m m UdüOÓ -Mriaï Winkelkring Prijzenfestival Oude ijskelder op landgoed Pijnenburg biedt onderdak aan vleermuizen Midden-Nederland bepleit tociaal convenant met gemeenten ierard Kok Gildebestuurder-af GROENEVELD Dinosaurussen in Aqua Indoor ÜNAjjpbENSDAG 21 DECEMBER 1QQ4~ SOESTER COURANT PAGINA 25 Vrouw raakt in slip na poetsen van voorruit \fscheid na vijfendertig jaar Automobilist strandt op berg straatklinkers Vrouw raakt beurs in winkel kwijt Veel aanrijdingen in Soester verkeer Groeneveld gesloten Meningen van lezers Signatuur Geluidsapparatuur van jonge Soester in beslag genomen Edelsteenslijperij 99De Sprong 99 Gevarieerd, vakantieprogramma in zwembad IVTV-Soest werkt mee aan bijzonder project Fietser gewond bij aanrijding Klusjesdienst voor ouderen ■nvm makbawJ NVM; 0000 m2 woonideeën Een beleving in Vormgeving MEUBELHER6TSH0N Tot en met 31 DECEMBER 1994 (500, - ee-^v c-lv&'ïwy3c\*(^t^e- c-cvcte-cscc. Makkelijk bereikbaar: Al afslag Bunschoten/Amersfoort, 2e stoplicht links, na 50 m rechts, don vindt u ons na 200 m aan de rechterkant. Hamseweg ie. Amersfoort/ Hoogland Tel 033.601441 Op de Steenhoffstraat is maandagmor gen een automobiliste tegen een ver- keerspaal gebotst. Ze was met het rech ter wiel van haar auto op de stoep te recht gekomen, toen ze de voorruit schoonveegde. Dat was 's morgens iets voor half acht. De politie regelde korte tijd het verkeer. De vrouw raakte niet gewond. Ook een fietser bleef ongedeerd na een botsing met een auto op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Van Beunin- genlaan. Dat ongeval had rond vijf uur plaats. InvmI be FNV en aangesloten bonden in ilidden-Nederland hebben maan- lag jl. hun plannen voor 1995 ge- Iresenteerd. Werkgelegenheid in Me regio staat daarin centraal. Ie FNV vindt dat de werkgelegenheid ■ie bij grote bouwprojekten in de regio Iraan komt, ook ten goede moet komen lan werkzoekenden uit de regio. De FNV wil cao-afspraken over arbeids marktbeleid, met name voor doelgroe- |en die langdurig buiten het arbeids proces zijn komen te staan, invullen bij Ie uitvoering van deze projecten. kanvullend zal de FNV zogenaamde Instroompools' opzetten. De kernge dachte van de instroompool is, dat met ■ehulp van uitkeringsgelden, inleen- ■ergoedingen en verdiensten, allerlei werk dat maatschappelijk nuttig maar lu economisch niet rendabel is, te gelde wordt gemaakt. De FNV vindt dat ge meenten waar grote projecten lopen met de vakbeweging een sociaal conve nant moeten sluiten. Ook op het gebied van inkomensbeleid ziet de FNV in Midden-Nederland een taak weggelegd. Gemeenten worden aangesproken op hun koopkrachtbe- leid voor de minima. Gekeken wordt 'wat gemeenten doen aan kwijtschel ding en bijzondere bijstand. In 1995 wordt de gemeente Utrecht op dit on derwerp door de FNV doorgelicht. De FNV gaat zich samen met het Pro vinciaal Utrechts WAO-beraad in spannen om via registratie een beeld te krijgen van de werkelijkheid die schuil gaat achter de huidige WAO-regeling. De FNV is voornemens om mensen te gaan ondersteunen bij herkeuring en reintegratie-initiatieven. Advertentie Onder de ingeleverde bonnen van het chequeboekje worden wekelijks prijzen toegekend. De winnaars van het mosselpakket zijn: Hetty Thielemans, J. Post- straat - J. Farber, v. Hamelstraat - Schaefer, Hobbemalaan - W.S.M. v. Hees, Beetzlaan - F.J. Soeter, Dalweg. Op de foto Ruud Smit, die namens de Win kelkring de prijzen en het mos selpakket aan enkele winnares sen uitreikte. mSrr: Tijdens de afgelopen week gehou den Algemene Ledenvergadering kan het Groot Gaesbeeker