"Kansen voor werkgelegenheid nu bedrijven weer investeren" Denk aan de veiligheid in verkeer en bij het afsteken van vuurwerk Laat niet als dank... ii Bekendmakingen gemeente vanaf januari wekelijks in de Soester Courant Gemeentegarantie omgezet in Nationale Hypotheek Garantie Rondje Raadhuis Nieuwjaars receptie op maandag 2 januari 1995 ilNA 36 5de jaargang no. 5 Spreekuren Telefoonnummers Agenda Wethouder mevrouw Neks Blommers: Burgemeester De Widt Mijn vraag... Alle wegen worden gebruikt voor de verkeersafwikkeling Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3767' AV Soest Telefoon 02155 - 93 459 93 460 De gemeentelijke officiële bekendmakingen zoals milieuzaken, bouwzaken, kapvergunningen en besluiten van burgemeester en wethouders die wekelijks onder de kop "Op 't Hoogt AKTUEEL" gepubliceerd worden in het huis-aan-huis-blad Soest Nu, staan met ingang van 1 januari 1995 in de Soester Courant. Dit betekent dat ze voortaan niet meer in Soest Nu staan, maar weke lijks (ook onder de KopOp 't Hoogt AKTUEEL") in het nieuwsblad de Soester Courant, waarop men zich kan abonneren. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden via de commissie algemene bestuurszaken unaniem tot deze wijziging besloten. Dit betekent dat zij die op de hoogte willen blijven van de gemeentelij ke bekendmakingen een abonnement moeten nemen op de Soester Courant of regelmatig naar de gemeentelijke pagina's op de Kabel krant moeten kijken. Een beperkt aantal exemplaren van de Soester Courant ligt elke woensdagmiddag bij de balie van de receptie in de hal van het gemeen tehuis. Met ingang van 1 januari 1995 geldt in de gemeente Soest bij aan koop van een nieuwe woning een nieuwe regeling voor de hypotheek garantie. Vanaf die datum verstrekt de gemeente geen garantie meer maar het Waarborgfonds Eigen Woningen. De gemeenteraad heeft hiertoe onlangs besloten. De meeste kopers moeten geld le nen om de woning te kunnen beta len. De verstrekkers van dit geld, meestal banken, pensioenfondsen of verzekeringsmaatschappijen, ver langen zekerheid dat het geleende geld wordt terugbetaald. In de oude opzet verstrekte de gemeente die garantie. Samen met het rijk stond de gemeente dan borg voor de beta ling van rente en aflossing. In de i nieuwe opzet wordt de gemeente garantie vervangen en Nationale Hypotheek Garantie genoemd. De verstrekte garanties worden on dergebracht bij de stichting Waar borgfonds Eigen Woningen. Daar mee wordt de garantieverlening voor de aanvrager een stuk eenvou diger en overzichtelijker. De geld- verstrekker of diens tussenpersoon regelt tegelijk de lening en de garan tie. Garantie is mogelijk voor lenin gen op woningen waarvan de totale verwervingskosten de 300.000 gul den niet te boven gaan. De kosten voor de Nationale Hy potheek Garantie zijn voor 1995 bepaald op 0,36 procent van het te garanderen bedrag. Daarnaast is een vast bedrag verschuldigd van 40 gulden als vergoeding voor uitvoe ringskosten. Tegenover deze kosten staat het voordeel dat de woning volledig gefinancierd kan worden, terwijl het rentevoordeel kan oplo pen tot 0,5 procent ten opzichte van niet gegarandeerde hypothecaire leningen. Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag vanll.OOtot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno en R. van Logtenstein kan men maken via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon 93511. Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum. Hier kunt u terecht met uw vragen over de gemeente. 93 459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de gemeente niet of te late beantwoorde brie ven of het niet nakomen van toe zeggingen. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 8.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. donderdag 15 december, ge meenteraadsvergadering. 1995 maandag 9 januari, commissie algemene bestuurszaken, dinsdag 10 januari, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn. woensdag 11 januari, commissie milieu en openbare werken, donderdag 12 januari, commis sie financiën. donderdag 19 januari, gemeen teraadsvergadering. In de raadsvergadering van de cember wordt onder meer een voorstel behandeld tot grondver- koop op het bedrijventerrein De Sterrenberg in Soesterberg. Wet houder mevrouw N. Blommers- Biezeno (WD) is verheugd over de ontwikkelingen op dit gebied in dit deel van de gemeente. "De eco nomische opleving is duidelijk aan de gang. Je ziet dat bedrijven weer durven te investeren. Daarmee krijgt de werkgelegenheid weer kansen. Want dit zijn allemaal be drijven die uit hun achterkamer zijn gegroeid of uit hun huidige lo- katie. Het zijn initiatieven waar van je merkt: mensen die een jaar geleden nog afhaakten omdat ze uit onzekerheid niet durfden, be ginnen weer. Soest heeft dit draag vlak ook nodig, en Soesterberg ze ker. We hebben daar de situatie rond defensie. Dat is toch een werkgelegenheidsfactor van bete kenis die moet je goed in de gaten houden. Daarom is het goed dat je een bedrijventerrein hebt waar het nodige gebeurt". Op De Sterrenberg (vroeger sport park) wil -om een actueel voorbeeld te noemen- het papierrecyclingbe drijf H. van Es een nieuwe hal bou wen. Wethouder Blommers: "We zijn in vergaande onderhandeling over de verkoop van 5.000 vierkan te meter grond. Het zijn dus niet al leen maar kleine bedrijven die er zich vestigen. Op het terrein waar Van Es nu zijn bedrijf uitoefent, is alles vol. Nu de papierhandel en het recyclen zo aantrekken en het aan bod zo groot is, heeft het bedrijf-om overlast te voorkomen- meer ruim te nodig. Aan de andere kant vinden we dat er een grens is aan de hoeveelheid grond die je aan één bedrijf kunt ge ven. Zoals de zaken er nu voorstaan is het niet mogelijk dat hij meer krijgt. We willen ook anderen een kans geven. Daarom is het bedrij venterrein Sterrenberg een goed project doordat het alle vormen van bedrijven een kans geeft. Het is echt bedoeld voor Soester bedrijven of voor bedrijven die dicht tegen Soest aan zitten. Overigens is 5.000 vierkante meter toch een behoorlijk groot stuk. De bedoeling is dat hij helemaal binnen kan werken en dat is voor 't milieu en de overlast natuurlijk beter". Het ruimteprobleem in de regio eist constant overleg met de provincie. "Sterrenberg loopt nu en verder zijn we activiteiten aan 't ontplooien om voor de transportbedrijven 5 ha. te gaan ontwikkelen bij de Richelle- weg. Dat is van groot belang, omdat juist voor transportbedrijven een goede ontsluiting (in dit geval door de A28) belangrijk is. Aan de ande re kant nemen ze ook relatief veel ruimte in beslag op een klein indus trieterrein. Het zal nog wel wat tijd kosten voor het zover is. We moeten onderhandelen met Domeinen, met de provincie, met het rijk. We willen het nieuwe terrein (bij de tankbaan) gefaseerd ontwikkelen. Er is inmiddels een aantal trans portbedrijven die in principe be langstelling hebben getoond. Maèr zoals zo vaak is het ook hier de kip of het ei. Zij wachten tot ze iets con creets zien, want een bedrijf kan niets doen zolang je niet kunt zeg gen: ik heb die ruimte voor je. Daar om is het belangrijk dat er beweging in de industrieterreinen blijft. Als een bedrijf groeit en ergens anders heen gaat, dan kan er een nieuw be drijf voor in de plaats komen, of een ander dat er al zit kan uitbreiden. Er zijn ook bedrijven