aruóhocH 1 CULTUUR WELZIJN r GROENEVELD The Muppets Christman Carol Kerstconcert van het Soester Muziek Gezelschap Aquarellen van Lea v.d. Eijnden in 'De Bereklauw' O' Nieuws van de bibliotheek Openbare Bibliotheek geeft gratis abonnementen weg! VAN DE VEN WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT -^^ÜAensdag 7 DECE Kinderboerderij De Vrije Teugel Dubbel kerstconcert kasteel Groeneveld Y olksuniversiteit Soest/Soesterberg Familiefilm in C-drie Vrijdagavond in C-drie: Kerstsymboliek, lezing in C-drie Agenda C-drie stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten cd's Dennendal viert 25-jarig jubileum Vrijwilligers Vakature Bank Ouderenzorg met toekomst Natuur O Nabij IVN-wandeling in Pinetum Birkhoven gratis gratis gratis gratis Q1 Bon voor gratis abonnement gratis gratis gratis gratis gratis 'Un anima divisa in due' NNereldI/1/inkel Exotische kerststallen Moge u gelukkig worden! Jazzconcert KNYB PROSPECTUS Nieuwste Au Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 8 december Van 9.30-11.30 uur: volwassenenacti viteit. Van 9.30-11.30 uur is ook groep 3 van de Professor Waterinkschool op bezoek bij de les van Titia over: 'wat eten dieren?' 's Middags komt groep 3/4 van De Schakel voor hetzelfde project. Na schooltijd zijn Siouxie, Yvonne en Jo- han onze jarige kinderen. Vrijdag 9 december Van 15.45-11.45 uur: Jarig zijn Yola, Bastiaan en Robert die met veel vriend jes mee komen doen aan de verjaar dagsactiviteiten. 's Avonds is het dan de beurt aan Anouscka en Sidney die de kinderver- jaardagdisco vrolijk maken. Zaterdag 10 december Van 13.30-16.00 uur zijn Timo, Je roen, Tim en Joël de jarige gasten. Ook zij krijgen de verjaardagspartij van hun leven aangeboden. Maandag 12 december Van 9.30-11.30 uur is groep 3 van de Prins Willem Alexanderschool op be zoek bij Titia voor het project over 'zin tuigen'. Wat kan je daar allemaal mee doen? Dat willen 's middags ook de kin deren van groep 4 van dezelfde school weten. Dinsdag 13 december Om 16.00 uur gaat de kookgroep weer iets heel lekkers maken en opeten. De boerderijgroep is ook present en gaat met Pieter verder op verkenning: wat is er nog meer te doen op een boerderij? Woensdag 14 december Om 9.30 uur begint de laatste peu ter/ouderactiviteit van dit jubileum jaar. Het hele jaar door zijn er ontzet tend veel kleuters met hun ouders op deze ochtend geweest. Heel erg gezellig en leerzaam. Dus gaan we vrolijk door in 1995. Om 14.00 uur: de laatste to neelvoorstelling op de woensdagmid dag. Michelle, Stef en Wesley komen met hun vriendjes en nog veel kinderen uit Soest kijken. Na de voorstelling is er nog veel te doen. Ook voor deze mid dag geldt: kom terug in het nieuwe jaar en wel op woensdag 4 januari, zelfde tijd, zelfde plaats. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM VOOR BOS, NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 02154-20446 BAARN De Baarnse Muziekkring organiseert op zondagmiddag 18 december een dubbel kerstconcert in de Mamuchet- zaal van kasteel Groeneveld. Als solis ten treden op Wil Eisma, viool; Willy Eisma, viool; Frank Linschoten, cello; Wim Vedder, contrabas; Willem Vonk, kabinetorgel. Zij spelen werken van Manfredini, Vivaldi, Haydn, Leclair, Louillet, Zipoli en Mozart. Aanvang: 14.00 uur (nog plaatsen beschikbaar) en 16.00 uur (uitverkocht). Toegang; f 11,-. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Gestaltwerk Het woord Gestalt betekent "afgerond geheel". Leven is een constante stroom van situaties afronden, compleet ma ken en achter je laten. Hierdoor is men in beweging en ontwikkelt men zich tot een volwassen persoon. Situaties die niet afgerond worden blijven alsonbe vredigde behoeften aandacht en ener gie opeisen. Op die manier blokkeren ze de energiestroom en dus ook de kracht om te groeien. Hoe hier anders mee omgaan? Door je bewust te wor den van je eigen behoeften, ze serieus te nemen en je eigen omgeving te onder zoeken hoe die te hulp kan worden ge roepen. Dit betekent: je kwetsbaar op stellen en rechtstreeks komen met wat je zélf wilt en nodig hebt. In deze ken nismakingslezing komen de volgende onderwerpen aan de orde: Gestaltpsy chologie in een potedop, Gestalt in praktijk, Gewaarzijn-experiment. Deze lezing vindt plaats op donderdag 26 januari van 19.30-22.00 uur in de Open Hof, Veenbesstraat 2. Spreker: mevr. J. Mosseveld. Prijs: f 15,-. Patchwork Wat is patchwork? Patchwork, waarbij lapjes stof aan elkaar genaaid worden, is een kunstvorm op zichzelf en ver schaft de mogelijkheid vormen in on eindig veel variaties op verschillende wijzen samen te voegen. Door middel van verschillende stofjes ontstaat er ei gen creatie! In deze cursus wordt een lentekleed van 15 blokken gemaakt, waarbij de verschillende vormen wor den geleerd. De lessen starten eind ja nuari en het is fijn om in de donkere wintermaanden aan het vooijaar te werken! Aanvang cursus: maandag 30 januari, 19.30-21.30 uur. Docent: mevr. A.M. Huitema-de Wit. Cursusadres: Regen- tesselaan 14. Aantal lessen: 10. Cursus prijs: f 190,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195, maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 'A. Christmas Carol', het klassieke verhaal van Charles Dickens, wordt in deze kerstfilm opnieuw verteld. De vrekkige Mr. Scrooge wordt door drie geesten meegeno men naar zijn verleden, heden en toekomst. Zo tonen hem de gevol gen van zijn hebzucht. Maar... Bob Cratchit is wel erg groen en don- zig! Dit is geen gewoon kerstverhaal, maar één met alle populaire Muppets. Uiter aard zijn Miss Piggy en Kermit ook weer van de partij. Een vrolijk kerstverhaal van Walt Dis ney voor de hele familie. De topacteur Michael Caine speelt Mr. Scrooge'. De film is Nederlands ondertiteld en duurt 85 minuten. Toegang: f 4,- (kind) en f 6,- (volw.). Reserveren: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, ma. t/m vr. 9.00-16.30 uur; of VW Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur en zat. 9.00-12.00 uur. Aanstaande vrijdagavond (9 de cember) geeft het Soester Muziek Gezelschap een speciaal 'Decem- berconcert'. Onder leiding van de dirigent Dick Hesselink wordt er weer een muzikaal concert van hoog niveau gegeven en is de in houd met zorg samengesteld. Het muziekgezelschap bestaat uit ver schillende orkesten. Zo zal het groot orkest muziek ten gehore brengen van Ted Huggens, Jakob de Haan en mu ziek uit de film 'Schindlers list'. Het jeugd-orkest speelt o.a. de nummers 'Introducing the band' en 'Rock around the clock'. Tevens zal er een stuk van Henri Mancini te horen zijn. Waarmee het leerlingen-orkest de bezoekers zal verrassen blijft nog even geheim. De toegang voor deze muzikale avond is f 2,50. Aanvang: 20.00 uur. Reser veren bij: C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, ma. t/m vr. 9.00-16.30 uur; of VW Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur en zat. 9.00-12.00 uur. De tijd van een kerstboom kopen, slin gers inhangen, al dan niet dat prikke lende engelenhaar gebruiken en het op bouwen van de kerststal breekt weer aan. Ieder jaar opnieuw vieren we de kerstdagen. De symboliek achter de tal loze voorstellingen die er in de loop der eeuwen zijn gemaakt van de geboorte van Christus, de aanbidding der konin gen, de herders of de os en de ezel is bij de meesten van ons minder bekend. De kunsthistoricus L. Daemen zal in deze lezing ingaan op de veranderingen in de weergave van deze symbolische voorstellingen binnen de beeldende kunst. Bekende thematiek is de symbo liek van het Christuskind en van de kerstvoorstelling als geheel. Het ont staan van de kerststal is een