STOP JE HUUR IN EEN EIGEN HUIS. nu 50" 1VARIAÏ I OPINIE I i eegverk Di Dalweg-west krijgt paardekastanjes Primeur CD A-vrouwen Soest 'Onbegrijpelijk dat College herinrichtingsplan Van Weedestraat niet uitvoert' D66: 'Gekozen oplossing Van Weedestraat is volkomen fout' Nieuws van de gemeente 'Honsbergen m 'In elke tuin een groene wimpel tegen het naderend onheil' Olievervuiling aan Birkstraat lijkt ernstiger dan gedacht WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT Bijeenkomst voor Statenverkiezingen Meningen van lezers 'Dag' Sinterklaas •TVï NVM HYPOTHEEKSHOP, TOEKOMSTIGE EIGEN REKENCENTRUM voor WONINGBEZITTERS. NVM Hypotheekshop NVM Hypotheekshop Schoeman Deelen DE NVM HYPOTHEEKSHOP. Gemeentebelangen Groen Soest: I OPINIE I Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Oproep om inspreekrecht te gebruiken Ank Hugen beëdigd als BAM-raadslid PAGINA4 WOENSDAG 23 NOVEMBEF Groot feest bij twintigjari Groene Driehoek mobiliseert aanhang Veroorzaker nog niet bekend CDA en GPV al beduch Gemeenteraad mogelijkheid vo np rte gehele di dames van Weedestraat Eind november start de gemeente de voorbereidende werkzaamhe den voor het aanbrengen van pas sende laanbeplanting langs het ge deelte van de Dalweg tussen de Beukenlaan en de Koningsweg. Er komen circa 90 paardekastanjes, van een variëteit die rose bloesem krijgt en geen vrucht draagt. Tussen de rijweg en het fietspad staat nu een allegaartje van verschillende soor ten bomen, die een niet al te lange le vensduur hebben. De nu aanwezige bo men zullen - voor zover deze gezond en verplantbaar zijn - een andere plaats krijgen in de gemeentelijke plantsoenen of parken. Naast het rooien en verplaatsen van de bomen zal de bovenste laag grond wor den afgevoerd. Als gevolg van de daar door veroorzaakte verschraling van de bodem kan zich daar een kruidenrijke berm ontwikkelen. Het planten van de kastanjebomen is gepland medio december a.s. De uit voering van het hele projekt is afhanke lijk van de weersomstandigheden. Bij vroeg invallende vorst zullen de werk zaamheden moeten worden uitgesteld. Bomenplan Het totstandbrengen van een markant laanbeeld op dit gedeelte van de Dal- weg is een uitvloeisel van het Bomen- plan, dat de gemeente begin dit jaar heeft vastgesteld. Dit plan geeft richtlij nen voor het tot stand brengen en on derhouden van een duurzaam straatbo- menstand. Voorts is in het plan vastge legd dat straten een boombeplanting krijgen die bij hun functie past. De Dal- weg maakt deel uit van de hoofdwegen structuur en 'verdient' daarom een markante laanbeplanting van twee rijen forse bomen. Daarvoor is de keuze ge vallen op genoemde kastanjesoórt. Er zijn nauwelijks meer dan drie maanden te gaan voor de Staten verkiezingen (8 maart volgend jaar), maar de politiek lijkt zich daar nog niet al te druk om te ma ken. Het plaatselijke CDA-vrou- wenberaad had vorige week dus een primeur met de eerste verkie zingsbijeenkomst, die in een zaal tje van de Julianakerk werd ge houden. De dames werden er toegesproken door statenlid Dinie Scheffer-Versluis uit Lopik, die in een vlot betoog de "ins and outs" van het provinciebestuur uit de doeken deed. Ze wees o.a. op de functie die het "middenbestuur" ver vult .pp terreinen als ruimtelijke orde ning, verkeer en vervoer, milieu en cul tuur en welzijn. Ook de werkwijze van Provinciale Staten en hun dagelijks be stuur Gedeputeerde Staten) passeerde de revue. Mevrouw Scheffer onderstreepte ook het bijzondere belang van de Statenver kiezingen, niet alleen omdat de burgers weer voor een aantal jaren 63 volksver tegenwoordigers in het provinciehuis neerzetten, maar