Vuurwerk is mooi, maar laat het vooral mooi blijven Samenwerking bij voorkomen problemen oud en nieuw Voorkom 'vlam in de pan' bij het oliebollen bakken Lik op stuk beleid wordt steeds vaker toegepast Vergaderingen commissies en gemeenteraad in 1995 René Moraal van brandweer Soest: WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 OP THOOGT PAGINA 4 Alternatieve straf voor vroegtijdig afsteken van vuurwerk Tips brandweer over gebruik van kaarsen en kerstboom Soest gebruikt al jaren bladzuiger Direct boete voor winkeldiefstal Onderzoek naar voorzieningen minder validen Y erkeersmaatregelen Kerstmis, kerstboom, kaarslicht, oudjaar, oliebollen, vuurwerk.... De decembermaand is vol feeste lijke gebeurtenissen. Vooral in de laatste week van het jaar. Maar het is die dagen ook oppassen gebla zen. Er liggen nogal wat gevaren op de loer die het feest en de gezel ligheid danig kunnen verstoren. Omdat voorkomen nog steeds be ter is dan blussen, wil de brand weer Soest met tips graag helpen om de laatste maand van het jaar veilig te laten verlopen. In dit arti kel gaat preventie-officier René Moraal in op de gevaren van het zich niet houden aan de ge bruiksaanwijzing bij het afsteken van vuurwerk. "Er zijn ondanks alle campagnes nog steeds jongelui die helemaal niet nadenken als ze met vuurwerk omgaan. Ze zien de gevaren niet. Bij de oudere jeugd slaat de cam pagne weliswaar steeds beter aan, maar de jongste groep is het gevaar snel vergeten, vooral als ze inder daad als groep met vuurwerk bezig zijn. Daarom is het belangrijk dat de campagne ook ieder jaar aanslaat bij de ouders, zodat zij hun kinderen steeds weer op de gevaren kunnen wijzen, uitleggen wat er fout kan gaan en vertellen waar ze op moeten letten. Als de jongeren dat niet we ten en hun ouders hebben hen er niet op gewezen, dan doen ze waar schijnlijk bij voorbaat al niet voor zichtig. Als ze wèl op de hoogte zijn hoe ze met vuurwerk om moeten gaan, hebben ze in ieder geval de mogelijkheid om het goed te doen". Moraal wijst vooral op de gevaren van illegaal vuurwerk. "Dat is extra gevaarlijk, want als daar iets mis mee gaat, zijn de gevolgen vaak vele malen ernstiger dan bij legaal vuur werk. Watje nog wel eens ziet is dat de jongelui rotjes ergens in stoppen, in een potje, een voetbal. Juist dat geëxperimenteer is zo gevaarlijk, want dan vliegt dat spul in 't rond en ontsteekt bovendien het nog niet af- gegane vuurwerk dat in 't rond ligt". Een paar belangrijke tips: - koop alleen vuurwerk met ge bruiksaanwijzing in de Nederlandse taal bij de officiële detailhandel; lees de gebruiksaanwijzing en han del daarnaar; - zoek een goede plek uit voor het afsteken van vuurwerk: niet bij rie ten daken, opslagplaatsen van brandbare materialen enzovoorts; zorg dat ramen en deuren gesloten zijn ajs het vuurwerk wordt afgesto ken; - blijf op veilige afstand en zorg dat ook anderen geen gevaar lopen doordat vuurwerk hun richting uit komt; let ook op vuurwerk dat door anderen wordt afgestoken; - gebruik geen lucifers maar steek de lont aan met een gloeiende siga ret; zorg dat het nog af te steken vuurwerk op een veilige afstand en plaats ligt; - zet vuurpijlen in een ingegraven of met zand gevulde fles - nooit vuurwerk in de hand hou den, dus helemaal niet in de hand ontsteken, en er nooit mee gooien; vuurwerk met opgebrande lont dat niet is afgegaan nooit opnieuw af steken; - experimenteer niet met vuurwerk, maak er vooral ook geen bundels van; bij het zelf maken van vuur werk zijn Sl heel wat ongelukken ge beurd; - voor de ouders geldt; wees kritisch bij de beslissing