20 wenskaarten «uur RENEL kerst nieuwjaar 1 ACTUEEL r Nieuw kerkgebouw bereikt hoogste punt MIDDE Soester advocaat ziet zich als slachtoffer van 'heksenjacht' 5 Jubileum- Korting met uw eigen foto College stelt raad voor gebouw KA Mavo te kopen Pronk bij start PvdA-campagne Statenverkiezingen Utrecht Winkelkring Prijzenfestival Beroemd kerstspel uit Oberufer in kapel aan de Heideweg ''lag in top aan Parallelweg öo V Mr. Bob van der Goen in 'Soestand' STRAALBEDRIJF v. Rouwendaal v.o.f. STRALEN SCH0PEREN FIJNSTRALEN t Blikschade bij botsing Birkstraat Willy Derby-dag in Omroepmuseum Met de Kerstman op de foto in centrum Overhees *y 1995 J^fotoservice Man rijdt rechtuit in bocht in polder Geen Soesters op kandidatenlijst GRATIS ROESTCONTRÖLE Anti-roest station The Talk of of the Town Rondweg - rot weg Kerstviering van Vrouwengilde op 19 december /OENSDAG 14 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 9 et gepast feestelijk vertoon - het itsteken van een rood-wit-blau- e vlag - is zaterdagmorgen aan de arallehveg het hoogste punt "ge ierd" van het nieuwe kerkge- ouw van de gereformeerde kerk [vrijgemaakt) in Soest, eden van de bouwcommissie beklom en, onder aanvoering van de heren Eddy de Vries en Henk van Loenen, de steigers. Vanaf de begane grond wer den ze beloond met een warm applaus van een flink aantal gemeenteleden, die hun verrichtingen met grote belangstel ling volgden. De bouw van de nieuwe kerk - het be treft de uitbreiding van het bestaande gebouw met een nieuwe kerkzaal (met 260 zitplaatsen) - wordt grotendeels in De bouwcommissie met de vlag on derweg naar de top MIDDE !4250. ««..jas Van Weedestraat 63 3761 CA Soest Tel. 02155-12424 J De in opspraak geraakte Soester S advocaat mr. Bob van der Goen is naar eigen zeggen het slachtoffer 9 geworden van een heksenjacht, 1 ontketend door het openbaar mi- nisterie. Van der Goen heeft eer der dit jaar enkele weken in voor- M arrest gezeten op verdenking van J! "witwaspraktijken" van drugsgel- h den, maar de beschuldigingen zijn 1 nooit hard gemaakt. I De advocaat heeft door de onterechte aantasting van zijn reputatie veel scha- de geleden, zo betoogde hij vrijdagmid- dag in het praatprogramma Soestand in C-drie, waar hij als "bekende Soester" was uitgenodigd. Van der Goen trok B onlangs landelijk de aandacht door zijn aanklacht tegen de betreffende officier van justitie, wat een unicum is. In het l gesprek met Leen Cramer van Radio Soest maakte hij duidelijk dat hij zich het slachtoffer voelde van een heksen- jacht, maar dat hij nu de tegenaanval I heeft ingezet. "Het is nu de haas die de I jager achterna gaat." I Van der Goen heeft pijnlijk ondervon- I den hoe men in Nederland door een ge- I zamenlijke inspanning van justitie en de I pers (o.a. door de berichtgeving in een landelijk ochtendblad) "gepakt" kan I worden. "Het naargeestige is dat dit ie- dereen kan overkomen en dat je in feite I al veroordeeld wordt in de publiciteit en I daardoor monddood gemaakt, als het K openbaar ministerie opzettelijk gege- I vens naar buiten brengt." K Van der Goen liet weten dat ze bij hem I "aan het verkeerde adres" zijn. Hij sloot niet uit dat justitie hem zo hard heeft J aangepakt omdat hij zich in de loop der I jaren als tegenpartij van de staat heeft opgesteld. "Ze wilden mè pakken, ver moed ik." Hij beschuldigt de betrokken officier van justitie van ambtsmisbruik. Eigen verdediging Hoewel hij van huis uit geen strafzaken doet heeft hij daarmee intussen zo veel ervaring opgedaan