MAX HAVELAAR Kerst-koopavonden: KOFFIE EN NU ÓÓK CHOCOLA! Motorrijtuigenbelasting, APK en verzekering voortaan op grond van het kentekenregister Juiste gegevens in kentekenregister absolute noodzaak voor auto-eigenaar iHANDEL WANDEL I Kerstmarkt is niet meer weg te denken Nieuwe technische veiligheidseisen voor het Nederlandse wagenpark Radio Soest goed ontvangen in Kozle Casema en REMU gaan samenwerken LANGERE TIJD GEEN GEBRUIK VAN DE OPENBARE WEG? DAN SCHORSEN! MEER INFORMATIE donderdagavond vrijdagavond SOESTER COURANT PAGINA 27 WOENSDAG 21 PECEMRFR -\ 994 Evenement trekt duizenden bezoekers 11» Auto ml«' Moimstsid im<) éer KtdWahrxeugtrbein ïoitr or oi aiotofcyde-afid üjc rsK!stT4t!oi>.pai>er» Kentekenbewijzen Meer informatie over kentekenbewijzen vindt u in de volgende brochures, ver krijgbaar bij de grotere postkantoren en bij de Rijksdienst voor het Wegver keer: Uw auto of motor en het kenteken bewijs Uw auto of motor en het kenteken bewijs (in het Frans, Duits, Engels, Turks en het Arabisch) In deze brochures vindt u informatie over waar u op moet letten bij de (ver)koop van een auto of motor, bij schorsing, demontage (sloop), uitvoer en vermissing. Voor verdere vragen over kentekenbewijzen kunt u telefo neren met de Rijksdienst voor het Weg verkeer, telefoon 05987 - 24240, op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur. Correspondentie-adres; Postbus 30.000, 9640 RA Veendam. Bezoek adres: Skager rak 10, Veendam. Voertuigtechnische eisen Voor vragen over toelatingseisen kunt u telefoneren niet de afdeling Binnen- land/CINFA, Rijksdienst voor het Weg verkeer, telefoon 079 - 458200. Met vragen over de APK-eisen telefoneert u met de afdeling Buitendienst van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, tele foon 079 - 458201Ook kunt u daar de brochures over de technische eisen van personenauto's en lichte aanhang wagens en van bedrijfsauto's en zware aanhangwagens opvragen. Motorrijtuigenbelasting Voor vragen over de motorrijtuigen belasting kunt u contactopnemen met de Belastingdienst/Centraal bureau motorrijtuigenbelasting, telefoon 055 - 782244, op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur. Correspondentie-adres: Postbus 9047, 7300 CJ Apeldoorn. Bezoekadres: J.F. Kennedylaan 8, Apeldoorn. Veranderingen INFO: STICHTING MAX HAVELAAR, 030-334602. Met de inwerkingtreding van de Wegenverkeerswet 1994, wordt ook het nieuwe Voertuigreglement van kracht. In dit reglement staan de nieuwe Nederlandse en Europese techni sche veiligheidseisen voor het hele scala aan voertuigen, va riërend van bromfiets tot kraanwagen en van bagage aanhangwagen tot dieplader. Voordal een nieuw type auto of motor de weg op komt ondergaat deze een uitgebreide keuring, de zogenaamde toelatingskeaiing Maar ook daarna, wanneer u in zo'n auto of op gw motor rijdt, moet deze blijven voldoen aan diverse veiBghejdsetsen. Dit wordt gecontroleerd bij de APK en onder andere door de politie. De toelatingskeuring voorde import van voertuigen van buiten de Europese Unie wordt vanaf 1 januari 1995 strenger: Voor informatie over cfe toelatingseisen kunt u terecht bij de afdeling Binnendienst/CIN FA vad de Rijksdienst voor hetWégverkeer. (Voor telefoon nummer: zie MEER iNFORMATlE) Wilt u meer weten Óver de eisen waaraan een in gebruik zijnde personenauto, bedrijfs auto of aanhangwagen moet voldoen dat kunt u de brochures over de voertuig- technische eisen opvragen bij de Rijksdienst