Schoolpand mogelijk voor Trema'87 Algemene instemming fusierapport scliociimkcr Forse kritiek van ambtenaren Soest op 'aanpassingen' gemeentelijk apparaat Actiegroepen eensgezind in verzet tegen rondweg en polder-bouwplannen ACTUEEL! wmm kantoorefficiency Jachthuislaan bouwlokatie-af WOENSDAG 30 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 Overleg over nieuwe bestemming gebouw De Schakel "Niemand heeft gewonnen en niemand heeft verloren" Van Den Brink Geen toestemming posters 'Soest tegen racisme' GS SCHOEMAKER technische dienst Reorganisatie mag geen reorganisatie heten Gemeente betaalt 40 mille voor opknap boerderij Sint is morgen op de markt! OVER 4 WEKEN VUURWERK V Nieuw: 'Wapperen tegen de kolder in de polder' Hersenschudding Soester door botsing met auto Provinciebesluit nu definitief Woning stoffering hein niet zonder... Wat er volgend jaar met het leeg gekomen gebouw van openbare basisschool De Schakel gaat ge- beuren, daarover wilde burge- meester Hans de Widt vorige week i tijdens een persconferentie geen mededelingen doen. Later vertel de hij in de commissie minderhe- j den dat daarover overleg plaats- vindt. De Widt reageerde daarmee op vragen I uit de commissie wat er volgend jaar met het schoolgebouw gaat gebeuren. I De commissie wees op het feit dat Tre- ma'87 nu al naast de school zit en meer ruimte nodig heeft. Met welke instellin- I gen of partijen de gemeente overlegt, ook dat wilde De Widt niet kwijt. Het gebouw aan de Klaarwaterweg wordt nu nog gebruikt door de school. Twee lokalen zijn in gebruik van Tre ma'87. Het gemeentelijk centrum voor basiseducatie is al twee jaar veel te krap behuisd en is dringend toe aan meer ruimte. Nelleke Streefkerk van Trema'87 wil niet ingaan op de vraag of er overleg gaande is tussen het centrum en de ge meente. "Ik heb zwijgplicht." Het lijkt er echter op dat Trema'87 één van de gegadigden is voor het schoolge bouw. Streefkerk wil wel vertellen dat het pand een oplossing zou kunnen bie den voor het ruimteprobleem voor Tre ma'87 dat in het verleden al belangstel ling voor het gebouw toonde. "Al is het voor ons eigenlijk al te klein. Als we in De Schakel zouden kunnen, moeten we Het schoolgebouw van De Schakel komt volgend jaar, na de fusie met De Regentuuter, leeg te staan. Burgemees ter Hans de Widt wil nog niet zeggen wat de nieuwe bestemming van het pand wordt. Het lijkt erop dat Trema '87 kan didaat is om het pand te betrekken. Foto: Goos van der Wilt elders ook nog onderdak vinden," al dus Streefkerk. Hoewel er een regionaliseringsproces op gang is gebracht voor de basiseduca tie, zal Trema'87 niet uit Soest verdwij nen. Volgens Streefkerk zal in elk geval het huidige aanbod van cursussen in Soest in stand worden gehouden. Uit breiding daarvan is zelfs niet uitgeslo ten. Het nieuws over de fusie tussen De Regentuuter en De Schakel komt niet als een donderslag bij heldere hemel. Meer consternatie ont stond in 1992, toen de directies van beide openbare basisscholen in de pers vernamen dat het colle ge voornemens was de scholen te laten samengaan. Sindsdien is achter de schermen veel óverlegd tussen het gemeentebestuur (dat tevens het bestuur van de openbare basisscholen vormt), de schooldirec ties, de schoolteams, de medezeggen schapsraden (mr's) en de gemeen schappelijke medezeggenschapsraad (gmr). Dat was ook nodig, omdat zowel De Regentuuter als De Schakel al enkele jaren niet meer voldoen aan de voor waarden die in de Nota Toerusting en Bereikbaarheid van het ministerie van onderwijs staan vermeld. Soester basis scholen die per 1 augustus 1996 minder dan 133 Teerlingen hebben, komen niet meer in aanmerking voor de rijksver goeding. Met burgemeester