of uw kinderen oud en wijs (dus voorzichttig!) genoeg zijn om mee te doen aan het afste ken van vuurwerk. Het is een hele Tenslotte, voor het geval het onver verantwoording. Bereid ze in ieder hoopt toch nodig is hulp in te roe- geval goed voor en blijf toezicht pen, hou telefoonnumers van hulp- houden. diensten bij de hand: BRANDWEER, POLITIE, AM BULANCE 06-11. Om te trachten tijdens de komende jaarwisseling rustig te laten verlopen, heeft de politie is op initiatief van de projectgroep integrale veiligheids zorg een plan opgesteld voor een integrale aanpak van de eventueel te verwachten problemen. Dit heeft in de eerste plaats tot doel om door een Aanloopfase grotere politie-inzet en een actievere rol van bij voorbeeld winkeliers en buurtbewoners problemen zoveel mogelijk te voorkomen. Daarnaast wil men de pakkans vergroten van degenen die zich te buiten gaan. Tenslotte zal het lik-op-stuk-beleid worden toegepast voor degenen die door de politie worden aangehouden. Deze werkwijze wordt drect op nieuwjaarsdag toegepast". Patricia Zorko, rayonchef Soest in het politiedistrict Eemland-noord, is verheugd dat er sprake is van een integrale aanpak. Het initiatief hier toe is in Soest genomen "omdat burgemeester en wethouders hier de meeste vragen kregen naar aan leiding van de laatste oud- en nieuwviering. Toen hebben we ge zegd: wij willen wel meer inspan ningen leveren door onder andere extra inzet van personeel, maar dan moet iedereen meedoen. Alle ande re partners binnen de werkgroep jaarwisseling zijn er dan ook vol en thousiasme mee aan de slag gegaan. Het is dus zeker niet zo dat alleen de politie probeert een veiliger jaarwis seling te bereiken, maar dat ook winkeliersverenigingen, gemeente, brandweer, de Stichting Welzijns werk, de woningbouwverenigingen en bewoners meedoen op plekken waar vorig jaar veel overlast is ge weest. Het is dus echt een kwestie van samenwerking. Winkeliers en bewoners zorgen voor meer toe zicht en wij zorgen ervoor dat de pakkans wordt vergroot. Dit is geen papieren aanpak, het is het resultaat van samen met elkaar om de tafel gaan zitten en samen afspraken ma ken zodat we elkaar weten te vinden als er 's nachts wat gebeurt". Ad Ophorst, brigadier algemene politiedienst, vertelt dat hij samen met onder anderen Patricia Zorko bij de vorige jaarwisseling nacht dienst heeft gedraaid. "Daar zijn we behoorlijk druk mee geweest. On danks dat oudejaarsavond een feestelijke gebeurtenis is, waarbij de oorsprong van de luidruchtigheid terug te voeren is tot het verruilen van het oude voor het nieuwe jaar en het verdrijven van de boze gees ten, kan niet alles getolereerd wor den. Tegen excessen zal worden op getreden. Naar aanleiding van de ervaringen van vorig jaar hebben we een draaiboek samengesteld hoe we de jaarwisseling 1994/'95 gaan aanpakken". Ophorst: "Het is natuurlijk de nacht van oud op nieuw, maar ook dan zijn er grenzen aan de toleran tie. Als die zijn bereikt, gaan we tot aanhouding over. Door de extra in zet van personeel tijdens de oude jaarsnacht en nieuwjaarsdag en de gekozen aanpak heeft Justitie Utrecht toegezegd mee te werken in de vorm van het lik-op-stuk-beleid. Ook in de aanloopfase naar oud en nieuw toe is er met ingang van 15 december sprake van extra politie toezicht. Er zijn per dag extra men sen in dienst om specifiek de over last van vuurwerk tegen te gaan. Dat geldt trouwens voor het hele district. Er wordt zoveel mogelijk gewerkt in het kader van het HALT-project. Dit betekent dat jongelui een alternatieve straf wordt opgelegd. Ook met deze maatregel hoopt men