Vier kunstenaars geselecteerd voor ontwerpen kunstwerk Soesterberg Ontwerp van de maand: Kontakt der Kontinenten Milieuvriendelijk schoonmaken Spoedige herbestrating van het Weteringpad Weekmarkt Soesterberg niet naar Dorpsplein Start bevolkingsonderzoek naar borstkanker in Soest Kattebakvulling met een milieukeur mag bij het GFT De burgemeester ontmoet op donderdagochtend... Teken voor huishoudelijk chemisch afval nieuw SOUVENIR 'LIEG KA MP- SOESTERBERG WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 OP T HOOGT PAGINA 4 Snelheidscontrole op de Molenstraat Statistisch overzicht 1993 van de gemeente Soest verkrijgbaar Gemeente wacht op medewerking van grondeigenaar Minder belastende verpakkingen Voorlopig bedrag gereserveerd voor Verl. Talmalaan Naar aanleiding van de openbare inschrijving op een advertentie zijn vier kunstenaars geselecteerd die een schetsontwerp zullen maken voor een kunstwerk in Soester- berg. Als uitgangspunt daarvoor is de volgende opdracht geformu leerd: 'Gezien de historische bete kenis van Soesterberg voor de luchtvaart in Nederland is besloten om voor de kunstopdracht een (hema te kiezen dat hiermee sa menhangt. De gedachten hierbij 8aJn uit naar het thema 'vrijheid', vrij Vn relatie tot lucht en vogels, vrij in de zin van pioniersgeest, be scherming van de vrijheid, enzo voorts'. De kunstenaars, die niet uit Soest afkomstig zijn, hebben volgens wet houder mevrouw N. Blommers de beschikking over een bedrag van 192.000 gulden. Dit bedrag is be schikbaar doordat 1 procent van de kosten van bouwrijpmaken ten be hoeve van vijf bouwplannen die de laatste jaren in Soesterberg zijn ge realiseerd, hiervoor bestemd is. Voor de plaats van het kunstwerk heeft de Commissie Beeldende Kunst geen voorkeur uitgesproken. De kunstenaar mag, in overleg met de gemeentelijke afdeling ruimtelij ke ordening en bouwzaken, zelf de plek kiezen waarvan hij vindt dat zijn kunstwerk daar het best tot z'n recht komt. Volgens mevrouw Blommers is niet gekozen voor een aantal kleinere Gezien de historische betekenis van Soesterberg voorde luchtvaart in Nederland is besloten voorde kunstopdracnt voor Soesterberg een thema te kiezen dat hiermee samenhangt. kunstwerken, "want er staat nogal wat in Soesterberg. Er is nu voor iets groots gekozen". Naar aanleiding van de ingediende schetsontwerpen wordt een voordracht gedaan. Er komt vervolgens een presentatie in Soesterberg door de voorzitter van de Commissie Beeldende Kunst, Werner Paans. Wethouder Blom mers heeft het voornemen om daar aan voorfgaand alle vier schetsont werpen in het Dorpshuis te laten zien. Iedere geïnteresseerde inwo ner van Soesterberg kan er dus ken nis van nemen. Het college van burgemeester en wethouders neemt, gehoord de Soesterbergse bevolking, de beslis sing aan wie de kunstopdracht uit eindelijk gegund wordt. Er komt verder geen inspraak over omdat de Commissie Beeldende Kunst het kwaliteitsaspect beoordeelt. Dat betekent dat het college meestal de voordracht van deze commissie volgt. Om vast te stellen of er inderdaad sprake is van snelheidsovertreidn- gen op de Molenstraat, met name het gedeelte tussen de spoorweg overgang en de rotonde, zal de po litie binnenkort snelheidscontrole houden. Burgemeester en wethou ders delen dit mee naar aanleiding van een vraag van een bewoonster van de Molenstraat. Zij stelt dat er sprake is van inten sief verkeer en dat negen van de tien auto's gemiddeld 80 km. per uur rij den. Het voornemen om de situatie voor afslaand verkeer vanaf de hoofdweg naar de Molenstraat te verbeteren, moet gepaard gaan met snelheidsbeperkende maatregelen in de Molenstraat, aldus de vragen stelster. Burgemeester en wethouders laten haar weten dat verdere acties zullen worden ondernemen indien blijkt dat er inderdaad sprake is van de door de vragenstelster aangegeven snelheidsovertredingen. Het Statistisch Overzicht 1993 van de gemeente Soest is gereed. Men kan het inzien in het gemeentelijk informatiecentrum aan de balie in de hal van het gemeentehuis, en bij de dependance Publiekszaken in