Aidds lakespeares Midzomernachtsdroom' van ïieuwegeins Theater in C-drie ~l OPINIE t '^êm. 'inkelkring Van Weedestraat steunt [Collegevoorstel voor rondweg Buitenbrink: Waar is het allemaal mee begonnen? Structuurvisie, verkiezingen en het verkeer: een analyse Met de WD door de bocht of... rechtdoor zoals afgesproken! )ENSDAG 14 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT itvoenng op zaterdag 17 en zondag 18 december PAGINA 27 Heidooi voor geluidswal langs tracé '(Niet) werken' in de tonde van Soest TRAITEUR CATERING PARTY SPECIALIST j Televisie en video uit huis gestolen Radio/cd-speler uit auto gestolen Meningen van lezers Rondwegdiscussie zuiver houden Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant jen liefdesdrama met een kni- log," zo omschrijft Frank van In Berg, de Soesterbergse jl-man van het Nieuwegeins neater de uitvoering van William jukespeares "Midzomernachts- oom", die komende zaterdag en Bndag plaatsvindt in C-drie in lest. Met dit beroemde toneel- uk viert de theatergroep triom- i tijdens haar jubileumtoernee. Stichting Nieuwegeins Theater be- feat vijfjaar en speciaal daarvoor heeft I het oog laten vallen op het toneelstuk ■t de beroemde Britse schrijver uit de Ic eeuw aan het begin van zijn loop pan schreef. De Nederlandse bewer ing is van Erik Vos (die het stuk ook Jet theatergroep de Appel speelde) en fclgens Frank van den Berg (25) laat jt zich spelen als een "lichte kome- "Het is een sprankelende bewer ing, geen zware taal, maar heel begrij- Élijk, dus ook geschikt voor kinde- "Mizomernachtsdroom" heeft in lite drie verhaallijnen, legt Frank uit. peseus, hertog van Athene, gaat trou- en met Hippolyta, koningin van de Frank van den Berg. Amazones. Twee jonge mannen uit zijn gevolg zijn verliefd op hetzelfde meisje. Intussen repeteert een stel ruwe hand werkslieden voor een toneelstukje in het bos, waar koning Oberon van de "onderwereld" ruzie maakt met zijn vrouw Titania, koningin van de elfen. De dwaze bosgeest Puck probeert te vergeefs van alles te regelen, waardoor alles alleen nog maar ingewikkelder wordt. Het loopt allemaal uit op een doldwaze nacht. Kwaliteit Stichting Nieuwegeins Theater (SNT) speelt amateurtoneel, maar van hoge kwaliteit. De 26 spelers, rondom een kern van 10 a 15 "vaste" acteurs en ac trices, zijn al vanaf mei in de weer met de repetities. Ze kunnen beschikken over een speciale decorploeg, een gri- meploeg en een aantal kleedsters. De SNT beschikt over veel ervaring en mag dan ook beschouwd worden als "semi- professioneel". Een aantal acteurs heeft inmiddels o.a. ervaring opgedaan in tv-stukken. Frank zelf speelde o.m. kleine rollen in "Barst" en "Link" (IKON), maar ook in produkties van de AVRO en de KRO. In de "Midzomernachtsdroom" speelt hij Spoel de wever, "een heel ei genwijze jongeman", een rol waarmee ooit Ko van Dijk beroemd werd. In zijn geboortedorp Soesterberg is Frank o.a. bekend als presentator van de jaarlijkse Zeskamp op het Dorpsplein (op Ko ninginnedag) en laatst presenteerde hij er de Schuifdeurenshow toen het Dorpshuisjubileum werd gevierd. Frank begon zijn toneelcarrière bij het Soesterbergse "Utile Dulci", speelde later bij "Pericles" in Zeist en is al weer een jaar actief bij de Stichting Nieuwe geins Theater. De groep speelde eerder enkele voorstellingen in de Vijverhof en is voor het eerst te gast in de mooie theaterzaal van C-drie. Puur entertainment De "Midzomernachtsdroom" wordt een sprookjesachtige voorstelling, met veel kleurrijke personages in prachtige kostuums. "Puur entertainment," aldus Frank. "In elk geval geen stuk