JacUs Coats (Schmtemoketu Stuur geen geld, maar neem nog een lekker chocolaatje. ■UUR T-SHIRT 19,'* PUZZEL 9,95 SCHORT 19,91 De storm een slag voor. UNIEKE [ieuwe galerie Anna Paulownahuis van ilart met expositie Jan Latinne AKKEVt Al zeventig jaar lid van zangkoor r cmodor Bijbel krijgt plek in museum Oud-Soest BARBECUE OP SOEST! r» 1/ |College gaat beleid ontwikkelen 'oor uitbreiding drive-in-huizen DE ALLERMODERNSTE KLEUREN KOPIEERMACHINE jlENSDAG 23 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 15 Iwmmers koopt 'Ode aan de vrouw' Thuishulpcentrale Eemland THC zoekt in Soest vaste vrijwilligers Gunstige ligging vanuit Soest Huldiging jubilarissen op St. Caeciliafeest fZodat de zaak niet uit de hand loopt' Exemplaar van oud-burgemeester Grothe Letsel voor vrouw na botsing auto's Max Havelaar Keurmerk. Hoe meer ie koopt, Hoe meer je helpt GLOEDNIEUW! lliem Van Oosten P fotoservice UW ADVISEUR IN ZWART-WIT EN KLEUR et gepast feestelijk vertoon is fijdagavond de nieuwe galerie pn Ingrid Oudheusden in het An- i Paulownahuis van start gegaan. Jat gebeurde met een vernissage ^r ere van Jan Latinne, de Vlaam- p schilder die met meer dan dertig jerken aanwezig is op de eerste frote expositie. let Anna Paulownahuis was "crow- ed" met kunstliefhebbers en andere (nodigden, die verwelkomd werden bor André Oudheusden en wethouder leks Blommers (o.a. van de kunst) die prvolgens de officiële opening zagen errichten. In haar speechje trok Blom- ners een bescheiden vergelijking met oningin Beatrix, die vorige week het ferbouwde Singermuseum in Laren ■pende. |e was blij dat het Anna Paulownahuis J als podium voor andere kunsten en lerwante disciplines, zoals aangekon digd - de functie gaat vervullen die het gemeentebestuur ook voor ogen staat: peer dan alleen beeldende kunst, ook pema-bijeenkomsten, kamerconcer- en, seminars en workshops, en op die panier een bijdrage levert aan de cultu- lele atmosfeer in Soest. Ilommers zwaaide ambtenaar Joop fyan Tol lof toe voor het idee om de j)udheusdens te interesseren voor het nistorische gebouw aan de Burgemees- er Grothestraat, toen zij net op het |unt stonden om in hun huis aan de Praamgracht een galerie in te richten, rWe mogen blij zijn dat er in een kleine gemeente als Soest toch mensen zijn die hun kansen weten te grijpen," meende JSIommers. Dat de Oudheusdens eigen- Rijk net Baarnaars waren leek haar "niet erg prettig"; ze stelde met genoegen jyast dat ze door hun verhuizing naar de Burgemeester Grothestraat in elk geval hu Soester ingezetenen zijn. fOde aan de vrouw' Blommers vertelde dat ze bewust met lege handen naar de galerie was geko- pien, omdat ze namens het gemeente pestuur een kunstwerk wilde kopen. Ze rad daarvoor haar oog spontaan op de Zeefdruk "Ode aan de vrouw" van Jan Latinne laten vallen, omdat dat haar wel iets leek voor een openbare ruimte. De zeefdruk (met f 490,- inclusief lijst (overigens het goedkoopste werk van de Expositie) was aldus de eerste kunst die (verkocht was en dus voorzien werd van de bekende rode stip. Van Hille Dirkzwager - voormalig eige naar van de Amersfoortse galerie Co- ninck en in zekere zin voorganger van Ingrid Oudheusden (ze heeft de "stock" van Coninck overgenomen) - kreeg de nieuwe galeriehoudster een heel pak rode stickertjes (4800), met de symbolische boodschap dat ze maar veel kunst mocht verkopen. Hij herin nerde eraan dat hij in Amersfoort nooit of nauwelijks enige steun van gemeen telijke zijde had ondervonden en wen ste de nieuwe galeriehoudster meer succes in de relatie met de plaatselijke overheid. Duurste hobby "Van kunst word je nooit