apart ver haal. En heeft zich het gebruik van de kerstboom en de kerstkrans ontwikkeld onder invloed van maatschappelijke ontwikkelingen? Wat is de dieperlig gende betekenis van deze handelingen? Kortom een on'derhoudende en leerza me lezing over oude gebruiken waar veel mensen jaarlijks mee bezig zijn. Donderdag 15 december, 10.00-12.00 uur. Kaartverkoop op de dag zelf. Toe gang: f 12,50. Reserveren: C-drie, Wil laertstraat 49, tel. 22188, 9.00-16.30 Cultureel Centrum Willaertstraat 49,tel. 22188 t/m 2 januari: expositie cursisten fo tografie; toegang vrij. vrijdag 9 december: "Soestand", 17.00-18.30 uur, expocafé; toegang vrij. vrijdag 9 december: decembercon- cert Soester Muziek Gezelschap, 20.00 uur, theaterzaal; f 2,50. woensdag 14 december: kinderfilm The Muppet Christmas Carol, 14.00 uur, theaterzaal; kinderen f 4,-, vol wassenen f 6,-. donderdag 15 december: lezing "Het kerstverhaal in de kunst", 10.00 uur; f 12,50. vrijdag 16 december: kerstconcert RMA-muziekschool, 19.45 uur, thea terzaal; f 5,-. zaterdag 17 (20.00 uur) en zondag 18 december (14.15 uur): "Midzomer- nachtsdroom" door Nieuwegeins Theater; f 10,- CJP/Pas65 f 7,50. Tot 27 januari is in 'De Bereklauw' een expositie te zien van Lea van den Eijnden uit Soest. De tentoon stelling bestaat uit een aantal aquarellen in indigo-kleuren, die het stempel van dit jaargetijde dra gen. Landschappen bij avond in sluiertechniek, met water en bind middel op papier gezet. Lea van den Eijnden leerde deze tech niek van de Culemborgse kunstenaar Jan de Kok, die tien jaar lang les gaf in 'De Bereklauw'. Deze leermeester ver stond de kunst om via een vrije manier van werken zijn leerlingen zelf kleuren en vormen te laten scheppen, zoals die al schilderend ontstaan. De schilderijen van Lea van den Eijnden lijken ook te zijn ontstaan vanuit vloeiende bewegin gen en stralen harmonie en rust uit. Het resultaat van haar werk geeft de stem ming weer van licht en duisternis De tentoonstelling in 'De Bereklauw', Steenhoffstraat 63, is te zien van maan dag t/m zaterdag, van 10.00-18.00 uur. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 40 Gothic Voices - The spirits of Engeland and France. The Gothic Voices zingen drie- en vierstemmig werk uit de veer tiende en vijftiende eeuw. 00 Strawinski, Igor - Les noces. De dirigent Pokrovsky voert de ze bruiloft uit, voorafgegaan en gevolgd door traditionele Russi sche liederen. 32 Verdi, Giuseppe - Otello. Mooie nieuwe opname met Pla- cido Domingo als Otello en Che- ryl Studer als Desdemona. Niet-klassiek 78 Akkerman, Jan - Blues hearts. Gitaar-cd met sterke invloeden uit de jazz en de blues. 90 Baby-ceedee. 18 leuke liedjes voor de aller kleinsten, gezongen door Karin de Jongh. 78 Bon Jovi - Crossroad: the best of Bon Jovi. Verzamel-cd en twee nieuwe nummers van deze succesvolle popgroep. 73 Brubeck, Dave - Justyoujustme. Voor de liefhebbers een hele swingende solo-cd de eerste na bijna 40 jaar. 78 Butler, Jonathan - Head toe head. Sfeervolle nieuwe cd met 7 voca le en 6 instrumentale nummers. 73 Hopkins, Linda-Here'sthekid: live in sesjun. De stralende en zeer volumineu- se Linda Hopkins is al enkele ja ren een groot succes op het North Sea Jazz Festival. 60 Intermezzo - Still crazy. Deze Nederlandse close harmo- ny-groep voert zowel eigen com posities als werd van anderen uit. Onlangs traden zij met succes op in "De Flint". 78 Seriese, Astrid - Secret world. De van origine jazz-zangeres Astrid Seriese vertolkt op deze cd popcomposities van ó.a. Tom Waits, Smokey Robinson en U2. 