Feestaanbiedingen \AS Nieuws van de bibliotheek Nieuwe aanwinsten in 1 SOESTERBERG! Jachtvlieger straks ook helicopterpiloot A'S stichting openbare bibliotheek J.C. Beuk r Kermispot 1994 verdeeld over dik 150 Soester instellingen shoarmavlees 1 aio9.98 Herdenking D Part-time verkoopster ar Nieuwe slager Buys Ballotlaan Nationale manifestatie op de vliegbasis Soesterberg In Memoriam p WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT pagina? Kolonel Ansink één jaar commandant vliegbasis Schindler'i s List Heart of C farkness PPIM Snelheidsrecord op Amersfoortsestraat 3 Ninja's Kickback Poetic Justice Intersection Totaal ruim 46.000 gulden Magere runderlappen 1 Mo 10.98'' Borstlappen i aio?.98 Deze plaats doet mij tot in Magere varkenslappen6.98 t- Roomschnitzel 5 stuks°-w ;rber«. Fricandeau 100 gram Voor uw huisdier: Vlees 500 gram1.50 Bij aankoop van 25.- aan vlees: Schouderham 100 gram Boterhamworst 100 gram 0.50 0.50 Met spoed gevraagd: Ambachtelijke slagerij Jan Beuk en José garant voor topkwaliteit ■Gezicht Programma 50 jaar bevrijding 1995 Op vrijdag 22 oktober 1993 nam kolonel Jan B. Ansink om 15.10 uur het commando over van de vliegbasis Soesterberg. Dat was ruim een jaar geleden en veel is er in die tussentijd gebeurd. Vol doende redenen om eens de erva ringen na een jaar commando te vernemen. Ergens in de noordwesthoek van de ba sis ligt het stafgebouw, geen opvallend pompeus verschijnsel, zoals men moge lijk zou verwachten. Via een trap en een paar klapdeuren staat men in het hot- centre. Er heerste een opvallende rust; geen paniekerige stemming vlak bij de baas. Ineens staat die baas er en met een breed gebaar gaat het naar zijn ruime heldere kamer waar het najaarszonlicht de rode stoelen feestelijk kleurt. Bij toeval begint het gesprek over de jongste bezuinigingsberichten op mens en materieel van ook de vliegbasis. Ko lonel Ansink: 'Inderdaad is er nog steeds een stuk ongerustheid, van wat hangt er boven mijn hoofd? Echter zijn wij er redelijk in geslaagd dit tot norma le proporties terug te brengen. Als com mandant werd ik het afgelopen jaar voor soms cruciale beslissingen gesteld. Ik noem alleen maar het vliegveldbe stemmingsplan, het hot item binnen de Koninklijke Luchtmacht. Daarin wordt Soesterberg essentieel het onderdeel van de groep transporthelicopters ge noemd, met de basis Gilze-Rijen voor de bewapenings heli's. Vrijdag 4 november kwam de brief met de opdracht de prioriteitenbezuinigin gen uit te voeren. Uiteraard is dan de vraag hoe je dat moet doen. De vliegba sis Soesterberg ligt in de groep lichte he- licopters en de daarin liggende 3000 funkties worden teruggebracht naar 1800. In mankracht betekent deze be zuiniging dat er in totaal voor 1200 mensen geen plaats meer is. Hieronder vallen het meest dienstplichtigen en kort verband vrijwilligers, echter moe ten wij ook 15 beroepsmilitairen en 45 burgers inleveren én dat is pijnlijk. Ik zet mij er voor in dat juist deze mensen elders een passende werkkring zullen vinden. We hebben enige lering kunnen trekken uit het vertrek van de Amerika nen. Van de 80 burgers die daar moes ten vertrekken hebben zeker 50 weer werk kunnen vinden en dat geeft per spectieven. Mede dank zij het aantrek ken van de economie heb ik goede hoop dat ook onze mensen weer snel aan de bak kunnen. Als commandant maak ik mij best wel zorgen dat ik ineens voor zoveel men sen geen plaats en werk meer heb. Op grond van politieke veranderingen, zo als het verdwijnen van het Warschau pact, is er veel veranderd. Daarbij ko men de extra bezuinigingen waardoor elke funktie vrij krap bemeten is. Dat