dat zwaar op de maag ligt. Er valt juist heel veel te lachen." Vooral het optreden van de handwerkslieden werkt op de lachspie ren, voorspelt hij. "Het zijn rauwe boe ren die de boel opzettelijk versjteren." Scène uit de "Midzomernachts droom" van het Nieuwegeins Theater. De toeschouwer krijgt volgens regis seur Fred Goeth een "les in de chemie van de liefde". Door de bloem met lief deselixer wordt iedereen reddeloos ver liefd en dat leidt tot allerlei (onmoge lijkheden in de liefde, van hoog tot laag. In de bewerking van Erik Vos zijn de poëtische verzen van Shakespeare be waard, maar wordt ook de ontnuchte rende werkelijkheid van het leven en de liefde weergegeven. Theseus en Hippo lyta worden niet alleen verliefden, maar ook blasé yuppies die het allemaal voor gezien houden. Iets goeds op de planken Het publiek zal zeker niet teleurgesteld worden, meent Frank. "We zetten iets goeds op de planken, de mensen zullen denken dat ze naar een professionele voorstelling zitten te kijken." De SNT sleepte ook al enige toneelprijzen in de wacht. "We zijn niet zomaar een ama teurvereniging, waar de acteurs zelf ook achter alles moeten aanlopen. Dat is onze kracht." De Stichting Nieuwegeins Theater speelt de "Midzomernachtsdroom" twee keer in C-drie. De eerste voorstel ling is op zaterdagavond 17 december om 20.00 uur, de tweede op zondag middag 18 december om 14.30 uur. De kaarten kosten f 10,- (CJP/Pas 65 f 7,50) en zijn in voorverkoop verkrijg baar bij C-drie en de VW. SOESTER COURANT Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. J)e ondernemers van de Winkel jong Van Weedestraat staan ach- ler de aanleg van een rondweg echter de Brinkwegen. Zij steunen pan ook het Collegevoorstel. Zij bien de rondweg niet alleen als Voorwaarde voor het slagen van de herinrichting van de Soester win kelstraat, maar denken dat het tra- Jcé ook bijdraagt aan een aantrek- Jkelijker leefklimaat en een betere Iverkeersdoorstroming in de omlig- I'jende woonstraten. De ondernemersvereniging presenteer- De 73-jarige geboren Soester Wout van iLeuveren is één van de gasten met wie ■Jan Visser praat in zijn programma De ■Ronde van Soest", op zondagmiddag 118 december om 14.00 uur op Radio ■Soest. Van Leuveren is oud-voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV en ontving onlangs de gouden speld voor zijn 140-jarig lidmaatschap. "Werken en 1 niet-werken" is deze keer het thema van de uitzending, waarin eveneens I geïnterviewd worden Jan Booi, coördi- I nator van de Gemeentelijke Sociale I Dienst en in 't bijzonder belast» met werkgelegenheidsprojecten, en verder Jos van den Eijnden, voorzitter/coör- dinator van de Vrijwilligers Vacature- bank in Soest. p Ellen de Jong leest december-gedich- ten van J.W. Oerlemans, Jean Pierre J Rawie en Gerrit Achterberg. De co- I lumn van Eit Algra (dé oplossing voor de rondweg!) wordt bij zijn afwezigheid I gelezen door Peter Ensdorff Techniek: Marlon Mulders. de onlangs het rapport 'De kern van de zaak', waarin zij haar visie op de ver keersproblematiek in Soest en de herin richting van de Van Weedestraat in het bijzonder uiteenzet. Het bijzondere van dit rapport is dat voor het eerst alle vijf tig ondernemers van de vereniging zich unaniem achter dit totaalplan scharen. De Winkelkring-ondernemers willen dat de Van Weedestraat een aantrekke lijk en veilig winkelgebied wordt met voldoende parkeermogelijkheden. Om dat te bereiken willen zij dat de Stad houderslaan wordt afgesloten om daar een plein met winkels en parkeerplaat sen te realiseren en zo het winkelfront te sluiten. Voor fietsers, bussen en