PIRELLI 1295.- Joest leest provinciebestuur de les jver omstreden standpunt regiovorming iACTUEEL scliwciiisikcr Bouwproject Dalweg in volle gang Sinterklaas weer zeer welkom in Soest Burgemeester en wethouders zwemmen op vierkante meter Bestuur St. Joseph wil duurdere woningen aan huurders verkopen Soest ziet wel heil in nieuwe provincie Eem-Vallei-Gooi-Yecht emeenteraad gaat geschil aanhangig maken VOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 SCHOEMAKER technische dienst Utrecht moet zichzelf maar opheffen Van Den Brink Eenrichtingverkeer Hellingweg geldt óók voor de PTT Eerste officiële handeling door burgemeester De Widt Groots onthaal bij station en gemeentehuis Toch goedkeuring voor zwembad Naturisten mogen langer kamperen Om nieuwe betaalbare huurhuizen te kunnen realiseren Claroen gestolen uit auto Soester Lichtencontrole JU 03307 I .lle partijen in de gemeenteraad ebben zich vorige week achter ien tamelijk geharnaste brief aan iet provinciebestuur gesteld, raarin de Staten min of meer de es wordt gelezen over de regio- orming. De provincie heeft na melijk totaal de bezwaren gene- eerd die in Soest (en andere Eem- 'and-gemeenten) leven tegen de jlannen voor de vorming van een lieuwe regio "Eem en Vallei". Jet plan komt neer op de uitbreiding an het bestaande gewest Eemland, liet alleen met Nijkerk en Hoevelaken, naar ook met een aantal gemeenten in et Gelderse achterland, met name de /eluwe. Soest en de anderen vinden de chaal en het draagvlak van Eemland nclusief Nijkerk en Hoevelaken al nooi genoeg. Dat is ook al eens aan de rovincie gemeld. )ie heeft echter meer geluisterd naar de erzoeken uit "het Gelderse" om Eem- and samen te voegen met het gewest West-Veluwe/Vallei, en, zoals het in de brief staat, "totaal geen acht gesla gen op de in Eemland levende wensen en aanwezige belangen". In september heeft het College al bezwaar gemaakt bij de minister van Binnenlandse Zaken en de gemeenteraad heeft dat protest nu bekrachtigd. In de eerste brief heeft Soest al laten weten dat door het besluit van de provincie het karakter van het gewest als "verlengd lokaal bestuur" verloren gaat. Minderheid Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van het gewest in meerderheid voorge steld het er maar bij te laten en geen be zwaar meer in te dienen. De voltallige gewestraad beslist daarover op 29 no vember, en nu al is duidelijk dat een minderheid (waaronder Soest) aan het bezwaar wil vasthouden en het opnieuw "met klem" onder de aandacht van de minister wil brengen. De bestuurlijke indeling van Eemland als regio wordt volgens en W. gedekt door de maatschappelijke realiteit, en wijziging moet 'plaatsvinden aan de hand van een heldere discussie over de taakverdeling tussen de drie bestuursla gen (rijk, provincie, gemeente). De op- schaling van het gewest naar een om vang als van de regio "Eem en Vallei" is Soest dan ook een doorn in het oog, en het gemeentebestuur voelt zich daarbij gesterkt door de staatssecretaris, die onlangs nog heeft gezegd dat een "vier de bestuurslaag" een bedreiging vormt voor het bestuurlijk bestel. Soest legt een duidelijk verband met de nieuwe regio en constateert dat de vierde be- stuurlaag dichterbij komt naarmate de regio's groter worden en de banden met de gemeenten losser, en dat de demo cratie in de praktijk terrein moet prijs geven. k Late bekering Overigens is er wat Soest betreft sprake van een ietwat late bekering, omdat het College - in weerwil van de zeer heldere uitspraken van de gemeenteraad - een paar maanden geleden al min of meer akkoord was met het standpunt van de meerderheid