Danscentrum Gerla spoedcursus f £g fS WEER VEEL NIEUWS ONDER DE 2DN 1 ACTUEEL r Spullenhulp weigert hogere huur voor 'ecologische toeters en bellen' Nieuwjaarsreceptie Soest scliociiinkcr Boerenstreek krijgt straatnamen naar oude paarde-attributen en boerengerei Gemeentehuis smult van oliebollen tr Alcoholcontroles in december: aantal overtreders blijft gelijk Z* HtUtKLA WOENSDAG 4 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 w w Meningsverschil over stichtingskosten duurt voort H SCHOEAAAKER technische dienst De Soester Duinen Onbeperkt Coniferen in fik aan Choristenpad Albert Cuyplaan 198b Soest INFORMATIE-INSCHRIJVING Foutje: Brand niet bij de buren, maar in eigen huis... Afzuiger viswagen raakt in brand Voorstel voor nieuwe straatnamen in Soest(erberg) Tractatie van Fakkeldraagsters Liftstoring door lekwater in flat Weegbreestraat '7$ V^7 r5^ Het bestuur van Spullenhulp, het Koester kringloopcentrum dat sinds vorig jaar mei in een nieuw pand (van de gemeente) aan de Schans gevestigd is, volhardt in de weigering om de gemeente Soest een extra hoge huur te betalen voor de "ecologische snufjes" aan het gebouw. Dat blijkt uit de iet wat verontwaardigde brief die het bestuur vorige week aan het Colle ge van B. en W. heeft geschreven. Spullenhulp en de gemeente liggen al enige tijd met elkaar in de clinch over de fhoogte van de huur, die het kringloop- rentrum voor het nieuwe gebouw moet etalen. Spullenhulp stelt zich op het itandpunt dat de contractueel vastge legde huur - jaarlijks 10% van het gein- 'esteerde bedrag - berekend moet wor den over de in eerste instantie afgespro ken bouwkosten van ca. 430.000 a 450.000 gulden, voor een "sober en ef ficiënt gebouw". Dat de gemeente, op éigen initatief, dat sobere gebouw vervolgens heeft aange kleed met allerlei snufjes is haar zaak, aldus het Spullenhulp-bestuur. Het kringloopcentrum heeft uiteraard nooit afwijzend gestaan tegenover de "toe ters en bellen" van het gemeentebe stuur, dat het nieuwe kringloopcentrum tot op zekere hoogte als een soort eco logisch prestige-project beschouwde, maar intussen wel de rekening voor de ze "extraatjes" aan Spullenhulp heeft doorgeschoven. Het kringloopcentrum moet volgens B. en W. f 27.500,- per jaar méér betalen. Het College van B. en W. verlangt van het kringloopcentrum een totale huur- som van 72.500 gulden, ex-BTW, ter wijl Spullenhulp zich beroept op de ou de afspraak en dus maar 45.000 gulden per jaar wil betalen. Volgens B. en W. is Spullenhulp echter vanaf het begin bij de bouw betrokken geweest en is het nieuwe gebouw met volledige instem ming van het bestuur tot stand geko men. "Hoewel de bouwkosten nog niet definitief konden worden vastgesteld hebben wij, na overleg met de commis sie Financiën, de bouwkosten bepaald op 600.000 gulden." Grondprijs Het College voert daarbij verder nog aan dat er in het begin weliswaar was uitgegaan van een oppervlakte van 6(^0 vierkante meter, maar dat bleek algauw te weinig. Het gebouw alleen meet al 500 vierkante meter en het hele perceel is 1000 meter groot; daardoor komt er nog eens 125.000 gulden (grondprijs) bij die 600.000, zodat de totale stich tingskosten f 725.000,- bedragen. Dus is de huur f 72.500,-, zegt het College. "Die bedragen zijn volstrekt nieuw," houdt Spullenhulp vol. Het bestuur noemt de reactie van het College "vol strekt onvoldoende" en stelt vast dat het gemeentebestuur de kern van de vraagstelling mist. Op grond van eerde re brieven en uitspraken wijst Spullen hulp erop dat haar uitgangspunt voor de huur al eerder is bevestigd en dat de genoemde 430.000 a 450.000 gulden destijds door een brede politieke meer derheid (PvdA, WD, CDA, Gemeen tebelangen en Progressief SJoest) is "omarmd". Misverstand Spullenhulp-voorzitter Aart van Gin- kel heeft onlangs nog wel laten weten dat er met Spullenhulp best te praten Vervolg van pagina 1. zal dekken. De beperkende factor is niet zozeer het gebrek aan bouw- op terreincapaciteit, aldus De Widt, maar de vertraagde beschikbaarheid ervan. De woningprijzen zullen stijgen, voor spelde hij, waarvan vooral de laagste sociale geledingen problemen zullen ondervinden. 