Onderhoud gebit steeds belangrijker ApoIIo houdt traditie in ere in HH Petrus en Pauluskerk Oekraïense koormuziek in Soest De vernieuwde Aantrekkelijke kortingen Kiezen voor een paspoort of een Europese identiteitskaart Winter: tijd voor snoeien van hoogstamfruitbomen VOENSDAG 14 DECEMBFR 1QQA l/Ls vrijdag 'open middag' Trema start cursus 'de Aan-Zet' SOESTER COURANT PAGINA 29 Woensdag 21 december, Oude Kerk: Vergoeding tandartshulp verandert ingrijpend HENGELAARS OPGELET! Vissen wordt nu goed koper dan ooit. Honderden guldens voordeel op allerhande hengelsportartikelen. Koopt u nu de Sportvisakte'95 dan krijgt u 12 gratis voor deelbonnen. Maar wacht niet te lang met het kopen van uw Sportvisakte, want voor de kortings artikelen geldt op=op. Koop nu die kanjer van een Sportvisakte n\Hm» Bijzonderheden Klachten bezorging Soester Courant Vanaf januari 1995: LITI E De kracht van de reclame ligt in de herhaling Kerstsoos ANBO op 15 december In januari start Trema '87, het ge meentelijk centrum voor basisedu catie, de cursus "Aan-Zet", die een aanzet vormt voor werk of scholing. Belangstellenden kun nen vrijdag 16 december (13.30-14.30 uur) kennis maken met de cursus tijdens de "open middag". j Van januari tot juli worden de deelne mers aan deze cursus voorbereid op de arbeidsmarkt, beroepsopleiding of een andere vervolg-opleiding. De cursus is ook geschikt voor mensen die in de toe komst bestuurswerk of ander vrijwilli gerswerk willen gaan doen.- Het leren gaat op de Aan-Zet-cursus anders dan vroeger op school. De cur sisten leren mét, maar ook van elkaar De groep bestaat uit maximaal 15 deel nemers Het cursusprogramma bestaat uit Nederlands, rekenen, studievaar digheden, beroepen-oriëntatie en En gels. De cursus wordt elke dinsdag- en don derdagmiddag van 13.15 tot 15.30 uur gehouden bij Trema '87, Klaarwater- weg 5, tel. 25771. Daar is van maandag t/m donderdag tussen 10.00 en 13.00 uur alle inforrhatie verkrijgbaar (in de schoolvakantie gesloten). Het inschrijfgeld is 50 gulden. Daar komt 35 gulden bij voor het lesmate riaal. Verder zijn er geen kosten. De cursus duurt zes maanden en er is kin deropvang aanwezig. Met een concert op donderdag 15 december houdt het Soester man nenkoor Apollo een traditie in ere. Om 20.00 uur treedt het koor op in de HH Petrus en Pauluskerk. Dit keer zal een uitgebreider repertoi re worden uitgevoerd dan in voor gaande jaren. Uit reacties van het publiek werd vorig jaar vernomen dat het concert niet lang genoeg duurde. Daarom zijn twee solis ten aangetrokken. De sopraan Evelyne van Overtoom en de bariton Henk Huurdeman geven Apollo ondersteu ning. De muzikale begeleiding is in han den van Henk van der Hoeven (piano) l en Gerard van de Schepop (orgel). Naast bekende en sfeervolle kerstliede ren worden minder bekende stukken opgevoerd. Uiteraard zal het publiek door samenzang bij het concert worden betrokken. In dat verband staat onder meer 'Ere zij God' op het programma. Kaarten voor het concert kosten vijf gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Steenhoffstraat en het secretariaat van Apollo aan de Da Costalaan 3, tel. 18565. Bij de secreta ris kan ook de muziekcassette worden gekocht met opnamen van het succes volle Mannenkoor Festival dat op 1 ok tober in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht plaatshad en waaraan Apollo deelnam. De prijs van die cassette is 12,50 gulden. Op woensdag 21 december vindt in de Oude Kerk aan de Toren straat een optreden plaats van "Freski Kiev" o.l.v. Alexander Bondarenko. Het koor brengt Oe kraïense koormuziek en telt over wegend bassen. Het repertoire van Freski Kiev bestaat uit geestelijke koormuziek van de Oe kraïense en Russisch-Orthodoxe kerk, van componisten als Vedel, Stetsenko, Leontovitsj, Bortnianski, Tsjaikovski