van het dagelijks gewest- bestuur. Burgmeester De Widt werd daarvoor in de commissie ABZ nog eens hardhandig teruggefloten. Dat neemt niet weg dat het College nu goed naar de raad heeft geluisterd en het protest in tamelijk rechtstreekse be woordingen in Den Haag gaat depone ren. Met het provinciebestuur wordt alsnog een geschil aanhangig gemaakt, maar welke vorm dat krijgt is nog niet helemaal duidelijk. De gemeenteraad discussieerde vorige week niet lang meer over het stuk. San- der Brunekreef (WD) stelde vast dat het gewest voor de meeste Soesters "ver van ons bed" is, maar dat een grote re: gio allerlei risico's met zich meebrengt. "Dan hebben we geen invloed meer, en dat willen we niet." Hij vond de rol van Hotel Heidepark in Bilthoven etentje met twee menu's vanaf f 45,00 Jan Sleenlaan 22, 3723 BV Billhoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. m vriendelijke ambiance rrüj ^HID budgettair verantwoord HL) Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatu wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* de provincie twijfelachtig en betreurde weliswaar het schisma dat zich in het ge west lijkt te voltrekken, maar gaf de schuld daarvoor aan het gewestbestuur, dat om onduidelijke redenen een om mezwaai had gemaakt. Zwak De andere fracties waren het er volledig mee eens, al vond Wiebe Meilof (GPV) eigenlijk dat er weinig reden was om be ducht te zijn voor een vierde bestuurs laag, omdat een grotere regio van zich zelf al onlogisch en onsamenhangend zou zijn en de gemeenten beter te ma ken konden hebben met een zwakke re gio dan met een sterke. "Ja, maar het wordt toch nooit zo zwak als u hoopt," reageerde Bart Krol (CDA). Burgemeester De Widt stelde vast dat de bezwaren raadbreed door Soest wor den gedragen. Hij had trouwens die dag nog een telefoontje van Binnenlandse Zaken gekregen met de uitnodiging om op 15 december naar Den Haag te ko men, om "gehoord" te worden. Of de provincie Utrecht het met de regiovorming bij Soest totaal heeft verbruid is niet duidelijk, maar in de brief over het regio geschil lanceert het College van B. en W. een opmerkelijk initia tief: de vorming van een nieuwe provincie, die niet alleen het Eem- en Vallei-gebied, maar ook de Gooi- en Vechtstreek moet omvatten. Het conflict met de provincie over de regiovorming krijgt daarmee een opmerkelijk vervolg, min of meer op de toon van "Soest waarschuwt de provincie voor de laatste keer..." en "wie niet horen wil, die moet maar voelen." In elk geval lijkt de provin cie met het negeren van de bezwaren nogal wat kwaad bloed in Soest te hebben gezet. In tamelijk harde termen nodigt de gemeente de provincie in feite uit haar eigen graf te gaan delven, want het is het provinciebestuur zelf dat een begin moet maken met haar ein de: "Wij menen dat het gewenst is dat het provinciaal bestuur, in sa menwerking met andere provincie besturen, op korte termijn initiatie ven onderneemt om te komen tot opheffing van de huidige provincie en de vorming van een nieuwe, waar wat ons betreft zowel het Eem- en Valleigebied als de Gooi- en Vecht streek deel van uitmaken," aldus B. en W. van Soest, met instemming van de voltallige gemeenteraad. Volgens Soest kan de nieuwe pro vincie - "indien en voor zo ver aan getoond wordt dat de uitvoering van taken een grotere schaal vereist dan de schaal van de huidige regio's" - die taken zelf dan mooi ter hand ne men, zo laat het College weten. Bits toontje "Het lijkt ons zinvoller dat daarin de bestuurlijke energie voor de komen de tijd wordt gestoken, in plaats van het creëren van kunstmatige regio's, die door