'De politiek' Erg vrolijk was het dus allemaal niet, ook niet toen De Widt "de politiek" aansneed, al was er volgens hem geen aanleiding voor ongerustheid over een groeiende "afkeer van de politiek": de onvrede neemt wel toe, maar de onver schilligheid van de burgers neemt af; en dan met name bij de ouderen. De indi vidualisering leidt dus niet tot politieke apathie, stelde hij vast, al is het belang van politieke partijen die het juist moe ten hebben van samenhangende groepsbelangen en collectieve ideolo gieën afgenomen. Wat het openbaar bestuur betreft wees hij op de bestuurlijke vernieuwing, de toenemende participatie van vrijwilli gers en nog een aantal trends. Tenslotte wees hij op het komende bevrijdingsju- Pianist Piet Daalhuizen verhoogde in de raadhuishal de stemming, terwijl "tout Soest" elkaar geluk wensen. Foto: Goos van der Wilt Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* bileum, dat ook in Soest gevierd gaat worden. In dat verband beval hij een kijkje aan bij de tentoonstelling in de raadhuishal ("Gelijk in een wereld van verschil"), die overigens ter wille van de nieuwjaarsreceptie tijdelijk was ont ruimd. Zelf verzonnen? "Oef, waar haalt-ie het allemaal van daan?" werd er hier en daar in de wan delgangen gezucht over De Widts on gewoon diepgravende beschouwingen, waarvan boze tongen durfden beweren dat hij het vast niet zelf verzonnen kon hebben. Tot veler opluchting nodigde de burgemeester het hele gezelschap vervolgens uit om plaats te nemen in de raadzaal, waar Thomasvaer Wim de Kam en Pieternel Els Stolwijk voor de zevende keer in successie een hartver warmende voorstelling gaven, met de muzikale assistentie van Piet Daalhui zen, die ook in de grote hal al de piano had bespeeld. Geen plekje van de zaal bleef onbezet, een fors aantal toehoorders moest zelfs genoegen nemen met een zitplaats op de vloer om Thomasvaer en Pieternei, ook nu weer in een schitterende uitdos sing en extra mooigemaakt door Alie Sjamaar, het afgelopen jaar onder de loep te zien en horen nemen. Ze deden dat voor de tweede keer op tekst van het CDA-raadslid Jan Zwaanenburg, waarmee allerlei Soester gebeurlijkhe den - voornamelijk uit het politieke we reldje - op rijm de revue passeerden. Diverse politici kregen hier en daar een veegje-uit-de-pan, maar alles op een milde, amusante wijze. Cultureel hoogtepunt De volledige tekst van Thomasvaer en Pieternel staat, zoals gebruikelijk, el ders in deze krant afgedrukt. Het pu bliek kon aan het slot enkele malen een passend refrein aanheffen - "Klet- sen-kletsen-kletsen-maar, kletsen in de raad" - en beloonde de spelers meerma len met een klaterend applaus. Burge meester De Widt vertolkte aan het slot aller waardering voor wat hij noemde "dit culturele hoogtepunt", waarmee Soest zich onderscheidt van veel andere gemeenten, waar de belangstelling voor nieuwjaarsrecepties immers terug loopt. Wat hem betrof bleven Wim de Kam en Els Stolwijk nog een paar da gen in hun prachtige kostuums als "bur gers van Soest" rondlopen. 