lil illPiii 111 Milieu-vervuiling op Spottersplek WÖRTj 'Goeden morgen, Jules' Beëdiging van officieren luderdag Du Moulinkazerne afwezig tMepertje kv- pmekoekenlwlz De Meiferp" mode 120 Squadron ML-KNIL '43-'45 -[onderden autobanden gedumpt Wim Overgoor officieel PHILIPS dealer 'ilatelie De Uiver Plechtigheid luchtmacht in Soesterberg lies mag op gezellige dag Ouderenbus KORFBAL Monsterzege voor KVO op Ter Leede Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening j] F.P. Prause Slotzangers zoeken mannenstemmen Daar zit Sint en zijn twee pieten zaterdag van 16,00-11,30 aar en toet/es en verwachtingsvolle snoetjes, Iedereen is wel hom. Hotel- en bungalowpark, Amersfoortsestraat 91 Soesterberg Tel, 033 - 651T31 Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Waardig afscheid van dorpspastor Smit/ v. Groningen Sint Nicolaas aanbiedingen! Jagers over de Jungle Open brief God's Zegen Klachten bezorging Agenda jH Voensdagmorgen 23 november ntdekte een patrouille van de uchtmachtbewakingsdienst van e vliegbasis dat op de parkeer- laats naast de Spottersplek oude ntobanden waren gedumpt. Ken- lelijk heeft een handelaar in auto's leze afval daar gestort om onder ien afvalheffing uit te komen. {ook diverse andere merken) Verkoop en video en Geopend vaoal 10.00 uur. Maandag de ge- Rademakerstraat 28G, Soesterberg Telefoon 03463-51850 \133 jaar lai)g is ook in Soesterberg een ilatelistenvereniging met de naam 'De Jiver'. De dynamische kracht binnen leze vereniging is al vele jaren dhr. Van utten, Dorpsplein 55. Mede onder zijn oezielende leiding organiseert de ver- niging regelmatig avonden waar de aatste nieuwtjes worden verteld en ui- eraard de mooiste postzegels worden getoond. Tevens is het een soort veiling van alle soorten zegels. Voor de ont- ipanning en afwisseling houdt men dan ook nog een kienspelletje. Als bijzonderheid heeft deze vereniging een eigen 'postzegel-nieuwsdienst', waarin vooral buitenlandse zegels wor den genoemd. En zoals bij vele filatelis- enverenigingen kent De Uiver een ge meerd rondzendverkeer in de regio an Soesterberg en omstreken. Voor lechts f 15,— per jaar kan men lid wor- len. Voor meer informatie kan men bij 'hr. Van Putten terecht, tel. 52668. Adjudant F. Welmers is als basis-adju dant verantwoordelijk voor onder an dere de orde en netheid op de militaire terreinen van en bij de vliegbasis. Hier onder valt ook de Spottersplek. 'Elke dag worden de achttien vuilnisbakken hier leeg gemaakt, omdat men kenne lijk onvoldoende mogelijkheden heeft om het eigen afval te bergen. De vorige maand stond hier op de parkeerplaats zelfs een oranje container met ongeveer 30 kuub bouw- en sloopafval. Uiter aard was de eigenaar spoorloos en heb ik die container weg laten halen. Nu moeten we ongeveer 400 autobanden opruimen, waarvoor een burgerbedrijf wordt ingeschakeld. Dat kost weer ex tra geld van de gemeenschap. Het ge tuigt van een bijzonder crimineel ge drag als men zulke dingen doet. Aangezien dit nu bij herhaling voor komt zal ik maatregelen nemen waar door alleen personenauto's van deze parkeerplaats gebruik kunnen maken. Defensie heeft deze plaats aangelegd om de vele spotters van dienst te kun nen zijn. Uit de vele verontwaardigde reacties blijkt dat ook zij deze vervuiling ervaren als een inbreuk op hun terrein. Het zou jammer zijn als de spottersplek om die reden mogelijk gesloten moet worden. Het is onbegrijpelijk dat men op deze wijze bijdraagt aan het verzie ken van alles wat mooi is', aldus een nogal verontwaardigde basis-adjudant. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Van de dader(s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. Onder een strak blauwe hemel, in een stralende zon en voor het luchtmacht monument stonden vrijdag 25 november om kwart voor elf dertien nieuwe luchtmacht officieren. Meer berichten over Soesterberg op de sportpagina Ze hadden alles mee, de huzaren van de Du Moulinkazerne. Prach- ilig weer, een goed programma, yeel bezoek en vooral gezelligheid. Dat waren vrijdag de ingrediënten an een zeer geslaagde ouderdag. Bij de poort werden ouders, maar voor al de vriendinnen opgewacht om hen te laten zien waar ze reeds maanden in toonden en werkten. De beide eska drons, het Bravo Eskadron (tankeska dron) en Staf Staf en Verzorgingseska dron deden niet voor elkaar onder om alles te laten zien. Na een welkomst woord van de nog vrij nieuwe Batal- onscommandant overste De Wit, werd de Static-Show luid en duidelijk bezich tigd. Vooral de geweren en mitrailleurs waren in heel jonge en ook in heel oude handen te zien en te horen. Het mate rieel was snel veroverd en zo klommen burgers in en uit monsterachtige tanks. Een school uit Amersfoort was uitge nodigd om met een klas aanwezig te zijn. Gekleed in groene overalls en de gezichten vol met camouflageverf stroopten ze over het kazefne terrein. Een loop van een tankkanon is nu een maal van staal, maar anders was ook dat stuk geweld gesloopt. Het mocht alle maal en de kinderen genoten van al dat nieuwe en de belangstelling. Demon straties van opvallend veel nieuw mate rieel had alle aandacht. Om 12 uur had een eskadrons opper wachtmeester, voorzien van de beken de stok, zijn mannen en vrouwen in de houding staan en kon hij de eenheid aan een ritmeester melden. Stoere bonkige jongens voerden de commando's feil loos uit die door een tengere vrouwelij ke wachtmeester werden gegeven. De ritmeester speelde handig in op het ogenblik en nodigde enkele huzaren uit naar voren te komen waarop zij een waarderingsverkaring mochten aanho ren op grond van hun verdiensten die gehonoreerd werden met een bedrag vanf 150. Na de nasi-maaltijd was men in de Boskamp getuige van oefenaan- vallen met tanks en demonstraties van bijvoorbeeld een bruglegger. Om streeks 16.00 uur was het nog één keer appél en een kwartier later leek De Du Moulinkazerne uitgestorven. De tien mannen en drie vrouwen ston den in het centrum, omringd door hoge militaire autoriteiten, de bewapende eenheden, de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en familie, vrienden en be langstellenden. Stuk voor stuk kwamen ze naar voren om met het vasthouden van het vaandel hun eed of belofte van trouw af te leggen ten overstaan van hun hoogste chef, de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten. Als eerste kwam M. Cornelis naar vo ren om via A.J.H. Peeters, C.C.A.J. Derk, A.J.M. Wertenbroek, R. Ruiters, K.K. Steendijk, W.T. van der Heyden, C. Petiers, P.J. Benjamins, R. Kramer, S.M. Stolp en J. Jansen de rij te sluiten met E.L. Kroonenberg. Op de Vliegba sis Soesterberg, de bakermat van de Koninklijke Luchtmacht, waar velen eenzelfde start maakten mogen deze jonge mensen beginnen aan hun loop baan in de Koninklijke Luchtmacht. Misschien zal in de toekömst één van hen zich ook eens commandant van de ze bakermat mogen noemen. Voor informatie en opgave elke werkdag van 9.30 - 13.00 uur, tel: 19190. De eerste wedstrijd in de Banninghal eindigde in een gemakkelijke overwin ning voor het vlaggeschip van KVO. Ter Leede, dat op het veld twee klassen lager speelt, had de grootste moeite om te scoren. Pas bij een 5-0-voorsprong werd een te gendoelpunt gescoord. Met de rust was de stand 8-1. Na de rust bouwde KVO zijn voorsprong nog verder uit wat uit eindelijk resulteerde in de eindstand van 23-5. Jaap van de Hoek was met zes doelpunten topscorer. Overige uitslagen: KVO 2-Telstar 2 14-17, KVO 3-RDZ 4 13-9, Telstar 