«Onderzoek naar nieuwe busverbindingen De Zuidelijke Eng milieuvriendelijker en groener Het waterschap dichterbij Reinigingsdienst haalt in januari 1995 de kerstbomen apart op ZSSÜT"*Soesl nog een aan,a'andere-W» Maatregelen ter voorkoming van het dichtgroeien van Korte en Lange Duinen Per 1 januari 1995 nieuw paspoort 'AGINA 2 ■■flÓËNSUAG 14 DECEMBER 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 3 IK HEB BELANGSTELLING VOOR BETERE BUSVERBINDING TUSSEN SOEST EN BILTHOVEN, "DE UITHOF" OF NIEUWEGEIN IK HEB BELANGSTELLING VOOR BETERE BUSVERBINDINGEN VANUIT DE WIJK MERCURY IN SOESTERBERG IK HEB BELANGSTELLING VOOR BETERE BUSVERBINDING TUSSEN SOEST(ERBERG) EN ZEIST-CENTRUM busverbinding tussen Soest en het Amers- Lrtse bedrijventerrein De Hoef, onderzoeken het busbedrijf ioest - De Uithof/Nieuwegein Op dit moment rijdt buslijn 284 op ïttkdagen in de ochtendspits vanaf lation Bilthoven via het RIVM en e belangrijke werk/studeer-loka- e De Uithof naar Nieuwegein. In eavondspits rijden de bussen van- i! Nieuwegein in tegengestelde achting. Op dit moment wordt be teken of het zinvol is, een aantal jusritten vanuit Soest naar De Uit- ïof/Nieuwegein te laten vertrek- len en van daaruit tot Soest te laten doorrijden. Vanuit Soest bent u dan in een kwartier in Bilthoven. In ruim 30 minuten heeft u De Uithof bereikt, erwijl u binnen een uur in Nieuwe gein uit de bus zou kunnen stappen. U reist sneller en u zult soms dichter bij het werkadres kunnen in- en uit stappen. Het is echter de vraag: Waar wonen de mogelijke reizigers? Waar zou den ze uit willen stappen en ook wanneer en hoe vaak reizen ze? Wie weet gebruikt u nu de auto en zoudt mits de reistijd aantrekkelijk is - zich ook best willen laten rijden? Eén reizigster had zich al spontaan gemeld door de enquête voor een busverbinding met het bedrijven terrein De Hoef te veranderen in de De Uithof. Door het hierbij opge nomen formulier in te vullen en dit vóór 21 december op te sturen naar GEMEENTE SOEST, AFDELING W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB SOEST kunt u uw wensen aan de gemeente en het busbedrijf kenbaar maken. Een bus voor de Soesterbergse wijk Mercury Een vroeger plan voor bussen via een busbaan door de wijk Mercury bleek in het verleden niet haalbaar te zijn. Daarmee is niet gezegd dat er geen behoefte zou bestaan om dichter bij huis in en uit de bus te kunnen stappen. Bij de bewoners- vereniging en ook bij de belangen verenigingen blijkt het een regelma tig onderwerp op vergaderingen te zijn. Af en toe belt een bewoner of bewoonster van de wijk op met de vraag of er aan mogelijkheden voor (betere) busbediening van de wijk wordt gedacht. Ook het Militaire Luchtvaartmuseum zou redelijk wat reizigers kunnen trekken. Als er toch een enquête wordt ge houden, is het nuttig dat bewoners hun wensen kenbaar maken. Daar bij gaat het vooral om de vraag aan welke verbindingen u behoefte heeft. Dit kunnen immers busver bindingen zijn naar Amersfoort, Soest, Utrecht en/of Zeist. Ook het doel van de reis is belangrijk. Voor woon/werk-verkeer en voor on derwijs zijn vooral 's ochtends en 's midags busverbindingen nodig. Voor winkelen en het op bezoek gaan kan een goede busbediening op een ander tijdstip gewenst zijn. Door het hierbij opgenomen for mulier in te vullen en dit vóór 21 de cember op te sturen naar GEMEENTE SOEST AFDELING W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB SOEST kunnen de bewoners van Apollo, Gemini, Hermes en Mercury laten weten aan welke busverbindingen zij behoefte hebben. Soest-Soesterberg en verder naar Zeist? Met de vroegere buslijn Soest- Soesterberg-Utrecht was een goede overstap mogelijk op buslijn 56 van en naar het centrum van Zeist. Bij de oorspronkelijke opzet van het busplan bleek de verbinding met het busstation van Zeist te duur te zijn. Buslijn 73 zou zonder ingrij pende wijziging van het