Hans de Widt (die onderwijs in zijn portefeuille heeft) als voorzitter werd een Stuurgroep ge vormd. Daaruit werden enkele werk groepen samengesteld die zich bezig gingen houden met de rechtspositie, de schoolorganisatie en onderwijscon cept, public relations en huisvesting van de nieuwe school. "Het werk was lang niet altijd eenvoudig, maar ze hebben hun best gedaan," aldus De Widt. Concept-fusierapport Een en ander heeft geleid tot een con- cept-fusierapport dat ter goedkeuring aan de mr's en de gmr zal worden aan geboden. Het is de bedoeling dat die nog voor het einde van dit kalenderjaar instemmen met het rapport, zodat het gemeentebestuur in januari 1995 offi cieel het fusiebesluit kan nemen. Dat laatste wordt waarschijnlijk een 'hamerstuk'. De Widt heeft de commis sie Algemene Bestuurszaken, waarin alle fractievoorzitters van de politieke raadspartijen zitting hebben, reeds op de hoogte gesteld. Zij hebben, aldus De Widt, positief gerageerd. Ook de ouders van de leerlingen van De Schakel en De Regentuuter vinden het fusierapport over het algemeen aan vaardbaar. Dat zeggen De Widt, direc teur Aafke Broertjes van De Schakel en Iris Verresen van De Regentuuter. De ouders zijn vorige week maandag reeds op de hoogte gesteld door De Widt tij dens ouderavonden in beide scholen. Onderwijs-ambtenaar J. Veraar van de gemeente: "Niemand heeft gewonnen en niemand heeft verloren." Volgens Verresen was wel het bericht dat direc teur mevrouw A. van der Weerd zich zal terugtrekken voor sommige ouders een schok. Van der Weerdt maakt op eigen verzoek gebruik van de 55-plus afvloeiingsregeling. Zelfstandigheid De nieuwe openbare basisschool zal de kinderen leren omgaan met de multi culturele samenleving waarin ze op groeien en is toegankelijk vpor kinde ren vanaf vier jaar, ongeacht de levens beschouwing, ras of sexe. Zelfstandig heid, verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van de medemens, de ontwik keling van een reëel positief zelfbeeld en het aanleren en ontwikkelen van normen en waarden zijn de uitgangs punten van het onderwijs op de nieuwe fusieschool. De lessen zullen bestaan uit gesprekken, schoolwerk, viering en spel. Een naam voor de nieuwe school is nog niet bedacht. Niet uitgesloten wordt dat daarvoor een prijsvraag wordt uitge schreven. RESTAURANT Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 SINTERKLAASMENU 4 december 1994 Geachte gast, Dit jaar een sinterklaasfeest dat bij u past Zonder cape en mijter Maar met Spaanse wijn van onze slijter Van 16.00 tot 18.00 een proeverij Met lekkere hapjes erbij Daarna moet u weten Kunt u goed en lekker eten De prijs, het is niet waar Voor f67,50 met wijnen bent u klaar. i.s.m. Wijnimport Gommers Voor info kunt u bellen naar 02155-1 27 06 De Vereniging Norm krijgt van B. en W. geen toestemming om posters te verspreiden met de tekst "Ook Soest is tegen racisme". De vereniging had ook gevraagd of de posters in de gemeente lijke instellingen mocht worden opge hangen, maar dat mag ook niet. Volgens de Algemene Verordening (het Soester "wetboek") is een vergun ning vereist voor het venten, colporte ren, te koop aanbieden van goederen of waren, uitgezonderd gedrukte of ge schreven stukken waarin gedachten of gevoelens worden geopenbaard. Voor de posters (openbaring van ge dachten) zou dus geen vergunning no dig zijn, maar als bij de verspreiding de indruk wordt gewekt dat de opbrengst bestemd is voor het goede doel - "wat gezien de tekst niet ondenkbeeldig is", schrijft de afdeling Kabinet (bedoeld is vermoedelijk denkbeeldig) - is er wél vergunning nodig. Ambtelijk is er nog een telefoontje met de voorzitter van Norm gepleegd. Die liet weten dat de