3-KVO 4 9-8, KVO 5-OVVO 8 20-11, Nova A2- KVO Al 4-12, RDZ Dl- KVO Dl 1-6, RDZ El-KVO El 3-2. Zondag 4 december ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroliiskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14.30 viering in de Heybergh Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 cantores Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. M.A.A. Nawijn; gez. dienst GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Doldersweg 57A, tel. 030-293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoord apparaat wie er dienst heeft. Hulp Stichting Hulpdienst SoesterbergHulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. HUISARTS van 12 tot 17 dec. De collega's nemen waar voor spoedgevallen. Het neutrale mannenkoor De Slotzan gers te Zeist, opgericht 14 juni 1989,re peteert elke donderdagavond vanaf 19.45 uur in het Zusterplein 20 in Zeist. Dit ongeveer 40 leden tellend koor staat bekend om zijn vocale kwaliteiten en een hoog gezelligheidselement. On der leiding van dirigent Theo Hoogen- kamp heeft het een breed repertoire, waarin werken van Schubert, Mozart en Mendelssohn worden gezongen alsme de composities en bewerkingen van Bob Dylan, Bert Kaempfert en andere componisten. (Jonge)mannen zijn elke donderdagavond van harte welkom. Voor meer informatie kan men zich wenden tot dhr. H.J, Nieboer, Chr. Huijgenslaan 94, tel. 52541. a thuis; inkt WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1. 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 Pastor Jules Ypma mocht vele ke ren in een volle Caroluskerk als priester voorgaan, maar zo vol als tijdens zijn uitvaart heeft men de kerk niet vaak meegemaakt. Men stond zelfs in de zijbeuken en tot achter in de kerk met de rug tegen de muur. Het werd lang staan van kwart voor elf tot bijna half twee, maar het was zeker de moeite waard. Het gemengd Caro- luskoor begon met het gezang van Huub Oosterhuis 'Licht dat ons aan stoot in de morgen'. Zuiver en ruisend waren de stemmen van dit mooie koor in het 'Heer ontferm U'. De liturgie ver liep zoals pastor Jules dat zelf mee had opgesteld. In de overdenking noemde pastor Gerard Huiskamp de bekende groet als Jules Ypma 's morgens'ergens kwam: Goede morgen allemaal. 'En ik zeg nu, Goeden morgen Jules. Want hij is nu de nieuwe morgen ingegaan'. De slippendragers tijdens de uitvaart van pastor Ypma. Autorijschool Theoriecursus start op 7 december om 19.30 uur. Theorie- theorie cursus examenkaart f 140,- De cursus wordt gegeven in eigen leslokaal. Kampweg 96, Soesterberg Tel. 03463-5 23 15/5 22 72 b.g.g. 5 20 88/5 15 04 autotelefoon 06 - 52 87 88 59 Zo werd het geen droeve dienst, maar een herdenken van een dierbare overle dene. Zuster Marie-Anne van Erven, zichtbaar vermoeid na zoveel dagen van spanning, bracht pastor Jules Ypma een fijne laatste groet. Ze heeft hem in die jarenlange gezamenlijke arbeid in de parochie goed leren kennen. Zo noemde ze vele bekendheden van Jules zoals bijvoorbeeld: 'Ik wil graag een ge ruisloze collecte', daarmee doelend op papiergeld in plaats van munten. Zui ver tekende zij de mens Jules Ypma in zijn grote en minder grote daden. Zij besloot haar groet met 'Bedankt Jules, voor heel veel. Wij gunnen je nu de eeu wige rust'. Onder de diverse sprekers was ook Wi- co Bunskoek, Directeur van het Kon- takt der Kontinenten maar ook collega en nog meer vriend van Jules Ypma. Hij beschreef Jules Ypma als collega bin nen het KdK, maar vooral als de na tuurmens die een liefde vond in fietsen. Dit jaar mocht hij samen met Jules Yp ma voor de tiende keer een fietstocht maken van ruim 1200 kilometer. Zo memoreerde hij enkele humoristische gebeurtenissen waardoor in de uit vaartdienst zelfs gelachen werd. Het