de deelnemende gemeen ten niet worden gewenst en die feite lijk leiden tot het ontstaan van een vierde (bestuurs)laag," klinkt het op een onmiskenbaar bits toontje. Het College gaat Provinciale Staten van Utrecht nu vragen om dat initia tief tot zelfmoord al op korte termijn te nemen. Van dat verzoek gaat een kopietje naar de minister van Bin nenlandse Zaken, het provinciebe stuur van Gelderland en de gemeen tebesturen in de betreffende regio's. i RESTAURANT 4 Bij ons bent U uit en toch thuis. JUt Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 SINTERKLAASMENU 4 december 1994 Geachte gast. Dit jaar een sinterklaasfeest dat bij u past Zonder cape en mijter Maar met Spaanse wijn van onze slijter Van 16.00 tot 18.00 een proever ij Met lekkere hapjes erbij Daarna moet u weten Kunt u goed en lekker eten De prijs, het is niet waar Voor f67,50 met wijnen bent u klaar. i.s.m. Wijnimport Gommers Voor info kunt u bellen naar 02155-127 06 Het College heeft afwijzend beschikt op een verzoek van PTT Post Soest, die had gevraagd om een ontheffing voor de verplichte rijrichting op de Helling- weg-Korte Bergstraat. De PTT heeft daar problemen om de brievenbus te le gen, maar volgens het ambtelijk advies zijn die problemen niet zo ernstig. Bo vendien wil de gemeente terughoudend omgaan met het verlenen van onthef fingen in dit soort situaties. Eventueel moet de brievenbus maar verplaatst worden naar het Julianaplein, vinden de ambtenaren. De PTT krijgt wél een vergunning om op de wegen in het buitengebied te rij den. Die zijn sinds enige tijd afgesloten voor het autoverkeer, maar omdat de PTT nu in zijn taakuitoefening wordt belemmerd wordt' er voor de post een uitzondering gemaakt. Vrijdag zal om 15.00 uur de offi ciële eerste handeling plaatsvin den van het bouwproject aan de Dalweg in Soest. Het gaat om een nieuw verzorgingstehuis van Stich ting Molenschot en een nieuw bouwproject van 48 seniorenwo ningen van Woningstichting Soest. De officiële handeling zal verricht wor den door burgemeester Hans de Widt. De planvoorbereiding van het project is gestart in 1991 met de locatiekeuze van een nieuw verzorgingscentrum en se niorenwoningen op de Dalweg-Zuid. Stichting Molenschot en Woningstich ting Soest hebben samen met de archi- tekten Verweij en Eekel van Architec tenbureau Duérmeijer Verweij Mess- nig de plannen ontwikkeld. Bij de situering langs de Dalweg is reke ning gehouden met het hoogteverschil op het terrein, de toekomstige bouw van de polikliniek Molendael en het verpleeghuis Daelhoven. Dit heeft ge leid tot twee gebouwen, die door een luchtbrug met elkaar verbonden zijn. Molenschot wordt vijf en deels zes bouwlagen hoog, het complex senio renwoningen heeft een gedeelte van vier en twee bouwlagen. Modern Het nieuwe verzorgingscentrum van Stichting Molenschot krijgt 124 appar tementen, waarvan vier voor tijdelijke opnamen. De appartementen zijn in vergelijking met de huidige huisvesting ruimer van opzet en hebben een kitche- nete en eigen badkamer. De zorgverle ning stelt Molenschot in overleg met de individuele bewoner vast. Bewoners hebben in hun appartement alle vrij heid hun leven zo veel mogelijk zelf in te delen. Naast deze verzorging biedt Molen schot extra verzorging en verpleging jn geval van ziekte, psycho-geriatrische dagverzorging en tijdelijke opname als iemand bijvoorbeeld na verblijf in een ziekenhuis nog onvoldoende hersteld is om naar huis te kunnen. Op de begane Een "artist's impression" van het nieuwe Molenschot en de seniorenwo ningen. grond van het zorgcentrum komt een sfeervolle recreatiezaal, waar bewoners naar eigen