Huis verkopen... wij taxeren gratis. Van Kreukelen Vast-goed cr Nieuws van de bibliotheek Mm K arttóhocK 1 ACTUEEL C} Verbouwing Kardinaal Alfrink mavo aarkost gemeente één miljoen gulden Hervormd en gereformeerd in Soestdijk gaan 'Samen op Weg'... naar Israël Carnavalstractatie voor politiemensen Een smakelijk 1995 Scholen-Info: Welk vervolgonderwijs na de basisschool? Jeugdtheater Burrp: 'Klatergoud' iÏNA~4 - WOENSDAG 4 JANUARI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Inspraak vervoer gehandicapten 'Klitsavond' van Oud Soest op dinsdag 10 januari Man gewond bij val in trappenhuis stichting openbare bibliotheek Nieuwe cd's Natuur O Nabij IVN-wandeling in het Baarnse Bos Woensdag 11 januari, Desmond Tutuschool Reisplan gegroeid uit kerkelijke kontakten Inbraak in huis Insingerstraat Politie druk met vuurwerkcontrole Woensdag 11 januari in C-drie Traditie op oudejaarsavond in ere gehouden Filmhuis: 'Short Cuts' Expositie Jazzclub Rob van den Broeck er Aan het gebouw van de voormali- ge Kardinaal Alfrink mavo moet nogal wat worden verspijkerd. Het college heeft de raad om een kre diet van één miljoen gulden ge vraagd. Dat geld is (inclusief btw) nodig om de kosten te dekken. Het pand aan de Klarinet is in december vorig jaar door de gemeente van de Do meinen gekocht. Hoeveel geld met die transactie was gemoeid, wil de gemeen te niet bekend maken. Van het gebouw moet in elk geval de dakbedekking worden vervangen. Hiervoor worden verschillende offertes aangevraagd. Ook de sportvloer is toe aan renovatie. Verder moet het gebouw dusdanig worden ingericht, dat de toe komstige gebruikers elkaar niet voor de voeten lopen en zullen er aparte meters voor het energieverbruik worden ge plaatst. In het raadsvoorstel stellen burgemees ter en wethouders dat de kosten niet ho ger dan één miljoen gulden mogen zijn. Dat voorstel wordt op donderdag 12 ja nuari behandeld in de commissie finan ciën en op donderdag 19 januari in de gemeenteraadsvergadering. Van de sportzaal moet onder meer de vloer worden gerenoveerd. Verder moet de dakbedekking worden vervangen. Foto: Goos van der Wilt Het lege schoolgebouw moet plaats bie den aan onder meer tafeltennisvereni ging Shot, enkele denksportverenigin gen, Trema'87, wellicht de Volksuni versiteit en een particuliere huurder. Het is de bedoeling dat de werkzaam heden binnen korte termijn starten en in de zomer worden afgerond, zodat de clubs en de instellingen het nieuwe sei zoen kunnen beginnen in hun nieuwe onderkomen. Op dinsdagmiddag 17 januari vindt in het gemeentehuis een inspraakbijeen komst plaats over het collectief ver voersplan voor gehandicapten in het gewest Eemland. De bijeenkomst sluit aan op de informatiebijeenkomst die op 15 december j.1. werd gehouden. De inspraakbijeenkomst vindt plaats van 14.30 tot 16.30 uur. Mede op basis van de reacties zal het College van B. en W. een besluit nemen over participatie in het vervoersplan. B. en W. verzoeken betrokkenen hun reacties zoveel moge lijk schriftelijk kenbaar te maken en ui terlijk 1 februari a.s. aan te bieden. Wie de inspraakbijeenkomst van 17 ja nuari niet kan bijwonen kan eventueel over het collectieve vervoer van ge dachten wisselen met de gemeentelijke medewerkers of de wethouder. Men kan daartoe telefonisch kontakt opne men met dhr. Y.P. Wijnhoud, afdeling Huisvesting. De Historische Vereniging Soest en de Stichting Oud Soest houden op dinsdag 10 januari de nieuwjaarsreceptie met de traditionele "Klitsavond". De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Gildehuis, achter het museum Oud Soest aan de Steenhoff- straat 46. Een 59-jarige Soester is vorige week ge wond geraakt toen hij in het trappen huis van een flat aan Colenso ten val kwam. De man miste de laatste tree en viel achterover, waarbij hij letsel aan zijn hoofd opliep. Hij werd voor onder zoek overgebracht naar Molendael- Baarn. ee Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 31 Berlioz, Hector - Requiem op. 5. Live-cd van dit bekende requiem met de tenor Vinson Cole en de dirigent Seiji Ozawa. 