'unt BDC tegen spijkerharde koploper f99 ff 'lx Veel kanshebbers in 40ste kerstcross O ÏK atletiek gehandicapten in Soest Soest laat verdiende zege glippen Heren Stam/SoVoCo winterkampioen pi Stam/SoVoCo wint ook slechte wedstrijden _PAGIN^L0ENSDAG 21 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 17 zheidsr echters drukken stempel op handbalduel (16-16) HANDBAL -"EBBS air GRAT/S I Spanning veldrit Tempo lijkt bij voorbaat gewaarborgd ELDRIJDEN Organisatie 1996 in handen van Bentinck Fonds en A V Pijnenburg ATLETIEK Selby kan niet in actie komen door blessures HANDBAL Handbalsters komen in tweede helft sterk terug: 11-11 Stalenhoef mist strafschop; JSV in laatste minuut langszij: 2-2 VOETBAL zondag KORFBAL Eerste helft voor De Eemvogels al desastreus: 17-9 Loodgieterswerk Volley halsters alleen aan kop Pass ligt hele wedstrijd goed tegen Vollkei: 3-1 ru VOLLEYBAL WÈÊÊÊsm r dan eens wezen ze bij Smeeing/BDC met het vingertje naar de jeidsrechter om (deels) een nederlaag te verklaren. Na de remise tegen hloper Saturnus 16-16) was het gemopper wederom niet van de lucht, ■terecht. De Leidse ploeg schuwde het fysieke geweld niet, maar werd g niet altijd op passende wijze bestraft. Daarentegen hoefden de hand- ïers van Smeeing/BDC soms alleen maar de tanden te laten zien of de ■eidsrechters bliezen lucht door hun fluit. Ivertwijfeling nam zienderogen toe, Val toen Wim Steenbakkers voor He keer twee minuten straf (en dus rood) kreeg. Dat was halverwege de tweede helft, tien minuten nadat Char les van Zetten met (vermoedelijk) tf* Tourné moet een manier bedenken om de boomlange doelman van Saiur- s te passeren. Dat lukte Smeeing/BDC zestien keer. Foto: Goos van der Wilt zweepslag was uitgevallen. Met Van Zetten miste Smeeing/BDC de enige hoekspeler die in staat is vol af te vuren én te scoren vanuit die positie. Michel van der Horst faalde drie keer vanuit de hoek, al kan het de handballer die nor maliter in de opbouw staat, nauwelijks worden kwaad genomeh. Smeeing/ BDC kreeg dus nogal wat tegenslagen te verwerken. Irriteren "We wisten van te voren dat ze hard spelen. De scheidsrechters traden er niet tegen op, maar bij ons wel. Dan ga je je toch irriteren aan zo'n man," rea geerde Gerard Tukker direct na afloop. De handbalcoach had zijn ploeg het eerste kwartier 'grandioos' handbal zien spelen. "We moesten veel bewegen zonder bal. In het begin deden we dat en kregen we veel kansen, daarna zakte het weg en in de tweede helft konden we het niet meer oppakken. Als je het kan blij ven spelen, speel je ze van de vloer. Maar het is vreselijk zwaar om steeds te bewegen en het kost veel kracht. En op een gegeven moment speelden we meer tegen de scheidsrechter en tegen ons zelf." Smeeing/BDC liet in het eerste kwart inderdaad zien dat het in staat is fraai handbal te spelen. Op techniek en mede dank zij de ingevingen en ideeën van Michel Roest werden de hardhandige Zuidhollanders omzeild: 8-6. Saturnus had twee spelers die boven hun mede spelers uitstaken, maar ontbeerde als ploeg de uitstraling en het niveau van een nummer één. Mogelijkheden Uitzondering daarop vormde de boom lange doelman van de gasten, die me nige bal keerde. Hetzelfde kon echter worden gezegd van Dennis de Rijk die minstens zo veel reddingen op zijn naam bracht. Ondanks dat Saturnus va ker balverlies leed en Smeeing/BDC over de gehele wedstrijd meer moge lijkheden schiep, moesten de Soesters genoegen nemen met een gelijkspel. Voor dat het zover was, moest Smee ing/BDC een 12-14- en een 14-16-achterstand wegwerken. Vlak voor het vertrek van Steenbakkers zorgde Tourné voor 13-14, op het mo ment dat Peter Stoelenga (die zojuist met het tweede had gewonnen in een duel in de derde divisie) betrapte Tour né de keeper van Saturnus op zijn enige fout: 14-14.In deze periode had Smeeing/BDC zeker één van de twee scheidsrechters duidelijk tegen en toen miste Arjan Roest op 14-15 ook