Politie zwaait 'natuurmens' uit j(///f\' S/ter//' 1 ACTUEEL r Soester Zakenkring wil scherper beleid tegen 'economische' asielzoekers nten traatverlichting aan mitsweg in schijnwerpers Regina Bos mag niet collecteren Pasgekozen Turks Platform Soest is nog 'een broos gebeuren' 'tMoet welgelopen willen wijn niet Kunnen helpen, Commissie Minderheden gaat door met 'onafhankelijke deskundigen' Gasov\derfaötAÓ Dertien genomineerden voor de Gouden Oliebol 1994 =STRjj N' 'JZer, I n metale J Alleen vergunning voor 'instellingen' Redelijk objectief Plasschaertzet 'alle beleefdheden'opzij Beleefdheden Arbeidsbureau 'Uitslag moet voorzichtig geïnterpreteerd worden' Nuance Kandidaten Ton van Galen blijft toezicht houden op bossen Natuurmonumenten Dieren 'Uw bos' Nieuwe verordening en samenstelling Niet automatisch Uw totaalinstallateur P.A.van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Uitreiking op 4 januari Nominaties Videorecorder uit caravan gestolen )ENSDAG 30 NOVEMBER 1994 SOESTER COURANT einweg 6q oest ,n 1 32 88 I wpt PAGINA 7 j)e fotograaf-piet schoot in het druilige weer een kiekje van een drietal jepernoot-pieten. De lokatie is het winkelgebied Van Weedestraat en het tijdstip zaterdagmiddag 26 november j.1. Ook komende zater dag zullen de pepernoot-pieten menige kinderhand vullen. Met de pecifieke Sinterklaas-etalages en de inzet van een tiental Pieten wil len de ondernemers in de Van Weedestraat blijk geven dat Sinterklaas nog steeds bestaat. joede Belgenmop: Hoe contro leert een Belg de straatverlichting? iij plaatst er een lantaarnpaal bij kijkt of de andere het doet. daar onze zuiderburen zouden kich op hun beurt hebben afge vraagd of 'die Ollanders' nu wel zo zuinig zijn als ze vorige week over de Smitsweg zouden zijn gereden. Bij De Smitshof werden vorige week dinsdag nieuwe lantaarnpalen ge plaatst, die beter passen bij het opge knapte winkelcentrum. Sommige oude bleven staan, zodat het kon gebeuren dat er aan de Smitsweg zelfs lantaarn palen in de schijnwerpers stonden. Ide- 1 onderwerp voor een ludieke foto, ■dus liet onze fotograaf zijn licht over de- Ize zaak schijnen. De redactie stak haar ■licht op bij de gemeente. De woordvoerder op het Raadhuis- ■plein vindt het ook een smakelijke grap. Foto: Goos van der Wilt Hij stelt echter dat de REMU verant woordelijk is. De betreffende uitvoer der van de REMU is moeilijk te berei ken, maar op het gemeentehuis weten ze wel hoe de vork in de steel zit. "De gemeente huurt de lantaarnpalen van de REMU en betaalt verder alleen het stroomverbruik. Soms worden lan taarnpalen weggehaald voor onder houd. Het is dan soms goedkoper om ze te vervangen dan onderhoud te plegen. Bij De Smitshof moesten er andere lichtmasten komen. Dan is het logisch datje eerst de nieuwe plaatst, voordatje de oude weghaalt." Medewerkers van de Regionale Ener gie Maatschappij Utrecht hebben de oude lantaarnpalen overigens donder dag verwijderd. Belgen die dat willen controleren, wordt geadviseerd een zaklantaarn mee te nemen. Het College van B. en W. heefl f Regina Bos uil Soest geen toe stemming gegeven voor het hou den van een huis-aan-huis-collecte voor het kindertehuis Dom Pomo- cy in Kozle. Soest geeft namelijk alleen vergunningen aan "instel lingen". Regina Bos haalde in het afgelopen jaar de puibliciteit, o.m. in deze krant, door haar speciale "benefiet-verjaardag" voor het kindertehuis. Ze besloot haar 50e verjaardag niet voor zichzelf te vie ren maar de opbrengst van het feest (in het Gildehuis) geheel ten goede van Dom Pomocy te laten komen. Het