En dit zijn de knallers van deze week: 98 CKXX) Coalitiefracties geven geen krimp: rondwegplan staat recht overeind HOOIJER VUURWER Gemeente onderhandelt over KA Mavo Ondanks felle protesten van insprekers Voor de tegenstanders is élke rondweg totaal onbespreekbaar Bos en Duin f>. DE HAVENZANGERS Drukkerij Brink 3 Actueel 4 Varia 13 Actueel 17 Soesterberg 15 Op Soest 19 Sport Johma farmersalade yoghurtdrank HYPOTHEEK? 25 COLT 1.3 GLi MATCH auto smeeing Bomvolle tribune tijdens commissievergadering zaterdag 10 december HET VLEESCENTRUM 'Geen paniek na ultimatum Van Doorn' Winkeldievegge van 15 betrapt en later aangehouden Winkelkring: rondweg oké DE VUURWERKFOLDER IS UIT! J^Van Breukelen 5 Vast-goed Mogelijke huisvesting voor Shot en andere verenigingen C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT A MITSUBISHI 2.400,- VOORDEEL Van 29.395,- Voor 26.995,- In een marathonzitting die tot bijna middernacht duurde heeft de politie ke meerderheid van Soest vorige week het omstreden plan voor de aanleg van een rondweg - preciezer: "omleidingsroute voor de Van Weede- straat" - omarmd. De coalitiefracties van VVD, CDA en PvdA betuig den hun steun aan het Collegevoorstel, ondanks de felle protesten van de andere fracties en een aanzienlijk aantal insprekers. De gemeentelijke plannenmakers kunnen dus doorgaan met voorbereidingen voor de aan leg van de 1400 meter lange "Buitenbrink". De bijeenkomst was na een uitvoerig rondje insprekers, die van wethouder Pieter ten Hove allemaal uitgebreid hun gang mochten gaan, al een eind op streek toen de politiek zelf pas aan de beurt kwam. Vooral Harry Witte (Ge meentebelangen Groen Soest) weerde zich fel en sprak over "een grof schan daal", omdat de Structuurvisie volgens hem een wassen neus is gebleken en ook het bestemmingsplan Landelijk Gebied werd opgeofferd aan een "duur spel letje". "Het is erg triest dat het College meent dat er wel een weg door de pol der kan, en dat allemaal omdat de Wal deck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan weer open moeten." Volgens Witte was het Collegevoorstel "mank", omdat het opeens over de Van Weedestraat bleek te gaan. Vooral de WD kreeg van onder uit de zak, omdat die onder het vorige College wél een fietspadenplan (1,5 miljoen) van tafel veegde omdat ze dat absurd vond, maar nu met het grootste gemak zo'n 20 mil- I joen op tafel wilde leggen voor de om streden rondweg. Niet minder fel was Jan Visser (Groen- Links-PS), die overigens voorspelde dat het plan net zo onhaalbaar zou zijn als de Centrumplannen van destijds. Hij benadrukte dat Soest oök in de in tergemeentelijke Structuurvisie in het ecologische scenario was opgenomen en wilde wel eens weten wat er sinds de vaststelling van het Structuurplan nu ei genlijk veranderd was. Het bij de Col- lege-onderhandelingen afgesproken "onderzoek" naar de rondweg (waar mee hij destijds instemde) had volgens hem niet plaatsgevonden en hij voor spelde dat de provincie nimmer ak koord zou gaan met het plan. Visser toonde zich verbolgen over de "lacherigheid" waarmee het College de eerste 900 bezwaarschiften had afge daan. "Als u zelf 900 handtekeningen achter uw plan had zou u er zielsgeluk kig mee zijn..." Sinds zijn vertrek als wethouder was het R.Ó.-beleid van Soest volgens hem een "chaos". Referendum D66-woordvoerder Loet Jansen be- Niet minder dan 15 insprekers voerden - sommigen aanzienlijk langer dan de voorgeschreven vijf minuten - het woord aan het begin van de vergadering van de raads commissie Ruimtelijke Ordening. De Soester raadzaal puilde weer eens ouderwets uit met "morrend volk", want de bijna 200 opge trommelde burgers konden lang niet allemaal een zitplaats vinden en hoorden een aanzienlijk deel van de bijeenkomst staande aan. Het deed dan ook merkwaardig aan dat de niet eens voltallige commissie - ne gen man/vrouw sterk - de 24 stoelen geheel voor zichzelf hield. De zitting nam zoveel tijd in beslag dat alle overige agendapunten vooruitgeschoven moesten worden naar een extra verga dering op 8 december. Vrijwel alle