nog eens een strafworp. Een minuut later werd het 14-16, maar Tourné en Arjan Roest hielpen de ploeg weer aan een ge lijkspel door in de 26ste en 27ste mi nuut vanaf zeven meter raak te gooien. Een minuut voor tijd stonden vier BDC-ers in het veld tegenover vijf Lei- denaren. Wie anders dan Tourné pro beerde de beslissing te forceren, maar ditmaal stierf zijn gehaaste schotpoging tegen de planken van de muur. Dat Sa turnus in de laatste dertig seconden niet scoorde, was terecht. De ploeg had te weinig handbal laten zien om in Soest in aanmerking te komen voor een over winning. Tukker nam het ene wedstrijdpunt toch met tevredenheid voor kennisgeving aan. Van te voren had hij gezegd dat Smeeing/BDC tegen Saturnus haar ware gezicht zou kunnen laten zien. Het eerste kwartier genoot Tukker, over zestig minuten stelde hij vast dat zijn spelers steeds meer op elkaar raken in gespeeld. En met die gedachte spoelde Tukker de wrange smaak over de scheidsrechters weg. JjfwER* ine zaklamp •hine met uitwissel- ichine 7,2 Volt, [e Saricar kerstcross belooft één in de spannendste in de veertig- ïge geschiedenis te worden. In sterke deelnemersveld zijn ze- ir vijf, zes kandidaten voor de erwinning aan te wijzen. De ver- ichting is dan ook dan de toppers n voren gaan rijden en elkaar inig ruimte gunnen, dat hij schuldig was bevonden aan in dodelijk ongeval moest Radomir ®munek een gevangenisstraf uitzitten, mlrijk waren echter de berichten over de priviléges die de Tsjech had. De TOormalige wereldkampioen had zich in zijn land kennelijk rechten verwor ven en mocht zo veel trainen als hij [aar wilde, deden de berichten gelo ven. Simunek is weer terug aan de top, ituige zijn koppositie in het Super ;estige klassement. Concurrentie Sten zijn belangrijkste rivaal in het 'SP-klassement, de Italiaan Pontoni, zal bij komende maandag in Soestduinen geen last hebben, maar de concurrentie "m zwaar. Adri van de Poel, die in de grstcross zijn titel verdedigt, bewees pndag in Overijse dat hij in blakende Irm verkeert. Hij won de SP-wed- jrijd, voor zijn landgenoten Wim de los en Richard Groenendaal. Met die etste is nog een favoriet voor de zege |noemd. De drager van de driekleur Ti de vice-wereldkampioen won eèrder U in 1992. Evenals Van der Poel zegevierde Groe- lendaal dit jaar al in een SP-wedstrijd. Beiden staan overigens vierde in het Pssenklassement. De Belg Peter Wil- §msens bezet de derde plaats en is op weede Kerstdag eveneens te zien in de fertscross. Ook hij behoort tot de kans- pbbers, evenals Huub Kools die altijd Vorig jaar bereikte Adri van der Poel als eerste de finish in Soestduinen. De Neder lander behoort tot het lange rijtje favorieten voor de zege in de veertigste editie van de Saricar kerstcross van Tempo. Foto: Aldo Allessie goed uit de voeten kan in het zand van de Lange Duinen. In de twee voorgaan de edities moest Kools genoegen ne men met de tweede plaats. Ook hij is in vorm, getuige de overwinning die hij zondag in Spanje boekte. Op het laatste moment hebben Paul Nijhuis en Arie Bakker van Tempo ook nog Ondrej Lukes vastgelegd. Hij was wereldkampion bij de amateurs in 1992. Een nieuwe dimensie aan de kerstcross geven de Japanners Hiroaki Sasou, Raita Suzuki en Gousei Sugiyama. Van dit drietal hoeven geen wonderen te worden verwacht. Door de Japanse wielerbond zijn ze uitgezonden naar Nederland, waar ze meedoen aan vijf veldritten. Het is de bedoeling dat ze hier kennis op doen over de parkoer sen, de organisatie en alle andere facet ten van het veldrijden. Na elke veldrit sturen ze een rapport naar hun wieler bond, waarin ze hun ervaringen uit de doeken doen. Ook in Japan wil men het veldrijden van de grond krijgen. Programma De veertigste Saricar kerstcross begint maandag om 12.00 uur met de start van 27 junioren. Hun wedstrijd gaat over 40 minuten. Om twee minuten over twaalf worden de 95 dames en nieuwelingen weggeschoten. Zij finishen