Danscentrum Gerla w lip UITVERKOOP 20-50% I [rmi$ The Outpost Hil-ton herenmode 1 ACTUEEL r Nieuw Beheersplan voor Slangenbosje SPOEDCURSUS Gemeenteraad Soest achter rondwegplan scliociitiikcr Nieuwe vervoersvorm voor ouderen en gehandicapten Gewest Eemland AVANT-GARDE Raadsmeerderheid voor beroep tegen provinciaal nee over golfbaan Raad unaniem akkoord met aankoop gebouw KA Mavo Alle stuntgeuren tax-free en ook nog tot een heel mooi kado verpakt bij WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 Wethouder Van Logtenstein plaatst infopaneel Albert Cuyplaan 198b Soest INFORMATIE-INSCHRIJVING Oppositie krijgt geen poot aan de grond SCHOENAKER technische dienst Brutale overval bij geldautomaat hoofdpostkantoor Nieuwjaarsreceptie maandag 2 januari 'Kerst-struikrover' snoeit groen aan de Da Costalaan Reiniging haalt kerstbomen weer apart op 5 Voor KERST hebben wij een speciale KERSTVLAAI en voor OUD en NIEUW een CHAMPAGNEVLAAI (nog lekkerder). g Van Weedestraat 46n, Soest, telefoon 02155-2 10 59. VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI Meer kilometers voor hetzelfde geld door efficiënter systeem Permanent make-up met 20% KORTING Schoonheidssalon AVANT-GARDE Oppositie: 'Dit is de tweede blunder' PARFUMERIE Zuidpromenade 2a - Soest - Tel. 15962 op de qehele wintercollectie Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon 02155-23324 Begin jaren zeventig keerden be woners van bejaardencentrum Braamhage en de Ir. Menkolaan zich tegen de bouw van een servi ceflat in het Slangenbosje. Groot was de vreugde toen de provincie de plannen van de gemeente door- kuiste. De volgende stap van de omwonenden was de gemeente te vragen het Slangen bosje op te knappen. Twintig jaar later was het zover. Omwonenden van het Slangenbosje en bewoners van Braam hage waren er maandag getuige van dat wethouder Ries van Logtenstein een in formatiepaneel plaatste bij het Slangen bosje. Daarmee werd een pakket van maatregelen afgerond. Het Slangenbosje ligt tussen de Ir. Men kolaan, de Inspecteur Schreuderlaan en de Noorderweg. Het is een zogenoemd Elzenbroekbosje van vijf hectare, ook wel een moerasbosje. Mede doordat er het hele jaar zoet, mineraalrijk kwelwa ter door stroomt, is er een voor Neder landse begrippen vrij uniek vegètatiety- pe ontstaan. Elzenbroekbossen zijn in ons land zeldzaam geworden doordat er veel zijn verdwenen als gevolg van ontwateringen, ontginningen en stads uitbreidingen. In 1981 legde de gemeente een aantal voorzieningen aan. Zo werden er enke le voetgangersbruggen gebouwd. In 1986 wérden de waterlopen uitgebag gerd, hetgeen de gemeente 66.000 gul den kostte. En in 1989 plaatste de ge meente aan de noordzijde een stuw om het waterpeil in het Slangenbosje te kunnen beheersen. Onlnags is een beheersplan samenge steld en uitgevoerd. Het houdt het mid den tussen een puur natuurlijk en re creatief beheer. Op het infopaneel, dat Van Logtenstein maandag plaatste, kunnen belangstellende wandelaars zich op de hoogte stellen over de gehei men van het Slangenbosje. Foto: Goos van der Wilt Grote pechvogel was maandagmiddag mevrouw C. Burgerman. Zij zou als vertegenwoordigster van de bewoners- groep Ir. Menkolaan de wethouder de helpende hand reiken tijdens het plaat sen van het bord. Vlak voor de ceremo niële plechtigheid leidde ze nog iemand rond in het Slangenbosje. Tijdens die wandeling gleed ze uit en brak ze haar arm. Leer in 15 lessen van 1 '/2 uur nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; maandag 23 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 