en Rachmaninoff, maar ook volks- en kerstliederen. De Oekraïense koormu ziek, met haar verfijnde en subtiele koorklank, is lang ondergesneeuwd door de Russisch-orthodoxe muziek, maar wordt de laatste jaren herontdekt. Freski Kiev maakt dit jaar een toernee door Nederland, georganiseerd door het Slavonic Center uit Utrecht. De concerten vinden plaats in Amsterdam, Haarlem, Groningen,. Rotterdam, Den Haag, Leiden en Soest. Een deel van de opbrengst is bestemd voor het Unesco Tsjernobyl-project. Het concert in de Oude Kerk begint om 20.15 uur. Kaarten a f 15,- zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW, Steenhoffstraat 9A. Als je op jongeleeftijd je gebit goed onderhoudt, heb je er op la tere leeftijd minder zorg aan. En zeker minder kosten. Preventie is door de jaren heen steeds belang rijker geworden. De kwaliteit van de gebitten is hierdoor enorm toe genomen. Deze gedachte moet het kabinet Kok op de achtergrond hebben gehad, toen al in het re geerakkoord van afgelopen zomer besloten werd tot ingrijpende ver anderingen van de tandheelkunde in het ziekenfondspakket en in de particuliere standaard( pakket )po- lis. Veel mensen vanaf 19 jaar zullen vanaf 1 januari 1995 de tandartshulp dan ook niet meer automatisch vergoed krijgen van hun ziekenfonds of particuliere verzekeraar. Alleen het preventief on derhoud en bepaalde vormen van spe cialistische hulp hoeven ze niet zelf te betalen. Voor behandelingen die niet meer wettelijk vergoed worden, kan men zich wel vrijwillig aanvullend ver zekeren. Voor jongeren tot en met 18 jaar blijft uitgebreide tandartshulp vergoed. Wel stopt volgend jaar de vergoeding voor onder meer beugels (het werk van de orthodontist) en kronen en bruggen. Dit zijn de meest opvallende wijzigin gen in de nieuwe regels voor vergoeding van tandartshulp. Die nieuwe regels gaan 1 januari 1995 in en gelden voor iedereen die in het ziekenfonds zit of een standaard(pakket)polisbij een par ticuliere verzekeraar heeft. Minder kosten Al jaren praten politici en deskundigen over de steeds maar stijgende kosten van de gezondheidszorg. Deze kosten stegen de laatste jaren zo flink, dat zij uit de collectieve middelen niet meer zo maar op te brengen zijn. Afgelopen zo mer werd in het regeerakkoord van het nieuwe paarse kabinet besloten'dat het zo niet langer kon. Daarom stelde men wijzigingen in de vergoeding van tand heelkundige hulp voor. Het uitgangs punt daarbij was om de vergoeding voor tandartshulp aan jongeren te handhaven, terwijl volwassenen zelf verantwoordelijk worden voor hun ge bit en een groot deel van de tandarts hulp voortaan zelf moeten betalen. Men durfde deze stap aan, omdat de meeste verzekerden hun gebit goed ver zorgen en omdat een vrijwillige aanvul lende verzekering voor tandartshulp haalbaar leek. Met de nieuwe regels heeft het kabinet de tandartshulp aan jongeren tot en met 18 jaar maar voor een klein deel beperkt, zodat er een goede basis is. Omdat een regelmatig bezoek aan de tandarts belangrijk is, blijft controle door de tandarts ook voor volwassenen vergoed. Volwasse nen moeten de meeste behandelingen echter wel zelf gaan betalen, tenzij zij zich vrijwillig bijverzekeren. Het is ver standig dat iedereen daarom snel con tact opneemt met zijn of haar zieken fonds of particuliere verzekeraar. Vanaf 2 jaar naar de tandarts Kinderen die in het ziekenfonds zitten, krijgen vanaf hun 2e jaar een tandarts- kaart. Zij zijn verplicht minstens één keer per jaar naar de tandarts te gaan. Die bezoeken worden bijgehouden op de tandartskaart. Het niet opvolgen van dat verplichte, jaarlijkse tandartsbe zoek gaat ziekenfondsverzekerden vanaf 13 jaar geld kosten. Zij moeten dan namelijk zelf de helft van de kosten gaan betalen (met een maximum van f 500, per kalenderjaar). Het minstens