bestaande Soester busplan doorgetrokken kunnen worden naar Zeist. Nu het busplan zich redelijk naar verwachting ontwikkelt, zou een busverbinding naar Zeist op dit mo ment een niet te groot risico behoe ven te zijn. Vrij vaak wordt geïnfor meerd naar een busverbinding tus sen Soest en het centrum van Zeist. Op de Slotlaan in Zeist komt men regelmatig Soesters tegen. Bedrij ven uit Zeist adverteren in kranten, die ook in Soest worden verspreid. Ook voor deze verbinding geldt dat het nuttig is om te weten hoe de mo gelijke reizigers daarover denken. Door het hierbij opgenomen for mulier in te vullen en dit vóór 21 de cember op te sturen naar GEMEENTE SOEST AFDELING W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB SOEST kunnen de bewoners van Soest (en Soesterberg) laten weten aan welke (extra) busverbindingen met Zeist men behoefte heeft. 0p een groot deel van de Zuidelij ke Eng zal binnenkort snijrogge groeien. De gemeente Soest heeft door het verlenen van subsidie de agrariërs gestimuleerd om dit ge was voor de winter in te zaaien. Snijrogge is een zogenaamde groenbemester die ervoor zorgt dat in de grond aanwezige minera len niet naar het grondwater uit spoelen. Bovendien wordt hier mee de grondstructuur verbeterd, zodat er bij zware regenval minder grond wegspoelt. Veertien agra riërs hebben toegezegd mee te doen. Hiermee is 33 hectare ge moeid, bijna de helft van de totale Zuidelijke Eng. De gemeente Soest wil de Zuidelij ke Eng handhaven als landbouwge bied en tegelijk het gebruik beter af stemmen op natuur en landschap. Enkele jaren geleden heeft ze de werkgroep Soester Eng ingesteld, die moest onderzoeken hoe de Eng op een meer natuurvriendelijke wij ze beheerd kon worden. Naar aan leiding van het door deze werk groep uitgebrachte rapport 'Van schakels naar ketting' heeft het Centrum voor Landbouw en Milieu Het gemeentebestuur stimuleert de Soester agrariërs om op de Zuidelijke Eng snijrogge te gaan verbouwen. (CLM) in Utrecht opdracht gekre- ganisaties en vertegenwoordigers gen om in overleg met de boerenor- van boeren te komen tot een prakti sche uitwerking van het rapport met betrekking tot de Zuidelijke Eng. Eén van de voorstellen van het CLM betrof het stimuleren van een groenbemester zoals snijrogge. Zo'n groenbemester wordt gezaaid zo snel mogelijk nadat het hoofdge was (in dit geval de mais) van het land is gehaald. De mineralen en voedingsstoffen die dan nog in de bodem aanwezig zijn, worden opge nomen door de groenbemester en spoelen dus niet uit. In het voorjaar wordt de groenbemester onderge- ploegd. De in het gewas opgeno men voedingsstoffen komen dan weer ten goede aan het daarna in te zaaien gewas. Omdat de verbouw van een derge lijke groenbemester goed is voor het milieu en deze bovendien een groe ner karakter geeft aan de Eng, heeft de gemeente een klein bedrag per hectare beschikbaar gesteld om de boeren te stimuleren. Voor verdere informatie kan men contact opnemen met de gemeente lijke afdeling Groen, Natuur en Landschap, mevrouw A. C. van Halsema, telefoon 93709. De gemeenteraad behandelt mor genavond onder meer het voorstel om een krediet beschikbaar te stel len voor het verwijderen van twee horsten (zandbulten) en ongewen ste begroeiing in de stuifzandge- bieden Lange en de Korte Duinen. Omdat dit een project is in het ka der van bodembeschermingsmaat regelen ontvangt de gemeente hiervoor een aanzienlijke bijdrage van de provincie. Volgens mevrouw A.C. van Halse ma van de gemeentelijke afdeling Groen, Natuur en Landschap is het probleem van de Korte en de Lange Duinen dat er delen zijn die langza merhand dreigen dicht te groeien. In de Lange Duinen is ooit beplan ting aangebracht om het stuiven te beteugelen. Wat daardoor nu ge beurt is dat de wind zich concen treert in de tussenliggende gebie den. Die stuiven meer uit dan ge wenst is. Daarnaast worden in de