En dit zijn de knallers van deze week: 1995 1995 1995 TOTALE LEEGVERKOOP 10 t/m 40% KORTING Commissie deelt bezwaar Vahstal: toch weer hoop voor Lindenhof? Soester (19) gepakt voor bezit van vuurwerkbom-met-afstandsbediening WOÉDEN. Nieuwjaarsreceptie Soest druk bezocht ONS WERK MAG BEST MALSOVIT 'Nieuwe raad had vergunning niet mogen weigeren' Nieuwjaarsnacht in Soest redelijk rustig 3 Actueel 4 Varia 10 Cultuur 11 Soesterberg 13 Sport 'Schim' steelt portemonnee Bevolkingsonderzoek naar criminaliteit en onveiligheid Vuur uit de muur aan Hobbemalaan Fysio Fitness Promotions Thomasvaer en Pieternel stelen weer de show Slank, slanker slankst met Slank-Brood Kogelbiefstuk Hand- en pers sinaasappels Varkenshaas C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT Officiële bekendmakingen gemeente Soest 'Op 't Hoogt Aktueel' voortaan elke week in de Soester Courant op de gehele kollektie heren-, dames-, kinder-, sport- en bergschoenen. Ook op alle merken. Van der Pluym modesclyoenen WOENSDAG 4 JANUARI 1995 73e JAARGANG NO Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 De gemeenteraad van Soest moet terugkomen van zijn besluit vdn sep tember vorig jaar, waarin de bouwvergunning voor het nieuwe Linden- hof-complex - aangevraagd door project-ontwikkelaar Vahstal - werd getorpedeerd. Dat is in elk geval de strekking van het advies van de com missie voor de bezwaarschriften, dat vorige week werd gepubliceerd. De gemeenteraad beslist op 19 januari of dat advies al dan niet wordt over genomen. Als dat inderdaad gebeurt is er sprake van een opzienbarende politieke ontwikkeling en kan de nieuwbouw van het omstreden Linden- hof-complex, zij het met grote vertraging, vermoedelijk alsnog tot stand komen. De kans dat het ook werkelijk gebeurt is vrij groot, want het voorstel om de bouwvergunning - om precies te zijn: de vrijstelling van de geldende bestem mingsplanvoorschriften - te verlenen werd in de raadsvergadering van sep tember slechts zeer nipt verworpen (met 14 tegen 13 stemmen). Daarbij speelde o.a. WD-wethouder Neks Blommers - net als haar partijgenoten vèrklaard tegenstandster van de bouw vergunning - een sleutèlrol. Ze door brak de veronderstelde eenheid van het College, steunde het standpunt van haar fractie en kreeg daarvoor bijna een "motie van ontgoocheling" aan de broek, die het overigens niet haalde omdat CDA en PvdA zo'n ingrijpende breuk in de nieuwbakken coalitie met de WD niet wilden riskeren. De commissie voor de bezwaarschrif ten, die zich in december over het be zwaarschrift van Vahstal heeft gebo gen, bestaat uit de raadsleden Harry Witte (Gemeentebelangen) en Willem Blaauw fWD), met mr. G.B. Spruit als onafhankelijk voorzitter. Van de beide raadsleden lijkt Witte nog steeds aan de weigering vast te houden, maar Blaauw is - op basis van de juridische afwegin gen - alvast "om", kennelijk in navol ging van voorzitter Spruit. Vahstals kansen zijn dus plotseling ge keerd, ook al omdat Blommers bij de behandeling in september j.1. al had la ten weten dat zij zich bij voorbaat zou neerleggen bij de uitspraak van de com missie, hoe die ook zou luiden. In feite beloofde het College van B. en W. bij die gelegenheid dat het zich unaniem aan het advies van de commissie zou conformeren. WD-verzet gebroken Omdat het niet in de rede ligt te ver wachten dat Blaauw in de gemeente raad van 19 januari alsnog afstand zal nemen van het advies dat hij als com missielid mede ondersteunt, en Blom mers zich al bij voorbaat met huid en haar heeft overgeleverd aan het stand punt van de commissie, lijkt het destijds zo massieve verzet van de WD-fractie tegen het omstreden nieuwbouwplan