02155-22811 20304 Hoewel de kaarten al meer dan duidelijk geschud waren heeft de gemeenteraad van Soest vorige week toch nog kans gezien onge veer tweeëneenhalf uur te debatte ren over het plan voor een rond weg die de Van Weedestraat moet gaan ontlasten. Het felle verzet van de oppositie kon daar niets aan veranderen: de coalitie van WD, CDA en PvdA sprak zich met 15 tegen 10 stemmen voor het Collegevoorstel. De zeven fracties - alleen de GPV-er Meilof ontbrak wegens ziekte - namen ruimschoots de tijd om hun argumen ten voor of tegen het omstreden plan nog eens breed uiteen te zetten. Grote verrassingen bleven dan ook uit. Wel bleek nog eens te meer dat de harde kri tiek van oppositiefracties en bewoners- groepen hier en daar gevoelige plekken heeft geraakt. Zo stelde WD-fractie- voorzitter Bert Krijger aan het begin wat zuur vast dat een discussie op basis van argumenten in Soest niet meer mo gelijk lijkt te zijn. "De heftigheid van de discussie maakt het wel eens moeilijk daarin een serieuze reactie te herken nen." Krijger verklaarde nog eens nadrukke lijk dat de rondweg geen "aanslag" op de polder is, die de Collegepartijen stie kem zouden willen volbouwen. "Dat mag men ons ook niet in de mond leg gen." Ongeloofwaardig noemde hij de houding van degenen die eerst de "WD-lus" als alternatief voor de ge- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* kozen parallelroute afwezen, maar er intussen zo mee weglopen. Zijn CD A-collega Bart Krol stelde zich ook al teweer tegen "verkeerde cita ten". Hij maakte nog eens duidelijk dat zijn fractie zich door de eigen achterban breed gesteund voelt om eindelijk eens knopen door te hakken over de ver keersproblemen in Soest, maar eiste van wethouder Pieter ten Hove de garantie dat er niets onomkeerbaars zou plaatsvinden. 'Wij waren dat zat' Met een verwijzing naar de geschiede nis - ""de aanleg van de rijksstraatweg was in de visie van rond 1800 er een van realiteit en vooruitzien" - stelde Wil Stekelenburg (PvdA) vast dat Soest al sinds de jaren '60 aanmoddert met het verkeer, mede door de groei van het au tobezit. Volgens haar was de verkeers- paragraaf van de Structuurvisie onvol doende uitgewerkt: "Wij wensten niet meer mee te werken aan een adhoc-be- leid, wij waren dat zat." De nieuwe weg moet worden aangelegd om leefbaar heid en veiligheid te garanderen, al doet de ingreep in de natuur ook de PvdA-fractie wel pijn. Stekelenburg ging akkoord met het voorstel, op voorwaarde dat de weg dicht bij de woningen komt te liggen en er aan de kant van het "open gebied" niet gebouwd zal worden. Ze wilde ook de Stadhouderslaan inrichten als auto- luw verblijfsgebied. Van de tegenstanders roerden vooral Witte (Gemeentebelangen), Visser (GroenLinks-PS) en Jansen (D66) zich opnieuw, evenals Joustra (BAM). In di verse toonaarden waarschuwden zij de coalitie voor een zeperd bij de provincie en een financieel fiasco, omdat het Col lege veel te optimistisch is over de haal baarheid van het plan. Volgens Witte zit het er dik in dat Soest de onroerend- goedbelasting OZB in de toekomst flink zal moeten verhogen. 