gebieden die ooit beplant zijn, de bomen steeds groter. Daar gaat als het ware bosvorming plaatsvinden. Aan de randen ervan ontstaat scha duw, daar gaat mos groeien, kort om, de begroeiing breidt zich uit. "Wij willen voorkomen dat dat ver der gaat en er op den duur bos ont staat, want anders krijg je daarach ter een luwte. Dat gebied gaat dan ook dichtgroeien en zo gaat het steeds verder. Om dat allemaal te voorkomen, willen we de beide horsten die ruim twintig jaar gele den zijn beplant, verwijderen. Daardoor voorkomen we dat de wind zich kan blijven concentreren in het luwtegbied tussen die hors ten. Die stuiven uit, dus het hoogte verschil wordt steeds groter, en de bulten breiden zich ook uit, die groeien steeds verder. Als gevolg van de windrichting is er in de zuidwesthoek van de Lange Duinen een luwte ontstaan', daar is een bestaand bos waar de wind min der hard waait dan in het mooie open gebied. In een volledig na tuurlijke situatie zou aan de zuid westkant van de Lange Duinen bos ontstaan. Het zand stuift richting noordoosten en daar zou langza merhand de bosrand 'opgerold' worden. De bomen komen steeds meer in het zand te staan en sterven op den duur af. Dat willen wij tegen houden omdat daar fietspaden lig gen en huizen staan. We doen er al les aan om te voorkomen dat de bosrand afsterft. We hebben eind jaren tachtig ter hoogte van de Spar renlaan een zandwal opgeworpen, die ieder jaar op hoogte wordt ge bracht. Vlak achter die wal is een luwte. Daar valt het zand uit de wind. Het komt dus niet in de bos rand terecht, maar slaat daarvóór al neer. Dat is ook wat we willen. De wal verstuift echter zelf ook weer, dus die moet elk jaar op hoogte worden gebracht". In de Korte Duinen zullen ook bo men worden weggehaald, niet de hele ondergrond. "Daar heeft al te veel bodemvorming plaatsgevon den, dus daar zul je nooit meer stui vend zand krijgen. Maar door bo men weg te halen en de bodem op zich redelijk in tact te houden, heeft de wind meer vrij spel in de gebie den die nog wel open zijn. Maar we kunnen er niet helemaal meer ver- stuifbaar zand maken, zoals elders nog wel mogelijk is", aldus me vrouw Van Halsema. Het heeft de overheid heel wat moeite gekost, maar uiteindelijk is het op 1 januari 1995 zover: dan is het nieuwe fraudebestendige pas poort verkrijgbaar. Ook de Europese Identiteitskaart is met ingang van 1 januari 1995 bij de afdeling Burgerzaken van de ge meente Soest verkrijgbaar. Deze Europese Identiteitskaart gaat de gemeentelijke ID-kaart vervangen. In tegenstelling tot de 'oude' ge meentelijke ID-kaart kunt u met de nieuwe Europese ID-kaart naar de meeste Europese landen reizen. Ondanks de invoering van het 'nieuw' paspoort en de Europese ID-kaart blijven de 'oude' docu menten (paspoort en toeristen- kaart) geldig voor de duur waar voor ze zijn afgegeven. Bent u in het bezit van zo'n document, dan is er geen enkele reden om na 1 januari aanstaande één van de nieuwe do cumenten aan te vragen. Voor de bezitters van een gemeentelijke ID- kaart is het goed om te weten dat ook dit document zijn geldigheid als legitimatiebewijs blijft houden, maar dat er niet mee gereisd kan worden. Zoals u dit van de afdeling Burger zaken gewend bent, zullen ook het 'nieuwe' paspoort en de Europese ID-kaart bij aanvraag direct aan u worden afgegeven. Deze 'klaar ter wijl u wacht"-service wordt u gebo den tijdens de openingstijden (8.30 tot 13.30 uur) in Soest en in de de pendance Publiekszaken in het Dorpshuis in Soesterberg (geopend op dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur). Op de we kelijkse koopavond in Soest, op vrijdag, kunnen de documenten al leen worden aangevraagd (van 19.00 tot 20.00) uur. Het is dan he laas niet mogelijk de "klaar terwijl u wachf'-service aan te bieden. Ook de 'nieuwe' documenten zul len een geldigheidstermijn hebben van vijf jaar. De prijs van het pas