ook omdat de staten leden uiteindelijk grote inyloed hebben op de samenstelling van de Eerste Ka mer. "Uw steiji telt dus eigenlijk voor twee." Dat de CDA-dames van Soest er wel erg vroeg bij waren bleek verder uit het feit dat het verkiezingsprogramma nog niet eens klaar is, wat mevrouw Scheffer er overigens niet van weerhield alvast aandacht te vragen voor typische CDA-uitgangspunten als rentmeester schap, gespreide verantwoordelijkheid, solidariteit, gerechtigheid en dienst baarheid. Schrijven en bellen Het eerste punt dat in de discussie naar voren werd gebracht - de veelbespro ken sluiting van het postagentschap Honsbergen - bleek helaas geen "pro vinciale kwestie" te zijn. "De PTT is een zelfstandig bedrijf," aldus mevrouw Scheffer, die haar gehoor aanried de PTT dan maar zoveel mogelijk te schrij ven en te bellen om te protesteren. Ze zag hoogstens een aanknopingspunt met de ouderenzorg en noteerde de kwestie voor je-weet-maar-nooit. Ze bestreed verder dat het milieu vraagstuk de laatste jaren een beetje "uit de hand gelopen hobbyisme" was geworden. In dat verband kwamen o.a. de reclame op abri's (door de provincie verboden, waardoor echter ook inkom sten worden gemist) en de aanleg van een skibaan en een recreatievijver op de voormalige vuilstort in Nieuwegein aan de orde. Volgens het statenlid is er nau welijks een veiliger plekje voor dat soort voorzieningen te bedenken, "juist omdat iedereen er als de kippen bij is om het te controleren". Ook enkele typisch-Soester onderwer pen kwamen ter tafel. Zo bleken de CDA-vrouwen in het algemeen zeer enthousiast over het nieuwe bussys teem ("fantastisch geregeld"). Raadslid Besseline Gerritse maakte overigens met zoveel woorden duidelijk dat wat de CDA-fractie betreft de experimen tele taxibus tussen Soest en Soester- berg, die 's avonds gemiddeld slechts één passagier trekt, wel weer afgeschaft kan worden. 'Tussengroep' Een van de dames klaagde dat het openbaar vervoer zich vooral richt op de jeugd en de ouderen, maar dat met de "tussengroep" weinig rekening wordt gehouden: "In dé bus vanuit Amersfoort moet ik altijd staan, want hij zit vol met OV-kaarten..." "Daar is-ie ook voor," reageerde mevrouw Scheffer snedig. Verder werd gepleit voor een frequentere verbinding op donderdagavond, omdat bezoekers van de koopavond in de Keistad soms wel drie kwartier - "midden in Amersfoort, dus hardstikke onveilig" - op de bus moeten wachten. Of de provincie daar wat aan kan doen bleef onduidelijk. Tenslotte kwam ook de verkeerssituatie in Soest nog even aan de orde. Sommi ge CDA-vrouwen vroegen zich hardop af wanneer daar nu eindelijk eens iets aan gedaan zou worden: "Het is een ramp". Het statenlid kon daarover niet veel zeggen, maar de dames werden nog diezefde dag op hun wenken bediend door de publikatie van het CD A-rond wegplan, al was dat ter vergadering nog niet algemeen bekend. Eindelijk is het dan zaterdag, vandaag komt hij dan. Mijn zoon van vijf is hele maal in de wolken. Om twee uur is het zover en zingend gaan we op weg naar het gemeentehuis waar het allemaal moet gebeuren. Vol ongeduld want waar blijft de 'goed heiligman'. En ja hoor, daar komt hij. Junior is opgetogen en zingt uit volle borst een sinterklaas liedje. Daar zijn de eerste Pieten al. Ze lopen door. Er komen nog meer Pieten aan. Junior roept 'dag Piet'. Piet komt zijn richting op en geeft het jongetje naast hem pepernoten. Beteuterd vraagt hij aan mij: "Mama en ik dan?" Straks jongen zeg ik tegen hem. Weer komen er Pieten langs. Het jongetje naast hem heeft weer geluk. Junior be gint te huilen (hij is vijfjaar) en snapt er niets