y lopsoEsrr Huis verkopen... wij taxeren gratis. iÖfan BreukelenVast-goed EYNDHOVEN VUURWERK Vernieuwde Open Hof is eindelijk af Expositie over gelijkheid in raadhuis IT. Fakkeloptocht van Amnesty Soest ONVOLDOENDE GEHAALD? BEL TRAMEI! Telefoon 02155-17089 ENSDAG 7 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT KANONSLAGEN FLYING CRANES GRONDBLOEM 200 stuks 2,95 x 2,95 4 stuks 1,25 x 1,25= 72 stuks 6,50 x 6,50 Torenstraat 19 in Soest, ingang achterom bij KREA badkamers. 50 m2 VUURWERKSHOWROOM londje Soest 0 DECEMBER Zaterdagmiddag 10 december Bromfietsdieven hebben lak aan (kabel-)sloten Glas/papierbakken naar de Smitshof Kop-staart-botsing Van Weedestraat Kerkgangers komènde zondag weer in 'eigen huis' Botsing tussen bromfietsers Al 20 jaar verstand van BIJLESSEN TENTAMENBEGELEIDING EXAMENTRAINING STUDIEBEGELEIDING (Wij zijn verhuisd naar de Soesterbergsestraat 3) PAGINA 15 De Soester Duinen Inbrekers kloppen niet bij bedrijf Soest geeft geld voor bestrijding van discriminatie Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Eerste activiteit voor '50 jaar bevrijding' Inleverdatum vanaf 10 december. Extra kijkdagen; zondag 11 en 18 december. door Arie Wandelaar I ASSE. mault- ortier- I glas, nenuit tiging. n besluit stond vast. ndaag, 5 december 1994, zou hij i vrijwillig opsluiten. Vroeger, toen kinderen nog thuis waren, had hij i als geen ander uitgesloofd om aan I verwachting klopt ons hart' ge- Ite te geven. Scheppen geld had het n gekost. Het waren tijden geweest arin hij gevoel boven verstand had prevaleren. Sinds de kinderen t hun kroost hun eigen gedoetje idden, was 5 december gedevalueerd it een verschijnsel waarin hij geen deel wenste te hebben. Weliswaar Is hij met frisse tegenzin op aandrin- van de kinderen er nog wel eens op antwoorde wijze voor door de ieën gegaan, sinds ze hun rijtjeshuis 'dgedwongen hadden moeten ver- ilen voor een aanleunwoning, met s er op en er aan, had hij een streep [or de eens zo aansprekende heilige "laald. Zijn vrouw was het er niet e eens geweest. Maar ja, je bent met n tweeën en dan staken de stemmen iTgauw. Geen gedoe dus met 5 decem- jr 1994. |id bij oud, jong bij jong. let zijn handen achter zijn hoofd, de |en gesloten, maakte zich een beetje istelijk gevoel van hem meester, delijk eens nergens mee te maken jbben. ijn vrouw bracht hem terug naar de rkelijkheid. Zoals altijd drukte ze In lauwe kus op zijn voorhoofd, liet ten nog wat boodschappen te gaan ten en verdween uit zijn ooghoeken, [aar tijdelijke afwezigheid, zonder t ze over het heerlijke avondje had jrept, gaf hem een gevoel van bevrij- ng. Een gemoedstoestand die, zo instateerde hij tegelijkertijd, voor ;en meter deugde, maar ja je was nu mmaal die je was en daar kan geen interklaas iets aan veranderen. In de aangrenzende badkamer nam hij lang de tijd om zijn gezicht aandachtig te bestuderen. Het viel hem niet mee. De rimpels waren langzamerhand niet (eer te tellen, zijn ogen keken met [gwaan terug. Dat een mens op hoge ftijd nog zo van zichzelf kon schrik- n, zette hem aan het nadenken. Zou it doen of je gek bent met Sin- klaas, er iets mee te maken kunnen ibben, vroeg hij zich af. Zo daar ook lar iets van waarheid in zou zitten jas er in 1994 toch niets meer aan te ien. Sneu voor zijn vrouw die het [ch anders had voorgesteld, maar een Effens kan nu eenmaal niet alles heb- in. Trouwens, mag een man na een en van hard werken op een beetje joïsme recht hebben. Vervelend al len dat zijn ondeugd uitgerekend Indaag zo nadrukkelijk boven water am. Zichzelf daarvoor alleen aan- akelijk stellen ging hem veel te ver. lijn zoon had hem in november al on- irhouden over het feit dat hij Sin- irklaas de rug wilde toekeren. Het had een gesprek tussen vader en zoon dienen te zijn, maar het werd een mo- loog van de jongst aanwezige. Had hij zelf nu ook maar iets zinnigs kun nen zeggen dan had de dag