betekent alle hens aan dek en slim zijn in het werken, want dezelfde werk zaamheden moeten nu door veel min der mensen worden verricht. Vroeger lag dat anders, toen kon er veel meer. Die tijd is voorbij, ook wij worden zake lijker. Dat is soms prettig, maar aan de andere kant ook jammer om nee tegen je beste buren te moeten zeggen. Soesterberg richt zich nu op de komst van de transporthelicopters. Velen zien dit als één geheel met de Luchtmobiele Brigade, terwijl het in wezen twee af zonderlijke onderdelen zijn. De Lucht mobiele Brigade is een landmachton derdeel, terwijl de transporthelicopters puur een luchtmachtzaak zijn. De hoofdklant is straks de Luchtmobiele Brigade, met in Schaarsbergen en mo gelijk ergens in Drenthe hun kazernes. Voor de 13 Chinooks en 17 Cougars wordt de vliegbasis Soesterberg de thuisbasis van waaruit ze komen en gaan en in onderhoud zijn. In dat plan is niets gewijzigd en het zal naar mijn me ning onverkort worden uitgevoerd. Wel zal dit jaar nog een keuze worden ge maakt en een definitieve beslissing wor den genomen. Het beleid is dat in augustus 1995 de eerste Chinooks hier staan. Voor Kerst 1995 moeten dat er zeven zijn. Direct daarop in 1996 de introductie van de Coogar waarvan er 13 komen. In 1997 komen de laatste 6 Coogars en in 1998 de laatste 6 Chinooks. Om die reden ben ik tevens vice-Commandant Groep helicopters/Vliegbasis Soesterberg. Als straaljagerpiloot kijk ik niet neer op de helicoptervlieger. Vergeet niet dat een heli veel meer kan dan welk ander vliegtuig ook. Dat geeft juist een extra dimensie aan de vlieger en het vraagt ontzettend veel van hem. Ik ben trots dat ik daar straks ook bij mag horen want in 1995 volg ik de opleiding heli copterpiloot. Dat wordt voor mij hard werken om ook zelf de knuppel van een heli vast te mogen houden. Vergeet niet dat ik spreek over ultra moderne en zeer geavanceerde transporthelicop ters. Dat wil niet zeggen dat ik ineens be keerd ben tot helicopterfanaat. Met veel plezier zie ik de F-16 op ons veld komen en als ik meer tijd had zou ik nog graag hierin willen vliegen. In het afge lopen jaar heb ik met aandacht het ver trek van de Amerikanen gevolgd. Dat ging echt Amerikaans, uiterst correct en zeef ordelijk. Natuurlijk hebben zij veel achter moeten laten zoals gebou wen en andere infrastructuur. Deze dingen worden goed onderhouden om in voorkomend geval onderdak te kun nen bieden aan twee Amerikaanse squadrons. Dat kan met de dag van morgen gebeuren indien het noodzake lijk mocht zijn. Over de andere gebou wen zijn onderhandelingen gaande tus sen Nederland en Amerika. Wat wij als luchtmacht nodig hebben en kunnen betalen, wordt gekocht en in gebruik genomen. Wat overblijft heeft geen waarde en zal worden afgebroken. Hoeveel dat zal zijn en welke gebou wen, daar kan ik nu nog niets van zeg gen. Bijvoorbeeld de lagere-schoolge- bouwen in het Kamp van Zeist worden klaar gemaakt voor de opvang van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Dit moet vóór 1 augustus 1995 zijn ge realiseerd. De LIMOS in Nijmegen, waar zij tot op heden zitten, wordt in het kader van bezuinigingen ook opgehe ven. Wat is er dan mooier om zo'n mu zikale groep naar de bakermat te halen? Verder kunnen andere militairen van de krijgsmacht mogelijk tijdelijk ge bruik maken van onze gebouwen. Uiteraard is de vliegbasis nauw verwant met Soesterberg en de andere omlig gende plaatsen. Met Soesterberg heb ben we gemeen dat we dezelfde naam dragen. Lopend door het dorp zie je aan de straatnamen dat het nauw verbon den is aan de luchtvaart en luchtmacht. Het is een stuk van de Koninklijke