voor de Lindenhof nu volledig gebro ken. Of de gehele fractie Blaauw en Blommers zal volgen moet worden af gewacht, maar nodig is dat waarschijn lijk niet eens, omdat de stemverhouding tussen voor- en tegenstanders nu in het voordeel van de eersten lijkt te gaan uit vallen. (Mits althans de gemeenteraad op volle sterkte aanwezig is.) De commissie honoreert met haar ad vies, zij het niet eenstemmig, voor een groot deel de argumenten die Vahstal raadsman mr. Van Zelm naar voren heeft gebracht. Ze is het overigens niet eens met diens bezwaar dat de raad op 15 september niet meer bevoegd was tot de weigering en dat de vrijstelling binnen veertien dagen na het "groene licht" van de provincie zonder meer verleend had moeten worden. De over schrijding van die termijn betekent vol gens de commissie niet dat de vrijstel ling düs geacht moet worden te zijn ver leend. Verder is er ook niet tegemoetgekomen aan de bezwaren van de omwonenden, zoals Vahstal stelde, maar aan de rand voorwaarden van B. en W., waaraan in eerste instantie niet werd voldaan. De commissie is het daarentegen wel weer met Vahstal eens dat het besluit wel wat magertjes gemotiveerd was. De com missie constateert dat de raad al in een zeer vroeg stadium besloot om mede werking te verlenen aan het bouwplan en dat de oude raad destijds blijkbaar "de knoop wilde doorhakken", zoals valt af te leiden uit het feit dat de raad het verzoek van twee fracties (om de behandeling over te laten aan de nieuwe raad) van de hand wees. V ertrouwensbeginsel De commissie is van mening dat de nieuwe raad de vrijstelling in redelijk heid niet meer had kunnen weigeren, omdat die weigering in strijd is met het vertrouwensbeginsel. Uit jurispruden tie valt op te maken dat een bestuursor gaan weliswaar niet onder alle omstan digheden de bevoegdheid kan worden ontzegd om terug te komen van een toezegging, maar dat dat recht wordt begrensd door het "in het algemeen rechtsbewustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur, dat opgewekte ver wachtingen zoveel mogelijk moeten worden geëerbiedigd". Slechts niet voorzienbare, zwaarwegende omstan digheden kunnen een rechtvaardiging opleveren voor het terugkomen op een toezegging. In deze zaak gaat het niet zozeer om een toezegging, maar om opgewekt ver trouwen, aldus de commissie. "Het is immers de praktijk van alledag dat, in dien een bestuursorgaan een verklaring van geen bezwaar aanvraagt, de bezwa ren daartegen van de hand wijst, vervol gens - na verkrijging van die verklaring - de vereiste vrijstelling verleent." De commissie is dan ook van oordeel dat de vrijstelling alleen geweigerd kan worden als zich niet voorzienbare pla nologische omstandigheden voordoen, maar daarvan is de commissie niets ge bleken. "Eventuele feiten of omstandigheden die de gemeente na de aanvraag van de verklaring van geen bezwaar zelf heeft gecreëerd, zijn uiteraard niet relevant. Ook de raad in de veranderde politieke samenstelling kan naar het oordeel van de commissie slechts op grond van de onvoorzienbare, zwaarwegende om standigheden vrijstelling weigeren." De commissie stelt dus voor het bezwaar schrift gegrond te verklaren en de vrij stelling (bouwvergunning) alsnog te verlenen. Gewekt vertrouwen? Eén lid van de commissie - alles wijst er op dat dat Harry Witte van Gemeente belangen is - kan zich met het advies niet verenigen. Hij is van mening dat, nu de politieke samenstelling van de raad zodanig is gewijzigd dat de meerder heid thans tegen het verlenen van vrij stelling is, de raad bevoegd is de vrijstel ling te weigeren. Uit het feit dat de "de missionaire" raad op 17 maart vorig jaar - ondanks de verkiezingsuitslag - toch besloot de verklaring van geen be zwaar bij de provincie aan te vragen, kan - gelet op de beraadslaging - niet gesproken worden van gewekt vertrou wen dat de nieuwe raad de vrijstelling ook echt zou verlenen. Bovendien is de onzekerheid over het "groene licht" altijd aanwezig geweest, betoogt Witte in het (minderheids)ad- vies. Daarnaast vindt hij dat het op dit moment niet verantwoord is het bouw plan te realiseren, gezien de veelheid van problemen ter plaatse: de verkeers afwikkeling in de Van Weedestraat, de mogelijke vestiging van Albert Heijn en de overige distributie-planologische consequenties. Deze problemen moe ten "in totaliteit" worden bezien en in een nieuw bestemmingsplan worden opgelost, meent Witte. In de Nieuwjaarsnacht heeft de politie een 19-jarige Soester aan gehouden, die bij de openbare ba sisschool "Overhees" aan de Wil- laertstraat een gigantische vuur- wprkbom wilde opblazen. Zo ver kwam het niet, omdat de politie bijtijds kon verhinderen dat de bom - een oude stofzuiger, gevuld met het kruit van maar liefst 1500 strijkers! - tot ontploffing werd ge bracht. De politie was door een tip op de hoog te van de woeste plannen van de jonge man. Omstreeks half twee was er dan ook een klein legertje op de been, die de omgeving van de school nauwlettend maar discreet in de gaten hield. De jon geman maakte deel uit van een groep jongelui, die kennelijk vol spanning af wachtten wat er zou gebeuren. De zelf- gefabriceerde bom was verbonden met een apparaat waardoor hij van afstand via een elektrische stroom tot ontplof fing gebracht kon worden. De politie kon niet zeggen aan welke gevaren de (omgeving van de) school ontsnapt is. Dat de bom vermoedelijk een gigantische klap zou hebben gege ven staat wel vast. Het Explosieven Op- ruimings Commando (EOC) werd uit eindelijk ingeschakeld om de bom te verwijderen. De stofzuiger werd mee genomen voor nader onderzoek. Voor het overige spreekt de politie van een betrekkelijk rustig verlopen Nieuw jaarsnacht in Soest, hoewel zowel de politie als de brandweer er regelmatig op uit moesten om vuurwerk-ongerief - brandjes en vernielingen - te bestrijden. De agressie was vooral gericht tegen af valcontainers, bushokjes en telefoon cellen. Maandagmorgen bestond de "oogst" in Soest uit slechts enkele meldingen van brand in afvalcontainers aan de Klari net en omgeving, de Ruysdaellaan, de Vermeerlaan. de Rubenslaan en het Roggeveld, en een vernield bushokje aan de Vrijheidsweg. Aan de Korte Middel wijkstraat bleek een auto in een carport forse schade te hebben opgelo pen doordat onbekenden er een "ratel- mat" op de motorkap hadden neerge legd en aangestoken. De auto liep di verse deuken en veel lakschade op. Aan het Choristenpad werden drie tuinka bouters met vuurwerk aan hun eind ge holpen. Integrale aanpak De politie was ditmaal in het hele dis trict Eemland-noord paraat met negen surveillancewagens (normaal drie) en volgens een woordvoerder heeft ook de "integrale aanpak" - met een actievere rol voor winkeliers en buurtbewoners - vruchten afgeworpen. De politie veron derstelde maandag dat er nog wel een aantal aangiften zou "nadruppelen", maar constateerde dat de jaarwisseling in Soest in het algemeen redelijk kalm verlopen was. Overigens houdt de poli tie zich aanbevolen voor inlichtingen die kunnen leiden tot het aanhouden van de vernielers. JAZZ-POP-MUSICAL - KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog PERIODIEKEN KOMEN EN BLIJVEN BEUKENLAAN 86b 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 - 25997 Spullenhulp weigert hoge re huur voor 'toeters en bellen'. Boerenstreek