dat hij in de zaak te gen de officier van justitie - "als een soort protest" -zijn eigen verdediging ter hand zal nemen. "Ik heb m'n advo caat bedankt. Ik weet er zo langzamer hand zelf wel wat van." Op de vraag of men hem om verborgen redenen geprobeerd had "een oor aan te naaien" wilde Van der Goen niet uit sluiten dat de heksenjacht van justitie minder gebaseerd was op harde feiten dan op het streven om fouten bij politie en justitie te bedekken. "De achter grond is interessant. Het wordt langza merhand tijd om ons af te vragen in wel ke merkwaardige situatie we in Neder land zijn beland." Hij wees in dat ver band op het hasj-beleid van de regering. "We hebben wat dat betreft het meest liberale beleid van de wereldje kunt bij wijze van spreken op elke straathoek hasj kopen. Er is veel aan te verdienen en de verleiding is voor sommige men sen dan wel erg groot." Overleven Privé en zakelijk heeft de Soester advo caat veel nadeel ondervonden van de beschuldigingen. "Je moet sterk in je schoenen staan om zo'n hetze te overle ven. Ik heb al veel meegemaakt, maar ik heb heel wat anderen er onderdoor zien gaan. Er zijn cliënten weggelopen, maar langzamerhand ben ik weer op het paard gaan zitten." Hij hield er overi gens rekening mee dat de zaak tegen de officier een kwestie van jaren gaat wor den. "Het is een prestigezaak gewor den, en daarom zal de andere partij waarschijnlijk in hoger beroep gaan." Hij wilde niet vooruitlopen op de uit komst van de rechtszaak, maar op de vraag naar de orde van grootte van de eventuele compensatie antwoordde Van der Goen: "Miljoenen..." Nieuwegracht 23 - 3763 LP Soest - Telefoon 02155 - 2 20 50 zelfwerkzaamheid verricht. Erg hard gaat het dus niet, maar wel heel dege lijk, en de bouwcommissie verwacht nog wel een jaartje nodig te hebben voordat de nieuwe kerkzaal officieel in gebruik kan worden genomen. De bouw is in september vorig jaar begon nen. De oude kerkzaal wordt getrans formeerd tot ontmoetingsruimte en vergaderzalen. Elke zaterdag is er een groot aantal technisch-vaardige vrijgemaakten aan wezig, die zich niet vergeefs op het bou wen toeleggen en zeker niet schromen om, als het weer het enigszins toelaat, de handen flink uit de mouwen te ste ken. Het "professionele" werk wordt uiteraard aan beroepsbouwers overge laten. De staalconstructie is inmiddels af en het metselwerk is ver gevorderd. Zaterdag konden de gemeenteleden dan ook beginnen aan het aanbrengen van de dakbedekking. Bij een verkeersongeval op de Birk straat raakten vorige week twee auto's beschadigd. Een 22-jarige automobilist uit Huizen knalde op een 43-jarige in woonster van de Lage Vuursche, die plotseling moest remmen. Persoonlijk letsel bleef gelukkig uit. In het Omroepmuseum, Oude Amers- foortseweg 121 te Hilversum, zal op zondagmiddag 18 december een bij eenkomst gewijd worden aan de legen darische Willy Derby. De organisatie van deze middag is in handen van het Fonografisch Museum, dat met haar collectie deel uitmaakt van het Om roepmuseum. Het is dit jaar vijftig jaar geleden, dat de geliefde artiest Willy Derby overleed. Niemand kon zo smartelijk zingen als hij. Zijn grootste hits als 'Het fiere schooiershart', 'Scheiden doet lijden' en 'Moeder, ik kan je niet missen' wor den nog altijd gezongen en het drama in 'Hallo Bandoeng' is veel geïmiteerd, maar nog nooit geëvenaard. Wat nog wel eens vergeten wordt, is dat Willy Derby ook een gewiekste humo rist was, die net als zijn broer Lou Ban- dy een groot publiek kon laten