tajema: "Er valt hier nog te verdienen" olitici en sport keuren convenant goed iportraad blijft zoeken ïaar nieuwe voorzitter Eerste revanche voor Soest op SDO Geen constant spel van Smeeing/BDC Bekersuccessen voor Stam/SoYoCo Grootste nederlaag dames Red Stars sinds drie jaar OENSDAG 7 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 19 Veinig tot geen financiële ruimte voor sportverenigingen rainer VVZ'49 ziet verlenging contract wel zitten [huisnederlaag blauw-witten na uitzege vergeten VOETBAL zondag BASKETBAL ZAALVOETBAL SEC krijgt pittige tegenstander in derde bekerronde Sluitingstermijn grassportvelden weer vastgesteld Riante voorsprong (17-10) kan spanning niet verbannen: 18-16 HANDBAL Herenteam dwarsboomt wederom ploeg uit derde divisie: 3-2 VOLLE YB AL '°e ^l,kken- maar hel is een redelijk compromis gewor- Met die woorden vatte Cees Verkerk de onderhandelingen tussen Vereniging Sportraad Soest (VSS) en de gemeente samen over het .■uwe convenant. De lijst van afspraken is vorige week zowel door de litieke commissie sport als de ledenvergadering van de Sportraad met stemming ontvangen. Dat betekent dat niets de gemeenteraad in de staat om het contract' volgende week donderdag vast te stellen. diger een kortere periode af te spreken. De kerntakendiscussie is nodig om te bepalen op welke uitgaven de gemeente de komende jaren moet bezuinigen. Hieraan valt niet te ontkomen, omdat :t krijgt een geldigheidsduur van twee ir. Het VSS-bestuur had liever een nvenant voor vier jaar afgesloten, aar met het oog op de kerntakendis- ssie achtte de gemeente het verstan- Vereniging Sportraad Soest (VSS) eft nog steeds geen nieuwe voorzit- De huidige bestuursleden voelen niets voor óm op de stoel van de lorzitter te gaan zitten en daarom is sportclubs nogmaals gevraagd in ei- n gelederen te zoeken naar een kan- daat. vacature ontstond begin oktober en René van Zee plotseling naar Oos- nrijk verhuisde. Sindsdien heeft zich uwelijks een potentiële opvolger ge- eld, zo bleek donderdagavond tijdens ledenvergadering van de Sportraad, •lgens bestuurslid Dik Stroband imt het erop neer dat de praeses één tot twee dagdelen per week (meestal 's avonds) moet besteden aan het uitoe fenen van zijn functie. Het bestuur van de VSS vergadert tenminste één keer per maand. Daarnaast onderhoudt één van de bestuursleden wekelijks contact met de afdeling sport en wordt één keer in de drie maanden overleg gepleegd met de sportwethouder (Ries van Log- tenstein). Zo lang er geen nieuwe voorzitter is ge vonden, zal Cees Verkerk de vergade ringen van de VSS leiden. De overige taken van de voorzitter worden per toerbeurt door de bestuursleden waar genomen. het rijk de subsidies voor de gemeenten zonder streekvoorzieningen drastisch verlaagt. Ook Soest moet de komende jaren trapsgewijs inleveren, waardoor de gemeente uiteindelijk op jaarbasis vier tot vijf miljoen gulden minder te besteden krijgt. De sportsector moet vanaf 1 januari 1996 sowieso al bezuinigen. De ge meente heeft de sport een taakstelling van 128.400 gulden opgelegd. Het be stuur van de VSS realiseert daarvan 22.000 gulden door minder te ontvan gen voor administratieve ondersteu ning en presentiegeldvergoeding. Investeringen De sport zit, zo lijkt het, toch al in de hoek waar de klappen vallen. In 1995 is geen cent beschikbaar voor nieuwe in vesteringen. Toch krijgen de verenigin gen binnenkort een wensenlijst toege stuurd, waarop ze noodzakelijke inves teringen voor de jaren 1995-1996 kun nen invullen. Die lijst moet vóór 