vereniging financieel nadeel ondervindt als de actie in Soest niet doorgaat. "Met andere woorden: er zal bij de verspreiding van de folders geld worden ingezameld", aldus het ambtelijk commentaar. In zulke gevallen vraagt Soest altijd ad vies bij het Centraal Bureau Fondsen werving, dat adviseert over de betrouw baarheid en steunwaardigheid van de acties. Dat is nu ook gebeurd met als re sultaat: bij het CBF is de Vereniging Norm helemaal niet bekend. De Norm-voorzitter kreeg dan ook de raad kontakt op te nemen met het bu reau, maar die vond dat niet nodig, want hij meende dat dat alleen voor grote instellingen - zoals het Rode Kruis - gold. Ook na aandringen vond hij het niet nodig om de nodige informatie aan het CBF te verstrekken. Het College volgt dus het ambtelijk advies en de aanvraag wordt afgewezen. Hotel Heidepark in Bilthoven met een kleurrijk, hoogstaand restaurant a la carte Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance |jg budgettair verantwoord l Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Er heerst onrust onder het ambtenarenkorps van de gemeente Soest. Vooruitlopend op, maar toch los van de uitkomsten van de (politieke) kerntakendiscussie waarin Soest op zoek gaat naar miljoenenbezuinigin gen, lijkt zich binnen de muren van het gemeentehuis al een ingrijpend veranderingsproces te gaan voltrekken, dat van buitenaf nauwelijks zichtbaar is. Een reorganisatie die geen reorganisatie mag heten, die dan ook eufemistisch omschreven wordt als een "aanpassing van de organisa tiestructuur" om de efficiency te verbeteren, maar waarbij niettemin een flink deel van het apparaat op de schop wordt genomen en nogal wat kop pen gaan rollen. Een van de onderdelen is het opheffen van een groot aantal bestaande afdelin gen (met even zovele "hoofden"), die opgaan in een veel beperkter aantal nieuwe "clusters" met aanzienlijk min der chefs en sous-chefs. Zijdelings wordt ook gekeken naar mogelijkheden tot het uitbesteden en privatiseren van werkzaamheden. Doel is de flexibiliteit van de ambtelijke organisatie te vergro ten en de overheadkosten te beperken, samen te vatten met het toverwoord "efficiency". Daardoor komt geld vrij voor verdere automatisering (meer computers) en het aantrekken van een aantal juridisch geschoolde medewer kers, waaraan volgens de ambtelijke top (het managementteam), met op de ach tergrond het College van B. en W., in Eigenaar J.H.G. Wantenaar van de monumentale boerderij aan de Birk- straat 125 kan een bedrag van 40.000 gulden tegemoet zien als gemeentelijke bijdrage in de kosten van een opknap beurt. De boerderij staat op de gemen- telijke monumentenlijst en is dringend toe aan een nieuwe rieten kap. Ook het bakhuis moet gerenoveerd worden en herstel van de goten, bakgoot, voeg- en knipwerk zijn eveneens noodzakelijk. Op advies van de Monumentencom missie heeft het College van B. en W. nu een bijdrage toegekend voor de verbe tering van de karakteristieke boerderij. De totale herstelkosten bedragen ruim 111.000 gulden en Wantenaar kan aan spraak maken op 40 van de kosten tot maximaal 40.000 gulden. het gemeentelijk apparaat kennelijk grote behoefte is. De discussie over deze reorganisatie speelt zich tot dusver voornamelijk af binnen de muren van het gemeentehuis. Gesprekspartner van het management team (MT) is de medezeggenschaps commissie (MC), waarin ook de vak bonden vertegenwoordigd zijn. De MC staat bepaald niet te juichen bij de plan nen, zoals blijkt uit de "voorlopige" schriftelijke reactie aan het College van B. en W. Die reactie liegt er niet om. Zo wordt het bestuur verweten dat het op geen enkele wijze zichtbaar maakt wat de re latie is tussen de voorstellen (compu