OPRUIMING En dit zijn de knaliers van deze week: 79 690 598 C1000 Soest gaat onveiligheid te lijf met projecten, formulieren en jargon Kerstcross weer voor Groenendaal Nieuwe mijlpaal voor MC Molendael PROVAK K.hooijer^ Watertarief WMN omhoog! De Driesprong winnaar van 'Klimrek Kwizzz' van AVRO VUURWERK KUNSTNAGELS tijdens werk aan woning Kolonieweg Boormachines uit busjes gestolen Oude berk Maatweg mag niet gekapt Dronken man rijdt tegen boom en moet rijbewijs inleveren bij Adama Herenmode. Goudreinetten I Jonge kaas Schouder karbonade kilo M 1 C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Soest zonder kleerscheuren door gladheid 3 Actueel 4 Varia 11 Soesterberg 1994 'Samen werken aan veiliger woonomgeving' Nederlandse kampioen neemt voorschot op prolongatie titel Uw adres voor de betere merken met de ruimste sortering. Zevenduizendste patiënt R.J. Pol uit Soest bij de tijd Man valt van dak Een smakelijke .RUUD SMIT visspecialiteiten Uw beste keus Soesterbergsestraat 4, Soest Telefoon 02155 - 26900 f 4 f v Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 ."(WOENSDAG 28 DECEMBER 1994) SS. 73e JAARGANG NO. 18 Jgf Abonnement: COURANT Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. j Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG ie ïin 0«S ©0K PVEBU al vanaf f. 40,- per set. Tijdens bouwwerkzaamheden aan. een woning aan de Kolonieweg is een man van het dak gevallen. Het betreft een veertigjarige Tilburger die een smak van drie, vier meter maakte. Hij brak daarbij zijn linker elleboog en werd naar ziekenhuis Eemland, locatie De Lichtenberg gebracht. Het bedrijfson geval gebeurde donderdagmorgen om tien voor elf. Vier boormachines zijn onlangs uit twee bestelbusjes gestolen. Die stonden op de Van Weerden Poelmanweg. Van de diefstal werd aangifte gedaan door een 37-jarige man uit Amersfoort. Een 50 jaar oude berk aan de Maatweg mag niet worden gekapt. Als reden voor de weigering voert de gemeente aan: de boom is gezond, heeft een land schappelijke waarde ©n levert ook geen overlast op voor de bewoner. Wel mag de vergunningaanvrager een berk in de voortuin kappen. Drie keer won Reinier Groenen- daal de kerstcross. Dat wa§ in 1981, '83 en '85. Zoon Richard heeft inmiddels twee legpenningen' van prins Bernhard, die elk jaar voor de winnaar klaar ligt, in zijn bezit. Evenals in 1992 was de nu 23-jarige beroepsrenner op Twee de Kerstdag de snelste in de bossen van Soestduinen. De oud-wereldkampioen bij de junio ren en de vice-wereldkampioen bij de profs verdedigt op zondag 8 januari zijn nationale titel op hetzelfde parkoers. De jonge veldrijder nam de leiding in de derde ronde en stond die positie niet meer af. Met 24 seconden voorsprong op de Belg Peter Willemsens schreef hij de veertigste kerstcross op zijn naam. Huub Kools, in de laatste twee edities Niemand kon Richard Groenendaal van zijn tweede zege in Soestduinen af houden. De voorsprong op Peter Wil lemsens, die tweede werd, bedroeg 24 seconden. Foto: Goos van der Wilt Met ingang van 1 januari 1995 zul len de tarieven voor de waterleve ring wijzigen. Nadat vanaf 1 janua ri 1994 voor de eerste keer het vastrechttarief per jaar was ver minderd, waarbij tegelijkertijd het kubiekemetertarief werd ver hoogd om eenzelfde opbrengst te verkrijgen, vindt ook in 1995 een verdere afbouw van het vastrecht tarief plaats. Deze afbouw van het vastrecht en ver hoging van de kubieke meterprijs staat ook wel bekend als de variabilisering van het tarief. Het vastrecht wordt per 1 januari f 38,64 (1994: f51,96). De verandering van het kubieke meter tarief kent twee invloeden. Ten gevolge van de zojuist genoemde variabilisering neemt het tarief toe met f 0,08; daar naast zorgen met name de investerings kosten die te maken hebben met de ge deeltelijke omschakeling van grondwa ter naar oppervlakte water, voor een stijging van het kostenniveau met 4,3%. Het effect daarvan op de