8 valt over een hogere huur, maar dat moet dan nadrukkelijk vastgelegd wor den in beleidsafspraken over de rol die het kringloopcentrum in de toekomst kan gaan spelen bij de afval-inzameling in Soest. Deze "handreiking" is politiek geïnterpreteerd als een toezegging tot het betalen van de (hoge) huur, maar dat is een misverstand, zoals blijkt. "Al met al moeten wij constateren dat u de handreiking van onze voorzitter niet herkent en erkent. Derhalve hebben wij besloten vast te houden aan de met u gemaakte afspraak: 10% van het ge vraagde all-in bedrag van 430.000 gul den. Van een eventuele afronding naar boven tot f 450.000,- liggen wij niet wakker," aldus Spullenhulp-secretaris Ad van den Herik in de brief aan het College. Tot de gemeente over de brug komt met een concrete visie op de toekomstige rol van Spullenhulp weigert het bestuur de hogere huur te betalen. "Wij zullen trouw en zorgvuldig onze verplichting van f 45.000,- per jaar voldoen," aldus Spullenhulp. Geen cent méér, is er tus sen de regels door te lezen, en dus al he lemaal geen 27.500 gulden meer... RESTAURANTS PARTY. en VERGADERCENTRUM gourmetten, steengrillen of fonduenf 29,50 Inclusief uitgebreide garnituren en salades. Iedere laatste zondag van de maand: Bourgondisch Familiebuffet, onbeperkt genieten voor slechts f 29,50 p.p. Bel en reserveer, dan zit u zeker! Soestèrbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739, Fax 02155-25961 De brandweer rukte vorige week don derdagmiddag uit naar het Choristen pad, waar twee coniferen in brand ston den. De oorzaak was spelen met vuur werk. Omwonenden hadden het vuur al geblust, zodat de brandweer niet in ac tie hoefde te komen. De schade werd geschat op 100 gulden. Leer in 15 lessen van 1 uur nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; maandag 23 januari. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 02155-22811 20304 Gebruik je Nuchter Verstand. Rij Alcoholvrij!' In het kader van de campagne 'Ge bruik je Nuchter Verstand. Rij al coholvrij' van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Utrecht (ROV) zijn de resultaten bekend gemaakt van de regionale alcohol controles die in de maand decem ber door de politie gehouden zijn. In totaal zijn in de verschillende districten verspreid over de gehele provincie 18 regionale alcoholcon troles gehouden. De regionale politie heeft in samenwer king met het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) en Veilig Verkeer Nederland het gezicht bepaald van deze decembercontroles. De campagne 'Ge bruik je Nuchter Verstand. Rij alcohol vrij' vraagt de aandacht voor de risico's van rijden onder invloed van alcohol. Met name de 'zakelijke rijder' wordt tij dens de campagneperiode onder de loep genomen. Tijdens de 18 gerichte controles zijn ruim 7000 voertuigen aangehouden. Op straat zijn evenzoveel blaastesten afgelegd, waarna 100 personen naar het politiebureau zijn meegenomen voor een adem-alcoholanalyse. Van deze 100 personen bleken er 85 in overtre ding. Dat wil zeggen dat het bloed-alco- holgehalte hoger was dan 0,5 promille. Tijdens de reguliere controles zijn er 20 personen mee naar het politiebureau genomen voor een adem-alcoholanaly- se. Hiervan waren er 19 in overtreding. Het totaal aantal overtreders komt daarmee op 104! Het bloed-alcoholge- halte van de hoogste scoorder was 2,1 promille. Geen vermindering Binnen de groep automobilisten die on- De brandweer werd vorige week don derdag omstreeks half zes gealarmeerd door bewoners van de Van Goyenlaan, die meenden bij de buren een brand lucht te ruiken en ook een lichte rook zagen opkringelen. De brandweer kon de buren met moeite wekken, waarna bleek dat er in dat huis niets aan de hand was, maar