een half uur later. De amateurs nationaal starten om 13.00 uur voor een wedstrijd over vijf tig minuten. Dit veld bestaat uit 74 ren ners. Het klapstuk van de beroepsrenners en de amateurs, op dit moment 44 in getal, begint om 14.30 uur. De veertigste edi tie duurt zestig minuten. Nog een kanshebber op de medaille van Prins Bernhard, die elk jaar aan de win naar wordt uitgereikt, is Erwin Vervec- ken. De Belg veroverde begin dit jaar brons op de WK en rijdt altijd goed. Uit België komen tevens Danny de Bie en Jan van Doninck. Andere bekende veldrijders die meedoen, zijn de oud- winnaars Henk Baars en Frank van Ba- kel, alsmede Edward Kuyper, Ron Mackay. Verder wacht de organisatie op antwoord van Bart Brentjes, wereld cuphouder bij de ATB-ers. Hij vertoeft nog in het buitenland. Ie Nederlandse kampioenschap en atletiek voor gehandicapten lorden in 1996 in Soest gehou- en. Het Bentinck Fonds, dat dan 5 jaar bestaat, heeft de organisa- |e toegewezen gekregen. AV Pij lenburg treedt op als gastheer en lordt tevens in de organisatie be rokken. bat heeft voorzitter L. A. van Etten van let Bentinck Fonds zaterdag tijdens de fearlijkse kerstkoffie in restaurant Dart- luizen wereldkundig gemaakt. De na- ■onale titelstrijd voor minder-validen lormt de laatste mogelijkheid voor de Beelnemers om de limieten te halen foor de Paralympics, de Olympische bpelen voot gehandicapten die dat jaar jn Atlanta in de Verenigde Staten wor pen gehouden. Uiteraard was Van Et- ten in zijn nopjes met de toewijzing. I'Het betekent promotie voor het Ben- linck Fpnds en Soest." integratie Dok het komende jaar zal voor het Ben- linck Fonds in het teken staan van de in tegratie tussen valide en minder-valide Bporters. In 1994 werd dat reeds bereikt pp basketbalgebied. The Red Stars ver welkomde dit seizoen het rolstoelbas- ketbalteam dat inmiddels de ranglijst aanvoert in de tweede divisie. Dit initiatief lijkt slechts sporadisch een vervolg te krijgen. Van Etten: "Er be staat wel warme belangstelling om min der-validen te integreren, maar het is voor de clubs moeilijk om duidelijk te maken hoe dat zou kunnen." Het bestuur van het Bentinck Fonds heeft daarom een evenementencom- Door blessures van onder anderen Bas Kruiswijk heeft Selby zaterdag geen team op de been kunnen bren gen. Omdat er geen vervangers be schikbaar waren en de thuiswed strijd tegen Harderwijk niet kon worden uitgesteld, moesten de Soes ters zich nog voor de eerste slag ge wonnen geven. Harderwijk kreeg de wedstrijd daarmee cadeau en won reglementair met 8-0. missie in het leven geroepen. Die gaat activiteiten en demonstraties organise ren, die bij bestaande sportclubs wor den gehouden. "Op die manier kunnen valide sporters zien wat minder-valide sporters kunnen," aldus Van Etten. Mijlpalen Terugkijkend op 1994 sprak de voor zitter van het Bentinck Fonds over 'mijlpalen en hoogtepunten'. Hij noem de in dat verband onder meer de op richting van het rolstoelbasketbalteam, de opening van het Bentinck Honk aan de Eemweg en de uitgave van een con tactblad. Daarnaast werden twee bestuursleden in de schijnwerpers gezet. Wim Riet veld is sinds de oprichting van het Ben- tick Fonds, 23 jaar geleden, bestuurslid. Joke de Gooyer maakt al twintig jaar deel uit van het bestuur. Beiden kregen de zilveren speld van verdienste van het Bentinck Fonds. Niet ongenoemd bleef mr. S.P. baron Bentinck, de oud-burgemeester van Soest die aan de wieg stond van het Bentinck Fonds. Baron Bentinck was zaterdag, evenals de zieke burgemees ter Hans de Widt, verhinderd, maar be zocht dit jaar twee keer een bestuurs vergadering. Volgens Van Etten is de baron nog steeds een bron van inspira tie voor de huidige bestuursleden. Dat vrijwel elke sportwedstrijd in de verdediging wordt beslist, bewezen de dames van Smeeing/BDC zondagmid dag tegen EMM. Voor rust was de de fensie niet bij de les (4-8), daarna wel: 11-11. De sterke