hulp diensten moet evenwel een baan be schikbaar blijven. Lossen tot 12 uur Ook het uiterlijk van de winkelstraat zelf vraagt om aanpassing. Door de Van Weedestraat te versmallen ontstaat ruimte voor bredere trottoirs, fietspa den en parkeerstroken. Aan laden en lossen willen de winkeliers paal en perk stellen. Ze stellen voor dat voortaan al leen op verkeersluwe tijden toe te staan, bijvoorbeeld tot twaalf uur 's middags. Als snelheidsremmende maatregel dient een verspringende wegas, waar door de Van Weedestraat onaantrek kelijk als doorgaande route wordt. Be tere verlichting, meer oversteekplaat sen en een sfeervolle aankleding van de winkelstraat vormen de puntjes op de i. De herinrichting is volgens de onderne mersvereniging onlosmakelijk verbon den met de problematiek in de omlig gende woonstraten. De automobiliteit is de afgelopen jaren alleen maar toege nomen, constateren de ondernemers. Met het verkeersluw maken van de Van Weedestraat zou de overlast in de woonstraten alleen verergeren De aanleg van een rondweg zorgt echter voor een groot verblijfsgebied rond de Van Weedestraat. De nadelen van een dergelijk tracé wegen volgens de winke liers niet op tegen de voordelen. Welis waar levert de gemeenschap honderd meter polder in, maar daar krijgt zij een aangenamer leefklimaat voor in de plaats. Het ongemak is voor buurtbe woners minimaal als er een geluidswal langs de rondweg wordt geplaatst, die de weg aan het zicht en het gehoor ont trekt. 'Dreiging' Hoewel de ondernemers zich met dit standpunt achter het Collegevoorstel scharen, betreuren zij de wijze waarop het plan is gepresenteerd. B. en W. heb ben volgens hen niet genoeg gedaan om de 'dreiging' die er van de rondweg uit gaat weg te nemen. De Soester ondernemers zijn zich ervan bewust dat zij met name de auto-consu ment bedienen. Voldoende parkeer mogelijkheden zijn daarom een absolu te voorwaarde voor het slagen van de herinrichting. De winkeliers willen de parkeerplaatsen direct voor hun deuren de bestemming kort parkeren geven, met een maximum van dertig minuten. Minimaal tweehonderd plaatsen voor lang parkeren moeten in de directe om geving gerealiseerd worden, op een loopafstand van maximum vijftig meter van de winkels. De huidige parkeerplaatsen aan de F.C. Kuyperstraat, de Dillenburglaan, de ABN-Amro Bank en het voormalige politiebureau kunnen dienst blijven doen. De ondernemers hopen daar naast dat het nieuwe filiaal van Albert Heijn vijftig plaatsen kan leveren. De afsluiting van de Stadhouderslaan is goed voor nog eens 75 parkeerplaatsen. Ook onderzoeken zij de capaciteit van de terreinen die achter de winkels lig gen. Waarom uil eten gaan als het thuis minstens zo lekker kan? (en het scheelt nog in de kosten ook) Het overzicht van onze kerstmenu's ligt voor u klaar in de winkel. Wij wensen u prettige feestdagen en een gezonden voorspoedig 1995. Openingstijden: dagelijks van 10.00 - 20.00 uur - zondag van 15.00 - 20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel.: 02155-24664 kringloopcentrum SPULLENHULP Telefoon 18730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Van Weedestraat 59, Soest I Telefoon 02155 - 24595 j In het weekeinde zijn een televisie, een videorecorder en een afstandsbedie ning uit een woning gestolen. Daarvan deed een 46-jarige Soester aangifte. De inbreker kwam de woning binnen door een raam te forceren. Reeds vele jaren zoekt de gemeen te. naar oplossingen van het win kelgebied Van Weedestraat. Win kelgebied Van Weedestraat trok en trekt veel verkeersbewegingen aan, omdat mensen veelal bood schappen doen met de