Luchtmacht, omdat het de bakermat is van allen die ons voorgingen. Het doet mij plezier dat wij goed met onze buren kunnen en wij voor elkaar open staan. Dit brengt mij automatisch op het be grip geluidsoverlast. Wij hebben als luchtmacht nu eenmaal veel geluid in huis, maar persoonlijk zet ik mij er voor in dat tot het uiterste te beperken. Door het vertrek van de Amerikanen is dit geluid aanmerkelijk teruggebracht. Echter hoor ik nu de bewering dat het Kolonel Ansink, commandant vlieg basis Soesterberg. Dorpsplein 17B 3769DA Soesterberg Volwassenen: Vertraging (Tim Krabbé) Als zijn vliegtuig vertraging heeft in Sydney probeert een man een jeugd liefde op te sporen. Hotel Pastia (P. Mayle) Een Engelsman van midden veertig begint na zijn scheiding een hotel in een Frans dorpje, waar op hetzelfde moment een bankoverval wordt be raamd. Rode Azalea (A. Min) Autobiografisch relaas van een jon ge vrouw die opgroeit in communis tisch China tijdens de Culturele Re volutie. Een schaduw op de trap (G. Mur- phy) Een jonge vrouw die na haar schei ding met haar 2 kinderen in een rus tige buurt is gaan wonen, krijgt daar te maken met ingegooide ruiten, ge heimzinnige telefoontjes en gruwe lijke vondsten in huis. De man van Sint-Maarten (Thomas Ross) Een ambtenaar van de Binnenlandse Veiligheidsdienst wordt naar Sint Maarten gestuurd om na te gaan waarom een nogal verdachte groep mensen zich daar onlangs heeft ge vestigd. Jeugdboeken: Dokter Kwispel (Babette Cole) Prentenboek waarin op humoristi sche wijze het verhaal verteld wordt over de medische problemen van de familie Klieder en hun arts dokter Kwispel. Jesse Pantoffel (Henk Figee) Jesse moet een buisje in zijn oor. En dus gaat hij voor het eerste naar het ziekenhuis, samen met Poeha zijn beer. Een geruststellend verhaal. Het wordt zomer, kleine beer (Henri van Daele) Joris noemt opa nooit opa. En opa noemt Joris nooit Joris. Joris is Klei ne Beer en opa is Grote Beer. In dit boek lees je over de heerlijke zomer tijd die beiden beleven. Een bezem in het fietsenrek (Lierie- ke Dijkzeul) Als de heks Marijn in haar bos een postordercatalogus vindt met plaatjes van vreemde apparaten en mensen die er heel gelukkig uitzien, besluit ze dat zij dat ook wil. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. helicoptergeluid is toegenomen. Dat is onmogelijk, omdat wij niet meer maar zelfs minder met helicopters vliegen. Ik denk dat men door de stilte het helicop tergeluid duidelijker hoort. Wel werd de vliegbasis meer door andere en soms zware transportvliegtuigen bezocht. Dat ligt in de wijziging van onze taken. Ook wij moeten ons inzetten en met plezier voor diverse vredesopdrachten. Denk eens aan de vele vluchten van en naar voormalig Joegoslavië. De daar aan verbonden donorvluchten, de uit zending naar Rwanda en andere Afri kaanse landen. Verder gaan de vluch ten ten behoeve van het Koninklijk Huis en andere bijzondere vluchten ge woon door. Ik ben blij met die verande ring en dat wij op deze wijze ook een steentje kunnen bijdragen aan de inter nationale vrede en welzijn. De Koninklijke Luchtmacht heeft haar slagkracht gebaseerd op vier pijlers: 1. de groep helicopters in Soesterberg en Gilze Rijen. 2. de F-16 in Leeuwarden, Volkel en Twenthe. 