Servicedruk damesteam ligt nu bij achterban van Stam/SoVoCo Jevraagd: scorende spits voor Soest >meeing/BDC gooit eigen glazen in Negen man nog bijna teveel voor SEC Discipline SEC kost Firtina'93 punt i ïandballers vergeten kansen te benutten en verliezen: 17-14 HANDBAL VOLLEYBAL Gehavend herenteam Stam/SoVoCo loopt tegen nederlaag op Soesters laten weer overwinning door de vingers glippen VOLLEYBAL ZAALVOETBAL Volleybalsters trekken zevenmijlslaarzen aan in eerste divisie PAGINA 19 3AGII\IA 1 /OENSDAG 23 NOVEMBER 1994 DthMyy4 SOESTER COURANT weede klasser kan niveau aan, maar mist koele afmaker Spannende derby krijgt met 3-3 terechte uitslag VOETBAL zondag n Utrecht gooiden de heren van meeing/BDC hun eigen glazen in oor te veel kansen te missen. Het wam de handballers duur te ;taan, want ze leden de derde ne- lerlaag in vier duels. HMS/Achil- es won na een ruststand van 9-5 met 17-14. 'We zijn niet bereid om de kansen af te onden. Negen doelpunten tegen in één ïelft is niet slecht, maar vijf keer scoren s veel te weinig. Daar zullen we aan noeten werken. Als je ze wel benut, cun je heel anders spelen. En als het dan enmaal loopt, heb je geen probleem neer," zei trainer/coach Gerard Tuk- cer. -lij maakte het einde van de wedstrijd liet mee, althans niet op de spelers- rank. Tukker wond zich in de tweede ïelft dusdanig op over de inconsequen- :e wijze van fluiten, dat hij tegen een ro- le kaart op liep en moest vertrekken. Dm die straf luister bij te zetten, moest >meeing/BDC voor twee minuten een .peler naar de kant halen. En omdat juus Tourné al een tijdstraf uitzat, ;tond de Soester club met vier spelers in iet veld. In die fase scoorde HMS/ Achilles tweemaal. Het was de periode, waarin Smeeing/BDC de achterstand van vier doelpunten ongedaan had ge maakt (13-13). Tukker: "Op 13-13 missen we eerst zelf een kans en daarna wordt Guus van de lokken gelopen in een doelrijpe situa tie. In plaats van dat wij de bal krijgen, >even de scheidsrechters een vrije worp egen ons. Ik vind echt dat we zijn bena- ieeld. Zelfs de tegenpartij zei dat ze de cheidsrechters niet tegen hadden. Na ifloop zeiden de scheidsrechters tegen ne dat ze niet hun beste dag hadden, maar daar koop ik natuurlijk niets meer voor." n de hectische slotfase van de wedstrijd bleef Smeeing/BDC toch in het spoor van de Utrechters. Maar in verband met de 15-14-achterstand moesten er risi- :o's worden genomen. Dat pakte ver teerd uit. In de laatste minuut scoorde -IMS/Achilles tweemaal. Op de ranglijst neemt Smeeing/BDC met twee punten uit vier wedstrijden niet bepaald een florissante positie in. Tukker heeft er echter vertrouwen in dat zijn team zal klimmen, zeker als straks de kansen worden verzilverd. Bovendien is het in de tweede divisie een gewoonte dat veel ploegen van el kaar kunnen winnen. "De stand veran dert nog wel," alduas Tukker. Dames Tot nu toe kunnen de dames van Smeeing/BDC terug kijken op een goed seizoen in de zaal. Ten koste van UDSV werd in Beukendal de derde overwinning op het lijstje bijgeschre ven. Met vijf doelpunten werd Gea Sta vast topscoorster in het duel dat met 14-12 werd gewonnen. Na dertig minu ten hielden beide teams elkaar nog in evenwicht: 5-5. Smeeing/BDC had toen al een 3-0-voorsprong verspeeld en ook in de tweede helft mochten de Utrechters vanuit een 'geslagen' positie terugko men. Nadat Stavast vier keer op rij had gescoord, begon UDSV aan een inhaal race die eindigde op 13-12. Toen be sliste Bianca van Hofslot het duel door een strafworp te benutten. Bij Smeeing/BDC, dat acht gele kaar ten en vier tijdstraffen kreeg, speelde Ilona van de Grift een puike partij. Ze onderscheidde zich met name in de ver dediging en was bij een groot aantal breaks betrokken. De heren van Stam/SoVoCo hebben hun eerste competitienederlaag te pakken. ESV, eerder al te sterk in de eerste ronde van het districtsbeker toernooi, klopte de