rijk," hield Neks Blommers (l.) bewondert de "Ode aan de vrouw" die ze van Ingrid Oudheusden (r.) heeft aangekocht. Foto: Goos van der Wilt Dirkzwager zijn opvolgster nog bemoe digend voor. "Het is alleen maar de duurste hobby ter wereld." Hij introdu ceerde vervolgens de schilder Jan La tinne, die hij volgens eigen zeggen in 1982 had ontdekt in België. Daarna was het tijd voor de drankjes en de hap jes, onder het genot waarvan de geno digden uitgebreid de grote en kleine, maar allemaal zeer kleurrijke schilderij en van de Vlaamse meester konden be- wondèren. De expositie duurt tot en met 7 december. tel. 033 - 63 13 34 De Thuishulpcentrale Eemland (THC) zoekt vaste vertrouwde vrijwil ligers, die enkele uren per week on dersteuning willen geven in gezinnen of situaties waarin ouders/verzorgers/ kinderen/buren de dagelijkse zorg hebben voor een gehandicapte, de menterende of chronisch zieke. De vaste verzorger kan op die manier even weg, vrij zijn in zijn/haar eigen huis, iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen of de partner on dernemen. Voor de volgende situa- tie(s) in Soest worden deze week vrij willigers gevraagd. Soest-zuid De echtgenote van een demente heer zou het een welkome afleiding vinden als een vrouwelijke vrijwilliger één of meer avonden in de week aanwezig zou willen zijn. Dan heeft zij ook wat aan spraak. Meneer en mevrouw houden allebei van sjoelen; mevrouw houdt ook van rummycub, is kerkelijk meelevend (Ichthuskerk) en zou het fijn vinden ook daarover te kunnen praten. Vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoeding van f 2,50 per uur. Wie hulp wil geven kan bellen voor een vrijblijvend kennismakingsgesprek bij de THC, Kleine Haag 1-3,3811 HE Amersfoort, tel. 033-631334, of bij contactpersoon Erica Stanton in Soest, tel. 19226. v\euren d'ivetse Kinderdagverblijf jokatie Birkhoven Nog enkele dagdelen vrij. Bel: 033-558688 of 655078 Op zondag 20 november heeft het kerkkoor St. Caecilia van de parochie H.H. Petrus en Paulus tijdens de vie ring van het jaarlijkse St. Caeciliafeest in het Gildehuis het zangersjubileum van drie heren van het koor gehuldigd. De heren W. Butzelaar en W. Bakke- Als de gemeente uitbreiding gaat (toestaan van de drive-in-woningen Öin het Smitsveen, is zó het hek van ■de dam. Die vrees leeft althans bij 'de ambtenaren van de afdeling ^Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken (ROB) op het gemeentehuis. Dat blijkt uit het ambtelijk advies op het jfverzoek van bewoners van de Vale- Briaanstraat, die gevraagd hadden hun [{huis met een achteruitbouw van 2,50 r meter te vergroten. Eerder had het Col- j lege al eens laten weten geen bezwaar te f hebben tegen een uitbreiding van 1,30 1 meter, maar volgens ROB gaat het nu te ver. De huizen zijn 10.24 cm diep en met 2,50 extra kom je dus uit op 12,74 meter. 4 In het bestemmingsplan zijn de bebou- wingsgrenzen strak om de woningen gelegd, om de woonfunctie te bescher men. De rest van de grond heeft de be stemming "tuin", en daar mag niet op gebouwd worden. Qua vloeroppervlak en volume voldoen de huizen ruim schoots aan de eisen voor eengezinswo ningen, zodat er in het bestemmings plan helemaal geen regeling is opgeno men voor uit- en/of aanbouwen. Dus is het verzoek in strijd met het bestem mingsplan, aldus ROB. Bovendien hebben alle drive-in-huizen een inpandige garage/berging van 25 meter en dat is ruim voldoende bij "nor maal" gebruik, vindt men bij ROB. Er mag trouwens in de tuin nog een ber ging van 6 vierkante meter worden neergezet. In nieuwe bestemmings plannen wordt tegenwoordig een bouwstrook van 12 meter