Gilde is [afscheid genomen van Gerard Kok [als bestuurslid. Hij had zich niet meer herkiesbaar gesteld voor een nieuwe periode. Kok trad op 27 Lktober 1959 toe tot het gildebe- [stuur, nadat in 1958 besloten was het Soester gilde nieuw leven in te blazen. Hij heeft dan ook meer dan 35 jaar deel uitgemaakt van het bestuur. Vanaf zijn intrede in het bestuur heeft Gerard Kok zich binnen het bestuur naast de algemene activiteiten bezig ge houden met het beheer van de landerij- len van het gilde. Zoals hij tijdens zijn dankwoordje op de Algemene Verga dering uitsprak was een van de hoogte punten uit zijn bestuurslidmaatschap de aankoop van het gildeterrein 'De Blaak'op welk terrein vanaf 1975 jaar lijks de gildefeesten wordeil georgani seerd. Het Soester gilde is zeer trots op zijn bezit. Enkele van de landerijen zijn reeds eeuwenlang (zeker vanaf de 14e eeuw) in het bezit van het gilde. De lan derijen worden goed onderhouden en Gerard Kok in gilde-kostuum. het gebruik van de landerijen wordt verpacht aan de gildeleden. Gerard Kok heeft het gilde sinds 1959 zien groeien. Jaarlijks hoogtepunt voor Soest zijn de gildefeesten, doch het gil de trekt ook verschillende keren per jaar uit. Gerard Kok heeft weinig keren verzuimd en was bij de meeste optre dens buiten de gemeentegrenzen aan wezig. Hij heeft ook meegemaakt dat de kleding van het bestuur na een lange traditie werd ingeruild voor een echt gildekostuum. Dat kostte hem de nodi ge moeite. Nu kost het hem moeite dit kostuum te moeten inleveren. Hij blijft actief voor het gilde door lid te blijven van de landcommissie. Tijdens de Agathaviering op zondag 5 februari zal uitgebreider worden stilge staan bij zijn afscheid. Vorig jaar al mocht hij zich verheugen in de plaatse lijke belangstelling toen hem mede op grond van zijn jarenlange inzet voor het gilde een lintje door de burgemeester werd opgespeld. Als opvolger voor Ge rard Kok is door de leden van het gilde gekozen Jos van den Breemer, evenals Gerard Kok komende uit de agrarische sector. Omdat hij het bord met de aandui ding "doodlopende weg" niet had gezien reed een 31-jarige automobi list vorige week nietsvermoedend de Klein Engendaalweg op, om tot zijn verbijstering te stranden in de flinke berg straatklinkers die daar lag op geslagen. De auto liep schade op. De man kwam met de schrik vrij. Terwijl ze zaterdag in een winkel aan de Zuidpromenade winkelde, is een 58-ja- rige vrouw uit Soest haar portemonnee kwijtgeraakt. De diefis spoorloos. In de beurs bewaarde ze onder meer 150 gul den, een rijbewijs en een bankpasje. Op veel plaatsen in Soest zijn maandag aanrijdingen ontstaan. In de meeste ge vallen raakten de betrokkenen niet ge wond. Zoals een negen-jarig meisje dat rond het middaguur plotseling de Smitsweg over rende. Ze liep daarbij te gen de voorzijde van een auto die werd bestuurd door een 49-jarige vrouw uit Soest. Beiden" kwamen met de schrik vrij. Een 75-jarige vrouw moest daarente gen per ambulance naar Medisch Cen trum Molendael worden gebracht. Ze kwam 's middags om kwart voor drie ten val met haar fiets toen ze op de Ko ningsweg reed. De vrouw klaagde over een pijnlijke heup, KASTEEL Tel. 02154-20446 Kasteel Groeneveld sluit enkele weken zijn poorten. Tot en met 6 januari houdt het Nationale Centrum voor Bos, Na tuur en Landschap wintervakantie. Inmiddels wordt een aantal nieuwe ten toonstellingen voorbereid. Zo wordt op zaterdag 7 januari een tentoonstelling van Rietje van Mechelen geopend. Zij woonde de Wereldruiterspelen bij en maakte prachtige notities van de edele