zn e /Tl artióhocK ICUL TUÜR WELZIJN T sfieuwe samenwerking C-drie en Dorpshuis Beeldjes van Sophie van Asselt in 'De Bereklauw' ubbelexpositie bij Galerie Mondi ^erstmusical 'De Verrekijker' vanavond in de Open Hof f Openbare Bibliotheek geeft gratis abonnementen weg! Q1 Bon voor gratis abonnement O' Nieuws van de bibliotheek NA 22 OENSDAG 21 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 23 unstzinnige cursussen in Soesterberg RIJS Cursussen schilderen en speksteen in januari wil. Radio uit auto weg Opbrengst voor orgelfonds Cadeau-abonnement bij Kunstuitleen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg NNereldH/inkel Kerstdagen tegemoet Gereedschap uit leegstaand huis Diefstal van auto Vrijwilligers Vakature Bank Bestuurders in soorten gratis gratis gratis gratis gratis gratis gratis gratis gratis Klusjesdienst voor ouderen Introductieklasje Kath. Koorschool Autodief na snelle achtervolging door politie gegrepen Filmhuis: 'Faniiy en Alexander' 'Beren van stand' in Slot Zeist stichting openbare bibliotheek Nieuwe jeugdboeken eiken. f 3770,- f1598,- f1998 f1498 et is wel eens anders geweest, aar tegenwoordig is er sprake n een hartelijke samenwerking ssen cultureel centrum C-drie in iest en het Dorpshuis in Soester- rg. Die samenwerking werd on- ngs formeel bekrachtigd door de idertekening van een officiële ereenkomst tussen beide instel- igen. handtekeningen werden gezet door n Jonker, directeur van C-drie, en in-Marie van Staveren, voorzitter n het Dorpshuis-bestuur. In het con- ict wordt met name de "inhoudelijk- id" van de samenwerking geregeld, larmee formeel nu ook een punt gezet achter een periode van onduidelijk- den over-en-weer. Die was het ge- lg van het feit dat C-drie (op basis van gemeentelijke subsidieverordening) rplicht is ook cursussen in Soester- rg aan te bieden, terwijl het Dorps- is op zichzelf geen activiteiten mag itwikkelen, maar wat C-drie nu pre- !S in Soesterberg moest opzetten was irgens omschreven, ndat er eigenlijk niets vastlag is er in t verleden wel eens sprake geweest n onderling "getouwtrek", maar dat ïu voorbij, stellen Jonker en Van Sta ren met gepaste vreugde vast. In de ereenkomst zijn de "basale" cursus- n tekenen, schilderen en boetseren ik opgenomen, die voortborduren op cursussen die Jean-Marie op per- onlijke titel al in Soesterberg gaf. nieuwe overeenkomst borduurt iort op de samenwerking die in het izoen 1992-1993 al "experimenteel" tstond na de invoering van een bud- tsubsidie voor C-drie. Daardoor vam er geld vrij voor enkele investe- igen in het Dorpshuis. "De cursussen oeten kostendekkend zijn, dus hiel- n we nooit een cent over voor iets :uws," aldus Jonker. Nu zijn er met un van C-drie o.a. een magazijntje, cenkasten, ezels e.d. aangeschaft, ter- il vorig jaar de verlichting al verbe- d is. orte cursussen |e overeenkomst bevat tien punten, larin o.m. de organisatie, de admini- atie en het docenten-aanbod in Soes berg geregeld worden. "Het is een isis voor praktisch werken," aldus inker en Van Staveren, "en per sei- len gaan we voortaan bekijken of we ig wat meer kunnen doen." Vast staat it Soesterberg in het komende seizoen n rekenen op een aantal interessante >rte cursussen. Het nieuwe pakket be at uit: de cursus korte verhalen rijven (12 lessen); de theatercursus iproviseren moet je leren" (5 les- jn), gegeven door de Soesterbergse icente Jacoline Schepers; de cursus instbeschouwing (6 lessen), waarin [et name aandacht wordt besteed aan Jugendstil"; de cursus Kunstwer- :n uit de Kunstuitleen (3 lessen). Uiteraard is