kin dertehuis besteedde het bedrag (2900 gulden!) o.a. aan de aanschaf van hy draulische lift voor de geestelijk en li chamelijk gehandicapte kinderen en enkele waswagens. Min of meer als vervolg op deze succes volle actie wilde Regina een huis-aan- huis-collecte organiseren, waarvoor ze volgens de regelen der kunst toestem ming vroeg van het gemeentebestuur. Soest verleent dergelijke vergunningen echter altijd op basis van het zgn. collec- tenplan van het Centraal Bureau Fond senwerving; de gemeente kan de vrije periode" zelf invullen. De eerstvolgen de vrije periode begon op 21 november j.1. Voorwaarde is dat redelijk objectie! vastgesteld moet kunnen worden dat alle ontvangen gelden (eventueel ver minderd met een redelijk bedrag aan verwervingskosten) aan het beoogde doel ten goede komen. Aanvragen zijn praktisch altijd afkomstig van instellin gen, waarbij de verantwoordelijkheid is gespreid over meer dan één persoon. In de APV-Soest wordt uitsluitend reke ning gehouden met een vergunning aan "aangewezen" instellingen. Een andere mogelijkheid is de verantwoordelijk heid te leggen bij een objectieve func tionaris, zoals een notaris. "Hoewel wij geen enkele twijfel koeste ren met betrekking tot de aanvraagster, kan op geen enkele wijze worden vast gesteld of - objectief gezien - alle op brengsten ook werkelijk voor het beoogde doel worden besteed," staat er te lezen in het ambtelijk advies. Het College moet mevrouw Bos dan ook maar adviseren de collecte te laten hou den door een echte instelling. Om onherstelbare scheefgroei te voorkomen moet de gemeente bij de hogere overheden haar stem la ten horen tegen een te ruimhartig opnamebeleid voor asielzoekers. "Als we doorgaan zoals nu, gaan we af op een totale ontwrichting waar uiteindelijk niemand bij ge baat is," aldus voorzitter Arthur J.P. Plasschaert van de Soester Zakenkring. Plasschaert sneed vorige week in zijn jaarrede voor de (industriële) onderne mersclub het delicate onderwerp van de asielzoekers aan, nadat hij zijn bezorgd heid had geuit over dé^hoge instroom van werkzoekenden, hoewel de werk gevers volgens hem hun uiterste best doen om zoveel mogelijk werklozen in Soest aan werk te helpen. "We kunnen allemaal de kop in het zand steken voor de werkelijkheid en elegant en modieus de woorden 'alloch toon' en 'asielzoeker' vermijden, 'maar de tijd is rijp om hierover op nuchtere wijze van gedachten te wisselen," aldus Plasschaert. "De werkelijke asielzoeker moet terecht kunnen in veilige landen, maar daarnaast moeten we begrijpen dat de levensstandaard in ons land aan zienlijk hoger is dan van 90% van de wereldbevolking." Mensen met een lage levensstandaard gaan op zoek naar plaatsen met een ho ge levensstandaard, aldus Plasschaert. "Zien we dat omliggende landen de niet aflatende stroom asielzoekers inperken om een ongesteldheid van 's lands eco nomie te voorkomen? Als ons land 15 miljoen inwoners heeft, van wie er 6 miljoen werken, hoe ver kunnen we dan gaan in het opnemen van mensen?" Plasschaert vond het tijd worden om de werkelijkheid onder ogen te zien, alle beleefdheden opzij te zetten en prak tisch naar het probleem te kijken. "Zien we echt niet dat dit stuk moet lopen? Wat gebeurt er als bijvoorbeeld Shell maar iedereen op de loonlijst plaatst die het bij een ander minder heeft?" Hij verklaarde zich niet tegen nuancerin gen in het beoordelen van instromende asielzoekers, maar pleitte wel voor een snelle scheiding tussen kaf en koren. "We zijn bang dat het ons paarse kabi net absoluut aan daadkracht ontbreekt en