tersjuristen) en de doelstelling (flexibi liteit, minder overhead). "Een motiva tie voor bepaalde keuzes ontbreekt, net als een raming van de besparing. On duidelijk is wat de meerwinst is (in geld) ten opzichte van de besparing die ook gerealiseerd zal worden bij niets-doen." Gedwongen ontslagen eerst voorkomen De MC eist dan ook meer informatie in het definitieve voorstel, plus een plaatje van het nieuwe sectoren-model. Zij is weliswaar ook, net als het College, van mening dat de besparingen ten goede moeten komen aan de organisatie, maar dan toch in de eerste plaats om ge dwongen ontslagen te voorkomen, en pas in tweede instantie voor het oplos sen van personele knelpunten (de juris ten) en pas daarna weer voor de auto matisering. Eerst moet maar eens beke ken worden welke knelpunten de nieu we structuur "op de werkvloer" precies oplevert. De MC vindt het dan ook voorbarig om alleen te spreken over het aantrekken van juristen, want de behoeften zouden ook wel anders kunnen liggen. Boven dien moet er eerst maar eens gekeken worden of er al niet voldoende juridisch geschoold personeel in huis is. De MC stelt zich voor dat deze mensen een "ju risten-pool" zouden kunnen vormen. "Het is maar de vraag of jonge, goedko pe juristen die geen toekomst binnen de gemeente geboden kan worden, meer kwaliteit inbrengen dan de reeds aan wezige capaciteit. Bovendien zullen tij delijke medewerkers de vergrijzing niet tegen kunnen gaan." Ook voorbarig is volgens de MC de "externe" opvulling van een vacature op de afdeling Financiën, omdat niet bij voorbaat vaststaat dat er geen "interne" kandidaat is. De gang van zaken rond om de keuze van afdelingshoofden en waarnemende hoofden heeft de verba zing van de MC gewekt, vooral omdat die - in afwijking van de normale proce dure - "van bovenaf" en zonder in spraak geregeld is. Posities bevechten Bezorgdheid is er ook over de inkrim ping van de afdeling Personeelszaken, terwijl er juist meer behoefte zal zijn aan ondersteuning van die kant. "Daar komt bij dat het managementteam van mening is dat medewerkers hun eigen positie zullen moeten gaan bevechten. De kans is dus groot dat minder 'strijd lustige' medewerkers tussen wal en schip zullen vallen." De MC pleit dan ook juist voor een versterking van de personeelszorg. Over de communicatie is de MC al he lemaal niet te spreken. Zo werd de bui tendienst, die bij een voorlichtingsmid dag massaal was opgekomen, helemaal niet meer geïnformeerd. Ook zijn twee brieven om een hele organisatieveran dering uit te leggen volgens de MC on voldoende, zoals blijkt uit de talrijke "indianenverhalen" in de wandelgan gen. Het definitieve voorstel moet dan ook naar alle medewerkers zorgvuldig gepresenteerd worden, vindt de MC, die zich heeft voorgenomen om de me dewerkers alvast te informeren oyer de mogelijke formele "rechtsgang" voor iedere individuele ambtenaar. Sint Nicolaas brengt morgen - don derdagochtend - met zijn Zwarte Pieten een bezoekje aan de Soester weekmarkt op het parkeerterrein aan de Smitsweg. De Goedheilig man wordt omstreeks 10.00 uur ver wacht en blijft tot ongeveer 12.00 uur. Volgens de marktcommissie komt de Sint niet met lege handen en heeft hij voor al de kinderen wat lekkers bij zich. Ook geeft de grote Kinder vriend een gezonde tractatie weg. \\/y\ RIJWIELSPECIALIST 5Jac. de Bruin 1 y l.o. winkelcentrum Soest-Zuid GALLENKAMP PELSWEG 1 SOEST - TELEFOON 02155-12857 Steenhoffstraat 13 - 3764 BH Soest - telefoon: 02155 - 26001 Als vanouds: Komplete kantoorvakhandel "alles voor uw kantoor" Talens schilder- en tekenartikelen; foto- en receptie albums; postpapier en wenskaarten; postzegel- en muntenalbums; Parker, Sheaffer en Cross