het Dorpshuis in Soesterberg. Het overzicht is voor 35 gulden te koop. In het statistisch overzicht staan on der meer de cijfers over de bevol king, volkshuisvesting, brandweer, onderwijs, ontwikkeling en ont spanning. De welstandscommissie heeft de uitbreiding van het conferentiecen trum Kontakt der Kontinenten aan de Amersfoortsestraat in Soester berg het predikaat 'Ontwerp van de maand' toegekend. De commissie spreekt haar bijzon dere waardering uit voor de opzet van het door architektenburo Ab- ken b. v. te Nieuwegein ontworpen plan. Zij is van mening 'dat de wijze waarop de architect oud en nieuw heeft samengevoegd bewondering opwekt'. Door de toegepaste architectuur/ vormgeving van de nieuwbouw is aan de totale bebouwing een dimen sie toegevoegd, aldus de welstands commissie, terwijl toch de architec tuur van de bestaande bebouwing in zijn eigen waarde is gelaten. Hier door heeft het totale centrum een meerwaarde gekregen. Vorige week is het landelijke be volkingsonderzoek naar borstkan ker begonnen. Ook alle vrouwen van 50 tot 69 jaar die in Soest en Soesterberg wonen krijgen hier voor de komende maanden een uitnodiging van de GGD Eèm- land. Dit gebeurt op basis van het bevolkingsregister. Dit jaar wor den ruim 4.600 vrouwen uitgeno digd die geboren zijn in de periode 1925 tot 1944. Het onderzoek vindt plaats bij Preventicon in het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het bevolkingsonderzoek wordt Het Weteringpad zal zo spoedig mogelijk worden herbestraat. Het naar voren halen van de uitvoering van deze werkzaamheden is een gevolg van de fietstocht die leden van de commissie milieu en open bare werken en van de commissie milieubeheer onlangs hebben ge maakt in het kader van het wegon derhoud 1995. Tijdens de fietstocht is de invulling bekeken van het geld dat voor 1995 beschikbaar is voor wegonder houd, vertelt wethouder R. A. van Logtenstein. Twee wegen sprongen er specifiek uit: het Weteringpad en de Thorbeckestraat. Het Weteringpad betreft vooral het gedeelte van de Industrieweg naar de Koningsweg. In de loop der jaren zijn hier flinke voegen ontstaan tus sen de straatklinkers. Dat leidt tot gevaarlijke situaties op deze weg, die ook voor veel fietsers een be langrijke verbinding op het indus trieterrein vormt. Daarom is het be langrijk dat de weg in een goede staat verkeert. Na de fietstocht is bij de behandeling van de nota wegon derhoud van burgemeester en wet houders dan ook besloten het on derhoud van het Weteringpad een jaar naar voren te halen. Dat bete kent dat de werkzaamheden nog dit jaar beginnen. Daarnaast is ook het onderhoud van de Thorbeckestraat Wethouder R. A. van Logtenstein in de wijk 't Hart naar voren gehaald als gevolg van een besluit van de commissie milieu en openbare wer ken. De fietstocht werd gehouden voor afgaande aan de commissieverga dering. De route voerde de deelne mers door de polder, de Lange Dui nen, Overhees, 't Hart en over het industrieterrein. sinds 1989 geleidelijk in het hele land ingevoerd. In de regio Utrecht gebeurt dij al sedert 1974 en sinds 1991 door (vrouwelijke laboranten van) de stichting Preventicon in sa menwerking met de GGD Eemland en het Integraal Kankercentrum Midden-Nederland. Het is belang rijk om iedere keer aan het onder zoek deel te nemen. Het duurt on geveer een half uur en is gratis. Vrouwen die jonger zijn dan 50 jaar komen niet in aanmerking voor het. onderzoek. Ook vrouwen van 70 jaar en ouder vallen nu nog buiten de doelgroep, want ook voor deze groep is nog niet aangetoond dat bevolkingsonderzoek een gunstig effect heeft. De nieuwe minister van volksgezondheid, welzijn en sport heeft onlangs echter laten weten te verwachten dat in de nabije toe komst ook vrouwen van 70 jaar en ouder in aanmerking kunnen ko men voor het onderzoek. Dit en vol gend jaar zal dat echter nog niet het geval zijn. Voor vrouwen jonger dan 50 jaar geldt dat bij hen met röntgenstralen borstkanker nog niet zo goed is op te sporen als bij oudere vrouwen. Bovendien komt borstkanker bij hen minder vaak voor dan