krijgt straat namen van boerengerei. Alcoholcontroles: aantal overtreders blijft gelijk. Gemeentehuis smult van Fakkeldraagsters-oliebol len. Oud Soester Rien Brouwer hield dagboek bij over laatste oorlogswinter. Thomasvaer en Pieternel doen het in Paasachtig Groen... Bestuur dienstencentrum Drie Eiken stapt op. Aziz Bougra beheerst Sylvestercross; Chirchir Oppermachtig bij dames. Tempo klaar voor NK Veldrijden. Een 23-jarige bewoner van een huis aan de Beetzlaan weerd vrijdagmor gen in alle vroegte wakker omdat hij omstreeks zes uur een "schim" in de duisternis van zijn kamer ontwaarde. Aanvankelijk vermoedde hij geen onraad, in de veronderstelling dat zijn broer was binnengekomen, maar toen hij hem aanriep ging de duistere gestalte er subiet vandoor. Vervolgens bleek de kamerbewoner zijn portemonnee kwijt te zijn, waar in zich een onbekend geldbedrag be vond en een aantal betaalpasjes. Van de "schim" was geen spoor meer te vinden. Ook is onduidelijk hoe hij de kamer was binnengedrongen. Maandag j.1. is in de regio Utrecht een landelijk bevolkingsonderzoek gestart naar de gevoelens van onveiligheid en criminaliteit. Het onderzoek wordt ge houden in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie. Inwoners van de regio Utrecht van 15 jaar en ouder worden deze maand tele fonisch ondervraagd over deze onder werpen. Daarnaast wordt hen gevraagd een oordeel te geven over het functio neren van de politie. Doel van het onderzoek - "Politiemoni tor bevolking" geheten - is het in kaart brengen welk deel van de bevolking het afgelopen jaar slachtoffer is geworden van criminaliteit, zoals geweld, woning inbraak, fietsendiefstal, etc. Daarnaast wordt de behoefte aan veiligheid geïn ventariseerd. De politiemonitor bevolking, die voor het eerst in 1993 werd gehouden, is een belangrijk hulpmiddel voor zowel de politie als het openbaar bestuur. De monitor biedt gegevens die van belang zijn voor de vorming van het totale vei ligheidsbeleid. Met het onderzoek kan - door vergelij king van de resultaten met het onder zoek van 1993 - zicht worden verkre gen op de ontwikkelingen op het gebied -van politiezorg in de afgelopen twee jaar. Naar verwachting zal de landelijke rapportage in juni 1995 worden gepre senteerd. De brandweer rukte vorige week woensdagmiddag uit naar de Hobbe malaan, waar bewoners hadden gezien dat er vuur uit de muur kwam. Ter plaatse bleek dat het isolatiemateriaal in de spouwmuur in brand stond. De daders hadden daartoe een steen uit de gevel verwijderd. De brandweer moest een aantal stenen weghalen om het vuur met schuim te doven. De schade wordt geschat op ca. 10.000 gulden. Sportief afslanken bij Zie advertentie pag 17 HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK STROGANOFF 0Aen per kilo^U?u LAMSROLLADE Q50 met gratis kruiden, per kilo5/. RIBKARBONADE oqn per kiloO.ou Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Enige honderden Soesters hebben maandagavond hun opwachting gemaakt in het gemeentehuis, waar ze het gemeentebestuur en elkaar de beste wensen voor het nieuwe jaar kwamen aanbieden. Traditiegetrouw kregen ze ook nu weer een voorstelling van Tho masvaer en Pieternel te zien, waarin het Soester wel en wee van 1994 kritisch-humoristisch op de korrel werd genomen. Het werd een feestelijke bijeenkomst, waarvan de sfeer al buiten de muren van het gemeentehuis werd bevorderd door de maar liefst 650 verlichte jampotjes die bode Teus van Gent in de afgelopen maanden had opgespaard en van een kaarsje voorzien. De lichtjes zorgden ervoor dat de entree vanaf de Dalweg langs de vijver naar het raadhuis "feeë riek geïllumineerd" was, zoals dat vroe ger in dictees werd genoemd, en geluk kig was de wind intussen gaan liggen. Het gezelschap "wensende Soesters" - in principe uit alle hoeken van de plaat selijke samenleving, maar bij nadere beschouwing toch voornamelijk af komstig uit de bekende "circuits" - groeide in de loop van de avond fors aan, zodat ze op den duur niet eens meer allemaal een staanplaatsje in de grote hal konden bemachtigen. Daar hield burgemeester De Widt zijn nieuwjaarsrede, die door een flink deel van het publiek nauwelijks verstaan kon worden. 