er ook de "schilder"-cursus van Jean-Marie zelf, met o.a. aquarelle ren en zijdeschilderen, waarin dit jaar wordt gewerkt aan de hand van het the ma "Berichten uit de samenleving". De cursus ontwikkelt langzamerhand in de richting van een "open atelier", waarin de docent geen "opdrachten" geeft maar de cursist begeleidt bij de uitwer king van een zelfgekozen en geformu leerd thema. Volgens jaar komt er mo gelijk weer een nieuwe basiscursus te kenen en schilderen, voor de nieuwe Stijgende lijn De samenwerking is vooral tot stand gekomen door de inzet van Eveline Paalvast, de cursus-coördinator van V.l.n.r. Pim Jonker, Eveline Paalvast en Jean-Marie van Staveren. Foto: Goos van der Wilt C-drie. Zij stelde ook het nieuwe cur sus-aanbod voor het Dorpshuis samen, dat in zekere zin een afspiegeling vormt van het cursus-pakket in C-drie. In het nieuwe programmaboekje - dat tussen Kerst en Oud Nieuw verschijnt - staat het nieuwe "Soesterbergse" aanbod dan ook als eerste vermeld. En omdat in Soest het aantal cursisten duidelijk een stijgende lijn vertoont, rekenen Jonker en Van Staveren erop dat die tendens zich ook in Soesterberg zal voordoen. Het nieuwe aanbod vormt ook een ge zonde basis voor eventuele vervolgcur sussen. Om te laten zien wat de mogelijk heden zijn van het werken met speksteen zijn in 'De Bereklauw', Steénhoffstraat 63, enkele beeld jes te zien van Sophie van Asselt i aan het c afwa'ch- oom laat in weet u verwach- pakket antenne Iers *atuurf tst- grnet r togle 'S ■berm bterklep. 1.6b bij ons merkt u nee elke ntrekke- r de hier ti, maar 1-model- iaar. Dat ij Mondileder aan de Amers- ïortsestraatweg 76 te Soesterberg s een dubbelexpositie gestart met je twee bekendste Cobrakunste- jaars, Appel en Corneille. Tevens i|xposeert de Soester beeldhouwer 'tto Schouten een groot aantal ronzen beelden. [orneille Guilaume van Beverloo .uik, 1922) en Karei Appel (Amster- ïm, 1921) kenden elkaar uit de oorlog werkten geregeld samen op het ate- pr van laatstgenoemde aan de Oude- ïjds Voorburgwal te Amsterdam. Sa- ïen haalden zij o.a. Eugène Brands in 948 over om zich bij de Nederlandse Experimentele Groep aan te sluiten, telke later in de Cobra-groep opging, ten dertigtal litho's en zeefdrukken /ordt geëxposeerd in de ruime en (eervolle toonzaal in Soesterberg. let werk van Otto Schouten wil een "De Springers" van de Soester beel dend kunstenaar Otto Schouten. schets geven van de ontwikkeling van de mensheid als geheel. Na een jaren lange ervaringsperiode heeft zijn werk steeds concretere vormen aangeno men. Wat men daarvan in zijn beelden zou kunnen terugvinden is de diepe ex pressie van het leven, 'de Stilte', 'het Beleven'. Beide exposities zijn vanaf 23 decem ber te bezichtigen op alle werkdagen van 9.30 tot 17.30 uur, behalve maan dagochtend en duren tot zaterdag 18 maart. (Tweede Kerstdag geopend). Op de Beaufortlaan is een autoradio gestolen. Daarvoor werd de wagen van een 36-jarige Amersfoorter openge broken. De diefstal werd zondagmid dag gepleegd. De feestelijkheden rondom de in gebruikneming van de nieuwe Ppen Hof zijn nog niet voorbij. Vanavond - woensdag 21 decem- Jïer - vindt er een speciale uitvoe ring plaats van een kerstmusical Voor kinderen, die ook volwasse nen zal boeien. Jf De Verrekijker", zo heet de musical, is in de afgelopen maanden ingestudeerd Teloor de kinder- en jeugdcantorij van de Open Hof, onder leiding van Inge Rad- stake. De voorstelling begint om 19.30 uur en de toegang is f 7,50 voor volwas senen en f 2,50 voor kinderen. De op brengst is bestemd voor het