15 ja nuari a.s. zijn geretourneerd, waarna het bestuur van de Sportraad een prio riteitenlijst opstelt. De ledenvergade ring zal in februari die lijst vaststellen, waarna die vóór 1 maart 1995 bij de ge meente moet worden ingeleverd. Het VSS-bestuur adviseerde zijn leden vorige week al zo min mogelijk investe ringen voor nieuwe voorzieningen op te voeren. Alleen als kan worden aange toond dat de investering uiterst nood zakelijk is, kunnen er misschien midde len voor worden vrijgemaakt. Verkerk: "De verenigingen zullen zelf een be langrijke rol moeten vervullen om de noodzaak aan te geven van die investe ringen." Het bestuur van de VSS kan hierin alleen maar een adviserende functie uitoefenen. Niettemin zal worden gepoogd om bij de behandeling van de voorjaarsnota van 1995 extra gelden vrij te maken voor de sport. In de voorjaarsnota stelt de gemeente jaarlijks een variabel be drag beschikbaar uit overschotten en/of de algemene reserve. De voor jaarsnota kan worden gezien als een soort 'tussenbegrotinkje', waarbij al leen geld wordt gegeven aan doelein den die voldoen aan de stringente voor waarden van de zogenoemde drie O's (onvoorzienbaar, onuitstelbaar en on ontkoombaar). Gelijkwaardig In het convenant sport is overigens, in tegenstelling tot wat deze krant vorige week meldde, niet opgenomen dat sportclubs een gelijkwaardige accom modatie moeten terugkrijgen als ze door de gemeente worden gedwongen te verhuizen. Dat is wel de intentie, maar niet vastgelegd en biedt dus geen garanties. Wel zijn schriftelijke afspra ken gemaakt over de hoogte en voor waarde van vergoeding van eigen inves teringen van clubs in de accommodatie. Volgens Verkerk van de VSS zijn ver plaatsingen van sportterreinen voorlo pig echter niet aan de orde. irk Bajema staat er niet afwijzend tegenover om zijn contract met VZ'49 met één seizoen te verlengen. Dat heeft de trainer desgevraagd eegedeeld na de 5-4-zege van zijn ploeg op SVM Boys. Het bestuur uigt zich binnenkort over de vraag of het na twee jaar al dan niet wil oorgaan met de Amersfoorter. Ad-interim voorzitter Henk van der Pol ilde daar zaterdag inhoudelijk nóg niet op reageren. Bajema liet niet het hterste van zijn tong zien, maar maakt er geen geheim van dat hij wil ijven. waarde is natuurlijk dat de nieuwe spe lers bij WZ'49 passen, anders moetje VOETBAL zaterdag ze er niet bij nemen." Kortom, Bajema zou natuurlijk best met WZ'49 naar de KNVB-regionen willen promoveren. En het lijkt on waarschijnlijk dat de clubleiding dat in de jaren tachtig prijsgegeven terrein niet zou willen heroveren. Bajema's collega Van der Linden van SVM Boys had zijn contract toevallig vorige week al verlengd. Dat mocht niet baten tijdens het bezoek aan de Eem- ,en belangrijke factor is hoe het klikt ssen de spelersgroep en de trainer. De menwerking en het vertrouwen zijn er 'g steeds. Het contact is goed, al kun je niet iedereen naar de zin maken, aar dat geldt overal. We hebben drie ken geleden een gesprek gehad tus- n de begeleiders en de groep. Er is mij :ts gebleken dat er wat aan de hand u zijn." ïjema droeg vorig seizoen bij aan het rste kampioenschap in meer dan intig jaar. De promovendus staat nu de sub-top van de hoofdklasse. "De aliteit gebiedt te zeggen dat we tot op dag van vandaag niet met de basis :bben kunnen spelen. Gelukkig heb- :n we spelers tot onze beschikking uit tweede dat bovenaan staat. Maar ér ilt hier nog wat te verdienen." ersterking ijema beseft dat een verdere samen- rking met WZ'49 voor een niet on- langrijk deel