GROTE GORDIJNSTOFFEN OPRUIMING Edskes Soest En dit zijn de knallers van deze week: 1898 698 C1000 Nü komen loont méér dan de moeite J 40-70% PROVAK Molenschot moet 1,2 miljoen kosten door grondvervuiling zelf betalen KORTING NS denkt aan winkeltje op Soest-Zuid 3 Actueel 4 Varia 7 Actueel 13 Soesterberg 17 Sport PERMANENT MAKE-UP Overval op juwelier mislukt na kordaat optreden Soesterse (42) 'BOS EN DUIN Varkensfilet rollade Fondue-of gourmetschotel Magerb varkensrollade ^HOOIJER^ Smakelijke kerstdagen i gf WOENSDAG 21 DECEMBER 1994) 73e JAARGANG NO. 17 - College weigert vergoeding van extra rentelasten Van 21 t/m 31 december Eerder inleveren kopij met oog op Tweede Kerstdag Bieb verhoogt cd-tarieven! AVANT-CARDE Tel. 02155-26914 Zie pagina 3 Huurders op Soestdijk en Soestduinen Worsteling in zaak Van Weedestraat Papiercontainers weg HET VLEESCENTRUM I BOS EN DUIN wenst iedereen Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 1995 toe. Christmas Surprise Night C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT ZATERDAG A.S. Demonstratie van accugereedschappen Soesterbergsestraat 4, Soest Telefoon 02155-26900 ran Breukelen RUUD SMIT visspecia|iteiten Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Tenzij de gemeenteraad ingrijpt dreigt er een openlijk conflict tus sen het College van B. en W. en het bestuur van het Soester verzor gingstehuis Molenschot, met als inzet een bedrag van 1,2 miljoen gulden. Dat geld is Molenschot t kwijt aan extra rentelasten omdat 'i de grond aan de Dalweg (waar in middels begonnen is met de bouw J van een nieuw bejaardencentrum) niet tijdig en schoon door Soest werd "opgeleverd". De schade claim van Molenschot bedraagt in totaal 2,1 miljoen, maar B. en W. willen daarvan - ondanks eerdere toezeggingen - slechts 900.000 gulden vergoeden. In totaal gaat de grondvervuiling, die begin dit jaar plotseling werd ontdekt, zo'n 2,9 miljoen gulden kosten. Het College heeft eerder toezeggingen ge daan aan de Woningstichting Soest (WS) en Molenschot dat hun meerkos ten vergoed zouden worden. De sane ring van de grond bleek zo kostbaar dat daarvan is afgezien toen daarvoor uit |j milieu-oogpunt geen dringende nood- I zaak was, maar Molenschot en de WS II werden onverhoeds geconfronteerd met de noodzaak om hun bouwplannen aan te passen. De oplossing werd ge vonden in de zgn. "inschuifvariant", waarbij de parkeerplaats van het zorg centrum op het voormalige stortgat werd geprojecteerd, maar daardoor pakten de bouwplannen wel duurder uit. De gemeente betaalt zelf de kosten van keermuren (ruim 5 ton), het bodemon derzoek en de gedeeltelijke sanering (bijna 3 ton) en nog wat andere posten voor bijna 15 mille. De WS claimt een bedrag van 1,175 miljoen en Molen schot heeft een schadevergoeding van 918.000 gulden gevraagd, plus een ver goeding van de extra lasten die het ver zorgingshuis kwijt is aan de rentestij ging, omdat niet op de afgesproken da tum met de bouw begonnen kon wor den. Het bestuur moest daardoor wach ten en een veel duurdere lening afslui ten. Jaarlijks kost dat het bejaardencen trum 150.000 gulden meer, en gekapi taliseerd gaat het dan om een bedrag van 1,2 miljoen gulden in totaal. Niet rechtens verplicht Het College heeft de gemeenteraad nu een krediet van 3,1 miljoen gevraagd voor de "bijkomende kosten" van het zorgcentrum. Daar zit het omstreden rentebedrag van 1,2 miljoen voor Mo lenschot dus niet in, want volgens het College was de gemeente Soest toen de plannen onverhoeds moesten worden aangepast nog niet "rechtens verplicht" om de grond schoon op te leveren en had zij zich ook nog niet vastgelegd. Wel beloofde de toenmalige wethouder Frans Kingma aan Molenschot en de WS een gemeentelijke tegemoetko ming in "de reëel te achten meerkos ten". Met de WS is h'et College rond - zij krijgt de gevraagde 