kubieke me terprijs is f 0,05, zodat het kubieke me tertarief voor 1995 is bepaald op f 1,20 (1994: f 1,07). Grondwaterbelasting De Rijksoverheid heeft een grondwa terbelasting - ingaande 1 januari 1995 - ingesteld voor elke kubieke meter water die uit de bodem wordt opgepompt, WMN, dat op dit moment nog volledig grondwater als grondstof benut, zal dus voor elke kubieke meter water grond waterbelasting moeten betalen. Ook voor de kubieke meters die nodig zijh om het net te spuien, de filters te spoe len, voor de lekverliezen en water dat bij buisbreuken wegloopt, moet de grondwaterbelasting afgedragen wor den. WMN berekent als non-profitor- ganisatie deze kostprijs verhogende be lasting uiteraard volledig aan zijn ver bruikers door. Het WMN-kubieke me tertarief voor de grondwaterbelasting wordt f 0,39, te verhogen met 6% om zetbelasting. Ondanks bovengenoemde tariefstijgin gen zal WMN in Nederland tot de drinkwaterleidingbedrijven met de laagste prijs blijven behoren. JAZZ - POP - MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog tweede, eindigde op 31 seconden van Groenendaal als derde. Adri van der Poel, vorig jaar nog win naar, ontbrak. De man die op Eerste Kerstdag in Diegem zijn tweede opeen volgende Super Prestige wedstrijd won door Groenendaal in de eindspurt te verslaan, bleef thuis vanwege fami lie-omstandigheden. Radomir Simu- nek kwam niet verder dan de tiende plaats. Ard Jansen, de enige Soester deelnemer, werd 27ste. Vijftien ren ners, onder wie drie 'stagiaires' uit Ja pan, werden 'gedubbeld' en moesten het parkoers voortijdig verlaten. Een 25-jarige Soester is sinds donder dagavond zijn rijbewijs kwijt. Hij moest het certificaat inleveren, omdat hij on der invloed achter het stuur was gekro pen. De man was op de Dorresteinweg tegen een boom gereden. Hij verliet daarna zijn auto. Via het kentekennummer spoorde de politie hem op. Thuis werd vastgesteld dat de man verwondingen had aan zijn gezicht. Hij sloeg het aan bod, om naar het ziekenhuis te worden gebracht, af en wees de politie de deur. Even later kon de politie met een mach tiging alsnog het huis betreden en werd de Soester aangehouden. Aan de hand van de blaas- en de ademanalysetest kon de politie vaststellen dat de man te veel had gedronken. Dertien individuele prijzen, met de hele klas hamburgers eten in een restaurant én software voor de school. Dat allemaal wonnen Siet- ze Rauch en Sabrina van Duinker ken van de Daltonschool De Drie sprong. Het tweetal deed namens de school mee aan de Klimrek kwizzz van de AVRO. Beide Soesters waren zaterdagavond te zien op de beeldbuis, toen ze het opna men tegen leeftijdgenoten van twee an dere basisscholen. Presentator Bas Westerweel toetste hun kennis over Marokko, dat dit keer centraal stond. In de Klimrek Kwizzz komt elke keer een ander land of werelddeel aan de orde. Na twee ronden leidden Sabrina en de zichtbaar gespannen Sietze met negen punten. De voorsprong op Kunrade was toen al groot en een ronde later mochten de Soesters met dertien pun ten én prijzen naar de finale. Binnen drie minuten moesten ze aan de hand van verkregen letters een woord raden. Het duurde ruim twee minuten voordat ze zagen dat er 'cous cous' moest wor den geraden, maar toen kregen ze dan ook de schoolprijs. De Driesprong had gevraagd om software en kreeg dat. Sabrina en Sietze gingen verder ieder met onder meer een fotoboek over Ma rokko, een Marokkaanse riem, een fo tocamera en een walkman naar huis. Tevens mogen beide quiz-deelnemers in een restaurant naar keuze hambur gers gaan bakken voor de kinderen uit hun groep. Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Adam HERENMODE De gladheid die in het Kerstweek- einde op veel plaatsen voor zoveel ongerief zorgde, is in Soest nagenoeg zonder ernstige problemen verlo pen. Bij de politie kwam slechts één melding binnen van een aanrijding die te wijten was aan ijzel. Een 32-ja- rige Sqester had in de nacht van zon dag op maandag zijn auto op de Beetzlaan niet meer in de hand en gleed tegen een geparkeerde wagen op. De buitenspiegel raakte het por tier, maar dat was dan ook het enige. De politie had op het spiegelgladde wegdek de grootste moeite om de plek des onheils te bereiken en weer te verlaten, maar verder is er niets bekend van andere vormen van schade of letsel. Albert Heijn moet uiter lijk op 1 april echte avondwinkel zijn. Immerzeel-pand mag uit gebreid, mits 'monumenta le' gevel behouden blijft. Muktar Dahir heeft zijn gezin terug. Vrijwilligers en bewoners van De Drie Eiken vrezen het ergste. Kerstpakketten voor Hon garije. Soesterbergers gepakt we gens steunfraude. Het kalenderjaar loopt ten einde. Tijd voor een overzicht, ditmaal van sportieve hoogte- en dieptepunten. Knallende Kurken en treurige tranen in spor tend Soest. Kersttocht met versierde paarden. Inhrnnknrpvpntie. hmirtnrpventie. tieren van buurtDreventie in de daartoe h^vpilioHp o Inbraakpreventie, buurtpreventie een meelopers-project en HALT- plus, dat zijn de vier veiligheids- verhogende maatregelen waarmee de gemeente Soest vanaf volgend jaar de leefbaarheid in een of meer wijken - eerst O verhees - wil ver hogen. Het gaat om een "pakket" op elkaar afgestemde maatregelen in wijken met een verhoogd veilig heidsrisico, waarvan de toege voegde activiteiten zorgen voor een zekere "meerwaarde". Dat blijkt uit een zeer ambtelijke notitie die onlangs verschenen is onder de titel "Wijkplan veiligheidszorg" en waarvan de duidelijkheid volstrekt omgekeerd evenredig is aan het gebruikte jargon. De taken worden gericht op wat men noemt een "integrale" aanpak onder de noemer "samen werken aan een veiliger woonomgeving". Het project maakt deel uit van het provinciale preventie project van de politie, die het wonin g-inbraakproject een zeer waardevol onderdeel acht van een buurtpreventie- project. Het project start in 1995 en duurt maximaal vijfjaar. De onderlinge afstemming van de maatregelen-in-uit- voering wordt bewaakt door de ge meentelijke stuurgroep Veiligheids zorg, die ook voor de voortgang, de evaluatie en (jawel) de "terugkoppe ling" naar het bestuur zorg draagt. De gemeente verwacht nogal wat van de diverse piaatregelen. Zo wordt ge steld dat het politietoezicht al zichtbaar zal toenemen door het persoonlijk aan bieden (door de politie) van een wer- vingsbrief om mee te doen aan het in braak-preventieproject. Door het ini tiëren van buurtpreventie in de daartoe geëigende buurten zal de sociale con trole toenemen, wat ook bijdraagt tot verhoging van de leefbaarheid. Door de naar gehoopt wordt toenemende aan giften van vandalisme zal de "pakkans" toenemen, in combinatie met het mee lopers-project (dat speciaal bedoeld is voor "meelopers" - dus kennelijk niet de échte boefjes). Halt-plus is bedoeld om jongeren te confronteren met "li- k-op-stuk-beleid" Onder buurtpreventie wordt o.a. ver staan: het organiseren van voorlich tingsbijeenkomsten voor bewoners en van buurtvergaderingen of -bijeen komsten met als doel het daadwerkelijk opvolgen van de inbraakpreventie-ad viezen, het instellen van een "aan spreekpunt" in de buurt, dat de wensen en klachten van de bewoners doorgeeft aan de gemeente. Uiteraard hoort daar ook een stukje administratie en ver slaglegging bij. Naast het mëelopersproject, waarbij de meelopers als het even kan binnen 24 uur passende hulp krijgen aangeboden van de "reguliere organisaties" omdat ze anders "buiten de boot vallen", wordt er meer aandacht besteed aan het lik-op-stuk-beleid. Er komt ook meer voorlichting gericht op het tegengaan van vandalisme en de gemeente zal va ker proberen de aangerichte schade op de dader(s) te verhalen. Effectmeting Het project duurt in principe vijf jaar. Volgend jaar al zal er een tussentijdse effectmeting plaatsvinden, waarbij o.m. gekeken wordt naar het aantal beveilig de woningen (aan