Knallende Kurken en Treurige Tranen Wens Soest en WZ'49 in vervulling II En verder De laatste nieuwe accommodaties De Belofte: Eva Janssen fSPÖRÏ "Een gelukkig en sportief 1995 allemaal!" Talentvolle jeugd bezorgt DYSB eerste nationale titel Dag René gelukkig en sportief 1995 jyÖENSDAG 28 DECEMBEFM994~ SOESTER COURANT Convenant KSS en gemeente: "Een redelijk compromis" Soesters op Nederlandse kampioenschappen Drie gouden plakken op 1.500 meter ATLETIEK PAGINA 15 wenst alle leden, vrijwilligers, donateurs, leden Klup van 100, sponsors en overige belangstellenden een ZIN IN VOETBAL? SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 1 38 83 Onuitputtelijk is de bron van vierkante me ers, waarin intense vreugde en bittere te- eurstelling aan elkaar geworteld zijn. Vallen ;n opstaan, winnen en verliezen, promove en en degraderen. Millimeters maken het i-erschil tussen hoogte- en dieptepunten. Een mal, een ring of een netrand vormt vaak de ;rens tussen juichen en huilen, kan beslis- iend zijn voor de bloemen of de stilzwijgende mnddruk; hulde of medelijden. Ook in Soest, waar op verschillende niveaus wisselende successen de stemming tussen twee uitersten bepalen. Los van alle neve n-effecten is dat de drijfveer van sport, het bestaansrecht van het spel, waarin zowel ac tief als passief menigeen zijn ontspanning vindt. Halverwege een nieuw sportseizoen loopt het kalenderjaar ten einde. Tijd om alle knallende kurken en treurige tranen van 1994 nog een keer op een rijtje te zetten. De besprekingen over het conve nant tussen de Vereniging Sport raad Soest (VSS) en de gemeente open als een rode draad door het kalenderjaar 1994. Evaluaties en lieuwe afspraken zijn aan de orde van de dag. "Een redelijk compro- nis," vat bestuurslid Cees Ver- ;erk de resultaten samen. Voorzichtig wordt tussen neus en lip meegedeeld dat het voor de clubs voor- lelige passepartout-systeem en de cri- eria van de zaalruimteverdeling onder de loep zullen worden genomen. Er is nog niets concreets, maar er dient voor de komende jaren wel rekening te wor den'gehouden met (ingrijpende) wijzi gingen. Het is duidelijk: veel is er voor de spor ters niet te halen. In de nabije toekomst Januari: Schaatsen: Martin Baltus wordt elf de bij A-junioren sprint. Februari: Atletiek: Eva Janssen haalt goud op 1.500 meter indoor voor meisjes B in een tijd van 4.51.25. Atletiek: Mart van Hal eindigt als achtste op de cross voor dames vete ranen. Atletiek: Sabine van Rossenberg nestelt zich op de zevende plaats door 1.60 meter hoog te sprin gen. Maart: Atletiek: Eva Janssen valt bij de A-meisjes net buiten de prijzen op de cross. Ze komt als vierde binnen. Atletiek: Dick van den Broek reikt op de cross voor heren tot de 21ste plaats. Niet eerder liep een Pijnen burger zo voorin. Skieën: Edwin Vos (10) verovertzil- ver op de slalom voor B-jeugd. Ruitersport: Eldorado kan de natio nale titel dressuur, springen en pre sentatie bij gebrek aan belangstelling van maneges niet verdedigen, maar wordt wel provinciaal kampioen. j April: I Atletiek: Ben van Os gaat met een [zilveren plak naar huis na de veld- I loop voor ambtenaren over 11,8 ki- I lometer. ijimi: I Atletiek: Eva Janssen wordt bij de t B-meisjes ook in de open lucht na- J tionaal kampioen op de 1.500 me- Iter: 4.46.98. 1 Atletiek: Sabine van Rossenberg I wint zilver in haar laatste junioren- |jaar. Ze springt over 1.65 meter. U Atletiek: Sanne van Keken eist de vijfde plaats bij het speerwerpen voor jeugd (32.34 meter). Atletiek: Christiaan Gijtenbeek P wordt tiende op de 3.000 meter (9.06.61). Basketbal: De mini's van The Red Stars verliezen na een 30-17-voor- sprong met 32-35 in de finale van f Weert en worden tweede van Neder- land. Turnen: Ricky Erasmus houdt aan zijn debuut bij de heren een zilveren medaille over op het onderdeel tumbltng. Juli: Atletiek: Marion van den Broek sluit de 400 meter bij de dames na iets meer dan 56 seconden af met een vijfde plaats. September: Atletiek: Ben van