78 Taylor, Roger - Happiness. Eerste solo-cd van de voormali ge drummer van Queen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Vanwege het 25-jarig jubileum van Dennendal - multifunctioneel centrum voor mensen met een ver standelijke handicap in Den Dol- der - vindt op 9 december a.s. een feestelijke bijeenkomst plaats. Op het terrein van Dennendal zal ten overstaan van ruim 300 genodig den de Willem Arntsz Prijs 1994 worden uitgereikt, een boek over de 25-jarige geschiedenis van Dennendal aan staatssecretaris mevrouw E. Terpstra (VWS) wor den overhandigd, de nieuwbouw symbolisch worden geopend en zal worden gesproken over de ver nieuwingen in de zorg. Gedurende het 25-jarig bestaan van Dennendal, dat uit de Willem Arntsz Stichting 1461) is voortgekomen, heb ben vele ontwikkelingen plaatsgevon den op het gebied van de zorg voor mensen met een verstandelijke handi cap. Beginjaren '70 werd in Dennendal getracht een 'leefbare wereld' voor de verstandelijk gehandicapte bewoners te creëren, waarbij de openheid naar de buitenwereld een belangrijk middel vormde. De met deze vernieuwingen gepaard gaande problemen liepen uit op dramatische conflicten, die zeer pijnlijk en verdrietig waren voor een groot aantal betrokkenen. De ideeën van Dennendal vonden later wel navolging in veel zorgcentra voor verstandelijk gehandicapten. Ook Dennendal heeft de draad weer opge pakt en wil die zorg bieden waaraan de verstandelijk gehandicapte behoefte heeft. Confrontatie De 25-jarige geschiedenis is vastgelegd in een speciaal jubileumboek. De Uni versiteit Utrecht deed op basis van ar chiefmateriaal historisch onderzoek naar de oorsprong en het verloop van het conflict begin jaren '70. Getracht wordt te verklaren hoe de tegenstellin gen binnen Dennendal zo snel konden escaleren en waarom het tot een zo hef tige confrontatie is gekomen die zo lang de gemoederen in beweging kon hou den. Tevens worden de ontwikkelingen in de jaren daarop volgend beschreven, Dit boek wordt op 9 december door de directeur van Dennendal aan staatsse cretaris mevr. E. Terpstra overhandigd. Willem Arntszprijs Tevens wordt de Willem Arntsz Prijs 1994 uitgereikt. 'En nu maar eens ge woon doen' luidt het thema van deze prijs, dat Dennendal vanwege haar ju bileum heeft mogen bedenken. Acht genomineerden presenteren hun pro jecten en de winnaar ontvangt uit han den van de voorzitter van de Willem Arntsz Stichting, mevr. Raming-van Dongen, de prijs van f 10.000,-. De directeur van Dennendal, dhr. L. van Veen, zal een korte schets geven van de ontwikkelingen gedurende 25 jaar, waar ook nu weer vernieuwing wordt nagestreefd middels een klantge richte benadering. Flexibilisering van zorg is een 'must'. De staatssecretaris zal zowel op de 25-jarige geschiedenis van Dennendal als op de vernieuwin gen van zorg ingaan. Het slot van het jubileumprogramma wordt gevormd door de musical 'Hotel Victoria, wegens verbouwing ge opend'. Ruim 150 inwoners van Den Dolder en omgeving, medewerkers, fa milieleden, bewoners en vele anderen werken onder professionele begelei ding mee aan deze unieke jubileumpro- duktie. aan de hand van de ontwikke lingen in een hotel wordt de 25-jarige geschiedenis van Dennendal uitge beeld. Alle zes voorstellingen zijn reeds uitverkocht. Smitsweg 311, tel. 12630 Door de toenemende vergrijzing zal, bij onveranderd beleid, de gezondheids zorg voor ouderen onbetaalbaar wor den. In de loop der tijd zal er een ver schuiving moeten plaatsvinden van ver pleeghuizen naar bejaardenoorden en van daaruit naar de thuiszorg. De pro fessionele thuiszorg moet een deel van haar werkzaamheden overdragen aan de mantelzorg en het vrijwilligerswerk. Daarbij zullen minstens mogelijkheden als zorgverlof voor mantelzorgers in be schouwing moeten worden genomen en de daarbij behorende financiële gevol gen moeten worden doorberekend. Te vens dient voor het vrijwilligerswerk re kening te worden gehouden met kosten van werving en begeleiding. Vakatures 5-125: Hulp-instantie voor buiten landers in Soest zoekt twee vrijwilligers die Nederlands willen geven aan vol wassenen. 