vandaag er isschien toch anders uitgezien, idane zaken waaraan niets meer te en viel, stelde hij vast, terwijl het ^te douchewater op zijn verschrom- lde huid viel. Toen hij zich gedroogd d trok hij zijn kamerjas aan en ging Jch na de schoonmaak nogmaals voor de spiegel bekijken. Wat hij zag was n moe, oud hoofd met daarop een itdrukking die geen inruilwaarde leer had. Zijn laatste daad van verzet het besluit zich op 5 december bij 'ijze van uitzondering nu eens niet te heren. In zijn te grote sloffen, ge- henk van Sinterklaas jaargang 1993, eerde hij terug naar het ochtendblad |h de huiskamer. 'Je hebt je nog niet geschoren," stelde :ijn vrouw na terugkeer met enige ver- zondering vast. Waarom zou ik?" knorde hij vanach- |er zijn krant. Het is anders wel 5 december, en dat loet gevierd worden, geschoren en el," bepaalde zijn echtgenote. En we zouden het niet vieren," luid- e het knorrende vervolg. Waar moeten we hiermee dan blij- en," klonk het triomfantelijk, terwijl een uitpuilende wastas vol ca- [deautjes toonde. "Gekocht voor de kinderen en de kleinkinderen. Van- avond zijn we allemaal bij elkaar bij onze zoon. Om half vier worden we af gehaald." In gedachten zag de oude man de vle gel die hem dat geleverd had voor zich staan. Zijn verontwaardiging maakte na een seconde plaats voor een berus tend lachje. "Dan ga ik mij toch maar scheren," beloofde hij. Met een zucht hees hij zich uit zijn stoel en verdween richting badkamer, om ook op 5 december 1994 weer echt deel aan het leven te hebben. ARIE WANDELAAR Op zaterdag 10 december organi seert de werkgroep Soest van Am nesty International voor alle Soes- ters de jaarlijkse fakkeloptocht. De stille tocht begint om 16.00 uur bij het hoofdkantoor in de Steen- hoffstraat. De aktie wordt georganiseerd om Soes- ters de gelegenheid te geven te proteste ren tegen schendingen van mensen rechten en om solidariteit te betuigen met slachtoffers van mensenrechten schendingen. Een fakkel is ter plaatse te bemachtigen. Amnesty Soest roept ie dereen, jong en oud, op om mee te lo- pen. Over de gehele wereld wordt ieder jaar op 10 december stilgestaan bij de vie ring van de "verjaardag" van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens. Ondertekend door zowat alle landen ter wereld werd deze verklaring dor de Verenigde Naties in 1948 aange nomen, Helaas bevinden zich onder de ondertekenaars veel landen die het he lemaal niet serieus nemen met het na komen van hun beloften. In een groot aantal landen worden ar restanten en gevangenen mishandeld en gemarteld ter intimidatie of om hen bekentenissen af te dwingen. Ook wor den in sommige landen nog altijd lijf straffen opgelegd in de vorm van zweep- of stokslagen. De tiende decem ber is derhalve niet alleen een verjaar dagsviering maar vooral een dag van protest. Met de fakkeloptocht wil Am nesty aan regeringen laten weten dat zij niet zomaar misbruik kunnen maken van hun macht, en dat er overal mensen zijn die daartegen zullen protesteren. De fakkeloptocht van dit jaar staat in het teken van kinderen en jongeren. In de jaren vijftig erkenden de VN dat kin deren en jongeren een kwestbare groep vormen en bijzondere bescherming no dig hebben. Daarom werd in 1959 de Verklaring van de Rechten van het Kind opgesteld. Aanvankelijk telde de ze verklaring 10 eenvoudige artikelen, zoals het recht op onderwijs, eten en- huisvesting. Kinderverdrag In de loop van de jaren kwamen er arti kelen bij. Want welke rechten hebben kinderen in oorlogssituaties? Konden kinderen zomaar te werk worden ge steld in kleine fabriekjes onder erbar melijke omstandigheden of konden kinderen worden gedood om hun orga nen te verkopen? Iedere keer kwam er wel weer een artikel bij, omdat deze zo kwetsbare groep zo makkelijk kon wor den uitgebuit. Vijf jaar geleden trad het VN-verdrag inzake de Rechten van het Kind in werking. Bijna alle landen heb ben