wél bij de mensen die de brandweer zelf gewaarschuwd hadden! Achter het keukenplafond bleek de iso latie van de elektrische bedrading te smeulen. De stroom werd eraf gehaald en de bewoners kregen het advies de bedrading te vervangen. De schade wordt geschat op 1000 gulden. der invloed reden komt het uiteindelij ke percentage overtreders in de maand december te liggen op 1,2%. Dit bete kent dat in vergelijking met de alcohol controles die in maart 1994 zijn gehou den het percentage overtreders exact gelijk is gebleven. Voor de regionale politie houdt dat in dat zij ter verbete ring van deze situatie op korte termijn weer een nieuwe serie regionale alco holcontroles uitvoeren, waarschijnlijk gekoppeld aan de carnavalsoptochten in februari. De campagne belicht ook de zakelijke rijder; dat wil zeggen degene die bij voorbeeld na de zakenborrel de auto in stapt. Vandaar dat met name op die tij den de politie heeft gecontroleerd. Op merkelijk was de aanhouding van een overtreder, waarvan reeds eerder het rijbewijs was ingevorderd vanwege het gebruik van alcohol. De man had zich zelf enige moed ingedronken om weer te rijden. Oldtimer Op oudejaarsdag werd opnieuw aan dacht gevraagd voor de gevolgen van alcohol in het verkeer. Een Oldtimer reed op 31 december de hele dag met de slogan 'Gebruik je Nuchter Verstand. Rij Alcoholvrij' door de provincie. In drukbezochte winkelcentra deelde het promotieteam van Veilig Verkeer Ne derland brochures uit met informatie over de risico's van rijden onder invloed van alcohol en welke straffen er opge legd worden bij een overtreding van de grens van 0,5 promille. Als vervolg op de campagne biedt het ROV-Utrecht een aantal geselecteerde bedrijven alcoholvrije cocktails aan op de nieuwjaarsrecepties. Onder het mot to Tets te vieren op het werk? Rij alco holvrij' wordt opnieuw aandacht ge vraagd van de 'zakelijke rijder' voor de risico's van alcohol in het verkeer. De drager van de campagne is het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Utrecht (waaronder de Kamers van Koophandel, de Politie Regio Utrecht, Veilig Verkeer Nederland en Horeca Nederland) in nauwe samenwerking met Centrum Maliebaan, Stichting Al- con en Stichting Alcoholpreventie Utrecht. De brandweer rukte vorige week vrij dagmorgen uit naar de Wiardi Beck- manstraat, waar de viswagen op het parkeerterrein bij de supermarkt in brand stond. Ter plaatse bleek het vuur te woeden in de afzuig-installatie, die als gevolg van een korte stroomuitval oververhit was geraakt en in brand ge vlogen. De eigenaar van de viswagen had het vuur al grotendeels zelf be dwongen, maar de brandweer verwij derde de afzuiger en zorgde voor de na? blussing. De bakwagen bleek aanzien lijke schade te hebben opgelopen, vol gens de schatting al met al voor zo'n 30.000 gulden. Toekomstige bewoners van de nieuwe woonwijk Boerenstreek maken grote kans dat ze straks aan het Hoofdstel, de Disselboom, de Lamoen of de Evenaar komen te wonen, of aan de Dorsvlegel, de Hooihark, de Sloothaak of de Ko- renzicht. Het College van B. en W. heeft de gemeenteraad voorge steld deze en dergelijke namen te kiezen voor de straatnamen in de (ecologisch opgezette) wijk, waar mee de verbondenheid met het vroegere boerenleven in Soest tot uitdrukking wordt gebracht. Het College heeft bijna zes A-viertjes nodig voor een uitvoerige beschouwing over de nieuwe straatnamen, die niet al leen in de Boerenstreek maar ook in an dere nieuwbouwlokaties op de platte grond moeten komen te staan. Om te beginnen in Soesterberg is een naam nodig voor de totale nieuwe weg, die het verlengde is van de Richelleweg over de A-28 