orgelfonds van de Open Hof. De musical wordt overigens vanmiddag ook al opgevoerd in het nieuwe kerkge bouw. De voorstelling is dan speciaal bedoeld voor de oudere gemeentele den, die dan de jaarlijkse adventviering hebben. uit Soest. De beeldjes sluiten aan bij de innerlijke beleving van het Kerstfeest, zij drukken de geeste lijke en fysieke geboorte uit onder de bescherming van een goddelij ke gestalte. Het gaat om de spirituele uitdrukking van de betekenis van dit wonder. Het laten ontstaan van deze figuren is een groeiproces vanuit het wezen en de vorm van het steen. De kunst is het waarnemen en voelen om de steen ge stalte te geven. Sophie van Asselt heeft de techniek van het bewerken van spek steen geleerd van Elly Sleeswijk die hierin ook les geeft in 'De Bereklauw'. Naast deze cursus geeft Elly Sleeswijk, kunstzinnig therapeute uit Leersum ook schildercursussen 'nat-in-nat schil deren' op dinsdagochtend en wóens- dagavond in 'De Bereklauw', waarbij met aquarelverf op van te voren nat ge maakt papier wordt geschilderd. Op woensdagochtend start in januari ook weer een cursus sluiertechniek- schilderen onder leiding van Loes Klein, een techniek waarbij waterverf uiterst dun in kleursluier over kleur- sluier op het papier wordt aangebracht. Verder begint in januari op woensdag middag ook het schilderen voor kinde ren onder leiding van Ellis Hunink. Aan de hand van een sprookje of ver haal wordt het kind geholpen in zijn ontwikkeling om zijn fantasiewereld op papier weer te geven. Verder ligt het in de bedoeling om in ja nuari bij voldoende belangstelling op dinsdagavond een cursus te houden over de Betekenis van de nacht, onder leiding van Mieke de Bree en Sanja v.d. Veer. Aan de hand van dit thema wordt op kunstzinnige wijze ingegaan op de wisselwerking tussen slapen en waken en de veel voorkomende slaapproble men in onze tijd. Voorts willen Mieke en Sanje eind maart op zaterdagochtend weer van start gaan met een ontwikkelingscursus biografie met als thema 'Op zoek naar levenslijnen' aan de hand van wetma tigheden in de menselijke levensloop. Voor inlichtingen over de cursussen: 'De Bereklauw', tel. 19176. De Kunstuitleen Soest, gevestigd in de bibliotheek in Overhees, heeft naast het gewone abonnement, ook cadeau abonnementen te koop. Iedereen die zo'n cadeau-abonnement koopt, krijgt zelf ook een cadeautje. Dit is een origi neel cadeau voor de feestdagen! Het (cadeau)abonnement op de Kunst uitleen kost f81,- per jaar. Daarvoor heeft de lener de keus uit ongeveer 500 kunstwerken, van jonge, onbekende kunstenaars tot internationaal befaam de mensen zoals Lucebert, Charlotte Mutsaers en Armando. Tot de collectie behoren ook werken van bekende Soester kunstenaars zoals Ton Paauw en Ilse Blommestein. De Kunstuitleen is geopend op maan dagmiddag, woensdagmiddag en vrij dagmiddag - en avond. Het adres is Wil- laertstraat 49. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Renaissancedans voor beginners In deze cursus zullen beginnende dan sers werken aan Franse, Italiaanse en Engelse dansen uit de late renaissance. Aanvang cursus: donderdag 2 februari, 19.15-20.30 uur. Docent: mevr. D. Wortelboer. Cursusadres: Clubgebouw Vogelzang, Parallelweg 7b. Aantal les sen: 10. Cursusprijs: f 160,-. Indonesische keuken voor beginners Deze cursus is een goede start voor wie graag zelf wil proberen gado-gado, atjar tjampoer, sambal goreng boontjes of boemboe bali ikan te maken. De Indo nesische keuken kent een keur aan kruiden en specerijen om de gerechten op hun specifieke smaak te brengen. Men leert