Museum, stad en trein: rail een prima combinatie! Ideer Met NS genieten van een sfeervol Kerst-evenement! Gebed in schoonheid De Kleren van de Farao Byzantijnse kunst uit Roemenië De Groten van de Marge Prachtige Kerstkribben in Nijmegen Kerstland in Groningen Snuffelen op Kerst antiek markt inTilburg Overzichtstentoonstelling Piet Mondriaan 1872-1944 Kerstspektakel in Utrecht /OENSDAG 21 DECEMRFR 1994 Hollandse 19e eeuwse schilderkunst China's verre verleden, rijke vondsten uit Hunan Mondriaan en tijd genoten in Zeeland 't Land van Paulus Potter PAGINA 29 SOESTER COURANT Napolitaanse Kerststal Op deze tentoonstelling in het Rijksmuseum ziet u kunstvoorwerpen met bijbelse voorstellingen uit de late Middeleeuwen. Miniaturen, edel smeedkunst, houtsnijwerk en prenten die met groot geduld en veel toewij ding in kloosters of ateliers werden ge maakt. Er zijn verschillende fraaie twee-, drie- en vierluiken, die op deze tentoonstelling soms voor het eerst weer bij elkaar gebracht zijn. Voor beelden van kunststukken die u op deze tentoonstelling kunt bekijken: een drieluikje met de Mariaboodschap, be legd met goud en diamantjes of een re tabel van verfijnd houtsnijwerk met een bijbelse voorstelling. De tentoon stelling "Gebed in Schoonheid" kan bezocht worden t/m 26 februari 1995. In de prachtige vertrekken van Paleis 't Loo komen de schilderijen van een aantal 19e eeuwse Nederlandse kun stenaars heel goed tot hun recht. Aangezien deze schilderijen voor het grootste deel eigendom zijn van de Hermitage in St. Petersbijrg, is er niet veel kans dat u ze al eens eerder heeft gezien. Er zijn werken van onder meer Koekkoek, Bosboom, Maris, Schelfhout en Verschuur. De tentoon stelling geeft een goede indruk van de hoge kwaliteit die deze 19e eeuwse schilders in hun werk bereikten. Alle reden dus om vóór 13 februari 1995 een keer naar het Loo te gaan, want dat is de laatste dag van deze unieke ex positie. Ook de 17e eeuwse boftuinen rondom het paleis zijn een bezoek ten volle waard. De beroemde Nederlandse schilder Piet Mondriaan schilderde in het be gin van deze eeuw regelmatig in Domburg. De werken die hij daar vervaardigde werden geïnspireerd door het Zeeuwse landschap: duin gezichten, molens, bomen en vuur torens. Ook maakte hij portretten van de plaatselijke bevolking. Deze werken zijn belangrijk geweest voor het ontwikkelen van zijn latere ab stracte stijl. In het Zeeuws Museum in de Abdij in Middelburg is een •tentoonstelling ingericht met wer- ken van Mondriaan en zijn tijdge noten. Er zijn grote verschillen in stijl, maar veel overeenkomst in de thema's van deze schilderijen. Behalve van Mondriaan zijn er wer- ken van onder meer: Jan Toorop, Maria van Heemskerck, Mies Elout- Drabbe, Henri le Fauconnier en Conrad Kickert. U kunt de tentoon stelling bezoeken tot en met 15 ja nuari 1995. De cultuur van het oude China, en dan speciaal van de zuidelijke land- bouwprovincie Hunan, staat cen traal op de tentoonstelling "China's verre verleden" in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het merendeel van de 100 kunstschatten op deze expo sitie is nog nooit eerder buiten China te zien geweest. Uit de Chinese Bronstijd afkomstig is een fraai wijnvat dat gedragen wordt door vier rammen. Een bronsplas tiek van een wild zwijn werd pas in 1981 bij toeval gevonden door een boer die aan het graven was. Verder vondsten uit een graf van een mar kiezin, haar man en zoon, die in de tweede eeuw voor Chr. leefden. Doordat het graf hermetisch