3. het luchttrans port met z'n C-130 en Fokker 60 UT en tenslotte 4. de groep Geleide Wapens op vliegbasis de Peel. Verder begint op 1 augustus 1995 de nieuwe luchtmacht- opleiding in Woensdrecht en niet meer in Nijmegen. Gezien dit stuk beleid ben ik uiterst positief over het voortbestaan van de vliegbasis Soesterberg en haar toekomst. Ondanks een relatieve stilte in het laatste half jaar en ook nog een stuk in 1995, zal het daarna behoorlijk opleven. Zo zijn onze eigen mensen momenteel in opleiding in Amerika voor de spiksplinternieuwe Chinooks. Daarna volgen ze nog een cursus in Frankrijk om dan hun studie hier in de praktijk te brengen, de thuisbasis van de grote transporthelicopters. Ondanks inkrimpingen en bezuinigin gen blijft de hoofdtaak nog hetzelfde, de verdediging van ons land en de de mocratie.' De factor onkosten moet je nu aanmerkelijk verkleinen, aangezien zoals ik eerder zei, het begrip oost-west gelukkig heel anders is geworden. We moesten toen veel investeren om de .dreiging het hoofd te kunnen bieden, dat is nu op een geheel ander vlak geko men. We zetten ons nu in voor vredes operaties; vergeet niet dat we nu al 17? jaar boven Bosnië vliegen. Voor die vredestaken, die vaak heel ge vaarlijk zijn, moeten ook vrijwilligers worden gezocht. En als het moet, moet je mensen hiervoor aanwijzen. Je wijst ze dan niet aan voor een oefening, zoals in het verleden, maar een stuk realiteit waarvan je soms terugschrikt. Dat heeft grote gevolgen voor het betrokken ge zin en ook voor de werkplek, want het werk moet doorgaan. Dat moet je zien op te vangen. Dat gaat echt niet auto matisch en is soms erg moeilijk. Oorlog somstandigheden in vredestijd, dat be leven we nu. Dat hebben we vroeger nooit gekend. Je inzetten voor de vrede met het risico dat je het niet overleeft. Dat betekent ook heel anders doen en denken binnen de krijgsmacht. Als je midden in zo'n verscheurde wereld staat en je komt dan weer terug in dat veilige Nederland, dan realiseer je je pas hoe goed wij het hier hebben. Het is daarom een belangrijke zaak dat wij ons inzetten voor goede normen en waar den, opdat wij, maar ook onze kinderen hier met plezier mogen leven en wer ken. Zo terugkijkend heb ik inderdaad een vrij druk jaar achter de rug, maar het was het waard om te beleven. Er is vooral in deze omgeving veel gespro ken over de opheffing van de vliegbasis. Laat ik duidelijk zijn, die discussie is voorbij. Ik richt mij nu op de toekomst. Ik weet ook dat sommigen bang zijn straks opnieuw geconfronteerd te wor den met nog meer geluidsoverlast. Mijn beleid was en blijft gericht om geluid soverlast zoveel mogelijk te voorko men. Als luchtmachtman erken ik dat deze overlast er ongetwijfeld is en onder die noemer blijf ik altijd aanspreekbaar om dit tot aanvaardbare proporties te rug te dringen. Zulke gesprekken zijn voor mij perti nent niet irriterend, ze moeten echter wel ergens toe leiden. Men kan mij al tijd vinden voor een goed dialoog. Mijn voorgangers zaten ongeveer twee jaar op deze stoel, ik hoop dat ik hier mag blijven. Ik hoef dat niet te denken, ik weet nagenoeg zeker dat ik hier blijf. Het gesprek zit erop en ergens op de vliegbasis staat een sergeant. Wat hij denkt van de commandant? 'Vroeger keken die bobo's op je neer en hadden altijd commentaar. Deze staat naast je als een collega en doet net zo z'n best als wij en dat is pas een baas om trots op te zijn'. ELKE WEEK DE MEEST AKTUELE HUURTIPS UIT UW VIDEOTHEEK Het met zeven Oscars bekroonde meesterwerk van Steven Spielberg, over Oscar Schindler die 1100 joden van de holo caust redde. Een film die iedereen moet zien! Speelfilm n John Malkovich op expeditie in donker Afrika, dat beheerst wordt door de ivoorhandel, en waar het mense lijk leven alle waarde heeft ver loren. Speelfilm mi WWNER HOME VIDEO De rondetijden op de N237, waarvan ook de Amersfoortsestraat deel uit maakt, worden steeds sneller. De poli tie registreerde vorige week een nieuw record: 142 kilometer per