Soesters met 3-0. De setstanden gaven beduidend minder verschil aan: 15-13, 16-14, 15-12. Bram Muijs had in Hierden weer geen complete ploeg tot zijn beschikking. Aanvoerder Ron Goethals is herstel lende van zweepslag en spelverdeler John van Brummelen had andere ver plichtingen. Sacco Wessel viel in voor de laatste, maar bekocht dat met een enkelblessure in de derde set. Daarom moest buitenaanvaller Ad van Brum melen zich met de spelverdeling gaan bemoeien. De zondagselectie ging voor t^en punt naar Utrecht en kwam met een punt terug naar Soest. En toch was Ruud Maas ontevreden. Lo gisch, zijn ploeg speelde de tweede helft tegen negen spelers van Utrecht, maar slaagde er niet in te winnen: 1-1. Twee Utrechters hadden voor rust rood gekregen voor uitlatingen die niet in inkt dienen te worden geciteerd. SEC leek daarmee de overwinning in de schoot geworpen te krijgen. Maar het duurde twintig minuten voordat de groen-witten eindelijk scoorden. Rem- co Dorrestein werd gevloerd in het strafschopgebied en Ron Daselaar be nutte de penalty. SEC kwöm daarna herhaaldelijk in overtal-situaties voor het doel van Utrecht, maar sprong te kwistig met de bal om. Remco Dorresteijn had de 2-0 op zijn schoen, maar schoot te zacht in. Daarnaast werd verzuimd om de vrije mensen aan de buitenkant aan te spe len. Maas: "Als je dat doet, kun je van zelf de achterlijn halen. Je houdt im mers steeds een man over. Maar het ge beurde niet. Ik miste wat dat betreft Ro nald de Rooij. Dat is toch een speler die de bal even bij zich houdt en kijkt wat er gebeurt. Maar hij heeft een scheurtje in een bovenbeenspier, dus dat ziet er niet goed uit. We hebben nu geen rustge vende figuur op het middenveld." Toen de tweede treffer, ondanks de mogelijkheden daarop, uitbleef begon Utrecht weer in een 'wondertje' te gelo ven. Op inzet hield de thuisclub zich staande en werd zowaar hét doel van SEC opgezocht. Nadat Ramon Heijnen en Dennis Brons waren vervangen door Marko Hagelenen Mike de Weerd moest Maarten van Dalen twee keer zijn lichaam strekken om de gelijkma ker te voorkomen. Toch was hij twee minuten voor tijd kansloos. Remco Dorrestein tikte een Utrechter binnen de beruchte lijnen aan en uit de strafschop werd het alsnog 1-1. Het was niet de eerste keer dit sei zoen dat SEC een overwinning door de vingers liet glippen. "We hadden moeten profiteren. Als je tegen negen man speelt, moet je ge woon winnen," aldus Maas die in elk geval blij is dat zijn spelers opnieuw hard werkten en de mond dicht hielden. Hij putte moed uit de puntendeling, omdat SEC nu vijf punten los staat van de onderste plaats. Achter de schermen zal er de komende maanden keihard worden ge werkt bij Stam/SoVoCo. De achterban kan het damesteam nauwelijks bijbenen. Op het technische vlak is de hoofdmacht met sprongen vooruit gegaan, de club maakt tot dusver kleine stapjes. Waar de dames momen teel in zevenmijlslaarzen door de eerste divisie springen, staat de vereni ging nog in de kinderschoenen als het gaat om de belangrijke volgende stap: de eredivisie. Degenen die meenden dat de 0-3-zege op koplóper Zaanstad een positieve uitschieter was, kwamen zaterdag in De Bunt alras op hun schreden terug. Stam/SoVoCo had anderhalf uur no dig om het volgende topduel met de zelfde cijfers te winnen. Kuipers/Zwol le, weliswaar enigszins verzwakt, kon de opmars van de volleybalsters niet stoppen: 15-5, 15-11, 15-6. tenschap dat Stam/SoVoCo toch zeker zo'n vier speelsters met eredivisie-erva ring zal moeten halen, wil het geen modderfiguur slaan en na één seizoen weer terig naar af zijn. Dat is overigens het laatste wat Klute zou willen. Wie roept Stam/SoVoCo een halt toe? Sub-topper Abcoude komende zater dag? De nieuwe lijstaanvoerder Avero/ OS 2 over drie weken? Of valt de ploeg van Servaas Klute aan het einde van de rit ineens een aantal plaatsen terug? Als dat alles achterwege blijft, zou het