afge sloten was van zuurstof zijn de graf giften bijzonder goed bewaard ge bleven: kledingstukken, eet- en drinkgerei1 van lakwerk, muziekins trumenten en manuscripten op zij de. Verder zijn er op deze tentoon stelling onder meer een aantal keramische voorwerpen uit Changsha te zien. De expositie wordt gehouden van 20 december 1994 t/m 18 april 1995. Paulus Potter is vooral beroemd ge worden door zijn schilderingen van dieren. Heel bekend is zijn kolossale schilderij "De Stier". Omdat Potter naar de natuur tekende, maakt het ge heel een zeer levensechte indruk. Voor het eerst sinds eeuwen is nu ook zijn werk "Het Boerenerf' weer in ons land te zien. De vele dieren en-mensen die zijn afgebeeld op dit meesterwerk vertellen het verhaal van het boeren bedrijf in de zeventiende eeuw. Op de overzichtstentoonstelling "'t Land van Paulus Potter" in het Mauritshuis zijn zo'n dertig schilderijen en ruim twin tig tekeningen van Potter bijeen ge bracht. U kunt de tentoonstelling be zoeken tot en met 5 februari 1995. In het oude Egypte was linnen heel kostbaar: de farao zond het aan an dere vorsten als geschenk en arbei ders werden ermee betaald voor hun werk. Het werd voor van alles ge bruikt. voor kleding, beddegoed en zéilen van schepen. Maar hoe in die tijd linnen werd gemaakt en hoe die kleding er dan uitzag, daarover heb ben de geschiedenisboeken ons nooit veel verteld. Op de tentoonstelling "De Kleren van de Farao" kunt u hierover een heleboel aan de weet komen. Er is een reconstructie van de gewaden die Toetanchamon heeft gedragen, terwijl er ook foto's van de opgraving van zijn graf te zien zijn. Verder is er een slaapkamer uit het oude Egypte nagebouwd, waar u de vele manieren waarop linnen werd gebruikt kunt zien. U kunt deze ten toonstelling bezoeken tot en met 12 maart 1995 in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Op de Galerijen van de Nieuwe Synagoge in het Joods Historisch museum zijn 165 kunstwerken op een bijzondere manier gerangschikt tot een prachtig prentenkabinet. De wanden zijn van onder tot boven be dekt met schilderijen, die een ver rassend harmonieus geheel vormen. De werken zijn van Nederlands- Joodse schilders van verschillende stromingen en beslaan de periode van 1845 tot 1945. Onder meer zijn schilderijen te zien van beroemde kunstenaars als Jozef Israëlsi. zijn zoon Isaac Israels. Else Berg en Paul Citroen. De expositie "De Groten van de Marge" duurt tot en met 22 januari 1995. Rondom Kerst en Oud en Nieuw is er overal in ons land weer van alles te zien en te beleven. Dat kan een kerstmarkt in uw eigen plaats zijn, maar ook een evenement in een wat verder gelegen stad. U kunt daar winkelen, maar er bijvoorbeeld ook een bezoek aan een evenement of een museum aan vastknopen. En als u zo'n reis naar een gezellige stad maakt, ligt het voor de hand om de trein te nemen. U bent er dan immers zeker van dat u geen ver- keers- en parkeerproblemen hebt, en u komt meestal direct in het cen trum aan. Daarom doen we u op deze pagina een aantal interessante suggesties aan de hand voor zo'n dagje kerstsfeer opsnuiven met NS. Veel plezier! In het Bijbels Openluchtmuseum staan de mooiste kerststallen uit het hele land bij elkaar op de tentoon stelling "Kerstkribben". Iedere kerst stal is een kunstwerk op zich en het is te zien dat de makers er met veel in spiratie en artistiek gevoel aan bezig zijn geweest. De selectie van de kerstkribben voor de tentoonstelling In de Museum Catharijneconvent in Utrecht staat