les tuur van Werkgroep Dienstencentrum )e Drie Eiken stapt op Volle bak werkelijkheid in de Heybergh 1995. Nieuwe straatnamen Soesterberg SWOS heeft nieuw bestuur voor dienstencentrum De Drie Eiken Nieuwjaarsbal Zotteklappers INA 10 )e koning is dood, leve de koning? HM Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand I Hulpverlening ANB O - Soesterberg Vuurwerk-schade in Soesterberg WOENSDAG 4 JANUARI 1995 'Met elkaar is het één grote familie' ii Soester Courant in Soesterberg Wij wensen u een voorspoedig Kerstbomenfik bij ijsbaan geblust Kerstbomen via reinigingsdienst Agenda mSn t 7 Om moverende redenen kunnen wij aan uw verzoek niet voldoen. Wij respekteren uw besluit om per 1-1-95 terug te treden. De open stelling van het dienstencentrum na 1-1-95 zullen wij voor zover mogelijk proberen te realiseren. Wij danken u voor het werk dat u belangeloos voor de ouderen in Soesterberg heeft verricht. Met vriendelijke groet, het bestuur van de SWOS'. Aldus de brief die het Bestuur Werk groep Dienstencentrum De Drie Eiken vrijdag 30 december kreeg. Het enige wat mw. Nel van Daal kon uitbrengen was: 'Dus toch'. Nadat ze even moest bijkomen vervolgde ze: 'Dat is de dank van meer dan 25 jaar je inzetten voor de oudere gemeenschap van Soesterberg. Nog geen jaar geleden vlogen de com plimenten me om de oren en nu word je als grof vuil aan de straat gezet'. De andere vier bestuursleden hadden dit verwacht, vooral na de brief die de SWOS persoonlijk naar alle vrijwilli gers had gestuurd. Daarin werden zé volgens hen op een geraffineerde ma nier verzocht om toch maar door te gaan. 'In die brief staat niets van ons voorstel maar wel een kruiperig ver zoek de werkzaamheden in het belang van de ouderen voort te zetten. Het lijkt een heel mooi schrijven met de bedoe ling om vele vrijwilligers aan het twijfe len te brengen'. Snel werden diverse nog lopende zaken geregeld. De afbouw was nu definitief dus dan ook de laatste restjes opruimen. Schoon schip maken. Dan is er even tijd om iets te evalueren. Waar waren de plaatselijke ouderenbonden? Om wel ke redenen hebben zij de laatste tijd zo driftig vergaderd met de SWOS? Waar om kwam er van hen geen enkel taal of teken, van een stuk begrip en het mee vechten voor het belang van de ouderen in Soesterberg? Zowel in het bestuur als bij de vrijwilli gers heerst bitterheid. 'Dat zijn nu de mensen die je moeten steunen. Per defi nitie lopen ze allemaal met stapels boter op hun hoofd'. Vooral de voorzitter van de ANBO wordt verweten dat hij zeker op de hoogte moest zijn van het hele spel. 'Ze hebben gewoon een spelletje met ons gespeeld om zelf met eer en glans de macht over te nemen. Dat is hun belang, de macht overnemen en om dan de zaak te commanderen. Helaas willen wij niet onder zulke commande rende mensen werken'. Afreageren Hier en daar worden meningen met tril lende stem uitgesproken. Ze zijn niet al leen boos maar ook enorm verdrietig. 'Wat in jaren is opgebouwd, wordt zon der een geldige reden afgebroken. Dat is hun verantwoordelijkheid. Kijk eens hoe de SWOS en de ouderenbonden te genover mw. van Bussel stonden. Op een onbeschofte manier werd zij afge blaft en in een hoek gedrongen zonder dat zij part nog deel aan het verschil had. Kun je je voorstellen dat zij een ze nuwinstorting nabij is? Zet maar in de krant dat dat dank zij de SWOS is. Nooit zijn wij als bestuur door de ge meente en de SWOS voor vol aange zien. Ook de burgemeester zat zoete broodjes te bakken terwijl hij toen al Verzoek van Oranje Comité gehonoreerd De commissie milieu stelt het Col lege van B&W voor om in 1995 een geactualiseerde plattegrond van de gemeente Soest te laten verschijnen. Dat betekent onder andere