventiebeleid in de gemeente werpt zichtbaar vruchten af est Extra aandacht voetpad; geen hek rond hondenuitlaatterrein Regels voor optochten en betogingen in APV Antwoord op vragen over verkeerssituaties Beetzlaan Buslijn Licht op Jeugd Ontmoetings Plaats Soesterberg sm - Woningen in Boerenstreek geschikt gemaakt voor bewoning door invaliden Aanpassing van de individuele huursubsidie Belangstellei Soesterberg r ^OENSDAG 16 NOVEMBER 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Toename verkeer niet te stuiten Verspreiding van huisvuilkalender Niet op voorhand huizen speciaal voor invaliden WOENSDAG 16 NOVE Geen drempel in bocht Bosstraat- Pimpelmees Lange Brinkweg wordt nooit meei een boerenweg krijgt spijt au gemeente Soest voert reeds en|ge jaren een preventiebeleid om de (sociale) veiligheid te ver bogen. Onder veiligheid wordt verstaan het vrij zijn van (drei gend) gevaar. Wat direct merkbaar is, zijn zaken o's (extra) aangebrachte verlich ting op donkere lokaties, heringe richt en gesnoeid openhaar groen, geplaatste of juist weggehaalde banken, het snel vervangen van prullebakken enzovoorts. Zo merkte een voorbijganger een be ginnende brand nabij een school op en meldde dit. Hierdoor kon de schade beperkt blijven. Kort tevo ren was in het kader van sociale veiligheid het openbaar groen op nieuw ingericht waardoor passan ten weer zicht hadden op de school vanaf het wandelpad. Niet altijd is het effect van een maatregel zo makkelijk te meten als in dit bovenstaande geval. Er wor den namelijk diverse maatregelen getroffen waarvan het beoogde ef fect niet zichtbaar is. Een voorbeeld hiervan is advisering inzake bouw plannen. Bij het bouwen van woningcomple xen wordt sinds enige jaren gekeken of er voldoende rekening wordt ge houden met veiligheidsaspecten. Verlichting wordt nu standaard aangebracht in schuren grenzend aan achterpaden. Hierdoor kunnen bewoners op eenvoudige wijze zorgdragen voor achterpadverlich ting. Lantaarnpalen worden zoda nig geplaatst dat zij de achterpaden verlichten vanaf de straatzijde. Er wordt gelet op inbraakwerende za- kén als goed hang- en sluitwerk, het voorkomen van donkere portieken enzovoorts. Ook wordt bevorderd dat door de bouwwijze mensen ge makkelijk onderling contact kun nen onderhouden. Buren komen el kaar bijvoorbeeld vaker tegen wan neer hun voordeuren direct naast elkaar worden geplaatst. Zo zijn er tal van zaken (om de veiligheid te verhogen) waaraan gewerkt wordt zonder dat dit zichtbaar en meet baar is. Verschillen De maatregelen die getroffen wor den, verschillen soms sterk per wijk omdat deze zijn afgestemd op feite lijke problemen. Deze kunnen per buurt/wijk sterk verschillen in aard en omvang. Zo kan in de ene buurt de leefbaar heid afnemen door relatief veel in braken in auto's, in een andere wijk door herhaalde overlast van luid ruchtige cafébezoekers en weer in een andere buurt door terugkeren de vernielingen. Omdat de problemen en de oplos singen van elkaar verschillen zijn ook wisselende instanties betrok ken om een bijdrage te leveren aan de oplossing. De brandweer, poli tie, het welzijnswerk, de schoollei ding en winkeliers worden bij voor beeld vaak betrokken bij het oplos sen van problemen. Vaak wordt ook een beroep gedaan op de inzet van bewoners. Zo kan in een buurt waar in een bepaalde pe riode vaak wordt ingebroken in au to's een extra beroep worden ge daan op bewoners om verdachte si tuaties aan de politie door te geven. Een dergelijke oproep aan bewo ners vormt dan een maatregel uit een totaalpakket. Wanneer bewo ners gehoor geven aan de oproep wordt deze maatregel als een (deel)- succes beschouwd. Het aantal in braken in die bepaalde