uur, 62 kilo meter te hard. De wekelijkse controle leidde tot het uitschrijven van opnieuw een groot aantal processen-verbaal. Niet minder dan 273 automobilisten werden be trapt, toen ze het gaspedaal te diep in trapten. Daarnaast werden nog vijf be keuringen uitgedeeld voor andere za ken. Zo kreeg een bestuurder een bon omdat hij volgens de politie onnodig claxonneerde. De drie ninja's worden door hun opa gevraagd hem te vergezel len naar Japan, waar ze terecht T-Sv-. komen in een nieuw avontuur. (Vanaf morgen te huur.) Aktie Popster Janet Jackson maakt haar filmdebuut in 'Poetic Justice', de shoc kerende, sexy film van John Singleton. (Vanaf morgen te huur.) Speelfilm Richard Gere moet kiezen voor zijn vrouw (Sharon Stone) en dochtertje of zijn minnares (Lolita Davidovich). Maar dan slaat het noodlot toe. Aktie Voor meer video-informatie: Bel de Videolijn 06-300428 (75cpm) De leeftijdsaanduidingen zijn tot stand gekomen onder supervisie van de Raad van Toezicht Videoclassificatie. fa *tKz6t wutit uitye&e6en in de (Mdeat&ee&! De Stichting Coördinatie Kermis sen Soest heeft vorige week de ver deling bekend gemaakt van de Kermispot 1994. In totaal wordt er f 46.125,- uitgekeerd (vorig jaar f 45.100,-). Op de lijst prijken zo'n 150 Soester verenigingen en in stellingen die met uiteenlopende bedragen zijn "bedacht". Het hoogste bedrag dat de Kermispot dit jaar uitkeert is f 2.200,- (Dorpshuis Soesterberg), met PVO en de Histori sche Vereniging als goede tweede (f 2.000,-). Het laagste bedrag is dit maal voor de Stichting Werkgroep Bui tenlandse Werknemers, die als enige f 100,- incasseert. De IKV-kern is met 150 gulden de op één na laagste. De meeste verenigingen krijgen 200 of 250 gulden, met hier en daar een uitschieter naar 400 of 500 gulden. De volledige lijst ziet er als volgt uit: - NPB-koor f200 - Derde Wereldgroep 500 - Volksuniversiteit 500 - Sjoelclub Drie Eiken 200 - Wijkver. Overhees 200 - Sjoelclub Honsbergen 200 - De Springbokken 200 - De Eemvogels 200 - Boerendansgroep 200 - Zanggenot Molenschot 200 - Gevleugelde Vrienden 200 - Wilhelminakoor 200 - Fakkeldraagsters 200 - Julianakoor 200 - Zonnebloem Soesterberg 400 - Don Bosco 200 - St. Caroluskoor 200 - Schaatsver. Eemland 200 - Damver. Soest/Baarn 200 - St. Caeciliakoor 200 - koor Cantate Domino 200 - Plattelandsvrouwen 200 - ANBO-Soest 250 - Hulpdienst S'berg 250 - EHBO-Soest 250 - Bentinckfonds 500 - Toneelgr. Honsbergen 200 - Int. Vrouwencentrum 250 - Wandelsp. Olympia 200 - Harmonie PVO 2.000 - SoVoCo 200 - Historische Ver. 2.000 - Bewonersc. Drie Eiken 200 - St. Oud Soest 1.000 - SMG orkest 250 - Muziekver. Odeon 1.500 - St. VW-Soest 500 - TTV Overhees 200 - koor Cantamus Domino 200 - Ouderensoos De Deel 200 - St. Jumelage Kozle 500 - LTV Soesterberg 200 - Vrienden Hartstichting 400 - De Snoekbaars 200 - Unie van Vrijwilligers 200 - Soester slijphol 200 - Rode Kruis Soest 400 - DVS zaalvoetbal 200 - Bridgeclub S'berg 200 - Postzegelver. Eemland 200 - Ver. van Huisvrouwen 200 - Tuinbouwver. 't Nut 200 - R.K. Jongeren 200 - St. Stimulans 1.000 - Werkgr. Btl. Werknrs. 