een Napolitaanse kerst stal opgesteld. Het kerstverhaal wordt op een levendige manier uitgebeeld door de oorspronkelijke figuren, aan gevuld met een aantal karakteristieke volkstypen. In totaal zijn er 56 figu ren in de kerststal, die omringd wordt door een natuurgetrouw landschap. U kunt deze kerststal bezichtigen van 6 december 1994 tot en met 8 januari 1995. vindt plaats door een bekende Nederlander. Vorig jaar was dat bijv. Mevrouw Ria Lubbers. De tentoon stelling "Kerstkribben" wordt gehou den van 15 december 1994 tot en met 15 januari 1995. De Martinihal in Groningen bruist ne gen dagen lang van de aktiviteiten in kerstsfeer. Onder de titel "Kerstland" wordt een grote kerstmarkt gehouden. Verder is er een afwisselend showpro gramma met optredens van bekende ar tiesten, waarbij ook aan de jongste be zoekers wordt gedacht. Een aantal spectaculaire kermisattrakties maken er een gezellig dagje-uit van. Ook als het buiten regent of vriest, kunt u met warme voeten rondslenteren langs de vele kramen in de overdekte Martinihal. "Kerstland" wordt gehou den van zaterdag 24 december 1994 tot en met zondag 1 januari 1995. Niet ver van Groningen vindt u in de bekende Hortus in Haren een bijzondere expo sitie: daar wordt getoond hoe in zo'n twintig verschillende landen de kerst- 4 boom wordt versierd en kerstmis wordt gevierd. Van Zweden tot India en van de Antillen tot Mexico. Wie weet doet u daar goede ideeën op voor uw eigen kerstboom thuis! Als u de expositie be- keken heeft, kunt u een bezoek brengen aan een smaakvolle kerstmarkt in de Hortus. Verder is er door de kas en tuin een route uitgezet langs planten, die in de bijbel genoemd worden. Gedurende de hele maand december vindt dit spe ciale programma in de Hortus plaats. U kunt hier naar toe met een Rail Idee van NS, dus dat scheelt u zo'n 25%! Als u de vrije kerstdagen graag wilt besteden aan het kopen van antiek, is het een goed idee om naar Tilburg te gaan. Daar wordt namelijk de grootste Kerst antiekmarkt van ons land gehouden. Er zijn ongeveer 160 deelnemers, die vooral veel meubilair en klein antiek aanbie den. Er is dus een flinke kans dat u hier dat speciale stuk antiek vindt, waarnaar u al lang op zoek bent ge weest. Het is natuurlijk ook heel goed mogelijk op zo'n grote antiek markt om u te oriënteren voor een toekomstige aankoop of om prijzen te vergelijken. Ookv verzamelaars van bijv. servies, poppen of antiek speelgoed zullen hier vast iets van hun gading vinden. U kunt de Kerst antiekmarkt bezoeken van zaterdag 24 december tot,en met maandag 26 december a.s. Wie eens een dagje iets heel anders wil doen, kan op ontdekkingstocht gaan. En dan bedoelen we geen reis naar een ver land, maar een dagje genieten van stedeschoon, gecombineerd met een bezoek aan een museum. Niet voor niets zijn musea steeds meer in trek. Het vele moois dat ze te bieden heb ben, wojdt er tegenwoordig met veel meer verve dan in het verleden ge toond. En veel musea werken ook samen met anderen om rondom een be langrijk thema een nog veelzijdiger collectie te tonen. Kortom, er is heel wat te beleven in de Nederlandse musea. En de beste manier om zo'n museum in een mooie stad te bezoeken is per trein. Want de Nederlandse Spoorwegen maken dat in veel gevallen extra gemakkelijk en voordelig met een speciaal Rail Idee. We geven op deze pagina een aantal voorbeelden van zo'n museumdag met NS. Met zo'n Rail Idee van NS betaalt u in één keer de treinreis, eventueel aan vullend vervoer en de toegang tot