'Valse suggesties' Witte haalde in dat verband herinnerin gen op aan het debacle van Centrum plan en Weg over de Eng en sprak zijn banvloek uit over de intenties om de Van Weedestraat op te tuigen als hoofdwinkelcentrum. De kritiek van het College op de actievoerders kon hij niet pruimen, omdat ze werden afge schilderd als "achterlijke boertjes en buitenluitjes". Hij weersprak heftig dat de oppositie zich schuldig maakte aan misleiding en verweet het College zeil "valse suggesties" over de grondop- brengsten.Hoe hoog of laag het Colle ge ook springt en hoe de voorstanders zich ook in bochten wringen, dit plan leidt onherroepelijk tot meer nieuw bouw in de polderrand. Laten de colle gepartijen niet weer als slangen met ge spleten tongen praten en kronkelen om een referendum uit de weg te gaan," al dus Witte. Witte kreeg de verwachte bijval van Visser en Jansen. Visser stelde vast dat de coalitie zijn voeten afveegde aan de Structuurvisie en het bestemmingsplan Landelijk Gebied en betichtte het Col lege van demagogie: "U wilt de burger in de auto duwen en over nieuwe wegen laten rijden, die niets oplossen." Vol gens hem wil de coalitiemeerderheid zijn wil opleggen aan een meerderheid van de bevolking. Zijn fractiegenote Leidje Tomassen sloot zich aan bij Wit- tes opmerkingen over een dreigende OZB-verhoging. Referendum Jansen betoogde dat het naïef is om te stellen dat er nauwelijks in de polder ge bouwd zal worden en beschuldigde het College van "bagatelliseren en mislei den". Hij vond dat het College een refe rendum moet toestaan als een-derde van de raad dat wil en diende uiteinde lijk een motie in, waarin de raad werd uitgenodigd uit te spreken dat de aanleg van een rondweg "als uiterst onge wenst" wordt beschouwd en aan te dringen om het vermijden van onom keerbare besluiten voordat de effecten op de Van Weedestraat zijn onderzocht en er verder besluiten worden geno men. PvdA-wethouder Pieter ten Hove hield zijn beantwoording opmerkelijk kort en ging nauwelijks in op de hem gestelde vragen. Hij wees o.a. nog eens op een van de uitgangspunten van het plan: het scheiden van de verkeers- en de ver- blijfsfunctie in de Van Weedestraat. Met Witte raakte hij opnieuw in een woordenstrijd verwikkeld over de aan tallen woningen die Soest al dan niet in het nieuwe gebied zou willen/moeten realiseren. Tegen Joustra (BAM) maakte hij duidelijk dat er geen sprake zal zijn van een vestiging van een super markt aan de nieuwe weg. Belastingen Collega-wethouder Neks Blommers (van de WD en van Financiën) tracht te de vrees voor een financieel fiasco en hogere belastingen (althans voor dit doel) weg te nemen. "Zo'n weg schrijf je niet in één jaar af, maar dat smeer je uit over veertig jaar.Ze ontkende ook dat het nieuw te vormen fonds voor "bovenwijkse voorzieningen" (dat o.a. vanuit de OZB gevoed moet worden) voor de rondweg zal worden opge bruikt. In de tweede ronde wezen het College en de bevriende partijen de D66-motie van de hand. Wel bleken vrijwel alle fracties akkoord te gaan met een gefa seerde aanpak van de Van Weede straat, waarbij na elke fase de effecten onderzocht zullen worden. "U bent als raad bij elke stap die we verder gaan zetten," aldus burgemeester De Widt aan het eind van het lange debat. De motie van D66 werd met 15-10 verwor pen en met dezelfde stemverhouding werd het Collegevoorstel aanvaard. De politie is op zoek naar getuigen van een brutale overval, waarvan vo rige week donderdag een 45-jarige vrouw uit Soest het slachtoffer werd. Zij had omstreeks half vier 's mid dags geld "getapt" uit de geldauto maat bij het hoofdpostkantoor aan de Steenhoffstraat en was op weg naar haar auto, toen ze een ruk aan haar schoudertas voelde en vervol gens een onbekende man op de fiets met haar tas zag verdwijnen. De Soesterse aarzelde niet en zette direct de achtervolging in. Ze slaag de erin de man vast te pakken, waar door deze uitgleed en viel, maar het lukte hem desondanks weg te ko men. Volgens de