voor hef Wegverkeer. Er is een brochure Beschikbaar over personenauto's en lichte aanhangwagens en over bedrijfsauto's en zware aanhangwagens. Zaterdag 17 december werd in K§dzierzyn/KozIe de eerste uit zending van Radio Soest via de zender van Radio Park verzorgd. Tijdens de zogenaamde 'prime ti me' werden allerlei nieuwtjes uit Soest en/of omgeving gebracht, met veel muziek van uitsluitend Nederlandse artiesten. Als geste aan de luisteraars in K§dzier- zyn/Kozle werd het gehele programma in het Pools gepresenteerd. Het is Ra dio Soest gelukt de medewerking te verkrijgen van verschillende Pools sprekende dames. Afgelopen zaterdag was de beurt aan Elzbieta die het pro gramma presenteerde. Niet vertaald, maar in het Engels was de Kersttoespraak van burgemeester De Widt voor de inwoners van de Poolse zusterstad. De Poolse radio-verslagge ver van Radio Park heeft de boodschap na de eerste uitzending vertaald en deze later met vertaling nogmaals uitgezon den. Hoewel een deel van het programma in de studio onder het gemeentehuis op band was opgenomen, werden de laat ste tien minuten van de uitzending via een rechtstreekse telefoonlijn live in Kfdzierzyn/Kozle uitgezonden. In die laatste tien minuten werd voornamelijk aandacht besteed aan de Kerstmarkt in de Kerkebuurt. Het eerste programma voor Radio Park werd geproduceerd door Peter van der Weij, met informatie van de afdeling Voorlichting van de gemeente Soest, de VW en de Soester Courant. De tech niek werd verzorgd door Rob van Es. Maandag 19 december werd bij Radio Soest ook de bandopname bezorgd voor het eerste radio-programma van Radio Park dat door Radio Soest op 24 december wordt uitgezonden. Op 1 januari 1995 treedt de nieuwe Wegenverkeerswet in werking. Bovendien wordt naar verwachting op 1 april 1995 de nieuwe Wet op de motorrijtuigen belasting van kracht. Er ver andert daarom het één en ander in de motorrijtuigen belasting en de kenteken registratie. ledereen die nu met een auto of motor gebruik maakt van de openbare weg moet motorrijtuigenbelasting betalen en het voertuig laten verzekeren. Auto's ouder dan drie jaar moeten ook elk jaar worden gekeurd; de Algemene Perio dieke Keuring (APK). Deze zogenaamde voertuigverplichtingen zijn niet nieuw. Nieuw is dat u in 1995 aan deze verplich tingen moet voldoen als u een kenteken bewijs op uw naam heeft staan of er één op uw naam krijgt. De voertuigverplichtingen zijn dan na melijk gekoppeld aan het geregistreerd staan als eigenaar/houder van een voer tuig In het kentekenregister van de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) en niet meer aan het gebruik van de weg. Vanaf 1 januari 1995 geldt dit in ieder geval voor de verzekering en de APK. En naar verwachting vanaf 1 april 1995 ook voorde motorrijtuigenbelasting. Op deze manier is het makkelijk om het zwart rijden tegen te gaan. De koppeling aan de kentekenregistratie geldt voor wat betreft de belasting alleen voor motoren, personenauto's en bedrijfs auto's tot en met 3500 kg. Voor andere voertuigen blijft het gebruik van de weg criterium voor de belastingplicht. Juiste gegevens? In het nieuwe systeem speelt het kenteken register een centrale rol. Het is dan ook belangrijk dat van u en uw voertuig de juiste gegevens in het kentekenregister zijn opgenomen. Volg daarom ook de juiste procedures als u een voertuig op uw naam krijgt, maar ook als u het ver koopt, laat slopen of uitvoert. U kunt hierover meer lezen in