lachen. Er zijn meer dan 700 plaatopnamen van hem bekend en dat maakt hem tot één van de steunpilaren van de voor oorlogse fonografische industrie. In het Omroepmuseum zal op zondag middag 18 december een bijeenkomst gewijd worden aan Willy Derby. In ver band met de zaalcapaciteit (105 zit plaatsen) is vooraf reserveren gewenst via 035-88 58 88 (op werkdagen 10.00-17.00 uur). Aanvang eerste presentatie 15.00 uur. Er is bladmuziek te zien en memoralia, zijn platen zullen gedraaid worden op originele apparatuur, er wordt een kor te film vertoond en de kenner van het Nederlandse lied, Jacques Klöters zal iets over het leven vertellen van Willy Derby, die'zich tijdenlang de populair ste zanger van Nederland mocht noe- op de prijs van 7 grote klassiekers in de 150g massiefverzilvering vrijblijvende adviesprijs Robbe Berking viert 25 jaar 150 g verzilvering van Weedestraat 54a - Soest De winkeliersvereniging Overhees heeft de Kerstman uitgenodigd om volgende week woensdag - 21 de cember - naar het winkelcentrum aan de Tamboerijn te komen. Hij zal er's middags van 13.00 tot 16.00 uur zijn en iedereen die dat wil kan gratis met hem op de foto. Bovendien komt de Kerstman een paar dagen later - zaterdag 24 de cember - nog eens terug om de foto's uit te delen. Hij is dan van 11.00 tot 14.30 uur in het winkelcentrum en zorgt ook voor warme chocomel ei) erwtensoep, voor de liefhebbers. volledig in eigen lab afgewerkt, hierdoor vele extra mogelijkheden. zoals:* eigen tekst mogelijk 'kleur neg; zwart/wit afdrukken 'snelle levering vierkant formaat anders daONeren 'mat of glans PRETTIGE kerstdagen EN EEN GELUKKIG Wem Van Oosten Soesterbergseslraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 (naast Jac Hermans) Soestdijk 02155-25942 Hamseweg12IV Hoogland Q33-8071'51 Op de Grote Melmweg 'vergat' een 51-jarige Soester zondag de bocht te nemen. Het gevolg was dat hij met zijn auto tegen een boom reed. Omdat de man naar drank rook, moest hij de blaastest afleggen. Daaruit bleek dat hij 0,8 promille alcohol in zijn bloed had. Daarom kreeg de Soester een rijverbod en een proces-verbaal. De onderhandelingen met de Domeinen zijn dusdanig verlo pen, dat het college de raad heeft voorgesteld om het ge bouw van de voormalige Kardi naal Alfrink Mavo te kopen. De raad neemt morgenavond een besluit. Hoeveel het gebouw moet kosten, is niet door de gemeente bekend ge maakt. De dekking van dat bedrag evenmin. Op het gemeentehuis wil de men daar gisteren geen medede lingen over doen. Het zit er overigens dik in dat de ge meenteraad het voorstel steunt. In de commissie financiën werd bijna twee weken geleden al in besloten heid over de aankoop van het schoolpand aan de Klarinet verga derd. Toen was een grote meerder heid van de commissieleden positief. Dat betekent dat de weg wordt vrij gemaakt voor tafeltennisvereniging Shot die de verouderde gymzaal aan de Heideweg binnen afzienbare ter mijn de rug kan toekeren. Die club is al jarenlang op zoek naar betere huisvesting. Andere kandidaten om de sportzaal, dan wel de overige ruimten van het schoolgebouw te gebruiken, zijn en kele denksportverenigingen, het ge meentelijk centrum voor basisedu catie Trema'87 en eventueel de Volksuniversiteit. Ook zou een par ticuliere sportschool interesse heb ben in de huur van ruimte. Voordat de nieuwe gebruikers de school kunnen betrekken, moet het een en ander aan het gebouw wor den verspijkerd. Onder meer het dak van de sportzaal verkeert niet in goe de staat. Jan Pronk over