politie ging het om een man van ca. 30 jaar, 1.75 a 1.80 me ter lang,* met donker steil haar en ge kleed in een donkerbruine jas. Wie inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht kontakt met de politie op te nemen (tel. 19^44). De Nieuwjaarsreceptie van de gemeen te wordt gehouden op maandag 2 ja nuari van 19.30 tot 22.00 uur in het ge meentehuis aan het Raadhuisplein. Het College van Burgemeester en Wethou ders nodigt de burgers en vertegen woordigers van Soester en Soesterberg- se bedrijven, instellingen en groeperin gen hiervoor uit. Zoals gebruikelijk heeft de gemeente lijke Nieuwjaarsreceptie een informeel karakter. Evenals voorgaande jaren zal het accent liggen op de onderlinge con tacten. Burgemeester J. de Widt zal om streeks 20.15 uur een nieuwjaarstoe spraak houden. Aansluitend, om onge veer 20.30 uur, nemen Thomasvaer en Pieternel wederom het politieke en maatschappelijke gebeuren in de ge meente Soest op de korrel. De politie is op zoek naar de "strui krover" die vorige week het snoeimes aan de Da Costalaan hanteerde. Zon der instemming van de bewoners bleek hij diverse struiken te hebben geknipt, o.a. een hulst, een ceder en enkele coni feren. Gezien de aard van het materiaal is het vermoeden gewettigd dat de da der op een voordelige manier aan "kerststukjes" wilde komen. Volgens de politie was hij daarbij overigens erg drastisch en onprofessioneel te werk gegaan. Gedurende de eerste drie weken van ja nuari 1995 (tot en met de 20e om pre cies te zijn) zal de reinigingsdienst langsrijden om de kerstbomen apart op te halen. Men mag in die periode de kerstboom naast de bruine of groene container plaatsen. Met een aparte wa gen worden de kerstbomen verzameld, waarna ze op gemeenteterrein worden versnipperd. Het versnipperde groen zal door afdeling groen, natuur en land schap vervolgens worden hergebruikt in het openbaar groen van de gemeente. De bewoners van de hoogbouw kunnen iedere werkdag (gedurende de eerste drie weken van januari) hun kerstbo men naast de (afval)cocons plaatsen. Vanzelfsprekend kan men de kerst boom ook naar het afvalstoffenpark De Schans brengen (openingstijden: dins dag, donderdag en vrijdag: van 13.00 uur tot 18.00 uur en zaterdag van 9.00 uur tot 12.00 uur). Er vindt, mede uit milieu-oogpunt, geen verbranding van kerstbomen meer plaats. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Miranda, Leo, Joost Miranda van Neerlands lekkerste vlaaien winkel wensen u een bijzonder aangename KERST en een GELUKKIG 1995. Uir i ut//fe/ *-j Graag van te voren bestellen. Alle vormen van bijzonder open baar vervoer voor gehandicapten en ouderen in het Gewest Eem land worden in een smeltkroes ge gooid. Het is de bedoeling dat eind volgend jaar een nieuw systeem in werking wordt gesteld onder de noemer vervoerscontinuüm. Op dit moment bestaan, buiten het re guliere openbaar vervoer, tal van bij zondere vervoersvormen in het Gewest Eemland. Al die voorzieningen kosten op jaarbasis 27 miljoen gulden. Dat geld kan veel efficiënter worden be steed als er één systeem komt. In de 27 miljoen gulden zijn al de wvg-gelden (Wet Voorzieningen Gehandicapten), die bestemd zijn voor vervoer, verre kend. Doordat het rijk steeds minder geld beschikbaar stelt voor het bijzon dere openbaar vervoer, is een efficiën ter systeem bittere noodzaak. Volgens de huidige regeling kan een ge handicapte binnenkort nog maar tien tot veertien kilometer per week met de taxi rijden, zonder dat hij daarvoor in zijn eigen portemonnee hoeft te graai en. Na invoering van het