buurt zal er niet direct door afnemen. Door gaans dienen ook de andere maat regelen uit het totaalpakket succes vol te zijn. Zo is bij bovenstaand probleem de succesfactor mede afhankelijk van de bereidheid van bewoners om hun auto af te sluiten en de waarde volle spullen eruit te halen. Beter verlichten Soms is het beter verlichten van de parkeerplaatsen een maatregel bin nen het totaalpakket. Afhankelijk van de situatie ter plekke kan dit door het stimuleren dat bewoners achterpadverlichting aanbrengen, door uitbreiding van de straatlan taarns en soms door het 's avonds langer open laten van de gordijnen. De afgelopen twee jaar is mede door de betrokkenheid van bewo ners een dertigtal lokaties door mid del van het treffen van één of meer van bovengenoemde maatregelen (sociaal) veiliger geworden. Nieu we initiatieven staan op stapel. In Overhees is nabij twee scholen extra verlichting aangebracht, een hoger hek geplaatst, het groen overzichte lijker ingericht; gedeeltes van de Kamperfoeliestraat, Chalonhof, Zonnedouw en de Gerrit v.d. Veen- straat zijn extra verlicht, op de flats aan de Veenbesstraat komt verlich ting en ook is de opdracht verstrekt verlichting aan te brengen bij het ge bouw waarin het kinderdagverblijf en Amnesty zijn gevestigd. Niet alle problemen zijn eenvoudig op te lossen. Soms spelen er meer problemen tegelijk. Het samenstel len van een pakket van maatregelen vergt dan meer tijd. Voorkomen moet bijvoorbeeld worden dat door het nemen van maatregelen nieuwe problemen ontstaan. Hiervoor dient aandacht te zijn bij ingewik kelde zaken maar tegelijk ook bij de betrekkelijk eenvoudige deelpro blemen. Het verwijderen van een ladder bijvoorbeeld kan een pre ventief middel zijn om inbraak te voorkomen, maar kan het vluchten bij brand belemmeren. Meervoudige problemen worden daarom bij voorkeur in een project- vorm aangepakt. De projectgroep 'Sociale Veiligheid directe omge ving Scholencomplex Overhees' is hier een voorbeeld van. Binnen de ze groep bleek dat ondanks inzet van alle betrokkenen, het ook kan voorkomen dat wel een aantal, maar niet alle lastige zaken redelij kerwijs zijn op te lossen. Het erkennen van grenzen aan mo gelijkheden is in eerste instantie misschien pijnlijk, maar ook posi tief. De aandacht kan dan gericht worden op zaken die binnen de ei gen mogelijkheden wèl aan te pak ken zijn. Het positieve effect van het preven tiebeleid is dat er steeds weer bewo ners zijn die, samen met de gemeen te, met volle energie de veiligheid in hun buurt willen verhogen en daar voor mensen om zich heen verza melen die hierin iets aan kunnen bij dragen. Voor nadere informatie kunt u bellen: Buro bestuurlijke preventie Crimi naliteit tel. 93673. Bij de Jeugd Ontmoetings Plaats (JOP) op de hoek Kampweg-Banningstraat in Soesterberg hebben jongeren -na dat ze enige maanden geleden zelf hun ontmoetingsplaats hadden aangelegd- hard gewerkt om een verlichtingspunt te realiseren. Met behulp van de gemeente is dat nu gelukt. Op de foto het feestelijke moment van het aanbrengen van de verlichting. ■"X -r tvc* De bomenrij in het buurtpark nabij het begin van de Bosstraat (foto) is een voorbeeld van handhaving van de bestaande groenvoorzieningIn Klein Engendaal wil de gemeente de oude groenstructuren eveneens herstellen door het reconstrueren van de bestaande bomenrijen alsmede van de klein schalige houtopstanden en houtwallen. In de Boerenstreek worden alle woningen aanpasbaar gebouwd. Dat wil zeggen dat de deurbreedte zodanig wordt dat nten er bijvoor beeld met de invalidenwagen zon der problemen door kan. Overi gens wordt rekening gehouden met de draaicirkel van een invali denwagen. De