emka 20 1 DA-Soest vraagt Kamerfractie steun voor behoud postagentschap Soest heeft al meer dan 42.000 inwoners Soest wil vuurwerk-verkoop beter in de hand houden ÉWm Breukelen Vast-g< Honsbergen viert vrijdag jubileumfeest Molendael actief in brandpreventie kantoorefficiency 0 Jubileum- Korting' 'Honsbergen ernstig gedupeerd door sluiting postkantoortje' Kalenders vanaf12P TT houdt onverminderd vast aan sluiting Mijlpaal in lokale geschiedenis Nieuw: Volgend jaar weer vergunning vereist Beveiligt alles! Tel. 24142 Auto opengebroken Appartementengebouw bestaat 20 jaar Aandacht voor cursussen, inrichting en veiligheid SBBS maakt zich boos op PTT Kalenders en wenskaarten FOTO SWAGER L* WOENSDAG 16 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 ten ï.v.m. de oort op zater >e afdeling Soest van het CDA eeft zich vorige week tot de be- riende Tweede-Kamerfractie ge rend met het dringende verzoek te temiddelen in de strijd voor het behoud van het postagentschap aan de Wiardi Beckmanstraat. Het Soester CDA hoopt dat de politici in Den Haag de dreigende sluiting (per 31 december) kunnen uitstel len of ongedaan maken, rekening udende met de "gewijzigde om- ndigheden". inschakeling van de kamerfractie is bn uitvloeisel van de betrokkenheid pn het Soester CDA-bestuurslid Henk Jong, die in de wijk Klaarwater het nspreekpunt van alle verontruste be- oners is geworden. De Jong is vorige ek samen met COSBO-voorzitter jecs Groen (namens de ouderenbon- jen in Soest) wezen praten met zo- ëmanager W.v.d Kreeft van Postkan- Éren b.v. In dat gesprek bleek de PTT Verigens geen krimp te geven en on- Erminderd vast te houden aan de voor inomen sluiting van het postkantoor- tie: Gemeen- Dostbus 2000, •5) 93411, fax etreffende af- iadat hij zich in de Soester Courant be- ihikbaar had gesteld als actiecoördi- 16.00 uur) de nator ontving De Jong een flink aantal 1 gesloten te ffiactiés, variërend van suggesties voor monstraties en telefoontjes met de linister tot het aanspannen van een brt geding. De Jong en Groen werden rvolgens uitgenodigd door zonema- iger V.d. Kreeft voor een persoonlijk sprek. Dat verliep in goede orde, laar de Soesters kregen zoals uit hun laas blijkt "geen poot aan de grond", 'an PTT-zijde werd nog eens uitgelegd at de (bedrijfseconomische) achter- onden van de omstreden beslissing 'n, waarbij de teleurstelling over het ïrdwijnen van een postagentscha- om-de-hoek wel wordt begrepen, oor de groei van het elektronisch be- ilingsverkeer daalt het aantal geldhan- elingen fors, en dus de inkomsten van e PTT. Voor een gezond rendement is an sanering niet te ontkomen, aldus de TT. In de stedelijke gebieden (zoals oest) moet daarom een aantal vesti- jngen worden afgestoten, want op het latteland moet een redelijk verzor- ingsniveau blijven bestaan. "Op aan- aardbare afstand en in winkelcentra lijven vestigingen bestaan." Viet relevant 3f het postagentschap Honsbergen op :ichzelf rendabel is, is niet relevant, indt de PTT. De sluiting past simpel weg in de noodzakelijke landelijke re ductie, en straks is er op aanvaarbare af stand nog een agentschap aan de Tam boerijn - "op nog geen kilometer af stand" - en ook het hoofdpostkantoor is "nabij". Als alternatief kan Super van Doorn het "postpashouderschap" aan vragen, waardoor er gangbare postze gels verkocht kunnen worden. Ook kan de supermarkt eventueel strippenkaar ten gaan verkopen. Van een of andere vorm van uitstel of heroverweging wil de de PTT niets horen. COSBO-voorzitter Cees Groen rea geerde vorige week teleurgesteld op de uitkomst van het gesprek. "De PTT be slist op louter bedrijfseconomische gronden, zonder rekening te houden met de oudere bewoners van Honsber gen en Klaarwater." Hij laat weten dat de ouderenbonden zich in COS- BO-verband nog zullen beraden op wat hun verder te doen staat. Criteria Buurtbewoner Henk de Jong is nog fel ler in zijn reactie. Hij heeft in het ge sprek vooral gewezen op het feit dat het vestigingsplan van de PTT