dat onlangs gerealiseerde wegen een straatnaam krijgen. In 1990 is.de Richelleweg - destijds lo pend van de Amersfoortsestraat tot het Zeisterspoor - over de rijksweg A28 doorgetrokken tot de Kampweg en juist vóór de ingang van het Kamp van Zeist. Op 30 september 1922 werd de weg vernoemd naar de heer Richelle, de Belgische commandant van het 'Kamp van Zeist'. Dit kamp werd in die tijd 'het Albertsdorp' genoemd, naar de toen malige Koning der Belgen en omdat het van 1916 tot 1918 in gebruik was als vluchtelingenkamp in verband met de eerste wereldoorlog. Om die reden is de benoeming Richelleweg voor het totale weggedeelte beter dan de suggesties Randweg of Zuidelijke Rondweg. In het verleden heeft het Oranje Comité Soesterberg en'daarvoor ook dhr. Pie ren, zich beijverd om plaatselijke ver zetsstrijders in de straatnaam-aandui ding te betrekken. In dit verband wer den genoemd Andries Stemerding, ge fusilleerd op 29 december 1942 op de Leusderheide en Cornelis Odijk, op 7 mei 1945 doodgeschoten door een ma joorvan het Duitse leger. Met het Oran je Comité werd afgesproken dat zulks zou worden overwogen op het moment dat de gemeenteraad straatnamen aan nieuwe straten in Soesterberg zou ge ven. Aan de Sterrenbergweg en ter hoogte van het vroegere sportterrein is een am bachtsverzamelgebouw gerealiseerd. De aldaar gelegen gebouwen worden ontsloten via een nieuw aangelegd we genstelsel. Het voornemen is om dit we genstelsel de naam 'Stemerdingweg' te geven. Odnklaan? Het Oranje Comité is verheugd dat aan zijn verzoek gehoor wordt gegeven, maar ziet het meer als een eerbewijs aan de familie van genoemde verzetsstrij ders. Het is voornemens de gemeente Soest te vragen of het gedeelte Kamp weg, gelegen tussen de Generaal Win kelmanstraat en de bestaande Kamp weg gewijzigd kan worden in de 'Odijk- laan'. Het is het comité bekend dat deze weg eigendom is van de gemeente Zeist en dat de bewoners eerst hierover gehoord moeten worden. Echter is het bekend dat onbekenden dit stuk Kampweg moeilijk kunnen vinden en daarmede zou tevens deze moeilijkheid zijn opge lost. Vervolgens zal het Oranje Comité verzoeken de feitelijke ingebruikne ming te doen plaats vinden op 4 mei 1995. Op deze dag zijn vele oud-ver zetsstrijders in Soesterberg en zal dat juist voor hen een positief gegeven zijn. t Dienstencentrum De Drie Eiken. wist hoe de vork aan de steel zat. Waarom zijn zulke mensen niet eerlijk? Is poli tiek dan zo gemeen?' Door de vele intriges van de afgelopen weken zou men bijna de reden van het conflict vergeten. Waarom houdt het Bestuur van de Werkgroep op te be staan? Nog eenmaal willen ze het dui delijk maken. 'We gaan weg omdat wij geen betaalde baan willen overnemen en omdat het gaat ten koste van het wel zijn van de ouderen'. Ze betreuren het dat de SWOS het onder de noemer van bezuinigingen heeft gesteld. Dat is vol gens hen niet juist want ook voor het jaar 1995 heeft de SWOS hetzelfde budget toegewezen gekregen, ja zelfs meer. 'Wij hebben dit besluit genomen voor het welzijn van de ouderen. Het gaat niet om onszelf, want wat verdie nen wij er aan?' Hoe nu verder? Terwijl de sleutels van het dienstencen trum worden ingeleverd, willen ze nog wel even naar de toekomst kijken. 