keuze aan verschillende acti viteiten kunnen deelnemen, zoals on der andere het bijwonen van toneel- en muziekvoorstellingen. Verder bevin den zich op de begane grond de recep tie, een winkel, fysiotherapie, kapper en pedicure. Vele honderden Soesters - jong en oud, maar vooral jong natuurlijk - hebben Sinterklaas zaterdagmid dag bij zijn intocht in Soest een groots welkom bereid. Ondanks het druilerige weer stond de Spoorstraat bij het station Soest- dijk zwart van de mensen. De Goedheiligman arriveerde ook dit maal - de Soester traditie getrouw - per trein, maar had voor zijn aankomst het Soestdijkse stationnetje verkozen bo ven Soest-zuid. Het publiek kreeg pas een glimp van hem te zien toen hij het station uitkwam, want de politie hield het perron hermetisch afgesloten om al le risico's tot het minimum te beperkën. Intussen werd het publiek per luidspre ker beziggehouden door enkele sopra nen van de organisatie, wier stemgeluid door merg en been ging maar nauwe lijks te verstaan was. De eerste mededeling van de Sint op Soester bodem was overigens van tries te aard. Zijn schimmel was ziek gewor den, en inmiddels onder behandeling van de dierenarts, meldde hij met sono re stem. De paardendokter had de oude bisschop in elk geval om medische re denen (voor het paard, niet voor de Sint) stellig afgeraden het "trouwen beestje" te bestijgen. In plaats daarvan maakte de bisschop daarom gebruik van een aanzienlijk moderner vervoer middel. Amerikaanse slee Het duurde wel even voor de Sint en zijn dertig Pieten - die her en der met gulle hand het meegenomen snoepgoed verdeelden onder de kleintjes (voor zover die tenminste vooraan stonden) - zich door de mensenmassa heen naar hun volgend transportmiddel konden begeven: een opvallende, crême-witte Amerikaanse slee met open dak, van het model waarmee doorgaans be toverende filmsterren of gemene boe ven huns weegs gaan. Sinterklaas - die overigens in geen van beide typeringen valt - nestelde zich met zijn hoofdpiet op de brede rugleuning van de wagen en De bewoners van perceel 4a aan Park Vredehof krijgen toch hun zin. Ze mogen alsnog een zwem bad in hun tuin aanleggen, dat ge deeltelijk overdekt en gedeeltelijk onoverdekt zal worden. Aanvankelijk was het schetsplan afge keurd door het college, omdat met de bouw van het zwembad de maximaal toelaatbare oppervlakte aan bijgebou wen zou worden overschreden. Op het perceel stond al een bijgebouw van 16,5 vierkante meter en een garage van 45 vierkante meter. Omdat het perceel groter is dan duizend vierkante meter mogen er maximaal 62,5 vierkante me ters worden benut voor bijgebouwen. Hotel Heidepark in Bilthoven tot f 100,- p.p. Jan Sieenlaan 22, 3723 BV Bitlhoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. Tul yoendelijke ambiance m JIJ budgettair verantwoord HIJ Het College van B. en W. heeft positief beslist op het verzoek van de naturis tenvereniging De Birk om de kampeer- periode uit te breiden. In de kampeer- vergunning staat officieel dat er "tot" oktober gekampeerd mag worden, maar het bestuur van de naturistenclub heeft gevraagd om dat te veranderen in "tot-en-met" oktober, zodat ook de herfstvakantie erin valt. Volgens de ambtenaren hoeft er tegen deze geringe wijziging geen overwegend bezwaar te bestaan. Het Colllege heeft de "vrijere interpretatie" van de vergunning daar om toegstaan. Het bestuur van St. Joseph wil de mogelijkheid openen om huurwo ningen te verkopen aan de huur ders. Het gaat daarbij om de wo ningen met een huur van 736,50 gulden of hoger. Op 12 december zal dit aan de ledenvergadering worden voorgesteld. Alleen