100 - KC Zoys 200 - Klaverjas 3 Boompjes 200 - Turkse St. Soc.Cult. 200 - De Vrije Teugel 1.250 - AROS 1.250 - Evenementencie. Vijverhof 250 - Kaartclub Klaveraas 200 - Huisvrouwengymnastiek 200 - Soester Bowlingbond 200 - Piep noch Stok 200 - Volksdansgr. Radost 200 - Amnesty International 250 - Kath. Bond Ouderen 250 - Volkstuinver. Ons Buiten 200 -. Imkersver. Eemkwartier 200 - Badso badminton 200 - koor Chorus Line 200 - Naa^l en Draad 200 - Bewonerscie. Honsbergen 250 - Soester Vogelvrienden 200 - Klaverjas Laatste Slag 200 - Biljartver. Zonneheuvel 200 - Fotogroep Soest 200 - Bridgeclub Soest 200 - Soesterbergs Belang 250 - Groepswonen Ouderen 250 - Jongerenkoor Soesterveen 200 - JBV de Gemshoorn 200 - Dameskoor St. Caecilia 200 - Ouderensoc. St. Jozef 250 - Motet en Madrigaalkoor 200 - Org. Sint-intocht 1.500 - koor Vijverhof 200 - Muziekver. Stablemates 200 - Wandelc. Jacob v.Gaesbeek 200 - Wereldwinkel 1.000 - IKV-kern Soest 150 - Hopman Masselmangroep 200 - The Messengers 200 - koor r.k. kerk S'berg 200 - Kath. Vrouwengilde 200 - Bridgeclub Eemland 200 - Mannenkoor Apollo 200 - Groei en Bloei 200 - Otto Lilienthal 200 - Reisclub RIOS 200 - Oranje Soesterberg 200 - Buro Vrije Tijd 200 - Peütersp. Dikkie Dik 200 - Weefkring Soestdijk 200 - De Soester Kring 175 - Neon Tetra 200 - Toneel Soester Applaus 200 - Accordeonver. Animato 200 - PCOB-Soest 200 - Bewonerscie. Vijverhof 250 - S.O. Soest 200 - Toneel De Rietpluim 200 - Korfbal Oranje S'berg 200 - St. de Eemruiters 200 - Dorpshuis Soesterberg 2.200 - Klaverjascl. Franscor 200 - Kamerkoor Tourdion 200 - Gastouderburo Soest 200 - Bewonersver. 't Hart 200 - Biljartver. Soestdijk 200 - Cantorij Oude Kerk 200 - Voetbalver. Hees 200 - Jeugd Harmonieorkest 200 - Braamhage-koor 200 - Esbergkoor 200 - Club van 100 WZ'49 200 - Vogelvreugde 200 - Van Arkel Instituut 250 - St. Welzijnswerk Soest 250 - ANBO-Soesterberg 250 Nieuw: - Stichting Velika 250 - Marokkaans Comité 200 - Marokk. Moskeever. 200 - S.L.A.S. 250 - Groot Engendaal 200 - Thuiszorg Baarn-Soést 500 - De Zonnebloem 200 - St. Music Performance 200 - Afasiesoos 200 - Klaverj. ouderen 't Hart 200 - St. Jeugdwerk S'berg 250 - Klaverj. Vriendschap 200 - Fed. Huurdersoverleg 500 - Ver. Soest-Kedz./Kozle 500 - Turnvereniging Soest 200 - COSBO Soest/S'berè 200 - Ver. Insaaf 200 - Slachtofferhulp Eemland 250 - Biljartver. Honsbergen 200 - Honsbergen 250 SOES' C 00 eurde. Een stille stoet liep in een Gehakt h.O.n. lkilo ruilerige regen dezelfde afstand C (Vi je toen door 33 mannen werd af- Hamburgers 5 stukseiegd. Vooraf was hef verzame- r aa .n in hef Officiers Casino in Soes- 9 fin le stonden er weer, de kinderen van de Rosbief 100 gramlesmond Tutuschool, om de gasten ui- Geldig t/m zaterdag 26 november 1994 Buys Ballotlaan 7 - Soesterberg - Telefoon 03463-51077 ii In verband met persoonlijke om standigheden moest slager Klaas van der Grind van de ene op de an dere dag zijn bedrijf aan de Buijs Ballotlaan van de hand doen. Zelfs was er geen tijd om afscheid te ne men en had hij geluk dat Jan Beuk veel interesse in het bedrijf had. Beuk kan bogen op een slagerservaring van circa dertig jaar in Utrecht en Amersfoort. Zo heeft hij slager Ver woerd aan de Rademakerstraat zes maanden geassisteerd bij het opstarten van diens bedrijf. Het was de eerste keer dat hij in aanraking kwam met Soester berg en de bevolking van dit vliegdorp. Volgens Jan Beuk klikte dat direct en was dat ook een belangrijke reden om op het aanbod van een eigen zaak aan de Buys Ballotlaan te reageren. Zal men Jan veel bij het uitbeenblok vin den, achter de toonbank met een keur aan vleesartikelen staat José, afkomstig uit Soest. Ook zij is geen groentje en spreekt ruim tien jaar een hartig woord- n f\r\ *rst correct op te vangen en naar de Z.Ul) antine te begeleiden. Daar waren en- ele nabestaanden en belangstellenden ie hun meeleven aan toen, samen met max 1 kilo per klant e kinderen van de groepen 7 en 8 van ie Desmond Tutuschool wilden betui- en. De commandant van de Vliegbasis (oesterberg bood niet alleen dit wel- iom aan, maar ook vervoer naar en van iie bijzondere plaats op de vliegbasis, h gedachten zat mevrouw Spier-Pullen de bus. In haar hand een boeket rode ozen met een lint waarop stond ver- neld: 'Een groet van Ravensbrück'. 