de overlast door jeugd die vroegtijdig vuurwerk afsteekt zoveel mogelijk te beperken. Een paar tips van de brandweer over het gebruik van kaarsen en de kerstboom. - zet kaarsen op een vlakke onder grond in een stevige houder van niet brandbaar materiaal; - hou kaarsen zo ver mogelijk weg van gordijnen, papieren en andere brandbare versieringen en zorg vooral dat ze buiten bereik van kin deren en huisdieren-blijven; - laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden; zet de stukjes op een plek die u kunt zien en zorg er voor dat ze niet in de buurt van een warmtebron staan; de kaarsen kun nen dan week worden en ombui gen; - laat kleine kinderen nooit, ook niet 'eventjes', alleen met branden de kaarsen. De kerstboom - koop een boom die niet te groot is voor de kamer en zet hem niet dicht bij gordijnen of andere brandbare spullen; - zet hem stevig neer; beter is het nog hem met binddraad vast te zet ten; - een boom in een met water gevul de standaard droogt minder snel uit, zodat het brandgevaar wat klei ner wordt; het voordeel is ook dat u minder last heeft van naalduitval; - echte kaarsjes in de boom moet u doorlopend in de gaten houden; electrische kaarsjes zijn misschien minder sfeervol, maar geven wel een rustiger gevoel, hoewel... - controleer voor gebruik de bedra ding altijd op beschadigingen, ook als er nooit problemen zijn geweest; gebruik een goed passend verlengs noer waar niemand over kan strui kelen; - doe altijd de kerstverlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. In de gemeente Soest wordt al vele jaren met een bladzuiger gewerkt. Deze methode past binnen de effi ciënte aanpak van de gemeente diensten. Burgemeester en wethou ders antwoorden dit op een vraag van een bewoner van het Bleekveld. Hij had in Baarn een zuigwagen aan 't werk gezien en zich afgevraagd of dit misschien ook iets voor de ge meente Soest zou zijn. Oliebollen en appelflappen bak ken in te heet geworden vet waar bij de kans groot is dat de vlam in de pan slaat en brandende kaarsen zijn de belangrijkste oorzaken van brand tijdens de feestdagen in de decembermaand. René Moraal, preventie-officier bij de brand weer, heeft een paar tips om de kans op brand te beperken. "Het is belangrijk dat bij het bakken een passend deksel binnen handbe reik ligt en dat er geen brandbare zaken in de buurt van het fornuis liggen. Wat nog wel eens gebeurt is dat mensen het aanrecht rondom afdekken met papier om spatten op de wand te voorkomen. Maar als de vlam in de pan slaat, vliegt ook dat papier in brand en breidt het vuur zich razendsnel uit. Het enige goede middel om te blus sen is: passend deksel op de pan doen en het gas of de kookplaat uit draaien. Het vet moet dan minstens een kwartier afkoelen. In principe kun je dan weer verder bakken. An dere blusmogelijkheden zijn een koolzuursneeuwblussertje of een poederblusser, maar poeder geeft nogal wat rommel. Dan zit de hele keuken onder de poeder en het is geen pretje om dat te verwijderen". Wat volgens Moraal nooit mag, is proberen het vuur met water te blussen. "Eén liter water kan bij verdamping tot tienduizend liter stoom veroorzaken. Als je water op het hete vet gooit, zet het water zich direct om in stoom en daardoor wordt in één keer de brandende ve- tinhoud van de pan door de hele keuken geslingerd. Die staat dan di rect in lichterlaaie en waarschijnlijk ook degene die erbij staat! Mocht er onverhoopt toch brand ontstaan, sluit dan zoveel mogelijk ramen en deuren zodat vuur- en rookverspreiding beperkt blijft en waarschuw eventueel andere men sen in huis". i Een paar