Paars, Thea Poor tenaar over de politiek in de pro vincie, een kritische bijdrage van het Instantheater en een serie in terviews van kandidaat-statenle den voor de PvdA. Met die ingre diënten stelt het gewest Utrecht van de Partij van de Arbeid de startbijeenkomst voor de campag ne naar de provinciale verkiezin gen samen. De bijeenkomst vindt plaats op maandagavond 19 de cember a.s. in Theater De Lieve Vrouw te Amersfoort, aanvang 19.45 uur. Gedeputeerde Thea Poortenaar-Sik- kema (56) voert de PvdA-lijst voor de Statenverkiezingen van 8 maart aan. Poortenaar is vanaf 1978 lid van de Sta ten en heeft nu bijna acht jaar ervaring als gedeputeerde, met o.a. de porte feuilles Groen, Volksgezondheid en Ouderenbeleid. Tweede op de lijst is fractievoorzitter Jan van Bergen (46) uit Wijk bij Duurstede. Op de 38 namen tellende lijst komt geen enkele Soester(- berger) voor. De PvdA kandidatenlijst vermeldt t/m de 18e plaats consequent om en om een vrouw en een man. Op dit moment telt de fractie tien leden. Het gewestbestuur verwacht bij de verkie zingen veertien zetels te behalen. On der de eerste veertien kandidaten zijn zes nieuwkomers, waarvan twee uit Su riname afkomstig. Over de politieke aspiraties, de kern thema's solidariteit en duurzaamheid uit het verkiezingsprogramma en over de mogelijkheden van de provinciale politiek worden de kandidaten op 19 december in Amersfoort aan de tand gevoeld. Het Instanttheater uit Utrecht houdt de politiek een spiegel voor. Twee sprekers slechts op de eerste grote politieke bijeenkomst in de aanloop naar de Statenverkiezingen: minister Jan Pronk en lijsttrekker Thea Poorte naar. PvdA wethouder Tom de Man uit Amersfoort opent de 'bijeenkomst om 19.45 uur met een welkomstwoord. Staat van dienst Het PvdA-gewest Utrecht spreekt over "een schat aan maatschappelijke en be stuurlijke ervaring" zoals op de kandi datenlijst blijkt. Kandidaat-statenleden hebben niet alleen in de eigen partij een staat van dienst opgebouwd, maar ook op andere terreinen hun inzet getoond. De complete kandidatenlijst luidt als volgt: 1 Thea Poortenaar-Sikkema, De Bilt; 2 Jan van Bergen, Wijk bij Duur stede; 3 Marianne Vos, De Bilt; 4 Peter Rombouts, Maarssen; 5 Ada Hofman, Leusden; 6 Gerard van der Tol, Woer den; 7 Ellen Zurcher, Maarssen; 8 Ka- rel de Roy, Utrecht; 9 Nelleke Wuur- man, Utrecht; 10 Cor van Liempde, Zeist; 11 Hellen Felter, Nieuwegein; 12 Hans Kuypers, Leusden; 13 Willy Tiekstra, Utrecht; 14 Albert Doelwijt, Veenendaal;15 Maria Geerlings, Utrecht; 16 Bas Levering, Montfoort; 17 Ali Groebe-Godwaldt, Veenen- daal; 18 Jacques Blommendaal, Utrecht; 19 Wouter Koning, Utrecht; 20 Pieter Pollman, Doorn; 21 Toos Menke, Loenen; 22 Marcel van der Kolk, Nieuwegein; 23 Leen Verbeek, Houten; 24 Tieneke Lander, Woerden; 25 Gert Geitenbeek, Nieuwegein; 26 Alexvan Hout, Utrecht; 27 MarkaSpit, Utrecht; 28 Eg Gaarlandt, Mijdrecht; 29 Olaf Agterbosch, Amersfoort; 30 Nicolette Rigter, Maarssen; 31 Mario van Dijk, Maarssen; 32 Klaas Batten- berg, Utrecht; 33 Addy Vroegindeweij, Nieuwegein; 34 Arnoud Klumpenaar, Leusden; 35 Ricardo Dinmohamed, Amersfoort; 36 Fred Polhout, Amers foort; 37 Abdou Najib, Utrecht; 38. Aad Burger, Utrecht. Advertentie Onder de ingeleverde bonnen v/d Bosch, Laanstraat en H. v/d van het chequeboekje worden wekelijks prijzen toegekend. De winnaars van een feestelijke taart zijn: R.J. van Es, Bartolottilaan - A. v/d Mast, Nieuwstraat - G. van Dijk, Valeriaanstraat - M. Groep, Klarinet. Op de foto de heer Verkley die .namens de Winkelkring de taart overhandigt aan één van de win naars. Op dinsdagavond 20 december om 20.00 uur wordt in de kapel van de Zusters van O.L. Vrouw, Heide weg 52, Soest-Zuid, het traditio nele kerstspel uit Oberufer opge voerd. Ditmaal wordt het stuk ge speeld door de kerstspelgroep van de Christengemeenschap uit Zeist. Het "spel van Christi geboorte en Her dersspel", zoals de oorspronkelijke be naming is van dit stuk, is afkomstig uit Oberufer, een dorpje in het westen van Boven-Hongarije dat vroeger door Duitsers werd bevolkt. Het dorpje Obe rufer is gelegen op een eilandje vóór het eiland Schütt, dat gevormd wordt door de Donau, direkt onder Presburg. In dit dorp werd al in oeroude tijden dit kerst spel opgevoerd. De oorspronkelijke vorm uit de 16e eeuw is bewaard geble- yen bij de Duitse boeren die zich in Hongarije vestigden. Eén van de voor name boerenfamilies uit dit dorp was in het bezit van de spelen. Wanneer in de herfst de oogst binnen was, verzamelde de boer de mensen, knapen en mannen uit het dorp, die moesten meespelen. De jongelui die meespeelden, moesten in oktober, november, tot aan de Ad ventstijd hun rollen leren, met grote ernst en waardigheid en waren verplicht een eerzaam leven' te leiden geduren de alle weken van voorbereiding. Het kerstspel uit Oberufer is een docu ment van dramatische volksdichtkunst uit oude tijden. De geïsoleerde ligging van dit dorpje heeft er toe bijgedragen dat dit spel zo zuiver bewaard gebleven is. Welke godsdienst men belijdt is niet belangrijk, zowel katholieken als pro testanten deden mee, hetzij als speler, hetzij als toeschouwer. Het stuk begint met een ommegang van de Kompany, d.w.z. van alle spelers die het lied zingen: "Toen het woort wierdt vervult", waarin in enkele regels de ver kondiging wordt meegedeeld. Daarop volgt de verkondigingsscene zelf tussen de engel Gabriël en Maria. Wederom gaat de Kompany zingend rond en nu eerst volgt de proloog van Gabriël. Daarna begint het eigenlijke spel, met Jozef en Maria op weg naar Betlehem. Na de geboortescene in de stal begint het Herdersspel met de herders Gallus, Stieghel, Witok en Crispijn dat eindigt in de prachtige scene waarin ze hun ge schenken geven aan het kind. Voor jong en oud is dit kerstspel een heerlijk schouwspel om mee te maken. Kom daarom op tijd. De toegang is gra tis. Een vrijwillige bijdrage na afloop voor de onkosten van de spelers wordt in dank aanvaard. Hierbij berichten wij u dat u uw auto aan kunt bieden voor een gratis roestcontröle, welke benodigd is voor het behoud van de carrosserie. Zoals u weet wordt deze behandeling uiterst vakkundig door ons uitgevoerd. U heeft al een antiroest-behandeling vanaf 175,- Bel nu voor een afspraak: 02155-20860 Tevens specialist voor: laswerkzaamheden, ontroesten, poetsen, reinigen en conserveren van auto's, bedrijfswagens, machines enz Nieuwegracht 21, Soest Telefoon 02155-20860 Achtergelaten Sinterklaasvers voor de Groene Driehoek, aangetroffen in een schoen aan de Lange Brink weg Hoe genoeglijk rolt het leven in de Groene Driehoek heen, waar men polder, bos noch veen voor een rondweg prijs wil geven. Wegen leiden, da's bekend, allemaal op den duur naar Rome. Hoe zou wie die stad niet kent er ook anders moeten komen? Rome is een wereldstad, waar miljoenen mensen wonen. Soest is echter maar een gat met een handjevol personen. Maar dat volkje aan de Eem heeft één vreeslijke frustratie, een zeer netelig probleem: 't is de verkeerscirculatie. Want wie Soest niet