inmiddels al een jaar of zes oud is, en dat de situatie in de tussentijd veranderd is. Waarom zouden de criteria van 1988 nog even hard "moeten zijn, als de vergrijzing is toegenomen en de bevolking duidelijk aan het groeien is. Denk maar aan de nieuwe woonwijk Boerenstreek, die vlakbij Klaarwater wordt gebouwd." De Jong is de afgelopen weken in de te lefoon geklommen en heeft o.a. gebeld met de KPN - de moedermaatschappij van de PTT en Postkantoren b.v. - zon der dat dat enige tastbaar resultaat gaf. Hij heeft overigens toevallig geconsta teerd dat het NIPO vorige week een en- quete hield bij het postagentschap, wat volgens mededelingen van de enquêtri- ce elk kwartaal plaatsvindt bij agent schappen met meer dan 40.000 postale handelingen. "Ze vertelde dat ze over stelpt was met klachten over de drei gende sluiting." 'Looien deur' Omdat hij bij Postkantoren b.v. geen voet aan de grond kreeg - "De PTT is zo flexibel als een looien deur, het is een hele starre organisatie" - besloot De Jong via het Soester CDA-bestuur zijn "Haagse" vrienden in te schakelen, in de hoop dat zij nog eens willen kijken naar de sluitingscriteria en de norm voor het aantal handelingen voor een "aanvaardbaar niveau van dienstverle ning". "Het wachten is nu op de poli tiek," aldus Henk de Jong. "Maar of ze er in Den Haag nog wat aan kunnen doen...?" In de geschiedenis van Soest is een nieuwe mijlpaal bereikt. Voor het eerst wonen binnen de gemeentegrens meer dan 42.000 geregistreerde mensen. Het exacte aantal bedroeg afge lopen donderdag 42.524 inwo ners. Het vrouwelijke geslacht is iets in de meerderheid. De explosieve groei ten opzichte van 31 december vorig jaar, toen Soest 41.966 inwoners telde, wordt voor namelijk veroorzaakt door het ver trek van de Amerikaanse militairen. Zij mochten 'uit angst voor de Rus sen' nooit worden opgenomen in de gegevens van burgerzaken. Hun fa milieleden die geen militaire functie bij de NATO vervulden, waren wel in de cijfers verwerkt. Na het af scheid van de laatste Amerikanen zijn hun woningen betrokken door andere burgers. De groei is dus vooral in Soesterberg (nu circa zesduizend inwoners) ver oorzaakt, al is die nauwelijks merk baar. "Er woonden al ongeveer net zo veel mensen, alleen,telden we niet iedereen mee. Nu doen we dat wel," verklaart Joep Schuiten van de afde ling burgerzaken, waar in februari van dit jaar de 42.000ste inwoner werd geregistreerd. Schuiten sluit een verdere toename van het aantal Soesters niet uit. "We schatten in dat het verloop voor het grootste ge deelte achter de rug is, maar per 1 ja nuari 1995 rekenen we op 42.600 inwoners. Misschien dat we er vol gend jaar nog 175 bij krijgen, maar dat zijn natuurlijk geen grote aantal len." In elk geval is de bevolkingsdicht heid van de gemeente Soest niet meer te vergelijken met 1815. Toen woonden hier 1.560 mensen. Rond de eeuwwisseling waren dat er 4.430, bij het begin van de Tweede Wereldoorlog 18.407 en in 1975 werd de grens van veertigduizend overschreden (40.165). Zeven jaar geleden werd de 41.000 gepasseerd, waarna het aantal inwoners schom melde. Het statistisch overzicht van de ge meente is verkrijgbaar bij het ge meentelijk informatiecentrum in het gemeentehuis en de dependance ge meentezaken in Soesterberg. 'Het kost 35 gulden. In de rapportage staan onder meer cijfers over de be volking, volkshuisvesting, de brand weer, de politie en onderwijs. Steenhoffstraat 13 - 3764 BH Soest - telefoon: 02155 - 10115 Als vanouds: Komplete kantoorvakhandel "alles voor uw kantoor" Talens schilder- en tekenartikelen; foto- en receptie albums; postpapier en wenskaarten; postzegel- en muntenaibums; Parker, Sheaffer en Cross pennen; kalenders; agenda's; kerstkaarten. Ontdek de vernieuwde Van de Ven en arkeer robleemloosostkantoor Het gemeentebestuur gaat tijdens de komende jaarwisseling extra aandacht geven aan de wijze waar op de verkoop van vuurwerk ver loopt. Aan de hand van die erva ringen wordt het aantal verkoop punten