openingsserie (vier zeges, één gelijkspel en één nederlaag) dreigde in de eerste helft te worden 'ontsierd'. De Hilversumse handbalsters vonden voortdurend gaatjes in de achterhoede van Smeeing/BDC. De thuisclub had bovendien de pech dat opbouwster Maija Stavast na een kwartier moest uitvallen met een enkelblessure. Het kwam het spel van de Soesters niet ten goede. In de tweede helft wafen de rollen om gedraaid. Smeeing/BDC legde in de verdediging de basis voor een beter re sultaat. Nadat het snel 5-9 was gewor den, kreeg EMM nauwelijks nog een kans. De gasten scoorden alleen nog in eèn overtal-situatie en uit een straf worp. Smeeing/BDC sloop steeds dichterbij, kwam op gelijke hoogte 10-10) en had zelfs de mogelijkheid de winst te grijpen. Zover kwam het niet, omdat beide clubs elkaar zowel in de wedstrijd als op de ranglijst geen duim breed toegaven. Op het koude en gure sportpark Blokhoeve kawmen Soest en JSV niet tot hartverwarmend voetbal. De thuisclub verkreeg in de eerste helft een verrassende voorsprong, maar had in de slotfase alle geluk nodig om nog een punt aan het duel over te houden: 2-2. Met een knappe actie aan beide zijden was de openingsfase niet onaardig. Soest had aanvoerder Martijn Stalen hoef weer in de gelederen, maar moest het doen zonder Rene van den Deysel, Paul van der Grift en Raimond Bran- des. Met korte combinaties en zoeken naar openingen streed Soest tegen een ver dedigend JSV dat met lange halen haar snelle spits Ronald Murray trachtte te bereiken. De meeste acties werden goed ontregeld door de verdedigingen waarbij JSV nogal wat kunst- en vlieg werk nodig had. Gerard van den Bedem en ook zijn col lega Michel de Ridder konden de eerste doelpogingen verijdelen. Na een kwar tier kwam JSV op voorsprong toen de bal na een afgeslagen aanval bij Rob Habers terecht kwam. Met de wind in de rug joeg deze de bal onhoudbaar in de kruising (1-0). De kansjes die Soest zich daarna verschafte, misten een mee dogenloze afmaker. Na rust kregen de blauwhemden wind voordeel en beperkte de thuisclub zich goeddeels tot verdedigen. Na een kwar tier trok Soest de stand gelijk doordat Peter van den Berg de bal in het doel gleed (1-1). Bij Soest werd Vlaswinkel vervangen door de 18-jarige Paul Dreef die daar mee zijn debuut maakte en dat niet on verdienstelijk deed. Door het heftige aandringen van Soest moest JSV aan de noodrem trekken, met enige vrije trap pen als gevolg. Na een half uur werd Van den Berg, die zich door de linies manoeuvreerde, neergelegd in het 16-metergebied. De veelvuldig fluiten de heer Meeling uit Amsterdam wees onverbiddelijk naar de stip. Aanvoer der Stalenhoef belastte zich met het vonnis maar schoot naast. Kort voor het einde deed Maurice d'Aquino van zich spreken door met een magistrale beweging Van den Berg vrij te spelen. Nu werd hem de bal met de hand ontfutseld door Wilmar Agata die geel kreeg en uiteraard weer een pe nalty tegen. Vanaf de stip schoot Jeroen van Veenendaal onberispelijk in (1-2). Onder aanvoering van de beide straf schop-veroorzakers trok JSV naar vo ren, waar Van Alderen onreglementair werd gestopt. De vrije trap kwam hoog in het doelgebied en daar in tweede in stantie door een invaller in het doel ge werkt. Met deze uitslag weet Soest zich te nestelen op de vierde plaats met 13 punten uit 13 wedstrijden. In Amerongen leden De Eemvogels een ruime nederlaag tegen Hemur En ge. Het werd 17-9, doordat de Soes ters het vooral in de eerste helft lieten afweten. Halverwege stonden de Eemvogels al met 13-5 achter. Kathja Rauch opende nog wel de score, maar Hemur Enge kwam in dezelfde minuut op gelijke hoogte. Toen De Eemvogels een aantal plaatsfouten de revue liet passeren, scoorde de thuisclub vier keer in twee minuten. Nog binnen het kwartier werd het 7-1. Nadat de zieke Henriëtte Wisse was vervangen door Agnes Kraaikamp liep het beter bij De Eemvogels, al kwam dat pas na rust tot uitdrukking in het scoreverloop. Hemur Enge vergrootte de voorsprong voor rust tot 13-5. Daar na vond de Amerongense ploeg het schijnbaar welletjes. In de tweede helft scoorden beide ploegen nog vier keer. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Een kampioenschap binnenha len, forceer je niet door alleen de toppers te verslaan, maar ook door de slechte duels van de zwakke ploegen te winnen. Aan die wetenschap kunnen de da mes van Stam/SoVoCo zich vastklampen na hun bezoek aan Arke/Pollux 2 in Oldenzaal. Na de zeer overtuigende wijze waar op Stam/SoVoCo anderhalve week geleden koploper Avero/ÖS 2 ont troonde, hief trainer/coach Servaas Klute direct het waarschuwende vin gertje. Zijn speelsters dienden zich vanaf maandag scherp te stellen voor 'Arke/Pollux-uit', een op pa pier verplicht nummertje, dat zo vlak voor de kerstdagen een weinig inspi rerende uitwerking op de volleybal- sters had. En dat zou nog wel eens moeilijk kunnen worden. De vrees van de trainer/coach kwam uit. Stam/SoVoVo was niet tot op het bot gemotiveerd, speelde ver on der z'n niveau, maar won wel: 0-3. Met 9-15,13-15 en 10-15 haalde de Soester ploeg het maximale rende ment uit de ontmoeting met de Tuk kers die de voorlaatste plaats bezet ten. Toch had Stam/SoVoCo het moei lijk, vooral in de tweede set toen Arke/Pollux met 12-5 voor kwam. Zoals wel vaker gebeurde, begon Esther van der Spek op dat moment aan een sterke servicereeks. Die bleek bepalend voor het verdere ver loop van de wedstrijd. Het werd 12-12, waarna Stam/SoVoCo de set en vervolgens ook de tiende wed strijd afmaakte. Alleenrecht De succesvolle formatie verwierf zich het alleenrecht op de leiderspo sitie, omdat Zaanstad in Sneek met 3-2 van Avero/OS 2 verloor. Op beide achtervolgers heeft Stam/ SoVoCo nu een voorsprong van twee punten. Bosta/The Smash, dat de Soester club de enige nederlaag toebracht (1-3 in De Bunt) volgt op drie punten. Daarna valt er een gaatje. Op 14 januari hervat Stam/SoVoCo de competitie met een thuiswedstrijd tegen Amsterdam dat in de onderste helft bivakkeert. Het ziet er dus naar uit dat Klute's ploeg de eerste helft van de competitie als kampioen af sluit. Maar, zoals de trainer/coach al aangaf, is de weg daarna nog lang. Maarssen De heren van Stam/SoVoCo zijn winterkampioen geworden in de promotieklasse van de NeVoBo, ook al moet die titel worden ge deeld met het derde team van SSS uit Barneveld. Met een 3-1-zege op Vollkei 2 doken de volleybal lers zaterdag de kerstvakantie in. Vorig seizoen had Stam/SoVoCo nog tweemaal van de Amersfoorters verlo ren. Alsof dat spookbeeld nog in de hoofden van de spelers zweefde, werd de eerste set ingeleverd. Onnodig, want Stam/SoVoCo gaf een 10-6-voor- sprongweg: 11-15. Op 2-6 in de tweede set vond Bram Muijs het tijd om in te grijpen. "Ik heb ze verteld dat ze als ze de wedstrijd wil den winnen, ze hun mouwen moesten opstropen. Daarna was er een duidelij ke ommekeer. Met name Arno van Ee- kelen speelde één van zijn betere wed strijden." Stam/SoVoCo kwam op 7-6 en gaf het initiatief niet meer uit handen. Met de cijfers 15-8 trok de thuisclub de zaken recht. Omdat over de hele wedstrijd de pass (Muijs: "De basis waarop we kun nen teren") goed was verzorgd, kon Stam/SoVoCo doordrukken. Ook al omdat de Soester ploeg het tempo in de Arno van Eekelen en Ron Goethals proberen een smash van Vollkei 2 te blokkeren. Foto: Goos van der Wilt wedstrijd hield. De ervaren, maar oude Amersfoorters konden dat in de twee laatste sets niet meer bijbenen. Vooral nadat Stam/SoVoCo de derde set met 15-10 had gewonnen, was het veTzet van Vollkei gebroken. De vierde set ging met 15-2 naar Stam/SoVoCo. "Na negen wedstrijden kan ik alleen maar tevreden zijn. We hebben het ma ximale gepakt. Uit met 2-3 winnen van SSS is goed. De nederlaag tegen ESV vergeet ik maar even, omdat we toen niet compleet waren," aldus Muijs.

Soester Courant | 1994 | | pagina 17