insprekers verklaarden zich om uiteenlopende redenen mordicus tegen de aanleg van de rondweg, zoals het College die heeft gedacht: vanaf de Dalweg over de brandweer achter de Brink om over de .Stadhouderslaan naar Braamhage. Slechts drie burgers braken een lans voor het Collegevoor stel, dat immers beoogt het sluipverkeer door de wijk Soestdijk te verminderen. De bewoners van o.a. de Prins Hen driklaan en de Hellingweg meenden echter dat het evenwicht uit het plan verdwenen was. "Het College focust te veel op de rondweg," aldus een van hen, "en dat is gevaarlijk." De twaalf anderen - met een grote aan hang op de volgepakte tribune - lieten er geen misverstand over bestaan dat de rondweg (élke rondweg) feitelijk totaal onbespreekbaar is. Meermalen werd verwezen naar de Structuurvisie, die onder het vorige College nog maar twee jaar geleden was aanvaard als richts noer voor de ontwikkeling van Soest in de komende 15 jaar. Daarin stond im mers dat er geen nieuwe wegen aange legd zouden worden, en huizenbouw in de polder kwam er al helemaal niet in voor. "Kladpapier", aldus een inspre ker over de Structuurvisie. Soest wereldstad? Veel nadruk werd gelegd op de land schappelijke waarde van het polderge bied en de vrees voor een "aanzuigend" effect op het verkeer van de (verstopte) A-l. Een enkeling verdacht het ge meentebestuur er zelfs van Soest te wil len ombouwen tot wereldstad, met een TGV-station ter hoogte van de ijs baan- Anderen pleitten voor een "fietsvrien- delijker" klimaat, onderstreepten dat het doorgaande verkeer slechts een fractie van het totaal uitmaakt en ver wachtten het meeste heil van een beter parkeerbeleid. Ook klonken er verwij ten over "onbehoorlijk bestuur" en toe zeggingen aan Albert Heijn, hartstoch telijke pleidooien voor het behoud van de polderlijke schoonheid en verwijzin gen naar het échec van de Centrum plannen van 25 jaar geleden.Ondanks de drukte had de vergadering - die vier uur in beslag nam - een ordelijk ver loop. Het publiek beperkte zich tot ap plaus als dat zo te pas kwam, maar hal verwege de avond - na de eerste termijn - was de tribune al sterk uitgedund. De échte volhouders zaten de bijeenkomst echter tot het eind toe uit. Café - petit restaurant Zalencentrum Bosstraat 80 - 3766 AH Soest Telefoon 02155 - 2 23 44 zaal open 21.00 uur pleitte een referendum over de rond weg. Volgens hem betekende het plan het doodvonnis voor de Brinkpolder, terwijl het betere oplossingen: afsluitin gen handhaven, parkeren uit de Van Weedestraat en flankerende maatrege len (beter openbaar vervoer, faciliteiten voor fietsers, spreiding werktijden etc. (de O-f-variant: "groener, goedkoper en gauwer gedaan") blokkeerde. Hij gispte de salami-tactiek van de coalitie, waarvan met name de WD voor de verkiezingen nog een "piepklein lusje" propageerde maar inmiddels een ideaal excuus had gevonden om de polder in te gaan. Volgens Jansen werkt de rond weg averechts voor Soestdijk en zullen andere afsluitingen (Julianalaan, Prins Hendriklaan en Albert Cuyplaan) on vermijdelijk zijn als het plan doorgaat. Maar dat soort effecten werden volgens hem door het College "verdonkere maand". Bij de tegenstanders voegde zich ook Ank Hugen, kersvers raadslid van de BAM, met "een ondubbelzinnig nee", omdat de Koningsweg al mooi genoeg is als rondweg. Ze wilde het geld liever stoppen in de aanpassing van de Ossen- damweg (of onderzoek naar het door trekken van de Koningsweg over of on der de spoorlijn Soest-UtrechtL Voor de Van Weedestraat wil de BAM wel een parkeergarage en een omleiding, maar niet door de polder. Waar dan wel bleef onduidelijk. De voorstanders hadden eveneens veel tijd nodig voor hun argumenten, en dan was Wiebe Meilof (GPV) er nog niet eens bij. Wil Stekelenburg (PvdA) deed de inspraak voornamelijk af als "stoom afblazen", maar vond dat de politiek zich moest laten leiden door realisme. hebt ons zelf gekozen," stelde ze vast in de richting van de insprekers, die zich daarmee wel erg royaal bij de PvdA-achterban lieten inlijven. De kie zers hadden gezegd: doe er iets aan, al dus Stekelenburg, maar nu zeiden ze weer: dit gaat te ver. Ze durfde overi gens de verantwoordelijkheid wel aan en pleitte voor een verdere dialoog. "Als er een betere oplossing is zeggen we dat heus wel, maar we zién 'm niet." Grommend hoorde de tribune Steke lenburg, met haar hand in eigen boe zem, zeggen "dat we allemaal twee au to's hebben", "en u geeft uw kinderen toch ook een rijbewijs?" Tenminste geprobéérd Bart Krol (CDA) wees erop dat zijn partij in het verkiezingsprogramma de mogelijkheid van nieuwe wegen al had genoemd en dat de partij aan haar kie zers verplicht was om - "soms tegen de publieke tribune in" - bij almaar groeiend autoverkeer over een oplos sing na te denken. Van betere fietsvoor- zieningen verwachtte hij niet veel - "we lopen in dit dorp bepaald niet achter" - en hij beperkte zich verder voorname lijk tot de CD A-plannen voor de weg buitenom langs de spoorlijn, waarnaar het College wel wil kijken. "Er is daar al Lees verder op pagina 3. t> JAZZ - POP - MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog Voor al uw drukwerk KERSTKAARTEN GEBOORTEKAARTJES HUWELIJKS KAARTEN JUBILEUMKAARTEN 021 55 - 1 2787 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK STROGANOFFoncn per kiloZU?U FRICANDO 4H50 per kilolU. RUNDERGEHAKT qqq per kilo Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Goedkeuring bouw plan Boerenstreek. Laatste poging college om postagentschap te behouden. Ingezonden brieven. Jiery van Roon leest ministers de les. Sint in rouwkleding in De Drie Eiken. Mooie vogeltentoonstelling. Expositie RK-onderwijs verlengd. Politici en sport keuren convenant goed. Trainer WZ'49 ziet ver lenging contract wel zitten. Geen constant spel van Smeeing/BDC. Bekersuccessen voor Stam/SoVoCo. "Er is geen enkele reden om in pa niek te raken." Zo reageerde ge- meentevoorlichter Ben van Os vori ge week op het "ultimatum" dat mr. W. Hendriks namens houthandel A.P. van Doorn bij het gemeentebe stuur op tafel had gelegd. Zou de ge meente niet voor (vorige week) dins dagmiddag 12.00 uur positief reage ren op de "gerechtvaardigde verlan gens" van Van Doorn, dan zou de advocaat een kort geding aanspan nen, met o.a. dwangsom-eisen van driemaal 100.000 gulden. Volgens Van Os zag het College geen aanleiding om de zaak te be spoedigen. "Het komt volgende deze, red.) week in de College-ver gadering aan de orde. Verder valt er op dit moment niets over te zeggen. Van Doorn bevestigt desgevraagd dat, nu er van gemeentezijde niet voor het gestelde tijdstip is gerea geerd, de aanvraag voor het kort ge ding officieel de deur is uitgegaan. De politie heeft maandagmiddag om streeks vijf uur een vijftien-jarig meisje uit Soest aangehouden in verband met winkeldiefstal. Het meisje had daar voor op de Van Weedestraat een trui (ter waarde van 59 gulden) van een rek gepakt. Toen ze werd betrapt, legde ze de trui snel in een geparkeerde auto en ging ze ervandoor. De ingeseinde poli tie hield vervolgens de auto in de gaten en kon het meisje later aanhouden, toen ze terugkeerde bij de wagen. De Winkelkring Van Weedestraat heeft zich achter het Collegevoorstel voor de omleidingsroute geschaard. De winkeliersorganisatie heeft vori ge week dan ook een beroep op de raadscommissie R.O. gedaan om vóór het plan te stemmen. Zij ver wacht dat de nieuwe route een op lossing biedt voor de verkeersafwik keling in het winkelgebied, waar door er minder sluipverkeer door de woonstraten zal gaan. Verder verwacht de Winkelkring dat de rondweg het mogelijk maakt de Van Weedestraat in te richten als winkelerf, in twee richtingen bereik baar. De winkeliers willen nauw be trokken worden bij de uitwerking van de voorstellen. Hét betrouwbare adres! Soesterbergsestraat 4 - Soest Telefoon 02155-26900 zie pagina De gemeente is_ in onderhandeling met de Domeinen over de aankoop van het gebouw van de Kardinaal Alfrink Mavo. De school sluit na dit lesjaar, het pand aan de Klarinet komt daardoor leeg te staan en zou ui termate geschikt zijn voor een aantal verenigingen en instellingen