gaf duidelijk aan dat ondanks het zeer grote verlies er een fijne sfeer heerste. Een beeld dat inherent is aan de gestorven pastor Jules Ypma. Na de dienst werd hij overgebracht naar het kerkhof van de Congregatie S VD in Teteringen waar de teraardebestelling plaatsvond. Soesterberg nam op waardige wijze af scheid van zijn dorpspastor. Damespullovers in wol- en katoenkwaliteiten. Bij aankoop deze week 2 paar Ivcra-satiinqlans panties gratis.' Herenpantalons in ribcord of winterkatoen. Als surprise een paar sokken qratisl Herenjacks o.a. met uitritsbare mouwen. Deze week een mooie siaal kado! Ruime parkeergelegenheid voor de zaak en betalingen ook met pin! j.a. de korte rademakerstraat 25 - 3769 bb soesterberg Vanaf 29 november geeft het Mili taire Luchtvaart Museum zijn be zoekers de mogelijkheid een blik te werpen in het verleden van het 120e Jachtsquadron van de Mili taire Luchtvaart van het Konink lijk Nederlandsch-Indisch Leger (ML-KNIL). De expositie 'Jagers over de Jungle' vertelt het verhaal van de operationele missies en het overleven in een oerwoud van dit squadron in de strijd tegen de Ja panners. Onder zeer zware condities opereerden deze mannen boven de stomende jungle van Nieuw-Guinea gedurende de Tweede Wereldoorlog. Op 1 okto ber vertrok een eerste groep van 19 vliegers, onder leiding van majoor H. A. Maurenbrecher, naar Australië om de kern van het 120e Jachtsquadron te vormen. In februari 1944 begon het squadron, toen bestaande uit 150 man Nederlands-Indisch personeel en 235 Australiërs, aan de taak die hen was op gedragen. Met het bewaken van de Straat Torres tegen de dreiging van Japanse scheep vaart en het onderscheppen van Japan se bommenwerpers op weg naar Me- rauke of Australië, verdedigde het 120e Squadron het enige stuk Nëderlands- Indië dat niet door de Japanners bezet was geweest. Tevens werden de P-40 Kittyhawks ingezet bij operationele missies op het eiland Noemfoer in Noord Nieuw-Guinea. Gezien de route naar dit eiland, een weg van 1100 kilometer over een onher bergzaam gebied zonder enige hulp van radiobakens, was elke vlucht een strijd tegen de wet van de jungle. De Allison motoren van de P-440 Kittyhawks wa ren niet bijzonder betrouwbaar in die tijd en de kans om bij een noodlanding of parachutesprong levend uit deze jungle te komen was zeer gering. In 1994 is de luchtoorlog-researcher Max Ammer teruggegaan naar het hui dige Irian Jaya waar het 120e Squadron 50 jaar geleden opereerde. In samen werking met het Militaire Luchtvaart Museum ging de expeditie op zoek naar tastbare herinneringen van de verloren P-40 vliegtuigen. De expositie 'Jagers over de Jungle' zal ook aandacht beste den aan het verslag van deze recente expeditie naar de geschiedenis van het 120e Jachtsquadron. De tentoonstel ling is op maandag 28 november ge opend door Ir. G.Y. Fokkinga, reserve Ie Luitenant-Vlieger-Waarnemer ML- KNIL b.d. De tentoonstelling is tot en met 31 maart 1995 te bezichtigen. Beste Mam, broers en zusters en fami lieleden. Beste parochianen, vrienden, vrienden van hef Konfakt der Konti nenten, medebroeders, belangstellen den. Het is vanavond, dinsdag 8 november. Vanaf 22 september ben ik als gast in het ziekenhuis 'Lichtenberg'. Ik voel nu sterk aan dat mijn krachten met de dag minder worden en langzamerhand de dood op komst is. Voor de eerste ope ratie voelde ik mij gezond. Ik heb in het ziekenhuis en in de bungalow veel men sen op bezoek gehad. Prachtige ont moetingen. Helaas moest ik mij be schermen tegen zoveel bezoek, ook de zusters hielpen mij daarbij. Jammer voor zoveel mensen die mij kwamen opzoeken. Ik vond het heel jammer dat ik van zoveel van mijn mensen, die mij zo dierbaar waren geen afscheid kon nemen. Mijn