30 Horne, Marlyn - Divas in song. Opname van het galaconcert in Carnegie Hall gegeven ter ere van de 60-ste verjaardag van Marilyn Horne, met o.a. Mont- serrat Caballé en Frederica von Stade. Niet-klassiek 60 Bloemen, Karin - La Bloemen. Registratie van haar laatste thea tershow, met liedjes en confé rences. 60 Brokken, Corry - Net als toen. Verzamel-cd met al haar grote successen, zoals 'La mama'. 78 Cranberries - No need to argue. De stem van Dolores O'Riordan vormt het specifieke geluid van deze groep. 65 Flairck - Kamers-chambers. Klassieke improvisatie, volkmu- ziek en symfonische klanken vullen deze cd. 87 Hinze, Chris - Tibet* impres- sions. Unieke cd waarop Tibetaanse gebeden en mantra's samengaan met westerse muziek. 68 My fair lady (Nederlandse ver sie). Nieuwe Nederlandse versie van deze nog steeds succesvolle mu sical. 78 Nirvana - Unplugged in New York. Indrukwekkende cd met een laatste optreden van Kurt Co- bain. 78 Nyman, Michael - Live. Deze componist/pianist werd wereldberoemd met zijn film muziek voor "The piano". 80 Oostenrijk: Wien. Weense muziek van voor ca. 1930 en herinneringen aan de ty pische muziek van Johann Schrammel. 73 Vloeimans, Eric - First floor. Uitstekende live-cd van deze prima Nederlandse trompettist met jazz-composities van eigen hand. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Zondagmiddag 8 januari verzorgt TVN Eemland weer een ca. twee uur duren de wandeling door het Baarnse Bo§, on der leiding van de natuurgidsen. Zoals gebruikelijk wordt om 14.00 gestart vanaf restaurant 'De Generaal', bij de overweg bij NS station Baam dus per trein uit drie richtingen (maar ook met bus 72) bereikbaar. Dit 80 ha. grote bosgebied, onderdeel van boswachterij 'de Vuursche', wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Vroe ger maakte'het deel uit van de Konink lijke domeinen bij Paleis Soestdijk. Het Baarnse Bos is een echt recreatief bos; het SBB heeft een wandelroute van 4 kilometer uitgezet. Bovendien worden in dit gedeelte veel honden uitgelaten (geen aanlijngebod). Desondanks is het beslist de moeite waard om een bezoekje te brengen aan dit- gebied. Opvallend zijn de lange, rechte lanen (vnl. beuken), de twee komvormige waterpartijen, het uitkijk punt en ook de berceaus (loofgangen). Dit zijn nog overblijfselen van een aan gelegd park in barokstijl. Deze berceaus hadden voornamelijk tot doel de blanke huid van de wandelende dames te ont zien...! Een zekere Jan Deutz kreeg in 1733 toestemming om langs de Amsterdam- sche Straatweg een park aan te leggen. De grondvormen van het park zijn nog duidelijk herkenbaar. Aan het eind van de 18e eeuw werd het in het park gele gen buitenverblijf 'de eult' overgeno men door het Koninklijk Huis. In die tijd werd het park verder verfraaid. Met een beetje fantasie kun je je de flaneren de edellieden in de lange, rechte lanen en de berceaus nog wel voorstellen. Door de zware recreatieve druk zijn er nauwelijks zoogdieren te zien. Alleen de eekhoorn laat zich, wegens zijn com fortabel hoge standpunt, niet afschrik ken. Op het vogelterrein valt meer te genieten.' Grote bonte specht, boomklever, mezensoorten, vlaamse gaai, houtduif, merel, roodborst en vink zijn wellicht te zien en te horen. In de winter is de natuur op plantenge- bied in rust, maar toch tekent het voor jaar zich reeds af. Nieuwe knoppen zijn zichtbaar aan de oude beukenbomen en de genoemde vogelwereld maakt zich toch wel klaar voor het komende broedseizoen. Tevens wordt aandacht besteed aan de specifieke plaats die de diverse vogel soorten in hun omgeving innemen. Zo zal de specht insekten zoeken, zittend tegen een boomstam, de vink