één keer per jaar bezoeken van de tand arts is dus niet alleen goed voor het ge bit, het is ook verplicht om voor vergoe ding in aanmerking te komen. Voor alle kinderen en jongeren tot en met 18 jaar blijft een uitgebreid tandart spakket bestaan. In dat pakket zit dus niet alleen preventief gebitsonderhoud, maar ook een aantal behandelingen. De vergoeding voor preven tief gebitsonderhoud geldt voor: - de jaarlijkse controle. (In overleg met de tandarts kan er zonodig ook vaker Voor de ruim één miljoen henge laars in Nederland heeft de nieu we Sportvisakte'95 heel wat ver rassingen in petto! Het eerste wat opvalt als je het Sportvisakteboekje doorbladert is de kleurige uitvoering. Ja u leest het goed., de Sportvisakte'95 vormt de achterzijde van een boekje, waarin de belangrijkste regels van de Visserijwet voor de sportvisser uit de doeken worden gedaan. Bovendien zijn er twee bladzijden gewijd aan wat er met de opbrengst van de Sportvisakte allemaal gebeurt. Dat geld komt namelijk geheel ten goede aan de hengelsport. Een goede zaak dus. De echte verrassing zit echter ver borgen in het hart van het Sportvisakte-boekje. Voor ƒ15,- krijgt u de Sportvisakte'95 en... twaalf kortingsbonnen waarmee u honderden guldens bespaart op allerlei hengelsportartikelen! De Sportvisakte blijft natuurlijk het wettelijk verplichte dokument dat elke visser op zak dient te hebben. Maar de Sportvisakte'95 laat nu zeker geen hengelaar meer aan zich voorbijgaan! De Sportvisakte'95, geldig van 1-1 t/m 31-12 1995, is nu ver krijgbaar bij meer dan 3000 verkoopadressen. Alle postkan toren, ruim 500 hengelsportza ken, evenzovele verenigingen en nog eens 200 VVV-kantoren ver kopen de Sportvisakte. Wacht niet te lang met het kopen van uw Sportvisakte, want voor de kortingsartikelen geldt op=op. Sportvisakte in handig opbergmapje Al uw visdokumenten blijven schoon en droog in dit opberg mapje. Het biedt zelfs nog plaats aan de OVB-Visherkenningsgids 'De Nederlandse Zoetwatervissen'. Alle 63 vissoorten staan in kleur afgebeeld, met een duidelijke beschrijving. Met de kortingsbon uit de Sportvisakte krijgt u ze bei den niet voor ƒ10,- maar voor slechts ƒ6.- thuisgestuurd. Bij de deelnemende hengelsportwinkelier kunt u zeven kortingsbonnen inleveren, waarbij u de volgende fraaie hengelsportartikelen met grote korting krijgt. V|s Albatros all-round VISKOFFER met twee laden (36 x 18 x 17 cm) van 24,50 voor ƒ17,50 Ultimate Ortego WERPMOLEN met longcast spoel van 39,95 voor 29,95 SilstarVIS- EN REISTAS met gratis molentasje van 39,95 voor ƒ29,95 Shakespeare Compact Chair VISSTOEL van ƒ94,95 voor 54,95 DAM Fighter Carp CF 2Lbs KARPERHENGEL van ƒ129,50 voor ƒ82,50 200 m Corastrong 0,12 mm SUPERLIJN van 79,25 voor 59,25 All-round KUNSTAAS-SET van Hengelsport Europa van 99,95 voor ƒ74,95 Vier kortingsbonnen moet u opsturen, waarna de artikelen u worden thuisgezonden. Dat zijn: een jaarabbonnement op BEET SPORTVISSERSMAGAZINE van ƒ65,- voor 35,- een uniek OPBERGMAPJE voor uw visdokumenten, samen met de OVB-VISHERKENNINGSGIDS van ƒ10,- voor ƒ6,- Niet 12 maar 18 maanden lang HÉT VISBLAD in de bus voor 24,70. VISVIDEO'S: Succesvol karpe ren, Succesvol op roofvis met kunstaas en Succesvol op witvis elk van 59,- voor 25,- of alle drie voor ƒ65,- Tenslotte geeft de bon van de BEEKSE BERGEN u 15% korting op de huurprijs van een VAKAN TIEBUNGALOW gelegen aan een prachtig viswater! Uw ƒ15,- goed besteed Met de opbrengst van de Sport visakte zorgt de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) voor een gezonde en aan trekkelijke visstand in Nederland. Niet alleen door het kweken van vele vissoorten, maar bijvoor beeld ook door op verzoek van hengelsportverenigingen onder zoek te doen naar de visstand en het milieu in hun viswater! U ziet. uw ƒ15.