viervoeters, die ze in haar atelier omzet te in olieverf en aquarel. Vanaf dezelfde datum zijn er foto's te zien van de Baarnse fotograaf Erik Poortman in het park van Kasteel Groeneveld, en vogelaquarellen van de overleden Baarnse kunstenares Marise de Jong. Een week later presenteert Groeneveld een grote overzichtstentoonstelling van de nu 92-jarige Haagse kunstenaar Louis Meys, een tijdgenoot van Kees Verwey en schilder met een zeer bijzon dere toets. Zijn werk is te zien vanaf 14 januari. Ook het restaurant van Kasteel Groe neveld is gesloten t/m 6 januari. Geachte redactie, Sinds gisteren is de signatuur van uw krant mij duidelijk geworden d.m.v. het door u geplaatste oproepje voor chris tenen tegen abortus op pagina 23. Nee, ik ben geen hysterische feministe, ik ben gewoon een goedopgeleide vrouw met echtgenoot en kind, en ik was voor de gezelligheid geabonneerd op de Soester Courant. Per heden zeg ilo echter mijn abonnement op, omdat ik walg van dit soort oproepen, de eruit voortvloeiende manifestaties en boven dien van de achterliggende mentaliteit. Ik wens alle redactieleden een gezellige goed-christelijke Kerst. A. Nagelkerke Het oproepje was de samenvatting van een veel langer bericht en werd ge plaatst op verzoek van lezers die er an ders over denken. Dat moet óók kunnen in de Soester Courant, die geen andere signatuur heeft dan die van tolerantie en respect voor ieders overtuiging. (Red.) Roomboter kerststollen met amandelspijs Kerstkransen en -staven Saucijzekransen en -staven Ruime sortering kerstchocolade, -gebak, -schnitten en schuimkransjes enz. enz. enz. Exclusieve kersttaarten: - slagroom - sacher - hazelnoot bavaroise - chipolata - vruchten - mokka enz. enz. enz. Alles dagelijks vers uit eigen bakkerij. Birkstraat 93 - Soest - Tel. 12354 van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 13877 Koninginnelaan 5 - Soestdijk - Tel. 18904 Een negentien-jarige Soester heeft zijn geluidsinstallatie vrijdagavond moeten afstaan aan de politie. Hij was verschil lende keren gewaarschuwd, omdat hij lawaaioverlast veroorzaakte. De buurt klaagde, maar de man was Oostindisch doof. De eerste keer dat de politie aan de deur verscheen, hoorde hij boven dien niet eens de bel, omdat hij de volu meknop ver had doorgedraaid. Om elf uur 's avonds besloot de politie de ap paratuur in beslag te nemen. 25 J) c* cxtt eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 Soest Tel. 02155-13042 Van dinsdag 27 december tot en met zondag 8 januari heeft Aqua Indoor een speciaal vakantiepro gramma gelanceerd. Klappers op de vuurpijl zijn de kinderdisco op 3Q december en de dinosaurus-dag op 6 januari. ^Op de eerste vrijdag van het nieuwe jaar "gaat Aqua Indoor terug naar de prehis torie. Een dinosaurus van twaalf meter hoog staat dan in het zwembad. Ook wordt een twintig meter lange loopbrug aangelegd, waarop zes dinosaurussen komen te staan. De bezoekers van het bad kunnen daar over heen springen, klimmen, klauteren of glijden. In het wedstrijdbad komt een groot spring kussen met draken te staan. De organisatoren van Aqua Indoor zijn benieuwd wie in het mistige zwembad over de rug van het monster van Loch Ness durven te lopen. Overigens hou den op 6 januari oermensen de wacht over de bezoekers. De dino's zijn te zien en te gebruiken tussen 12.30 en 17.30 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Ook de kinderdisco op 30 december is een hoofdpunt uit het programma. Die wordt gehouden van 12.