dit Kinderverdrag, zoals het in de volksmond heet, inmiddels onderte kend. Het kent meer dan 50 artikelen. Onder andere door middel van voorbe drukte kaarten wil Amnesty kenbaar maken dat wat hen betreft ook de men senrechten van jongeren van twaalf tot achttien jaar eerbiedigd dienen te wor den. Amnesty wil dat het ophoudt met de mishandeling en moord op kinderen door politie en andere autoriteiten. Want ieder kind heeft recht op de toe komst! aim l/an Weadestraat 63 3701 CA Soest Tel. 02155-12424 Je kunt je bromfiets nog zo degelijk op slot zetten, dieven hebben daar vaak lak aan. Dat bleek wel in het afgelopen weekeinde toen tenminste drie snor- of bromfietsen werden ontvreemd. Op zaterdag werd er één weggehaald vanaf een perceel aan de Middelwijk- straat. De snorfiets is eigendom van een zeventien-jarig meisje. Een evenoude jongen raakte zondag zijn snorfiets kwijt, die hij goed afgesloten had ge stald bij sporthal Beukendal. Op de Ou de Utrechtseweg was zaterdag ook al de bromfiets van een achttien-jarige Soes- ter ontvreemd. Daarentegen vond de politie vrijdag een rode bromfiets op de Kolonieweg. Nog niet bekend is aan wie het voertuig toehoort. Maandag j.1. zijn de glas- en papierbak ken op twee lokaties aan de Weegbree straat verplaatst naar het winkelcen trum Smitshof: hoek Smitsweg/Weeg- breestraat en parkeerterrein achter Al- bert Heijn. Bij een aanrijding op de Van Weede-j. straat raakten vorige week twee auto's flink beschadigd. Het ongeluk ontstond doordat een 61-jarige Soester plotse ling afremde, waardoor zijn "achterlig ger", een 50-jarige vrouw uit Bunscho ten, achterop zijn auto reed. De Soester remde overigens omdat vóór hem een onbekend gebleven automobilist op zijn remmen ging staan. "Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot..." De oude psalmtekst is volgens sommigen heel wel van toepassing op de wederingebruikneming van het kerkgebouw van de Open Hof, dat na een maandenlange verbou wing eindelijk af is. Met een feestelijke kerkdienst vieren her vormden en gereformeerden in Soest-west aanstaande zondag morgen (11 december) de terug keer naar het gezamenlijke "eigen huis". In de afgelopen maanden is het kerke lijk centrum grondig onder handen ge nomen; de kerkgangers* genoten in de tussentijd gastvrijheid bij de (katholie ke) Joanneskerk in Overhees. De dienst van komende zondag begint om 10.00 uur, zodat de Open Hoffers - die de af gelopen maanden ongebruikelijk vroeg uit de veren moesten omdat ze al om 9.15 uur in de Joanneskerk werden ver wacht - een poosje langer in bed kunnen blijven. Hoe branden ongetwijfeld hun genegenheên om zich dus aanstaande zondag uitgeslapen onder het gehoor te begeven van de beide predikanten van de Samen-op-Weg-gemeente de Open Hof, ds. Jan Peter Schouten en ds. Rik Radstake, die in gepaste eendracht de dienst zullen leiden. De officiële overdracht van het ver nieuwde kerkgebouw vindt - met enige toeters en bellen - overigens al plaats tij dens een bijeenkomst voor genodigden op vrijdagavond 9 december, waar o.a. de talrijke professionele en minder pro fessionele medewerkers aan de verbou wing in het zonnetje worden gezet, ge volgd door een receptie. Daarmee is de serie feest-bijeenkomsten overigens nog niet af, want op zaterdag 17 decem ber is er, van 10.00 tot 13.00 uur, een "open huis" voor alle belangstellenden. Sinds Pinksteren hebben de Open Hof- gangers (in principe 2700 "zielen", ver deeld over 1135 "pastorale eenheden") hun-toevlucht moeten zoeken bij de Joannesparochie, omdat het uit 1971 stammende kerkgebouw aan de Veen besstraat - dat in 1983 al voor'de eerste keer werd verbouwd - niet meer vol deed. Niet alleen was de kerkzaal te klein, maar er waren ook problemen met de ventilatie en de akoestiek en bo vendien was er behoefte aan meer ruim te, zoals een crèche en een consistorie (kerkeraadskamer), die door de week als