in de komende jaren vast gesteld. Per 1 januari treedt de nieuwe APV (Algemene Plaatselijke Verordening) in werking, waarin nieuwe bepalingen staan over de verkoop van vuurwerk. Dat maakt het mogelijk opnieuw een vergunning te eisen. Een vergunning kan door B. en W. geweigerd worden in het belang van de openbare orde of het voorkomen/beperken van overlast. De politie is belast met de controle. Dit jaar mag er dus nog zonder vergun ning worden verkocht, maar volgens het ambtelijk advies moet er beleid worden ontwikkeld om het aantal ge wenste verkooppunten in de gemeente vast te stellen. De wenselijkheid daar van is gebaseerd op het feit dat zich - naast de vanouds bekende onderne mers die al jarenlang vuurwerk verko pen - onlangs weer twee nieuwe gega digden hebben gemeld. "Wij zullen ons vroegtijdig beraden op het gewenste aantal verkooppunten," schrijft het College van B. en W. aan de betrokken verkopers. "Het is dus niet vanzelfsprekend dat elk verkooppunt waar dit jaar vuurwerk wordt verkocht ook volgend jaar van ons een vergun ning krijgt." MODERNE HOEKWONING MET TUIN EN C.V. plaats Soest adres HARTWEG woning moderne hoekwoning mei tuin en c.v. indeling hal, toilet, woonkamer m| schouw, uitgebouwde eetkeuken met inbouwapparafuur verdieping 3 slaapkamers, badkamera met ligbad, vaste trap nacj zolder met kleine zolderslaapkamer algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderhd Gevraagde koopsom plaats Soest adres NIEUWSTRAAT woning vrijstaand woonhuis met garage op ca. 350 m3 eigen 1 grond indeling hal, toilet, kelder, L-vormige woonkamer, keuken verdieping 2 slaapkamers, badkamer algemeen deze woning heeft enig achterstallig onderhoud en dient gerenoveerd te worden. VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom (225.000,- plaats Soest adres VAN GOYENIAAN woning flatwoning op de 3e etage met berging op de begane grond indeling woonkamer, hal, toilet, douchecel, 2 slaapkamers, ruimè keuken algemeen deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud, servicekosten bedragen f 325,- p,mnd. FLATWONING MET BERGING Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 Hypotheken Önroerend-goed Assurantiën Snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. Nieuwstraat Z-S Soest. 3p een parkeerterrein van de Johannes 'oststraat is de auto van een 26-jarige mouw uit Soest opengebroken. De da ler forceerde het portierslot. Hij moet tan de stuurkolom hebben gerommeld :n nam een zonnebril en enkele casset- ebandjes mee. op de prijs van 7 grote klassiekers in de 150g massiefverzilvering Robbe Berking viert 25 jaar 150g verzilvering van Weedestraat 54a - Soest Aanslaande vrijdag -18 november - gaan de bewoners van Honsber gen met z'n allen het vierde lus trum vieren van het appartemen tengebouw aan de Wiardi Beck manstraat. Dat begint om 9.30 uur met liet hijsen van de vlag, gevolgd door een gezellige feestdag. Het twintigjarig bestaan is een hele mijl paal voor de bewoners, van wie een fors aantal gerekend mag worden tot de "Honsbergenaren-van-het eerste- uur". De meesteri van hen zijn inmid dels een flink eind in de tachtig. Voor hen is twintig jaar misschien niet veel, maar voor een gebouw is het "een hele leeftijd", zoals directeur Phia van Wa- veren van de SBBS (Stichting Bevorde ring Bejaardenhuisvesting Soest) het uitdrukt. Het gebouw heeft onlangs nog een flin ke opknapbeurt gekregen, waarbij de grauwe betonkleur plaats heeft ge maakt voor een fris soort geel. Ook van binnen vindt een grondige renovatie plaats, maar dat gaat heel geleidelijk. "We hanteren het systeem van het dy namisch mutatie-onderhoud, kortweg DMO," aldus Phia van Waveren. Dat komt erop neer dat elke woning na het vertrek van de bewoners helemaal wordt opgeknapt: een nieuwe keuken (tegels, aanrechtblok), een nieuwe bad kamer (geheel betegeld met nieuw sani tair). Ook het houtwerk wordt in lichte kleuren geschilderd. In de afgelopen periode zijn alle 229 appartementen - Honsbergen is het grootste