Woningstichting Soest heeft on langs een presentatie gehouden van het verkavelingsplan, de ruimtelijke indeling, van de Boerenstreek. Af gelopen maandag is dit plan aan de pers gepresenteerd en vervolgens komt het op de agenda voor de ver gadering van de commissie ruimte lijke ordening, op dinsdag 12 de cember. Eerder al, op woensdag 6 december, komt het bouwplan van de woningen ter sprake in de com missie openbare werken. Het is nog niet mogelijk zich al op te geven als belangstellende voor een woning in de Boerenstreek. Dit kan naar verwachting op z'n vroegst pas midden volgend jaar. Klein Engendaal Volgens wethouder P. V. ten Hove van ruimtelijke ordening is het de bedoeling om in het gebied Klein Engendaal (begrensd door Ko ningsweg, Den DiicKiaan, ivieuwe- weg en Bosstraat) de oude groen structuren te herstellen. Dit is mo gelijk door het reconstrueren van de bestaande bomenrijen (vergelijk baar mét die in het buurtpark nabij het begin van de Bosstraat) alsmede van de kleinschalige bosopstanden en houtwallen. In het plangebied zijn enkele loca ties geschikt bevonden voor wo ningbouw. Verder is.een aantal rou tes opgenomen voor het langzaam verkeer. Met betrekking tot de jeugdherberg De Heidebloem aan de Bosstraat hebben burgemeester en wethouders besloten dit terrein niet direct aan te wijzen als bouwlo catie, maar hiervoor een zogeheten wijzigingsbevoegdheid in de plan herziening op te nemen ten behoeve van de bouw van ten hoogste acht woningen. Dit betekent dus dat de huidige bestemming op dit moment gehandhaafd blijft. Het is formeel nog mogelijk om tot 21 november schriftelijk bij burge meester en wethouders bezwaren aan te tekenen tegen het plan Klein Engendaal. Degenen die dit doen, kunnen uiteflijk in januari 1995 op een reactie van de gemeente reke nen. Naar verwachting zal het ont- werp-plan in het voorjaar van 1995 voor de eerste keer officieel ter visie worden gelegd. Op dat moment kunnen eventuele bezwaren bij de gemeenteraad worden ingediend. Een bewoner van de Speenkruid straat stelt vast dat er na 25 jaar nog steeds geen fietspad is tussen de Akkeren en de Speenkruid straat. Wel een niet als zodanig aangegeven voetpad. Vooral scho lieren maken er veelvuldig gebruik van. Soms ontstaan er levensge vaarlijke situaties. Burgemeester en wethouders ant woorden dat het bedoelde pad tus sen de Dalweg en de Speenkruid straat ruim twintig jaar geleden werd aangelegd als voetpad, met name voor schoolgaande kinderen uit de wijk Klaarwater. Op verzoek van bewoners van de Speenkruid straat en ouders van schoolgaande kinderen is op het pad nabij de Speenkruidstraat een 'sluisje' ge plaatst. Eindjaren '80 zijn alle schoolroutes in Soest bekeken op veiligheid en waar nodig aangepast. De door de vragensteller bedoelde route zal de komende tijd extra aandacht krij gen. Uitlaatterrein Dezelfde briefschrijver vraagt of het mogelijk is om het hondenuit laatterrein helemaal te omheinen. Dat is veiliger voor dier, kind en vol wassene. Burgemeester en wethouders laten weten dat hekken alleen geplaatst worden in gevallen waarin het hoogstnoodzakelijk is, en wel om de volgende redenen: 1. hekken zijn duur, zowel in aan leg als in onderhoud; 2. hekken zijn lelijk. Het betreffende losloopterrein is om die redenen alleen aan die zijden die verkeersgevaar lijk zijn, voor zien van hekken. De resterende open kantan grenzen niet aan druk ke wegen. Afgezien hiervan be hoort de eigenaar van een hond zijn dier onder appèl te hebben, aldus b. Een bewoonster van de Birkstraal heeft het college van burgemeester en wethouders verzocht maatrege len te nemen om de Birkstraal bui ten de bebouwde kom veiliger te maken. De