'Voorzichtige blik' Opmerkelijk genoeg meed de burge meester in zijn toespraak nagenoeg elke verwijzing naar de actuele Soester si tuatie. In plaats daarvan waagde hij zich - een beetje over de hoofden van zijn eenvoudige onderdanen heen - aan een "voorzichtige blik" op de komende ja ren voor de Nederlandse samenleving als geheel, waarvan hij vaststelde dat er minder zekerheden waren, In dat ver band wees hij o.m. op ontwikkelingen als de groeiende werkloosheid, de toe name van de uitkeringen, de kostenstij gingen van dienstverlening, wonen en vervoer, die het beeld volgens hem overschaduwen, en overigens niet al leen in Nederland. "Al die lichtjes 's avonds laat op het plein..." De 650 brandende jampotjes van Teus van Gent zorgden maandag avond voor een sfeerrijk welkom. Foto: Goos van der Wilt De Widt noemde verder o.a. de migra tie-problematiek, zaken als cultuurcon flicten, discriminatie en armoede, maar ook de aanpassing die van de overheid wordt gevraagd aan de individualise rende samenleving en het probleem van de onveiligheid, de teruggang van de sociale controle en de stijging van de criminaliteit, die volgens hem om nieu we vormen van toezicht vragen. "Men moet rekening houden met een steeds kwetsbaarder samenleving, waarin de criminaliteit nog meer kansen krijgt." De burgemeester stond ook uitvoerig stil bij de volkshuisvesting, waarbij hij constateerde dat de woningmarkt in de nabije toekomst "geliberaliseerd" zal zijn, maar desondanks de behoefte niet Lees verder op pagina 3. MALSOVIT Het enige échte Slank-Brood waarmee u: snel afvalt lekker gevarieerd eet langdurig kunt doorgaan verantwoord afslankt in prijs verlaagd Van f 5.95 voor f4.» Verkrijgbaar bij: Brood 61 Banketbakkerij Ab Faas Birkstraat 93 v. Weedestraat 46a, Koninginnelaan 5 Soest kilo kist 135 st. kilo c-noo Met ingang van deze week wordt in de Soester Courant de wekelijkse informatierubriek van de gemeente Soest opgeno men onder de titel "Op 't Hoogt Aktueel". De lezer zal de ru briek doorgaans aantreffen op pagina 4. Het betreft hier de officiële bekend makingen, die namens het gemeen tebestuur worden gepubliceerd. Ze hebben in het algemeen betrekking op aangevraagde en verleende ver gunningen op grond van uiteenlo pende wettelijke voorschriften, met vermelding van de van toepassing zijnde mogelijkheden tot het maken van bezwaar of het instellen van be roep. Verder bevat de rubriek o.a. aankondigingen van gemeente raads- en commissievergaderingen met de bijbehorende agenda's, be sluiten van het College van Burge meester en Wethouders etc. De rubriek "Nieuws van de gemeen te", die een korte samenvatting van de gemeentelijke bekendmakingen bevatte en tot dusver eveneens op pagina 4 (rechts bovenin) van de Soester Courant was opgenomen, komt hierdoor vanzelfsprekend te vervallen. Naast de wekelijkse rubriek "Op 't Hoogt Aktueel" verschijntin de maanden januari t/m juni en sep tember t/m december de gemeente lijke voorlichtingskrant "Op 't Hoogt Informatief', die als aparte bijlage in de Soester Courant wordt opgenomen. -TEL. 02154-11231

Soester Courant | 1995 | | pagina 1