uit Soest. In dat verband zijn tafeltennisvereniging Shot, enkele denksport verenigingen, Trema'87, de Volksuniversiteit, een particuliere sport schoolhouder en nog een potentiële huurder genoemd. Wethouder Neks Blommers' hoopt voor het einde van dit jaar uitsluitsel te kunnen geven. Een eventuele transac tie hangt echter af van het prijskaartje dat de Domeinen aan het vijftien jaar oude gebouw hangt. Bekend is dat er nogal wat (achterstallig) onderhoud aan het gebouw moet worden verricht. Het dak van de sportzaal zou moeten worden vervangen. De commissie financiën heeft in een be sloten vergadering positief gereageerd op het plan. Maar veel, zo niet alles zal afhangen van de uiteindelijke prijs die Domeinen vraagt. Die is op dit moment nog te hoog, is de mening van het colle ge. Sportzaal Feit is dat met name Shot uit de brand 1617 JdrdtmiwM 2e winterde verJ' Dorresteinweg 72b, Soest, 02155 - 12883 bakje 200 gram kan worden geholpen als de sportzaal van de Kardinaal Alfrink MaVo (die na dit schooljaar sluit) ter beschikking komt. De tafeltennisvereniging pro beert al jarenlang vervangende huisves ting te vinden. De gymzaal aan de Hei deweg is sterk verouderd. Voorzitter Joop Kok: "Enige reserve is wel op z'n plaats, omdat nog niets zeker is. Maar als het zich gaat voltrekken, zo als wij hopen, is het een goede oplossing en zijn we heel blij. Overhees is een kin derrijke wijk en dat is essentieel voor het voortbestaan van onze club. Maar ook als we erin kunnen, moeten de pun tjes nog op de i worden gezet. Niet van ondergeschikt belang is hoe we onze ei gen clubruimte en kantine kunnen in richten." De onderhoudslasten aan de oude gym zaal vervallen als Shot verhuist. Dat geld en de opbrengst van verkoop van de grond aan de Heideweg kan (gedeel telijk dan wel volledig) worden benut voor het onderbrengen van de tafelten nisvereniging in het schoolgebouw. In politieke kringen is tevens de naam van Trema'87 genoemd. Het gemeen telijk centrum voor basiseducatie heeft al twee jaar meer ruimte nodig en is mo gelijk ook kandidaat voor het gebouw van De Schakel aan de Weegbreestraat. Dat gebouw wordt al gedeeltelijk door Trema'87 gebruikt en komt per 1 au gustus volgend jaar vrij door de fusie tussen De Schakel en De Regentuuter. Als de gemeente het gebouw van de KA Mavo koopt, kan verschillende ver enigingen en instellingen nieuwe huis vesting worden aangeboden. Foto: Goos van der Wilt Vanwege 'zwijgplicht' wilde een woordvoerster van Trema'87 vorige week al niet inhoudelijk reageren, maar duidelijk is dat de KA Mavo voor Tre ma'87 een uitkomst zou zijn. Het ge bouw van De Schakel is immers al te klein voor de instelling. Denksport Ook de denksportverenigingen (DVSB, Soester Schaakclub en enkele bridge clubs) zijn mogelijke toekomstige ge bruikers. Twee bridgeclubs blijven ech ter in ieder geval nog een jaar in De Vij verhof, omdat de gemeente onlangs een nieuw huurcontract met de nieuwe be heerder van De Vijverhof heeft afgeslo ten. E. Davelaa'r van DVSB zegt van niets te weten. "Maar als we er in kunnen, graag. We lopen al jaren te vragen om een andere ruimte. We hebben het best naar onze zin in De Zwaluw, maar we willen graag twee ruimten hebben, zo dat de dammers die klaar zijn, een plek hebben waar ze kunnen praten als de anderen nog bezig zijn." De Soester Schaakclub maakt nu nog gebruik van de EHBO-zaal aan de Parallelweg. Verder zouden een particuliere sport school en nog een particuliere huurder belangstelling hebben voor een deel van het schoolgebouw. In een besloten vegadering heeft de commissie financiën reeds positief ge reageerd op de plannen. Voorwaarde is echter dat De Domeinen het schoolge bouw tegen een redelijke prijs willen af staan. zie pagina De Mitsubishi Colt l .3 GLi Match met z'n bumpers en bescherm- strips in kleur van de carrosserie gespoten, speciale wheelcovers, velours bekleding, toerenteller en drie-spaaks stuurwiel nu voor een wel heel sportieve prijs! SOEST: Koningsweg 14, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1994 | | pagina 1