van. De tranen rollen over zijn koude wangen. Dan komt de 'kinder vriend' zelf langs. Hij loopt op de Sint af, réikt hem de hand. "Dag Sin terklaas," roept hij. Die kijkt niet op of om en loopt door. Groot is de teleur stelling. Mijn zoon heeft het gehad. "Mama, laten we maar naar huis gaan," zegt hij. "Het hoeft voor mij niet meer." "Dag Sinterklaas." "Hallo Kerstman." Familie Baum Ook een briefje gehad van uw huisbaas? Is de huur j|| weer omhoog? Denk dan eens aan een eigen huis. /'li Dat is sparen voor later. Wilt u weten wat de moge lijkheden zijn? Loop dan eens vrijblijvend binnen bij de NVM Hypotheekshop. Daar rekent men u alles precies voor. Hoeveel u kunt lenen en wat u dat per maand gaat kosten. Bovendien heeft men bij de NVM Hypotheekshop ook verstand van de huizenmarkt. Doe er uw voordeel mee. BON voor mensen met een huurwoning. Ik wil graag eerst vrijblijvend informatie ontvangen over hypotheken en de NVM Hypotheekshop. Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon invullen en opsturen aan: nvm I HYPOTHEEK SHOP Middelwijkstraat 54, 3764 CH Soest Gallen kamp Pelsweg 11, 3768 HT Soest Tel. 13539 Tel. 15360 OOK VERSTAND VAN HET PAND. In de wekelijkse persbijeenkomst van het College is vorige week meegedeeld met welke voorstellen het College naar de gemeenteraad komt. Het college heeft gekozen voor de route door de brandweer kazerne achter de Lange en Korte Brinkweg over de Stadhouders laan door het knotwilgengebied via de nieuwe supermarkt naar de Anna Paulownalaan. De verbin ding van de Stadhouderslaan met de Van Weedestraat wordt opge heven. Hier kunnen parkeermoge- lijkheden en verdere bebouwing (waaronder winkelgalerij) plaats vinden. Het college meent blijkbaar dat het geen taak heeft in het remmen van de groei van de automobiliteit, terwijl alle nationale partijen tijdens de begro tingsbehandeling van Verkeer en Wa terstaat vorige week in de Tweede Ka- Dinsdag 29 november komt in de commissie RO en Verkeer de noordelijke hoofdw egenstruktuur aan de orde. Zie voor informatie hierover elders in deze krant. D66 vraagt u om met haar na te denken over de door B. en W. gekozen op lossing voor de verkeersproblema tiek in Soestdijk. Maak gebruik van uw inspreekrecht en stel vra- gen! Wij geven al vast een voorzet: - Wordt het probleem opgelost, wordt het verlegd of komen er zelfs nieuwe problemen voor in de plaats? - Worden" er, bij gelijkblijvend rijge drag, meer of minder vervuilende kilo meters gereden? - Gaan er, meer dan tot nu toe, inwo ners uit Baarn en Amersfoort door Soest rijden? Wordt de N221 een slui proute van Bóarn naar Amersfoort? - Wordt de Stadhouderslaan, waar veel middelbare scholieren oversteken, nu niet veel drukker? Welk effect heeft dit voor de veiligheid? - Wordt het stukje weg van het Nieu- werhoekplein naar Braamhage een nieuwe bottle-neck in Soest? Steken ook daar niet veel leerlingen over? - Is het in een tijd van bezinning op de kerntaken van de gemeente verant woord om dergelijke investeringen te doen? - Als deze investeringen voor het groot ste deel worden betaald door het neer zetten van huizen en winkels, haal je dan niet juist daardoor weer meer ver keer naar een plek waar je het niet wilt hebben? Is hier soms sprake van een zichzelf vervullende voorspelling: "Zie je wel hoe druk het is?" - Is het niet zo dat de Van Weedestraat een knelpunt is vanwege de aan beide zijden inparkerende/dubbelparkeren- de auto's? Los je niet het grootste op stoppingsprobleem op door het parke ren uit de Van Weedestraat te halen? - Hoe hoog zijn de jaarlijkse kosten aan onderhoud, verlichting etc.? Wij van D66 zijn ervan