wel eens de club zelf kunnen zijn, die het da mesteam zonder voorbedachte rade blokkeert. R'jp Klute: "Wat we nu doen is heel knap, al geeft de stand misschien een vals beeld. De competitie duurt nog zo lang en is in de eerste divisie en in de staart van de eredivisie zo grillig. Je kan straks zo een paar plaatsen lager staan. Bovendien is de club nog niet helemaal rijp voor de volgende stap." Het is geen kritiek van de trainer/coach aan het adres van de begeleidingsgroep, omdat hij weet dat die er alles aan doet om de weg voor de dames te plaveien. Die groep vrijwilligers zal de volleybal sters echter eerst nog moeten inhalen. Er is al het een en ander geregeld, zoals vervoer en extra trainingsuren. Maar voor de eredivisie komt er meer bij kij ken, meent Klute. Uiteraard zal het budget fors moeten worden opge schroefd en daarin is de club afhanke lijk van geldschieters. Maar ook de me dische begeleiding, de public-relations, de jeugdopleiding, de ontwikkelingen rond het tweede damesteam (derde di visie) en tal van andere bijkomstige za ken moeten tot in de puntjes zijn gere geld. Stam/SoVoCo boekt progressie op die punten, maar heeft nog een lange weg te gaan. "Blijf maar 'gewoon' in de top van de eerste divisie meedraaien, dan doe je al gek genoeg," is de algemene denkwijze van de vijfde colonne. Dit vanuit de we- Verzet Hij kan zich wel voorstellen dat er enig verzet is tegen het beleid dat op het eer ste damesteam is gefixeerd. "Je krijgt tegenwerking, onbewust of bewust, be doeld of onbedoeld. Dat is logisch, dat kun je niet ontlopen. Ook de recreanten willen trainen. Maar Stam/SoVoCo, het provincieclubje. Als je dat van je zelf zegt, ben je verkeerd bezig. Waar om kan het bij Avero wel. Is Sneek soms zo'n wereldstad? Waarom zou je in Soest geen eredivisie kunnen spelen? De mensen bij Stam/SoVoCo moeten anders leren denken. Als je bij Dynamo eredivisie zegt. weet iedereen watje be doelt. Hier niet. De cultuur binnen Stam/SoVoCo zal moeten veranderen. In alle geledingen, want als dames 1 binnen de club een ballon wordt, kun je die zo doorprikken." Verandert het klimaat niet, dan sluit Klute niet uit dat een aantal speelsters volgend seizoen zijn heil elders zoekt. "Als wij het aan het einde van het sei zoen heel goed heben gedaan, maar het randgebeuren is nog niet optimaal, dan blijven die mensen niet. Ze worden nu al gevraagd door andere clubs. Ieder een denkt: wat is er met Stam/SoVoCo Eén van de eerste dingen die Pierre Hoogers na afloop deed, was SEC complimenteren met de manier waarop het zijn ploeg had bestreden. En daarmee vielen de lovende woorden aan het juiste adres, want de groen- witten hadden een bijzonder gedisciplineerd spelletje gespeeld tegen Fir tina'93. Daarom moest Firtina'93 voor het eerst sinds de oprichting, an derhalf jaar geleden, een wedstrijdpunt inleveren. Het werd 3-3 in de derby die tot het einde toe spannend bleef. SEC zou alleen maar kunnen verliezen. Iedereen in het tweehonderd-koppige publiek verwachtte dat Firtina'93 vroeg of laat een tandje zou bijzetten en SEC zou overspelen. Ook de balgoochelaars wisten dat ze hun tegenstanders op techniek en snelheid konden overtroe ven. Immers, alleen Hans Peter van Zoelen, die eindelijk weer eens mee deed, zou namens de hekkesluiter de tempo-beulen van de trotse en ongesla gen lijstaanvoerder kunnen bijbenen. De orkaan, waarvoor SEC was gewaar schuwd, bleef uit. De 'underdog' kon zich steeds tijdig herstellen in het oog van de wervelwind. Braaf bleven de Seccers binnen en spijkerden ze op tijd alle ramen dicht. En toen was het af wachten hoe beperkt de schade zou blij ven. Af en toe sneuvelde er een dakpan, zoals in de vijfde minuut toen Mustafa Aksit scoorde. Maar na tien minuten zag Van Zoelen zijn kans schoon, rende naar de dichtstbijzijnde telefoonpaal en belde voor hulp: 1-1. Dat herhaalde zich, nadat Zeki Kurt een voorsprong aan