- wordt goed besteed. dan één keer per jaar controle zijn. Dit kost niets extra.); - onderzoek naar de oorzaak van klach ten; - wegnemen van scherpe randen aan tanden en kiezen; - opsporen en wegnemen prothe seklachten; - voorschrijven van geneesmiddelen; - verwijzen naar een tandartsspecialist, zoals een kaakchirurg; - instructie mondhygiëne (poetsen, sto ken, flossen); - verwijderen van tandsteen. Verder worden voor jonge ren de volgende behandelin gen vergoed: - tweemaal per jaar aanbrengen van fluoride (voor kinderen vanaf 6 jaar); - aanbrengen van een beschermende laag; - verdoving en pijnstilling; - behandelen van tanden en kiezen, zo als met gewone vullingen; - behandelen van problemen met het tandvlees en het kaakgewricht; - chirurgische tandartshulp; - uitneembare prothetische voorzienin gen, zoals plaatpro thesen; - röntgenonderzoek. Als jongeren kronen, bruggen, gegoten vullingen (van goud, zilver of porselein) of een behandeling bij een orthodontist (bijvoorbeeld voor een beugel) nodig hebben, krijgen ze dat niet vergoed van het ziekenfonds of via de standaard(- pakket)polis. Wel kunnen zij zich hier voor aanvullend verzekeren. Volwassenen Voor de volwassenen vanaf 19 jaar wordt een flink aantal behandelingen door de tandarts niet langer via de wet telijke verzekering vergoed. Er zijn al leen vergoedingen voor het preventief gebitsonderhoud. Daaronder vallen dezelfde tandartswerkzaamheden als genoemd bij de jongeren tot en met 18 jaar. Bij behandelingen die verder voor vergoeding in aanmerking komen, blijft het rijtje bij volwassenen nagenoeg De andere behandelingen die nog wettelijk wordenver- goed, zijn: - chirurgische tandheelkundige hulp van specialistische aard (bijvoorbeeld kaakoperaties); - het aanbrengen van tandheelkundige implantaten door tandarts of kaakchi rurg; - röntgenonderzoek voor deze behan delingen. Volwassenen die gewone vullingen, kronen/bruggen of gego ten vullingen nodig hebben of bij wie er een kies uit moet, moeten dat voor taan zelf betalen of zich er vrijwillig voor bijverzekeren. Ook wortelka naalbehandelingen en de behandeling van tandvleesziekten vallen hieron der. De nieuwe regels voor de vergoe ding van tandartshulp kennen enke le bijzonderheden, waar iedereen op moet letten. Voor volwassenen vervalt de sane- ringskaart, maar ze moeten wel min stens eenmaal per jaar naar de tand arts om het preventief gebitsonder houd vergoed te krijgen. Net zoals bij de jongeren geldt, dat in overleg met de tandarts meer controles niets extra kosten. Bij zeer ernstige tandheelkundige af wijkingen (zoals een gehemeltes pleet) waar specialisten bij betrok ken zijn, kunnen zowel jongeren als volwassenen vergoeding krijgen voor extra tandheelkundige hulp: de bijzondere tandheelkundige hulp. Mensen met een lichamelijke of geestelijke handicap krijgen derge lijke hulp ook vergoed. Sommige behandelingen door de tandarts die na 1 januari 1995 niet meer voor vergoeding in aanmer king komen, maar waar vóór 5 no vember 1994 mee is begonnen, krij gen tot 1 januari 1996 een vergoe ding volgens de oude regels (prothe ses, orthodontie en kronen/bruggen bij jeugdigen). De nieuwe regels voor vergoeding van tandartshulp staan in het kort omschreven ineen folder, die bij postkantoren en bibliotheken ver krijgbaar is. U kunt er ook naar vra gen bij een bezoek aan uw tandarts of orthodontist. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de zelfde avond nog nabezorgd. Met liet invoeren van de nieuwe reisdocumenten vanaf 1 januari volgend jaar kan voortaan een document op maat worden aangevraagd. Voor w e reldwijd reizen is een paspoort nodig, maar als iemand alleen binnen Eu ropa reist is de Europese identiteitskaart veel voordeliger. Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat in een Postbus 51-folder dan ook weten: 'Paspoort of Europese identiteitskaart? De keus is aan u!' Deze folder is te verkrijgen bij postkantoor, bibliotheek en gemeente. Paspoort met beeldverhaal Het nieuwe paspoort is wereldwijd gel dig. Op het eerste gezicht lijkt het docu ment sterk op het inmiddels vertrouw; de donkerrode oude model. Maar bij het openslaan vallen de fleurige teke ningen en teksten van dit nieuwe reis document direct op. Het paspoort lijkt een geschiedenisboek in pocketformaat door het beeldverhaal. De illustraties van momenten uit de Nederlandse ge schiedenis op de visumpagina's zijn niet alleen ter verfraaiing maar ook uit het oogpunt van beveiliging aangebracht. Menig reiziger zal zich met plezier bui gen over dit beeldverhaal, dat begint met afbeeldingen van een mammoet en een hunebed en eindigt met afbeeldin gen van gasboringen en windmolens, de geïnteresseerde paspoorteigenaar kan bij iedere afbeelding in microteksten een korte historische samenvatting le zen. Het nieuwe paspoort is goed beveiligd tegen fraude en misbruik en voldoet aan de verscherpte internationale vei ligheidsvoorschriften. Eén van de zichtbare beveiligingen is de speciale beschermlaag ovef de pagina met de persoonsgegevens, de zogenaamde houderpagina van het paspoort. De prijs van het paspoort is afhankelijk van de gemeente waarin het paspoort wordt uitgegeven. Europese identiteitskaart Nieuw is de Europese identiteitskaart voor het reizen in de meeste Europese landen. Voor mensen die alleen binnen Europa reizen is dit reisdocument een voordelig alternatief voor het paspoort. De prijs van de Europese identiteits kaart is landelijk bepaald op f 35,-. De Europese identiteitskaart heeft een handig formaat (105 x 74 mm) en is voorzien van een speciale bescherm laag. Deze kaart vervangt de toeristen- kaart, die alleen nog kan worden ge bruikt tot de daarop genoemde datum (Om verwarring te voorkomen: de ge meentelijke identiteitskaart is géén reis document en kan alleen tot de daarop vermelde datum worden gebruikt voor identificatie in Nederland.) Vijf jaar De nieuwe reisdocumenten zijn vijfjaar geldig. Na die vijfjaar moet een nieuw document worden aangevraagd. Het verlengen van de geldigheidsduur van het paspoort is dus niet mogelijk. Dit geldt ook voor de Europese identiteits kaart. Reisdocumenten moeten altijd per soonlijk worden aangevraagd en afge haald bij het gemeentehuis of het stads deelkantoor. Bij het aanvragen van het nieuwe paspoort of de Europese identi teitskaart is een oud reisdocument no dig. Als dat ontbreekt moet een ander geldig identiteitsbewijs met foto en handtekening worden getoond. Bij het aanvragen worden verder twee goedge- lijkende identieke pasfoto's van goede kwaliteit gevraagd. Tegenwoordig mag zowel een zwart/wit als een kleurenfoto worden gebruikt. In verband met de internationale veilig heidsvoorschriften zijn wijzigingen in de persoonsgegevens van het paspoort en de Europese identiteitskaart niet mogelijk. In het paspoort kan alleen de woonplaats en de lengte van de pas poorthouder worden gewijzigd. Toestemming Kinderen vanaf twaalf jaar hoeven geen toestemming te hebben van hun ouders of voogd voor het aanvragen van een Europese identiteitskaart. Voor een paspoort geldt dat voor kinderen vanaf achttien jaar. Het bijschrijven van kin deren in het paspoort van één van de ouders blijft mogelijk voor kinderen tot zestien jaar. Kinderen die zonder ou ders of voogd reizen moeten een eigen reisdocument hebben. Vermissing of diefstal Bij vermissing of diefstal van een reis document moet dit zo spoedig mogelijk bij de politie of het gemeentehuis wor den gemeld. In het buitenland wordt de politie, de ambassade of het consulaat op de hoogte gebracht. Een document dat als vermist of gestolen is opgegeven mag daarna nooit