5-126: Dezelfde instantie zoekt en thousiaste Soesters die de mensen wil len voorlichten over de maatschappij, het vervoer e.d 10-113: Eveneens zoekt deze instel ling medewerkèrs voor aktiviteiten voor kinderen en volwassenen. 2-111: Bejaardencentrum Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het winkel tje, o.a. inkoop, prijzen en verkoop: eenvoudige financiële administratie. 6-123: Centrum voor Verstandelijk Gehandicapten zoekt vrijwillig(st)er voor het in elkaar zetten van kleding stukken, zoals truitjes, vestjes en pop petjes afmaken. 8-201: Centrum voor geestelijke ge zondheidszorg zoekt vrijwillig(st)ers die 1 a 2 maal per maand op zaterdag met de pupillen willen gaan zwemmen, snoezelen, muziek maken, enz. 14-108: Belangenvereniging voor doof-blinden vraagt mensen die deze gehandicapten hun ogen en oren willen "uitlenen", om deelname aan het leven van alledag af en toe enigszins mogelijk te maken. 18-129: Mensenrechten-organisatie Baarn zoekt zeer dringend een voorzit ter die de maandelijkse vergadering wil voorbereiden en de organisatie te Baarn wil vertegenwoordigen in de re gio en bij officiële gelegenheden. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka- turebank, Smitsweg 311, donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. er bevordering van het natuur- e: Pinetum Birkhoven is zondagmiddag 11 december het doel van de maande lijkse wandeling van IVN-Eemland. De gidsen staan om 14.00 uur klaar ca. 400 m de Zandlaan op, tussen het "Witte Huis" en de sportvelden. CN buslijn 70 vormt hier de aangewezen verbinding. Pinetum is Latijn voor een verzameling naaldbomen (coniferen), hier bestaan de uit talloze vormen van naaldbomen die over de hele wereld voorkomen. In april 1932 beslopt de gemeenteraad van Amersfoort na veel discussie een Pinetum aan te leggen van 2 ha. als werkverschaffingsobject. Hierin zijn coniferen uit de hele wereld vooral naar land van herkomst gegroepeerd. Een prachtig voorbeeld is de tranenden uit Azië; bij dauw en bij mistig weer hangt als een traan aan elke naald een drup peltje water. Kinderen kunnen zich ver maken met de mammoetboom, die wel 3400jaar kan worden! De bast van deze boom is erg dik en vlezig, maar is zo zacht dat je gemakkelijk met je vuisten tegen de boom kunt boksen zonder dat het (een van beiden) pijn doet. Probeer dat maar eens bij andere bomen! In 1983 is er een herbeplanting geweest en zijn er naambordjes bij de diverse boomsoorten geplaatst. De kerstboom (fijnspar) heet dan opeens deftig Picea abies. Tussen de coniferen staan veel krentèboompjes, die hier spontaan zijn gegroeid door de verspreiding van hun zaad door vogels. Voor de werkverschaffing is hier trou wens nog veel meer op de schop ge gaan. Zwembad Birkhoven en het openluchttheater met dezelfde naam, alsmede een vijver voor opwarming van het zwembadwater en de nodige bulten voor berging van de vrijgekomen grond, vormen hiervan een duidelijk voorbeeld. In het parkbos gaan we kijken hoe plan ten en dieren zich aanpassen aan de schrale winter. De eekhoorn bijv. is ook als het vriest of als er sneeuw ligt actief. Het dier houdt geen winterslaap, maar brengt wel veel tijd slapend door in een veilig en warm nest. De roodbruine zo- mervacht is verwisseld voor een veel zachtere, iets grijzere en warmere win tervacht. En mocht u tijdens de wandeling apen horen gillen of leeuwen brullen, schrik dan niet, want we lopen op 300 meter afstand van het Dierenpark Amers foort. Informatie: tel. 14410. De openbare bibliotheek start ter gelegenheid van de feestelijke de cembermaand een ledenwerfak- tie! De bon die in dit blad staat af gedrukt is goed voor een gratis abonnement, dat geldig is gedu rende drie maanden. Vanaf 1 ja nuari kost het lidmaatschap f 35,- per jaar. Deze aktie is gericht op twijfelaars: voor iedereen die eens een paar maan den wil kijken wat de bibliotheek alle maal te bieden heeft. Boeken lenen, kranten lezen, tijdschriften lezen en le nen, informatie opzoeken. Ook kari men een keuze maken uit 8.000 cd's. Natuurlijk kan men dit abonnement ook heel goed cadeau geven, als men zelf al lid is. De bibliotheken in Soest zijn iedere dag geopend; het filiaal in Soesterberg is geopend op maandag, woensdag en vrijdag. 