de brochure: "Uw auto of motor en het kentekenbewijs". Deze brochure is verkrijgbaar bij de gro tere postkantoren en bij de districts kantoren van de RDW. U ontvangt een bekeuring van een snelheidsovertreding die u niet hebt begaan? Of u ontvangt een aanslag van de motor rijtuigenbelasting voor een auto die u naar de sloop hebt ge bracht? Dit zijn vervelende zaken. U kunt ze voorkomen door bij verkoop, uitvoer en sloop de juiste procedures te volgen, zodat u niet langer aansprakelijk bent voor uw oude auto of motor. Nieuwe eigenaar Zolang u als eigenaar/houder van een auto of motor in het kentekenregister staat ver meld bent u aansprakelijk voor dat voertuig. Voor de voertuigenverplichtingen: motor rijtuigenbelasting, verzekering en APK. Maar ook voor eventuele verkeersovertredingen die u met uw voertuig worden begaan. Rijdt u (of degene aan wie u de auto hebt uitge leend) te snel of parkeert u fout, dan krijgt u automatisch een bekeuring in huis. Zolang die auto op uw naam staat is dat terecht. Maar het kan voorkomen dat u de auto verkoopt en u ontvangt geen officieel vrijwaringsbewijs van de koper. U bent er dan niet zeker van dat de auto ook daadwer kelijk niet meer op uw naam staat in het kentekenregister. Let er daarom altijd goed op dat u van de koper zo'n vrijwaringsbewijs krijgt. Verkoop aan autohandel Als u uw auto inruilt bij uw dealer dan zal deze over het algemeen een zogenaamde erkenning voor bedrijfsvobrraad hebben. Vanaf het eind van dit jaar kunt u zo'n bedrijf herkennen aan een groen-wit gestreept schild rn^t daarop de tekst: "Erkend bedrijf voor afgifte RDW-vrijwaringsbewijzen". U ont- vangtvanzo'n bedrijf een officieel vrijwarings bewijs en u weet dat u niet langer aanspra kelijk bent voor het voertuig. Verkoop aan partkulier U kunt natuurlijk ook uw auto aan-een parti culierverkopen. In zo'n geval moet de koper altijd naar het postkantoor om de auto of motor op 'zijn naam te laten zetten. Het postkantoor reikt daarbij ook een vrijwarings bewijs uit. Let er goed op dat u dit vrijwarings bewijs ontvangt van de koper. U kunt na tuurlijk meegaan naar het postkantoor, maar u kunt ook deel I van het kentekenbewijs (deel II en kopie deel III, of het overschrij vingsbewijs, zijn nodig op het postkantoor) en de auto pas overhandigen wanneer u van de koper het vrijwaringsbewijs in handen krijgt. Autodemontage of sloop Met ingang van 1 januari 1995 kan alleen een door de RDW erkend bedrijf een voer tuig bij de RDW voor demontage of sloop aanmelden. Dat betekent voor u dat als u uw auto wilt laten slopen u dat moet (laten) doen bij een erkend bedrijf. Ook zo'n bedrijf is herkenbaar aan het groen-wit gestreepte schild. Ook hier ontvangt u zo'n officieel vrijwaringsbewijs en bent u niet langer aan sprakelijk voor het voertuig. Uitvoer Als u van plan benteen voertuig uitte voeren of u verkoopt uw auto of motor aan iemand op te luisteren. Voor de levende kerst- muziek zorgde een groep van het Leger des Heils, en wie de echte kerstsfeer wil de proeven bracht ook een bezoek aan de garage de Toren aan de Neerweg, waar een aantal enthousiaste Kerke- buurt-bewoners een kerstspel opvoer den. Gezien de grote belangstelling moesten er - buiten de drie geplande voorstellingen - nog enkele extra optre dens plaatsvinden. Het initiatief is goed aangeslagen, aldus Van Os, die er reke ning mee houdt dat het kerstspel wel licht kan uitgroeien tot een Soester tra ditie. Geen glühwein De drukte