afhangt van de visie van t bestuur. "En die ken ik niet. Er zijn )g wat zaken die verbeterd moeten arden. En in de breedte moet je ver- :rking hebben, wil je meer armslag ijgen. Deze groep heeft genoeg in zich n een belangrijk woordje mee te spre- :n in de hoofdklasse, maar je hebt spe- s met individuele kwaliteiten nodig e de boel kunnen opkrikken. Dat is en verwijt naar de groep, maar een liteit die voor elke club geldt. Voor- Ook volgend seizoen zou Sjirk Bajema best wel in de dug-out van V VZ '49 willen zitten. Het clubbestuur gaat binnenkort met de trainer om de tafel zitten. weg. Toch bewees. WZ'49 z;ich zater dag ondanks de 5-4-zege een slechte dienst. In de eerste helft'werd SVM Boys opgerold (4-1) en toen het kort na rust 5-1 werd leken de Soesters op weg naar een monsterzege. Het pakte an ders uit. In de laatste minuut werd het zelfs 5-4. Na tien minuten was het al 3-1 door twee doelpunten van Cees-Jan de Vries en één treffer van Gerard Becker. De Vries maakte er later 4-1 van. Zijn naamgenoot (Willem) zal overigens voorlopig niet in actie komen. Zijn bles sure oogst ernstig. Het zag ernaar uit dat WZ'49 in de tweede helft het publiek op zijn wenken zou bedienen. Joep Ak kerman schoot binnen vijf minuten nummer vijf in de touwen en daarna kwamen de Soesters regelmatig door. In een kwartier tijd werd WZ'49 ech ter zes keer al dan niet terecht afgevlagd voor buitenspel. Daarnaast lieten Dik Lam en Cees-Jan de Vries twee dotten van kansen liggen. Daarop scoorde SVM Boys nog drie keer in het laatste kwartier. Ton Wolfsen hielp de gasten aan de tweede treffer door de bal via Mare Brouwer binnen te schieten. Bij 5-3 werd een Maartensdijker niet tijdig aangepakt en bij 5-4 stonden Brouwer en zijn voltallige muur volledig voor aap. De bal passeerde de muur aan de linker kant en verdween in de rechter hoek, iets waar zelfs F-pupillen zich voor zouden moeten schamen. Positief Bajema: "In de eerste helft hebben we fel en goed geconcentreerd gespeeld. Maar het gemak waarmee we de kansen weggeven, is typisch WZ'49. Toch vind ik het de kracht van SVM Boys dat ze ook na 5-1 positief bleven voetbal len. Ze gaven de kansen niet weg, die moesten we zelf creëren. Een nare bij smaak? Ach, je hebt twee punten en daar gaat het toch om." Ha acht wedstrijden was de buit pn zeven punten nog karig voor pest, Nu, drie duels later, heeft de fomovendus er twaalf. In de eer- 'return' kregen de blauw-wit- i hun eerste revanche. Na eerder i de Bosstraat-Oost met 0-2 te ibben verloren, won Soest dit- jaal met 0-1 van SDO. jjfiest zit in de lift, al kan Dick Schinkel ■zeker van zijn dat zijn selectie door Bffiiorsingen wordt ondermijnd. Martijn Stalenhoef krijgt komende zondag ver plichte rust, René van den Deijssel zit dan zijn tweede wedstrijd uit, Paul van der Grift krijgt één wedstrijd en Bart Aarts mag twee duels niet meedoen. Het is te hopen voor Schinkel dat in elk ffival Van der Grift er zondag tegen HVC nog bij is. De Amersfoorters heb ben niet de best voetballende ploeg, maar weten wel uit welk vaatje ze moe ten tappen. Bij Soest zijn dat uitgere kend Stalenhoef, Van den Deijssel en Van der Grift, van wie de eerste twee er sowieso niet bij zijn. Daarnaast wordt Raymond Brandes geplaagd door een i 'blessure. Hij was er zondag tegen SDO ook niet bij. Na een rustig begin was het Soest dat de toon zette. Tegen de wind in werd goed jmbinerend het doel van de Bussum- lers gezocht. Halverwege de eerste ïlft vond Luits Houkes bij een vrije ap het hoofd van Wilfred Janmaat. De ioelman