Buslijn voor Soesters naar De Hoef? Steeds meer aandacht voor sport en voeding VIA DE Overgangsregeling woningzoekenden Belangstellenden wordt gevraagd te reageren Soesterberg via de röntgen WOENSDAG 16 NOVEMBFR 1994 OP IT HOOGT PAGIh Geen drempel in bocht Bosstraat- Pimpelmees Lange Brinkweg wordt nooit meer een boerenweg IK HEB BELANGSTELLING VOOR EEN BETERE BUSVERBINDING TUSSEN SOEST EN HET BEDRIJVENTERREIN "DE HOEF" naam: m v adres postcode SOEST doorhalen wat niet van toepassing Is. Verpakking is geen klein chemisch afval KRIJGT SPIJT ALS JE TI HARD verbinding tussen Soest en het be- Het vervoerbedrijf Midnet gaat in samenwerking met de gemeen te oes e moge ij heden onderzoeken voor busverbindingen in drijventerrein te verbeteren. Vroe de sP'ts tussen Soest en het bedrijventerrein De Hoef in Amers- ger met twee verantwoordelijke foort. Um rekening te kunnen houden met de wensen van de klant' busbedrijven was het verbeteren roep Midnet daarom de inwoners van Soest die belangstelling heb ben voor een betere busverbinding met het Amersfoortse bedrij venterrein op om te reageren. Achttien bedrijven op het bedrij venterrein De Hoef werken een plan uit om het autogebruik in woon/werkverkeer te verminde ren. Uit onderzoek is gebleken dat een flink aantal Soester inwoners op het bedrijventerrein De Hoef iverkzaam is. Voor hen zou de bus voor het woon/werkverkeer een prima reismogelijkheid kunnen zijn. In de ochtendspits rijden er uit Soest ieder kwartier bussen naar Amersfoort. Het vervoerbedrijf Midnet maakt het mogelijk om in één plan de bus van een busverbinding uit Soest naar een bepaald gedeelte van Amersfoort een stuk lastiger. Als er voldoende belangstelling bestaat, is het nu -bij voorbeeld- mogelijk om bepaalde bussen van lijn 70 (Soest- Amersfoort) direct door te laten rij den naar De Hoef. Er zou dan een uitstekende verbinding ontstaan. Behalve in de schoolvakanties wor den in de ochtendspits uit Soest en vaak ook 's middags uit Amersfoort extra bussen ingezet. Die zouden kunnen doorrijden naar De Hoef of daar kunnen vertrekken. Als de be langstelling nog groter zou zijn, is zelfs een aparte buslijn denkbaar. Midnet gaat dus nu in samenwer king met de gemeente de mogelijk heden onderzoeken voor busver bindingen in de spits tussen Soest en het bedrijventerrein De Hoef in Amersfoort. Zij die hiervoof be langstelling hebben, worden ver zocht te reageren. Dit is mogelijk door een telefoontje naar mevrouw Anneriemke Ennema van Midnet (035- 251602) of door het invullen van onderstaande bon. Deze kan in een envelop zonder postzegel wor den opgestuurd aan de Gemeente Soest, afdeling W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. De belangstellenden krijgen een vragenlijst toegestuurd. Uit de ant woorden hoopt Midnet op de hoog te te komen van de wensen en ver langens van de mogelijke reizigers. Inleveren vóór 5 december 1994. De overgang Pimpelmees-Bos straat, in een boeht, is volgens gel dende normen uitgevoerd. De toe gepaste bochtstralen zijn zodanig gekozen, dat hoge snelheid niet mogelijk is, uitgaande van nor maal rijgedrag. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op de vraag van bewo ners van de Bosstraat. Zij stelden voor om, net als tussen het doodlo pend gedeelte van de Bosstraat en de Pimpelmees, tussen deze straten een verkeersdrempel aan te leggen. Volgens hen wordt-in de bocht altijd hard gereden, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Opnieuw heeft een bèwoner van de Lange Brinkweg aan burgemeester en wethouders de vraag gesteld of zij er niet voor kunnen zorgen dat de Lange Brinkweg weer die gezellige, historische boerenweg wordt die hij ooit was. Het antwoord van b. en w. is hetzelfde als op dezelfde vraag die al eerder werd gesteld: de Lange Brinkweg zal waarschijnlijk nooit meer die gezellige, rustige, landelij ke boerenweg worden die hij eens is geweest. De toename van de mobiliteit heeft tot gevolg dat alle wegen drukker worden. Nog afgezien van discus sies over de aanwezigheid van sluip- verkeer, is de functie van