auto. A: Dit betekende in de afgelopen tien tallen jaren dat mensen; wonend in de wijken Smitsveen, Klaarwater en Over- hees, via de straten van Soestdijk naar de Van Weedestraat gingen. Dit bete kende voor die wijken een enorme overbelasting. B: Tevens werd en wordt de Van Wee destraat gebruikt voor verkeer van de ene naar de andere wijk van Soest. C: Een onderzoek in opdracht van de gemeente Soest gegeven aan het onder zoeksbureau Lagendijk onder de Soes ter bevolking, toonde in 1989 aan dat de bevolking twee grote problemen had met Soest als gemeente: (1) De hondepoep vormde een pro bleem, en (2) Men vond dat Soest geen goed winkelgebied had, waarbij tevens werd opgemerkt dat de Van Weede straat de meest in aanmerking komende lokatie was. Deze redenen, de een meer en de ander minder, zijn aanleiding geweest voor dc. vorige en de huidige raadsmeerderheid om aan de problematiek van de Van Weedestraat meer dan normale aan dacht te geven. Er wordt nu gedaan alsof we in de pol der een weg gaan aanleggen en de pol der gaan verbouwen. Nonsens! Als je. dat aan iedereen vertelt pleeg je juist je reinste volksverlakkerij. Ja, Soestdijk-oost wordt weer een nor maal te bereiken wijk van Soest; Ja, de Van Weedestraat wordt nu ein delijk een goed winkelgebied; Ja, er komt een stukje weg met een leng te van 1400 meter achter de Lange en Korte Brink te lopen; Nee, het knotwilgengebied wordt niet aangetast; Nee, we gaan geen weg aanleggen dwars door dit gebied; Nee, er komt niet een massale hoeveel heid huizen in de polder; Nee, we breken niet in op het provincia le Streekplan; Nee, er wordt door WD, CDA en PvdA geen kiezersbedrog gepleegd, want deze partijen hebben daar voor de verkiezingen in de programma's al voorstellen voor gedaan. Kees Boerkoel Ik zou graag een analyse proberen te maken met betrekking tot de Structuur visie. Te onderscheiden zijn mijns in ziens drie fasen: A: het vorige College en de besluitvor- ming; B: de verkiezingen en de verkiezings programma's; C: het nieuwe College. A: Het vorige College en de besluit vorming WD: was tegen de Structuurvisie. CDA: was voor de Structuurvisie, kwam daar op onderdelen vrij snel op terug. PvdA: was tegen twee van de drie on derdelen uit de Structuurvisie, te weten het verkeer en de winkelbouw-millime- ters. B: De verkiezingen en de program ma's WD: was voor een ander verkeersbe leid en heeft, mede door de landelijke •trend, gewonnen. Tien minuten was een 45-jarige vrouw bij haar auto weg. Toen ze terugkwam, had ze spijt als haren op haar hoofd dat ze de auto niet had afgesloten, want ze ontdekte dat de radio/cd-speler was gestolen. De auto-inbraak werd maan dagmiddag op de Van Weedestraat ge pleegd. CDA: was voor een ander verkeersbe leid, maar heeft mede door de landelij ke trend verloren. PvdA: Was voor een ander verkeersbe leid en heeft, ondanks de landelijke neerwaartse trend, niet verloren. D66: was niet voor een ander verkeers beleid maar heeft, ondanks de landelij ke opwaartse trend, verloren. PS: was niet voor een ander verkeersbe leid, maar is gelijk gebleven, waarbij Visser de kiesdeler niet eens haalde (ge lukkig voor hem haalde Mevr. Thomas sen deze wel). GPV/SGP/RPF: was voor een goede oplossing voor de Van Weedestraat, met eventueel een weg achterom; heeft niet verloren en gewonnen. GGS: was tegen alles en heeft verloren. BAM: heeft verkiezingen gewonnen, ons inziens met onvrede-stemmers met betrekking tot de lege bussen. C: Het nieuwe College Dan komen er na de verkiezingen de programma-afspraken en haken BAM en GGS af. De overige partijen: WD, CDA, PvdA, D66, PS