meer worden ge bruikt. De Postbus 51-folder 'Paspoort of Europese identiteitskaart? De keus is aan u!' geeft alle informatie over de nieuwe reisdocumenten en is gratis ver krijgbaar bij alle postkantoren, biblio theken en gemeenten. Bureau Soest Raadhuisplein 3, Soest Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 02155-19444 Fax 02155-17693 Openingstijden: dagelijks 07.00-23.00 uur Alarmnummer 06-11 De winter is van oudsher de tijd om fruitbomen te snoeien. Fruit bomen moeten worden gesnoeid om de boom in de herfst goed vrucht te laten dragen. Bovendien wordt door snoei de vorm aan de boom gegeven. Verwaarlozing van de snoei leidt tot afnemen van de fruitproduktie en de boom sterft vervroegd af. Snoei is daarom on misbaar voor het voortbestaan van hoogstamfruitbomen. Veel particulieren en agrariërs hebben nog hoogstamfruitbomen op het erf of vlak naast de boerderij. De bloesem in het vooijaar en diverse, vaak ouder wetse soorten appels, peren, pruimen en kersen in het najaar, spreken menig een tot de verbeelding. Vaak weet men niet hoe deze onderhouden en gesnoeid moeten worden. De belangstelling om de hoogstamfruitbomen te onderhou den is vaak wel aanwezig. Stichts Landschapsbeheer voorziet par ticulieren van gerichte informatie en Op donderdag 15 december houdt de afdeling Soest van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) een kerstsoos. Die bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van dienstencen trum Honsbergen aan de Wiardi Beck- manstraat en begint om 14.00 uur. De zaal gaat een half uur daarvoor al open. De toegang kost één gulden. Tijdens de kerstsoos kunnen de deelnemers met sjoelen, klaveijassen, rummy-cup of andere spelletjes prijzen winnen. Op zondag 18 december houdt de ANBO weer de maandelijkse praat- middag. Ook in dit geval is Honsbergen vanaf 14.00 uur plaats van handeling. Voor de praatmiddag hoeft echter geen entree te worden betaald. De activiteiten van de ANBO zijn be stemd voor mensen van vijftig jaar en ouder. adviezen voor aanleg en onderhoud van hoogstamfruitbomen, in boerenboom- gaardjes maar ook als gezichtsbepalend deel van de erfbeplanting. Om de nog aanwezige vakkennis op het gebied van snoeien van hoogstamfruitbomen door te geven, houdt Stichts Landschapsbe heer een drietal snoeicursussen onder leiding van hoogstamfruitdeskundige Dirk Perdijk. Beginners en gevorderden Speciaal voor mensen zonder snoei-er- varing en die eigen fruitbomen willen snoeien of als vrijwilliger bij anderen bomen willen gaan onderhouden, is de beginnerscursus opgezet. Daarin wordt op een theorie-avond de opbouw van een boom, soortverschillen, de snoei- vormen en de vormopbouw van de boom besproken. Tijdens twee prak- tijkdagen wordt in een boomgaard, on der deskundige begeleiding geoefend in het snoeien. Deze cursus wordt twee maal gegeven. Wie al wat ervaring heeft maar meer wil weten of zijn/haar vaar digheid wil vergroten, kan deelnemen aan de cursus voor gevorderden. Deze gaat dieper in op snoeivormen en ach terstallig onderhoud. Ie cursus 'Snoeien van hoogstam- vruchtbomen voor beginners'; data: 8 december (theorie-avond), 10 en 17 december 1994 (praktijkdagen). 2e cursus 'Snoeien van hoogstam- vruchtbomen voor beginners'; data: 19 januari 1995 (theorie-avond) en 21 en 18 januari (praktijkdagen). Cursus 'Snoeien voor gevorderden'; voor vrijwilligers en geïnteresseerde particulieren met enige voorkennis en snoei-ervaring; data: 14 februari (theorie-avond) en 15 februari (prak tijkdag). De kosten bedragen f 100,- voor elk van de genoemde cursussen, inclusief cursusmap. De theorie wordt gegeven in De Bilt, de praktijk op lokatie in de provincie Utrecht. Informatie en opgave: Stichts Land schapsbeheer, tel. 030-205534.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29