zaadjes zoeken op de bosbodem en de sperwer vliegensvlug laag over de struiken stor mend een koolmees proberen te ver schalken. Op die manier zit niemand el kaar in de weg. Daarnaast maken pad destoelen- en zwammensoorten en naaldbomen een bezoek aan het Baarn se Bos de moeite waard. Informatie: tel. 17789 in Soest. De Tromslager heeft het jaar extra lekker mogen afsluiten voor de Gemeente Soest, PTT-post Soest en vele anderen. Dank u voor het gestelde vertrouwen in catering- en partyservicebedrijf De Tromslager. «nsV Steenhoffstraat 58 02155-228 71 Velen staan in deze tijd van het jaar voor een vaak lastige keus: waarheen na de basisschool? Om mee te helpen die keus voor het vervolgonderwijs te bepalen, orga niseert de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) op woensdag 11 januari van 19.00-21.00 uur een Scholen-Info voor Soest-Soes- terberg in de openbare basisschool Wat er al niet kan groeien uit de toenadering tussen hervormden en gereformeerden, zoals die ook in Soest gestalte krijgt in het "Samen op Weg"-proees. In Soestdijk in elk geval tot een gezamenlijk reis plan naar het land waar de (kerk geschiedenis in zekere zin begon nen is: Israël. In de commissie gemeëntetoerusting van de Emmakerk en de Julianakerk werd onlangs het plan geboren om de wederzijdse kennismaking en het ge groeide kontakt verder te concretiseren met een gezamenlijke "onderneming", waarvoor de keus op een reis naar Israël viel. Een van de initiatiefnemers is Na- tacha Gerritsma-Hogeweg, die na een recent privébezoek aan Israël nog en thousiaster voor het plan geworden is dan ze al was. "Als je er geweest bent raak je des te meer doordrongen van de grote invloed die Israël op onze gods dienst, cultuur en samenleving heeft ge had en nog heeft." Inmiddels hebben de reisplannen vaste vorm aangenomen. Op 8 mei vertrekt een compleet Soester gezelschap van Schiphol naar Tel Aviv. Het program ma van de 16-daagse rondreis vermeldt o.a. Eilat, de Negev-woestijn, de Dode Zee, Massada, uiteraard Jeruzalem, maar ook Jericho, de Jordaanvallei en Galilea, met o.a. de Golan en Kaper- naüm. Heel bedrag In principe kunnen er 35 personen mee, en omdat de trip wel een aardig bedrag je kost (f 2598,- per persoon, bij een eenpersoonskamer f 547,- extra) is de groep nog niet op volle sterkte. Van daar dat Natacha belangstelling pro beert te wekken bij een groter publiek. "Er is wel aardig wat animo, maar in Soest-noord wonen toch voornamelijk oudere mensen en het gaat om een heel bedrag." Er zijn nog zo'n 15 a 20 plaatsen vrij. Natacha onderstreept in dat verband dat het intussen allang geen "kerkelij ke" onderneming meer is en dus verder helemaal los staat van het "Samen op Weg"-gebeuren in Soestdijk. Wel ver wacht ze dat de reis de deelnemers een bredere kijk zal geven op het leven: "Zo'n reis biedt zo veel indrukken die je tot nadenken kunnen stemmen over vragen als: waar zijn we in deze tijd mee bezig, en uit welke inspiratie leven we...?" Beginnen bij de bron De keuze voor Israël is niet onlogisch, aldus Natacha Gerritsma. "Je kijkt na zo'n bezoek toch anders tegen de din gen aan, vooral in cultuur-filosofische zin. Dan moet je beginnen bij de bron: wat in Israël gebeurd is en nog gebeurt, heeft alles te maken met wat er bij ons in de Nederlandse samenleving plaats vindt..." Meer informatie en een programma met de volledige gegevens over de Is- raëlreis - waarvan de organisatie berust bij Oppenheim in Amsterdam, volgens ingewijden dé reis-organisatie voor Is raël - is verkrijgbaar bij Natacha Ger ritsma-Hogeweg, Van Mecklenburg- laan 4, 3761 DZ Soest, telefonisch be reikbaar onder nummer 18373. Bij een inbraak in een woning aan de In singerstraat zijn vorige week een aantal sieraden, een onbekende hoeveelheid geld en een stereo-installatie weggeno men. De dader moet via een raam aan de achterkant zijn