09 Deze bon is goed voor een gratis abonnement op de bibliotheek, gedurende 3 maanden. De drie maanden gaan in op het moment datu deze bon inlevert in de bibliotheek en u ingeschreven wordt als lid. Deze aktie is alleen bedoeld voor diegenen die nog geen lid zijn van de bibliotheek. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 8 december: Deze week twee heel verschillende films in het filmhuis, die toch een ge meenschappelijk thema hebben: zigeu ners en de (on)mogelijkheid om te inte greren in de "normale" bevolking. De eerste film begint met een flitsend ge monteerde impressie van het weinig flitsende leven van Pietro (39). Hij is winkeldetective. Hij is gescheiden, maar mag zijn zoontje zo nu en dan tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De Schoof, De Engh, De Praatpaal De Schoof Klaverjasen: Natuurlijk gebeurt dit in groepsverband onder het genot van een drankje en een gezellig praatje. Daarnaast zijn er ook nog prachtige prijzen te winnen. De kosten per avond, welke eenmaal per twee weken plaats vindt, zijn inclusief prijzengeld. Don derdag 8 december. Aanvang 20.00 uur. Kosten f 3,75. Brakken: Onder begeleiding zal u duidelijk worden dat brakken een ge zellige vrijetijdsbesteding is. Het valt onder de Oudhollandse spelen en ligt in de lijn van sjoelen, darten, biljarten enz. Het wordt gespeeld op het biljart maar, met slechts één stoot moet u de bal op het brakbord zien te krijgen. Voor elk gat waar de bal in terecht komt zijn pun ten te verdienen. Elke donderdag van 20.00-23.00 uur. Kosten f 3,75. Bingo: Op zaterdag 10 december wordt er in De Schoof weer een bingo avond met een verloting georganiseerd. Deze avond zal weer bijzonder gezellig worden. Op zich al een reden om eens te komen kijken. De kosten zijn f 10,00 per plank waarmee u 10 ronden kunt spelen. De aanvang is 20.00 uur. Zaal open om 19.30 uur, Kindertheater Zaterdag 10 december om 14.00 uur: "De Gouden Augurk". Kom naar deze leuke theatervoorstelling door op Tilt in De Schoof, Molenstraat 142, Soest. De voorstelling is bedoeld voor alle kin deren van de basisschool. Entree f 5,00. Kaarten zijn nog in de voorverkoop op donderdag van 10.00-12.00 uur ver krijgbaar bij "De Schoof' of op 10 de cember vanaf 13.30 uur aan de kassa. Wellicht een leuk kado voor Sin terklaas. X^Sticming Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Wie een grote verscheidenheid aan kerststallen en kerstgroepen wil bewon deren moet nü naar de Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat komen. Alleen al het bekijken is de moeite waard! Duidelijk te zien is hoe de cultuur van het land van herkomst is terug te vinden in al die verschillende groepen en stal len. In Peru en Mexico maakt men die veelal van aardewerk. Daar werkt de hele fa milie aan mee; vader, moeder, kinde ren, ooms en tantes en de grootouders. En het resultaat: een harmonisch ge heel. Van de Filippijnen komen prachtige kerstgroepen van blank hout. Er zijn kerststallen in vele maten van groot tot piepklein (niet groter dan een kip- peëitje). En niet te vergeten de zoge naamde retabels, die met hun uitbundi ge kleuren hun Latijnsamerikaanse her komst verraden. Kerstkaarten Aan kerstkaarten uit diverse landen heeft de Wereldwinkel ook het een en ander te bieden; evenals aan kerstdeco raties uit de Filippijnen en uit