'Nu het dan toch zover is, zijn we blij. We hebben ons best gedaan en veel vrije tijd en eigen geld gestoken in dit stuk vrij willigerswerk. We hebben gehoord dat de SWOS en de ouderenbonden mor gen op de laatste dag van het oudejaar hier vergaderen. Uiteraard zullen zij over het voortbestaan van het diensten centrum hun gedachten laten gaan. Wij hebben een punt gezet achter dit stuk vrijwilligerswerk en hopen dat de nabije toekomst zodanig mag zijn dat het ten gunste is van de ouderen. Onze even tuele nieuwe collega's zullen wij loyaal benaderen. Het gaat immers niet om ons maar om het belang van de oude ren'. Iemand maakt een opmerking over nog te declareren kosten. Cynisch is het ant woord: 'Dat stort ik op de rekening van de SWOS met de toevoeging dat het moet besteed worden aan een betere opleiding voor het SWOS-bestuur'. Deuren worden gesloten met als laatste de klapdeur. Veel know how komt niet meer terug, dat is een verlies. Deze ko ning is dood, leve de koning? Zondag 8 januari ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14.30 (Heybergh) pastor Huis kamp Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. B. Maarsingh, Amersfoort GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 N.W.J. Speelman Huisarts Vrijdag 18.00- maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoord apparaat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 27 december: Gijsberta Wilhelmina Hendrika Smit-van den Akker (88), Prof. Lorentzlaan 45; 28 december: mr. Robert Paulus Jozef Huygen (67), Amersfoortsestraat 112; 29 december: Dirk Marinus Goor (70), Rademakerstraat 63. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst SoesterbergHulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk i Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappe lijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. In verband met de nieuwjaarsreceptie van o.a. de ouderenbonden (op 3 ja nuari in de Drie Eiken) vervalt de aan gekondigde thema-middag van de ANBO op 12 januari. De bijeenkomst wordt verschoven naar februari. Dringende oproep voor vrijwilligers De SWOS beschikt al over een aantal nieuwe bestuursleden voor de werkgroep dienstencentrum van De Drie Eiken, nu de vorige bestuursleden en de overige vrij willigers zijn opgestapt. De stich ting is nu nog naarstig op zoek naar vrijwilligers om het dienstencen trum te laten functioneren. In een maandag j.1 verspreid persbe richt gaat het SWOS-bestuur bij monde van voorzitter J. Ph. Wassenaar slechts summier in op de crisis-situatie in en rondom het dienstencentrum. "De op zet nieuwe stijl van de SWOS beteken de o.a. een andere invulling van taken," aldus Wassenaar. "Voor het functione ren van de*administratieve kracht in Soesterberg betekende dit op termijn In de Nieuwjaarsnacht zijn in Soester berg o.a. de telefooncellen op het Dorpsplein en op het kruispunt Vlieg- tuiglaan-Kamerlingh Onneslaan ver nield. Ook een bushokje aan de Rade makerstraat moest het ontgelden. Aan de Kamerlingh Onneslaan werd een auto beschadigd door vuurwerk, wat een 31-jarige Amersfoorter o.a. een gedeukte motorkop en een gebar sten voorruit opleverde. De brandweer moest verder nog in actie komen aan de Van der Griendtlaan, waar de rieten kap van een huis in brand raakte als gevolg van een vuurpijl. Het vuur kon door omwonenden worden geblust en de brandweer nam de "na zorg" voor haar rekening. een vermindering van het aantal uren t.b.v. het ondersteunen van de werk groep Dienstencentrum de Drie Ei ken." Met opmerkelijke terughoudendheid wordt vervolgens vastgesteld dat dit voor het bestuur en de overige vrijwilli gers van de werkgroep niet acceptabel was, zodat het daarom met ingang van 1 januari zijn werkzaamheden heeft beëindigd, "welke beslissing wij als SWOS-bestuur hebben geaccepteerd. Dat de overige vrijwilligers ook per 1 ja nuari hun functie hebben neergelegd betreuren wij zeer." Ook het SWOS-bestuur heeft kennelijk ingezien dat de breuk niet meer te helen valt, maar het belooft alles in het werk te stellen om het dienstencentrum vanaf 1 januari open te houden en te laten func tioneren zoals dat tot nu het geval was. "Enige ingezetenen uit