bij vrou wen van 50 jaar en ouder. Het fietspad (Rinke Tolmanpad) tussen de Kolonierveg en de Park laan is geen fietspad omdat het ge deeltelijk niet is geëgaliseerd en van enige verharding voorzien. Een bewoner van de Aagje Deken laan vraagt wanneer het pad wordt 'afgemaakt. Burgemeester en wethouders laten weten dat het 'ontbrekende' stukje fietspad geen eigendom is van de gemeente Soest. Om de verharding te kunnen doortrekken, is de ge meente afhankelijk van de mede werking van de eigenaar van de grond. Deze moet toestemming ge ven om de werkzaamheden uit te voeren. Ondanks regelmatige po gingen daartoe van gemeentezijde, is dit tot nu toe helaas nog niet ge beurd, aldus b. en w. Veel afval dat ontstaat in een huis houden wordt hergebruikt. Denk maar aan oud papier, glas en groente-, fruit en tuinafval. Het af val dal nog overblijft, gaat in de groene container. Bijvoorbeeld melkpakken, plastic verpakkingen en andere soorten verpakkingen. Het percentage afval dat in de groene container terechtkomt, zal door een verdergaande scheiding in de toekomst alleen maar minder worden. In 1991 hebben het toenmalige mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer en de Stichting Verpakkingen en Milieu een schriftelijke afspraak gemaakt en door ondertekening vastgelegd. Belangrijkste doelstel lingen van die afspraak zijn het be perken van de hoeveelheid verpak kingsmateriaal, grondstoffenbespa- ring en zoveel mogelijk hergebruik van verpakkingsmaterialen. In de winkels is hiervan nu als resul taat te zien: - een groter aanbod aan verschil lende navulverpakkingen, bijvoor beeld wasmiddelen; -meer produkten zijn verpakt in één soort Verpakking (voorheen papier en plastic, voortaan alleen nog in papier), bijvoorbeeld tand pasta; - meer gebruik van herbruikbare en hergebruikte materialen. Boodschappen doen U kunt bij het boodschappen doen letten op: - of het produkt is verpakt in her bruikbaar materiaal zoals glas of papier; - of de verpakking bestaat uit één soort materiaal; - of een verpakking van meer soor ten materiaal goed van elkaar te scheiden is; -of de verpakking opnieuw kan worden gevuld; -of het een statiegeld-verpakking Alleen met het hiernaast afge drukte milieukeur op de verpak king mag kattebakvulling in de bruine container worden gedepo neerd die bestemd is voor het groente-, fruit- en tuinafval. De overheid garandeert dan dat het composteerbaar is. Onder het motto 'De burgemeester ontmoet...' kunnen verenigingen, instellingen en groeperingen op donderdagochtenden een bezoek brengen aan het gemeentehuis. Het gaat daarbij niet alleen om een 'be zoek' om te zien hoe de gemeente lijke organisatie is gehuisvest. Het is ook en vooral de bedoeling dat vol doende gelegenheid wordt geboden om met burgemeester J. de Wïdt van gedachten te wisselen over Soest en Soesterberg is het alge meen. Het gemeentebestuur wil met der gelijke ontmoetingen onder meer proberen de eventuele communica tiekloof te verkleinen. Vooral men sen die men gewoonlijk niet tegen komt op inspraak- en informatie avonden of die daar hun zegje niet durven te doen, kunnen in de ont moeting met de burgemeester op ongedwongen manier hun mening over bepaalde zaken geven. Indien er verenigingen, groeperin gen of instellingen zijn die interesse hebben in zo'n 'ochtendje gemeen tehuis', dan kunnen zij een afspraak maken met mevrouw S. van Doorn, kabinet, tel. 02155-93443. Twee inwoners van Soesterberg hebben het college van burge meester en wethouders gevraagd de weekmarkt van de Rademaker- straat naar het Dorpsplein te ver plaatsen 'nu wij een pracht Dorps plein hebben'. Burgemeester en wethouders wij zen dit verzoek echter af. De over wegingen om d.e markt niet naar het Dorpsplein te verplaatsen, zijn: 1. De verplaatsing naar de Rade- makerstraat is in goed overleg met de -bij uitstek deskundige- marktkooplieden genomen. 2. Een weekmarkt wordt zoveel mogelijk bij winkels gehouden omdat ertussen beide een relatie bestaat. Een weekmarkt en win kels versterken elkaar. Aange zien op het Dorpsplein geen spe cifieke detailhandel is gevestigd en in de Rademakerstraat wèi, is de Rademakerstraat een betere plek voor de weekmarkt. 