aangegeven, en dat vinden de ROB-ambtenaren al mooi genoeg, als er tenminste een tuin overbliift van meer dan tien meter. Praktijkruimte In de loop der jaren zijn steeds meer ga rages in de drive-in-huizen aan de be stemming onttrokken en ingericht als praktijkruimte voor dokters, tandart sen, fysiotherapeuten, advocaten e.d. Dat mag wel van het bestemmingsplan, want B. en W. kunnen een vrijstelling verlenen voor het gebruik als kantoor of als medische voorziening. Die moge lijkheid is opgenomen om niet alles on mogelijk te maken, maar toch ook regu lerend te kunnen optreden. Als er te veel praktijkruimten in eerv straat komen, zo vrezen de ambtenaren van ROB, dan kan er een situatie ont staan die "negatief werkt op het woon genot van de omgeving". Ze trekken nu eenmaal meer verkeer aan en er kunnen ook negatieve parkeereffecten optre den. Als de begane grond van de huizen nu ook nog eens wordt uitgebreid, ont staat er een versterkte ontwikkeling naar nog méér niet-woonfuncties, en daardoor worden deze qua prijs cou rante woningen hoe langer hoe meer aan de woningmarkt onttrokken. Beleid Maar als het College de gevraagde uit breiding tóch wil toestaan, dan moet daar op z'n minst een beleid aan ten grondslag liggen, "zodat de zaak niet uit de hand loopt," aldus ROB. En kijk 's aan: het College staat de uitbreiding niet toe en gaat inderdaad nadenken over de vraag welk beleid hiervoor ont wikkeld moet gaan worden... nes, die reeds vanaf de schoolbanken lid van een kerkkoor zijn, vierden hun 70 jarig zangersjubileum. Dit was Voor het kerkbestuur aanleiding om hen een fraaie ingelijste tekening van de kerk aan te bieden. De heer A. Kortekaas die ook vanaf de schoolbanken deel uitmaakte van het koor, maar zijn lidmaatschap enige ja ren heeft opgeschort wegens de koop- Foto: Goos van der Wilt avonden in zijn kruidenierszaak, ont ving voor zijn 25-jarig jubileum uit han den van Pastor J. Houben de zilveren onderscheiding met oorkonde van de Nederlandse St. Gregoriusvereniging.. Voor de echtgenotes van de heren wa ren er bloemen. SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 Museum Oud Soest zou z'n naam niet waard zijn als er niet ook de nodige aandacht aan de kerkelijke historie van Soest zou worden be steed. Het museum heeft daarvoor een speciale afdeling-Religie, op de zolder van het oude St. Jozefge bouw aan de Steenhoffstraat, waar zowel de katholieke als de protes tantse traditie broederlijk naast el kaar een plekje hebben gekregen. De ruimte staat vol met voorwerpen en geschriften uit het rijke roomse leven van Soest en het misschieh wat soberder protestantse dito, die bij de bezoekers ongetwijfeld veel dierbare herinnerin gen oproepen. Sinds vorige week is in het protestantse hoekje van wat een beetje oneerbiedig de "schrootjeska mer" wordt genoemd een fraaie Staten bijbel te bewonderen. Het kloeke boek, in leer gebonden en voorzien van koperen sloten, rust op een Perzisch kleedje in een glazen vitri ne, bijna als een baby in een couveuse. De bijbel dateert overigens van 1874 en is dus inmiddels 120 jaar oud. Het is ge zien het bescheiden formaat eerder een* kerkbank- dan een kanselbijbel. Blijkens de bandstempels - "L.v.d.Gto- the" - moet hij het eigendom zijn ge weest van burgemeester Loten van Doelen Grothe (zijn naam leeft nog voort in de Burg. Grothestraat), die van 1881 tot 1914 eerste burger van Soest was en vermoedelijk ook een trouw be zoeker van de Oude Kerk. Al jaren - sinds de renovatie van de kerk, waarbij ook de burgemeesters- bank verdween (de "koninklijke" bank is er nog steeds) - lag de bijbel ergens in een kast. Zonde, vonden