de diverse kruiden en spece rijen te onderscheiden en te gebruiken. De kruiden en specerijen worden meestal van tevoren fijn gemaakt in een vijzel om de smaak beter tot zijn recht te laten komen. Vervolgens wordt een wadjang (wok) gebruikt om de kruiden en groenten te "roerbakken". In de wadjang kunnen gerechten ook worden gebakken of gefrituurd. In verband met de beschikbare ruimte wordt er in twee groepen gewerkt: een "koude keuken" en een "warme keu ken". Iedere cursist komt in beide keu kens aan bod. Iedere les worden ver schillende gerechten klaargemaakt en krijgt men uitleg over de bereidingswij ze. Na het koken worden alle gerechten geproefd en kan men wat mee naar huis nemen om de thuisblijvers te laten mee genieten. Natuurlijk krijgt men ook de receptuur mee naar huis. Aanvang cursus: dinsdag 7 maart, 19.30-21.30 uur. Docent: mevr. A. Genuit-Schippers. Cursusadres: Bak kerij van Buuren, Nieuweweg 19. Aan vang lessen: 6. Cursusprijs: f 130,- ingrediënten f 30,- (stencilkosten via docent). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195, maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur: dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Tijdens de Kerstvakantie (27 de cember t/m 7 januari) is het kantoor ge sloten. \^\^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Nog een paar dagen om ons op het kerstfeest voor te bereiden. Leuke da gen, drukke dagen. Hebben we alles in huis om het gezellig te maken of zoeken we nog een apart cadeautje om vader, moeder, oma of mee te verrassen? Dan is de kans groot dat je in de We reldwinkel daarin slaagt. Niet alleen speelgoed, beeldjes van mens en dier, briefopeners, kandelaars, kaarsen, maar ook sieraden doen het goed onder de kerstboom. En probeer eens zo'n fles prima Chili- wijn. De druiven zijn aan de voet van de Andes gerijpt, waar het klimaat uiterst gunstig is voor wijnbouw. Papads uit India, geserveerd bij zo'n glas Chili-wijn dat is het helemaal! Pa pads zijn flinterdunne ronde koeken, gemaakt van o.a. linzenmeel en spece rijen. Even onder de grill of in de koe- kepan bruin bakken en warm of koud presenteren. Succes ermee! Kopen in de Wereldwinkel stelt mensen in de Derde Wereldlanden in staat in ei gen land een bestaan op te bouwen. De openingstijden voor de komende week zijn: Donderdag 22 en vrijdag 23 december: van 10.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur (de koopavonden). Za terdag 24 december sluit de winkel om 15.00 uur. Na de kerstdagen weer gewoon dage lijks geopend van 9.30 tot 17.00 uur met uitzondering van zaterdag 31 de cember (Oudjaarsdag), dan sluit de Wereldwinkel om 13.00 uur. Uit een leegstaande woning aan de Schoutenkampweg, die momenteel wordt verbouwd, is een gereedschaps kist gestolen. De dader die ook een fo tocamera met flitser meenam, kwam het huis binnen via een raam. Een 36-jarige inwoner van Den Haag heeft dat bij de politie gemeld. Op het Bleekveld is donderdagnacht een Opel Kadett (JK-47-BD) gestolen. De wagen is eigendom van een 37-jari- ge Soester. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De Schoof, Molenstraat 142. •X-mas party Met een swingende X-mas party nemen wij afscheid van 1994. De Schoof is in kerststemming en wij ook, dus...! Op vrijdag 23 december worden jullie om 21.00 uur ontvangen door de kerstman en staan de kerstbomen klaar. De en tree is vijf gulden en je mag naar binnen als je tussen de 16 en 23 jaar bent. De Praatpaal, Smitsweg 311. Eetcafé Vanaf 9 januari 1995 is er voor perso nen vanaf 18 jaar elke maandag weer het bekende eetcafé. Het "alleen zijn" of "altijd alleen" moeten eten kan hier mee even worden doorbroken. Om on geveer 17.30 uur staat de maaltijd ge reed. Na afloop wordt er gezamenlijk afgewassen. Kosten f 7,50 p.p. Opge ven op maandagen vóór 14.00 uur via tel. 19546. Stijldansen voor beginners Voor de nieuwe groep stijldansen-be ginners zoeken wij nog een aantal gezel lige deelnemers(sters). Start van de les sen is op maandag 9 januari. Van 20.00 tot 21.00 uur wordt er les gegeven. Van 21.00 uur tot ruim 22.00 uur is er gele genheid tot vrijdansen. Kosten f 27,50 voor tien avonden op de le avond te voldoen. Opgeven kan op maandag middagen van 14.00-16.30 uur.via tel. 19546. Smitsweg 311, tel. 12630 Het vinden van geschikte bestuurs- en kaderleden is een algemeen erkend probleem, dat dwars door de hele sa menleving speelt, van kerkbestuur tot sportclub. Het aantal rechtspersonen dat behoefte heeft aan bestuursleden is zeer groot. Uit het oogpunt van maat schappelijke participatie en democra tie, vervullen stichtingen en verenigin gen (het maatschappelijk middenveld) een cruciale ról, die het verdient om in stand gehouden en ondersteund te wor den. Vakatures •2-111: Bej aardencentrum Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het winkel tje: o.a. inkoop, prijzen, verkoop en eenvoudige financiële administratie. 4-111: Mensenrechten-organisatie Baarn vraagt vrijwilligers voor akties. 5-127: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt vrijwilligsters voor naailessen aan meisjes. 4-109: Buro Vrije Tijd Soest zoekt een vrijwillig(st)er voor telefonische contacten en coördinatie; eenmaal per week overleg en wat administratie. Het buro brengt mensen met elkaar in con tact met dezelfde hobby. 18-125: Internationaal Vrouwencen trum Soest vraagt voor het bestuur een secretaresse: verslagen, brieven, be- stuursgaderingen, agenda en uitnodi gingen. 18-126: Bureau voor langdurige kin deropvang zoekt nieuwe leden in het bestuur; enige kennis van p.c. (Word Perfect) is gewenst. Inlichtingen bij de Vrijwilligers Vaka- turebank, Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag 9.00-12.00 uur, tel. 12630. De medewerk(st)ers van de Vakature- bank wensen iedereen een "echte" fijne Kerst 1994 toe. De Vakaturebank is van dinsdag 27 december tot en met maandag 9 januari gesloten. De openbare bibliotheek start ter gelegenheid van de feestelijke de cembermaand een ledenwerfak- tie! De bon die in dit blad staat af gedrukt is goed voor een gratis abonnement, dat geldig is gedu rende drie maanden. Vanaf 1 ja nuari kost het lidmaatschap f 35,- per jaar. Deze aktie is gericht op twijfelaars: voor iedereen die eens een paar maan den wil kijken wat de bibliotheek alle maal te bieden heeft. Boeken lenen, kranten lezen, tijdschriften lezen en le nen, informatie opzoeken. Ook kan men een keuze maken uit 8.000 cd's. Natuurlijk kan men dit abonnement ook heel goed cadeau geven, als men zelf al lid is. De bibliotheken in Soest zijn iedere dag geopend; het filiaal in Soesterberg is geopend op maandag, woensdag en vrijdag. ee Deze bon is goed voor een gratis abonnement op de bibliotheek gedurende 3 maanden. De drie maanden gaan in op het moment dat u deze bon inlevert in de bibliotheek en u ingeschreven wordt als lid. Deze aktie is alleen bedoeld voor diegenen die nog geen lid zijn van de bibliotheek. De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vullen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus jesdienst is de SWOS, tel. 23681. De Kathedrale Koorschool Utrecht is een basisschool voor jongens en meisjes