vragen middels ons gemeentebe stuur om de automatische gang van economisch asielzoeker naar alloch toon Nederlander, naar een 1 op 4-kans op werkloosheid en dus een uitkering zonder enige tegenprestatie, te door breken. Asielzoekers hebben uiteraard groot gelijk dat ze op zoek gaan naar een plek waar ze kunnen meegenieten van de in hun ogen ongekende wel vaart, maar wij kunnen de consequen ties niet aan van de grote aantallen." Modewoorden als discriminatie en ra cisme kunnen niet te pas en te onpas de discussie verhinderen, aldus Plas schaert. "Paars praat erover, maar doet niets." Druk uitoefenen namens de be drijven, dat is wat de Soester Zaken kring vraagt, hield hij de plaatselijke politici voor. Ook het arbeidsbureau kreeg van Plas schaert een veeg uit de pan. Volgens hem helpt het arbeidsbureau weinig mensen aan werk in vergelijking met particuliere bureaus. Uit eigen ervaring kon hij melden dat het arbeidsbureau, in gevallen waarin werkgever en werk nemer het samen al eens waren gewor den over ontslag, de zaak weer onderuit haalde, "waardoor een absoluut vijan dige houding ontstond tussen partijen". Na een aantal van dat soort ervaringen laten werkgevers het wel uit hun hoofd vacatures en ontslagzaken nog via het arbeidsbureau te laten lopen, stelde hij vast. "En iedereen maar klagen dat ze niet begrijpen waar het aan ligt. Vervol gens zet het rijk de asielsluisdeuren wijd open en laat het land onderlopen met onopgeleide potentiële werkzoeken den. Zou het soms werkverschaffing zijn voor het arbeidsbureau?" De verkiezingen voor het Turks Platform, waarvan de uitslag vori ge week officieel bekend is ge maakt, komen tegemoet aan de wens tot een representatieve ver tegenwoordiging. De uitslag geeft echter niet de definitieve of werke lijke verhoudingen in de Turkse gemeenschap van Soest weer. Deze conclusie - waarin een zekere ma te van scepsis doorklinkt - wordt ge trokken in het ambtelijke rapportage van de gemeentelijke afdeling WVC over de recent gehouden verkiezingen. Die vonden na een lange voorberei dingstijd en het nodige gekrakeel plaats op 2 oktober j.1. in De Schoof. Aanlei ding daartoe was de al jaren heersende onrust in de Turkse gemeenschap over het functioneren van het Turks Comité, dat diverse activiteiten en organisaties tot dusver "overkoepelde" en o.a. ook de vertegenwoordiging regelde in de gemeentelijke adviescommissie Min derheden. De verkiezingen werden door de Turk se gemeenschap zélf georganiseerd, zonder gebruik te maken van de (aan geboden) ondersteuning. De procedu re kende weliswaar "enige onvolko menheden", maar is in zijn algemeen heid goed verlopen," aldus het ambte lijk rapport. Op alle 240 Turkse adressen in Soest waren stembiljetten bezorgd (alleen personen van 18 jaar of ouder mochten stemmen). Er werden 393 biljetten in gevuld; ca. 180 daarvan werden "bij volmacht", de andere 200 in De Schoof uitgebracht (onder wie 15 vrouwen). De volmachtstemmen waren veelal af komstig van vrouwen. Volgens de rapportage lag de opkomst op ca. 50%. Met name de achterban van het Islamitisch Centrum (Molen straat) en de MGT/WBV - beide orga nisaties worden algemeen beschouwd als van "orthodoxe" signatuur - is vrij massaal opgekomen. De achterban van de meer "vrijzinnige stroming" bleef daarbij achter, en dat weerspiegelt zich volgens het ambtelijk advies in de uit- slag. De zeven Platformleden zijn op per soonlijke titel gekozen ("maar iedereen kent hun achtergrond") en de krachts verhoudingen ("en daarmee ook de aanwezige verschillen van mening") zijn daarmee