overtuigd dat u vast nog meer vragen kunt bedenken. Waar kunnen we zeker van zijn? Zeker is dat het 'natuurlijke' karakter van Soest op deze plaats verloren gaat als de plannen doorgaan. Aan de na tuurlijke bebouwing van de rand van Soest wordt een onnatuurlijke knobbel of, zo u wilt, puist geboetseerd. En u be grijpt: die puist moet vol met woningen, want anders is hij niet te betalen. En daarna... Soest wordt met zekerheid minder 'natuurlijk'. Maar wat dan wel? Volgens D66 is de richting van de geko zen oplossing volkomen fout. Het is noodzakelijk dat de politiek vooruit kijkt en niet de weg van de minste weer stand kiest. De politiek moet de inwo ners duidelijk maken dat het hier gaat om een Soester probleem, waarvoor Soesters verantwoordelijk zijn. Dat betekent: - dat wij minder vaak korte ritjes in de auto moeten maken. Gebleken is dat dezè ritjes de grootste bijdrage leveren aan de verstopping.- dat de politiek het openbaar vervoer verder ondersteunt door b.v. betaald parkeren. Als je de rondweg niet aanlegt kun je het be spaarde geld gebruiken voor b.v. gratis openbaar vervoer binnen de bebouwde kom, voor kwetsbare groepen als kin deren en bejaarden. - dat we vaker de fiets moeten pakken. Maar waar is dat fietsplan gebleven dat bij de hoofdwegenstruktuur integraal zou worden meegenomen? Nodig zijn: betere fietspaden (wegdek en veilig heid); betere stallingsmogelijkheden (over dekt en beveiligd); meer faciliteiten bij stoplichten dan tot nu toe (betere doorstroming en rechtsaf vrij)- - dat de politiek de winkels niet ver van de bevolking situeert. Dus: de winkels richting bewoners en niet andersom. D66 vindt dat oplossingen moeten worden gezocht in deze richting. Wij kiezen voor beter en niet voor meer! Daarom kiezen wij voor de 0+-va riant: - Geen rondweg die de problemen toch niet oplost: - Wel aanpassingen in de Van Weede straat (het parkeren eruit); - Wel werken aan verminderd autoge bruik. Laat volgende week dinsdag uw volks vertegenwoordigers blijken dat u net zo ongerust bent als wij! Wim Roest, fractieassistent D66 mer nogmaals hebben bevestigd dat de gemeenten moeten zorgen dat de be reikbaarheid van de winkels voor de au to door middel van een stringent par keer en lokatie-beleid moet worden te ruggedrongen, omdat anders de doel stellingen van het Nationale Milieu Plan plus, op het gebied van het verkeer bij lange na niet worden gehaald. Het staat buiten kijf dat een vlottere doorstroming van het autoverkeer aan de oostelijke kant van Soest enorm veel doorgaand verkeer gaat aantrekken, dat vanuit de richting Hilversum naai Amersfoort of vice versa moet. Dat ver keer heeft namelijk te maken met groeiende files vanaf motel de Witte Bergen tot aan Hoevelaken. De ooste lijke route in Soest wordt een logisch en aantrekkelijk alternatief als verbin dingsweg tussen de A-l (Amsterdam - Amersfoort - Apeldoorn) en de A-28 (Utrecht - Amersfoort - Zwolle). Draagvlak ondermijnd. Het college meent, gelet op uitspraken over verdere uitbreiding van winkels, dus ook dat het gewoon door kan gaan met verdere uitbreiding van het winkel centrum Van Weedestraat tot hoofd- winkelcentrum, terwijl 70% van de in woners van Soest aan de andere kant van Soest woont. En ondanks dat in de Structuurvisie is besloten dat de uitbrei ding van winkels over alle centra ge spreid zou worden. Zo wordt het draag vlak voor de nu bestaande goede sprei ding van de buurtwinkels voor de dage lijkse behoeften ondermijnd. De verantwoordelijke wethouder, Ten Hove van de PvdA, heeft trouwens ge zegd dat de kosten van de weg voor 15 miljoen gulden kunnen worden bestre den uit de