spreekkamer kan worden gebruikt. Akoestisch plafond De kerkzaal is aanzienlijk vergroot: de westelijke wand is zes meter opgescho ven en het dak is twee meter omhoog gebracht. De zaal is nu helemaal wit ge- stuct en voorzien van een akoestisch plafond en een nieuwe luchtbehande lingsinstallatie. Op de voormalige patio zijn twee kleinere zalen gerealiseerd (8 x 8 en 7 x 5 meter) en in het voorbijgaan is ook groot-onderhoud gepleegd aan het schilderwerk en de kozijnen. Ook het interieur is drastisch aangepakt. Er is een geheel nieuw liturgisch centrum, de geluidsinstallatie is ook nieuw en dat geldt ook voor de stoelen in de kerkzaal en de tafels in de ontvangstruimte. Op het fietspad van de Soesterbergse- straat zijn maandag twee bromfietsers tegen elkaar gebotst. Een 25-jarige vrouw uit Soesterberg reed volgens de politie niet voldoende aan de rechter kant op het gedeelte waar tweerich tingsverkeer geldt. Van de andere kant naderde een 43-jarige Baarnaar: boem. De vrouw klaagde over hoofdpijn en had schaafwonden in haar gezicht. De man had schaafwonden op zijn arm en ging naar huis met een gekneusde schouder. Financieel gezien kwam er voor deze operatie heel wat kijken. In totaal kost de verbouwing 845.000 gulden. Daar komt voor het interieur nog eens 125.000 gulden bij, zodat het geheel uitkomt op 970.000 gulden. Het mil joen wordt zelfs overschreden als men de kosten van het achterstallig onder houd (ca. f 65.000) erbij telt. 'Eigen middelen' Gelukkig staan er aan de "debet-zijde" ook een aantal ruime bedragen, afkom stig van diverse instanties: de hervorm de gemeente van Soest betaalt f 321.000, de gereformeerde kerk van Soest doet f 295.000 in het potje. De fi nanciële actie die in het afgelopen voor jaar werd gehouden onder de Soester kerkgangers leverde f 205.000 op en verder zijn er nog inkomsten te ver wachten uit andere bronnen. Zo komt de (landelijke) hervormde kerk met een Het liturgisch centrum van de ver nieuwde Open Hof. Foto: Goos van der Wilt schenking van f 50.000 over de brug, de (landelijke) gereformeerde kerken houden het bij een renteloze lening van f 75.000, andere landelijke sponsors le veren 10.000 .gulden en de oud-pa- pier-actie brengt f 15.500 in het laatje, totaal: f 971.500. Het grootste deel is dus afkomstig uit "eigen middelen" van de plaatselijke kerken, waarvoor overi gens jarenlang is gespaard. In de interieurkosten is niet begrepen de vervanging van het orgel. De Open Hof doet het voorlopig met het kooror geltje uit de Wilhelminakerk in Soest- zuid, maar de orgelcommissie is nog driftig op zoek naar een ander instru ment (nieuw of tweedehands). Voor het orgelfonds is inmiddels al een aardig potje gekweekt. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Beide kerstdagen sfeervol dineren bij De Soester Duinen. Wij serveren kerstmenu's vanaf 72,50 p.p. En ook dit jaar weer in ons speciale restaurant een uitgebreid fondue-gourmet en steengrill kerstbuffet 62,50 p.p. Voor reserveringen: Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739. Fax 02155-25961 Het klopt natuurlijk niet dat inbrekers zomaar ergens binnenvallen zonder te kloppen. Helemaal niet als ze vervol gens een klopboormachine meenemen. Dat gebeurde donderdagnacht bij een wegenbouwbedrijf dat op de hoek van de Koningsweg en de Clemensstraat een vestiging heeft. De inbrekers kwa men binnen via een raam en ontvreem den tevens een fax/telefoon. Het Anti-discriminatie bureau Amers foort (ADB) krijgt vierduizend gulden van de gemeente Soest. Het betreft een éénmalige subsidie voor 1994. Het college heeft dat vorige week beslo ten. De gemeenteraad had eerder al ne genduizend gulden beschikbaar gesteld aan het ADB. Dit om activiteiten te ontplooien in Soest ter bestrijding en voorkomen van discriminatie. Het college wil die projecten en de re sultaten ervan vóór 1 juli 1996 evalue ren om te kunnen bepalen of de