India. Ook zijn er kandelaars van velerlei her komst en waxinelichtjes van aardewerk en koper verkrijgbaar. En... het geeft een goed gevoel om juist bij het Kerst feest de mensen in de Derde Wereld landen niet te vergeten. zien. Regelmatig heeft hij last van aan- vallen: stress, zegt de dokter. VUrgemeeSter De Op een dag betrapt hij in de winkel ea, zigeunerin, Pabe, op het stelen van een lipstick. Na een achtervolging die dooi Uil 1 I de halve stad voertweet hij* haar te pak- M M1V. ken, maar in een vaderlijke opwelling 1 1 laat hij haar ook weer lopen. Ze blijven FJ1 111 K P H I elkaar tegenkomen; hij blijft haar op- J zoeken in de stad, waar ze bedelend en waarzeggend haar lires verdient. Pietro raakt steeds meer in de ban van fc J Pabe. Hij is zelfs bereid in een rechts- zaak een ontlastende verklaring vooil haar af te leggen als ze in aanraking ge-1 komen is met de politie. Als Pabe later I door haar familieleden wordt geslagen, 1 gaan ze er samen vandoor en trouwen I ze op zigeunermanier. Maar ook al doet I Pabe nog zo haar best, een deel van haar I geest blijft zich verzetten tegen een bur- F gerleventje. i Ondanks de zwaarte van het onderwerp I heeft regisseur Soldini een onnadruk-J yf i kelijke lichte stijl gehanteerd. De film is I eerder melancholisch dan zielig. Dei dialogen zijn glashélder en hard. De Nederlandse cineaste Marie-Claire 9 Pijman portretteert in haar filmdebuut I drie groepen Roma-zigeuners in Roe-1 menie. Ze bezocht de groepen zowel in I de zomer als in de winter met haar ca- mera, waardoor een fascinerend zesluik ontstond. Olga, moeder van 5 kinderen, maakt I deel uit van een groep zigeuners die in I Transsylvanië in gerkraakte flats I woont, vaak zonder gas en water. Haai I man zit in de gevangenis en ze werkt als I straatveegster. Bilda woont in een idyl-1 lisch dorp waar integratie al voorzichtig tot stand komt. De kinderen mogen 00(1 ferme slag op de "n naar school en er zijn handels-en werk-|aa|„ heef, burgemeester relaties met de normale bevolking. Het Zaterdag 10 december dorp Jibou heeft een getto van 500 zi- fdt. vrijdagmiddag de offic geuners die geen kant meer uitkunnen. >Penlng verricht van Busm Hun wordt wel steeds grond beloofd, ->entre' van Kantooreiticic maar nooit wordt tot uitgifte van bouw- /an de Ven aan de Nijverhe grond overgegaan. veg. Het bedrijf heeft zich d Pijman hanteerte zelf de camera. Door nee een goede plaats verovert de lange periode waarover de opnames iet Soester industrieterrein, zijn gemaakt, wist ze een intieme, ver- „jdden van zijn zakelijke klan trouwenwekkende sfeer te bereikenbedrijfsmatige afnemers. De totale lengte van beide films is 190 3 minuten! ^an de Nijverheidsweg 24A - tu Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7.50; 'ostkantoor, Peko en Procar - bes< CJP/65+ f 5.00. Reserveren vanaf /an de Ven over een ruime behui: 19.30 uur. )e nieuwe vestiging biedt o.a. or lak aan de (kantoormeubel)sl oom, de technische dienst en het rale magazijn, dat tot voor kort aa Corte Brinkweg gevestigd was. De Achter de naam "KNVB" gaat geen ere (zakelijke) afnemers kunnen c vereniging of stichting schuil en het ver-echt voor alle mogelijke kantoc band met sport is eveneens ver te zoe- ïoeften in groot-verpakking - vc ken. Wel zijn in deze afkorting de na- Dapier- en schrijfwaren - maar ook men te herkennen van een viertal musi- cantoormachines, computers, bur< ci - samen vormen zij een veelbeloven- casten, stoelen en wat er nog meer 1 de jazzformatie die in de concertserie cijken voor de inrichting van een van Artishock niet mocht ontbreken. Jern kantoor, waarvoor ze tot onl KNVB is een pianoloze groep met sa- log terecht moesten aan de Steen xofoon en gitaar in de frontlijn, tegen de straat. achtergrond van bas en drums. De winkel aan de Steenhoffstraat