grondopbrengsten voor bouwkavels langs de nieuwe weg. Dat betekent enorm veel woningen, want de gemeente heeft de grond niet in handen en moet met tientallen eigenaren gaan onderhandelen, waarvan het grootste deel niets voelt voor de weg. De opbrengst van de eventuele bouw kavels voor de gemeente kan dus niet hoog worden ingeschat. Zelfs bij het enorme aantal van vijfhonderd nieuwe woningen is uit de netto-opbrengst plus jaarlijkse opbrengst aan ÓZB nog niet de helft van de 15 miljoen gulden te fi nancieren. Het is onbegrijpelijk dat het herinrich tingsplan voor de Van Weedestraat uit 1993, waarvoor 1 miljoen gulden is ge reserveerd, niet wordt uitgevoerd. Dat plan voorzag in een herinrichting tot 30-kilometergebied, waarbij het parke ren voor winkels zou verdwijnen en ge concentreerd op de koppen en het mid den van het winkelgebied, en het laden en lossen op speciaal daarvoor inge richte plekken zou gebeuren. Op die manier zou het doorgaande verkeer de Van Weedestraat vanzelf gaan mijden. Nog erger Nog erger is het dat het College over weegt om het voorstel van het CDA voor een rondweg vanaf de Birkstraat dwars door de polder over te nemen. In dat plan gaat de rondweg vanaf de Birk straat ter hoogte van de Bartolottilaan de polder in richting spoorlijn, kruist de Peter van den Breemerweg nabij de Kolk, en gaat naast de spoorlijn Amers- foort-Amsterdam tot aan de Praam gracht, daar buigt de weg dan weer te rug richting het paleis, waar deze aan sluit op het kruispunt Biltscheweg/ Vredehofstraat. Zo'n weg is geen alter natief meer voor de verbinding tussen Amersfoort en Hilversum, dat wordt gewoon de hoofdverbinding. Boven dien betekent zo'n weg een enorme aantasting van de landschappelijke en natuurlijke waarden in de polder en wordt de deur wagenwijd opengezet om daar te gaan bouwen en Soest ver der op te stoten in de vaart der volke ren. Gemeentebelangen Groen Soest ziet in de huidige opstelling van het College al le aanleiding om de acties voor het be houd van de dorpsrand voort te zetten en de inwoners van Soest op te roepen om op 29 november om 19.30 uur naar het gemeentehuis te komen. Daar zal gelegenheid zijn om in te spreken over de plannen. Harry Witte. Ank Hugen (BAM). Aan het begin van de gemeenteraads vergadering is vorige week Ank Hugen- Strijker, het nieuwe raadslid van de BAM (Burgers met een Andere Me ning), geïnstalleerd. Ze legde op uitno diging van burgemeester Hans de Widt de eed af. Hugen - vierde op de oorspronkelijke kandidatenlijst - neemt in de BAM- fractie de plaats over van Johan Baks, die in september in opspraak raakte en onder grote politiek druk aftrad. Van haar politieke geestverwanten waren er bloemen en burgemeester De Widt wenste haar geluk bij haar politieke loopbaan. Volgens hem was ze die met een zekere handicap begonnen, omdat de nieuwe gemeenteraad intussen al een halfjaar bezig is. Hij bood haar alle steun aan en hoopte dat ze zich snel thuis zou voelen. De politieke start moet haar overigens niet al te moeilijk zijn gevallen, want de hele gemeenteraadsvergadering was ruim binnen het uur beklonken. (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Courant) Vergaderingen raadscommissies Maandag 28 november, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Dinsdag 29 november, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening, Verkeer'en Welzijn Woensdag 30 november, 19.30 uur: Milieu, Sport etc. Donderdag 1 december, 19.30 uur: Financiën Agenda en stukken liggen ter inzage in het INFOcentrum. Het publiek kan gebruik maken van het spreekrecht. Inlichtingen: Infocentrum, tel. 93777. Bouwzaken B. en