naar het Kamp van Zeist. "Richelleweg", willen B. en W. de hele weg tussen de Amersfoortsestraat en de Kampweg noemen. Voor de weg bij het ambachtsverzamel gebouw op het voormalige sportterrein aan de Sterrenbergweg kiest het Colle ge voor "Stemerdingweg", naar de ver zetsstrijder Andries Stemerding die in december 1942 op de Leudesheide werd gefusilleerd. Het Oranjecomité Soesterberg had ook gevraagd een straat te noemen naar Cornelis Odijk, die op 7 mei 1945 nog werd doodge schoten door een Duitser. Er is echter maar één straat te vernoemen en B. en W. geven daarom de voorkeur aan Ste merding. Liever Z dan S B. en W. willen nu ook maar eens dui delijkheid scheppen over de benaming Heeser- of Heezerspoor (aan weerszij den van de Van Weerden Poelmanweg in Soestduinen) en Eerste en Tweede Heeser- dan wel Heezerlaantje. Geko zen wordt voor de z, die historisch en taalkundig gezien oudere en betere rechten heeft dan de s. De naam van de buurtschap Hees (Heze) gaat terug tot het jaar 838 en heeft dus oudere papie ren dan Soest zelf, dat pas in 1028 voor het eerst ergens wordt genoemd. De juiste schrijfwijze móet volgens B. en W. geleidelijk maar haar beslag krijgen. In het plan Klein Engendaal-zuid (ten zuiden van de Koningsweg) moeten ook nog straatnamen worden vastge steld. Het College kiest hier voor de vo gelnaam "Houtsnip", in aansluiting bij de andere vogel-staatnamen in de buurt, ofschoon "Tapuit" en "Wulp" ook passend zouden zijn. Yan der Hucht en Ortt In het bebouwingsgebied aan de Bos straat worden de namen "Van der Huchtlaantje" en "Felix Orttlaantje" voorgesteld, omdat die verbonden zijn aan de voormalige Engendaalschool Tot dusver is Soest niet erg consequent geweest in de schrijfwijze van de straatna men. We hebben een le Heeserlaantje en een 2e Heezerlaantje. De tweede spelling (met dez) wint, vinden B. en W. Overigens blijken sommige bordjes om andere rede nen vrijwel onleesbaar... (nu jeugdherberg), die in 1913 als "Vredehof' gesticht werd met kapitaal van mevrouw C. van der Hucht-Kerk- hoven. Felix Ortt was haar secretaris en was o.m. als redacteur betrokken bij tijdschriften als de Vegetarische Bode, de Vrije Mens en het Vredetijdschrift, maar ook bij organisaties als de Bond tegen Vivisectie, de Geheelonthou- dersbond en de Reinleven-beweging. Ortt moest ontslag nemen omdat hij geen LO-akte had en was een vurig pro pagandist voor een sobere levensstijl. Ortt is volgens B. en W. representant van een levensbeschouwing die nog veel Soesters aanspreekt. De persoons namen sluiten aan bij de andere straat namen in de buurt, zoals de Bosstraat (vernoemd naar ds. J.J. Bos!). Geen Gilde-namen Voor de Boerenstreek had het College eerst wel oren naar suggesties in de rich ting van het Gilde, maar bij nader inzien passen zulke verwijzingen toch beter aan de oostkant van Soest. Wellicht worden deze namen dus gereserveerd tot de - nu nog omstreden - rondweg er eenmaal is en er ook straatnamen nodig zijn voor de toekomstige bebouwing achter de Brink... Ht College kiest daarom voor andere namen die de verbondenheid met het boerenleven uitdrukken, zoals paar de-attributen a la Hoofdstel, Ooshout, Disselboom, Lamoen, Evenaar en Ga reel, en oude boerenwerktuigen als Zeis, Hooihark, Ploegschaar, Dorsvle gel, Sloothaak, Herdersstaf en Koren- zicht (zicht een soort zeis). Of er ooit Foto: Goos van der Wilt veel koren in het moerasgebied ten wes ten van Soest heeft staan wuiven is ove rigens nog maar de vraag... De centrale ontsluitingsweg van de nieuwe wijk (een ringweg) krijgt de toepasselijke naam "Hofstede-ring". Dalplein Dan is er tenslotte ook nog een