Hans Greive, predikant van de Oude Kerk, en Elias de Bree, lid van de commissie Kerk en Cultuur van dezelfde kerk. Daarom na men ze kontakt op met het museum, dat de bijbel graag een plekje wilde geven. In bruikleen Vorige week werd het "grothe" boek dan ook met enig ceremonieel overhan digd aan het museumbestuur (in bruikleen, zoals ds. Greive aan voorzit ter Anton van den Dijssel liet weten). Om de gebeurtenis enig oecumenisch cachet te geven hield ook pastor Jan Houben, van de Petrus en Pauluskerk, een herderlijk oogje in het zeil. Van den Dijssel beloofde plechtig dat het mu seum de bijbel, net zoals het andere "culturele erfgoed" van Soest, als een goed huisvader zou beheren. Vandaar Ds. Hans Greive (l.) overhandigt de bijbel aan Wim Schimmel, onder het toezicht van de heren V.d. Dijssel, De Bree en Houben. Foto: Goos van der Wilt dat het boek ook in een vitrine tentoon wordt gesteld, veilig voor de mogelijk wat te grijpgrage vingers van al of niet godvruchtige en vrome Soesters. De nieuwe aanwinst is elke zaterdag en zondag te bewonderen, want dan is het Soester museum aan de Steenhoffstraat 's middags geopend. Op de kruising van de Pelikaanweg en de Schrikslaan botsten maandagmor gen om tien over acht twee auto's tegen elkaar. De aanrijding was veroorzaakt door een 58-jarige vrouw uit Soest die geen voorrang verleende aan een Soes ter man van 67. Na het ongeval klaagde de vrouw over duizeligheid. Ze werd, vermoedelijk met een hersenschud ding, naar Medisch centrum Molendael gebracht. Haar auto was dusdanig be schadigd, dat er een takelwagen aan te pas moest komen om het voertuig weg te halen. Chocolade met het Max Havelaar Keurmerk Is net zo lekker als alle andere chocolade. Met één verschil De bonen komen rechtstreeks kleine cacaoboeren. tegen een eerll)ke prijs In vele merken verkrijgbaar. BIJ vrijwel elke supermarkt. Voor Informatici 030 - 334602. Net op tijd voor sinterklaas gearriveerd. Een staaltje van elek tronisch en digitaal vernuft, die in een handomdraai natuurgetrouwe kleurkopieën maakt. I Vergroten, verkleinen, vervormen... Combineren, monteren en presenteren, het kan allemaal met deze wonder- machine. Kom, kijk, gvraag en verwonder u over de mogelijkheden. Soesterbergsestraat 57, Soest tel. 02155 - 13109,fax 27269 Van Weedestraat 147, Soest tel. 02155 -25942,fax 20726 Hamseweg 21 IV, Hoogland tel. 033 - 807151, fax 801797 UW PERSOONLIJKE Wij maken een T-shirt voor u mét uw eigen foto of met uw lievelings opname...Kinder t-shirt f24,95 en een volwassen t-shirt vanaf slechts Laat Willem van Oosten een puzzel maken van uw favoriete opname. Avondenlang plezier voor slechts KEUKENPRINSEN 0P6ELETI Uw eigen barbecueschort, voor zien van uw meest geliefde foto voor slechts KLEURKOPIEËN* A4 3.95 A3 7.50 11 - 50 st. 3,25 11 - 50 st. 7,00 51-lOOst. 3,00 51-lOOst. 6,50 101-500 st. 2,50 101-500 st. 5,75 LAMINEREN De mogelijkheid om uw kleurkopieën extra te beschermen. M I - 50 st. 2,00 51 -lOOst. 1,50 A3 I - 50 st. 4.00 51-lOOst. 3,00 T-SHIRTS IN FULLCOLOR A4 A3 T-Shirt wit 29,95 35,00 KinderT-Shirt 24,95 PUZZELS IN FULL COLOR A5 formaat 9,95 A4 formaat 14.95 A3 formaat 19,95 KEUKENSCHORT 19.95 JAARKALENDER PLACE MAT met eigen foto geplastificeerd: A3 formaat 8,95 Voor deT-Shirts, Puzzels, keukenschort, jaar kalender en Place Mats is het aanleveren van een kleurenfoto I0xl5cm voldoende. Voor het meerdrukken van een tekstregel wordt f 10,00 meerkosten berekend. Let opl De kleurkopieermachine staat alleen ir onze winkel aan de Soesterbergsestraat 57. Telefoon 02155-13109.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15