de huurders die lid zijn, hebben stem recht. Sinds een aantal jaren mogen corpora ties woningen uit hun bestand verko pen. Een aantal huurders van St. Joseph benaderde begin dit jaar het bestuur met het verzoek of zij het huis, waarin zij wonen, kunnen kopen. Op grond daarvan heeft het bestuur het voorstel voorbereid en gelanceerd. St. Joseph bezit in de gemeente Soest achthonderd woningen. Daarvan heb ben 160 eengezinswoningen en 163 flats een huur die boven de subsidie- grens liggen (736,50 gulden). Het be stuur heeft geen inzicht in het aantal huurders dat geïnteresseerd is in aan koop van de woning, maar hoopt dat de respons groot zal zijn. Interne subsidiepot Van de opbrengst wil St. Joseph onder meer de nagenoeg lege kas van de alge mene bedrijfsreserve spekken. Veertig procent van de opbrengst zal in een in terne subsidiepot vloeien, bat zal hard nodig zijn, omdat het rijk de kraan van de huursubsidies dichtdraait. Met de in terne subsidiepot hoopt St. Joseph dat ze ook in de toekomst betaalbare huur woningen kan bouwen. "Door de in grijpende wetswijziging van het rijk is het nauwelijks nog mogelijk om wonin gen met een lage huur te realiseren," al dus penningmeester Eddy van Heezen van St. Joseph. Of, en zo ja in welke mate, St. Joseph straks met de interne subsidiepot nieuwbouw kan plegen, hangt uiteraard af van de locaties die de gemeente aan wijst voor woningbouw. Niet uitgeslo ten is dat St. Joseph haar oog laat vallen op de Boerenstreek, waar de Woning stichting Soest een project van 248 wo ningen laat uitvoeren en waar daarna nog ruimte is voor 412 woningen. Marktwaarde Bij eventuele verkoop van een huurwo ning of -flat zullen eerst twee beëdigde makelaars en een bouwkundige de be treffende woning taxeren. Op basis daarvan kan de marktwaarde worden bepaald. Het St. Joseph-bestuur stelt voor de eengezinswoningen tegen ne gentig procent van die marktwaarde van de hand te doen. Voor de flats wil het bestuur 85 procent van de markt waarde vragen. In beide gevallen zijn de kosten koper al in de prijs verrekend. Alleen de hypotheekakte moet door de kopers worden betaald. "Het is niet in het belang van de vereni ging om minder dan 90 of 85 procent binnen te krijgen," laat het bestuur na drukkelijk weten. Dat zou slecht zijn voor de volkshuisvesting, omdat St. Jo seph dan niet voldoende financiële middelen kan creëren om betaalbare huurwoningen te realiseren. In de hui dige omstandigheden kan St. Joseph geen goedkopere huurwoningen meer bouwen, omdat het rijk daar geen subsi die meer op verstrekt. De woningbouw vereniging heeft dus 'inkomsten' nodig. De woningen kunnen alleen worden verkocht aan de zittende huurder, on der de voorwaarde dat die er al mini maal driejaar in woont. Mocht een wo ning vrijkomen en er bestaat geen be langstelling voor, dan wil het bestuur de woning op de vrije markt te koop aan bieden. Woningen, waarin voor tien duizend gulden of meer wordt geïnves teerd door St. Joseph, worden niet in de verkoop 'gegooid'. Tenzij de bewoners van te voren aangeven, dat ze de wo ning willen kopen. In dat geval zal St. Joseph in de betreffende woning niet de geplande investering plegen. Op de Parallelweg is uit een auto een claroen gestolen. Het blaasinstrument werd vorige week woensdagavond tus sen half twaalf en tien over half twaalf ontvreemd. De inbreker sloeg de ruit van het rechter portier in. Toen de eige naar, een 45-jarige Soester, bij zijn wa gen terugkeerde, had de dader al de af tocht geblazen. Die grens was dus al nagenoeg bereikt. Toch niet, oordeelt nu het college. De (inpandige) garage is omgevormd