verkeersintensiteit is toegenomen, de weg is onveilig voor afslaand verkeer, en een gro te zorg is ook het veilig oversteken. Burgemeester en wethouders bea men dat de verkeersintensiteit op de Birkstraat is toegenomen. Dit is geen verrassing maar geheel vol gens de verwachtingen, hoe onge wenst soms ook. In de provincie Utrecht groeit het verkeer jaarlijks met 3 procent. Voorlopig is die groei niet te stuiten. Zeker in de ochtend- en avondspitsen wordt het dan ook steeds lastiger om over te steken. Het is volgens burgemeester en wethouders niet eenvoudig om daar wat aan te doen. Wanneer er sprake is van een bepaalde plek waar dage lijks veel mensen oversteken, zou een middengeleider uitkomst kun nen brengen, zodat oversteken in twee fasen mogelijk is. Daarbij moet steeds worden afgewogen of de ho ge kosten die met zo'n aanpassing gemoeid zijn, wel gerechtvaardigd zijn, aldus b. en w. In de week van 6 tot en met 12 de cember laat de gemeente de nieuwe huisvuilkalender huis-aan-huis be zorgen. De kalender is handig om af te lezen welke container (de bruine voor groente-, fruit- en tuinafval of de groene voor het restafval) men aan de weg moet zetten. Ook is aan gegeven wanneer de Chemokar op devaste plaatsen bij de winkelcen tra aanwezig is. In de kalender zijn alle spelregels voor de afvalverwijdering samenge vat. Ook worden tips gegeven om het ontstaan van afval te voorko men. Bewoners van hoogbouw krij gen een aangepaste versie. De kalender is verluchtigd met leu ke tekeningen, biedt ruimte voor uw eigen korte notities en is de moeite waard om op te hangen. De Gemeentewet staat toe dat ge meenten verordeningen maken voor zaken waarin de hogere over heid niet voorziet. De gemeente raad maakt de verordeningen die hij nodig acht voor de gemeente. Een voorbeeld hiervan is de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV). Hierin staan regels over bijvoorbeeld optochten, veiligheid op de weg, vuurwerk, route ge vaarlijke stoffen, maatregelen te gen overlast en baldadigheid, en bescherming van milieu en natuur schoon. De APV moet na verloop van tijd worden aangepast. In oktober heeft de gemeenteraad de uit 1990 date rende APV gewijzigd, mede als ge volg van de invoering van de Alge mene wet bestuursrecht en de Wet milieubeheer. Nadat in de vorige uitgave van Op 't Hoogt een algemeen artikel over de nieuwe APV is verschenen, wordt -te beginnen in dit nummer- maan delijks uitvoeriger ingegaan op deze gemeentelijke verordening. Dit artikel heeft betrekking op het onderwerp 'optochten en betogin gen'. Zo is het verboden om zonder vergunning van de burgemeester een optocht op de weg te houden, niet zijnde een betoging. De ver gunning kan worden geweigerd in het belang van de openbare orde, het voorkomen of beperken van overlast, de verkeersveiligheid of de veiligheid van personen of goede ren, en de zedelijkheid of de ge zondheid. Wie van plan is om op een openba re plaats een betoging te houden, moet daarvan voor de openbare aankondiging ervan en minstens 48 uur voordat deze gehouden zal wor den schriftelijk kennis geven aan de burgemeester. Als openbare plaats' wordt beschouwd een plaats die volgens bestemming of vast gebruik open staat voor het publiek, met uit zondering van een gebouw of beslo ten plaats. In bijzondere omstandig heden kan de burgemeester de ter mijn van kennisgeving (48 uur) ver korten en een mondelinge kennis geving ontvankelijk verklaren. Bij de kennisgeving kan de burge meester een opgave verlangen van naam en adres van degene die de betoging houdt, het doel van de be toging, de datum waarop de beto ging wordt gehouden en het tijdstip van het begin en het eind ervan, de plaats en -voor