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Een disc-jockey speelt muziek op verzoek. Maar in de kerstvakantie zijn nog veel meer dingen te doen in Aqua Indoor. Op woensdag 28 december kunnen be zoekers uitvinden hoe lang ze aan een kerstbal kunnen hangen. Op zaterdag 31 december en zaterdag 7 januari kun nen zwemlustigen tussen 10.00 en 17.00 uur tegen betaling van slechts één gulden gebruik maken van de zwemfa- ciliteiten van Aqua Indoor. Verder is er onder meer een glijbaanra ce, een speelinstuif, het gebruikelijke banenzwemmen, een puzzel wedstrijd en een speeltjesdag. Het complete pro gramma-overzicht is verkrijgbaar bij Aqua Indoor aan de Dalweg. Het sport en recreatiecentrum is ook telefonisch bereikbaar, tel. 29337. "Eigenlijk een grote ondergrondse koelkast." Zo omschrijft de Soes ter bioloog dr. A.M. Voute de voormalige ijskelder op het land goed Pijnenburg, die met mede werking van een aantal TVN-vrij- willigers in zijn oude luister is her steld. Niet om de bewoners van "het grote' huis" weer op ouder wetse wijze van gekoelde levens middelen te voorzien, maar om er vleermuizen te huisvesten. Ds komt er niet meer aan te pas. Dr. Voute is niet alleen conservator biologie van het Utrechtse Universi teitsmuseum, maar ook expert op het gebied van vleermuizen. Hij geldt als de Nederlandse vleermuiskenner-bij-uit nemendheid. Zijn professionele kennis van de voor buitenstaanders toch altijd wat mysterieuze diertjes wordt min of meer geëvenaard door die van de ama teur-bioloog Zomer Bruyn uit Amers foort, in het dagelijks leven conciërge bij de Hof, maar in zijn vrije tijd net als Voüte een hartstochtelijk vleermuizen- bewonderaar. De heren kennen elkaar al jaren, ont moeten elkaar tijdens lezingen en wis selen graag ervaringen uit, zoals over de plekken waar vleermuizen zich bij voorkeur ophouden. Een bekende lo- Een doorsnede van een ijskelder, in dit geval van kasteel Drakenstein, die identiek is aan die van Pijnenburg. Een 50-jarige fietser uit Soest is vorige week gewond geraakt toen hij op de Koninginnelaan werd geschept door een auto, bestuurd door een 29-jarige plaatsgenoot. De automobilist reed vanaf de Akkerweg de Koninginnelaan op. De fietser liep een hoofdwond op en klaagde over pijn in zijn benen. De auto en de, fiets werden beschadigd. De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vuilen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus jesdienst is de SWOS, tel. 23681. katie is het voormalige fort Rhijnauwen bij Utrecht, waar hele kolonies van hon derden vleermuizen onderdak hebben gevonden. Ook de voormalige ijskelders die in het Sticht en elders nog worden aangetrof fen bij grote landhuizen blijken een aantrekkelijke behuizing voor de ge vleugelde zoogdiertjes. In de omgeving zijn bijvoorbeeld de ijskelders van kas teel Groeneveld, van Drakenstein en paleis Soestdijk bekend. De laatste twee zijn om voor de hand liggende redenen niet toegankelijk voor het publiek, en dat geldt ook voor de ijskelder op het landgoed Pijnenburg, die door Bruyn werd "ontdekt". Pijnenburg-bewoners jhr. Insinger zegde spontaan alle mede werking toe toen het restauratieplan hem werd ontvouwd. Hij vond het best dat de vleermuiskenners de inmiddels danig vervallen ijskelder op zijn terrein wilden opknappen om hem geschikt te maken als vleermuis-onderkomen. 