hield lang aan. Van Os: "De mensen bleven vrijwel tot aan sluitings tijd komen. De sfeer was prima en de meeste kraamhouders waren ook dik tevreden. De Kerstmarkt is niet meer weg te denken uit Soest." Het enige wat veel mensen volgens hem toch wel een beetje gemist hebben was de glühwein, die bij een koud evenement als dit ei genlijk onontbeerlijk is. De (alcohol houdende) warme drank mocht echter niet geschonken worden, op last van het gemeentebestuur. "Maar we gaan daar binnenkort nog eens met burgemeester De Widt over om de tafel zitten," aldus Van Os. Een scène uit het kerstspel dat de be woners van de Kerkebuurt een aantal malen uitvoerden. Foto: Goos van der Wilt De belangstelling van de bezoekers aan de Kerstmarkt ging uiteraard voor al uit naar kerst-attributen. Kabelexploitant Casema/NKM en energiebedrijf REMU hebben een intentieverklaring getekend voor de oprichting van een samenwer kingsverband voor kabelexploita tie in het gezamenlijke werkgebied in de regio Utrecht. In dit samen werkingsverband dat medio 1995 tot stand moet zijn gebracht, zullen beide partijen een gelijk belang hebben. Het samenwerkingsverband gaat zich bezighouden met de aanleg en exploita tie van kabelinfrastructuur en de ont wikkeling en exploitatie van kabeldien sten. Ook in andere regio's streeft Case- ma naar een dergelijke samenwerking. REMU en Casema/NKM verzorgen op dit moment afzonderlijk kabelnetten in de provincie Utecht. Beide bedrijven zijn ervan overtuigd, dat hun samen werking in deze regio (Telecai-Utrecht) het draagvlak vergroot voor de ontwik keling van nieuwe, interactieve, dien sten op het terrein van audio en video, data- en telecommunicatie. Dit laatste is niet alleen voor de particu liere consument, maar ook voor het be drijfsleven aantrekkelijk als mogelijk alternatief voor de PTT. Deze schaal vergroting zorgt ook voor een betere onderhandelingspositie met program ma-aanbieders. Voor een succesvolle exploitatie van dergelijke diensten is een op elkaar af gestemde en aaneengesloten infra structuur noodzakelijk. Voor de klan ten betekent dit een op deze activiteiten toegesneden bedrijf, wat de kwaliteit van de te leveren diensten alleen maar ten goede kan komen. In het nieuwe systeem speelt de kentekenregistratie een belangrijke rol. Foto: Verkeer en U gaat voor langere tijd op reis of heeft u een opknapauto in de garage waarmee u niet van de openbare weg gebruik maakt? Let er dan op dat u uw auto schorst. Dat voorkomt problemen met de motorrijtuigenbelasting, de verzekering en de APK. Als u een kentekenbewijs op uw naam hebt en dus staat geregistreerd in het kenteken register van de RDW, dan moet u motor rijtuigenbelasting betalen, uw voertuig ver zekeren en regelmatig laten keuren. Maakt u nu voor langere tijd geen gebruik van de weg, of u bent niet in staat om aan deze verplichtingen te voldoen, dan kunt u een vrijstelling krijgen. U vraagt dan een schor sing aan op één van de grotere postkanto ren. Dit kan vanaf 1 januari 1995. Schorsen tot t april Omdat de nieuwe Wegenverkeerswet en de nieuwe Wet op de Motorrijtuigenbelasting niet gelijktijdig ingaan, ontstaat voor schor sing een overgangssituatie. Voor de APK en de verzekering kunt u schorsing aanvragen. Het tarief voor zo'n schorsing is in deze periode voor iedere auto of motor gelijk: 50,-. Voor de motorrijtuigenbelasting kunt u nog geen schorsing aanvragen. Het kan dus zijn dat u in die periode van het Centraal