de Lange Brinkweg voor het eigen verzor gingsgebied zodanig, dat dit op zichzelf al voor een behoorlijk^ ver keersdrukte zorgt, aldus b. en w. Er zijn gelukkig nog maar weinig mensen in Nederland die gedach teloos alles in de minicontainer gooien. Er zijn ook maar weinig mensen die niet weten waarom we steeds meer afval gestheiden hou den. Soms is echter onduidelijk wat wel en wat niet bij het klein chemisch afval hoort. Lege ver pakkingen hoeven niet bij het klein chemisch afval. Kwastleeg, druipleeg, schudleeg en schrapleeg. Dat zijn nieuwe woor den om aan te geven wat precies on der 'leeg' moet worden verstaan. Want ook al is een produkt klein chemisch afval, de lege verpakking daarvan is dat niet. De vuistregel is: iets is leeg als je er op de gebruikelijke manier van leegmaken niets meer uit krijgt. Dus een blik verf is leeg als je er met de kwast geen verf meer uit kunt halen. Een tube lijm is leeg als je er met geen mogelijkheid meer lijm uit krijgt. En zo is een fles vloeistof leeg als er geen druppel meer uit komt, een doos poeder als bij het schud den geen korreltjes meer omlaag dwarrelen. Een spuitbus waar geen produkt meer uit komt, maar waar nog wel een restje drijfgas in zit, kan ook als leeg worden beschouwd. Verpak kingsmateriaal zonder resten van het produkt kan bij het gewone af val in de groene container. 'Sport en voeding' is een onderwerp waarvoor de laatste tijd steeds meer aandacht bestaat. Toch is het niet echt iets nieuws, want er is natuurlijk al veel eerder een relatie gelegd tussen voeding en het behalen van een zo goed mogelijke (sport)prestatie. De voeding van de sporter moet ge varieerd en uitgebalanceerd zijn. Uitgebalanceerd wil zeggen dat al le voedingsstoffen in de juiste ver houding in de voeding aanwezig zijn. Deze verhouding varieert met het type sport en met de competitie en trainingsmethoden. Sportsoor- ten met een zogeheten "energe tisch" karakter (bijv. duursporten) stellen andere eisen aan de voeding dan sportsoorten waarbij het ont wikkelen van m&ximale kracht voorop staat (krachtsporten). De trainingsfase heeft weer andere bijzonderheden dan de wedstrijd en herstelfase. Een verkeerde voeding leidt niet al leen tot prestatievermindering, maar kan ook grote risico's met zich meebrengen. Denk maar eens aan uitputtingsverschijnselen en over- traindheid. Te vaak nog blijven (top)prestaties uit, omdat de spor ter er op het beslissende moment 'doorheen' zit, doordat er onvol doende gegeten en/of gedronken is. Veel sporters hebben bovendien Medio september is een grote verkeersveiligheidscampagne gestart op de provinciale weg N237 tussen Amersfoort en de afslag naar Zeist. Het in de gemeente Soest gelegen deel-de A mersfoortsestraat- behoort tot de gevaar lijkste stukken. Het accent van de campagne ligt op het tegengaan van snel heidsovertredingen door automobilisten, motorrijders en bromfietsers. On- der meer door middel van posters langs de weg wordteen beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van de weggebruiker. Tijdens de campag ne, die ongeveer een jaar duurt, zullen ook regelmatig controles door de poli tie worden uitgevoerd. last van maag en darmklachten tij dens de inspanning. Daarnaast kan een sporter proble men hebben met het op peil houden van zijn lichaamsgewicht. Voor de sporter en begeleiders van de sporter zijn er dus voldoende re denen om de voeding serieus te ne men. Eten en drinken zijn een eerste le vensbehoefte, want daarmee voor zien we ons lichaam van alle voe dingsstoffen en energie die we no dig hebben, om lichamelijke presta ties te kunnen leveren en om ziekten te voorkomen. De hoeveelheid voeding die we no dig hebben verschilt van mens tot mens en is afhankelijk van de leef tijd, lichaamssamenstelling en de li chamelijke prestaties die geleverd moeten worden. Kinderen in de groei, sporters en mensen die zware arbeid verrichten zullen in de regel meer moeten eten en drinken dan bijvoorbeeld mensen die dagelijks achter hun bureau zitten. Maar de soort voedingsstoffen zijn voor ie- defeen