op de fiets maar per auto wil bereiken, merkt algauw iets paranoïeds: Hoe de Soesters kunnen zijken over drempels, bochten, lussen, in Soestdijk of Overhees, over treinen, taxi's, bussen, over routes en tracés, over waar je door mag rijden of waar dat verboden is. Vooral die vermaledijde drempels geven ergernis. Straten, lanen, pleinen, stegen, alles waar men over rijdt, is, dat merkt men allerwegen, hier in Soest een zaak van strijd. En men maakt, met vuur en hartstocht, zich zeer druk om 't snelverkeer. Lieve deugd, 't lijkt soms wel oorlog, en dat gaat maar heen en weer! Asfaltfreaks en autogekken spelen graag de baas in Soest. Ze hebben soms de grootste bekken maar nu houden ze zich koest. Want ook minnaars der natuur lopen zich soms op te fokken, en soms denk je: op den duur loopt dat nog eens uit op knokken. Soest heeft veel natuur gekregen en die wil ook niemand kwijt. Om de rondweg daarentegen wordt heel veel gebakkeleid. Polder, vijvers, bossen, duinen, bovendien zelfs een rivier! Soest is, hoort men rondbazuinen, 'n paradijs voor plant en dier. Maar wij, mensen op vier wielen, komen er bekaaid van af; ook de braafste autofielen die verdienen blijkbaar straf. Jarenlang wordt er beraadslaagd over de Van Weedestraat, al zolang dat je je afvraagt of 'r geen andre weg bestaat! Moet-ie dicht of moet-ie open, dat is telkens weer het punt. Maar 't is toch gewoon bezopen dat je er geen kant op kunt? Als een mens er vaak moet wezen, zoals ik, in mijn geval (omdat u een krant wil lezen), wordj-ie gek, gestoord of mal van het wachten in de file, voor het stoplicht of het spoor, of voor trucks met grote wielen, dan kan er geen mens meer door. Dus zoekt-ie naar andere wegen en dat heet dan sluipverkeer. Alsof we een misdaad plegen, in de criminele sfeer! Als w' een ander straatje pakken in de buurt van Soestdijk-noord roept men: automaniakken! en verwijt ons poldermoord. Blijkbaar denken al die mensen die daar wonen aan de Brink dat die weg alleen van hén is. Nou, dan word ik me toch link! Ik betaal, belastingplichtig, ook een (flinke) portie mee aan die weg, die zó gewichtig lijkt te zijn dat het tracé van zo'n wegje door de polder op massieve weerstand stuit. Sorry hoor, ik vind dat kolder en ik daag de Brinkers uit om mij nu eens aan te tonen dat het buurtje en de straat waar zij met z'n allen wonen - als een staatje in de staat - zelf wel even uit mag maken wie daar rijen mag of niet. Maar ze roepen van de daken telkens weer hetzelfde lied: Hoe genoeglijk rolt het leven in de Groene Driehoek heen, waar men polder, bos noch veen voor een rondweg prijs wil geven, 't Is een rot weg in hun oog, en ze klagen steen en been, ook al gaat-ie met een boog ruimschoots om hun straatje heen. Wat ik Sint nog in de mond leg is ten slotte de moraal: waar een wil is, is een (rond)weg, ook al kost 't een kapitaal... A.P. Radio Soest, 9.12.1994 De afdeling Soest van het Katholiek Vrouwengilde houdt op maandag 19 december een kerstviering. In de Petrus en Pauluskerk wordt de dienst voorge gaan door pastor H. Goddijn. De aan vang is 19.30 uur. Na afloop kunnen de kerkgangers gezamenlijk koffiedrinken en kerstbrood eten in gebouw Vogel zang aan de Parallelweg. Tijdens de pauze wordt gecollecteerd voor Mela- nia. Leden van het Katholiek Vrouwen gilde voeren een kerstspel op. Mensen die geen eigen vervoer hebben, maar de kerstviering willen meemaken, kunnen contact opnemen met Greet Brouwer-Traa, tel. 10886. —7 .Tïic-.-v

Soester Courant | 1994 | | pagina 9