tips: - bij 'vlam in de pan' deksel op de pan; gas of kookplaat uitdraaien; leg een natte, maar uitgewrongen l dweil op het deksel, zodat dit vaster op de pan drukt; nooit met water blussen; - pan minstens een kwartier (op gas) en iets langer (op electrische kook plaat) laten afkoelen; - buitenkant van de pan vetvrij en schoon maken; - probeer spatten en morsen zoveel mogelijk te voorkomen; - niet te veel olie in de pan om te voorkomen dat het vet zo hard gaat bruisen dat het over de rand stroomt; - loop nooit weg zonder gas of de electra uit te zetten; - hou kleine kinderen tijdens het bakken buiten de keuken; ze leiden uw aandacht af en kunnen boven dien getroffen worden door olie spatten. Sinds 1 april bestaat een nieuwe regeling die de politie, in tegen stelling tot voor die tijd, de moge lijkheid biedt de dader van een winkeldiefstal een transactie aan te bieden. Vóór de invoering van de nieuwe regeling moest de poli tie proces-verbaal opmaken en dit naar justitie sturen. Dat gebeurde echter niet altijd, omdat de politie in bepaalde gevallen de bevoegd heid had de zaak te seponeren - bijvoorbeeld als het om een eerste vergrijp of om iets van geringe waarde ging en de dader een volle dige bekentenis aflegde. Sepo neerde de politie niet, dan kon jus titie hier altijd nog toe besluiten. Daar is nu verandering in geko men. Patricia Zorko, rayonchef Soest van het politiedistrict Eemland- noord, vertelt: "Er is gezegd: we willen wat meer op één lijn komen met andere overtredingen. Heel vaak was toch de klacht in de maat schappij: Als je door rood licht rijdt krijg je tegenwoordig een bekeuring van 150 gulden, en als je iets weg neemt in een winkel, sta je zo weer buiten. Nu is het dus in principe zo: als je iets steelt, al is het maar iets kleins, kom je meteen in aanmer king voor een boete". Dit geldt ove rigens niet voor strafrechtelijk min derjarigen, omdat zij een speciale rechtsbescherming genieten. Vanaf 1 april geldt de regel: wie iets ontvreemdt, krijgt een bekeuring. Het komt er op neer, dat degene die meerderjarig is en goederen weg neemt beneden de 100 gulden, een bekentenis aflegt, de laatste twee jaar niet voor hetzelfde feit met jus titie in aanraking is geweest en bo vendien de schade vergoedt, een boete krijgt van 200 gulden. Ligt de waarde van het ontvreemde tussen 101 en 250 gulden, dan bedraagt de boete 400 gulden. "In principe is het dus niet meer de bedoeling dat de politie seponeert, zoals vroeger op grond van de richtlijnen (eerste keer, onder een bepaald bedrag) mogelijk was", aldus Patricia Zor ko. Voor degenen die binnen de afge lopen twee jaar voor hetzelfde feit (diefstal of heling) met justitie in aanraking zijn geweest, geldt dat zij geen transactie door de politie aan geboden krijgen. Het proces-ver baal dat tegen hen wordt opge maakt, wordt doorgestuurd naar justitie, die de boete oplegt. De boe te is hoger dan het transactiebedrag van de politie. Het is ook mogelijk dat een verdachte ontkent. In zo'n geval gaat het proces-verbaal altijd naar justitie, die de zaak verder af handelt. Lik op stuk Naast de mogelijkheden die de po litie nu heeft, probeert justitie sinds oktober eerder 'lik op stuk' toe te passen. Als bijvoorbeeld een win keldief wordt aangehouden die goederen heeft ontvreemd met een waarde boven 250 gulden, dan mag de politie niet bekeuren, maar dan is het mogelijk met justitie contact op te nemen om te vragen of de zaak afgedaan kan worden door de ver dachte direct een schikking aan te bieden dan wel een dagvaarding uit te reiken. "Ook hier zie je dus een meer naar