1,175 miljoen wél - maar de besprekingen met Molenschot zijn vastgelopen toen het College de rentelasten niet voor zijn rekening bleek te willen nemen. Ook de uitgesto ken hand van Molenschot, dat de totale claim van 2,1 miljoen wel wilde laten zakken tot 1,7 miljoen, werd.niet geac cepteerd. Volgens B. en W. kan Molen schot deze kosten opvangen binnen het door de provincie aangegeven budget. Geen stap verder Intussen is er sprake van een patstelling en hebben B. en W. advies ingewonnen bij maar liefst twee advocatenkantoren tegelijk. Zo zeker was het College dus kennelijk niet van zijn zaak, maar juri disch blijkt nu dat het College sowieso niet verplicht was om de meerkosten te vergoeden, en als het dat desondanks heeft toegezegd is dat een bestuurlijke beslissing geweest, "gelet op het maat schappelijk belang of de onderlinge De bouw aan de Dalweg is inmiddels in volle gang, maar Molenschot en de gemeente zitten financieel nog niet op één stoel. Foto: Goos van der Wilt (alles meeneemprijs) TAPIJT GORDIJNEN ZONWERING Soesterbergsestraat 28-30 - Soest - Tel. 02155 - 2 42 94 verhoudingen". De gemeente gaat dus eigenlijk al veel verder dan ze hóefde, aldus B. en W., en het huidige College - dat het achteraf wel met Kingma eens is dat het wenselijk is om de participanten tegemoet te komen - wenst geen stap verder te doen. Het College is overigens wel bereid om nog f 180.000 te betalen voor de bouw van een "corridor" (op verzoek van B. en W.) tussen het nieuwe Molenschot en het verpleeghuis, waardoor de "in teractie" in het zorgcentrum wordt bevorderd en mogelijke overlast door de open indeling van het gebied wordt voorkomen. Samen met de eerder ge noemde 2,9 miljoen wordt de raad een krediet gevraagd van 3,1 miljoen, waar van 1 miljoen uit de reserve bouwgrond exploitatie en 2,1 miljoen uit de alge mene reserve. 'Heel erg jammer' Gevraagd om haar commentaar laat Molenschot-directrice mevrouw E. Vi- scher weten dat zij zeer teleurgesteld is in de houding van het College. "Het is heel erg jammer dat het gemeentebe stuur niet naar ons wil luisteren, maar we geven de moed niet op. De zaak was al rond toen we de bouw aan de Dalweg moesten afblazen, twéé dagen voor de aanbesteding! Dat kun je toch dan toch geen vaag bouwplan noemen. We gaan nog eens proberen om met het College om de tafel te gaan zitten en te zoeken naar een oplossing, want in feite hebben we helemaal geen reactie gehad op ons laatste voorstel." Als dat niet aanstonds iets uithaalt - en daar ziet het niet naar uit - stelt Molen schot zijn vertrouwen op de gemeente raad, in de hoop dat deze het College voorstel niet zal overnemen. "Ik reken erop dat de gemeenteraad een stuk wijsheid bezit en het College alsnog weet te overtuigen," aldus mevrouw Vischer. Volgens haar zullen de hogere lasten voor Molenschot onvermijdelijk vertaald moeten worden in een hogere huur voor de toekomstige bewoners van het nieuwe tehuis, wat o.a. te ma ken heeft met het toekomstige verschil in toekenning van subsidies voor het wonen-deel en het zorg-deel. Naar de rechter? "Het heeft dus wel degelijk consequen ties, en het is voor ons uitermate be langrijk om de woonlasten zo laag mo gelijk te houden. De extra-subsidie van de provincie in verband met de zorg zwaarte loopt straks ook af, maar de zorg zelf wordt niet minder en wij leg gen het zwaartepunt dan ook bij de kwaliteit van de zorgverlening. Dat is onze plicht tegenover de bewoners," al dus mevrouw Vischer. "In hun belang vinden wij dat we moeten blijven vech ten." Hoewel Molenschot de hoop op een overeenkomst met het gemeente bestuur nog niet opgeeft is het bestuur in laatste instantie bereid om de kwestie aan de rechter voor te leggen. "Maar dat zou toch wel heel erg jammer zijn, en eigenlijk te gek voor woorden..." Warme maaltijd voor ziening