Firtina'93 schonk. Niet lang daarna draaide Marco Mar- tens 06-11 en werd het 2-2. Dat Fred Bos voor twee minuten werd wegge stuurd, was onterecht. Dat het doelpunt van Firtina'93 in die fase werd afgeflo ten, eveneens. Zodoende haalde SEC ongeschonden de rust. Beaufort Hoogers vertrouwde daarna alsnog op de kwaliteiten van zijn ploeg, maar Fir- tina'93 bewees weer eens dat het niet met situaties kan omgaan, waarin het draaiboek niet meer klopt. Er waren geen korte, felle windstoten meer. Hoe wel het op de tribunes bleef rommelen, was op de schaal van Beaufort een da lende ontwikkeling gaande. Steeds lan ger hielden de Turkse zaalvoetballers de bal aan de voet en bleven uitgespeel de kansen uit. Alleen toen Sander van der Heijden een raam op een kier zette, schoot Saban Aksit van afstand raak. SEC kwam enigszins gelukkig aan de gelijkmaker. Özcan Satikboga ontfut selde met een tikje op de middenlijn de bal van de zwakke Fred Bos. De bal rol de in de richting van doelman Satikbo ga, maar die durfde zijn voet er niet ach ter te zetten, omdat hij dacht aan een te rugspeelbal. Het is de vraag of de scheidsrechter er ooit voor zou hebben gefloten, maar toen Özcan Satikboga met een sliding het kwaad probeerde te voorkomen, rolde de bal tergend lang zaam over de lijn. De frustraties bij Firtina'93 uitten zich in egoïstisch spel en steeds vaker ging de wind liggen. Hoogers: "Als de bal drie keer werd rondgespeeld in een aanval, is het veel." Zelfs toen SEC, we derom na een te zware beoordeling van de scheidsrechter, met een man minder Zeki Kurt, maker van het tweede doelpunt, in de slag met Marco Martens rechtsen Sander van der Heijden. Jef- frey van Delden en Saban Aksit (links) wachten in spanning af. Foto: Goos van der Wilt moest spelen, kon Firtina'93 niet de discipline opbrengen. Op dat punt scoorde SEC beduidend beter dan de favorieten en dus was het terecht dat Edwin Brouwer vlak voor tijd de bal van de doellijn kopte en het gelijkspel in stand hield. "Als we zo blijven spelen en Hans Peter is er bij, pakken wij nog heel wat pun ten," straalde Nico van Delden, de coach van de morele winnaar na het be halen van het tweede punt. Hoogers hoeft zich na het eerste puntverlies niet bezorgd te maken. Zijn ploeg zal dit sei zoen ongetwijfeld kampioen worden, maar mag ondanks dat best een voor beeld nemen aan het teamwerk dat SEC maandagavond liet zien. DVS/Lazy Louis "Het vervelende is dat we nu weer haar onderen moeten kijken," zei Henk van Asch, coach van DVS/Lazy Louis. Zijn ploeg had zojuist met 5-7 verloren van koploper A. 't Hardt. Van 2-1 tot 4-3 had de Soester club uitzicht op aanslui ting met de top drie, maar op 4-6 waren de rollen omgedraaid. Van Asch haalde doelman Herman Schimmel naar de kant en zette een extra veldspeler in. DVS/Lazy Louis, zonder Ronald de Rooij en met de zieke René Ribberink, verkleinde de marge, maar werd gedu peerd toen Arnold Broertjes op zichzelf foeterde na een gemiste kans. Tot ie ders verbazing werd hij in de slotfase naar de kant gestuurd. Het doelpunt van de gasten kwam daarna hard aan. aan de hand. Ze komen kijken. Als de speelsters straks wel ergens anders kun nen vinden wat bij Stam/SoVoCo niet is geregeld, gaan ze weg." Wellicht krijgt Klute toch zijn zin. Dat de oefenmeester uit Ede verstand heeft van volleybal, daar is nöoit aan getwij feld, maar tegen zijn wijze van aanpak werd tot dusver intern met gefronste wenkbrauwen aangekeken. Langzaam maar zeker heeft Klute de kritici de mond gesnoerd. Iedereen ziet dat de dames veel beter zijn gaan spelen én presteren en het gemopper is nagenoeg verstomd. d'Aquino werd vlak buiten de lijnen vastgehouden, worstelde zich toch door en werd tussen de lijn en de stip alsnog tegen de vlakte gewerkt. De uitstekend leidende W.J. Erkamp maakte zijn eni ge fout van de wedstrijd door de bal op iets meer dan zestien meter van het doel te leggen. De