Os prolongeert zijn vaderlandse titel op de 10 En gelse mijlen voor ambtenaren. Oktober: Dansen: Formation Dance Compa- ny Eemland legt beslag op de derde plaats bij het formatiedansen ball- November: Dammen: Het jongens aspiranten team van DVSB sleept de nationale titel in de wacht. hoeven de clubs niet te rekenen op nieuwe investeringen. Sterker: de ge meente legt de sport een taakstelling op. Vanaf 1996 moet 128.000 gulden worden bezuinigd. Het zal wel eens zo kunnen zijn dat 1994 de geschiedenis boeken in gaat als het laatste jaar, waar in nieuwe accommodaties zijn gereali seerd. Uitgebreid De atletiekaccommodatie van AV Pij nenburg wordt uitgebreid tot zes loop banen en ook het middenterrein wordt ingericht voor diverse atletiek-onder- delen. Daarmee is de achterstand-si tuatie van AV Pijnenburg weggewerkt. Het Bentinck Fonds betrekt een nieuw optrekje aan de Eemweg. Op het ter rein bij WZ'49 vindt in juni de ope ning plaats van het Bentinck Honk, waar vooral de handboogschutters ge bruik van zullen maken. Ook handbalvereniging Smeeing/BDC krijgt een modern clubhuis aan de Hen- riëtte Blaekweg. Het oude Blaathuus wordt met de grond gelijk gemaakt en in juni legt Jan Smeeing de eerste steen voor het nieuwe onderkomen. Na de zomervakantie kunnen de handballers naar binnen. Tennisvereniging Soest-Zuid legt een derde overdekte tennisbaan aan. De uitbreiding van het complex aan de Bosstraat wordt in eigen beheer uitge voerd. Aan de Koningsweg, op het sportpark van MHC Soest en De Knickerbockers, krijgt jeu de boulesvereniging De Gemshoorn de beschikking over grond en wedstrijdbanen. 'Nu nog een club huis', roept voorzitter Rineke Huren kamp. De Duinholers, jarenlang te gast op de midgetgolfbaan bij het Soester Natuur bad, keren Soest gedwongen de rug toe. In Bosbad De Vuursche in Baarn laat exploitant Cees Pouw een wedstrijd- baan aanleggen. Daar slaan de Duinho lers sinds juni tegen een balletje. Of in Soest ooit een 'echte' volwaardige achttien holes golfbaan wordt aange legd, is sterk de vraag. De Stichting Wolfduin Golf verlaat het stadium van vrijblijvend praten, weet zich op papier gesteund door honderden potentiële le den en geeft aan de kosten voor een noodzakelijke en dure milieu effect rapportage op zich te willen nemen. Het is de bedoeling dat de golfbaan 'ergens' tussen Soest en Amersfoort wordt aan gelegd, zeg maar tussen de Birkstraat en de spoorlijn Soestduinen-Amersfoort. De provincie keurt het voorlopige plan af, maar in december besluit de ge meenteraad van Soest dat ze daartegen in beroep zal gaan. Aqua Indoor Vier ton vloeit uif de schatkist van de gemeente, omdat de vloer van de sport hal van Aqua Indoor moet worden ver vangen. In augustus 1993 spuit een brandslang bijna een etmaal lang water de hal in. Verantwoordelijk is een onbe kende vandaal. Aanvankelijk meent de gemeente met een noodreparatie vol doende maatregelen te hebben geno men, maar in maart gaat het mes er als nog in. De gemeente schiet het geld voor de vervanging voor, omdat de ver zekeringsmaatschappijen van de ge meente en Aqua Indoor nog steeds las- sebissen over wie er aansprakelijk moet worden gesteld voor de schade. Overi gens wordt het complex aan de Dalweg in juni, driejaar na de opening, eindelijk officieel opgeleverd. Meervoudig Nederlands kampioen Eva Janssen (links) met Sabine van Rossenberg die een zilveren medaille won bij het hoogspringen. "Ik hoef gelukkig nog niet te kiezen, maar ik zeg niet dat ik er alles voor over heb. Er zijn nog zoveel andere belangrijke din gen. Zo lang ik het kan combi neren, heb ik er zin in en dat komt de prestaties ten goede." Dat zegt Eva Janssen nadat ze in juni haar derde nationale titel op de 1.500 meter in de wacht heeft ge sleept. De zeventien-jarige belofte van AV Pijnenburg relativeert haar eigen prestaties. Haar talent is on miskenbaar, maar ze beseft terdege dat zoiets geen garanties biedt op een succesvolle loopbaan als atlete. Haar nationale doorbraak bij