tien jaar. Nieuwe vervoersvorm voor ouderen en gehandi capten Gewest Eemland. Nieuws van de gemeente. Alle hens aan dek bij PTT. WS sluit verbeterings project af. Luchtvaartmuseum: 100.000 bezoekers. Renovatie sportzaal Dorpshuis. Brandweer kijkt tevreden terug. Punt BDC tegen spijkerharde koploper. Veel kanshebbers in 40ste kerstcross. Stam/SoVoCo wint ook slechte wedstrijden. NK atletiek gehandi capten in Soest. Omdat Tweede Kerstdag dit jaar op een maandag valt, vervalt die dag als produktiedag van de Soester Cou rant. In dat verband verdient het aanbeve ling kopij zo spoedig mogelijk in te leveren, bij voorkeur vóór donder dag 22 december. Uiteraard betreft het hier kopij die van te voren al op schrift kan zijn gesteld. Advertenties kunnen tot dinsdag 27 december 10.00 uur worden ingele verd. Maar uiteraard wordt het op prijs gesteld als ze, indien mogelijk, eerder ter beschikking worden ge steld. Het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat is vrijdag 23 december overigens reeds vanaf 12.30 uur gesloten. Per 1 januari gaan de tarieven voor de uitlening van cd's bij de openbare bibliotheek omhoog. Het bestuur van de bibliotheek neemt deze maat regel omdat de gemeente de afdeling fonotheek niet meer subsidieert, waardoor deze afdeling kostendek kend moet draaien. De kosten voor het lenen van een cd zijn in het vervolg f 4,- per veertien dagen. Drie cd's kosten f 10,-, ook per veertien dagen. Het maximum aantal cd's dat per abonnement ge leend kan worden is overigens ver hoogd van drie naar zes. De fonotheek-afdeling is goed ge sorteerd, met in de collectie onge veer 8.000 werken op het gebied van popmuziek, klassiek, jazz, blues, house, easy listening, musicals, kin- dermuziek en volksmuziek. W Nieuw bij salon Een winkeltje op het station Soest- Zuid, huurders voor de stations Soestdijk en Soestduinen, nieuwe abri's op Soest en Soestduinen - dat zijn de ideeën die bij de NS le ven om het verblijf op de Soester stations te veraangenamen voor reizigers en passanten. "NS Sta tions Gooiland" heeft deze week een tipje van de sluier opgelicht. De vier Soester stations spelen een be scheiden rol in het geheel. Ze vallen al lemaal in categorie 3, wat betekent dat er dagelijks minder dan 2000 reizigers in- en uitstappen. Soest-Zuid is het drukst (ca. 1500), Soestdijk is goede tweede (ca. 1000); Soest en Soestdui nen spelen een marginale rol met om en nabij de 100 in/uitstappers per dag. Toch wil NS Stations Gooiland ook de vier "treinhaltes" van Soest meenemen in de aanpak die de organisatie voor ogen staat om de stations te maken tot "prettige, veilige en schone plekken waar mensen graag komen", zoals busi- ness-manager mr. Stephan van der Vat de "missie" omschrijft. Dat leidt in Soest tot een aantal bescheiden verbe teringen, althans een onderzoek daar naar. Verlevendiging Het meest in het oog springt de mogelij ke vestiging van een winkeltje op het station Soest-Zuid, waarover trouwens al eerder is nagedacht zonder dat het er van kwam. Van der Vat denkt in dat verband aan bijvoorbeeld een stomerij, schoenmakerij of een andere "shop" waar de reiziger bijvoorbeeld 's mor gens zijn bestelling doet om hem 's avonds op te halen. "We zoeken naar enige verlevendiging en op die manier kunnen we met het station misschien ook wat geld verdienen." Aan een of andere vorm van koek-en-zopie wordt niet gedacht, omdat het station daar voor toch te klein is. Interessant zijn ook de plannen voor de stations Soestdijk en Soestduinen (bei- Met doortastend optreden heeft een 42-jarige medewerkster van een juwelierszaak aan de Van Weedestraat vorige week donder dag een bijna geslaagde overval weten te voorkomen. De overval vond donderdagmiddag tegen sluitingstijd plaats. De onbekende dader dreigde de vrouw met een vuurwapen - of iets dat daarop leek - en eiste geld. Onder dwang moest de vrouw de kassa openmaken, waarna de rover er een hoeveelheid geld uitgriste en dat in een sporttas stopte. Met eeti stuk straattegel sloeg hij vervolgens een vitrine stuk en pakte daaruit een handvol sieraden weg. De man ging er snel vandoor, maar de vrouw liet zich niet van de wijs brengen en probeerde hem de tas weer uit han den te nemen. Na een korte worsteling liet de overvaller de tas los en ging er met een auto vandoor. Op de hoek van de Prins Bernhardlaan veroorzaakte hij daarbij een aanrijding, waarna hij uit stapte en te voet wegvluchtte. De politie stelde aan de hand van het kenteken vast dat de auto in Utrecht ge stolen was. Of de totale buit aan geld en sieraden weer terug was kon niet aan stonds worden vastgesteld. Van de dader heeft dopolitie de volgen de beschrijving: een blanke man van 1.75 a 1.80 meter lengte, met een stop pelhaar, gekleed in een dik jack (ver moedelijk skidons of iets dergelijks) en een baseballpetje. Getuigen zijn wel kom: tel. 19444. de op de monumentenlijst, zodat er de nodige restricties gelden). NS Stations denkt aan het verhuur van de gebouwen (overigens met behoud van de loket functie op Soestdijk). Voor het sta tionsgebouw Soestduinen is de NS al in onderhandeling met een huurster; Van der Vat wil daarover nog niet veel meer kwijt dan dat het gaat om een binnen- huisarchitecte "die helemaal verliefd is op het gebouw", en die haar "winkel tje" op de nauwelijks gebruikte bene denverdieping zou willen vestigen. VW op Soestdijk? Voor Soestdijk denkt NS ook aan ver huur van de ongebruikte ruimte voor een kantoorfunctie. Daarvoor komen volgens Van der Vat in de eerste plaats instellingen in aanmerking die op een of andere wijze een band met de Spoorwe- gen hebben, zoals de VW. "Maar dat is zo maar een voorbeeld, concrete plan nen zijn er niet." Een winkeltje behoort op Soestdijk niet tot de reële mogelijk heden, maar een kantoor wel, aldus Van der Vat. "Maar dat is natuurlijk ook afhankelijk van de Soester behoef te." Abri's en politie Tenslotte heeft NS Stations voor 1996 ook enige verbetering van het verblijf op de perrons van Soest en Soestduinen op de agenda staan. De betonnen abri's gaan daar plaats maken voor een mo dernere ("glazen") vorm van beschut ting voor de treinreizigers. Soest zal zij delings ook meeprofiteren van de ver sterking van de spoorwegpolitie (6 a 7 man), die overigens Hilversum als vaste standplaats krijgen. Incidenteel zal de spoorwegpolitie, als dat te pas komt, ook op de Soester stations en de directe omgeving present zijn. Woensdag 28 december worden de pa piercontainers bij de winkelcentra tij delijk weggehaald. De bevolking wordt verzocht oude kranten en ander oud papier een paar dagen te bewaren. In de loop van maandag 2 januari worden de containers weer teruggezet. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSFILETROLLADE per kilo12?® Wij wensen u prettige feestdagen en een gezond 1995. Altijd kwaliteit en betaalbaar. CAFÉ-RESTAURANT PARTYCENTRUM BOSSTRAAT 80 - SOEST TELEFOON 02155-22344 24 december 1e Kerstdag gesloten. 2e Kerstdag DISCO vanaf 21.00 uur. 30 december HOLLANDS AVONDJE met Jan Swaan 1 januari NIEUWJAARSBAL vanaf 19.00 uur met live-muziek. kilo JAZZ-POP-MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog vanaf 10.00 uur o.a. Makita, Metabo, Bosch en Delta schuurmachines. zie pagina met van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Maak nü de Volvo 440/46.0 deal-of-the-year! Kom u verbazen over de talloze uitvoeringen en unieke uitrustingsvarianten binnen het Volvo 400-programma. Neence. prijzen noemen we hier niet. Wc hadden 't toch over een deal-of-the-year? VOLVO bewijst hel. AUTOBEDRIJF A. VAN DER LEE KERKSTRAAT 58, SOEST, TEL: 02155 - 12500.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1