hetzelfde. Deze bestaan uit: koolhydraten en vetten: koolhydraten zijn de belangrijkste vorm van brandstof tijdens (inten sieve) inspanning; vetten zijn de belangrijkste vorm van brandstof in rust. eiwitten: eiwitten spelen normaal gesproken als bron van brandstof bij lichame lijke belasting geen rol. Alleen wan neer er een tekort is aan koolhydra ten, worden eiwitten vermeend als energiebron gebruikt. Eiwit kan dus energie leveren. Eiwitten zijn met name van belang als bouwstof, ze zijn onmisbaar voor opbouw en herstel van spieren, or ganen, zenuwstelsel en bloed. voedingsvezel: voedingsvezels zijn niet zozeer no dig voor de energie en voedingsstof fen, maar wel voor een goede wer king van de darmen en een goede stoelgang. Daarom moet de voe ding van de sporter ook voldoende voedingsvezel bevatten. Vezels zijn de onverteerbare delen van plantaardige voedingsmiddelen. Ze komen veel voor in volkorenbrood, bruinbrood, roggebrood, zilver vliesrijst, aardappelen, peulvruch ten, groente en fruit. vitamines, mineralen en spoorele- menten: deze zorgen ervoor dat alle li chaamsprocessen goed verlopen. Ieder vitamine/mineraal/spoorele- ment heeft daarbij zijn eigen taak. Water zou ook hierbij moeten wor den genoemd. Een mens bestaat namelijk voor ongeveer 55 procent uit water. De vetvrije lichaamsmas sa zelfs voor 75 procent. Water is een belangrijk transportmiddel in ons lichaam. Verder is water van belang bij het handhaven van een gelijkmatige lichaamstemperatuur. Door inspanning stijgt de lichaams temperatuur. Een goede vochthuis houding is dus voor de sporter van "levensbelang". ning is afhankelijk van de volgen de factoren: de temperatuur; de luchtvochtigheidsgraad; de duur van de inspanning; de intensiteit van de inspanning en de sportkleding; door het dragen van bijv. isolerende sportkleding kan het vochtverlies toenemen. Dorstgevoel: Het dorstgevoel is een waarschu wing aan de mens om te voorkomen dat het lichaam teveel vocht ver liest. Dorst treedt op als het verlies aan vocht ongeveer 2 procent van het lichaamsgewicht is. Op het mo ment dat dorst ontstaat, is het eigen lijk al te laat om het prestatievermo gen op peil te houden. Daarom moeten sporters zich aanleren te drinken voordat ze dorst krijgen. Daarbij komt dat bij intensieve trai ning de dorstprikkel soms geheel verdwijnt. Energiebehoefte en energiebalans: Iedere lichamelijke inspanning kost energie. Hoeveel energie voor een inspanning nodig is, is afhankelijk van: de soort sport; de intensiteit van de inspanning; de duur van de inspanning; de frequentie van de inspanning en het lichaamsgewicht en lichaamssa menstelling. Bij spelsporters wordt het over het algemeen als problematisch ervaren dat na een wedstrijdseizoen het li chaamsgewicht flink kan toenemen. Er wordt in die periodes weinig ge traind en dan blijkt het moeilijk te zijn de energie-opname aan te pas sen aan het verminderde energie verbruik. Deze gewichtstoename kan aanzienlijk zijn. Aan het begin van het trainingsseizoen zal men de overtollige kilo's weer moeten kwij traken om tot een goede trainings- opbouw te kunnen komen. Het is dan ook aan te raden om tij dens rust/vakantieperioden andere activiteiten te ontplooien, zoals lo pen, fietsen of zwemmen en/of de energieopname te verlagen. Alcohol: Alcohol is geen essentiële voe dingsstof. Alcohol wordt vrijwel volledig verbrand en niet omgezet in lichaamseigen verbindingen. Overmatig gebruik van alcohol kan leiden tot: verstoring van de lichaamstempera tuur. Tijdens de wintersport wordt vaak een glaasje jenever of likeur geno men om de kou te verdrijven. Om dat alcohol de bloedstroom naar de huid stimuleert, krijgt men inder daad een oppervlakkig gevoel van warmte. Maar door de verhoogde bloedstroom naar de huid, koelt het lichaam sneller af, wat kan leiden tot een daling van de lichaamstem- •peratuur; dehydratie (uitdroging). Alcohol heeft een vochtafdrijvend effect waardoor het lichaam extra vocht verliest; tekorten aan vitamines (vitamine BI) en mineralen (magnesium). Tengevolge van de opname van veel