die verdwijnen of worden overgeplaatst. Dan is het belangrijk dat er een bedrijf terug komt dat minstens hetzelfde aantal arbeidsplaatsen heeft. Bij voorkeur een Soester bedrijf en als dat niet lukt een bedrijf uit de regio. Maar je wilt toch in ieder geval zorgen dat je de werkgelegenheid op peil houdt, 't liefst nog wat laat groeien, zonder dat dat overlast geeft aan mensen. Je probeert wel een soort ideaal te scheppen, maar je bent zo afhanke lijk van de positie van bedrijven, hun eigen orderportefeuille. Wat je eigenlijk wilt is dat ze constant in el- kaars bedrijfsgebouwen gaan zitten zodat ze in ieder geval hier in Soest blijven. Net zoals je bij de woning bouw wilt, dat er een doorstroming is, wil je dat bij bedrijven ook". Het bedrijfsverzamelgebouw in Soesterberg, totstandgekomen dank zij particulier initiatief met steun van onder meer de gemeente en de provincie, zit inmiddels helemaal vol met kleine, startende bedrijven of bedrijven die niet zoveel ruimte nodig hebben maar toch niet meer 'in de achterkamer' konden blijven zitten. Neks Blommers "Het belang van het bedrijfsverza melgebouw is dat jonge bedrijven een soort tussenstap kunnen zet ten", zegt mevrouw Blommers. "Bij het eerste bedrijfsverzamelgebouw, in Soest, gaf de gemeente de starters een vast subsidiebedrag. Daardoor werd huur lager en werd het dus aantrekkelijk om daar te beginnen en te blijven. In Soesterberg is het anders gedaan. Daar laten we de subsidie 'afbouwen'. Als een bedrijf er blijft zitten, betaalt het uiteinde lijk net zoveel als op de vrije markt. Met andere woorden: dan wordt het minder aantrekkelijk om er te blijven zitten als je misschien voor datzelfde geldt ergens anders beter terecht kunt. Dat vind ik een stimu- lerender beleid dan een vaste subsi die. En 't is toch helemaal vol dus het is blijkbaar een goed middel. Over anderhalf jaar moeten we de eerste uitstromers hebben. Dan kan je weer ruimte bieden aan nieuwe lingen omdat het voor de oorspron kelijke bedrijven dan niet aantrek kelijk is om er nog te blijven zitten". Nu de donkere dagen van decem ber en januari hun intrede hebben gedaan, valt het op dat er zoveel mankeert aan de verlichting van vooral (brom)fietsen. Burgemees ter J. de Widt doet dan ook een be roep op deze categorie weggebrui kers om nog eens extra aandacht te besteden aan de verlichting. "Wellicht kunnen degenen die zonder deugdelijke verlichting rij den zelf wèl zien wat er in het ver keer gebeurt, maar ze realiseren zich niet dat andere weggebrui kers, met name automobilisten, die fietsers slecht zien. Als iedereen zijn verlichting eens extra nakijkt en in orde maakt, komt dat de verkeersveiligheid ten goede. Nu we het toch over veiligheid heb ben: het is binnenkort weer de tijd van vuurwerk kopen en afsteken. Ik doe een beroep op iedereen om zich aan de regels te houden -daar hoort ook bij het kopen van vuurwerk op de officiële adressen- en geen ille gaal vuurwerk te kopen, laat staan af te steken". Burgemeester De Widt zegt nadrukkelijk dat deze waarschuwing niet alleen is bedoeld voor de jongelui, maar ook voor de ouders: zij zijn het immers in de eer ste plaats die hun kinderen op de gevaren moeten wijzen. "Vuurwerk hoort bij de jaarwisse ling. Het is op zichzelf ook leuk. Maar laat iedereen bij het afsteken ervan niet alleen rekening houden met zichzelf, maar ook met buurt bewoners, vooral de vele oudere be woners die wij in de gemeente heb ben, om zoveel mogelijk problemen te voorkomen". Tenslotte wenst burgemeester De Widt iedereen namens het gemeen tebestuur gezellige feestdagen toe, een goede jaarwisseling en vooral een gezond en voorspoedig nieuw jaar. Vuurwerk