en GPV/SGP/ RPF, onderschrijven het hoofdstuk Verkeer. Hierin staat onomwonden dat "het College wordt opgedragen, met het oog op de verbetering van de leef baarheid in het winkelgebied Van Wee destraat en de wenselijkheid van een Open Soestdijk, de mogelijkheid tot verbeteren van de verkeerssituatie in clusief de mogelijkheden tot de aanleg van nieuwe wegen". Kees Boerkoel Dat laatste natuurlijk, zoals afge sproken. Maar er worden wel eens afspraken vergeten. Daarom in korte heldere bewoordingen een motivatie van de WD-fraktie, het waarom van de steun voor het col- lege-voorstel dat officieel is ge naamd: "Voorstel betreffende hoofdwegenstructuur". Wat wil de WD-fraktie dat er gebeurt met de Van Weedestraat en wat moet er gedaan worden met hetdoorgaande verkeer? 1. Het doorgaande verkeer Het doorgaande verkeer heeft niets in Soest te zoeken. Toch komt er veel ver keer vanuit de richting Amersfoort via de Birkstraat Soest binnen. Dat is niet alleen verkeer uit Amersfoort, maar ook uit de richting Leusden en Wou denberg. Dat gaat naar de Al (Amers foort-Amsterdam) en vindt het makke lijker om door Soest te rijden. Dat verkeer zal in omvang nog belang rijk gaan toenemen. Immers, Amers foort breidt nog uit in de wijken Vat horst en Nieuwland. Ook Leusden is nog niet uitgebouwd. Vanuit deze twee plaatsen is er veel woon-werkverkeer. Het bereiken van de Al gaat niet zo makkelijk en de keus is snel gemaakt om dan maar door Soest (en Baarn) te rijden en bij Baarn de autoweg op. Dat verkeer wórdt het door Soest wel makkelijk gemaakt. Via de Birkstraat komt men Soest binnen en men volgt maar de weg dwars door Soest heen naar Baarn. Het is ook nog aantrekke lijk daarbij om via de Stadhouderslaan te rijden. Allemaal doorgaand. Soest kan maar niet zo op 'eigen houtje' deze route veranderen. Daarvoor is overleg nodig met Amersfoort en Baarn. Im mers, de doorgaande weg in Soest is een bovenlokale weg, de zogenaamde N 2 21De WD wil de doorgaande weg in Soest de regionale verkeersfunctie ontnemen. De WD-fractie vindt dat het regionale cq. doorgaande verkeer moet worden afgevoerd via de Birkstraat-Vondel- laan-Ossendamweg-Koningsweg-Bilt- seweg. Dat vergt o.a. ingrijpende, dure aanpassingen aan Vondellaan-Ossen- damweg en spoorwegovergang. Als de ze route een regionale functie krijgt be taalt de regio ook mee aan deze aanpas singen. Maar, dan is er volgens de WD-fractie ook helemaal geen weg door de polder nodig, langs de spoorlijn Amersfoort-Baarn-Hilversum- Am sterdam. Zo'n Rondweg zou dan alleen worden gebouwd voor het doorgaande verkeer en daar heeft de WD-fractie in ieder geval geen behoefte aan. Maar de colle ga-collegepartij CDA heeft plannen voor zo'n weg ontwikkeld. Het CDA heeft aan het College gevraagd de haal baarheid van zo'n nieuwe weg door de polder te onderzoeken. De VVD-frac- tie is niet tegen zo'n onderzoek. De WD-fractie verwacht echter dat zal blijken dat de provincie geen medewer king zal verlenen aan zo'n nieuwe weg. Dan wordt dus daarna alle aandacht ge richt op het realiseren van een verbeter de Koningsweg-route. 