zover van toepas sing- de route en de plaats van het eind van de betoging, de wijze van samenstelling, en de maatregelen die degene die de betoging houdt zal treffen om een regelmatig ver loop te bevorderen. Tenslotte kan de burgemeester ont heffing van het verbod verlenen om gebruik te maken van een apparaat dat bestemd of mede bestemd is voor het voortbrengen van geluid. Het is verboden op of aan de weg met behulp van een op of aan een voertuig bevestigd geluidsapparaat een toespraak te houden, medede lingen te doen dan wel muziek of gezang ten gehore te brengen. i i' ii i i De Wet individuele huursubsidie zoals die geldt voor de periode van 1 juli 1994 tot 1 juli 1995 zal worden aangepast. Door deze aanpassing wordt een onbedoeld effect weggewerkt. Anders zou een bepaalde groep huurders te weinig of zelfs helemaal geen huursubsidie ontvangen. Ontvangt u al huursubsidie: Ontvangt u al huursubsidie en mocht door de aanpassingen iets voor u veranderen, dan wordt auto matisch een nieuwe berekening ge maakt. Als deze berekening leidt tot de orde gekomen, maar uiteindelijk is besloten geen drempels of iets dergelijks aan te leggen. De borden met de aanduiding 'overstekende kinderen' zijn vanuit de rijrichting gezien steeds vóór de uitgang van het speelterrein geplaatst. Daarbij is wel degelijk rekening gehouden met de aanwezigheid van een par- keerstrook aan de westelijke zijde, aldus b. en w. in een reactie op een volgende opmerking. Desgevraagd zeggen burgemeester en wethouders dat veel van de ver keersdrempels in de gemeente uit overwegingen van het voorkomen van ongelukken zijn aangelegd, en niet als gevolg van ongelukken die daar gebeurd zijn. 'Verkeersveilig heid, zeker voor kinderen, blijft voor ons van groot belang. In het verleden werd een verkeersdrempel maar al te vaak gezien als Haarlem merolie tegen onveilig verkeersge drag, Echter, een drempel heeft ook zijn nadelen. De laatste tijd wordt ook daarmee wat sterker re kening gehouden'. Naar aanleiding van de opmerking dat de Beetzlaan niet is ingericht op de aantallen voertuigen die er nu gebruik van maken, en zeker niet op de hoge snelheid waarmee gereden wordt, wijzen b. en w. er op dat de Beetzlaan een wijkontsluitingsweg is. Als zodanig is de straat wat rui mer van opzet dan een echte woon straat. Daarom mag er dan ook wat meer verkeer verwacht worden dan in een typische woonstraat. 'Minder auto's in de 'eigen' straat is natuur lijk altijd prettig, maar dat is helaas verleden tijd', aldus het college Op een vraag van een bewoner van de Beetzlaan over de slechte kwaliteit van bestraten en waarom er slechts herbestraat is tot aan de Schrikslaan en de rest van de Beetzlaan niet, antwoorden burge meester en wethouders dat voor jaarlijks wegenonderhoud slechts een beperkt budget beschikbaar is. Bij de verdeling van die gelden hebben zij dan ook besloten de Beetzlaan slechts voor een gedeel te te herbestraten. Op de opmerking dat na het wegha len van de eerste versie van de rem mende maatregelen op de Beetz laan nu in het geheel geen belem meringen meer bestaan, reageren b. en w. met de opmerking dat de bus- vriendelijke verkeersdrempel nabij de Theresiastraat inderdaad is ver dwenen, maar dat de oorspronkelij ke drempel nabij de Hellingweg nog wel aanwezig is. Op de hoek Beetzlaan-Schrikslaan is een speelgelegenheid aangelegd, 'een uitstekend initiatief, aldus de Beetzlaan-bewoner. Echter, de meerderheid van de kinderen in de woonwijk komt van de zijde van de Beetzlaan. Waarom worden er op deze plaats geen snelheidsremmen- de maatregelen genomen? Burgemeester en wethouders her inneren eraan dat de speelgelegen heid na intensief overleg met de om