bekend, "De uitslag moet voorzichtig geïnterpreteerd worden. Enige nuance is op haar plaats, zoals el ke verkiezing een moment-opname is," tekent WVC daarbij aan. Het Platform heeft inmiddels een be stuur geformeerd en zal volgens het ambtelijk rapport nu "moeten gaan werken aan haar eigen functioneren": onderlinge communicatie en samen werking, werkzaamheden, kadervor ming, rechtspersoon, taken/bevoegd heden, controlecommissie, begro ting/ subsidie, etc. Dat zal de komende tijd de nodige aandacht en ondersteu ning vragen, zowel van de SWS (die de "mankracht" leverde voor de voorbe reidende besprekingen) als de afdeling WVC. "Het is nog een broos gebeuren, dat in beginsel positief moet worden beoor deeld," aldus het rapport van WVC. "Op dit moment kan nog niet gezegd worden dat het gebouw - een goed functionerende, representatieve verte genwoordiging vauit de Turkse ge meenschap - er al staat; daar zal aan ge werkt moeten worden." De kiezers dienden vijf stemmen uit te brengen en konden daarbij kiezen uit een kandidatenlijst van vijftien perso nen. De volledige uitslag luidt: M. Ta- nis: 212 stemmen, M. Cimen: 79, M. Suna: 66; A. Ersoy: 171; H. Sert: 126; M. Unlü: 101; I. Akyüz: 154; A. Kü- cük: 164; B. Bican: 90; O. Bican: 106; S. Sirin: 139; H.I. Kurt: 162; R. Sen: 137; S. Ilhan: 63; M. Kartal: 172. In totaal w'erden er 1940 stemmen uit gebracht. Als bestuurslid van het Turk se Platform werden uiteindelijk geko zen: Mehmet Tanis, Mehmet Kartal, Akif Ersoy, Ahmet Kücük, H. Ibrahim Kurt, Ibrahim Akyüz en Süleyman Si rin. Het College gaat de uitslag betrekken bij de discussie over de nieuwe verorde ning voor de commissie Minderheden. Als hij langer dan een uur op het politiebureau was, werd hij onrus tig. Dan rolde hij zijn mouwen op, zette hij zijn zonnebril op, stak hij een grote, dikke sigaar in zijn mond en dan zei hij: "Jullie redden het wel." En weg was Ton van Ga len. Het 'natuurmens', zoals districtschef W.E. Schutzmann van de politie hem vrijdagmiddag noemde, is nu voorgoed weg. Na 37 dienstjaren nam het district Eemland-Noord afscheid van de man die voor altijd zijn hart en zijn ziel aan de (Soester) bossen heeft verpand. "Je kon hevig geëmotioneerd raken als er maar een klein takje op ondeskundi ge wijze werd vernield. Dat strafte jij af," gaf Schutzmann Van Galen's liefde voor de natuur weer. Dat Van Galen daarbij geen onderscheid maakte tus sen particulieren en publieke instellin gen, bleek in de jaren tachtig. Van Ga len ontdekte toen dat de gemeente op verschillende plaatsen te kwistig met de gifspuit was omgesprongen. De Round Up-affaire eindigde voor de gemeente voor de rechtbank en een geldboete van duizend gulden. Niet iedereen nam hem zijn plichtsbesef in dank af, maar de handelwijze van Van Galen tekende diens liefde voor de natuur. Tegen woordig is gif ook op het gemeentehuis een vies woord. Belast met het toezicht op de buitenge bieden van Soest was Van Galen meestal in de bossen te vinden, eerst in een groene VW Kever, de laatste jaren in een zwart-witte Suzuki. In zijn tuin verzorgde hij zieke of gekwetste dieren. De verzorging werd zelfs zo ver doorge voerd, dat de klok er op gelijk werd ge zet. Menigmaal stapte Van Galen 's nachts zijn bed uit om een reekalf te zogen. "Dat zie ik politie-ambtenaren vandaag de dag nog niet doen. Jij deed het uit liefde," aldus Schutzmann in zijn afscheidsspeech tegen Van Galen. Hij was een politieman van de praktijk, niet iemand die achter het bureau zat. Collega én 'maatje' Teus van Vulpen merkte fijntjes op dat de administratie