structu rele subsidie van negenduizend gulden moet worden voortgezet. "Allen die zich in Nederland be vinden worden in gelijke gevallen gelijk behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertui ging, politieke gezindheid, ras, ge slacht of op welke grond dan ook is niet toegestaan." Zo luidt artikel 1 van de Grondwet. Om deze tekst draait eigenlijk alles in de tentoonstelling "Gelijk in een wereld van verschil" van de Anne Frank Stich ting, die sinds vorige week in de grote hal van het gemeentehuis aan het Raad huisplein te zien is. De tentoonstelling bestaat uit tien onderdelen, waarin "ac tuele situaties" - met name voor jonge ren - worden uitgebeeld: een abri, een winkel, een monument, een geschiede nislokaal, een leestafel, een sportveld, een discotheek, een gemeentehuis, een uitzendbureau en een schoolplein. De expositie is naar Soest gehaald door het comité "50 jaar Bevrijding", waar van het in feite de eerste activiteit is. Vandaar dat comitévoorzitter Günther Plomp de gemeente bedankte voor de medewerking, ruimtelijk en financieel. Hij stelde overigens dankbaar vast dat veel scholen, verenigingen, kerken en particulieren van plan zijn om bij de or ganisatie van de jubileumviering van de bevrijding in Soest de handen uit de mouwen te steken. Blauwe ogen De tentoonstelling werd vrijdagmiddag officieel geopend door burgemeester De Widt, samen met een van de leerlin gen van de Desmond Tutuschool, Es- meray -Tosun uit groep 8. De burge meester en Esmeray probeerden samen de "disco" van de tentoonstelling bin nen te komen, maar de burgemeester mocht er niet in omdat hij blauwe ogen, kort haar, schoenen groter dan maat 37 en een lengte van meer dan 1.60 meter had en bovendien van het mannelijk ge slacht was. "Sorry, alleen voor leden" was te lezefi op het mededelingenpa neel. Esmeray mocht wél naar binnen! De Widt wees er in zijn toespraakje op dat vrijheid en gelijke behandeling elke dag opnieuw "bevochten" moeten wor den, thuis en op school, op het sport veld en in de disco. "Het komt niet van zelf dat je niet discrimineert, maar el kaar respecteert." Eerder had Karen Peters namens de Anne Frank Stichting erop gewezen dat de reizende tentoonstelling de bezoe kers, en dan vooral de schooljeugd, niet alleen wijst op het verleden, maar ook op het heden en de toekomst. "De na zi's geloofden dat er verschil in gelijk waardigheid tussen de mensen was, en dat leidde ertoe dat hele groepen wer den vervolgd en vermoord." Verschil Ook na 1945 duurde het nog lang voor dat iedereen gelijk behandeld werd, al dus Karen Peters, die het voorbeeld noemde van een schooljuf die in 1953 Burgemeester De Widt en Esmeray Tosun proberen de "disco" binnen te komen; rechts Karen Peters van de An ne Frank Stichting. Foto: Goos van der Wilt ontslagen werd omdat ze ging trouwen. "De wet maakte verschil tussen goede mensen." Over artikel 1 van de Grond wet merkte ze nog op dat de Centrum- Democraten en de Centrumpartij '86 deze bepaling juist uit de Grondwet wil len halen. "Ze streven naar ongelijke behandeling van allochtonen en ande ren." Directeur Ans Mann van de Desmond Tutuschool vertelde van de ontroeren de momenten tijdens de recente her denking van de "33 van Soesterberg", waarin de scholieren een actief aandeel hadden gehad. De kinderen zelf zongen vervolgens een Turks lied, over het ver driet van vrouwen over de oorlog, waarin hun mannen ver weg moeten meevechten. De "interactieve" tentoonstelling (compleet met videofilms en diverse technische grapjes, en er hoort ook een speciale onderwijskrant bij) is de hele maand december nog te zien. Hoewel de hal van het gemeentehuis ongeveer de laatste piek in Soest is waar men spontaan jongeren zal aantreffen is de expositie speciaal voor scholieren be doeld. Er is bovendien geen andere plek die genoeg ruimte biedt.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15