binnen gekomen. Het hele huis werd doorzocht, zoals de 37-jarige bewoner moest vaststellen. Op donderdag en vrijdag is de politie vorige week druk geweest met extra controle op vuurwerk. Er kwamen in het gehele district Eemland-noord 58 meldingen binnen over overlast. In een aantal gevallen konden de (meestal jeugdige) vuurwerkliefhebbers worden achterhaald. Ze raakten hun voorraad kwijt. Een 17-jarige jongeman uit Soest kreeg een boete van 100 gulden en op de Soesterbergsestraat werden twee "stunters" van 14 jaar, resp. uit Soest en Leusden, in de kraag gevat, die vermoe delijk alternatief worden bestraft en dus een aantal werkuren zullen moeten le veren. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI rvY/ 'ry?/?ryv a/ S Af en toe een keertje zondigen is ook in 1995 heus niet zo erg. r* J Wij begroeten u graag in het nieuwe jaar, te beginnen met een (h)eerlijke appel-kruimelvlaai 109° s De enige echte Limburgse vlaaien koopt u natuurlijk aan de E Van Weedestraat 46, Soest - Telefoon 02155-21059 g VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI 'Klatergoud is een produktie voor kinderen vanaf vier jaar. Het ver haal gaat over een prinses die zo wat alles heeft: een mooie slaapka mer van goud, die kan draaien als het moet; droomt ze van een lucht ballon, dan wil ze die luchtballon ook, precies dezelfde als waar ze van droomde. Op een dag hoort ze een vogel fluiten in haar tuin. Maar hoe hard de lakei ook zoekt, de vogel is te zien en te horen, maar te vangen is hij niet. Om de boze tranen van de prinses te troosten geeft de lakei haar een vogel van goud. Tot op een dag de vogel zegt: Krak! Prrt... Prrt.. Prrt.. Scène uit 'Klatergoud', naar het sprookje 'de Nachtegaal' van H.C. An- dersen. Foto: Leoni Ravesteirt. L»eze Kleutervoorstelling is gebaseerd op het bekende verhaal 'De Nachte gaal' van Hans Christian' Andersen. Tekst en regie zijn van Maarten Lebens en de voorstelling wordt gespeeld door Huug van Tienhoven en Margot van der Lee. 'Klatergoud' is te zien op woensdag middag 11 januari, 14.00 uur, in C-drie. Reserveren bij: C-drie, Wil- laertstraat 49, tel.22188, ma. t/m vr. 9.00-16.30 uur; of VW Soest, Steen hoffstraat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur en zat. 9.00-12.00 uur. Op oudejaarsavond - niet ver voor het tijdstip waarop de champagne vloeide - vervoegde zich bij het politiebureau in Soest dit jaar weer een delegatie van de carnavalsvereniging De Narre Knollen onder aanvoering van prins Joop (de Eer ste) Oranje. Om de dienstdoende agenten - die het die nacht A weer behoorlijk druk hadden - een hart onder de riem te ste ken en uit waardering voor hun inzet boden de prins, de Raad van Elf en de Dansmariekes hen een smakelijke salade aan, die uiteraard dankbaar werd aanvaard. De Narre Knollen houden op die manier zowel de traditie als de politie in ere. 9 Desmond Tutu, Molenstraat 8. Docenten van openbare en bij zonder- neutrale scholen voor voortgezet on derwijs uit Soest en enige omliggende plaatsen zullen daar aanwezig zijn om ouders en leerlingen uit de twee hoogste groepen van het basisonderwijs in woord en beeld voor te lichten over de soorten onderwijs die hun scholen ge ven. De Scholen-Info is vrij toeganke lijk voor iedereen. De deelnemende scholert zijn: Mavo Soest, algemene bijzondere school voor mavo; Het Baarnsch Lyceum, havo-vwo, OSG Schoonoord, Zeist (i)vbo-ma- vo-havo-vwo; Johan van Oldenbarnevelt Gymna sium, Amersfoort; De Amersfoortse Berg, Amersfoort, mavo-havo-atheneum; Werkkplaats Kindergemeenschap, Bilthoven, diverse soorten vervolgon derwijs; Vallei College, Amersfoort, mavo- havo-vwo; SG De Koppel, Amersfoort, be roepsonderwijs techniek/dienstverle ning; De Borgwal, Amersfoort, spe ciaal voortgezet onderwijs; IVO-schooI, Amersfoort, mavo; AOC Midden-Nederland, Hoog land- Amersfoort, vbo-mavo. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 5 januari Levendigbitter-komisch meesterwerk' Na het debuut in Venetië duurde het een jaar voor de film Nederland bereik te, maar het wachten is beloond. Robert Altman's 'Short Cuts' duurt drie uur maar het einde komt toch nog te snel. Met tegenzin verlaat je het Filmhuis. 'Short cuts' is gebaseerd op een aantal korte verhalen van de in 1988 op 50-ja- rige leeftijd door drank gevelde schrij ver Raymond Carver. Het resultaat is verbluffend: Altman volde in een voor stad van Los Angeles maar liefst 22 per sonages in hun dagelijkse bezigheden. De confrontatie tussen het ideale, ge droomde leven en de alledaagse werke lijkheid is de dramatische motor van de film. Relaties zijn het strijdtoneel waarop ideaal en werkelijkheid met elkaar in de clinch raken. In deze strijd zijn alle mid delen veroorloofd: leugens, intimida tie, hypocrisie en wreedheid. Altman is in 'Short Cuts' geen cynicus, maar een moralist die een weinig vrolijk beeld schetst van het moderne, Amerikaanse leven met sex als middelpuntvliedende kracht. Illusie en werkelijkheid zijn nauwelijks nog van elkaar te onder scheiden. Hij illustreert dit bijvoorbeeld in een prachtige scène waarin een vrouw een telefoonsexlijn bedient en tegelijkertijd haar kleine kinderen te eten geeft. In dit soort humoristische observaties schuilt Altman's meesterschap, wat niet verhindert dat achter alle vrolijkheid een egoïstische, oppervlakkige samën- leving schuilgaat. Waarin sportvissers na het vinden van een lijk vrolijk door gaan met vissen omdat aangifte hun uit je zo hinderlijk zou onderbreken. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. Zaterdag 14 januari: Ook in 1995 wordt in Artishock alke maand een expositie geopend en opge luisterd met live-jazz. In dat opzicht be gint het nieuwe jaar meteen al met iets bijzonders omdat Bob van de Broeck, de kunstenaar wiens werk wordt ver toond, ook als jazzmusicus actief is. Op zaterdag 14 januari is een groot aantal van zijn recente schilderijen, gouaches en foto's te bezichtigen en is hij tevens al pianist te gast bij Perron 5B. Zelf zegt Rob van den Broeck (in een interview t.g.v. een expositie op de 'Le- verkusener Jazz-Tage' 1993) over zijn werk onder meer: "Wat mij betreft is de muziek, de wereld van de klank, nauw verbonden met de wereld van de, beel den, kleuren en vormen. Mijn schilde rijen zijn fragmenten, die getuigen van het dagelijks leven. Mijn leven is vol contrasten en dat weerspiegelt zich on der meer in mijn schilderijen. Deze te genstellingen zijn zelfs onontbeerlijk voor de ontwikkeling van mijn werk." "De muziek van Miles Davis, John Col- trane, Bela Bartok en Frank Zappa speelt in mijn leven en werk net zo'n be langrijke rol als de geluiden die je kunt horen op straat, in stations, cafe's en fa brieken. "Wie ben ik? Iemand die zich waagt aan tegenstellingen, iemand die in muziek en in beelden denkt en ogen blikken creëert op doek, waarbij plaats is voor klanken, kleuren en vormen." In de jazzwereld geniet de in Soest woonachtige pianist Rob van den Broeck al geruime tijd internationale bekendheid. Hij is vooral actiefin Duit sland, werkt ook veel met Duitse muzi kanten en is helaas niet zo vaak in Ne derland te horen. Het is dan ook een buitenkansje dat hij op 14 januari op treedt in Artishock als gast bij Perron 5B, de groep die bij deze gelegenheid verder bestaat uit: Rob van den Broeck, piano; Semmy Prinsen, tenorsax; San- der Tekelenburg, bas; Steve Alteberg, drums. Opening van de expositie: zaterdag 14 januari 21.00 uur. Wie verhinderd is of de expositie later nog eens wil bezoeken heeft nog de gelegenheid tot en met 26 januari. Op zaterdag en zondag kan dat via Museum Oud Soest (van 14.00 tot 17.00 uur). Buiten deze tijden is bezoek mogelijk na telefonische afspraak (tel. 16751).

Soester Courant | 1995 | | pagina 5