ve werkzaamheden van Van Galen zich nog wel eens opstapelden. Eenvoudig weg, omdat hij niet te lang buiten de bossen kon. Van Galen kon, aldus Van Vulpen, symbolen op het beeldscherm toveren, waar menig programmeur ja loers op zou zijn. Maar Van Galen wist daarentegen feilloos de plekken op te sporen, waar de dieren zich bevonden. Districtschef W. Schutzmann was één van de eersten die Ton van Galen en zijn vrouw Rita de hand schudden. Foto: Goos van der Wilt En mede door zijn kennis van de jacht, was hij in staat bepaalde onderzoeken succesvol af te ronden. Van Galen joeg stropers de stuipen op het lijf, vermaan de bezoekers die de regels in het bos aan hun laars lapten en stond altijd klaar voor hulpbehoevende dieren. Burgemeester Hans de Widt bedankte Van Galen voor zijn bewezen diensten. "Dat de bossen er bijliggen, zoals nu, is mede te danken aan u. U bent iemand die bij nacht en ontij klaar stond.om een klus te klaren. Het was uw bos." Het afscheid van het politiekorps bete kent voor Van Galen niet het afscheid van de bossen. Hij heeft een functie aanvaard bij de Vereniging van Natuur monumenten en zal in die hoedanig heid toezicht houden op de bossen in Soest, Eemnes en 's-Graveland. "Die functie zal met zich meebrengen dat ik af en toe een beroep op jullie moet doen," zei het 'natuurmens' dat zichzelf afschilderde als een man met een grote mond, maar met een klein hartje. Zou u ook het föhnen van uw haar goed willen beheersen? Kom dan naar onze fÖhncurSUS op donderdag 1 december a.s. Alléén volgens afspraak. Tel. 10706. Dames- Herenkapsalon Haarkleur analiste Soesterbergsestraat 39a - Tel. 02155-10706 Alle Biodermal-produkten 20% KORTING! Met enige maanden vertraging - o.a. omdat de verkiezingen voor het Turks Platform pas laat plaats vond - zal de gemeenteraad zich gaan buigen over de nieuwe veror dening voor de commissie Minder heden. De commissie krijgt een andere samenstelling en telt maar liefst 17 personen. Volgens de nieuwe opzet bestaat de commissie voortaan enerzijds uit (elf) vertegenwoordigers van de zgn. "zelf organisaties", aangevuld met (vijf) le den die een specifiek beleidsterrein ver tegenwoordigen en een onafhankelijk benoemde voorzitter. Drie leden wor den voorgedragen door het Marok kaanse Comité, vier leden door het Turks Platform, twee leden door het Turkse Vrouwencomité en twee leden op voordracht van de Marokkaanse vrouweft. De vijf beleidsterreinen wor den gerepresenteerd door "onafhanke lijke deskundigen" op het gebied van Werken, Wonen, Onderwijs, Volwas seneneducatie en Welzijn. De vijf deskundigen - in het algemeen autochtone Nederlanders zijn - blijven dus stemgerechtigd lid van de commis sie en nemen de plaats in van de (Ne derlandse) vertegenwoordigers van de diverse instellingen, die in de afgelopen jaren in de commissie vertegenwoor digd waren. De (onafhankelijke) voor zitter wordt door de gemeenteraad be noemd. De beleidsdoelstelling van de commis sie wordt als volgt omschreven: "Het bevorderen van de wederzijdse accep tatie en integratie van minderheden door middel van het bevorderen van de emancipatie en de zelfredzaamheid en het opheffen van maatschappelijke achterstanden". Als taken zijn gefor muleerd: het gevraagd en ongevraagd adviseren van gemeenteraad en Colle ge, het signaleren van knelpunten en het uitbrengen van adviezen voor de oplossing daarvan, en het bevorderen van overleg en samenwerking tussen de minderheidsgroepen onderling en tus sen deze groepen en personen/instel lingen die binnen de gemeente (mede) ten behoeve