elkaar toeschuiven van de procedures. Het moet allemaal korter. Er is dan ook meer en meer sprake van contact met justitie. Dat zal in de toekomst steeds vaker ge beuren, want het is de bedoeling dat het lik op stuk-beleid ook op andere terreinen dan winkeldiefstal wordt toegepast". Sinds de nieuwe rege ling is in het district Eemland-noord een dertigtal winkeldiefstallen bij de politie gemeld. Deze zijn afge handeld volgens de regeling zoals die sinds 1 april van toepassing is. Medio 1995 zal een onderzoek worden uitgevoerd, waarin de ge meente ook zal bekijken of op de Koningsweg maatregelen getroffen kunnen worden ten behoeve van minder validen. Burgemeester en wethouders delen dit mee naar aan leiding van een verzoek van een be woonster van de Haverweerd. Zij heeft gevraagd om voorzieningen voor minder validen in de vorm van verlaagde trottoirbanden of afrit ten. In de bebouwde kom van Soest zal bekeken worden op welke plaat sen zulke voorzieningen getroffen en op welke manier ze gerealiseerd zouden kunnen worden. Op zaterdag 17 december wordt van 10.00 uur 's morgens tot 20.00 uur 's avonds in de Kerkebuurt de jaarlijkse kerstmarkt gehouden, een initiatief van de Stichting Markt Oude Ambachten Soest. In ver band met deze kerstshow met at tracties voor jong en oud geldt in de Kerkebuurt een tijdelijke verkeers maatregel. Van vrijdag 16 december 18.00 uur tot zaterdag 17 december 22.00 uur zijn de volgende maatregelen van kracht: het gedeelte van de Kerkstraat tus sen de Eemstraat en de Olijkeweg, het gedeelte van de Peter van den Breemerweg tussen de Kerkstraat en de Ferdinand Huycklaan en de gehele Neerweg, inclusief het grote parkeerterrein bij de Oude Kerk, zijn afgesloten voor alle verkeer. Voor het gedeelte Kerkstraat tus sen de Neerweg en het Kerkpad Zuidzijde geldt aan de zijde van de Oude Kerk een parkeerverbod. Verder is er een parkeerverbod aan beide zijden van het gedeelte van de Peter van den Breemerweg tussen de Hooiweg en de Ferdinand Huycklaan, en aan beide zijden van de Eemweg en de Eemstraat. Om vooral verenigingsbesturen, maar ook het bedrijfsleven, organisaties en instellingen van dienst te zijn, publiceren wij hieronder het complete vergaderschema van de raadscommissies en de gemeente raad in 1995. In het verleden is namelijk gebleken dat veel inwoners geïnteresseerd zijn in het bijwonen van commissie en/of raadsvergaderingen, maar dan voor de keus werden gesteld deze bij te wonen dan wel een vergadering, evenement of iets dergelijks van een andere organisatie. Met onderstaand schema bij de hand kan nu iedereen rekening houden met het vergaderschema van de commissies en de ge meenteraad. Alle vergaderingen beginnen om half acht. Commissie algem. Commissie R.O. Commissie milieu Commissie Raad bestuurszaken verkeer, welzijn en openb. werken financiën maandag dinsdag woensdag donderdag donderdag 9 jan. 10 jan. 11 jan. 12 jan. 19 jan. 30 jan 31 jan. 1 feb. 2 feb. 16 feb. 6 mrt. 7 mrt. 9 mrt. 9 mrt. 16 mrt 3 apr. 4 apr. 5 apr. 6 apr. 20 apr. 8 mei 9 mei 10 mei 11 mei 18 mei 29 mei 30 mei 31 mei 1 juni 15 juni 3 juli 4 juli 5 juli 6 juli 20 juli 4 sep. 5 sep. 6 sep. 7 sep. 21 sep. 2 okt. 3 okt. 4 okt. 5 okt. 19 okt. 30 okt. 31 okt. 1 nov. 2 nov. 16 nov. 4 dec. 12 dec. 6 dec. 7 dec. 21 dec. 8 jan. '96 9 jan. '96 10 jan. '96 11 jan. '96 18 jan. "96 De jaarlijkse behandeling van de gemeentebegrotingen is voor 1995 vastgesteld voor maandag 16 ok tober, 's avonds om 19.00 uur, met een voortzetting op woensdag 18 oktober, aanvang 's middags om 14.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 40