straat naam nodig voor de nieuwe weg in het plangebied Dalweg-zuid (rondom het nieuwe zorgcentrum). Aanvankelijk was gedacht om de weg daar ook Dal- weg te noemen (de noordzijde is ook oneven genummerd), maar bij nader inzien kiest het College voor "Dal- plein" (voor de aansluiting aan de Dal- weg) en voor "Graanakker" voor de weg naar de Beukenlaan, al waren daar voor ook de bloemnamen Dauwnetel, Vogelwikke, Korenbloem, Klaproos, Steenraket en Herderstasje nog be schikbaar. Tenslotte wil het College, voor de alfa betische duidelijkheid, voortaan af van het gestoei met hoofdletters bij voor voegsel van eigennamen, zoals "de", "van", "het" of zelfs "mevrouw", "dr.", "ir.", die ook in Soest voorkomen. Dat geeft maar verwarring, aldus B. en W., die daarom willen laten vaststellen dat alleen de "hoofdnamen" voortaan een hoofdletter krijgen. Het wordt dus "van der Huchtlaantje" en niet: "Van der Huchtlaantje". De gemeenteraad neemt in de vergade ring van 19 januari een definitieve be slissing. Bij Star Travel staat de zomer alweer voor de deur. Of u nu rust zoekt of juist een aktieve vakantie wenst, onze nieuwe gidsen staan weer boordevol met de aantrekkelijkste vakanties, van eigen land tot de meest exotische lokaties waar ook ter wereld. reissom Bovendien kunt u bij Star Travel profiteren van vroegboekkortingen tot 100,- per persoon. Wanneer u uw vakantie boekt bij Star Travel maakt u zelfs kans op terugbetaling van uw reissom door mee te doen aan onze prijsvraag. Kom gauw eens langs! Star Travel Reisburo Soesterbergsestraat 22, Soest Telefoon 02155-22803 Op hun laatste werkdag van het jaar hebben enkele tientallen amb tenaren van de gemeente Soest mogen smullen van de oliebollen van de Fakkeldraagsters. Vier jeugdleden van de scoutinggroep kwamen de tractatie aanbieden en maakten met locoburgmeester Neks Blommers een rondgang door het raadhuis. Eigenlijk had burgemeester De Widt de oliebollen moeten aannemen, maar hij was verhinderd. De Fakkeldraagsters wilden met de oliebollen de gemeente bedanken voor alle medewerking, zoals de donatie uit de kermispot en de deel name van de burgemeester aan de Na tionale Scoutingdag in maart. Wethou der Blommers, zelf ook een soort fak keldraagster (van het College van B. en W. wel te verstaan) proefde graag een oliebol, ook al omdat er van zélf bakken dit jaar niets gekomen was. De bollen waren bijna nog warm toen ze door Christa van Wijk, Susan v.d. Steeg, Nanda Ros en Manon. van Foe- ken aan mevrouw Blommers werden aangeboden. Zij nam de dames mee op een korte toernee door het gemeente huis, waar de oliebollen her en der gre tig aftrek vonden. De schalen waren dan'ook in een mum van tijd leeg. De vier Fakkeldraagsters werden met hun bollen met-geestdrift begroet op de afdeling Burgerzaken. De Fakkeldraagsters stonden vrijdag de hele dag paraat met verse oliebollen, gebakken door ouders, jeugdleden en leiding. Ze werden verkocht in een kraampje in Hartje-Zuid, bij bloemiste rij Van Oest aan de Eigendomweg en in het clubhuis aan de Den Blieklaan en al-met-al leverde dat zo'n 2000 gulden op. Dat geld gaan de Fakkeldraagsters gebruiken voor de aanschaf van nieuw materiaal en voor de zomerkampen. De brandweer is vorige week woens dagmiddag opgetreden bij een flat aan de Weegbreestraat, waar bewoners een verontrustende brandlucht hadden waargenomen in de liftschacht. Bij on derzoek bleek dat er lekwater door het dak in de machinekamer van de lift te recht was gekomen, waar het kortslui ting veroorzaakte. De spanning werd eraf gehaald, waardoor de lift enige tijd buiten werking bleef. 3

Soester Courant | 1995 | | pagina 3