redde in een reflex en werkte Ie bal via de lat over het doel. Daarna ;opte Maurice d'Aquino de bal uit een rije trap van Ferenc Kleihegris voor- ings. Deze twee spelers speelden el- aar even later weer de bal toe. d'Aqui- io kreeg de bal via een tegenstander te ug en lepelde de bal over de doelman: 1-1. SDO kwam toen pas in de buurt an Gerard van de Bedem, zonder ove- igens echt gevaarlijk te worden. Nog voor rust moest de SDO-verdediging twee keer bij de les zijn. Offensief Met de wind in de zeilen perste Soest er direct na rust een offensief uit. Kleine- gris kreeg een kans, maar treuzelde te lang en verdiende niet meer uit dan een hoekschop. Die werd genomen door Paul Hilhorst, waarna Janmaat de bal rakelings naast het doel kopte. Na één tegenstoor van SDO schoot Van der Grift uit een vrije trap over. Even later kon hij de wedstrijd beslissen. d'Aqui no omspeelde de doelman, maar werd gevloerd. Van der Grift schoot vanaf elf meter naast. SDO putte moed uit deze meevaller en drong sterk aan. Van Dinter passeerde Van de Bedum, maar Bart Aarts bracht redding in de doelmond. Aan de andere kant kreeg de ingevallen Peter van de Berg een kans. Met een listig tikje werk te hij de bal langs de doelman en de ver keerde kant van de paal. Massaal zocht SDO in de slotfase de aanval, al werd de bal daarbij te veel door het centrum gedirigeerd. Niette min moest Van de Bedem alert blijven bij inzetten van Van Dinter en Bernd. Doordat SDO alles-of-niets speelde, kreeg Soest ruimte geboden, maar d'A quino en Van den Berg stuitten op de doelman. Daardoor was de spanning tot het laatste fluitsignaal van scheids rechter Meijer te snijden. Tegen de gedoodverfde kampioen Prisma College 3 viel er voor de dames van The Red Stars weinig eer te behalen. De Utrechters ble ven in de elfde wedstrijd ongesla gen ten koste van de Soesters. Met 52-29 leed de plaatselijke promo vendus de grootste nederlaag in drie jaar. Hoewel Prisma College 3 volkomen verdiend zegevierde, was de eindstand enigszins geflatteerd. De vaste spelver- deelsters Nancy de Kruyf (niet hele maal fit) en Yvonne Hurenkamp (snel in foutenlast) waren beperkt inzetbaar. Daarnaast mislukte het experiment van een nieuwe aanval in de eerste helft. Red Stars hield het normaliter veel sco rende Prisma College met een zone- verdediging aardig in bedwang, maar kwam zelf nauwelijks tot scoren. Dat kwam voornamelijk door de onbeken de aanval en deels door veel ballen on der het bord te missen: 21-10. De marge werd door Prisma College, dat een redelijk goed schot had en in de afwerking ook een tikkeltje meer geluk had dan Red Stars, verdubbeld (52-29). In die fase lieten Desiree van Roomen-van den Breul en Hélène Vij verberg, ondanks dat ze tot dusver wei nig wedstrijdritme opdeden, goede din gen zien. Zodat Red Stars, dat met vier van de dertien andere ploegen in de markt is voor de tweede stek, toch een winstpunt meenam naar Soest. Om bij de laatste acht van het beker toernooi te komen, zullen de zaalvoet ballers van SEC hoofdklasser Sint Boys moeten verslaan. De Soesters ontvangen Sint Boys, dat in de vorige ronde met 5-1 van Bussum won, op maandag 2 januari in Sporthal Beukendal. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Na afloop van dat duel staat Firtina'93 (IA) tegenover Olympia'25 dat in 1B uitkomt en de achtste finale bereikte ten koste van Radiostad (2-12). Op papier heeft Firtina'93 daarmee de meest gun stige loting achter de rug van de drie overgebleven Soester clubs. DVS/Lazy Louis moet op woensdag 4 januari naar Naarden. Het lot koppelde de Soesters aan NVC. De ploeg die in de tweede ronde Ab's Fashion met 5-3 klopte, is bepaald geen onbekende voor DVS/Lazy Louis. Immers, Ronald de Rooij, Luits Houkes, Eddy Brinkman en Jan Willem van de Wint speelden ooit of spelen nog steeds voor NVC op het veld. Deze bekerwedstrijd begint om 20.00 uur. Van 6 juni tot en met 11 augustus mag volgend jaar geen gebruik worden ge maakt van de grassportvelden in de ge meente Soest. Voor de Stergrazo-oe- fenvelden geldt een betredingsverbod van 1 mei tot en met 30 juli. Elk jaar stelt het gemeentebestuur een sluitingstermijn v&st voor de grassport velden en de Stergrazo-velden. Gedu rende deze periode zal aan de velden onderhoud worden gepleegd. A-V Het was niet de eerste keer dat Smeeing/BDC een riante voor sprong uit handen dreigde te ge ven. Wellicht daarom dat de onze kerheid zondagmiddag wederom in de handbalploeg sloop. Tien mi nuten voor tijd leidde Smeeing/ BDC comfortabel met 17-10, maar de spanning keerde vlot te rug. Het tweede van Volendam kwam terug tot 17-16, alvorens Aijan Roest vanuit vrije positie met moeite de verlossende treffer op zijn naam bracht en waardoor Smeeing/BDC met de schrik vrij kwam. Ze kunnen handballen bij de Soester club, dat is bekend. Maar een constant* niveau neerzetten, dat is iets waarmee de handballers niet uit de voeten kun nen. Het zoveelste bewijs daarvoor werd zondagmiddag in sporthal Beu kendal geleverd. Een slaapverwekkende vertoning brachten Smeeing/BDC en Volendam 2 de eerste 25 minuten op de planken. Het is wat dat betreft maar goed dat de club geen entree meer heft. Een optre den, waarin Smeeing/BDC toch weer te veel kansen liet liggen en waarin Dennis de Rijk een paar keer geen zicht had op lage ballen. Maar in de laatste fase van de eerste helft kregen Guus Tourné en Charles van Zetten het op hun heupen. Zij veranderden de stand van 6-6 in 10-6, voordat de rust met 10-7 in ging. Inconsequent Ook de aanloop van de tweede helft was niet bijster goed, maar er gebeurde wel van alles. De scheidsrechters blon ken weer eens uit in een inconsequent beleid, de Volendammers raakten geïr riteerd, maakten veel overtredingen, bedienden de scheidsrechters voortdu rend van commentaar en werden regel matig bestraft met veel tijdelijke ver banningen van spelers. Smeeing/BDC profiteerde lang niet altijd van de nu merieke meerderheid en slaagde er zelfs in balverlies te leiden in een zes-te- gen-vier situatie. Op 13-10, na twaalf minuten, was er weer even een volle bezetting en in die fase gaf Smeeing/BDC weer een dot gas. Zes minuten later was het 17-10 en konden de Soesters de wedstrijd rustig uitspelen. Volendam leek kapot te zit ten. Van Zetten kon het zich zelfs per mitteren om op 17-11 een strafworp te missen. Hij mocht hem overnemen, maar faalde wederom. Het was het mo ment waarop Volendam 2 ineens vleu geltjes kreeg, daarbij niet in de laatste plaats geholpen door de gastheren. Twee 'pingels' betekenden 17-13. De verdediging van Volendam 2 krijgt bezoek van Wim Steenbakkers. Foto: Goos van der Wilt Twee breaks, waarvan de laatste resul teerde in een nieuwe zeven meter worp, hadden 17-15 tot gevolg en ineens had Smeeing/BDC weer reden om nerveus te worden. Onzekerheid Het was aan het spel af te lezen dat de onzekerheid in de gelederen sloop. Tourné geselde de paal, Wim Steen bakkers schoot naast, tegen de paal en nog eens naast. Een nieuwe Noordhol landse break gooide nog meer olie op het vuur: 17-16. Op dat moment was Smeeing/BDC 45 