complex van de SBBS, naast de (jongere) Vijverhof in Overhees - al voorzien van nieuwe douchekranen en zwengelkranen in de keuken; De oude gasleidingen gaan er ook uit en maken plaats voor elektrische kookplaten, speciaal met het oog op de veiligheid van de bewoners. Door het dynamisch mutatie-onderhoud worden de kosten van de "interne" renovatie gespreid, en op die manier kan de SBBS dat finan cieel goed opbrengen. De ervaringen met het nieuwe woning- verdeelsysteem in de gemeente zijn po sitief, aldus de SBBS-directeur. "Eerst hadden we onze bedenkingen, maar het blijkt toch minder ingewikkeld te zijn dan we dachten. De mensen hebben het goed opgepakt; weigeringen komen steeds minder voor. Je krijgt nog maar zelden een 'nee' te horen." Honsbergen blijkt dan ook erg in trek te. zijn bij ou dere Soesters of zelfs mensen van bui ten. Vijverhofkoor De ca. 300 bewoners van Honsbergen hebben intussen een aandenken aan het jubileum gekregen en zijn ook allemaal uitgenodigd voor het feest van vrijdag. Na het hijsen van de vlag is er een gezel lige bijeenkomst - natuurlijk met koffie en gebak - met o.a. een toespraakje van de directeur en een optreden van het Vijverhofkoor, dat voor deze gelegen heid een keertje op bezoek komt bij de collega-bewoners van Honsbergen. Het feest - dat is opgezet in samenwer king met de bewonerscommissie en de werkgroep van het dienstencentrum dat de SWOS in Honsbergen heeft - wordt 's middags voortgezet met een gezellig open huis in de grote zaal, waar spelletjes worden gedaan en ongetwij- feld een hapje en een drankje te genie ten zullen zijn. 's Avonds volgt de af sluiting van het jubileum met een groot se feestavond onder het motto "Top- Het Honsbergen-complex telt 22 9 ap partementen met om en nabij de 300 be woners. Foto: Willem van Oosten pers van toen". Daaraan wordt meege werkt door een keur van artiesten, zoals Annie de Reuver, Frans Vrolijk, Eddy en Jack Schuyer en de Valentina's. "In een gebouw waar mensen verr pleegd worden en waar 's nachts ook mensen verblijven, is een opti male brandveiligheid van levens belang," zegt de heer Blaas, pre ventiefunctionaris bij de Brand weer in Baarn. "Speciale cursussen, gediplomeerde bedrijfshulpverleners, een brandveilige inrichting en een goede samenwerking met de Brandweer in Baarn en Soest staan in Medisch Centrum Molendael garant voor die optimale brandveilig heid," aldus de heer H. Joosten, hoofd van de Facilitaire Dienst en voorzitter van de Commissie Brandveiligheid van Medisch Centrum Molendael. Binnen Medisch Centrum Molendael bestaat een commissie die zich actiefin- zet voor een goede brandpreventie, de Commissie Brandveiligheid. Als verte genwoordiger van de Brandweer hééft de heer Blaas zitting hierin. Samen met hém heeft de commissie een actieplan opgesteld. "In dit plan hebben wij alle brandveiligheidsvoorzieningen geïn ventariseerd. Eveneens besteden wij veel aandacht aan opleiding en voor lichting over brandpreventie," aldus Joosten. "Onze gebouwen zijn brandveilig inge richt. Overal hangen hand-brandmel ders en rookmelders, die wij twee keer per jaar met de Brandweer testen. Deze melders staan in direct contact met de meldkamer van de Brandweer." Mocht er brand uitbreken, dan zijn wij in vier minuten met onze eerste auto bij Me disch Centrum Molendael," licht Blaas toe. Joosten: "Als commissie willen wij de brandveiligheid van het ziekenhuis verder optimaliseren. Zo besteden wij bij ver- en nieuwbouw extra veel aan dacht aan de brandveiligheid van de pa tiënt. Wij zorgen ervoor dat in iedere verpleegkamer een rookdetector wordt geïnstalleerd, die ook weer rechtstreeks in verbinding staat met de brandweer. Zelfs de rook van een sigaret stelt zo'n detector al in werking. Tevens testen wij alle materialen die wij voor de inrich ting gebruiken op brandveiligheid. Re centelijk hebben wij voor onze ver pleegbedden nieuwe matrassen ge kocht, die voldoen aan de hoogste nor men van brandveiligheid." Cursussen Joosten: "Opleidingen vormen een on derdeel van ons actieplan. Wij hebben twee cursussen, de cursus Bedrijfshulp verlener die afgerond wordt met een er kend diploma en de basiscursus Brand veiligheid. De heer Blaas verzorgt beide cursussen. Medisch Centrum Molen dael beschikt dan ook over gediplo meerde bedrijfshulpverleners, waar wij best trots op zijn. Zij weten precies hoe zij brandgevaarlijke situaties kunnen voorkomen en welke maatregelen zij moeten treffen in geval van brand. Ook het bevrijden en vervoeren van slacht offers alsmede het verlenen van eerste hulp bij calamiteiten ^ehoort tot hun zorg." In de basiscursus Brandveiligheid die bestemd is voor alle medewerkers met een patiëntgebonden functie, besteedt de heer Blaas ook aandacht aan brand gevaarlijke situaties. "In deze cursus zetten wij brandsituaties in scène," ver telt hij. "Eén medewerker, die voor pa tiënt speelt, ligt dan op een verpleegbed én we maken rook met een ongevaarlij ke stof. Vervolgens vraag ik een aantal deelnemers om die patiënt te redden. Daarbij draag ik hen praktische kennis over, bijvoorbeeld dat het belangrijk is om op een kamer waar brand uitgebro ken is, de deur dicht te maken. De rook kan zich dan niet verder verspreiden. Op deze manier leren de medewerkers niet alleen hoe zij brand kunnen voor komen, maar ook hoe zij moeten han delen bij een brandalarm. Elk jaar fris sen wij deze kennis op in een vervolg cursus." Alle andere medewerkers krijgen even eens voolichting over brandveiligheid in de vorm van een instructieblad waar op staat wat zij moeten doen in geval van brand. "Verder is ieder afdelings hoofd verplicht om nieuwe medewer kers op de hoogte te stellen van onze brandmeldingsprocedure, de brand- blusvoorzieningen en de vluchtwegen. Wij streven ernaar om onze voorlich ting over brandpreventie verder uit te breiden naar onze patiënten en hun be zoekers," aldus de actieve voorzitter van de Commissie Brandveiligheid van Medisch Centrum Molendael. De SBBS en de bewonerscommissie van Honsbergen zijn boos op de PTT. In oktober schreef directeur Phia van Waveren al een brief naar "Postkantoren b.v." om namens de bewoners te protesteren tegen de komende sluiting van het postkan toortje in de supermarkt van Van Doorn, maar omdat ze daarop geen enkele reactie hebben gekregen is er nog een tweede boze brief overheen gegaan. In de eerste brief wees Phia van Wa veren erop dat de sluiting van het postagentschap vooral de 300 oude re bewoners dupeert. Dat past niet in een klantvriendelijk bedrijf, zoals de PTT beweert te zijn. "Het interes seert de bewoners niet zo veel of u dropjes gaat verkopen in het ver bouwde hoofdpostkantoor; dat kan gelukkig nog dichtbij, maar voor een postzegel kan je een kilometer of meer verderop terecht." Omdat er geen antwoord kwam schreven directeur Van Waveren en de voorzitter van de bewonerscom missie, mevrouw Kuiper, vorige week wéér een brief, nadat ze ge hoord hadden dat de PTT wel had gesproken met de ouderenbonden en de wijkbewoners. Het feit dat Postkantoren b.v. de afstand naar de Tamboerijn (Overhees) "aanvaard baar" noemt is slecht gevallen. De afstand bedraagt heen en terug 2,5 kilometer, waarbij bovendien de drukke Koningsweg overgestoken moet worden. Dat is misschien aan vaardbaar voor mensen die met au to, (brom)fiets of benenwagen nog mobiel genoeg zijn, maar beslist on aanvaardbaar voor de ouderen van Honsbergen en Klaarwater. De mensen die zich - juist door voorzie ningen als het nabije postagentschap - met of zonder loophulpmiddel nog prima kunnen redden, worden wel heel ongenuanceerd aan de kant ge zet, aldus de brief. De SBBS.en de bewonerscommissie hopen nu in elk geval wél iets van "Postkantoren b.v." te vernemen... Prettig geprijsd, tijdig bestellen! Verschillende teksten mogelijk. Kerstkaarten nu met gratis "Walt Disncy-baby". kleurenfoto's van KODAK gewoon beter. FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 - 1 39 17 I

Soester Courant | 1994 | | pagina 5