energie via de alcohol wordt vaak minder gegeten waardoor een tekort kan ontstaan aan andere voe dingsstoffen; - schade aan bijv. lever, slokdarm, maag en tal van andere organen, vooral in combinatie met een on volwaardige voeding; -een verminderd concentratiever mogen (zowel lichamelijk als geestelijk); - alcohol belemmert een goed ge bruik van koolhydraten als ener giebron; -toename van vetmassa. Alcohol kan koolhydraten en vetten als brandstof vervangen. Een teveel aan brandstof wordt opgeslagen in de vorm van vet. Als men alcoholische dranken ge bruikt is het goed niet meer dan 2 tot 3 glazen per dag te drinken en hier van geen dagelijkse gewoonte te maken. Bronnen: 'Sport en Voeding', uit gegeven door NOG en NSF publi catienummer 222 in samenwerking met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Mocht er belangstelling bestaan voor nadere informatie betreffende dit onderwerp (voor de krachtspor ter, de duursporter en voor de team en spelsporter), kunt u telefonisch contact opnemen met de gemeente Soest, afdeling sport, telefoonnum mer 0215593542. De Nacht(merrie) van Soest! Beheerder Reinier van Valket hoef van De Paardenkamp inn Amersfoortse Courant: "IJ paard met een arbeidsverletS wordt hier eerder geplaatst dan een rij-, ren- of manegepaard"| Hereboerenstreek. Glühweinverbot. P. van Duijvenboden, beleidsme dewerker van de Nederlandse Pa tiëntenvereniging, in De Gooi- en Eemlander: "99 procent van de le den is kerngezond". Sancties Bar. Op de Soester kabel: Euro O. Wereldduitenspelen. Heeft u thuis voor uw gezin en fa milie ook al een éénloket-functie bedacht in de hal van uw woning? Stichting Wolfduin: De eerste spa(r) in/uit de grond. Hoe gratis is gratis, vragen wij ons af, lezende in de Handelspost: Gratis af te halen, 2 hanen en 2 hennen (kriel), f 1,~. Kruukje Melm in de muur: na de geldautomaat nu ook de neutauto maat? Autovrije wijk van de baan. Het zou al heel mooi zijn als de fietspa den eens autovrij zouden blijven. Op 't Hoogt in de herfst: echt iets om in te bladeren. We nemen geen blad voor de mond. Het zijn slechte tijden voor de ou de bokken: groene blaadjes wor den steeds schaarser. Het vochtverlies <r tijdens inspan- In de gemeente Soest is sinds 1 ja nuari 1994 de manier van woon ruimteverdeling gewijzigd. In schrijven als woningzoekende is per die datum niet meer nodig en trouwens ook niet mogelijk. Met de voor verhuur vrijkomende wo ningen wordt in het huis-aan-huis- weekblad Soest Nu geadverteerd. Woningzoekenden die belangstel ling hebben voor de vrijkomende woning en aan de in de advertentie gestelde voorwaarden voldoen, worden uitgenodigd de zogeheten woonbon in te zenden naar de ei genaar dan wel verhuurder van de betreffende woning. Is er sprake van reacties van meer kandidaten, dan wordt aan de hand van enkele criteria de volgorde van de kandidaat-huurders bepaald. Vervolgens krijgt de kandidaat die bovenaan staat de woning aangebo den. De overige kandidaten verne men niets, tenzij de eerste kandi daat de woning weigert. In dat geval wordt de tweede kandidaat bena derd. Mocht die ook weigeren, dan komt de derde kandidaat aan de beurt, enzovoorts, enzovoorts. Om te voorkomen dat zij onevenre dig in hun belangen worden ge schaad, is voor woningzoekenden die al langer, in dit geval twee jaar, ingeschreven stonden, in de huis vestingsverordening een zogeheten overgangsregeling opgenomen. Deze regeling is gedurende het jaar 1994 van kracht en geldt voor wo ningzoekenden die op 1 januari 1994 vóór 1 januari 1992 bij de ge meentelijke afdeling huisvesting als woningzoekende stonden inge schreven. Voordeel voor deze woningzoe kenden is dat zij voorrang genieten ten opzichte van woningzoekenden die geen gebruik kunnen maken van de overgangsregeling. Hoewel de evaluatie van het nieuwe woon ruimteverdelingssysteem nog niet is afgerond, wordt er op gewezen dat de overgangsregeling in beginsel op 1 januari 1995 afloopt. Het voor deel van de voorrang verdwijnt dus met ingang van 1 januari aanstaan de.

Soester Courant | 1994 | | pagina 35