2. De Van Weedestraat Als wij zijn verlost van het doorgaande verkeer in de Van Weedestraat, kunnen wij de Van Weedestraat gaan herinrich- ten voor de Soester inwoners die daar willen gaan winkelen (of boodschappen doei)). Winkelen is wat meer recreatie, maar dat moet op termijn ook realiseer baar zijn in de Van Weedestraat. De Van Weedestraat moet volgens de WD-fractie een verkeersluw gebied worden. Niet geheel autovrij, maar wel zo ingericht dat men makkelijk kan oversteken zonder gevaar. Het door gaande verkeer wat dan de Van Weede straat al uit is, is echter op dit moment zo'n 10%. Dat wil zeggen dat er nog heel wat plaatselijk verkeer overblijft (90%) waarvoor een oplossing gevon den moet worden. Als men een autoluw verblijfsgebied wil realiseren, moet een belangrijk deel van dat verkeer buiten om de Van Weedestraat. De WD-werkgroep lokaal heeft ten tijde van de gemeentelijke structuurvi sie een eigen WD-structuurvisie ont wikkeld. Onderdeel van die WD- structuurvisie was een zogenaamd 'kleine lus', via de Korte Melmweg naar de Korte Brinkweg, daar het weiland in en direct weer afbuigen naar de Stad houderslaan en bij Braamhage weer uit komen op de Van Weedestraat/Burg.- Grothestraat, naast optiek Hulleman. De Stadhouderslaan richting Baarn kan dan worden afgesloten en op het deel tussen Reisbureau Gerth en de voor malige Amro-bank kunnen dan winkels gerealiseerd worden. Een plan van ca. 3 jaar geleden. Echter, de tijd staat niet stil, er is al heel wat afgepraat en ook al heel wat meer verbouwd. Het notariskantoor heeft vernieuwbouw gepleegd, er is op het traject ook nieuwbouw gepleegd, er staat een monumentale boerderij, het garagebedrijf is in andere (jongere) handen overgegaan, kortom, een door gang daar realiseren is niet zo makkelijk (meer). Onmogelijk misschien niet, maar voor het WD-plan is ook geen politieke steun gekregen. Als men dan verder zoekt naar een plaats waar men een doorgang zou kun nen realiseren, worden de problemen om door te breken alleen maar groter. Tenzij men de eigen brandweergarage bij de vereiste renovatie een slag laat draaien. Dan kan men van de Dalweg langs de brandweergarage achter de woningen langs het eerder vermelde tracé proberen te' bereiken. Dan praat men nog steeds NIET over een rond weg, maar over een weg achter de hui zen langs die het meest zal lijken op de Inspecteur Schreuderlaan. Een weg met mogelijk een sloot erlangs, met des gewenst knotwilgen om het landelijke karakter te benadrukken, die de polder de polder laat, een weg die de verkeers functie van de Lange Brinkweg over neemt waardoor ook deze Lange Brinkweg een verblijfsgebied wordt voor aan wonenden. Het huidige tun neltje kan men zelfs voor gemotori seerd verkeer afsluiten.Op de ruimte tussen de nieuwe weg en de Lange en Korte Brinkweg kan men hier en daar wat huizen bouwen. O.a. op het terrein van het slachthuis dat zal verdwijnen. Kleinschalig, veel ruimte is er niet. Bij Braamhage kan wat meer worden ge bouwd, daar heeft de provincie ook mee ingestemd, als bouwlokatie. Dat is alles. Maar, als men alle andere verhalen hoort lijkt het of er door Soest de zoveelste aanval op het milieu wordt gedaan. Wordt er veel buiten zijn ware proporties gerukt. Dat is jammer en bevordert een open discussie niet. Als steeds oneigenlijke overwegingen wor den ingebracht of als je er van wordt be ticht wat anders te willen dan je voor stelt, slaat de discussie dood. De WD-fraktie heeft een heel duide lijk streven, ook in een goede samen hang gezien. Men hoeft het daar niet mee eens te zijn. Maar laten wij wel pra ten over argumenten en over de verant woordelijkheid voorde langere termijn. Die is er ook en daar houdt de WD re kening mee. Niets doen is makkelijk. Tegen zijn is makkelijk. Burgers bang maken en vre selijke dingen voorstellen die helemaal niet aan de orde zijn, is ook makkelijk. Besturen en verantwoordelijkheid ne men is NIET makkelijk. De WD kiest voor de NIET-makkelijke weg en dat is GEEN rondweg maar een weg voor Soest(ers). Namens de WD-fractie, Bert Krijger, fractievoorzitter Op blz. 1 van de Soester