tot praktijkruimte en wordt daarom vol gens de bepalingen in het bestemmings plan tot het woonhuis gerekend. En dus is er weer ruimte vrij voor bijgebouwen, c.q. een zwembad. Gemeente bij, be woners blij. Een deel van het zwembad zal, volgens het schetsplan, worden overdekt. Het resterende gedeelte blijft onoverdekt. Dat zou eigenlijk niet mogen, volgens de voorschriften, omdat het perceel de bestemming bostuin heeft. Maar de ge meente wil in dit geval niet met twee maten meten. De buren van nummer 4 kregen immers onlangs wel toestem ming om een onoverdekt zwembad aan te leggen. Daarom krijgen de bewoners van Park Vredehof 4a ook wat dat be treft hun zin. De oude kindervriend werd bij station Soestdijk met groot entousiasme door de jeugd begroet. Foto: Goos van der Wilt begon aldus aan zijn rondrit door een druilerig Soest, die hij ditmaal beperkte tot een rondje Soestdijk. Voordat de Sint vertrok moest hij de ambulance laten voorgaan, die een da me kwam ophalen die tijdens het wach ten onwel was geworden. Het bleek niet al te ernstig te zijn. De stoet kon na eni ge tijd op weg, aangevoerd door de mu zikanten en majorettes van het Amers- foortse muziekkorps Animato. In een volgrijtuig, bemënd door G. W. van de Grift, zaten o.a. burgemeester Hans de Widt en SWS-voorzitter Hans van den Berg, en daarachter trok ook de fraaie boerenwagen van de familie Van Zijt- veld de nodige aandacht. Raadhuisplein Een klein uur later arriveerde het com plete gezelschap bij het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, waar Sin terklaas werd toegesproken door de burgemeester. Ook hier stond het plein nagenoeg vol, ondanks het feit dat het inmiddels aanzienlijk natter was gewor den. Het Animato-repertoire aan mee zingers bleek hier nogal beperkt, maar dat mocht de pret niet drukken. De Sint maakte in elk geval duidelijk dat hij zich weer zeer welkom voelde in Soest en reikte tenslotte prijzen uit aan de vier kinderen die de kleurwedstrijd voor zijn aankomst gewonnen hadden: Allan Millard, Lindsey Tiggelaar, Ciska Westeneng en ene Bram, van wie de achternaam de Sint niet meer te binnen wilde schieten. Hou ze ook maar eens allemaal uit mekaar, op die leeftijd! Na alle plichtplegingen trok de Sint zich met zijn gevolg terug in het gemeente huis, vanwaar hij na enige tijd te hebben gerust weer op stap ging met zijn Pieten, maar nu zonder publiek. De meeste Soester kinderen - want braaf zijn ze al lemaal - troffen zondagmorgen al een onmiskenbaar bewijs van Sints aanwe zigheid in hun schoen aan. De politie hield vorige week woensdag avond op diverse plaatsen in Soest een controle op de verlichting. Dat gold zo wel voor auto's als voor (brom)fietsen. In totaal werden er acht bekeuringen uitgedeeld. Hotel Heidepark in Bilthoven vraag naar onze Diner-Dansant Agenda. Iedere maand een swingend feest! Jan &«tehlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030- 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. m Vriendelijk<3,ambiance [Tu] LlLU budgettair verantwoord HL) Largo, de Pirelli matras mei een perfect uitgebalanceerd binnen werk van geperforeerd schuimrubber, stevig en aan beide zijden voorzien van 600 gr/nv. katoen. Leverbaar in alle gangbare maten. Combinatie matras 90 x 200 cm, inclusief lattenbodem mei ver sterkte middenseclor, elektrisch verstelbaar hoofd- en voeteneinde en afstandsbediening. Normaal 1615,- NU aktieprij s Wooncentrum Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort, Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 02155-11004. Vrijdag koopavond.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3