pennen; kalenders; agenda's; kerstkaarten. Ontdek de vernieuwde Van de Ven aggggag ssat®:. rkeer robleemloos b/h licstkantoor Groene wimpels, wilgetenen, sandwichborden en inmiddels zo'n 3000 voorgedrukte bezwaarschrif ten - de actievoerders tegen de rondweg hebben de afgelopen week niet stil gezeten. Aan de vooravond van de belangrijke ver gadering van de raadscommissie R.O. (gisteravond), waar het Col legevoorstel voor een omleidings route voor de Van Weedestraat aan de orde zou komen, zijn de ge zamenlijke actiegroepen flink in de weer geweest. Volgens Harry Witte, fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest, loopt de handtekeningenactie naar te vredenheid. "We zitten intussen op 3000 handtekeningen, schat ik, en daar komt nog wel het nodige bij." Hij spreekt met waardering over de inzet van de knotgroep van het IVN, die za terdag j.1. haar steentje bijdroeg met de levering van wilgetenen voor de "wim pel-actie" van de Groene Driehoek. Er bleken overigesn te weinig wilgetenen in Soest voorhanden te zijn om iedereen te bedienen. Inmiddels ziet het langs de Lange en de Korte Brink, de Stadhouderslaan en'de Grote Melmweg "groen" van de wim pels, onder het motto "wapperen tegen de kolder in de polder", en dus tegen een alternatieve autoroute Hilversum- Amersfoort vice-versa, aldus Witte. Symbolisch noemt hij de opmerking die de knotgroep vernam van een bewoon ster van de Van Lenneplaan, door wier tuin Soest in de jaren '70 al eens een centrum weg had willen aanleggen, "als de Soester bevolking niet in opstand was gekomen". "De plannen voor de omleidingsroute zijn zogenaamd bedacht om de proble men aan de van Weedestraat op te los sen, maar hebben tot gevolg dat er in de polder gebouwd gaat worden en dat een van de laatste stiltegebieden van Soest ook geteisterd gaat worden door het verkeerslawaai, met alle verwoesting van natuur en cultuur-historisch land schap," meent Witte. Slappe praatjes Volgens hem dreigt de agrarische, lan delijk identiteit van Soest om zeep ge holpen te wroden gebracht. "Als zoet houdertje probeert het College van B. en W. de bewoners van de Groene Driehoek te lijmen met slappe praatjes over herinrichting als verblijfsgebied." Witte: "De gemeente moet zich de ko mende tien jaar gewoon houden aan haar eigen bestemmingsplan Landelijk Gebied Soest (1994) en het Streekplan provincie Utrecht (1994).Het is toch te gek dat de gemeente deze met zorg ont wikkelde bestemmingsplannen zo on deruit probeert te halen? Ook de rechtszekerheid van de Wet Ruimtelij ke Ordening wordt daarmee een "was sen neus".Gemeentebelangen heeft in middels op 24 plaatsen in Soest sand wichborden neergezet tegen de rond weg-plannen, met "Loesje-achtige" teksten en een oproep om de commis- Hotel Heidepark in Bilthoven ...als u gaat verhuizen... 2 ruime appartementen tijdelijk beschikbaar Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. m vriendelijke ambiance m lüU budgettair verantwoord dLJ Ais gevolg van een botsing kampt een 42-jarige Soester nu met een hersen schudding. Vermoedelijk door die klap kreeg hij even een 'black-out' en reed zijn auto nog tachtig meter verder, voordat 'ie tot stilstand kwam. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Molenstraat en de Albert Cuyp- laan. De man vergat voorrang te verle nen aan een 43-jarige Baarnse die van rechts kwam en vanuit de Albert Cuyp- laan de Molenstraat opreed. De man werd naar ziekenhuis Eemland, locatie De Lichtenberg gebracht. De vrouw klaagde over pijn in haar nek. sievergadering van dinsdagavond bij te wonen. De borden melden o.m.: "Soest Natuurlijk, zonder rondweg", "nog meer doorgaand verkeer door Soest?" en "Help de mooie dorpsrand behou den". "Als de gemeenteraad niet begrijpt dat de plannen voor de omleiding van de Van Weedestraat en het verpesten van het knotwilgengebied van de Stadhou- derslaan en de Eempolders moeten worden ingetrokken, moet de provincie maar weer ingrijpen," aldus Witte, "net als bij de plannen voor de Jachthuis laan. Daarmee geven de Collegepartij en zichzelf een enorm brevet van onver mogen en gaat het de Soester sowieso veel geld kosten." Soest bij filemeldingen Gemeentebelangen heeft de afgelopen dagen nog eens 1800 pamfletten ver spreid onder de ondertekenaars van de lopende handtekeningenactie. Daarin wordt o.a. gewezen op het succesvolle verzet tegen de bouwlokatie Jachthuis laan, die inmiddels door de provincie uit het Streekplan is geschrapt. "Een mooie opsteker voor mensen die het poldergebied willen behouden," aldus het geschrift.Witte beschrijft de rond weg-plannen - van Praamgracht tot Birkstraat - als een weg waarmee Soest de file-problemen van de A-1 voor haar rekening gaat nemen. "Het gemeente bestuur wil blijkbaar graag bij de dage lijkse filemeldingen op de radio ge noemd worden." "Hoe waaien de wimpels... "De Groe ne Driehoek kwam wilgetenen tekort voor de wimpelactie tegen de "aantas ting van de dorpsrand". Het addertje-onder-het-gras is volgens hem dat er dure woningne gebouwd moeten worden om de enorme kosten te betalen. "Het is bijna niet te geloven dat Soest bestuurd wordt door mensen die zo slordig omgaan met de histori sche dorpsrand, nota bene een be schermd dorpsgezicht." In het pamflet worden de lezers opge roepen tot extra inzet voor de handte keningenactie, ook al "om te voorko men dat de Soesters jaarlijks 100 gul den meer aan OZB moeten gaan beta len voor de onzinnige vernieling van de de dorpsrand", vanwege de schulden last die de gemeente zichzelf ("en ons") op de hals haalt. Hotel Heidepark in Bilthoven gratis bruidskamer, bij een door ons verzorgd huwelijksfeest Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. rnri vriendelijke ambiance frul dHJ budgettair verantwoord IÖJ In de vergadering van 23 novem ber hebben Provinciale Staten de finitief een streep gehaald door de potentiële bouwlokatie Jachthuis- laan/Koninginnelaan. De Soester inbreidingscapaciteit werd ver hoogd en vastgesteld op 250 wo ningen. De Staten hebben het voorstel van de bezwarencommissie gehonoreerd en daarmee ook de bezwaren van het Ko- ninginnelaan Actie-comité overgeno men. Het besluit was geen verrassing meer omdat in de afgelopen bezwaren procedure al duidelijk werd dat de pro vincie oor had voor de argumenten van het comité. De Jachthuislaan is overi gens de enige lokatie die uit het Streek plan is gehaald. Volgens woordvoerder M. van Horns- veld van het comité bevestigen de vele positieve reacties uit Soest hêt gevoel dat het gebied de actie waard is geweest. "Soesters willen de natuurlijk dorps- randen bewaren; ze vinden dat Soest al afgerond is." Volgens Van Hornsveld zou het goed zijn als de gemeente haar theoretische beleid (Structuurvisie) ten aanzien van de consolidatie van het inwonertal en de bescherming van de dorpsranden nu werkelijk zou omzetten in daden. "De provincie heeft het goede voorbeeld ge geven. Velen zien die beslissing als een steun in de rug voor de acties tegen ver dere aantasting van de Soester dorps- randen." iet /.onder ruime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder de ambachtelijke kwaliteit van de echte vakman stoffeerder. Woninystofferiny kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, yordijnen, vitrayes en zonweriny. Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort, Birkstraat 99 te Soest, Tel 02155-11004,

Soester Courant | 1994 | | pagina 3