Courant (le kolom) lees ik in een verslag van dé in spraakavond over de Rondweg: Slechts drie burgers braken een lans voor het Collegevoorstel...". In een open brief over hetzelfde onderwerp op blz. 4 heeft Drs. J.W.N. de Koning het over "...grote aantallen Soesters, voor bijna 100% tegenstanders, We gaan een lange en ingewikkelde dis cussie over dit zware onderwerp tege moet. Ik zou die graag zuiver houden en zelfs de schijn willen vermijden, dat percentages "voor" en "tegen" bij zo'n gelegenheid enige betekenis hebben voor de mening onder de bevolking. Inspraakgelegenheid is misschien oor spronkelijk niet zo bedoeld, maar wordt al jaren vooral gebruikt door tegenstan ders. Dat is ook wel begrijpelijk, want vaak is het hun enige mogelijkheid om gehoor te krijgen voor een afwijkende mening, bv. omdat een (vaak: hun) bij zonder belang bij de besluitvorming on voldoende tot zijn recht dreigt te ko men. Ook kan je zo aftasten, of er vol doende meeliggers zullen zijn voor een bezwaarschrift. Maar met het tellen van stemmen en dus een verkapt referen dum heeft dit allemaal niets van doen. Overigens wil ik best kwijt, dat ik een warm voorstander ben van een rond weg. De situatie in de Van Weedestraat schreeuwt al jaren om een ingreep. Een gezellige en veilige winkelstraat kan nu eenmaal niet tegelijk een verkeersriool zijn. Kunt u zich de Laanstraat in Baarn nu nog voorstellen met druk verkeer er door heen? En denken de tegenstan ders van een rondweg nu echt, dat het in dé macht van het dorp Soest ligt om de nationale (nog erger: mondiale) ver- kéersplaag voor en millimeter te ver minderen? Er komen nog een heleboel auto's en kilometers bij - ook bij gelijk blijvende bevolking - en hoe eerder we die uit de bebouwde kom kwijt zijn, hoe beter het zal zijn. Dr. J.W.H. Geerlings P. vd tsjA Binnenkort besluit uw gemeentebe stuur dat er een rondweg/by-pass/lusje door de polder gelegd wordt. Dit heb bedingetje kost de gemeente, dus u, zo'n 24 miljoen, (we hebben het over 1400 meter, dat is volgens mijn zakja- panner al gauw zo'n honderdeenenze- ventigduizendvierhonderdachtentwin- tiggulden en zevenenvijftig cent per meter). Alleen, een rondweg bij het CDA is er één van Amersfoort tot Baarn (voor hetzelfde geld?), het lusje van de WD is van elastiek (kan niet te duur zijn), het ligt steeds ergens anders en de by-pass van de PvdA komt achter de Brinkwe gen en kost maar twee knotwilgen (en als we dat hout verkopen natuurlijk nog véél minder). Erg hè, daar ben je toch aan overgele verd. Maar ja, eigen schuld, dikke bult, u heeft ze immers zelf gekozen. Welis waar maar 24 stemmen op Wethouder Ten Hove, maar ook 358 voorkeur stemmen op de heer Ibrahim Akyüz, die de Soester PvdA in tegenstelling tot de landelijke tendens voor een afgang behoedde (waar is die meneer trouwens gebleven, was ie soms ook tegen de rondweg?). Maar toch flink van die socialisten dat ze zich, geheel tegen de landelijke visie van de partij in ontwikkelen. Trouwens ze spreken een aardig woordje over de grens, een rondweg heet nu by-pass, dat klinkt toch bijna of je hem nodig hebt en ze praten over NIMB Y's, dan bedoelen ze mensen die problemen niet in hun achtertuin willen, maar wel bij de bu- ren(!). Want iedereen heeft toch twee auto's, aldus Wil Stekelenburg (ook PvdA) dan moet je niet zeuren. Lieve socialisten, kijk eens in de spiegel, schaam je diep en kijk na de eerste schrik eens in de Grote Socialistische Ensieklopie. NIMBY betekent Not In My Bloody Years. Dus: Niet, Nooit, Nergens. Beterschap, Sylvia Revoort voorheen PvdA

Soester Courant | 1994 | | pagina 27