de jeugd begint al in 1993 als ze goud wint op haar favoriete afstand. In fe bruari van dit jaar evenaart ze dat succes tijdens de indoor-kampioen- schappen in Den Haag: 4.51.25. Een uitnodiging volgt voor een in terland met drie Duitse deelstaten. Ook op de cross doet Janssen van zich spreken, al moet ze in maart op het Nederlands kampioenschap voor meisjes B genoegen nemen met de vierde plaats. Drie maanden later staat ze weer op de hoogste tree van het podium. De leerling van het Baarnsch Lyceum loopt een takti- sche race, waardoor ze niet in de buurt van haar persoonlijke record komt, dat iets boven de vier minuten en 42 seconden ligt. Ze volgt echter wel het spoor van haar belangrijkste concurrent Pauline Raath. Twee honderd meter voor de finish zet ze haar eindsprint in en is ze onnavolg baar voor de rest van Nederland: 4.46.98 en de derde gouden plak. Opnieuw mag ze meedoeu aan een interland, ditmaal met de A-junio ren tegen Wales en België. De vakantie van de familie moet daar door een dag worden uitgesteld. Met een nieuw persoonlijk record (vier minuten en 38 seconden) op zak gaat de snelle atlete met vertraging op vakantie. Toch is er ook voor Eva Janssen na de knallende kurk een treurige traan als ze in het najaar het nieuws ver neemt dat haar trainer René van Zee naar Oostenrijk emigreert. Hij zal haar echter op afstand blijven bege leiden. Voor veel voetballiefhebbers is 1994 het jaar van het kampioenschap van S.O. Soest. Na dertien seizoenen gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling. Voor het eerst sinds Pim Muiier lijn brengt in de voetbalstructuur mag een Soester KNVB-club zich tweede klasser noemen. Na eerder tweemaal tijdens een na-competitie in het zicht van de haven te zijn ge strand, zetten de blauw-witten in Badhoevedorp de kroon op hun werk. De 0-4-zege op Pancratius, waarvan kort daarvoor thuis met 1-0 is verlo ren, maakt aan alle onzekerheid een einde. De achterban is tevreden ger steld en het feest kan beginnen. Soest is met de terugkeer van Martijn Stalenhoef en de komst van Michel van der Hoeven evenwichtiger geworden. Dick Schinkel lijmt de groepjes binnen de selectie tot één ploeg. De nieuwe trainer heeft het geluk dat zijn werk niet of nauwelijks wordt verstoord door blessures en schorsingen. Dat is in het huidige seizoen wel anders, al weigert de Diemenaar de absentie van spelers als excuus aan te dragen voor de wissel vallige resultaten. Met dertien uit der tien neemt Soest de vierde plaats in. Ook WZ'49 raakt een frustratie kwijt. Na 22 jaar glimmen de 'Vrienden Van Zonnegloren' van trots als Willem de Vries een vrije trap verzilvert tegen Ve- luwse Boys en WZ'49 daarmee verze kert van een ticket voor de hoofdklasse. Het keurkorps van de zaterdag is einde lijk als eerste geëindigd, ook al onder leiding van een verse oefenmeester: Sjirk Bajema uit Amersfoort. Ook hij stelt na de zomer vast dat hij door ver schillende oorzaken niet zijn ideale elf het veld in kan sturen, waardoor de re sultaten van WZ'49 net als die van Soest pieken en dalen vertonen. Waar iedereen voor vreest, gebeurt. De zondag-elite van SEC duikelt voor de derde keer in tien jaar van de derde naar de vierde klasse. De degradatie van de promovendus is al ruim voor het einde van de competitie een feit. Op de onderste trede van de voetbal ladder bestrijden SEC-zaterdag en Hees elkaar. In januari ontaardt de in ere herstelde derby (2-1) in een ordi naire vechtpartij. Na het laatste fluitsig naal bestormen toeschouwers het veld, als Bram de Vries van SEC en Robert Joustra van Hees het met elkaar aan de stok krijgen. Er vallen rake klappen. Joustra krijgt van het Hees-bestuur de 'zwarte Piet' toegeschoven en moet tot 1 januari 1995 aan de kant blijven staan. Hij verkast in mei echter naar WZ'49. In april gaat het er vriendelijker aan toe aan de Kooiweg. Dank zij een doelpunt van Marko Hagelen wint Hees in een bedroevend slechte wedstrijd met 1-0. De rood-wit'ten lopen later promotie