4et haar 53-jarige dochter Geraldine ep ze weer de afstand naar de zo be ende heuvel. Hun gedachten gingen erug naar het vootjaar van 1941 toen lun man en vader Johannes Jacobus 31as uit zijn woning in Amsterdam verd gesleurd. Jij was één van de medewerkers van ae ebruari-staking, had zich met hand en and tegen de overheersers verzet en vas dus een rebel. De toenmalige me- /rouw Glas, drie maanden in verwach- ing, stond dit alles met haar zoontje van imper twee jaar gade te slaan. Voor taar ogen werd haar man geslagen en eschopt. En toen zij hem wilde helpen, verd ze als oud vuil in een hoek ge- ichopt. Een maand daarna stapte ze trutaal het Ortskommantur in Amster- iam binnen en vroeg of ze haar man •nocht spreken. 'Dat gezicht vergeet ik nooit weer, zegt ze met trillende stem. "Als een beest hebben ze hem behandeld, maar hij heeft zijn kameraden nooit verra- den." Op 6 november daarop mocht ze hem nog één keer zien en op 22 november, haar verjaardag, kreeg ze bericht dat Jo hannes Jacobus Glas op grond van sa botage, spionage, verzet en illegaliteit was gefusilleerd. Een half jaar later werd haar dochter Geraldine geboren. Haar beide kinderen werden bij haar ouders ondergebracht en zij nam de 1 taak van haar gestorven man over. In 1943 werd ze gearresteerd en via de ge vangenis aan de Amstelveensewcg en Vught naar Ravensbrück getranspor teerd. Tot april 1945 werd ze onder worpen aan dwangarbeid en de zwaar ste mensonterende behandelingen. Samen stonden ze nu weer bij die heu vel, moeder en dochter. De woorden van de legerpredikant hoorden ze niet. Even keken ze op toen hij sprak over het doorvertellen dat hier mensen op basis van hun strijd tegen discriminatie, onrecht en voor de vrijheid waren doodgeschoten. Ontroerd zagen ze hoe acht kinderen van de Desmond Tutu school hun visie gaven over het begrip vrijheid met daarna hun lied gezongen in hun Turkse taahEr is geen wolkje aan je mee in de vleesproducten. Met ande re woorden: José en Jan staan te pope len om de klanten van Klaas van der Grind aangevuld met veel nieuwe ge zichten het puikje van een slagerswin kel te laten zien. Beuk is geen man van zegels en bon netjes en dat kan men in de prijzen her kennen. Hij gaat zelf zijn vlees bij de groothandel halen, waardoor men ver zekerd is van kwaliteit en verse produk- ten. Veel klanten van Klaas van dér Grind zijn mogelijk nog in het bezit van boek jes met spaarzegels. Deze boekjes kan men niet meer bij slager Beuk verzilve ren, maar dienen verzonden te worden naar: Stichting Beheer Slagers Eigen Zegel, Diepenhorstlaan 3, 2280 EW Rijswijk. Op een briefje vermeldt men: Slager Klaas van der Grind, Buijs Bal lotlaan 7 te Soesterberg met verder op gave van eigen giro- en/of banknum mer. Het gespaarde geld wordt dan op de opgegeven rekening overgeschre ven. Van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei 1995 organiseren de musea van de krijgsmacht de ma nifestatie '50 jaar Bevrijding' op de vliegbasis Soesterberg. De ma nifestatie wil laten zien welke rol de strijdkrachten hebben gespeeld tijdens de oorlog. Zij is een eerbe toon aan de veteranen en maakt duidelijk dat Nederland een rela tief grote bijdrage heeft geleverd aan dé oorlogsinspanning. Het programma luidt als volgt. Zaterdag 29 en zondag 30 april: de monstraties met historische voertuigen en geschut. Optredens van groepen. Een rit in een historisch legervoertuig zoals een GMC, een DUWK of een Jeep is mogelijk. Maandag 