wonenden is aangelegd op die plek en op de wijze waarop dit is ge beurd. Daarbij is ook over de uit gang en de oversteek van de Beetz laan gesproken. Snelheidsremmen- de maatregelen zijn daarbij wel aan een hogere subsidie, dan zal die met terugwerkende kracht verrekend worden. De gemeente of de ver huurder zal u hierover dan informe ren. Als de oorspronkelijke bereke ning voor u gunstiger is, verandert er niets. U hoeft zelf geen actie te ondernemen. Dacht u niet (meer) voor huursub sidie in aanmerking te komen: Dan kan het zijn dat u met uw inko men op basis van de nieuwe regeling alsnog in aanmerking komt voor huursubsidie. Neemt u dan contact op met de ge meente of de verhuurder. Deze maakt dan een nieuwe berekening. De aanvraag voor huursubsidie moet wel voor 1 januari 1995 via de verhuurder of rechtstreeks bij de gemeente binnen zijn. Bent u 65 jaar of ouder: Dan veranderjt er voor u niets door deze wijzigingen. U hoeft geen actie te ondernemen. Algemene informatie over huur subsidie: - uw verhuurder - uw gemeente - ministerie, bureau persoonlijke voorlichting, telefoon 070-3395050. Er worden in Soest niet op voor hand woningen speciaal voor inva liden gebouwd. Wanneer een wo ning is toegewezen, kan deze aan gepast worden. Invaliden kunnen zich bij huisvesting inschrijven voor een woning. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op de vraag van een be woonster van de Wieksloterweg. Zij wacht al vijf jaar op zo'n woning, laat ze het college weten. B. en w. wijzen er tenslotte op dat er in Soest enkele aangepaste woningen be schikbaar zijn. Zodra er één leeg komt, wordt deze aan een gehandi capte toegewezen. Het vervoerbedrijf Midnet ga te Soest de mogelijkheden on de spits tussen Soest en het l foort. Ont rekening te kunnen roep Midnet daarom de imvor ben voor een betere busverbi venterrein op om te reageret Achttien bedrijven op het bedr venterrein De Hoef werken ec plan uit om hef autogebruik woon/werkverkeer te vermind ren. Uit onderzoek is gebleken d een flink aantal Soester inwone op het bedrijventerrein De Ho werkzaam is. Voor hen zou de b De overgang Pimpelmees-Boi straat, in een bocht, is volgens ge dende normen uitgevoerd. De toi gepaste bochtstralen zijn zodam gekozen, dat hoge snelheid nii mogelijk is, uitgaande van no maal rijgedrag. Dit antwoorden burgemeester e wethouders op de vraag van bew( ners van de Bosstraat. Zij stelde voor om, net als tussen het doodl< pend gedeelte van de Bosstraat e de Pimpelmees, tussen deze strate een verkeersdrempel aan te legge Volgens hen wordt in de bocht alti hard gereden, waardoor gevaarlijï situaties ontstaan. Opnieuw heeft een Jbèwoner van d Lange Brinkweg aan burgemeestt en wethouders de vraag gesteld c zij er niet voor kunnen zorgen dat d Lange Brinkweg weer die gezellig» historische boerenweg wordt die h ooit was. Het antwoord van b. en v is hetzelfde als op dezelfde vraag di al eerder werd gesteld: de Lang Brinkweg zal waarschijnlijk noo pieer die gezellige, rustige, landeli ke boerenweg worden die hij eens geweest. De toename van de mobiliteit hee tot gevolg dat alle wegen drukkt worden. Nog afgezien van discu* sies over de aanwezigheid van sluif verkeer, is de functie van de Lang Brinkweg voor het eigen verzoi gingsgebied zodanig, dat dit o zichzelf al voor een behoorlijke vei keersdrukte zorgt, aldus b. en w. Medio september is een grote ve provinciale weg N237 tussen Am gemeente Soest gelegen deel -deA lijkste stukken. Het accent van de heidsovertredingen door automoe der meer door middel van posters het verantwoordelijkheidsgevoel i ne, die ongeveer een jaar duurt, zin de worden uitgevoerd.

Soester Courant | 1994 | | pagina 34