in de groepen 5 t/m 8, waar muzikale vorming en creativiteit veel aandacht krijgen. De kinderen volgen een nor maal basisschoolprogramma, maar daarnaast vinden allerlei muzikale acti viteiten plaats. Hierbij staan het zingen en de stemvorming centraal. De kinderen vormen samen het school- koor, dat af en toe ook buiten de school optreedt. Eén keer per jaar maken de leerlingen een concertreis in binnen- of buitenland. De Kathedrale Koorschool is een kleine school, waardoor de leerlingen indivi dueel veel aandacht krijgen. De kinde ren zijn afkomstig uit de stad Utrecht en de omliggende gemeenten. De betrok kenheid van de ouders is groot. Veel leerlingen stromen door naar het HAVO/VWO-onderwijs. Voor kinderen die eens nader kennis willen maken met de Koorschool wordt vanaf begin januari 1995 een introduc tieklasje georganiseerd. Tijdens het in troductieklasje kan op speelse wijze kennis worden gemaakt met de manier waarop de Kathedrale Koorschool met muziek - vooral met zingen - omgaat. Het introductieklasje wordt wekelijks gehouden op dinsdag van 15.45 tot 16.30 uur in het prachtige monumenta le pand van de Koorschool. Deelname aan het introductieklasje is kosteloos en geheel vrijblijvend. De lessen worden gegeven door Gerard Beemster, vakle raar muzikale vorming van de school. Informatie: Kathedrale Koorschool Utrecht, Plompetorengracht 5, 3512 CA Utrecht, tel. 030-319456. Tijdens de nachtelijke surveillance ont dekte de politie vorige week op de hoofdweg door Soest een automobilist, die aan controle trachtte te ontkomen door plank gas te geven. Op het Nieu- werhoekplein scheurde hij door het ro de licht, maar vloog vervolgens uit de bocht. Hij vluchtte de auto uit, maar kon door de politie worden ingehaald. Het bleek te gaan om een 46-jarige Amersfoorter. Bij zijn aanhouding be kende hij dat hij de auto in zijn woon plaats had gestolen. Daarnaast bekende hij de diefstal van benzine bij een pompstation in de Keistad en een in braak in het pannenkoekenhuis de Ka bouterhut, waarvan zojuist de melding was binnengekomen. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 22 december: Voor de opnamen van zijn veertigste en, naar eigen zeggen, laatste bioscoop film keerde Bergman terug naar zijn in 1976 verlaten vaderland en vooral naar Uppsala, de stad waar hij in 1918 werd geboren. Deze 'kroon op het werk' duurde in de oorspronkelijke lengte ruim vijf uur en werd als zesdelige serie door de VPRO in 1985 uitgezonden. De bioscoopversie duurt ruim drie uur en vertelt het meeslepende verhaal van de theaterfamilie Ekdahl, aan het begin van deze eeuw. Hoofdpersonen zijn de twee kinderen Alexander en Fanny, hun moeder Emi- lie, en hun grootmoeder. Helena Ek dahl, de grootmoeder, actrice, weduwe en spil van de familie heeft drie zoons: Oscar, die het theater heeft overgeno men van zijn vader, Gustav Adolf, een jolige bon-vivant en Carl, een tobbende professor. In het eerste deel van het ver haal viert de familie uitbundig kerst feest, zoals bijna iedereen zich dat wel eens gedroomd heeft: warm, geborgen, de gekke oom met zijn kunstjes, de overvloedige maaltijd, kortom: een kleurrijk spektakel. Vlak na Kerstmis (deel 2) begint het theater met de repetities van Hamlet. Vader Oscar, die de ról van de Geest speelt, krijgt een hartaanval en sterft. Met zijn dood treedt de verkilling in. Emilie hertrouwt met een Lutherse bis schop, een strenge dominee, die zijn so bere (en sombere) levenswijze aan Fan ny en Alexander oplegt, en hen van hun grootmoeder scheidt. Alexander komt hiertegen in hevig ver zet