de hand van het aan tal afgegeven certificaten "doelmatig beveiligde woning") en het aantal op lettende bewoners wordt geteld aan de hand van het "participatieformulier buurtpreventie". Het verhoopte teruglopen van de scha de wordt gemeten aan de hand van het geschatte schadebedrag op de aangiften en meldingen van vernielingen; het bin nengekomen bedrag aan "verhaalde" schade wordt per wijk geregistreerd en uiteindelijk wordt er dan gekozen tus sen doorgaan, aanpassen of stoppen met het project. Afhankelijk van die keuze wordt voor de jaren 1996-1997 dan een andere wijk gekozen. Overhees eerst Over de vraag in wélke wijken de pro jecten worden opgezet rept de notitie overigens niet met zoveel woorden, maar uit de context valt op te maken dat Overhees het eerst aan de beurt is. De kosten worden geschat op 60.000 gul den voor 1995/1996; het geld is af komstig uit diverse potjes: o.a. bestuur lijke preventie en sociale veiligheid, en de stuurgroep gaat er alvast van uit dat verhaalde schade bij zaken van minder dan 1500 gulden voor de duur van het project ten goede van het budget komt. Het College van B. en W. heeft in be ginsel besloten aan het provinciale pro ject deel te nemen voor minimaal 2000 en maximaal 2500 woningen, mits het onderdeel gaat uitmaken van een of meer nog op te zetten buurtpreventie projecten. De 60.000 gulden uit het re guliere budget betekent volgens het College overigens wel dat er niet op een andere manier nog eens op middelen voor bestuurlijke preventie gerekend mag worden. maten: 46-60, 47-61, 23-30 SOESTERBERGSESTRAAT 51. SOEST; TEL. 02155 - 12400 Hij voelde zich het 'lijdend voor werp', vond het geen verdienste van hem zelf, maar nam toch de tijd om een horloge in ontvangst te nemen. Soester R J. Pol werd don derdagmorgen even in de schijn werpers gezet, omdat hij de zeven duizendste patiënt van Medisch Centrum Molendael in Soest en Baarn is. Zoveel patiënten werden nooit eerder in één jaar in de twee ziekenhuizen op genomen. Reden voor de directie van MC Molendael om koffie, gebak én champagne aan te rukken en om half elf 's morgens een toost op het spoedig her stel van de Soester uit te brengen. Voor mevrouw Pol waren er bloemen. Het oude 'record' van Molendael da teert van vorig jaar, toen 6.457 patiën ten werden opgenomen. De explosieve groei is vooral terug te vinden in het aantal dagopnames, dit jaar al meer dan tweeduizend. In 1986, kort nadat het toenmalige Maarschalksbos en Zonne gloren waren begonnen met dagopna mes, kwamen er nog maar 850 mensen voor een dagje naar één van de twee zie kenhuizen. Dank zij de ontwikkelde techniek kunnen tegenwoordig meer mensen nog dezelfde dag uit het zieken huis worden ontslagen. De groei in het aantal dagopnames wordt voor een groot deel veroorzaakt door mensen uit Soest en Bunschoten/Spakenburg. Volgens de directie trekken de twee lo caties van MC Molendael meer patiën- van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 ten in verband met een goede presenta tie en public-relations. Dat is één van de beleidspijlers van Molendael. Patiënt Pol, die voor onderzoek is op genomen, gaf zelf al aan waarin de Soester locatie van Molendael, die in 1996 wordt gesloten, zich onderscheid. "Als het intieme van Soest en het ka rakter van het oude ziekenhuis maar bewaard blijft," zei hij met het oog op de naderende sluiting van Molendael in Soest. Zoals bekend wordt de locatie in Baarn uitgebreid en wordt er aan de Dalweg in Soest een polikliniek ge- R.J. Pol en zijn vrouw, kort na de 'hul diging'. Foto: Goos van der Wilt bouwd. Het voormalige sanatorium aan de Soesterbergsestraat wordt gesloten. Pol: "Voor Molendael is het best een mijlpaal. Als je die stijging meemaakt, is dat voor de medewerkers een steun in de rug om door te gaan in de toekomst." Afslank- en Nagelstudio Stance Andev^g Vrijdag 30 december verkoop tot 21.00 uur! i1

Soester Courant | 1994 | | pagina 1