mis, omdat ze in de na-competitie van Kamerik verliezen bij gebrek aan een koele spits. Op 29 oktober ontvangt Hees wederom SEC. Ditmaal eindigt de lokale ontmoeting in een dikver diende 3-1-zege voor de thuisclub. Tijdens het voetbalkampioenschap van Soest, in mei, wint SEC-zaterdag het onderonsje op de valreep met 1-0. Voor SEC-zondag mondt de plaatselij ke titelstrijd uit in een troostprijs. De groen-witten onttronen Soest. Op de transfermarkt blijft het betrekke lijk rustig. De rentree van Ronald de Rooij bij SEC en Raymond Brandes bij Soest zijn de meest opvallende muta ties. Soester Robert Roest verlaat na een aantal jaren FC Utrecht en tekent een contract bij de Belgische eersteklas ser Beveren. Ook in zaalvoetballend Soest liggen de uitersten dicht bij elkaar. De nieuwe club Firtina'93 wordt kampioen in de tweede klasse, terwijl SEC na één jaar de hoofdklasse moet verlaten. Firtina is het Turkse woord voor 'storm'. Veel tegenstanders van de bal- virtuosen zijn achter de betekenis daar van gekomen. Firtina'93 dolt de meeste teams, al is voor Hees een aardige rol in de oppositie weggelegd. In de derby wordt het 'slechts' 7-5 voor Firtina'93. Het andere lokale treffen heeft even eens in januari plaats. DVS/Knollen- tuin klopt SEC met 2-5 in sporthal Beu kendal. Het is één van de nederlagen van SEC dat degradeert. In het nieuwe seizoen zorgt SEC voor het eerste puntverlies in een competi tiewedstrijd van Firtina'93. Het duel in november eindigt in 3-3. Niettemin is Firtina'93 de meest succesvolle zaal voetbalclub. Ook het Soester kam pioenschap wordt binnengesleept (ju ni) en in het bekertoernooi dringen de Turkse Soesters door tot de halve fina le. Hoofdklasser Wings roept ze daarin een halt toe. Zowel Firtina'93 als Hees sluit 1994 af als herfst-, dan wel winter kampioen. S.O. Soest: na 13 jaar eindelijk kampioen. VVZ'49: na 22 jaar eindelijk kampioen. Op 1 januari bent u vanaf 15.00 uur welkom tijdens de traditionele Nieuwjaarsreceptie in het paviljoen aan de Bosstraat-Oost. Ton Sijbrands, Harm Wiersma, Virgil Beszelsen, Robert Jan Sall, Hoang Nguen en Rudy Zuider dorp. Deze dammers, de één wat bekender dan de ander, hebben al lemaal een Nederlandse titel op zak. De laatste vier voegen zich in het illuste re rijtje door als team kampioen van Nederland te worden bij de aspiranten. Huldigingen door sportwethouder Ries van Logtenstein en zijn Baarnse collega vallen de twee Soesters (Beszelsen en Sall) en hun teamgenoten uit Baarn en Maarn ten deel. De jonge, talentvolle DVSB-ers sluiten de kwalificatiereeks winnend af en blij ven vervolgens ook in de finaleronde, in Baarn en Lunteren, ongeslagen. Twee zeges en één remise (4-4) zijn voldoen de om de gouden medaille om te mogen hangen. Het is de eerste keer dat DVSB Nederlandse kampioenen binnen de gelederen heeft. Bij vriend en vijand slaat het nieuws als een bom in. René van Zee weg uit Soest, dat kan bijna niemand zich voor stellen. De ex-voorzitter van AV Pij nenburg, waar hij op dat moment nog steeds veel functies bekleedt, de organi sator van de Sylvesterloop, de trainer van succesvolle atleten en de praeses van de Vereniging Sportraad Soest maakt in oktober bekend dat hij gaat verhuizen naar Oostenrijk. In Bad Hof- gastein, onder de rook van Salzburg, betrekt hij een nieuwe baan als fysiothe rapeut in een revalidatiecentrum. Van Zee, die zich als een ballerina, maar ook als een bokser door sportend Soest voortbewoog. Van Zee die in fi guurlijke zin op straat lag te vechten, maar de laatste jaren diplomatieker werd, vertrekt. Tijdens een afscheidsre ceptie in oktober nemen honderden mensen afscheid van hem. Badminton Van de vierde klasse naar de over gangsklasse. Zo heet het 'stapje terug' dat Selby moet doen. De badminton ners zien Marcel Pas en Johan Veltman daarna vertrekken en leveren aan kwa liteit en ervaring in. Selby verliest na de zomer bijna alle wedstrijden. Eén duel wordt met 8-0 gewonnen, omdat de te genstander niet komt opdagen. Basketbal Succes voor de dames van The Red Stars. Voor de tweede opeenvolgende maal worden ze tweede, al verkeren ze na de competitie in de waan dat ze een beslissingswedstrijd om de titel moeten spelen. Het blijkt een administratie foutje van de bond te zijn, maar de bas- ketbalsters promoveren wel naar de eerste klasse van de kern Utrecht. Bij het herenteam stapt Hans de Bruin op. De trainer/coach, die weinig vrije tijd heeft, zegt dat hij zich zelf niet meer kan motiveren. 