vervoersconti nuüm zou dezelfde gehandicapte ten minste het dubbele aantal kilometers per taxibusje kunnen afleggen, zo blijkt uit onderzoek. Het geld zal wórden be heerd door een stichting. Het Gewest Eemland heeft als eerste in Nederland een plan gemaakt om dat te verwezenlijken. Voorwaarde is dat de gemeenteraden in het gewest willen meewerken. Het gaat om Soest, Baarn, Eemnes, Bunschoten, Amersfoort, Nij- kerk, Leusden en Woudenberg. Als één of twee gemeenten zouden besluiten om niet mee te doen, hoeft dat geen struikelblok te zijn. Als Amersfoort af haakt, valt het plan in duigen, omdat de keistad het centrale punt van het sys teem moet vormen. In Amersfoort is het enige overstappunt gepland. Ie mand die bijvoorbeeld van Soest naar Leusden wil, zal in Amersfoort moeten 'overstappen. Van deur-tot-deur Het vervoerscontinuüm wordt geken merkt door vier vervoersvormen: Van gemeente naar gemeente; van halte naar halte binnen één gemeente; van deur tot deur; en van kamer tot kamer. Die laatste vorm is bestemd voor zwaar gehandicapten. Van deur tot deur is vooral bedacht voor ouderen en gehan dicapten. Het plan is vorige week gepresenteerd door het Gewest Eemland. Belangen groeperingen zijn inmiddels op de hoogte gebracht en kunnen nog reke nen op voorlichting. De gemeentera den moeten in het voorjaar van 1995 besluiten of ze willen participeren. Daarna kan een concrete invulling van het vervoerscontinuüm plaatsvinden. Vast staat al wel dat toekomstige ge bruikers minimaal een uur van te voren moeten hellen als ze met een busje of een taxi vervoerd willen worden. Overigens moeten ook reizigers kun nen profiteren, die niet tot de ouderen of gehandicapten horen. Zij zullen voor een reis echter wel meer moeten betalen dan de doelgroepen. De initiators willen het nieuwe systeem rond de jaarwisseling van 1995 en '96 invoeren. Verder is het de bedoeling dat integratie met het reguliere openba re vervoer (Midnet) wordt bewerkstel ligd, al wordt daarbij gedacht aan de langere termijn. Als het Streekvervoer straks niet naar de Vervoerregio, maar naar de provincie gaat, dreigen onren dabele buslijnen te vervallen. Volgens burgemeester L. Groen van Bunscho ten zouden de gemeenten dan aan de hand van het vervoerscontinuüm be paalde buslijnen in stand kunnen hou den. Daarbij zou het dan de plicht van de gemeenten zijn ervoor te zorgen dat die betreffende lijnen niet worden gefi nancierd met wvg-gelden. Die zijn al leen bestemd voor gehandicapten en 65-plussers. tt i Nieuw bij salon In de maanden december en januari Bel voor informatie en/of een afspraak Telefoon 02155-26914 Tevens gezichtbehandelingen, pedicure, afslanken en zonnebank. "De tweede blunder van van avond, na de rondweg." Zo karak- tèriseerde Jan Visser (Groen Links-PS) het besluit om bij de Raad van State beroep aan te teke nen tegen de afwijzing van een golfbaan in Soest door het provin ciebestuur. De meerderheid stem de echter voor. Visser liet weten geschrokken te zijn van het voorstel van het College, dat hij een soort "overval" noemde omdat het volgens hem in de commissievergade ring van vorige week nog even tussen de agenda was geschoven. Bert Krijger (WD liet direct weten dat hij en ande ren het voorstel al tien dagen in huis Geldig van 21 t/m 24 december. Unaniem is de gemeenteraad ak koord gegaan met de aankoop van het gebouw van de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo. Officieel is niet bekend hoeveel de gemeen te moet betalen aan de Domeinen, de eigenaar van het pand dat eind jaren zeventig werd opgeleverd. Zo