'Koelkast' De voormalige ijskelder is midden op het landgoed gesitueerd, dicht bij een vijver, en min of meer aan het oog ont trokken door een grote "bult" in het landschap. In vroeger tijden werd het ijs 's winters uit de vijver gehakt en opge slagen in de ondergrondse kelder, waar het de hele zomer in bevroren staat bleef. De "koelkast" werkte perfect, tot hij - zoals de meeste - overbodig werd door de introductie van de elektrische frigidaire. De ijskelder is vijfeneenhalve meter hoog, gemeten van het plafond tot de bodem, en wordt gevormd door een koepel van bakstenen, als ware het een kunstmatig gevormde grot, verborgen onder een meters dikke laag grond, waardoor de kelder uitstekend geïso leerd wordt. Een smal poortje, even eens van gemetselde stenen, geeft toe gang tot het hoger gelegen gedeelte. Op de stenen bodem bevindt zich een putje waardoor het smeltwater destijds werd afgevoerd naar het grondwater. De kelder verkeerde nog in redelijke staat, ontdekten Voüte en Bruyn tot hun vreugde. Hij zou met enige moeite uitstekend geschikt te maken zijn voor overwinterende vleermuizen, zoals dat ook bij de andere ijskelders het geval blijkt te zijn. Wel bleek er aan de achter zijde een enorm gat te zitten en de put zat ook vol met zand, dat er allemaal uitgeschept zou moeten worden. Het poortje was sterk in verval geraakt. 'Restauratie' Voüte en Bruyn zochten vervolgens kontakt met de Soester natuurvorsers Een deel van de IVTV-ploeg die in de afgelopen maanden assisteerde bij de restauratie van de ijskelder. van het IVN-Eemland, allemaal zeer geïnteresseerd in vleermuizen en wat dies meer zij, en kregen van een aantal vrijwilligers de enthousiaste toezegging om te komen helpen met de "restaura tie". Vanaf de zomer werd er door een ploeg van zes tot acht man (en een vrouw) in soms wisselende samenstel ling gegraven en stenen gebikt, want de kelder is met authentieke stenen her bouwd. Met de nodige moeite konden ze nog ergens op de kop worden getikt, al bleken ze maar liefst f 1,25 per stuk te moeten kosten! Voüte en Bruyn nemen de restauratie kosten - in totaal zo'n 2000 gulden - grotendeels voor eigen rekening. Van jhr. Insinger werd inmiddels een bijdra ge voor de aanschaf van de stenen ont vangen en het IVN beloofde een dona tie in de vorm van metselspecie, maar voor het overige wordt het project gefi nancierd uit het honorarium voor de le zingen die de vleermuiskenners met enige regelmaat in het land houden. Heiwerk gebeurde meestal op de zater dagochtenden, waarbij de vrijwilligers flink hun handen uit de mouwen moes ten steken. Vorige week was de klus na genoeg op een oor na gevild. De kelder was leeg, de stenen wanden waren gere pareerd eri ook het karakteristieke toe gangspoortje was in de oude luister "te- ruggemetseld". Alleen de afsluitende deur had nog een provisorisch karakter, maar daar wordt nog wel wat op gevon den. Baardvleermuis Een klein spleetje boven de deur blijft overigens open om de vleermuizen toe gang te verschaffen, want daarom was het project immers begonnen. Met ge paste vreugde kon overigens onlangs al worden vastgesteld dat de vleermuizen niet lang op zich hebben laten wachten. In de kelder is inmiddels één baard- vleermuis - overigens geen zeldzame soort - begonnen aan zijn winterslaap tot april. "Ongelooflijk dat hij de kelder al zo snel heeft gevonden," aldus een opgetogen Voüte. "Soms moetje er ja ren op wachten." Nu er één binnen is zullen er zeker meer volgen, verwacht hij, omdat vleermuizen elkaar, via een wonderlijk communicatiesysteem dat nog het meeste weg heeft van een soort echo-peiling, doorgaans moeiteloos kunnen vinden. Vleermuizen zijn wat dat betreft net schapen: als er één over de dam is volgen er meer... Ijskelders werden in vroeger eeuwen als "koelkast" ingericht door er ijsblokken in op te stapelen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 25