het betreffende museum. Dat is gemakke lijk en scheelt u wachten in de rij voor de kassa van het museum. Bovendien krijgt u ook nog eens een korting van ongeveer 20%. Meer over het Rail Idee van uw keuze vindt u in de spe ciale folder die bij de NS-loketten gra tis te verkrijgen is. En als u uw keus gemaakt hebt, kan uw ontdekkings tocht beginnen. Veel plezier! Omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat de beroemde Nederlandse schil der Piet Mondriaan overleed, worden er diverse speciale tentoonstellingen aan hem gewijd. De belangrijkste hier van is de grote overzichtstentoonstel ling "Piet Mondriaan 1872-1944" in het Haags Gemeentemuseum. Voor het eerst wordt een omvangrijk over zicht gegeven van de dynamische ont wikkeling van Mondriaan's werk. In totaal zijn 150 schilderijen te zien. mede dankzij vele in bruikleen gege ven werken. De nadruk van de ten toonstelling ligt op de periode van 1908 tot aan zijn dood. de periode waarin hij zich ontwikkelde tot abs tract schilder. Nadat Mondriaan oor spronkelijk figuratief had geschilderd, verving hij als eerste stap de werkelij ke kleuren door heldere kleuren (bijv. een rode of blauwe boom). Beïnvloed door het kubisme liet hij daarna de vorm los en schilderde structuren van lijn en kleur. Zijn inspiratie vond hij meestal in de natuur. Mondriaan schil derde vaak een serie schilderijen met hetzelfde onderwerp. Daarvan zijn verschillende voorbeelden op de ex positie te zien. Vele werken op deze tentoonstelling zijn nog nooit eerder in Europa geëxposeerd. "Piet Mondriaan 1872-1944" vindt plaats van 18 de cember 1994 tot en met 30 april 1995. Dit is geen Rail Idee. U kunt Reserveren via de GWK en VSB bank. In de Jaarbeurs is rond de kerstdagen veel te beleven op het Kerstspektakel. Familiecircus Bongo geeft daar voor stellingen met exotische dieren en grappige clowns. Er staat zelfs een spannend optreden van vuurspuwers op het programma. Tivoli-land is geïnspireerd door het beroemde at- traktiepark in Kopenhagen: een grote overdekte kermis met een aantrekke lijk aanbod. Het Kerstspektakel is dus een geschikte bestemming voor het hele gezin in de kerstvakantie. U kunt er terecht van zaterdag 24 december tot en met donderdag 29 december 1994. Het is een bijzondere gebeurtenis dat Roemeense ikonen, borduur werken en edelsmeedkunst uit de zestiende tot en met achttiende eeuw in Nederland te zien zijn. Ze zijn afkomstig uit het Nationaal Museum voor Schone Kunsten in Boekarest en worden maar zelden buiten dat museum getoond. In Museum Catharijneconvent in Utrecht is een tentoonstelling in gericht met deze Roemeense ker kelijke kunst. De oude ikonen heb ben een heel eigen stijl, ze zijn expressief en prachtig van kleur. In totaal zijn er 52 ikonen; zeven tien daarvan komen uit een kloos ter nabij Boekarest en die vormen met elkaar een bijna volledige iko- nenwand. Ook is er een aantal in drukwekkende voorbeelden van edelsmeedkunst Uit die tijd te be wonderen. Bijv. een reliekschrijn met een bijna oriëntaalse uitstra ling. Tenslotte bevat de tentoon stelling twaalf grote borduurwer ken uit de zestiende en zeventiende eeuw. Dit lijken met naald en draad gemaakte ikonen, doordat ze dezelfde figuren in Byzantijnse stijl afbeelden. Al met af een boeiende kennismaking met de oude kunst uit Roemenië, een land waarover we nog niet zoveel weten. U kunt deze tentoonstelling bezoeken van 18 december 1994 tot en met 26 februari 1995.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29