hoort bij de eindej aars viering. Knal- en siervuurwerk in al lerlei soorten en vormen wordt ge durende een paar uur afgeschoten. Dat dit schadelijk is voor het milieu, zal ieder duidelijk zijn. Nauwelijks minder schadelijk zijn de resterende stoffen, zoals de lege hulzen van al het vuurwerk en het kleurrijke verpakkingsmateriaal. Meestal blijft dit op straat achter, want als het vuurwerk voorbij is, wil men zich graag zo gauw mogelijk in het feestgedruis storten. Opruimen is er vaak niet bij. Wie de volgende dag ÜC 5iiaai op gaai, z.101 oiwdt uc restanten van het vuurwerk. Soms is het hele wegdek bedolven onder le ge hulzen. Deze zijn schadelijk voor het mi lieu, vooral als het gaat regenen, want dan komen de reststoffen in het grondwater terecht en brengen ze schade toe aan het micro-orga nisme. Daarom doet het gemeente bestuur een dringend beroep op ie dereen die vuurwerk afsteekt: ruim onder het motto "Laat niet als dank...' direct na het afsteken de rommel op. Het is een kleine moeite en het milieu is er zeer bij Naam; man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Vóór vrijdag 23 december insturen naar: Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). De Nieuwjaarsreceptie van de gemeente wordt gehouden op maandag 2 januari van 19.30 tot 22.00 uur in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1. Het college van burgemeester en wethouders van Soest nodigt de burgers en vertegenwoordigers van Soester en Soesterbergse bedrijven, instellingen en groe peringen hiervoor uit. Zoals gebruikelijk heeft de ge meentelijke Nieuwjaarsreceptie een informeel karakter. Evenals vorig jaar zal het accent liggen op de onderlinge contacten. Burge meester J. de Widt zal omstreeks 20.15 uur een korte Nieuwjaars toespraak houden. Aansluitend, om ongeveer 20.30 uur, zullen -en dat is in middels ook een traditie gewor den- Thomasvaer en Pieternel het politieke en maatschappelij ke gebeuren in de gemeente Soest op de korrel nemen. Een bewoner van de Hartweg heeft gevraagd waarom niet alle wegen in Soest worden benut om het verkeer af te wikkelen. Volgens hem zou op die manier een eerlijke verdeling van de verkeersdruk kunnen wor den bereikt. Burgemeester en wethouders mer ken naar aanleiding hiervan op dat nu al alle wegen worden gebruikt voorde verkeersafwikkeling, echter op verschillende niveaus. De func tie van wegen en straten verschilt: er zijn wegen met een ontsluitings functie, zoals de Koningsweg, en straten met een verblijfsfunctie (woonerven en 30 km.-zones). Daarnaast verschilt de vormgeving van de verschillende straten als ge volg van de constructie van de we gen. Technisch gezien zijn niet alle wegen geschikt voor dezelfde hoe veelheden verkeer. Nota bene: iemand die er zelf woont, gaf als adres op: Groen van Pinkstererstraat. Zeker met de feestdagen in de war. Rondweg. Tevens Winkelkring- weg. Soest onnatuurlijk: Groene Drie hoek blijkt van plastic te zijn. De toorn van Van Doorn. Sint wel "op' maar niet meer zo 'in*1 de markt. Lachthuislaan. Veni, Vini, Plisie. Rondje traangas. Op de Peter van den Breemerweg kun je straks andermans biezen pakken. Broodnodig protest met sand- wichborden. Zorgcentrum of zorgencentrum? Vahstal weet zich geen raad. Tante Lo liebol. Op 't Hoogt: altijd jong. Kardinaal Alfrink-trema. Plomp: de man van een half mil joen. Er worden steeds meer bromfiet sen opgesnord. Spullenhulp Tsjernobyl: gezonde activiteit. Voortijdig vuurwerk afsteken: boemdenken. Nog even en ze rijden 237 op de N237. Inter Casa int te weinig in de kassa voor hoge huur. Er zit voor Schut weinig schot in. Raad van State als Schutsluis.

Soester Courant | 1994 | | pagina 37