1 mei: Op de Dag van de Arbeid zal de rol van de vakorganisaties en het bedrijfsleven tijdens de Tweede Wereldoorlog worden toegelicht. Dit zal gebeuren tijdens het symposium 'Bedrijfsleven en vakorganisaties in be zettingstijd'. Dinsdag 2 mei: Filmdag, vertoning van bijzonder filmmateriaal uit de oor log. Medewerkers van de historische secties van de krijgsmacht zullen het ge heel van een inleiding voorzien. Woensdag 3 mei: Herdenkingsdag veteranen '40-'45. Aan de veteranen wordt het moderne materieel van de krijgsmacht getoond: vliegtuigen, heli kopters, tanks en ander rollend mate rieel. Donderdag 4 mei: Symposium 'So ciale zorg toen en nu'. Dit symposium komt tot stand in samenwerking met onder meer de Geestelijke Verzorging Krijgsmacht. Vrijdag 5 mei: Unieke verzamelbeurs onder auspiciën van de Stichting Sa menwerkende Militaria Verzamelaars. Tientallen verzamelaars bieden hun collectie aan voor verkoop of ruiling in de grootste eenmalige verzamelbeurs van Nederland. Zaterdag 6 mei: Luchtvaartdag 'Vleugels der Victorie'. Op deze luchtvaartdag tonen beroemde vliegtuigen van weleer hun kunnen. In het programma zitten vele historische vliegtuigen uit binnen- en buitenland, waaronder toestellen die nooit eerder in Nederland te zien waren. Zondag 7 mei: Indiëdag. Een sociaal- cultureel programma met als thema 'In- dië toen, Indonesië nu'. De openingstijden van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Locatie: Vliegbasis Soes terberg. De toegang is gratis. Julius Maurits Ypma werd op 25 sep tember 1927 als derde van tien kinde ren geboren te Hebrecht/Bellingwold' (Groningen). Enkele jaren later ver huisde het gezin naar De Rips in Noon Brabant, Na de lagere school doorlo pen te hebben als het knapste jon,getj van de klas, kwam hij in april 1940, act terop de fiets van zijn vader, bij het Mn siehuis te Uden. Als kleine jongen gi hii reeds aan missionaris te willen wo den, en wel bij de SVD: Missionansst van het Goddelijk Woord. Na vele studies en omzwervingen vi seminarie naar seminarie werd Juli op 9 augustus 1953 tot priester gewi; De wereld lag voor de jonge Juli open, hij zou naar de missie! Maar z oversten stuurden hem naar Roti waar hij kerkgeschiedenis moest gr studeren, In 1954 vertrok hij naar me, waar hij reeds vier jaar later proefschrift verdedigde. Uit de kei van zijn thema bleek dat Julius op jol leeftijd reeds belangstelling tooi voor de oecumene. Na zijn studie in Rome werd Julius dertussen 'Jules') benoemd tot doe kerkgeschiedenis in Teteringen, v hij drie jaar verbleef. Eindelijk gin 1961 zijn grootste wens in vervuil hij mocht naar de missie. Van 1961 1965 werkte Jules met grote overf inde Filipijnen. Zelf was hij graag Filipijnen gebleven, maar de kerk hem nodig in Nederland. Van 196. 1968 werkte hij aan het Gemeensc pelijk Instituut voor Theologie, de ter zou uitgroeien tot de Theologi Faculteit van Tilburg. In de brieven aan zijn overste het weten liever in de Filipijnen te wei ik zal natuurlijk gehoorzamen..., il de beslissing aan u over.... ik leg n iedere beslissing neer.,., mijn voo gaat nog steeds uit naar de Fihpijr ik zal ook niet klagen... Vanuit di pijnen kwam het verzoek van de bisschop aldaar om Jules nog een voor de Filipijnen te mogen bebo Neen, Jules diende in Nederland 1 ven. In 1968 werd hij benoemd tot van Sint-Jan en begon hij zijn 1 zaamheden als cursusleider ar 1 Centrum 'Kontakt der Kontini j Hier had Jules.zijn stek geyonde j zijn cursisten goed voor te bereic zocht hij vele landen: India, Ina Papua Nieuw Guinea. Ghana, t nia, Kenya, Suriname, Dominn

Soester Courant | 1994 | | pagina 16