vraag blijft gerechtvaar digd of Soest de strafschop zou hebben verzilverd. Paniek Nadat ZPC vervolgens nog enkele ma len voor paniek bij de Soesters had ge zorgd, koos Schinkel eieren voor zijn geld. Hij haalde aanvaller d'Aquino naar de kant en bracht verdediger Wil- fred Janmaat in de ploeg. Het was aan Paul van der Grift te danken dat ZPC niet alsnog won. Hij kopte de bal van de lijn, voordat Vlaswinkel in de voorlaat ste minuut op weg was om zich 'onster felijk' te maken. De 'super-sub', van wie Schinkel zegt dat hij terugzakt als hij een hele wedstrijd moet spelen (een mening, waarin Schinkel na zondag moet zijn gesterkt), had de helft van ZPC voor zich toen Van Veenendaal de bal in de ruimte legde. Na 89 minuten kansen missen, was de afloop te raden: Vlaswinkel schoot naast. De inzet van Van Veenendaal uit een voorzet van Michel Evers trof evenmin doel, waar na Van den Deijssel zijn frustraties ver woordde in een weliswaar niet gemene, maar wel domme overtreding. Het le verde hem weer geel op. Zodat hij bin nenkort ook in zijn burgerkleren in de rust de bal in het doel kan schieten. Na negen duels loopt Soest met acht punten nog steeds geen één-op-één. Degelijk Ook zaterdag speelde Stam/SoVoCo degelijk. De formatie toonde zich bo vendien mentaal sterk door in de twee de set een 7-11-achterstand blokke rend te niet te doen. De Soester ploeg scoorde trouwens veel met het blok en tegen de midaanvallers Hedda Meijer en Irene Koelewijn was geen kruid ge wassen. Toch vindt Klute dat het spel van Stam/ SoVoCo nog steeds niet de pan uit swingt. Het kan nog beter, meent hij: "Een aantal wedstrijden hebben we niet super goed gespeeld, maar toch gewon nen. Buiten waren we aanvallend niet sterk genoeg. Maar omdat we zoveel door het midden speelden, kwamen de buitenspeelsters niet lekker in de wed strijd." Judith Lazonder en Esther van der Spek, die een onderling wedstrijdje uitvechten wie het hardste kan slaan, werden nog wel eens geblokt door de Overijsselse tegenstanders, maar zoals gezegd was Stam/SoVoCo ook op dat punt sterker dan Kuipers/Zwolle. Die wedstrijd is echter afgelopen. De servi cedruk ligt nu bij de achterban. Bij Stam/SoVoCo was Hedda Meijer zaterdag uitblinkster. Hier scoort ze via het Zwolse blok. Foto: Goos van der Wilt van Dick Schinkel. Maunce d'Aquino, Jeroen van VeenendaalX ,e' Vlaswinkel en Rene van den Deijssel misten de mooiste kansen en oorde" dus met tegen ZPC. Het aantrekkelijke duel tussen de twee invallend ingestelde promovendussen eindigde daarom in 0-0 Schinkel moet zich hebben zitten ver bijten. In de eerste helft al, toen Soest een allesbehalve geflatteerde voor sprong van 2-0 had kunnen koesteren. Vlaswinkel, Van Veenendaal en Van den Deijssel hadden zeker moeten sco ren en dus was 3-0 evenmin onterecht geweest en had het sterk spelende Soest in een fauteuil de wedstrijd kunnen uit maken. De ploeg heeft bewezen dat ze de tweede klasse aankan, maar ontbeert een spits van het type Guy Dekker, een koele robuuste, scorende man in de punt van de aanval. d'Aquino, die qua spel uit de toon viel bij Soest, had in de tweede minuut na de rust het goede voorbeeld kunnen ge ven, toen hij in de diepte werd gestuurd door de sterk spelende Raymond Bran- des. Zijn lob was net te hoog gericht. Het leek alsof de hoop in een goede af loop daarmee was verdwenen. De aan val zakte in elkaar en kreeg geen steun meer van achteruit. Prompt sloop ZPC richting Gerard van de Bedem. Tot twee keer toe was Jeffrey Schmelz dichtbij een doelpunt, maar hij had te veel afgekeken van Soest en miste. Halverwege de tweede helft werd d'A quino weer gelanceerd, ditmaal door Van den Deijssel die al meer fraaie pas ses van zijn schoen had laten komen. Maurice d'Aquino (rechts) en Jeroen van Veenendaal lopen elkaar hier in de weg. Opnieuw is een kans verspeeld. Foto: Goos van der Wilt v

Soester Courant | 1994 | | pagina 19