W. willen vergunning verlenen voor: het uitbreiden van twee woningen met een entree, Apollo 1 en IA (art. 19 WRO) het uitbreiden van een woonhuis, Beetzlaan 60 (art. 19 WRO en art. 50.5 Woningwet); het bouwen van een woonhuis met garage (kavel 1), Bosstraat (art. 19 WRO en art. 50.5 Woningwet); het bouwen van een kippenhok, In- singerstraat 15A (art. 18A WRO). Schriftelijke bezwaren birtnen twee weken bij B. en W. Stukken liggen ter inzage in het gemeentehuis, afdeling ROB, ook in de dependance Soesterberg. Bouwvergunningen Gevraagd: Amersfoortsestraat 91: bouwen ont vangstruimte; Driftje 4A: verbouwen/uitbreiden apotheek; Kamerlingh Onneslaan 5A: plaat sen dakkapel; Rademakerstraat 29: plaatsen dak kapel; Veldm. Montgomeryweg 40: plaat sen dakkapel; Winterkoning 23: bouwen tuin muur. Verleend: Bakkeneslaan 15: plaatsen carport; Beukenlaan 41: aanleggen zwem bad; Braamweg 37: bouwen garage en plaatsen dakkapel; Chr. Huygenslaan 78: plaatsen dak kapel; Eigendomweg 19: uitbreiden woon huis; Kamerlingh Onneslaan 5A: plaat sen dakkapel; Kolonieweg 24: bouwen garage/ berging; Koningsweg 16: uitbreiden bedrijfs ruimte; Koperwiek 1: bouwen woonhuis met garage/berging; Middenlaan 5: uitbreiden woonhuis met serre; Rademakerstraat 10: verbouwen/ uitbreiden woonhuis; Soesterbergsestraat 43-45: verande ren en vergroten kantoor en winkel pand; Torenstraat 22A: uitbreiden druk- Het hijsen van de vlag - twéé vlag- kerij; gen eigenlijk - vormde vorige week Vinkenweg 49: veranderen voorge- vrijdagmorgen het beginsignaal vel door plaatsen erker; voor het feest waarmee Honsber- Vosseveldlaan 46: plaatsen blokhui; gen. het appartementencomplex Wostok 28: plaatsen dakkapel; ,aI1 de SBBS aan de Wiardi Beck- Zeisterspoor 19: plaatsen antenne. manstraal, het twintigjarig bestaan mast; vierde. Na de nationale driekleur Zuidpromenade 2A: wijzigen winkel ook de groene Honsbergen- ïn aanbouw; SJ"E Zuidpromenade 2B: wijzigen winkel in in aanbouw; De pjechtigheid werd verricht door Zuidpromenade 6: wijzigen winkel- sBBS-directeur S. van Waveren en pand. olld-voorzitter N.H. Breedeveld, in Bezwaarschriften AWB: binnen 6 wekenbij eendrachtige samenwerking met de B. en W. Stukken liggen ter inzage in het gemeente huis, afdeling ROB. Kapvergunningen Gevraagd: Birkstraat 118A; uitdunnen bosper ceel; Foekenlaan 2A: 14 grove dennen; Van Goyenlaan 15: 1 berk, 1 wilg, 1 Amerikaanse vogelkers; Willaertstraat 34: 1 seringenboom. Bezwaren binnen 4 weken bij afdeling GNL, tel. 93709. Verleend: Korte Bergstraat 7: 4 grove dennen; Willem de Zwijgerlaan 12: 1 ceder; Willem de Zwijgerlaan 14: 1 ceder; Lange Brinkweg 88; 10 fijnsparren; Betje Wolfflaan 51: 1 fijnspar. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Voorbereidingsbesluit De gemeenteraad heeft op 17 novem ber 1994 bestemmingsplannen in voor bereiding verklaard voor de volgende gebieden: 1gronden ten noorden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort, globaal be grensd door spoorlijn, Wieksloterweg OZ, Insingerstraat en Den Blieklaan (Hees); 2: een perceel, begrensd door Eigen domweg, Den Blieklaan, Klein Engen- daalweg en Koperwiek (Fase IV Klein Engendaal); 3: gronden ten zuiden van de Ko ningsweg, globaal begrensd door Ko ningsweg, Dorresteinweg, Veenpad en Clemensstraat (Boerenstreek); 4: gronden ten noorden van de Ko ningsweg, globaal begrensd door Ko ningsweg, Beckeringhstraat, Laan straat en Vrijheidsweg (Industrieter rein Soest); 5: een perceel aan de Dorresteinweg, naast nr. 80. Tevéns is voor de gronden onder 1. en 3. be paald dat het verboden is bepaalde werken - geen bouwwerken zijnde - of werkzaamhe