seconden verwij derd van een benauwde zege. Volen dam gooide er een man-to-man tegen aan, waarna Tourné een geforceerde actie uit zijn hoed toverde. De doelman redde simpel, maar de bal kaatste tot buiten de cirkel. Daar stond Aijan Roest moederziel alleen, waardoor Smeeing/BDC voor een kater bleef be spaard. Winst was hard nodig voor de Soesters die na vier wedstrijden nog maar één overwinning op zak hadden. Wellicht dat dit tweede succes de ploeg de juiste weg wijst. Al zullen de handballers dan tijdens de wedstrijden constanter voor de dag moeten komen. En weer sloegen de heren van Stam/SoVoCo toe. Voor de twee de keer werd een ploeg uit de der de divisie (eerst Armixtos, nu Al- terno) uit het nationale bekertoer nooi gemept. Met moeite, maar toch. Twee uur lang hielden de volleyballers het publiek in de ban: 15-13, 12-15, 15-9, 5-15 en 15-13. Zoveel toeschouwers als bij de dames waren er niet, maar Bram Muijs en zijn mannen deden wederom aan klanten binding. Als promotieklasser spreken de heren kennelijk voor de buitenwacht nog niet zoveel aan als de dames die zo succesvol zijn in de eerste divisie, maar als het zo doorgaat, duurt het niet lang meer of Stam/SoVoCo is ook bij de he ren weer op divisieniveau vertegen woordigd. Dat lijkt zeker geen utopie. De koplo per is weer bijna op volle oorlogssterk te, nu Ron Goethals met goed gevolg zijn rentree heeft gemaakt. Twee weken geleden werd nog gevreesd dat zijn her stel van een spierblessure meer tijd zou vergen, maar in de vijfde set bewees de aanvoerder zijn waarde voor het. team. Als vervanger van Coen Werkhoven, die nog steeds met zijn knie sukkelt maar de laatste punten voor de derde set binnensloeg, kwam Goethals in de eindfase van de vierde set terug. Die set was toen al verloren (het werd 5-15), maar in de beslissende rally-point serie stond Goethals als vanouds te volley ballen. Met 15-13 won Stam/SoVoCo de 'thriller' en plaatste het zich voor de derde ronde. Daarin is overigens Bosta/ The Smash uit Castricum de tegenstan der. De eerste divisionist komt op 7 ja nuari naar De Bunt. Muijs kan zich ook gelukkig prijzen met de terugkeer van Jan Visser die eind vo rig seizoen aanvankelijk voor het twee- De jeugdige Sander Rasker draagt een steentje bij aan de bekerzege op Alterno. Stam/SoVoCo bereikte de derde ronde van het nationale toernooi. de team had gekozen. Visser speelde zaterdag sterk. Met uitzondering van de vierde set stond de wedstrijd tegen Alterno bol ,van de spanning. Om en om wonnen de Soesters en de Apeldoorners hun setje. In de laatste beurt werden de punten eveneens om de beurt opgeëist. Tot 10-10. Toen sprong Stam/SoVoCo naar 13-10, werd het 14-13 en zorgde Arno van Eekeren met een blok voor het laatste punt. Dames Met aanzienlijk meer gemak hadden de dames zich woensdag al geplaatst voor de derde ronde. Derde divisionist Fa cit/ Gemini werd de eerste drie sets be streden met dezelfde opstelling als waarmee Stam/SoVoCo vier dagen eerder een 2-0-achterstand tegen Ab coude had omgebogen in een 2-3-zege. De Hilversumse dames dachten in de eerste set nog aan een sensatie, toen ze de voorsprong van Stam/SoVoCo on gedaan maakten en met 15-12 wonnen. Daarna scoorde Facit/Gemini per set niet meer dan vijf punten. De dames van Stam/SoVoCo zijn ove rigens al zeker van een plek in de halve finale van de regio noord/west/mid den, omdat ze zijn vrijgeloot. De eerste ronde hadden ze ook al overleefd zon der te spelen, omdat Dupaco/Leos zich had teruggetrokken.

Soester Courant | 1994 | | pagina 19