lang de transactie nog niet rond is, wil de gemeente daarover geen mede delingen verstrekken, Het voormalige schoolgebouw aan de Klarinet, overi gens wel rijp voor onderhoud, zal in ie der geval plaats gaan bieden aan tafel- LC11H13 vci ciuguig oiioi. uic Knjgi ae oe- schikking over de gymzaal, waarvan het dak moet worden gerepareerd of ver vangen, en een deel van de naastgele gen ruimten. Ook de denksporten (dammen, scha ken, bridge) zouden (op termijn) naar het gebouw kunnen verhuizen. Hetzelf de geldt mogelijk voor gemeentelijk ba siseducatiecentrum Trema'87 en de Volksuniversiteit. Verder is een parti culiere sportschool geïnteresseerd Het gebouw is wel rijp voor onderhoud. Zo moet het dak van de sportzaal waar schijnlijk worden vervangen. hadden gehad, maar Visser wees erop dat zijh collega's van Gemeentebelan gen, D66 en BAM "ook van niks wis ten". Hij suggereerde met zoveel woor den dat de coalitiefracties eerder waren ingelicht dan de oppositie. Visser noemde het voorstel een poging van Soest om alsnog zijn zin'door te drijven door nu de Raad van State te vragen om toestemming voor de aanleg van een golfbaan in het kwetsbare ge bied van de Monnikenbosweg. "Bij de aanvraag voor een MER gaat het niet om de vraag waar of hoe, maar óf." Hij liet weten dat hij de Raad van State in eigen persoon uitvoerig zou inlichten over de belachelijkheid van het voor stel. Mieke Swinkels (D66) en Harry Witte (Gemeentebelangen) waren het hart grondig met'Visser eens. Swinkels ken schetste het beroep als uiterst bureau cratisch - "weer iets waarmee de ene overheid de andere aan het werk houdt" - en Witte vond de hele actie on verstandig, vooral met het oog op de delicate relatie die Soest met het pro vinciebestuur onderhoudt. Wil Stekelenburg (PvdA) informeerde belangstellend hoe Visser zich bij de Raad van State zou melden, want alleen personen die eerder bezwaar hebben gemaakt kunnen zich daar laten horen. Haar fractievoorzitter Kees Boerkoel herinnerde eraan dat Visser destijds als wethouder het golfbaanplan bij de pro vincie had verdedigd. Günther Plomp (WD) was voor het beroep: "het gaat ons om een buffer tussen Amersfoort en Soest en een versterking van de re creatie en we merken dan wel of we in de prijzen vallen". Arie van de Breemer (CDA) was ook voor. Kip of ei Volgens PvdA-wethouder Pieter ten Hove was er sprake van een kip-of-ei- situatie, omdat er pas een MER (Milieu Effect Rapport) kan worden ingesteld als het plan in het Streekplan wordt op genomen. "We moeten vermijden dat we straks een MER hebben en dan te horen krijgen dat we maar eerder aan de bel hadden moeten trekken." Dat Visser een door hem gevraagd kaartje nog niet gekregen had was volgens Ten Hove te wijten aan "agenda-proble men". Witte verweet de wethouder nog dat hij zich wel heel erg identificeerde met de initiatiefnemers van de golfbaan (die de MER moeten aanvragen en be talen), maar Ten Hove bestreed dat niet. "De agendaproblemen zaten bij de stichting Wolfduin, niet bij ons." Visser wilde niet zeggen in welke status hij het beroep bij de Raad van State gaat aanvechten. "Ik kies de goedkoopste manier." Volgens burgemeester De Widt is de kans groot dat Visser niet eens "ontvankelijk" zou worden ver klaard. Visser verweet Ten Hove nog dat deze niet opkwam voor de natuur van Soest. "Maar u wint het toch niet en de Raad van State lacht ons vierkant uit." Volgens de wethouder moet de Raad van State dat zelf maar bekijken. "Dit is alleen maar een stap in de proce dure." l

Soester Courant | 1994 | | pagina 3