den uit te voeren zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van B. en W. (aanlegvergunning) Informatie Voor alle nadere informatie: Gemeen tehuis, Raadhuisplein 1, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. (02155) 93411, fax (02155) 93689, of bij de betreffende af deling. Onder het motto "De Groene Driehoek vlagt voor behoud dorpsrand" gaat de bewonersor ganisatie van de Korte en Lange Brinkweg vanaf deze week een lu dieke actie, voeren. Alle bewoners die dat willen krijgen voor vijf gul den een groene wimpel in de voor tuin, die door de actiegroep wordt geplaatst. In een circulaire aan de medestanders wijst De Groene Driehoek erop dat het standpunt van B. en W. over de "om leg" van de Van Weedestraat grote con sequenties heeft voor de Brinkwegen: "Nog meer verkeer, bebouwing, met als gevolg nog meer lawaai en luchtvervui ling en het verdwijnen van de landelijke dorpsrand." De bewoners worden opgeroepen om op dinsdag 29 november massaal op te trekken naar het gemeentehuis, waar de raadscommissie voor Ruimtelijke Or dening vanaf 19.30 uur over het voor stel van het College zal spreken. De ko mende weken gaat De Groene Drie hoek ook door met de handtekenin genactie voor het behoud van de dorpsrand, die samen met de Stadhou derslaan en Gemeentebelangen Groen Soest wordt gevoerd. Er zijn inmiddels 1200 bezwaarschriften ondertekend. Dat betekent dat de actie na een redelijk vlotte start nog maar moeizaam ver loopt - begin oktober werden er al 1000 handtekeningen aangeboden aan bur gemeester De Widt - maar de Groene Driehoek is optimistisch en wijst op de uitkomst van een "representatieve steekproef' van 1989, waarbij een meerderheid van de Soesters tegen het bouwen in de polder en langs de Stad houderslaan was. Ludiek Tegen het "naderend onheil" werpt De Groene Driehoek een ludiek wapen in de strijd: een groene wimpel (een wilge teen met een groen plastic driehoekje in de top), die de bewoners voor f5,- in hun tuin geplaatst krijgen ("met grote zorg voor uw beplanting"). Erg specta culair lijkt het niet, maar de wimpels moeten blijven staan tot 15 december. Het idee is afgekeken van de acties te gen de dijkverhoging langs de Waal, waar zwarte rouwvanen werden neer gezet. "Dat trok toen zelfs de aandacht van de landelijke pers," aldus De Groe ne Driehoek. Als dat weer gebeurt krij gen de Brink-bewoners nog even heel veel last met het verkeer, maar dat heb ben ze er kennelijk wel voor over... De vervuiling van de bodem die onlangs is ontdekt aan de Birk straat (bij de Maarschalkersteeg) is veroorzaakt door minerale olie. Dat is gebleken uit een onderzoek door Centrilab. Het gaat volgens de milieu-afdeling van de gemeente om een ernstig geval van verontreiniging. De "interventiewaar de" van minerale olie wordt in de grondmonsters die in de peilbuis zijn aangetroffen maar liefst 20 maal over schreden en het ziet ernaar uit dat er zo'n 130 kubieke meter grond vervuild is. Het minimum om in te grijpen is 25 kubieke meter. De gemeente heeft de verontreiniging inmiddels, zoals voor geschreven, gemeld aan het provincie bestuur. Uit het onderzoek van Centrilab komt de noodzaak van een saneringsonder zoek naar voren. Op die manier kan de volledige omvang van de grond(water)- verontreiniging worden vastgesteld in zowel het horizontale als het verticale vlak. Dat nadere onderzoek moet ook exact duidelijk maken wat de aard van de verontreiniging is, omdat aan de hand van die gegevens de veroorzaker misschien nog kan worden achterhaald. Naar verluidt heeft men ten gemeente huize wel enig idee in welke richting de vervuiler gezocht moet worden. Zodra