Soesterberg hebben zich inmiddels bereid verklaard als bestuurslid van de werkgroep te fun geren en daarnaast zal vanuit het SWOS-bestuur met ingang van 1 fe bruari ook door onze nieuwe coördina tor ondersteuning worden verleend," aldus Wassenaar. Dringend beroep Dat is volgens de SWOS echter niet vol doende om het dienstencentrum op een verantwoorde wijze te laten functione ren ten behoeve van de ouderen in Soesterberg. "Wij doen dan ook een dringend beroep op de inwoners van Soesterberg zich aan te melden als vrij williger (gastvrouw/gastheer) van de werkgroep dienstencentrum De Drie Eiken," aldus Wassenaar. Belangstellenden kunnen zich op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur aanmelden via tel. (03463)51402. Correspondentie-adres: PTaai, Van Maarenplein 1 3769 EN Soesterberg tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 'Ik ben enorm blij dat alle 28 ka mers van ons huis aan het eind van dit jaar bewoond zijn. Dat geeft een enorme bevrediging en het is een goed begin voor het "nieuwe jaar 1995'. Het gezicht van mw. Anne-Marie Kraan, directrice van de Heybergh, straalde toen ze on langs deze uitspraak deed. Met een zekere tederheid keek ze naar al haar bewoners die op oudj aarsmor gen als één grote familie koffie dronken in de gezellige ruimte van de Heybergh. Sinds maart 1994 maakt de Heybergh een belangrijk onderdeel uit van de ou derenzorg in Soesterberg. 'De nood zaak was duidelijk aangetoond en dus zouden de kamers snel bewoond wor den, althans was dat de gedachte. Ech ter moet zoiets groeien, het heeft tijd nodig om zich bekend te maken. Toe komstige bewoners willen dat eerst eens bekijken. Een stuk good-will moet op gebouwd worden en dat moet zijn tijd hebben. Uiteraard wil je graag dat het huis direct vol is, maar achteraf is het toch nog snel gegaan. De wetenschap dat het huis nu vol is, geeft een enorm fijn gevoel. In dit verband heb ik ook van alle kanten een optimale medewerking ondervonden. Ook die steun geeft zoveel moed en perspectief voor de toekomst. Maar als na een paar maanden blijkt dat juist die laatste kamers niet vol komen, dan is het net of er iets aan je knaagt. In feite draai je dan met verlies, al moet je dat ook niet al te zwart zien. En ineens zo vlak voor het nieuwe jaar, heb je 'full- house'. Erger nog, reeds staan vier na men op een soort wachtlijst. Om zo het oude jaar af te sluiten kun je op mijn plaats alleen maar dromen.' Vanaf maart 1994 kwamen de bewo ners langzaam maar zeker in het splin ternieuwe gebouw de Heybergh. Me vrouw Kraan: 'Ook deze bewoners hadden tijd nodig om zich aan te pas sen. Vergeet niet dat het soms een hele verandering was. Maar dank zij de kleinschaligheid van ons huis verliep dat aanpassingsproces vrij snel. Zie je in andere soortgelijke huizen dat men apart aan een eigen tafeltje koffie drinkt, hier gaat dat in een grote kring. Dat is niet door ons opgelegd, dat doen de bewoners zelf. Het is net één grote familie. Nieuwe bewoners worden dan ook in de kring geïntroduceerd en direct geac cepteerd. Zo is er ook een grote onder linge tolerantie, men accepteert elkaar op een fijne manier. En als er onver hoopt toch iets is, dan zoeken ze met el- 'Beste Zotteklappers en Zotte- klapperinnen'. Zo begint Zijne Dorstlustige Hoogheid Prins Zotteklap IV tra ditiegetrouw zijn toespraken. Zot teklap IV, inmiddels al een be roemdheid in zijn eigen dorp Soes terberg, nodigt allen uit om het Nieuwjaarsbal in zijn Residentie bij te wonen. Zo krijgen alle onderdanen en volgelin gen de kans om hem, zijn adjudant en de raadsleden de hand te schudden in een natuurlijk zeer feestelijk aangekle de sporthalbar Time Out. Het Nieuw jaarsbal vindt plaats op de eerste