van minderheden werk zaam zijn. Onder "minderheden" verstaat de ver ordening: "personen afkomstig uit Aruba, de Antillen, Marokko, Turkije en Suriname, alsmede personen van wie één van de ouders afkomstig is uit één van de genoemde landen". In de praktijk gaat het overigens om Turken en Marokkanen, die immers ook orga nisaties hebben die hun belangen be hartigen. In een toelichting op de definitie wordt overigens toegegeven dat de omschrij ving enige bezwaren kent. "Waar het om gaat is dat het beleid ten aanzien van minderheden zich met name richt op hen die zich (op een aantal terreinen) in een achterstandspositie bevinden. Dit geldt niet automatisch voor elke per soon afkomstig uit een van de genoem de landen. De situatie in Soest is wel dat de overgrote meerderheid van perso nen uit Turkije en Marokko een lage so ciaal-economische positie innemen en op een aantal terreinen een achterstand hebben." Personen die afkomstig zijn uit een niet-genoemd land kunnen óók onder het beleid vallen, evenals bijvoorbeeld personen van de derde generatie, van wie beide ouders in Nederland geboren zijn. Voor de negende achtereenvol gende keer maakt Groenlinks/ Progressief Soest de nominaties bekend van organisaties en perso nen die in aanmerking komen voor de Gouden Oliebol 1994 (ontwerp Ali van de Berg). Deze ereprijs is bedoeld voor hem/haar of meer personen, die zich dit jaar op een of ander gebied verdienstelijk heb ben gemaakt in de Soester samen leving. De partij kiest op 12 december uit on derstaande genomineerden (in alfabe tische volgorde) de winnaar. De prijs wordt door fractievoorzitter Jan Visser overhandigd tijdens de feestelijke nieuwjaarsreceptie van Groen Links/ Progressief Soest op woensdag 4 janua ri 1995 in het Witte Café van C-drie aan de Willaertstraat om 20.00 uur. Wie een lans wil breken voor één van de genomineerden op onderstaande lijst of een naam wil toevoegen, kan zich vóór 10 december telefonisch in verbinding stellen met fractie-assistent Nel Koster (tel. 13196), of schriftelijk: Van Ha melstraat 87, 3762 JC in Soest. 1. Het echtpaar (Eit) Algra, vanwege hun maatschappelijke en educatie ve activiteiten in kerk en samenle- ving. 2. De 15-jarige John Baartman uit Soesterberg, die een klein kind red de uit een brandend huis. 3. De Derde* Wereldgroep Soest, die na 10 jaar nu onder leiding staat van Ciska Smit. 4. De nieuwe Soester afdeling van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB). 5. De bewonerscommissie van het Dienstencentrum Honsbergen, dat twintig jaar bestaat. 6. Henk Jansen, die veel vrijwilligers werk verzet voor de atletiekvereni ging Pijnenburg. 7.Berna Kousemaker c.s. vanwege hun initiatieven in het Soester Openluchttheater. De Gouden Oliebol. 8. De mensen van de werkgroep Se niorenvoorlichting o.I.v. Loes Belt. 9. 'Groepsvriend' Harm Schuur, de klusjesman van Stam/SoVoCo. 10. De 77-jarige 'tante To' (Antonia Broer), die nog steeds thuis les geeft aan schoolkinderen. 11. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers (UW), die al 40 jaar bestaat in Soest. 12. Mevrouw Mieke Wassenaar, die al heel lang actief is in de buurtpreven tie in en rondom de Valeriaanstraat. 13. Yvonne en Martin Wierink, vanwe ge hun inzet voor de slachtoffers in Kroatië. Op de Monnikenbosweg in Soestdui- nen is maandag een raam van een cara van opengebroken. De dader nam daarna een videorecorder mee. Die be hoort toe aan een 25-jarige Soester die de diefstal maandagavond om half twaalf bij thuiskomst ontdekte.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7