poort bedraagt per 1 januari aan staande 76 gulden, de Europese ID- kaart gaat f 31,50 kosten. Voor meer informatie over het pas poort of de Europese Identiteits kaart kunt u terecht bij mevrouw C. Witkamp van de afdeling Burgerza ken, telefoon 02155 - 93473. Woon-adres Werk/studie-adres Huidig vervoer fiets openbaar vervoer auto 'doorhalen wat niet van toepassing is. Welke dag(en) in de week: ma t/m vrijdag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag Gewenste aankomsttijd: Gewenste vertrektijd: Ingevuld formulier opsturen naar Gemeente Soest - afd. W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest MEEST GEWENSTE VERBINDING werk onderwijs winkelen bezoek anders fiets Openbaar vervoer auto 'doorhalen wat niet van toepassing is. Woon-adres Adres bestemming Reismotief Huidig vervoer Welke dag(en) in de week Gewenste aankomsttijd: Gewenste vertrektijd: Gebruik van de overige verbindingen: Amersfoort-centrum hierboven ingevuld per week per maand* Soest hierboven ingevuld per week per maand* Utrecht-centrum hierboven ingevuld per week per maand* Zeist-centrum hierboven ingevuld per week per maand* ma t/m vrijdag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag Ingevuld formulier opsturen naar Gemeente Soest - afd. W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB Soes] Woon-adres Adres bestemming Reismotief Huidig vervoer werk onderwijs winkelen bezoek anders fiets openbaar vervoer auto 'doorhalen wat niet van toepassing is. Welke dag(en) in de week: ma t/m vrijdag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag Gewenste aankomsttijd: Gewenste vertrektijd: Ingevuld formulier opsturen naar Gemeente Soest - afd. W.R.V., Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest Van oudsher geldt in het water- schapsbestel de slogan: Wie be lang heeft betaalt, maar heeft ook zeggenschap. Als belanghebben den werden vroeger vooral de grondeigenaren gezien van de ge bieden die onder water konden komen te staan als het waterschap de taken niet goed deed. Het ging met name om waterkeringstaken. De zogeheten ingelanden betaal den waterschapsomslag en hadden ook zitting in het algemeen be stuur. Het dagelijks bestuur werd en wordt gevormd door het college van dijkgraaf en heemraden. De heemraden stammen uit het alge meen bestuur (de ingelanden). Inmiddels is de taakstelling van vele waterschappen uitgebreid. Taak uitbreiding leidt ertoe dat er meer belanghebbenden komen. Die gaan ook samen meebetalen aan het wa terschapsapparaat (de omslag) en moeten om diezelfde reden ook zeggenschap, dus plaats in het be stuur krijgen. De wens tot verbre ding van het waterschapsbestuur moet ook worden gezien tegen de achtergrond van de behoefte aan democratisering in het algemeen. Voor het waterschap waartoe Soest behoort (Eem en Vallei), stellen de provincies Gelderland en Utrecht tot taak de waterkeringszorg en het beheersen van de hoeveelheid op pervlaktewater. Wie in hooggele gen gebied woont, ver boven de wa terspiegel, voelde zich niet betrok ken bij het waterschap omdat er geen bedreiging was. Er hoefde toen ook niet aan waterschapslasten te worden meebetaald. Maar door een andere bril gekeken is het vol gende te zien. Als er maar lang ge noeg niets meer zou worden gedaan aan waterkering en waterkwaliteits beheer, wordt een ieder bedreigd, ook wie hoog woont. Maar ook los van die gedachte is de waterstaat kundige taak van de waterschappen van zeer wezenlijke betekenis voor de bewoonbaarheid van het land en voor de bescherming en verbetering van het leefmilieu (natuurbehoud, recreatie, landschapsschoon). Dat zijn aspecten waar alle inwoners van het waterschapsgebied in beginsel belang bij kunnen hebben. Die be langen rechtvaardigen voor de in gezetenen in het algemeen de plicht om aan waterschapstaken mee te betalen en het recht op zeggen schap. De grondslagen hiervoor lig gen besloten in de (vernieuwde) Waterschapswet. Voordat in 1995 het waterschaps bestuur nieuwe stijl kan worden ge kozen, dient een voorlopig alge meen bestuur te worden aangesteld i (25 zetels), waarin ook de ingezete nen vertegenwoordigd moeten zijn. Dat bestuur moet onder meer de verkiezingen en de instelling van het nieuw te kiezen bestuur regelen, waarna zijn eigen taak beëindigd zal zijn. Er zijn vier kieskringen, waarvan er één gevormd wordt door Soest en Baarn samen. In de zetels ten be hoeve van de meeste geledingen in het voorlopige bestuur zal worden voorzien door het huidige voorlopi ge bestuur. In de zeven zetels voor degenen die hun werkelijke woon plaats hebben in het gebied van het waterschap (de ingezetenen) wordt volgens een bepaald stelsel voor zien door de raden van de gemeen ten. Baarn en Soest wijzen op grond van dat stelsel samen één lid van het voorlopig algemeen bestuur aan. Voor Soest en Baarn is de heer J. R. van Beijnum bereid gevonden om namens de ingezetenen van de gemeenten Soest en Baarn zit ting te nemen in het voorlopige algemeen bestuur. De gemeente raad van Soest zal hierover don derdag aanstaande een besluit nemen. In Baarn is een zodanig besluit reeds genomen. De heer Van Beijnum is directeur van Centrilab in Soest, een laborato rium en adviesbureau voor che mie en techniek. Hij staat bekend als een actief en meelevend bur ger en heeft zitting in een milieu commissie van de gemeente Soest. Bovendien bekleedt hij de volgende nevenbetrekkingen: - adviserend lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland en omstreken; - lid van de milieucommissie van sa menwerkende Kamers van Koop handel in de provincie Utrecht en - afgevaardigde in de provinciale commissie voor milieubeheer en waterhuishouding. Overigens is het zo dat de toekom stige verkiezingen voor afgevaar digden van de ingezetenen vermoe delijk getrapt zullen gaan plaatsvin den. In die constructie krijgen ge meenteraadsleden binnen de inge stelde kieskringen actief stemrecht. De wet laat ook rechtstreekse alge mene verkiezingen toe, maar die hebben niet de voorkeur van de provincies Utrecht en Gelderland en van het waterschap. Vermoede lijk zal er aan de verkiezingen een kandidaatstellingsprocedure voor afgaan, waarbinnen het water schap, de gemeenten maar ook in dividuele burgers (zich) kandida(a)- t(en) kunnen stellen. Duidelijkheid hierover zal pas in de loop van 1995 ontstaan. Deze verwachting rechtvaardigt echter wel een band tussen kiezer (gemeenteraadsleden namens de ingezetenen) en gekoze ne. Omdat de heer Van Beijnum, als hij gekozen wordt, ook uw vertegen woordiger zal zijn, hebben wij hem in deze Op 't Hoogt geïntrodu ceerd. Af en toe zal de gemeente met hem overleggen over de lopen de zaken in het waterschap die van belang zijn voor de ingezetenen en de gemeente-organisatie. Gedurende de eerste drie weken van januari 1995 (om precies te zijn tot en met 20 januari) zal de reinigingsdienst bij u langsrijden om de kerstbomen apart op te halen. U mag in die periode de kerstboom naast de bruine of groene container zetten. Met een aparte wagen wor den de bomen verzameld, waarna ze op het gemeenteterrein worden versnipperd. De afdeling Groen, Natuur en Landschap zal het ver snipperde groen hergebruiken in het openbaar groen van de gemeen te. De bewoners van de hoogbouw kunnen op iedere werkdag (geduren de de eerste drie weken van januari) de kerstboom naast de (afvaI)co- cons achterlaten. Vanzelfsprekend kunt u de boom ook naar het awal- stoffenpark De Schans brengen. Openingstijden: dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 uur tot 18.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Wilt u de kerstboom s.v.p. ontdoen van alle versieringsresten en kunstsneeuwresten. Nadere informatie is te verkrijgen via de infolijn van de reinigings dienst: 02155 - 93666.

Soester Courant | 1994 | | pagina 39