zater dag in het nieuwe jaar 1995, dus 7 ja nuari, aanvang 21.00 uur. Het zal een zeer gezellige carnavaleske avond worden met twee gastverenigin- gen, namelijk De Reutemeteuters uit Amersfoort en De Gouden Klomp uit Leusden. Bovendien zal de Stadsprins van Amersfoort, Joris XIX, De Zot teklappers met een bezoek vereren. De zo bekende Boerenkapel 'De Heisk- neuters' zal de levende muziek verzor gen. Is het bekend dat zij ook uitstekend kunnen zingen? De plaatselijke slijter Rob Brouwer zal zijn opwachting maken om het Slokje Zotteklap Jenever van dit seizoen te in troduceren. Tevens zal de Opperzot voor het seizoen 94/95 bekend ge maakt worden. De Opperzot is een per soon, al of niet aan de Zotteklappers verbonden, die veel voor het Carnaval in Soesterberg, het Zotteklappeland doet. De Zotte Wijven zullen een bij zondere Najaarsact neerzetten en er zullen weer kilometers polonaise gelo pen worden. Zoals men ziet belooft het een avond te worden die niemand mag missen! Daarom de oproep: kom zaterdag 7 ja nuari naar de Time Out Bar. Entree is f 5,- en de aanvang 21.00 uur. kaar naar een juiste oplossing. Opval lend is dat niet één achterblijft. Ze ko men allemaal naar de momenten waar op men elkaar kan ontmoeten'. Ontroerend Voor het eerst werd in de Heybergh Kerst en Oud en Nieuw gevierd en het was een belevenis. Leden van het Esbergkoor waren 's morgens om 8 uur al aanwezig en op alle etages klonken toen de kerstliederen. De deu ren van de kamers werden geopend en men kreeg thee, kerststol en een kerst presentje op bed. 'Het was ontroerend hoe men hierop reageerde. Sommige bewoners maakten of na vele jaren of zelfs voor het eerst zo kerst mee. De he le dag bleef het echt kerstfeest. En toen de kok ook nog een voortreffelijk kerst diner had gemaakt, was het feest com pleet. Wat is het dan fijn om in dit huis te mogen werken', een ontboezeming die ook de andere medewerkers in de Hey bergh met mw. Kraan delen. Ook de jaarwisseling is in de Heybergh niet onopgemerkt gepasseerd. Me vrouw Kraan en haar echtgenoot gaven de bewoners een fijne avond waarin ui teraard de oliebollen centraal stonden. Mw. Kraan en met haar alle medewer kers en vrijwilligers - en dat zijn er velen - kijken met veel plezier het nieuwe jaar tegemoet. Uiteraard kan men zich voor de Heybergh opgeven, alleen komt men nu op de wachtlijst. 'Een luxe waarvan ik tot voor kort alleen kon dromen en dat nu werkelijkheid is', aldus een blije en dankbare zr. Anne-Marie Kraan. Ondanks de volle bak kan men zich via de Indicatiecommissie voor de Hey bergh aanmelden. Hoe dat moet en de verdere gang van zaken, kan men direct van mevrouw Kraan horen, telefoon 50146. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(02155) 21841. De brandweer heeft maandagavond in- gegrepen bij een kerstbomenfik bij de ijsbaan aan de Banningstraat. Door het vuur liep de overkapping gevaar. Tot en met vrijdag 20 januari worden de kerstbomen apart door de reinigings dienst opgehaald. Men kan de bomen naast de bruine of groene container plaatsen waarna ze door een aparte wa gen worden opgehaald. De reinigings dienst verzoekt beleefd de kerstbomen te ontdoen van alle kunstsneeuw en versieringsresten. Bewoners van hoog bouw kunnen in die periode op iedere werkdag de kerstbomen naast de (af- val)cocons plaatsen. Vrijdag 6 januari 18-21 Chemokar, Buys Ballotlaan 20.00 Bingo VIOS, Hoeksteen Zaterdag 7 januari Oud papier, Buijs Ballotlaan 12.00 Korfbal, Banninghal Dinsdag 10 januari 10.00 Spreekuur, Drie Eiken 20.00 Herv/geref gemeente-avond, Hoeksteen 20.00 Nieuwjaarsreceptie VOS, KdK Woensdag 11 januari tot 22.00 avondvliegen helicopters Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11