krachten lieten het niet toe. Ik was erg verbaasd over de grote belangstelling die men had in mijn tijd van ziekte, ziekte van een ernstige on bekende soort van kanker. Hier op mijn kamer hangt achter mijn hoofd het hele bord vol met kaarten en tekeningen van kinderen. Na twee weken heb ik alle brieven en kaarten in een grote doos ge daan om ze te bewaren. Meer dan 300 stuks. Het is niet te geloven zoveel. Brieven van parochianen, van kinde ren, van oude mensen, van bewoners van Beukbergen en van Sterrenberg, en ook kwamen er veel telefoontjes. Daar naast zoveel tekenen van belangstelling van familie, vrienden en kennissen. Uit de brieven bleek zo sterk wat men aan vankelijk niet kon geloven: van ernstige ziekte. Ik, het voorbeeld van gezond heid in Soesterberg. Mensen leven zo spontaan en van ganser harte mee. Zelf had ik al veel van deze mensen gehol pen in vreugde, verdriet en ziekte. Nu wilden ze mij helpen. Er is enorm veel door hen gebeden. Er waren ook mensen die mij schreven dat er een pastor is om mensen in nood te helpen, maar dat hij uiteindelijk ook maar een mens is. Daarom wilde deze parochiaan mij helpen met drie bijbel teksten die mij sterkten en hielpen. Daarnaast heb ik zeer veel bloemstuk ken mogen ontvangen van prachtige kleuren en vormen om mij wat op te fleuren. Op deze avond voel ik goed aan dat de dood nadert. Afgelopen zater dag heb ik hier, met mijn moeder, fami lie en goede vrienden het sacrament van de zieken ontvangen. Fijn dat mijn moeder erbij was en het helemaal mee beleefde en dat op 94-jarige leeftijd. Als je sterft op 67-jarige leeftijd is dat vroeg. Maar persoonlijk heb ik het ge voel dat ik een uitverkoren geluksvogel ben. Ik ben geboren en gevormd in een groot, fijn en warm gezin die mij nu bij het einde ook goed begeleid hebben. Als kleine jongen wilde ik al missionaris van het Goddelijk Woord worden. Ik heb mij daar altijd goed thuis gevoeld en prachtig missionair werk mogen doen. Later heb ik 25 jaren mogen wer ken als cursusleider op de K.d.K. in Soesterberg. In deze funktie heb ik mis sionarissen in meerdere continenten mogen bezoeken. Vanaf 1982 heb ik samen met Zr. Marie-Anne met veel plezier gewerkt in de parochiegemeen schap van Soesterberg. Ik heb in de vele gesprekken met de parochianen veel mogen leren en me verrijken waarvoor ik erg dankbaar ben; ook voor de sa menwerking met Zr. Marie-Anne die ook in deze fase van mijn leven er altijd was. Ik heb 67 mooie jaren gehad. Ik zie dat als een gave Gods. Wij zijn mensen, wij kunnen ook niet alles hebben. Velen lijden van ziekten, honger, gebrek aan vrijheid. In vergelijking met deze men sen heb ik het goed gehad. Heb ik een zware doodsstrijd gehad? Nee! Met een vast groepje van mijn medebroeders heb ik vaak nagedacht over pijn, dood, geloven en leven na de dood. Wat ik erg pijnlijk vind is dat ik nu zoveel lieve goede mensen moet missen en afscheid moet nemen van sommige heel dierbare familieleden en vrienden. Ik ga. Het le ven voor jullie gaat verder. Probeer er met elkaar zoveel mogelijk van te ma ken in hartelijk medeleven. Ik wens jul lie daarbij Gods zegen. Jules Ypma Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Woensdag 30 november tot 22.00 Avondvliegen helicopters Donderdag 1 december 20.00 Vogelexpo, Sterrenberg Vrijdag 2 december 10.00 Vogelexpo, Sterrenberg 20.00 Bingo RIOS, de Hoeksteen 18-21 Chemokar, Buys Ballotlaan Zaterdag 3 december 09.00 Oud papier, Rabobank 10.00 Vogelexpo, Sterrenberg Zondag 4 december 14.00 Open Huis, Drie Eiken Dinsdag 6 december 10.00 Spreekuur, Drie Eiken Woensdag 7 december tot 22.00 Avondvliegen helicopters Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1. V

Soester Courant | 1994 | | pagina 17