bureau motorrijtuigenbelasting (Cbm) toch een rekening voor de motor rijtuigenbelasting ontvangt, ook al hebt u door het aanvragen van schorsing van APK en verzekering te kennen gegeven dat u geen gebruik maakt van de openbare weg. U hoeft deze rekening dan ook niet te betalen. Op het moment dat de nieuwe Wet op de Motorrijtuigenbelasting ingaat (waarschijn lijk 1 april 1995) geldt de schorsing ook automatisch voorde motorrijtuigenbelasting. Schorsen na J april 1995 Na 1 april kunt u tegelijkertijd een schorsing aanvragen voor de APK, de verzekering en de motorrijtuigenbelasting. U betaalt dan een schorsingstarief dat afhankelijk is van het gewicht en de brandstof van uw auto. U moet denken aan een bedrag dat ongeveer overeenkomt met drie maanden motor rijtuigenbelasting. Voor een aantal categorieën voertuigen be staat een vast schorsingstarief van 50,-. Dit tarief geldt voor alle motoren, voor auto's van 20 jaar en ouder, voor elektrisch aange dreven voertuigen en voor voertuigen zwaar der dan 3500 kg. Meer over schorsing leest u in de brochure "Uw auto of motor en het kentekenbewijs", verkrijgbaar bij de grotere postkantoren en bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. die het wil uitvoeren, zorg er dan voor dat deze uitvoer wordt gemeld bij de RDW. U kunt dat doen op één van de (districts) kantoren van de RDW. De adressen vindt u achter in de brochure: "Uw auto of motor en het kentekenbewijs", verkrijgbaar op de gro tere postkantoren. Op zo'n RDW-(districts)kantoor ontvangt u een officiële uitvoerverklaring. Deze is net als een vrijwaringsbewijs voor u het bewijs dat u niet langer als geregistreerde eigenaar/hou der aansprakelijk bent voor het uit te voeren voertuig. Als u de auto verkoopt aan iemand die de auto wil uitvoeren zorg er dan voor dat u van hem een doorslag van die uitvoer verklaring krijgt. De RDWIevertzo'n (groene) doorslag bij de uitvoerverklaring. Net als bij verkoop aan een particulier kunt u in dit geval het beste deel I van het kenteken bewijs en de auto pas overhandigen wan neer u van de koper de doorslag van de uitvoerverkl'aring in handen krijgt. Als u met de auto lange tijd geen gebruik maakt van de openbare weg. kunt u schorsing voor de Motor rijtuigenbelasting aanvragen Foto: RDW j»oesi Deieetcie afgelopen zaterdag de derde Kerstmarkt in de histori sche Kerkebuurt. Ondanks, het minder aangename weer namen vele duizenden nieuwsgierigen een kijkje bij het evenement, waar en kele tientallen "neringdoenden" hun kerstartikelen aan de man brachten. Volgens mede-organisator Ben J. van Os, bestuurslid van de stichting die ook de (aanzienlijk grotere) Oude Am bachtenmarkt organiseert, is de Kerst markt goed voor een stijgend bezoe kersaantal. Hij schat de belangstelling op ca. 20.000 mensen. "Maar het is moeilijk om er iets concreets over te zeggen. We zagen wel dat het behoor lijk druk was, zeker anderhalf,of twee keer drukker dan de eerste twee jaar." De weersomstandigheden hebben mo gelijk nog duizenden andere mensen er van weerhouden om even de benen te strekken in de Kerkebuurt, want het was wat men noemt "waterkoud". De kraampjes met o.a. oliebollen en pof fertjes deden daarom goede zaken, want een warme hap was zeker welkom. Kerstspel De meeste interesse ging ongetwijfeld uit naar de echte kerst-kramen, met at tributen in allerlei soorten en maten om het huis in de donkere decembermaand „EERLIJK SMUllEN!

Soester Courant | 1994 | | pagina 27