daarover voldoende zekerheid bestaat kan er een civiele procedure worden ge start. De vervuiling werd ontdekt toen de gemeente er een informatiebord neerzette over de "waardevolle natuur van Soest"... huismeesters Cees van Beek en Hans van Boeijen. Een flink aantal bewoners was naar beneden gekomen om getuige te zijn. Direct daarop werd in de bijna uitpui lende koffiekamer van het dienstencen trum koffie met gebak geserveerd, na dat mevrouw Van Waveren de menigte - er moesten stoelen worden bijgesleept - had toegesproken met een feestrede. Daarin herinnerde ze o.a. nog eens aan 1 de herkomst van de naam Honsbergen: afgeleid van een oude boerderij, die rond 1600 eigendom was van Hendrik van Logtensteijn en Gerben Cornelisse. "Hons" betekent vermoedelijk "heu vel" of een lichte verhoging in het land schap. Nu staat het appartementengebouw, met mooie ruime kamers en veel voor zieningen in de buurt, er alweer 20 jaar, aldus mevrouw van Waveren. Ze wees op het overheidsbeleid, dat erop gericht is ouderen zo lang mogelijk in de eigen omgeving te laten wonen, wat ze een goed streven noemde. De omschrijving serviceflat" voor Honsbergen klopte volgens haar wel want in de sfeer van de dienstverlening mag Honsbergen trots zijn op zijn huismeesters, de alarme ringsvoorziening, de bewonerscommis sie en het dienstencentrum. Postagentschap Daarnaast is er een mooi park, veel par keerplaatsen, een grote supermarkt, marktkramen, een Chinees restaurant en een bushalte om de hoek. En toch, te klagen is er ook wat," aldus de direc teur, die in dat verband nog eens de ko mende sluiting van het postagentschap noemde. "Ondanks onze uitgebreide bezwaren, ondersteund door ouderen bonden en gemeente, moeten we waar schijnlijk het postagentschap missen. Niet bepaald een goed voorbeeld van dienstverlening om het voor ouderen mogelijk te maken in de eigen omge ving te blijven wonen..." De SBBS is vast van plan het de bewo- De gemeenteraad is vorige weel akkoord gegaan met een aanvul ling op de nieuvre verordenin voor de winkelsluiting in Soes Dat houdt o.m. de inogelijkhei van (maximaal twee) avondwir kels in. Sommige fracties hadden er geen enk ie moeite mee, andere daarentegen wi Zo liet Wiebe Meilof (GPV) onor wonden weten dat hij tegen was maakte Besseline Gerritse (CDA) di delijk dat haar fractie eigenlijk alle met tegenzin voor het voorstel stemt omdat er - zij het nog zeer beperkt - vi gens haar al een beetje wordt vooruitf lopen op de omstreden zondag-opc stelling. "Het CDA wil de wet niet opleggen a iedereen die daar anders over denk aldus Gerritse, maar ze toonde z i toch beducht voor de uitkomsten i I de landelijke discussie over een volle ge zondag-openstelling, waartegen t de CD A-Kamerfractie haar vei heeft aangekondigd wegens de aanl tingvan de zondagsrust. "Het komt gewenst voor dat er één dag in de w is waarin het ritme van alledag wi doorbroken en er tijd is voor kerkg en familiebezoek," aldus het Cl ft raadslid. Ze vroeg trouwens ook aandacht de positie van de kleine winkeliers volgens haar door uitbreiding val openstelling in de problemen ko "in de personele sfeer". Over de ave 1 winkels vroeg ze zich af wie er con houdt op de naleving van de voorsc ten en of de gemeente ook saneti petto heeft voor wie ze overtreedt Niet ver genoeg Heel anders reageerde Hans Wuijckhuijse (Gemeentebela I Groen Soest), die de winkelsluitinj I het liefst helemaal afgeschaft zou 1 zien en de verruiming dus nog nii genoeg vond gaan. "De overheid de vrije keus aan de mensen late: Wethouder Neks Blommers 0 I toonde haar respect voor de opv G

Soester Courant | 1994 | | pagina 4