3. Het Dorpsplein biedt onvol doende ruimte voor de week markt van Soesterberg, zeker wanneer ook rekening wordt ge houden met het parkeren en de aan- en afvoer van de markt waar. Bovendien is de bereik baarheid van de Rademaker straat voor de marktkoopman en de consument beter dan het Dorpsplein, aldus burgemeester en wethouders. Scheiden van papier, GFT (groente-, fruit- en tuinafval) en glas uit ons af val doen we al een tijdje. Maar niet altijd is het apart houden van afval even gemakkelijk. Veel mensen vragen zich bijvoorbeeld af wat precies huishou delijk chemisch afval is en wat niet. Voortaan is chemisch afval veel gemak kelijker te onderscheiden. Op huishoudelijke produkten die na gebruik bij het chemisch afval horen, staat namelijk een teken. Dit kan zowel op het produkt zelf als op de verpakking staan. De invoering hiervan kost tijd, maar in de zomer van 1995 is de aanwezigheid van het teken een wettelijke verplichting. U kunt het dan op alle produkten vinden die daarvoor in aan merking komen. Waar inleveren? In de gemeente Soest kunt u het huishoudelijk chemisch afval inleveren op het afValstoffenpark aan De Schans, en bij de chemokar. De chemokar komt regelmatig bij u in de buurt. Op de afvalkalender kunt u lezen waar en wanneer deze bij u in de buurt komt te staan. Het nieuwe teken geeft voortaan huishoudelijk chemisch afval aan. We kennen dit afval al langer onder de naam klein chemisch afval (KCA). Als u er niet zeker van bent wat hier wel en wat er niet toe behoort, dan geeft de folder 'Welles-Nietes' u duidelijkheid. Deze folder en informatie over het nieuwe teken zijn verkrijgbaar bij Staf Voorlichting aan de balie in de hal van het gemeentehuis. Jaarlijks verbruiken we in Neder land 45 miljoen kilo reinigings middelen en 42 miljoen liter af- wasmiddel. Om het milieu te spa ren, is een zuinig gebruik van groot belang. Het maakt ook niet uit welk middel u kiest, want ze zijn allemaal even milieubelastend. Schoonmaakmid delen bevatten stóffen om het vuil op te lossen, om het water te onthar den, en soms zelfs sterke zuren of ontsmettingsmiddelen. Vaak zitten er parfums, kleurstoffen en conser veermiddelen in. Deze stoffen heb ben geen invloed op het resultaat en zijn daarom overbodig. Een nog steeds veel gebruikt mid del is chloor. Chloor heeft een ver nietigende werking op de bacteriën die in de zuiveringsinstallaties en sceptic tanks noodzakelijk zijn door hun afbrekende werking. Er zijn goede alternatieven voor een schoon, toilet. Milieuvriendelijke schoonmaak- plank Met de onderstaande middelen kunt u het hele huis schoonmaken: 1vloeibare of groene zeep 2. schuurmiddel in poedervorm zonder bleekmiddel 3. afwasmiddel met wasactieve stoffen op plantaardige basis 4. (schoonmaak)azijn 5. soda 6. ossegalzeep 7. schuurspons, zeem, borstel, 'gootsteenplopper' In natuurwinkels en reformzaken vindt u een heel assortiment aan mi lieuvriendelijkere) schoonmaak middelen. Tips: - Keuken (aanrecht en tegels): met een sopje van zeep of afwasmid del, zonodig met schuurmiddel. - Aangekoekte pannen opzetten met water en soda. Nawassen met afwasmiddel. Let op: doe dit niet 'met aluminium pannen. Schuur deze met een schuursponsje. -Verstopte gootsteen: ontstoppen met een plopper. -WC en bad: schoonmaken met zeep of afwasmiddel; kalkranden verwijderen met (schoonmaak)a- zijn. - Ramen: schoonmaken met water met wat afwasmiddel of vloeibare zeep. Streeploos nazemen met warm water en azijn of zout. - Meubelen: afnemen met een vochtige doek (met wat afwasmid del). Er is voorlopig in de exploitatie van het bestemmingsplan Dalweg een bedrag gereserveerd voor de recon structie van de Verlengde Talma laan. Dit houdt echter niet in dat de ze nu ook daadwerkelijk wordt uit gevoerd. De besluitvorming hier over zal in 1995 plaatsvinden. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op een vraag van een bewoner van het Raadhuisplein.

Soester Courant | 1994 | | pagina 36