en wordt geholpen door een oude familievriend die met een list en enkele magische ingrepen de kinderen en hun doodzieke moeder uit de greep van de dominee bevrijdt. Aan het slot is er nieuw leven, nieuwe hoop. De familie is uitgebreid en herenigd. Alexander heeft een toneelstuk geschreven over de dood. Zijn moeder Emilie wil Strind- bergs Droomspel spelen, met zichzelf en grootmoeder Helena in de hoofdrol len. Helena leest de beginwoorden van het stuk: "Alles kan gebeuren, alles is mogelijk en waarschijnlijk. Tijd en ruimte bestaan niet. Op de dunne basis van de werkelijkheid draait de verbeel ding nieuwe patronen in elkaar." In "Fanny en Alexander" is Bergmans terugblik op zijn jeugd verwerkt, een periode die "tegelijk panisch en idyl lisch" was. Bergmans memoires zitten, net als de film, vol paradoxen en nuan ces. Zijn liefde voor de kracht van fan tasie, droom, magie en theater en zijn afkeer van de verstikkende vernederin gen van religieus fanatisme zijn de ook stilistisch duidelijk gescheiden pijlers van de film. Vroegere thema's als doodsangst en eenzaamheid zijn ont daan van hun beklemming en zijn sa men met motieven als de oerkracht van de vrouw en de moederband verweven tot een milde, ontspannen film, een warme wintervertelling. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50, CJP/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Op Tweede Kerstdag, maandag 26 de cember, wordt in Slot Zeist een ver koop-expositie gehouden door 28 vooraanstaande teddybeer-ontwer pers. Er zijn zeker 1000 beren aanwezig in allerlei uitvoeringen. Openingstij den: 11.00-17.00 uur. Toegang: f 5,-. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Lorenzo,van Gerda van Wagener. Op een nacht worden in een oud pa leis in Venetië vier katjes geboren: 3 zwarte en één witte. De witte kat, Lorenzo, is heel bijzonder. Hij ver andert van kleur als hij iets eet! Leuk en aantrekkelijk prentenboek over "anders zijn". Teddy waar ben je? van Ralph Steadman. Opa, wat is een teddy? vragen Roos en haar zusje Rebecca. Als opa dat hoort, gaat hij op zoek naar zijn ei gen, oude beer. Maar die Iaat zich niet zo makkelijk vinden... Kerstman gezocht, van Brian Pil- kington. Uitgerekend op kerstavond wordt de kerstman ziek. Wie kan hem zo snel vervangen? Precies: Herman, die als twee druppels water op de kerstman lijkt. En het gaat zo goed dat ze besluiten het voortaan samen te doen. B-boeken (8-12 jaar) Leuk zo'n vader, van Kees Opmeer. Robbie heeft een konijn. En een va der zonder werk, Simon. Ze onder nemen van alles samen. Leuk zo'n vader! Daar moet toch een aardige vrouw voor te vinden zijn? Verhalen in nachtblauw. In het holst van de nacht gebeuren vaak geheimzinnige dingen: je hoort geluiden, ziet schimmen of ziet die ren rondfladderen of -sluipen. In dit boek staan 16 prachtige nachtverha len van o.a.: Paul Biegel, Astrid Lindgren, Tonke Dragt, Wim Hof man e.a. Hugo uit de kist, van Miijam Press- ler. Simone logeert een tijdje bij haar oom en tante. Met haar nichtje Astrid kan ze helemaal niet opschie ten en dat wordt er niet beter op als ze Astrid's rat Hugo laat ontsnap pen... Ik moet je iets heel jammers vertel len, van Arno Bohlmeijer. Als de moeder van Rozemarijn bij een verkeersongeluk overlijdt, is Rozemarijn heel verdrietig. Maar ze laat ook zien hoe sterk ze is. Informatieve boeken Het magisch oog: Driedimensiona le afbeeldingen. Als je dit boek doorbladert zie je lij nen, kleuren en dessins. Maar met wat geduld zul je veel meer ontdek ken... Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 23