De gitaar neemt in de jazz een margina- het adres voor de particuliere kl£ le plaats in, zeker in vergelijking met ïn biedt zelfs een sterk uitgebreid a bijvoorbeeld de saxofoon of de piano, timent. Zo is de sortering luxe artil Vaak klinkt de typische "jazz-gitaar" aanzienlijk vergroot, bijvoorbeeld nogal timide, maar bij KNVB is dat be- postpapier, fotoalbums, wenska; slist niet het geval. Bespeeld door Cor- en hobby- en schilderbenodigdht rie van Binsbergen staat dit instrument De vraag of men "hier" dan wel "c veel meer op de voorgrond en klinkt be- mag (of moet) kopen is overigen: hoorlijk expressief. Het repertoire van slist niet van toepassing, want alle j KNVB bestaat uit eigen composities, mers zijn in beide vestigingen even hetgeen resulteert in een mengsel van kom voor het "totaal", jazz, funk en nog zo 't een en ander. Het Het Soester bedrijfsleven was sterk geheel klinkt daardoor nogal toeganke- tegenwoordigd tijdens de officiële lijk maar heeft niet de voorspelbaarheid ningsplechtigheid, waarvoor bi die zoveel jazzrock kenmerkt - er is meester De Widt was uitgenodigd ruim plaats voor improvisaties en fraai werd, samen met wethouder N. B samenspel. Een verrijking van de mers van Economische Zaken, er groepssound wordt bereikt door het be- flink aantal andere gasten verwelk scheiden maar inventief gebruik van door Van de Ven-directeur J. Wc electronische effecten in combinatie en stelde met genoegen vast dat h met de gitaar. Blommers) de laatste tijd "aan d De tenorsaxofoon wordt bespeeld door pende band" openingen iverric V era Vingerhoeds, die in de loop der ja ren actief was en is, binnen een groot «Het gaat dus goed met de econon aantal opmerkelijke groepen, vaak in soest en wat ons betreft kunt u on« het interessante schemergebied tussen vaak genoeg vragen," aldus De W de wat modernere jazz en de randgebie den van de popmuziek. Het is dan ook Bijna 90 jaar niet zo vreemd dat er in haar muziek di- Hij deed vervolgens een boekje verse invloeden doorklinken van buiten over de (bijna 90-jarige) geschiet de jazz. van <je firma, die in 1905 door J.F Gitariste Corrie van Binsbergen maak- Ven werd gesticht als (kantoor)b te onder meer furore in diverse, ook ei- handel en uitgeverij op de hoek vj gen bands en met compositieopdrach- Laanstraat en de Nieuwstraat (ni ten, zoals het project "Bits and Pieces" bloemenwinkel). Uitgeverij Vai voor de Groningse Jazzmarathon '91. Ven genoot destijds landelijk bek De drummer Arend Niks is naast zijn heid door de uitgave van o.a. een z; eigen band (Niks) ook actief met mu- lasje, autokaarten en twee popi ziek voor theater en dans. Trouwe be- reeksen, die bij ouderen ongetw. zoekers van onze concerten herinneren nog bekend zijn: De Practische Bi zich Mischa Kool als bassist bij Jorrit theek en de Bibliotheek voor Spo Dijkstra, maar hij is ook bekend van zijn Spel, met o.m. aansprekende tite samenwerking met Misha Mengelberg, "Hoe verdien ik mijn brood?" (75 Michael Moore en vele anderen. Van "Het gebruik van de hooikist" (35 de groep KNVB is inmiddels een CD en "Automobiel rijden" (f 1,25). verschenen die zeker de moeite waard In de jaren twintig deed de stichti Maar - zoals altijd bij jazz en andere zaak over aan zijn neef J. v.d. Ven geïmproviseerde muziek - het beluiste- Amsterdamse bankbediende die ren daarvan kan nu eenmaal nooit de unieke ervaring van een live-optreden vervangen. Bezetting: Vera Vingerhoeds, tenorsa xofoon; Corrie van. Binsbergen, gitaar; Mischa Kool, bas; Arend Niks, drums. Aanvang: 21.30 uur. Entree: f 6,-. Vera Vingerhoeds Met VAN Dl behoeft ge n Schaal 1 340.0 0V Deze Kaart bevat alle 1 onderling. Is tot op heden b inpoldering der Zuiderzee, o« Z. Westpoldcr en N. Oostp< Met Alphabetisch K< Op linnen, gevouwen

Soester Courant | 1994 | | pagina 10