'Tk moet meer tijd in de jongens steken dan ik kan opbrengen." De Bruin's functie wordt deels waarge nomen door Rinus Valk. Handbal Ook Paul van den Deijssel van Smeeing/BDC verbreekt zijn contract. Hij maakt één van de drie seizoenen vol. "Ik heb gezegd dat ik zou vertrek ken als mijn A-viertje vol zou zijn," doelt de trainer op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Hij verwijt zijn ploeg een gebrek aan teamgeest en in zet. Het besluit van Van den Deijssel komt enkele maanden nadat Smeeing/BDC uit de eerste divisie is gedegradeerd. Daarvoor heeft Cleem Diemers zijn af scheid al aangekondigd. De linkshandi ge rechter hoekspeler heeft negentien jaar in het eerste gespeeld. Later blijkt dat ook doelman Edwin Zoetelief voor taan de belangen van het tweede team gaat verdedigen. Hij heeft zeventien jaar tussen de palen van de hoofdmacht gestaan. Gerarci Tukker wordt de nieu we trainer/coach van Smeeing/BDC. Korfbal Personeel gevraagd, luidt de bood schap bij De Eemvogels. De korfballers kunnen het niet meer rooien in de stan daardklasse en gaan op eigen verzoek in de regionen van de lagere teams spelen. Daarin wachten ze nog steeds op het eerste wedstrijdpunt. Ruitersport De Wereld Ruiter Spelen draaien uit op een financieel debacle. In sportief op zicht is het meerdaagse evenement een succes. Het hoofdprogramma wordt in Den Haag afgewerkt, maar ook het hokje van Soest wordt ingekleurd. Op de Vlasakkers worden in de zomer de military en de uithoudingsproef voor vierspannen gehouden. Tienduizenden bezoekers wonen die onderdelen bij. Tennis De voorspelling van trainer/coach- Harold Wernsen komt uit. Met zes overwinningen en één gelijkspel speelt het eerste team van LTC Soestdijk een overheersende rol. De tennissers eisen het kampioenschap op en promoveren, evenals in 1992, naar de tweede klasse. Ook LTC Soestdijk 2 pakt de titel. Daarvoor wordt afgerekend met onder meer de hoofdmacht Soest-Zuid, de promovendus die in de laatste wedstrijd de tweede plaats uit handen geeft en derde wordt. Volleybal De heren van Stam/SoVoCo worden in januari geconfronteerd met het vertrek van het trainersduo Theo Remmers waal en Kees de Wit. Ad van Brumme- len sr. neemt de trainingen waar, Frank Bredius zit tijdens de wedstrijden op de bank. Er wordt geen wedstrijd meer verloren. Bovendien veroveren de vol leyballers in mei de districtsbeker. Na de zomer komt Bram Muijs, onder wiens leiding de heren de koppositie in de promotieklasse innemen en zich ten koste van twee divisieteams plaatsen voor de derde ronde van de nationale beker. Het damesteam gaat vier keer trainen per week. Het beleid van Servaas Klute begint zijn vruchten af te werpen. Nadat de ploeg zich eningszins moeizaam heeft gehandhaafd in de eerste divisie, voert Stam/SoVoCo eind december na tien wedstrijden alleen de ranglijst aan. De eredivisie lonkt. Wielrennen In oktober meldt deze krant als eerste dat Tempo hoofdsponsor Saricar van de kerstcross voor de rechter sleept. In zet is het toegezegde sponsorbedrag van vijftigduizend gulden dat Saricar weigert te betalen. De rechter beslist dat het geld alsnog moet worden overge maakt. En dus kan de kerstcross door gaan. Op Tweede Kerstdag klapt Soest- duinen voor winnaar Richard Groe- nendaal. Algemeen Voor de tweede maal eindigt Soest- Soest onbeslist. De leeftijd van de deel nemers aan de uitwisseling met de Duit se stad is aanzienlijk lager dan in de laat ste twee decennia.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15